Noorse huisvrouw verlegt grenzen Europees record van Emmijan Australiërs geven derde GP in Vught enige glans Van Noort slingert record Kiistiansen niet te stuiten Mack The Knife wint op Duindigt Triathlon in Noordwijk regelrechte puinhoop PAGINA 10 SPORT MAANDAG 7 JULI 1986 Weer winst van Cooman op Vader VUGHT (ANP) - Het starten van een groot gedeelte van de Australische atletiekploeg heeft gisteren nog enige glans gegeven aan de derde en laatste wedstrijd van het nationa le Grand Prix-circuit in Vught. De Australi"ers op doorreis naar Edinburgh, waar eind deze maand de Spelen van het Britse Gemenebest worden gehouden, hadden in Vught ongetwijfeld wat meer tegenstand verwacht. Van de Nederlandse top ontbrak het merendeel en interessant was in feite alleen maar de derde direc te confrontatie tussen Nelli Coo man en Els Vader op de 100 meter. Evenals dat op de tweede G.P. wedstrijd in Leiden en bij de FBK- games in Hengelo het geval was, zegevierde Nelli Cooman. De twee voudige Europese indoorkampioe- ne en wereldrecordhoudster op de 60 meter boekte haar eenvoudigste zege in drie duels. Els Vader was erg laat weg en kon het verlies bij de start niet meer goed maken. Cooman won in 11,34 seconden. Els Vader, die ontzettend boos was op starter Ed Meeuws Hij schoot al toen ik nog aan het opkomen was uit de starthouding.") finishte tweetiende seconde later. Els Vader was zo teleurgesteld dat zij wilde afzien van de 200 me ter, het tweede nummer van de sprinttweekamp. De Nederlandse recordhoudster knielde later toch in de startblokken voor de 200 me ter. Het duel met Nelli Cooman eindigde nu in een overwinning voor Vader, de nationale record- houdster op de 100, 200 en 400 me ter. In de bocht nam Els Vader royaal afstand van haar grote co- nurrente en clubgenote, voor wie de 200 meter toch nog een soort 'marathon' is. De donkere Rotter damse moest met 23,85 bijna een halve seconde toegeven aan Vader, die in 23,36 zegevierde. Els Vader won de sprinttweekamp met 'e'en punt verschil: 1970 tegen 1969 pun ten. De verwachting was dat in Vught het inmiddels acht jaar oude nationale record op de 100 meter bij de mannen, dat met 10,52 se conden op naam van Henk Brou wer staat, zou sneuvelen. Ondanks de goede omstandigheden kon Chris Leeuwenburgh zijn voorne men niet waar maken. De in de Verenigde Staten studerende Ha genaar dacht zich het 100 meter re cord te kunnen toe eigenen omdat zijn snelheid door de training voor het polsstokhoogspringen deze winter aanmerkelijk is vooruit ge gaan. Bij vrijwel windstil weer kwam Leeuwenburgh toch niet verder dan 10,69 seconden. Leeu wenburgh moest later nog een te leurstelling incasseren bij het pols stokhoogspringen. Hij begon de wedstrijd op 5,30 meter, vijftien centimeter beneden zijn nationale record, dat hij bij de tweede G.P.- wedstrijd in Leiden op 19 juni op 5,45 meter had gebracht. Deze aan- vangshoogte bleek Leeuwenburgh dit keer echter te machtig. De Australische deelnemers zorgden voor de beste prestatie. Christin Stanton won het hoog springen vrouwen met 1,89 meter, een hoogte die nog nooit door een Nederlandse is gesprongen. Gale Martin dubbelde op discus en ko gel bij de dames met respectieve lijk 59,10 en 19,59 meter. Bij het ko gelstoten werd Deborah Dunant tweede met 16,24 meter, waarmee zij niet alleen voor de beste Neder landse seizoenprestatie zorgde VOLLEYBAL - Het Nederlandse vrouwenvolleybal-team heeft dit weekeinde de eerste twee wedstrij den uit een serie van vijf tegen Bra zilië verloren. In Gorssel leed Oranje zaterdag een nederlaag van 0-3, gisteren werd het 1-3 nadat de Nederlandse ploeg de eerste set had gewonnen. maar ook persoonlijk record even aarde. Zevenkampster Tineke Hidding, die zich nog moet kwalificeren voor de Europese titelstrijd van 26 tot en met 31 augustus in Stuttgart, kwam in Vught twee maal in actie. De Nederlandse recordhoudster, die vorig jaar, na haar zevende plaats bij de Olympische Spelen in Los Angeles, geen zevenkamp koi. afwerken door blessures, moet een limiet halen van 5950 punten. Dat puntentotaal moet haalbaar zijn voor de Noordhollandse, die daar toe begin augustus bij de nationale meerkampstrijd nog de mogelijk heid heeft. Drie weken geleden in Bernhausen kwam Hidding tot een score van 5803 punten. In Vught deed zij twee onderdelen van de ze venkamp: de 100 meter horden en het verspringen. Met 13,94 secon den en 6,06 meter scoorde zij in elk geval beter dan drie weken gele den in Bernhausen toen zij op deze onderdelen tot respectievelijk 14,07 seconden en 6,01 meter kwam. Nelli Cooman (links) troeft in Vught i zou later op de 200 meter revanche neme LEIDEN - Eén week voor de Ne derlandse kampioenschappen heb ben enkele atleten hun vorm ge toond. Peter van Noort van De Spartaan verbeterde afgelopen za terdag zelfs zijn Nederlands record kogelslingeren. Yvonne van Dorp sprintte in de schaduw van Els Va der en Nelli Cooman naar een der de plaats in de derde Prix-wed- strijd. Tenslotte stelde Tom de Ko ning het clubrecord polsstokhoog springen van De Spartaan op 4.40. Peter van Noort koos voor zijn "thuisbaan" in Lisse om het Ne derlands record kogelslingeren op 63.64 te brengen. Hiermee boekte hij zijn vijfde record sinds 21 au gustus 1983, toen hij in Dublin met 60.10 Nederlands recordhouder werd. Daarna verbeterde hij zijn record via 61.00, 62.10 en 62.58 tot 62.90. De enige kanshebber op de nationale titel, die komend week- Vijfde verbetering van adeet uit Lisse einde in Amsterdam op het spel staat, verkeert momenteel in een vorm die verdere verbeteringen van zijn nieuwe record niet uit sluit. Estafette-ploeg Ook Yvonne van Dorp komt uit op de Nederlandse kampioen schappen. Als voorbereiding op de 400 meter nam zij deel aan de sprinttweekamp op de Grand Prix- wedstrijd in Vught. Zij moest gis teren Els Vader en Nelli Cooman voor zich dulden op de 100 en 200 meter. Met een redelijke 12.09 en een enigszins tegenvallende 24.52 legde Van Dorp achter de twee top- sprintsters beslag op de derde plaats in het eindklassement. Ove rigens was de atlete van AV Hol land met haar gedachten al hele maal bij het aanstaande kampioen schap op de 400 meter, waarop zij zich hoopt te kwalificeren voor de 4x400 meter-ploeg. Die estafette-ploeg kan mogelijk in actie komen tijdens de Europese kampioenschappen in Stuttgart in augustus. Van Dorp, die onlangs bij de West Athletics in Barcelona met de 4x400 meter-ploeg tekort kwam voor de EK-limiet, heeft vol op concurrentie te duchten. Niet minder dan zes atletes hebben kans zich voor het nationale viertal te plaatsen. Voor Van Dorp zou uit zending naar Stuttgart een hoogte punt in haar nog prille carrière be tekenen. Andere Leidse atleten die in Vught in actie kwamen waren Eric Taal en Jaap Dirkx (beiden Hol land). Taal knokte zich op de 100 meter naar een vijfde plaats in zijn serie in 11.38. Op de dubbele af stand verging het hem minder goed: met 23.19 belandde hij in het achterveld. In een zeer mager be zette serie liep Dirkx een accepta bele tijd op de 400 meter: 50.11. Af gelopen vrijdag had hij in Utrecht nog een 100 meter in 11.3 afgelegd. Eveneens op vrijdagavond slaag de Tom de Koning er in het clubre cord polsstokhoogspringen van De Spartaan op 4.40 te stellen. Hij be kroonde een voorspoedig verlopen seizoenhelft voorlopig door in Am sterdam pas na het behalen van de ze hoogte zijn biezen te pakken. TIM BROUWER DE KONING Ingrid Kristiansen met een verbeten gezicht bezig c vrouwenatletiek te verleggen OSLO (ANP/SID/NTB) - Het Bis- lett-stadion in Oslo heeft zaterdag avond zijn naam als atletiektempel eer aangedaan. Het hoogtepunt van de vijfde wedstrijd in de serie Grand-Prixevenementen was on getwijfeld het fabelachtige wereld record, dat de Noorse Ingrid Kris tiansen vestigde op de 10.000 me ter. De 30-jarige huisvrouw uit Sta- vanger, houdster van de beste we reldprestatie op de marathon in 2 uur, 21 minuten en 6 seconden, kwam tot de niet voor mogelijk ge houden eindtijd van 30 minuten en 13,74 seconden. Dat was maar liefst 45,68 seconden onder het oude we reldrecord, dat ze tijdens het on vergetelijke atletiekgala van 27 juli 1985 in hetzelfde stadion op 30.59,42 had gebracht. Toen wer den op één. avond drie wereldre cords verbeterd. Sinds 1924 wer den in de Noorse hoofdstad in to taal 46 wereldrecords scherper ge steld. Zelfverzekerd 1 de wedstrijd kondigde Ashford en Drechsler geven elkaar geen duimbreed toe MOSKOU (DPA) - De opvallend ste prestaties van de eerste dagen van de Vriendschapsspelen in Moskou kwamen op naam van twee Sowjet-atleten. De 21-jarige Robert Emmijan verbeterde giste ren het bijna zes jaar oude Europe se record verspringen van Oost duitser Lutz Dombrovski met ze ven centimeter en bracht het op 8.61 meter. Zijn landgenoot And- reij Prokovjev werd weliswaar tweede op de 110 meter horden, maar zijn tijd van 13,28 seconden betekende een evenaring van het Europese record van de Fransman Guy Drut, die tijdens de Olympi sche Spelen in 1976 in Montreal de zelfde tijd liep. Bij de vrouwen stond de 100 me ter op het programma. Het duel tussen de Amerikaanse Evelyn Ashford, wereldrecordhoudster met 10,76, en de Oostduitse Heike Drechsler, zaterdag tijdens de Bis- let Spelen nog goed voor 10,80 (met teveel rugwind), leverde geen we reldrecord op. De twee loopsters gaven elkaar geen duimbreed toe en finishten beiden in 10,91 secon den, waarbij Ashford de eerste plaats kreeg toegewezen. De Roe meense Mariana Stanescu zorgde op de 3000 meter met 8.38,83 voor de beste seizoentij d op deze af stand. Marathon Belanyenh Densamo uit Ethio pië heeft gisteren de marathon tij dens de Vriendschapsspelen gewo nen. Densamo, twee en een halve maand geleden tweede in Rotter dam, noteerde tijd van 2 uur 14 mi nuten en 42 seconden. De Ethi- poiër liep op het geaccidenteerde parkoers in de Sowjet-hoofdstad zijn derde marathon. In Tokio de buteerde hij begin dit jaar met 2.08.29. De Sowjet-atlete Nadezda Goeme- rova won een dag eerder de vrou wenmarathon. De internationaal onbekende loopster, afkomstig uit Kazachstan, legde de 42 kilometer en 195 meter af in de matige tijd van 2 uur, 33 minuten en 35 secon den. Zij bleef daarmee ruim twaalf minuten verwijderd van het we reldrecord van de Noorse Ingrid Kristiansen. Ook de tweede en der de plaats op de marathon, waarin weinig internationaal gevestigde namen in actie kwamen, waren voor loopsters uit de Sowjet-Unie. WASSENAAR (ANP) - De 5-jarige Zweedse hengst Mack The Knife, met Stig Johansson in de sulky, heeft op de renbaan Duindigt in Wassenaar de 32ste Grote Prijs der Lage Landen op zijn naam ge bracht. Hallon Brunn, eveneens uit Zweden, herhaalde zijn prestatie van vorig jaar en eindigde, ge stuurd door Kjel Dahlstrom, als tweede. Derde werd Perfekt Neve- le gereden door de sinds enkele ja ren in West-Duitsland werkende Nederlandse trainer Jacky de Jong. Luut Dooper stuurde Gou- den-Zweepwinnaar Ulaan naar een Ingrid Kristiansen zelfverzekerd aan, dat dit haar belangrijkste race van het seizoen zou worden. „Ik weet, dat ik binnen de 30 minuten en 30 seconden moet kunnen lo pen", zei ze. De blonde Noorse kreeg meer dan.gelijk. In de eerste acht ronden (3200 meter) liet ze de leiding over aan de Amerikaanse Leslie Welsh. Daarna was Kristian sen, onder de luide aanmoedigin gen van haar landgenoten, niet meer te stuiten. Ze liep steeds ver der van de rest van het veld, met onder andere Carla Beurskens, weg. Alle deelneemsters werden minimaal één keer gedubbeld. Hal verwege kwam Kristiansen door in 15.11,93. In de tweede helft van haar race was ze zelfs nog acht se conden sneller, waardoor ze na 30.13,74 juichend kon finishen. Het bleef deze keer bij één we reldrecord. Maar wel stond het als altijd sfeerrijke festijn, met 25.000 enthousiaste atletiekliefhebbers op de tribunes, opnieuw in het te ken van een réeks topverrichtin- gen. Beste seizoenprestaties kwa men op naam van de Amerikaanse „kroonprins" van Olympisch kam pioen Edwin Moses, Danny Harris, op de 400 meter horden (47,82 se conden), de Brit Jack Buckner op de 3000 meter (7.40,43) en de Ma rokkaan Said Aouita op de 10.000 meter in 27.26,11. De Oostduitse Heike Drechsler bevestigde haar talent door de 100 meter af te raffe len in 10,80 seconden. Dat zou een verbetering van het Europese re cord van haar landgenote Marlies Göhr hebben betekend (met een- tiende seconde), ware het niet, dat de rugwind reglementair te sterk was (2,71 meter per seconde). Overigens kwam ze nog vlak voor de streep bijna ten val toen ze een groepje achterblijvers inhaalde. Nummer twee, de Portugese Auro ra Cunha, gaf een minuut en zes tien seconden op Kristiansen toe. Carla Beurskens kwam niet aan de verbetering van haar nationale re cord toe. Vorig jaar liep ze in het zelfde stadion een topper van 32.28,28, nu bleef de Limburgse op 32.40,69 steken. ge Marokkaan een spike tegen zijn voet gekregen. Nog twee keer kwam hij in onzachte aanraking met spikes. De wond moest wor den gehecht en Aouita verliet op een brancard het stadion onder ovationeel applaus. Overigens staakte de Italiaan Alberto Cova de Strijd kort na een valpartij in de achtste ronde. Aouita zei na afloop, dat hij zonder de blessure het we reldrecord verbeterd zou hebben. „Volgend jaar wordt het record op de tien kilometer mijn doel", aldus de Marokkaan. De grote sterren waren verder Steve Cram, Heike Drechsler, Deb bie Flintoff en Danny Harris. Op de mijl imponeerde Cram, wereld kampioen op de 1500 meter, met een tijd van 3.48,31. In elegante stijl gaf hij voortdurend de toon aan, aanvankelijk achter de hazen, later zelf op kop. Cram was pas éénmaal sneller geweest en wel op de be roemde avond van de 27e juli van het vorig jaar met de nieuwe we reldrecordtijd van 3.46,31. Danny Harris stelde de beste sei zoenprestatie op de 400 meter hor den vast op 47,82 seconden. Zijn aanvangstempo lag enorm hoog, zijn finish was indrukwekkend. Zijn landgenoot Andre Philips, tot zaterdag met 47,95 seconden de beste van het seizoen, werd met 48,15 seconden naar de tweede plaats i Fenomeen Nolte nationaal kampioen VLAARDINGEN (ANP) - De golfamateur Bart Nolte heeft zaterdag op de baan van het Vlaardingse Broekpolder de strijd om het open nationaal kampioenschap gewonnen. De 30-jarige Eindhovenaar had voor de 72 holes vijf slagen minder nodig dan professional Kees Renders. John Woof, eveneens beroeps, werd derde met acht slagen meer dan Nolte. De amateur Rik Ruts werd vierde. Nolte, enkele weken geleden nog derde tijdens het Europees kam pioenschap voor amateurs, legde de basis voor zijn overwinning op de eerste dag van het toernooi. De Brabander had toen slechts 68 slagen nodig voor de 18 holes, hetgeen een baanrecord betekende. uitstekende vierde plaats. De kilo metertij d van de winnaar was 1.17,3. De eerste prijs bedroeg 110.000 gulden. Zeven jaar nadat vader Pershing de Grote Prijs veroverde, deed zijn pas 5-jarige veelbelovende zoon Mack The Knife hetzelfde. Mack the Knife won de Grote Prijs zon der moeite. De hengst nam bij de start behalve zijn verplichte handi cap van 25 meter nog een vrijwilli ge van 10 a 15 meter, sloop daarna geleidelijk naar de kopgroep en nam in de voorlaatste resoluut de leiding. De koers bleek gelopen. Mack hoefde zijn messcherpe eind sprint niet eens aan te spreken. Ulaan, die de laatste bocht "driedik moest, gaf nog de illusie derde te kunnen worden, maar werd op de finish naar een eervolle vierde plaats verwezen. Wilskrachtig Ook voor de 10.000 meter bij de mannen klommen de toeschou wers haast op de banken. Hier gaf de Marokkaan Said Aouita een staaltje van zijn grote klasse. De Olympische kampioen en wereld recordhouder op de halve afstand legde met 27.26,11 niet alleen de beste seizoenprestatie neer, in de historie van dit onderdeel waren tot nu toe nog slechts vijf atleten sneller geweest. Het wereldrecord is met 27.13,81 in handen van de Portugees Fernando Mamede. De prestatie van Aouita kwam in een heel bijzonder licht te staan, toen hij direct na het bereiken van de finish met een bloedende wond aan de linkervoet neerzeeg. In de vierde ronde al had de wilskrachti- Bij de vrouwen kreeg Ingrid Kristiansen, die aankondigde op de Europese titelstrijd van volgen de maand in Stuttgart uit te willen komen op de 3.000 meter en de 10.000 meter, uiteraard de meeste aandacht. Maar al in het begin van de wedstrijden verraste de Austra lische Debbie Flintoff, die op de 40d meter horden de Oostduitse wereldrecordhoudster Sabine Busch diens tweede nederlaag van haar internationale loopbaan toe bracht. Met 53,76 seconden liep Flintoff de vijfde tijd uit de histo rie. Op het wereldrecord kwam de Australische nog 0,21 seconden te kort. De laatste nederlaag van Busch, die een paar maal verkeerd uitkwam, dateerde van 2 juli 1985 in Stockholm tegen de Poolse Ge- novefa Blaszak. Heike Drechsler blijkt een zeld zaam fenomeen te zijn. De 21-jarige atlete uit Jena, al wereldrecord- houdster op de 200 meter (21,71 se conden) en het verspringen (7,45 meter) bewees ook op de 100 meter over uitzonderlijke gaven te be schikken. Ze zegevierde in een ra ce met .slechts twee „concurren tes" in 10,80 seconden. Dat zou een nieuw Europees record zijn ge weest als de rugwind niet te sterk was uitgevallen (2,71 meter per se conde). Nu blijft de geblesseerde Marlies Göhr met 10,81 seconden houdster van de beste Europese tijd. Eerder dit voor haar uiterst succesvolle seizoen had Drechsler al eens een 100 meter in 10,96 se conden afgelegd. NOORDWIJK - In Noordwijk groeide de kwart-triathlon uit tot een regelrechte puinhoop. De 68 gestartte deelnemers veroorzaak ten tijdens deze vierde editie voor al de nodige problemen op het fietsparcours. Evenals voorgaande jaren kwamen de deelnemers vier keer over de binnenboulevard. Een wat ongelukkige keuze, al had de praktijk geleerd dat met voldoende vrijwilligers alles prima in de hand kon worden gehouden. Het waren juist deze vrijwilligers die afgelopen zaterdag ontbraken. Dit leidde vooral voor de ingang van het VW-kantoor tot komi sche, maar vooral gevaarlijke situa ties. Op dit centrale punt kwamen de wielrenners van drie kanten aangereden. Zegge en schrijve één medewerker was hier door organi sator Piet van Beelen neer gezet om met behulp van twee agenten de deelnemers in goede banen te leiden. Dit ging reeds mis bij de leider van de wedstrijd, Hans Wesseling. De Noordwijker had zijn instruc ties beter gelezen dan de aanwezi ge verkeersregelaars en negeerde zodoende terecht de fout aangege ven richting. Dit tot hilariteit van de aanwezige toeschouwers. Na vijf gepasseerde renners vond de politiefunctionarissen het mooi ge weest. Doordat ze niet in staat wa ren het aanwezige verkeer tot stop pen te manen indien er renners in aantocht waren, werd de rest van het deelnemersveld via de korste weg naar het zwembad terugge leid. Het was voor de organisatie nog een geluk dat de zon niet stra lend aan de hemel stond. De gevol gen waren in dat geval niet meer te geweest. Na het looponderdeel werden keurig alle tijden verrekend. De eindtijd van Hans Wesseling, die vanaf het begin de leiding in han den had, werd 2.02.15. De als twee de geëindigde Thomas Steenvoor den werd wegens het aanpakken van een bekertje water tijdens het looponderdeel in de uitslag terug gezet. Als derde finishte Arie van den Eykel. By de vrouwen was Thea van Rhijn de snelste in een tijd van 2.43.49. Het geringe aantal deelnemers vond z'n oorzaak misschien wel in het feit dat bepaalde atleten door organisator Piet van Beelen om on duidelijke redenen werden gewei gerd. Zo werd nationaal kampioe ne Carla Krauwel vorig jaar de deelname ontzegd. Dit jaar werden er zonder opgaaf van redenen geen Voorhouters toegelaten. Een slechte beurt derhalve van de organisatie die aantoonde dat het organiseren van een dergelijk duursportevenement vooralsnog te hoog voor haar is gegrepen. RENÉ VAN DÉR HARST Voetblessure remt Barel af SATER - Rob Barel is er niet in geslaagd zijn jacht op het wereldre cord van de Amerikaan Scott Tin- ley met succes te beëindigen. Tij dens de Open Europese Kam pioenschappen hele triathlon in het Zweedse Sater weerhield een voetblessure hem van een unieke prestatie. Barel was tot het moment van opgave, in het beginstadium van de marathon, verreweg de sterkste atleet in het illustere gezelschap. De Veenendaler, die eerder dit sei zoen met groot machtsvertoon de Europese kampioenschappen hal ve- en sprinttriathlon had gewon nen, leek geschiedenis te gaan schrijven, door het bestaande we reldrecord van 8.50 uur met meer dan 25 minuten te verpulveren. Een eerste positie na twee onder delen bleek echter geen garantie voor een goede afloop. Het bete kende voor de Nederlander zijn eerste nederlaag in het seizoen. Het was Scott Tinley zelf die het meest profiteerde van Barel's capi tulatie. De meervoudig winnaar van de Ironman op Hawaii scherp te zijn 'persoonlijk' record aan tot 8 uur 27 minuten en 46 seconden. Met deze tijd bleef de Amerikaan zijn landgenoot Dave Scott 6 minu ten en 20 seconden voor. Eerste Europeaan werd de Fin Magnus Lönqvist, die hiermee de titel over neemt van de Almeerder Gregor Stam. Lönqvist, enkele weken ge leden nog winnaar in Zwyndrecht tijdens een halve triathlon, noteer de een tijd van 8.40.11 Titelverdedi ger Stam eindigde achter de Brit Grand Boswell op een vijfde plaats. Ondanks het verliezen van zijn titel noteerde Stam wel een nieuw Nederlands record. Ook Ben van Zeist leverde een prestatie van formaat. Met een eindtijd van negen uur en tien mi nuten wist hij zijn tiende plaats die hy behaalde tijdens de Europese Kampioenschappen in Almere met glans te prolongeren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10