Onderbetaling in detailhandel fors STOLK Personeel Ballast Nedam EG en VS sluiten een wapenstilstand Staking bij Berkels transportbedrijf Autohandel wil Utrechtse markt openhouden Dienstenbond FNV opent de aanval Kerncentrale gaat toerist aanmoedigen tot bezoek Turkse chauffeurs onderbetaald en niet verzekerd wil baggeren voortzetten 'Waarom moeten wij het slachtoffer worden van een paar criminelen?' DONDERDAG 3 JULI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV is vandaag begonnen met een actie tegen onderbetaling in de detailhandel. Volgens woord voerder A. van Winden van de De Dienstenbond tekent daar bij aan dat de LTD slechts de grotere bedrijven onderzocht. Die laten Dienstenbond wordt veel winkel- zich als regel meer aan de ca0 gele. 8™ üggen dan de kleintjes. De taald. De detailhandel telt in totaal 300.000 werknemers (vooral lid worden. Als werkgevers brie ven van de vakbond en loonvorde- ringen in de wind blijven staan, stapt de bond naar de rechter. De actie wordt ondersteund door ad vertenties die vandaag in de vier landelijke ochtendbladen versche- BRUSSEL (GPD) - De Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten hebben voor een half jaar een wapenstilstand gesloten in hun handelsoorlog over landbouw- produkten. Tot 1 januari zullen bei de geen economische strafmaatre gelen tegen elkaar nemen, terwijl intussen wordt geprobeerd tot handelsafspraken te ko- De Europese commissaris voor buitenlandse betrekkingen, de Belg Willy De Clercq, en president Reagans speciale handelsafgezant Clayton Yeutter, hebben hierover gistermorgen een akkoord bereikt. Dat is een dag nadat Amerikaanse sancties tegen de EG van kracht hadden moeten worden. Het handelsgeschil is veroor zaakt door de uitbreiding van de Gemeenschap met Spanje en Por- kleinere bedrijven met minder dan tien werknemers werden buiten juist van hun export van graanproduk- ten naar vooral Spanje, omdat dat land nu goedkoper binnen de EG zelf terecht kon. De Amerikanen hebben dit steeds als unfaire handelspraktij ken bestreden. Enkele weken gele den kondigden zij daarom straf maatregelen aan. Zo zouden er per 1 juli zware heffingen komen op Europese landbouwprodukten, zo als Belgisch bier, Nederlandse kaas, Italiaanse wjjn, Franse bran dewijn en Engelse gin. De EG dreigde daarop met te genmaatregelen, zoals het verho gen of opleggen van heffingen op Amerikaanse graan, rijst en mais- gluten. Eind vorige week reisde De Clercq naar Washington in een po ging de dreigende crisis af te wen den. Toen de Amerikanen de da tum van 1 juli lieten verstrijken bleek dat een vergelijk in de lucht wen) en de vakbondswoqrdvoer- beschouwing gelaten, der schat daUmkele tienduizenden daar wringt de schoen waarschijn. lijk het meest. Die kleintjes zijn bij elkaar goed voor 100.000 werkne mers, ongeveer een derde van de werkgelegenheid in de hele be drijfstak. Van Winden: "Bij groot- winkelconcerns als V en D,hebben we geen problemen, maar juist bij die kleine bedrijven zit hem de kneep." met minder dan het wettelijk mini mumloon naar huis gaan. Hij baseert die schattingen onder meer op een eerder deze week ge publiceerd onderzoek van de Loontechnische Dienst (LTD) van het ministerie van sociale zaken. Uit dat onderzoek, dat werd gehou den bij grotere winkelbedrijven met minstens tien werknemers, bleek dat anderhalf procent van de De vakbonden kunnen moeilijk greep op de onderbetaling krijgen, omdat de organisatiegraad onder het winkelpersoneel (veel partti mers) buitengewoon laag is. Slechts een procent of vijf is lid van een vakbond, terwijl het lande lijk gemiddelde rond de dertig pro cent schommelt. De Dienstenbond wil de onder- betaling nu te lijf gaan door op gro te schaal namens de leden loonvor- deringen in te dienen tegen werk gevers die de cao aan hun laars lap pen. Voorzitter P. Bruis van de bond startte de actie door vanoch- LONDEN (Rtr) - De autoriteit voor !fnd blJ een schoenenzaak in Apel- de kernenergie in Groot-Brittannië doorn de eerste loonvordermg in te besteedt twee miljoen pond ster- diei}en- Daarby ging het om een ling aan het aanmoedigen van toe- werkneemster die al 14 maanden te risten om de omstredln nucleaire Yf™61.°,on '"casseert en al met al opwerkingsfabriek van Sellafield haar baaS teg0ed te bezoeken. denkt te hebben. "Wat wij zeggen is, 'kom naar Vanafvandaag heeft de bond bo- Sellafïeld en zie wat er zich af- vendien een informatielijn waar speelt'," zei Andrew Davies, werknemers met vragen terecht woordvoerder van het staatsbedrijf kunnen. Ook komt de bond daad- Bntish Nuclear Fuels. werkelijk De advertenties schijnen met ingang i 3 juli en field in Cumbria in het noorden field in Cumbria in het noorden van Engeland te komen bezoeken. Sellafield is maar een halfuur rij den van het schilderachtige Lake District, een populaire bestem ming van toeristen. Davies zei dat men tot een ope ner politiek had besloten na nieu we aanvallen op de kernindustrie als gevolg van het ongeluk in Tsjer- nobyl. "Wij hebben het publiek in het bedrijf Stolk in Berkel en Roden- verleden niet voldoende voorge- rijs is gistermorgen licht", aldus de woordvoerder. van cao's en dergelijke. Als ze maar kunnen rijden vinden ze het meest al allang best", aldus vakbonds- Kort Zakelijk Beursomzet De Amsterdamse effectenbeurs heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een sterke groei te zien ge geven. De totale omzet is uitgeko men op 140,4 miijard gulden, een stijging van 46 procent ten opzich te van dezelfde periode in 1985. Van de totale omzet ging 84,3 mil jard gulden of 60 procent om in aandelen. De buitenlandse aande len namen 724 miljoen gulden voor hun rekening. Spectaculair was de omzetstijging op de parallelmarkt van 673 mihoen naar 3,2 miijard gulden. De obligatie-omzet is uit gekomen op 56,1 miljard. UTRECHT (ANP) - Bij transport- sinds gisteren in Berkel elf chauf- en Roden- feurs het bijltje er bij neergelegd. .1 0wilde sta- In Istanboel staan nog eens 20 wa king uitgebroken, die later op de gens stil en ook drie chauffeurs in woordvoerder Grein, dag door de Vervoersbond FNV Spapje hebben de wagen aan de werd overgenomen. Volgens de kant gezet. Directeur Stolk heeft bond ontduikt het bedrijf, dat woedend gereageerd op de staking met ontslag gedreigd voornamelijk op het Midden Oos- ten rijdt, de cao. De 100 chauffeurs, chauffeurs die de staking voortzet ten. Een overleg met de bond gis termiddag leverde niets op. voor het merendeeld Turken den niet alleen onderbetaald, ze rij den ook onverzekerd rond, aldus de bond. Bovendien worden de meeste chauffeurs per rit betaald en moeten ze na elke reis maar weer afwachten of ze opnieuw bij Stolk aan de slag kunnen. Volgens de Vervoersbond FNV Stolk is overigens volgens de bond helaas geen witte raaf in transportland. Veel transportbe drijven als Stolk die op het Mid den-Oosten rijden lappen de cao aan hun laars en gaan uitsluitend met buitenlandse chauffeurs in Die worden als regel per rit be- hun chaufffeurs in vaste dienst moeten hebben en het cao-loon moeten betalen. Maar volgens Grein wordt die wet aan alle kanten ontdoken. De controle erop is zo lek als een mandje. Via een procedure bij de Raad van Toezicht op het Beroeps- goederenvervoer over de weg kun nen notoire overtreders van de cao worden aangepakt maar die proce dure is zo ingewikkeld en langdu rig dat hij nauwelijks effectief is Stolk "een hele slechte" en rijdt taald of ze krijgen een bepaalde gebleken. De zwaarste straf is vergoeding voor het aantal kilome- het bedrijf uitsluitend met Turkse chauffeurs omdat die eerder dan Nederlanders bereid zijn om met slechtere arbeidsvoorwaarden ge noegen te nemen. "Die Turken zijn meestal niet zo goed op de hoogte ters dat ze rijden. Al sinds 1977 moeten de Midden-Oosten trans porteurs voldoen aan de WAG, de Wet Autovervoer Goederen, die be paalt dat transportondernemers trekken van de vervoersvergun- ning maar zover komt het maar zel den want een ondernemer die zo'n straf boven het hoofd hangt kan de zaak eindeloos rekken door in be roep te gaan. Mislukt Een poging tot overneming van de Britse warenhuisketen Wool- worth door het eveneens Britse Di- xons is mislukt, zo is gisterén uit beurskringen in Londen verno men. Dixons, een winkelketen in elektrotechnische apparatuur, had 1,8 miljard pond sterling (6,8 mil jard gulden) geboden. Op woens dag, de laatste dag waarop aandeel houders van Woolworth hun aan delen pen, bleek het bedrijf niet meer dan 35 procent van de aandelen in zijn bezit te hebben. UTRECHT (ANP) - Personeelsle den en ondernemingsraad van de baggerdivisie van Ballast Nedam willen samen met de bonden de haalbaarheid onderzoeken van een zelfstandige voortzetting van een deel van het baggerbedrijf. Men is op zoek naar een externe financier die geld wil stoppen in een afge slankt baggerbedrijf dat los komt te staan van Ballast Nedam. Tot dusverre is dit echter nog niet ge lukt. Volgens bestuurder A. Kamp van de Bouw- en Houtbond FNV is De, voor het merendeel Turksechauffeurs bij Stolk worden niet alleen er tussen de 30 en 40 miljoen gul- Dixons bonden"verko- onderbetaald, maar rijden ook nog onverzekerd rond. (foto anp> den nodig voor een afgeslankte zelfstandige voortzetting. Van de circa tien schepen zou ongeveer de helft in bedrijf kunnen blijven, sa men met de helft van de 180 perso neelsleden. Een groot probleem bij de ver zelfstandigingspoging is de hou ding van de belangrijkste banken -de Amro en de ABN- die bij Bal last Nedam zijn betrokken. De banken willen volgens Kamp dat Ballast Nedam het baggerbedrijf geleidelijk opdoekt: Dat bemoei lijkt het binnenhalen van werk, ter wijl dat wel nodig is om de zaak draaiende te houden. De VS hebben toegezegd hun dreigementen niet te zullen uitvoe ren. In ruil daarvoor zullen de Amerikanen tot eind dit jaar maan delijks 234.000 ton aan mais, gierst, mais-veevoer, brouwerij-afval en citrus-pulp naar Spanje mogen in voeren. Dat is een flinke tegemoet koming van de EG, waarmee in fei te de situatie wordt hersteld die voor de toetreding van Spanje en Portugal gold. In 1985 voerden de Amerikanen voor 2,5 miljoen ton aan mais en gierst naar Spanje uit. Gecorri geerd voor bepaalde externe in vloeden komt dat neer op die 234.000 ton per maand. Het enige nadeel voor de VS is dat binnen dat plafond nu ook de uitvoer van het veevoer, de brouwerijafval en de citruspulp moet vallen. In de komende maanden zal de Europese Gemeenschap boven dien nog eens de hele Amerikaanse export van deze produkten naar de EG opnieuw onder de loupe ne men. In feite hebben de Amerika nen met hun dreigementen dus een voortzetting van hun export naar Spanje gewonnen. De twaalf EG-lidstaten hebben gisteren via hun ambassadeurs al zeer positief gereageerd op dit ak koord, zo zei De Clercq in Brussel. Hij sprak van 'een tussentijdse bil lijke oplossing, waarmee een groot handelsconflict voorkomen kon worden'. Volgens de Belg was dat laatste zijn voornaamste doelstel ling tijdens de onderhandelingen. "Een handelsoorlog zou grote nadelen voor beide hebben opgele verd", zei hij. "We moesten daarom een bruggetje bouwen". Dat de Amerikanen in feite niets hebben ingeleverd nam hij voorlopig maar op de koop toe. "Ons kan in elk ge val niet verweten worden dat wij alleen ons eigen voordeel nastreef den". PILOTEN - De staatsluchtvaartmaatschappij Aerolinas Argentinas heeft gisteren 137 van haar 560 stakende piloten ontslagen en aangekondigd dat ook de overige stakers hun koffers kunnen pakken als zij geen einde maken aan hun twee dagen oude stakingsactie. De pilotenbond eist een salarisverhoging van 90 procent over de ko mende 18 maanden. Het ministerie van arbeid verklaarde de staking on wettig, omdat het werk van de maatschappij wordt beschouwd als essen tiële openbare dienstverlening. Bovendien zou het prestige van de staat in geding zijn. Hypotheekrente 3 juli 1986 Rentepercentages met/zonder gemeentegarantie SCHIPHOL - Wegwerkers hebben het niet gemakkelijk deze tijd. Door de aanhoudende hitte zijn ze gedwon- vactie, maar dan moet gen zeer vroeg met het asfalteren te beginnen om eerder op de dag met het werk te kunnen stoppen. Een parasol de media ver- de werknemer in kwestie wel eerst op de asfalteermachine was gisteren geen overbodige luxe... (foto anpi Annuïteiten ABN Amro bank Bouwfonds Rabobank Roparco ABN DirTNCB Grenswissèlk. Lds. Spaarb. NMB WestLUtr. sL Amrobank Centr. Volksb. Postbank NMB ABN Amrobank Bouwfonds Centr. Beheer Centrale Centr. Volksb. Dir./NCB Grensw.k7CDK Lds. Spaarb. NMB Postbank Rabob. Leiden WestLUtr. st. ABN Amrobank NMB Postbank Westl.Utr./stand. ABN ABN Bouwfonds Centr. beh. Centr. beh. Centrale Conc.80/20% NaLN.(optie) nieuwbouw W.Utr. stand. W.Utr. stand. M/A M/A M/A M/A KW/A M/A M/A M/A M/A M/A MA/ M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A MA/ M/A M/A M/A M/A MA/ M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A MA/ MA/ M/A M/A M/A M/V 6,85 6,7 7,07 7,34 7,2 7,55 Tjr 10 jr 15 jr 10 jr 5/10 jr 15/20 jr 5/10 jr 10 jr 10 jr 10 jr 10 jr 15 jr 30 jr renter, ideaalr. stabiel 7jr 7,39 7,2 7,61 7,12 7,0 7,34 7,39 7,2 7,61 7,49 7,2 7,71 7,44 7,2 7,44 7,44 7,1 7,44 7,23 7,1 7,44 7,34 7,2 7,55 7,34 7.2 7,55 7,44 7,3 7,66 7,61 7,4 7,82 7,34 7,2 7,55 7,44 7,3 7,66 7,55 7,2 7,77 7,82 7,6 8,04 7,82 7,6 8,04 7,82 7,6 8,04 7,55 7,4 7,77 7,66 7,3 7,88 7,93 7,7 8,15 8,25 8,0 8,47 8,03 7,7 8,25 7,44 7,2 7,44 7,76 7,5 7,76 7,44 7,1 7,44 6,96 6,9 7,18 7,55 7,5 7,87 7,34 7,5 7,87 7,88 7,5 8,10 8,21 7,8 8,43 7.2 7,71 7,4 7,92 6,85 7,18 7,05 7,39 7.3 7,66 7,5 7,87 Levenshypotheken (met verplichte afsluiting levensverzekering) Aegon M/A 5/10 jr 7,0 7,23 7.0 7,23 Aegon M/A 15/20 jr - 7,3 7,55 7.3 7,55 Centr. Beheer M/A 5/10 jr 7,0 7,23 7,0 7,23 Centr. Beheer M/A 15/20 jr - 7,3 7,55 7.3 7,55 Centrale M/A 5/10 jr - 6,8 7,02 6,8 7,02 Concordia M/A 10 jr 0,5 6,7 6,95 6,9 7,16 Concordia M/A 15 jr 0,5 Concordia M/A 20 jr 0,5 7,0 7,23 7,0 7,23 7,3 7,55 7,3 7,55 NVL-maatsch. M/A 5/10 jr NVL-maatsch. M/A 15/20 jr 7,0 7,23 7,0 7,23 Nat Ned. 7,3 7,55 7,3 7,55 M/A 5/10 jr Nat. Ned. M/A 15/20 jr Copyright "Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort Landbouw Nederland iafjgt ruim acht mil joen gulden uit het Europese land bouwfonds. Dat is gisteren be- kendgemeekt door een woordvoer der van de EG-commissie in Brus sel. Het geld is bestemd voor elf projecten in ons land die te maken hebben met de commercialisatie van landbouwprodukten. Waar die projecten worden uitgevoerd is niet bekendgemaakt. Melkhandel Het pensioenfonds voor de de tailhandel in melk- en zuivelpro- dukten heeft de pensioenen per 1 juli met 1 procent verhoogd. Ook de pensioenaanspraken van dege nen die vroeger deelnamen in het pensioenfonds, maar de bedrijfs tak hebben verlaten, gaan mee om hoog. Daarmee zijn de gevolgen van de pensioenbreuk, die op treedt bij het verlaten van een be drijfstak, grotendeels weggeno men. Dat heeft de Detam, bedrijfs vereniging voor de detailhandel, gisteren bekendgemaakt. UTRECHT (GPD) - Sluiting van de Utrechtse automarkt zou een harde klap betekenen voor de ge bruikte-autobranche. Minimaal tweehonderd handelaren raken er door gedupeerd. Het heeft boven dien een negatieve uitwerking op de prijsbepalingen van tweede hands auto's in het hele land. door Peter van der Maat Samengevat luiden zo de reac ties van de autohandel op het ad vies van hoofdcommissaris Wiarda aan de gemeente Utrecht om de au tomarkt op te heffen. De wekelijk se markt is een broedplaats voor criminaliteit en dient daarom te verdwijnen, vindt de politiechef. De handelaren voelen zich bela zerd: "Waarom moeten wij het slachtoffer worden van een paar criminelen? Laat de politie de mis daad aanpakken in plaats van de autohandel". Wiarda maakte zijn voorstel vori ge week bekend tijdens de presen tatie van zijn jaarverslag 1985. Elke dinsdag worden zo'n twintig agen ten op de markt ingezet, wat jaar lijks een kwart miljoen gulden kost. Met name de organisatoren van het spelletje 'balletje-balletje' plaatsen de politie keer op keer voor problemen. Zij dwingen marktbezoekers om mee te doen en maken hen op slinkse wijze veel geld afhandig. Bijna wekelijks worden er gokbazen opgepakt, maar toch dienen zich steeds op nieuw figuren aan die zo hun geld willen verdienen. Het college van b en w van de Domstad heeft zich, aldus een voorlichter, nog niet gebogen over het advies van Wiarda. Autohande laren blijken zich echter niet te kunnen voorstellen dat de gemeen te iets voelt voor sluiting. Een han delaar verklaart: "Elke week wor den hier zo'n tweeduizend auto's aangevoerd. Iedere wagen levert de gemeente vijftien gulden op. Op jaarbasis betekent dat een zakcen tje van anderhalf mihoen gulden. Dat laat geen enkele gemeente zich zo maar ontnemen". Naar schatting wordt op de markt jaarlijks bijna een miljard gulden omgezet. De Haagse hande laar Hans Bussink: "De economie drijft dus voor een niet onaardig deel op ons. Maar door de zaak hier te sluiten, frustreer je de handel be hoorlijk. Nederland wordt daar naar mijn idee dan ook niet beter De automarkt heeft eigenlijk al sinds het ontstaan in de beginjaren vijftig een slechte naam: er zouden uitsluitend opgelapte wrakken en kneusjes worden verkocht. Zulke auto's zijn er inderdaad te vinden, maar het leeuwendeel van de han del betreft toch de koop en ver koop van wagens die hooguit drie of vier jaar oud zijn. En daar hou den zich ongeveer tweehonderd handelaren mee bezig, van wie een aanzienlijk deel als bonafide be kend staat. De heren doen elke week zaken met elkaar en kunnen het zich niet veroorloven om de an der met rotzooi op te zadelen. Op de markt zijn de reacties op het voorstel van de hoofdcommis saris alle van dezelfde aard, maar van toon verschillen zij nogal. Sommige handelaren pleiten in ferme bewoordingen voor werk kampen voor de 'balletje-balletje'- spelers. Anderen drukken zich ge nuanceerder uit: "Deze markt krijgt een steeds slechtere naam door zaken die niets met auto's hebben te maken. Dat is jammer. De politie zou die randfiguren de toegang moeten ontzeggen". Een verkoper uit Noord-Hol land: "Ik betaal altijd heel netjes m'n btw, m'n sociale lasten en het marktgeld. Maar bescherming van de politie, ho maar. De controle is onvoldoende. Als ze nou een paar agenten constant heen en weer lie ten lopen, dan waren de proble men al een stuk minder. Dat ge-- beurt niet. Soms staan ze hier uren voor mijn auto's te gokken en al die tijd zie je geen politieman. Maar als ik hier met een auto zon der deel III of met gladde banden kom, krijg ik een bekeuring. Hoe moet ik dat rijmen?" Wat gebeurt er als de markt zou worden opgeheven? Handelaar D. van Voorst uit Bodegraven: "Zon der de markt zal ik de kost nog wel verdienen, maar het wordt er niet makkelijker op. Dan moet je zelf op zoek in het land en dat is prak tisch niet te doen". Van Voorst is één van de oudgedienden, hij komt hier al meer dan dertig jaar. Zijn zoon Dick vraagt zich af: "Denkt de politie nou echt dat de crimina liteitsproblemen worden opgelost door de markt dicht te gooien? Zo bestrijd je de misdaad niet, je ver plaatst 't alleen". Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs heeft vandaag het her stel dat de vorige dag was ingezet, krachtig voortgezet. Aan het einde van de ochtend noteerden op enkele uitzon deringen na alle hoofdaandelen hoger. Tot die enkele uitzonderingen behoor de Koninklijke Olie, die onder invloed van de koersdaling van de dollar en de voortdurende onzekerheid over de olieprijzen f 1 zakte naar f 196. Akzo vervolgde het herstel met een winst van f 1,80 op f 166,80. Hoogovens werd f 1,50 duurder op f59,90 en Unile ver noteerde aan het eind van de och tend f 5 hoger op f 490. Philips klom f 0,80 naar f 52,50 en KLM won op f 47,80 drie dubbeltjes. In de financiële sector boekte ABN een winst van f 6 op f 595,50. Ook de overi ge waarden in deze hoek gingen iets vooruit, maar beperkt. Heineken kon aan de winst van de voorgaande dagen f3,70 toevoegen op f 176,50 en Bols ging f 1 vooruit naar f 148. De uitgevers lagen goed in de markt met winsten van f 4 voor Kluwer op f 255 en van f 1,50 voor Elsevier op f 204,50. VNU klom twee kwartjes tot f 327,50. Fokker kon zich licht herstellen tot f 90,30, wat een vooruitgang betekende van twee kwartjes.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9