'Bouw bejaardenhuis in Leiden-Noord is geen echte noodzaak' actief in vrije tijd Lakenmarkt trekt veel bezoekers naar centrum Protest tegen abortus in AZL MAANDAG 7 JULI 1986 LEIDEN Taxichauffeur raakt gewond bij vechtpartij LEIDEN - Een twintigjarige Leid- se taxichauffeur is vrijdagnacht om 2.37 uur mishandeld en heeft zich met hoofdletsel onder dok tersbehandeling moeten stellen. Dit gebeurde toen de chauffeur stopte aan de Morsweg eri uitstapte waarna, volgens de politie, een 21- jarige Leidenaar hem te lijf-ging. Deze man mepte en schopte als een wilde om zich heen en sloeg onder meer het hoofd van zijn slac- hoffer verschillende keren tegen liet wegdek. Via de mobilofoon kon de taxichauffeur hulp inroe pen. De politie hield even later een 21- jarige verdachte-aan. Deze beken de een paar klappen te hebben uit gedeeld, maar niets ernstigs. Bo vendien zou vólgens deze man de taxichauffeur de eerste klap heb ben gegeven. Opheldering zouden vier getuigen kunnen verschaffen, die bij de kloppartij zijn gezien. De politie verzoekt hun contact op te Eveneens vrijdagnacht zijn twee jeugdige Leidenaars (17 en -21 jaar) aangehouden, omdat zij op de Breestraat een 36-jarige man uit Leiderdorp ernstig in het gelaat hadden geschopt. Volgens de poli tie ontstond een woordenwisse ling, waarna de Leiderdorper in ek kaar werd geslagen. De man is naar het Elisabethziekenhuis vervoerd met onbekend letsel. Boosheid over Directeur Van Oosten van Rijn en Vliet LEIDEN - Een groep demonstranten heeft zaterdag tijdens het bezoekuur voor de Vrouwenkliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden een protestactie gehouden. Dè actie was gericht tegen het verwijderen van drie embryo's bij een 34-jarige vrouw die zwanger was van een vijfling. De vrouw schonk een half jaar geleden het leven aan een tweeling. De abortus werd in de tiende week uitgevoerd omdat de artsen medische moeilijkheden verwachtten en omdat het echtpaar er tegenop zag plotseling vijf kinderen te krijgen. De dertig demonstranten, waaronder een vijftal kinderen, deelden folders uit, waarin de standpunten tegen abortus nog eens op een rijtje stonden (zie foto). Aanvankelijk 'wilden de demonstranten ook met patiënten in de kliniek praten, maar die mogelijkheid werd ze door de leiding van d$kliniek niet gegeven. (foto Fred Rohde) handen schudden duivensport LEIDEN - Een 28-jarige man uit Koudekerk heeft gisteravond om streeks half acht zijn wdede ge koeld over het rijgedrag van een 20-jarige Leiderdorper en diens vriend door de voorruit van de au to van de Leiderdorper stuk te te slaan. De Koudekerker reed op de Willem de Zwijgerlaan, achter de auto's van beide andere betrokke nen. Deze gaven elkaar een hand, vanuit de ene naar de andere rij dende auto. Bij de verkeerslichten op de kruising met de Haarlemmerweg stapte de Koudekerker uit en trok de man uit Leiderdorp aan zijn haar, door het open dak van de au to. Tevens gaf hij een flinke klap op de voorruit van diens auto. De schade is onderling geregeld. De Leiderdorper heeft beloofd zijn ge drag op de weg te verbeterffh. Brandje LEIDEN - Een kelderbox aan de Arendshorst is zaterdagavond on- streeks half negen uitgebrand, vol gens de politie vermoedelijk als ge volg van brandstichting door jeug dige vandalen. In een tweede, aan grenzende box richtte het overge slagen vuur eveneens flinke scha de aan, onder meer aan opgeslagen huisraad. De brandweer heeft het vuur geblust. Postduivenvereniging De Blauwkras vloog vanaf Chant illy. De uitslag is als volgt: 1 en 9 C. Nieuwendijk en zn.; 2 en 10 B. Diersman; 37 en 8 combinatie Bloem: 4 en 5 R. Verhoogt6 P. Lan- densbergen. De vereniging vloog ook vanaf Haasdonk: 1, 2, 6 en 7 Houwelingen Noest: 3 combinatie De Mooy; 4 B. Diersman; 5,8 en 9 P. Landensbergen en 10 Nieuwendijk Ook Het Oosten vloog vanaf Chantilly: 1 en 10 B. van Putten: 2 7 en 8 combinatie Pracht/Buijs- man; 3 en 9 combinatie S en G; 4 G. Hendrikse: 5 en 6 R. van den Nieu wendijk. De vlucht vanaf Haas donk: 1, 2, 3, 8, 9 en 10 P. Juffer mans; 4 en 6 combinatie Pracht Buijsman5 C. v.d. Berg en 7 H. van Klaveren. De wedstrijduitslag bij De Reis duif (Chantilly) is als volgt: 1 en 6 W. v.d. Hoogt: 2. 5 en 9 W. Kop; 3 J. Hartevélt; 4 en 7 N. de Groot en zn.: 8 H. van V/ezel en 10 P. Mooten. De winnaars van de wedstrijd vanaf Haasdonk: 1 S. van fioven2. 7 en 9 W. v.d. Hoogt: 3 en 5 W. Oouwer- sfoot; 4, 6, 8 en 10 N. de Groot en zn. Postduivenverening De Zwaluw vloog vanag Compiègne. De uit slag: 1, 5 en 7 J. Hoogervorst; 2 en 4 H. v. d. Kooij; 3 H. v.d. Voort: 6 en 8 En ook de Postduivenvereniging Leiderdorp vloog vanaf Chantilly en Haasdonk. De respectievelijke uitslagen: 1 en 5 P. Sloos; 2 combi natie Reijka; 3 D. van Seggelen; 4 W van Oosten: 6. 7 en 10 F. van Heus den; 8 J. van Alp hen en 9 J. van Laar en zn. De uitslag Haas donk: 1 en 8 J. van Laar en zn.; 2 J. Knijnenburg; 3 W. van Oosten4 D. van Seggelen; 5 H. Flippo; 6 F. van Heüsden; 7 W. Jacobi; 9 H. van Laar en 10 G. van Velzen. De Leidse Postduiven Club vloog eveneens vanuitChantilly en Haasdonk. De uitslagen zijn res- pectevielijk: 1 P. Schlagwein; 2 en 10 J. Staff'eleu; 3 en 6 P. de Haas: 4. 5 en 8 Van der Meer/Halewijn; 7 A. Singeling; 9 C.J. v.d. Horst. De vlucht Haasdonk: 1 en 8 F. Gijs man; 2 en 5 Pen en zn.; 3 W.L. On- slenk; 4 en 6 W. Siera: 7 P. Groenen dijk; 9 P. de Haas en 10 L. Engel. De Snelvlieger vloog dezelfde af standen als de LPC. De uitslag (Chantilly): 1 L.L. v.d. Tiun; 2, 4 en 5 A. v.d. Dop en zn.: 3 N. Nievaart;' 6 R. v.d. Drift; 7 combinatie Blom/ Schlagwein; 8 J. Groenendijk; 9 F. Janssen en 10 J. Schouten. De wed strijd Haasdonk: l en 7 J. Schou ten; 3 en 4 N. Bink; 2 A. v.d. Dop en De Vriendenclub n deel aan wedstrijden vanuit Chan tilly en Haasdonk. De uitslag (Chantilly) 1 L. Koopman; 2,3 en 5 W. Siera jr.; 4 en 9 W. Vijlbrief6 en 8 combinatie Kooy/Werkhoven; 7 A. Siera; 10 C.P. Gijsman. De wed strijd Haasdonk: 1,4 en 10 L. Koop man; 2 C.P. Gijsman; 3 R. v.d. Dop; 5 J. Boelee: 6 combinatie Bink Berg; 7 J.M. Turk; 8 Th. Dongel- mans en 9 W. Siera jr. De uitslagen bij De Rijnklievers zijn als volgt: (Chantilly) 1 B. van Mil; 2, 4 en 9 J. Kok; 3 en 7 A. de Vries; 5 K. Dokkum en zn.; 6 en 10 P. v.d. Wal; 8 H. Westerneng en 10 F. v.d. Wal. De vlucht vanuit Haas donk: 1 en 10 A. Houders; 2 B. van Mil; 3 H. Westerneng4 T. Kraan; 5 H. v.d. Star; 6 J. v.d. Wal: 7. 8 en 9 Koster/Akerboom. LEIDEN - "Een uitbreiding van het aantal verzorgings tehuizen voor bejaarden in Leiden is onnodig en brengt de kwaliteit van de bestaan de .zorg in gevaar. Dat het college van b en w in Lei den bij de Provincie zo aan dringt op het bouwen van een verzorgingstehuis op de Zijloever baart me enorme zorgen". Völgens.'directeur Van Oosten van verzorgingstehuis Rijn en Vliet is het totale aantal plaatsen in Leidse verzorgingstehuizen voldoende om de behoefte te dekken. Zelfs prognoses over een toenemend aantal bejaarden in de toekomst, wij zén uit dat het met de hoeveel- heid plaatsen in Leiden wel goed zit. Het enige probleem is eigenlijk dat de ene wijk, Zuid-West, met drie verzorgingstehuizen is be deeld, terwijl bijvoorbeeld in Lei den Noord geen enkele voorzie ning is. Omdat de oudere bewo ners van Leiden Noord en de Kooi aan hun buurt zijn gehecht, dringt de gemeente Leiden er bij de pro vincie op aan nu snel met de bouw van 'Zijlbever' te beginnen. Het ge plande verzorgingstehuis zoü een experimenteel karakter moeten krijgen: gedeeltelijk verzorgingste- ■huis en voor een deel psychogeria trisch verpleegtehuis. Van Oosten heeft geen bezwaar tegen die opzet, hoewel hij. de; noodzaak van die verzörgings- plaatsen niet inziet. "Mits het dan maar uit het potje van de verpleeg tehuizen Wordt betaald en niet uit die van de verzorgingstehuizen. Want dat houdt in dat de bestaande verzorgingstehuizen moeten mee betalen aan 'Zijlo.ever'. Dat bete kent dusnieuwe bezuinigingen, terwijl we nu al voor de derde be zuinigingsronde staan". "Een cadeautje vóór de provin cie. Maar als het er niet voor wordt gebruikt, dan zal het bestaande be- jaardenwerk in Leiden natuurlijk aan dè b'èl'trekken. Want als ze één miljoen kennelijk ergens in een laatje hebben ligen, kunnen ze dit geld ook wel besteden aan de be staande bejaardenzorg. De ge meente zou in elk geval meer geld voor thuishulp ter béschikking moeten stellen". door Annemiek Ruygrok Het directeurenoverleg bejaar dencentra Leiden en omstreken heeft vorig jaar al een brief ge schreven aan het college, waarin wordt uitgelegd dat het aantal plaatsen in verzorgingstehuizen hier voldoende is, zelfs rekening houdend met de toenemende ver grijzing. Daarentegen is er drin gend behoefte aan een verpleegte huis voor psycho-geriatrische pa tiënten. Nu worden Leidse demen te bejaarden in tehuizen in Katwijk en Warmond opgenomen, wat pro blemen oplevert in verband met bereikbaarheid voor de familie. Van Oosten baseert zijn stelling dat er helemaal niet zo'n tekort aan plaatsen is op het. feit dat de lijst van gëïndiceerden, mensen dus met een grote urgentie om opgeno men te worden in een verzor gingstehuis, danig gereduceerd is. Van de zeshonderd genoteerden" bleken er op 1 januari van dit jaar nog slechts 396 te willen worden openomen in een verzorgingste huis. "En van die 396 kan nog de helft afvallen omdat ze niet direct willen wórden opgenomen". Zorgen Steun Waar Van Oosten zich ook zor gen over maakt is het feit dat de gemeente Leiden zö happig is. op dat bouwen van Zijloever, dat zij de provincie één miljoen gulden in het vooruitzicht heeft gesteld om Zijloever te kunnen bouwen. LEIDEN - Na véle weken een on bewolkte hémel te hebben gehad, liet de blauwe lucht zaterdag ver stek gaan. De grijze wolken met af ,èn toe een spetter regen gaven weer alle reden tot klagen. Het is ook nooit goed. In andere omstan digheden hadden we gejuichd dat het popfestival in het Van der Werfpark door kon gaan, hu zaten we liever bij de kachel. Tenminste daar leek het op. Tegen vieren heerste er nog een doodse stilte. Dat lag overigens niet alleen aan het publiek, ook de geluidsinstallatie liet het afweten. Om Pim Jacobs en Louis van Dijk stroomden LEIDSE LAKENFEESTEN vóór zo'n zelfde debacle te hoeden, traden zij zondag in de Pieterskerk op. Helaas, het was mooi weer. Echter, de koélte van de kerk werd toen weer verkozen boven de warmte. De binnen. Het was zondag overigens in de hele binnenstad een drukte van je welste. De térrassen en parkeerter reinen waren mèer dan bezet. De toeristen, te herkennen aan dè plat tegronden, liepen met vrolijke ge zichten. Dat zij dit nu mee moch ten maken, straalden er van af. De Leidenaars hadden de handenvol;«I aan de planten, die op de Laken markt voor een schappelijk prijsje werden aangeboden. En dat er op ,die markt meer hoeslakens te koop waren dan lakense stoffen deerde niemand. De bandleden van 'The Tropical Reptiles' probeerden er nog wat van te maken. Na twee uur gedonderjaag met de geluidsinstallatie kon er eindelijk, iets ten gehore worden gebracht. Het publiek was toen al verjaagd door de wind. De organisatoren waren te herkennen aan de rode gezichten (foto Fred Rohdci Omdat de bouw van een nieuw verzorgingstehuis uit één' en de zelfde pot moet komen als de ex ploitatiekosten voor dé bestaande verzorgingstehuizen, vreest Van Oosten dat er een tekort, ontstaat dat op andere huizen zal worden afgewenteld. "Vandaar dat ik be-, zorgd ben over de kwaliteitsverzor ging. Nu al werken we, met mini male personeelsbezetting. Wan neer iemand ziek is, mag er geen vervanger worden ingeschakeld. De vakanties worden slechts ten i toeven in het Van der Werfpark. Een vleugje Geen Lakenfeest zonder hoeslaken moeten deze dele opgevuld door plaatsvervan gers, de arbeidstijdverkorting voor de helft. Ik heb zelf een onderzoek je gedaan in verzorgingstehuizen in Rotterdam. Daaruit is gebleken dat sommige bejaarden pas om kwart over tien kunnen worden ge holpen bij het wassen en aankle- den. Die mensen zitten soms al vanaf acht uur in hun bed te wach ten. Dat komt allemaal door perso neelsgebrek". Hij bevestigt alarmerende be richten dat een groot aantal bejaar dencentra binnenkort failliet zal gaan. "Zeker in Utrecht en Fries land. In Gelderland gaan binnen afzienbare tijd zelfs honderden kleine bejaardentehuizen dicht.'Ik vrees zelfs dat als het zo doorgaat' de mogelijkheid bestaat dat Rijn en Vliet ook moet sluiten. Nog een bezuinigingsronde en wij kunnen geen goede verzorging meer bie den. Ik denk zelf: het is beter om een tehuis te sluiten dan met te weinig geld door té draaien". Wanneer Zijloever toch Wordt gebouwd, zou dat volgens Van Oosteil weieens tot gevolg kunnen hebben dat er leegstand in de ove rige Leidse verzorgingstehuizen ontstaat. "Er gaan nu al tehuizen dicht wegens een tekort aan bewo ners. In Rotterdam is dat het geval. En in Vènlo is sprake van 'leeg stand met opzet'. Dat werkt pre ventief. Mensen laten zich daar niet meer zo snel uit voorzorg op de indicatielijst zetten, omdat ze weten dat er in dringende gevallen toch wel plaats voor hen is". "De mentaliteit van de betrokke nen zelf verandert natuurlijk. Door het flankerend beleid blijven men sen liever zo lang mogelijk thuis zitten. Dat is geen diskwalificatie van het verzorgingstehuis. Maar 'wanneer je de keus hebt tussen thuis en een tehuis, dan kies je lie ver voor thuis". Kater niet afgemaakt LEIDEN - De kater, politie zaterdagochtend meldde dat deze onder de motorkap van een auto terecht was gekomen en in verband met zijn verwondingen afgemaakt, is nog 'springlevend'. Het dier dat door het starten van de motor verwond was geraakt, is met een paar hechtingen geheel opge lapt én springt nu rond bij de Die- renhulpdienst. Alleen de eigenaar is niet bekend. Het is een zwarte, gecastreerde kater met witte vlek ken en een bruin vlooienbandje. 'Bedankt' Naar aanleiding van uw stukje van 'vrouw verdrinkt bijna in Avifau- Dit overkwam mijn dochter Lin da ook. Linda zwom woensdag middag 16.00 uur aan de kant van de Zijl. Vreemden en jongens kwa men voorbij en gooiden haar zo goed als nieuwe kleren en schoe- 'nen in de Zijl. Linda wilde haar kleren pakken en kreeg (vermoedelijk) een hyper- ventilatie-aanval en ging voor de tweede keer kopje onder. Een an dere jongen zag dat er iets niet goed was, dook in het water en trok Linda op de kant, die nog steeds niet bij was. De kleren ben ik kwijt. Gelukkig is dit ook goed afgelopen door oplettendheid van deze jongen. M.G. Borst Freesiadal 5 Leiden man; M.de Ridder, geb. 18-1-1982, i J.S.A.M. de Gier, geb. 5-9-1926, man; R.H. Kroes, geb. 5^3-1925, vrl., echtgen. van G. Nuesink; C. Zwart, geb. 12-1- 1894, vrl., geh. gew. met T.P.C. de Win- ter; B. van Zijll, geb. 27-7-1904, vrl., geh. gew. met H. Bavelaar; C.J.M. Prijden, geb. 13-9-1911, vrl.; G.A.J. van Vliet, geb. 16-10-1938. man; J.J. Verstraaten. geb. 14-9-1912, man; A. Philippo, geb. 7- 9-1912. man; R.E. Schmidt, geb. 3-5- 1933, man; M.E. Vierboom. geb. 28-6- 1915, vrl., echtgen. van J. van Alphen; A C. Rook, geb. 16-4-1986, man; A. Keij- zer, geb. 12-9-1900, vrl., geh. gew. met J.D. Heijns; W.A.H.M. Brugman, geb. 21-2-1917, man; N. Duijn, geb. 24-12- 1915, man; H. van Elburg. geb. 11-4- 1921, vrl., echtgen. van W. Wesselink; J.M.A. Tetteroo, gaeb. 3-10-1919, vrl.; H. Reijken, geb. 6-3-1907, vrl., echtgen. van P. Vermont: F.C. Reiner, geb. 20-7-1911. Vil., geh. gew met W.H.F Giételink: J A. van Eeden, geb. 5-2-1904, vrl., geh. gew. met P.J. Warmerdam; C.M. Wij- nands, geb. 17-8-1937, vrl., echtgen. van C.E.J. van der Wiel; C.H. Duivenvoor den, geb. 6-6-1900, vrl., geh. gew. met Fred Rohde) P.J. Warmerdam.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3