Geweld tegen stakers Chili Vrijheidsbeeldsymbool van.commercie k Duitse uitvinder zoek in Frankrijk Ruzie over Cyprus laait op Leger blijft Pinochet steunen Sjamir dreigt met nieuwe verkiezingen Massale berechting onder noodtoestand Zuid-Afrika Zedenoorlog in Spanje DONDERDAG 3 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MEXICO STAD - Voor het vallen van de duisternis zijn er gisteren bij de 48-uurs-staking in Chili drie doden gevallen. Generaal Augusto Pinochet stuurde opnieuw leger en „cara- bineros" de straat op om het volkse protest tegen zijn uit 1973 stammende dictatuur te kunnen smoren. En de vier belangrijkste onafhankelijke radiostations kregen 's middags voor onbepaalde tijd een spreekverbod opgelegd. Met name in de arme buitenwijken van de hoofdstad Santiago is de si tuatie uiterst gespannen. Militairen en „carabineros" namen in de na middag strategische positie's in om de geplande concerten van pannen en deksels te kunnen voor komen. In een van de wijken wer den twee mensen door militairen op een barricade van brandende autobanden gesmeten. door Ron Sprenkels De drie doden, naar het heet slachtoffers van militaire kogels, werden gemeld door de onafhan kelijke radiostations voordat hen het spreekverbod werd opgelegd. Nu de zenders, waaronder de door TEL AVIV - Vice-premier Sjamir wil op vervroegde algemene ver kiezingen aansturen, nu het Israëli sche Hooggerechtshof de regering, de procureur-generaal en de politie opdracht heeft gegeven binnen twee weken aan te tonen, waarom er geen onderzoek zal worden inge steld naar de moord op twee Pale stijnse buskapers twee jaar gele den. door Willy Werkman Volgens een woordvoerder van vice-premier en Likoed-leider Sja mir is met het besluit van het Hooggerechtshof een nieuwe si tuatie ontstaan, die nieuwe over wegingen vereist. Premier Peres reageerde op het besluit van het Hooggerechtshof gisteravond met de woorden: „We zullen de wet niet overtreden. Als er besloten wordt dat er een onderzoek nodig is, zul len aan dat onderzoek geen beper kingen worden opgelegd". De politieke discussies rond de moordaffaire zijn met het besluit van het Hooggerechtshof in alle hevigheid toegenomen. De kleine Shinoei-partij van minister Amnon Rubinstein besloot gisteravond uit de regeringscoalitie te zullen tre den wanneer niet tot een onder zoek naar de zaak zal worden be sloten. Ook de parlementsfractie van de Arbeiderspartij van Shimon Peres besloot dat er hoe dan ook een onderzoek moet komen. Sjamir zelf liet gisteren overi gens weten niet op de hoogte te zijn geweest van de brief van het hoofd van de geheime dienst, Abraham Sjalom, aan president Herzog, waarin hij schreef dat hij 'voor al zijn daden toestemming had gekregen'. Naaste medewer kers van Abraham Sjalom zeggen, dat deze tegenover een eventuele commissie van onderzoek precies uit de doeken zal doen dat hij die toestemming van Sjamir had ge kregen. Tegenover partijgenoten zei Sja mir deze week: Allen die mij nu be schuldigen zullen zich schamen, wanneer ik de waarheid zal onthul len". De Vrede Nu-beweging, die za terdagavond een massademonstra tie in Tel Aviv zal houden om de regering te dwingen een commis sie van onderzoek in te stellen, is inmiddels begonnen handtekenin gen te verzamelen voor een petitie die de regering na afloop van de demonstratie zal worden aangebo den. de kerk gerunde Radio Chilena, geen eigen nieuwsbulletins meer mogen brengen, zal het waar schijnlijk een paar dagen duren voordat alle gebeurtenissen rond het volksprotest in de verpauperde arbeiderswijken van de Chileense hoofdstad duidelijk zal worden. De gisteren begonnen 48-urige proteststaking wordt gesteund door bijna alle Chileense politieke partijen en vakbonden. Tegen de organisators, de semi-politieke Vergadering van Burgers, zeg maar de vereniging van vrije be roepen, heeft de militaire dictatuur inmiddels juridische stappen aan gekondigd. Het doel van de staking is aanto nen dat een meerderheid van de Chilenen een onmiddelijke terug keer naar de democratie eist. Patri cio Basso, de tweede man van de Vergadering van Burgers, noemde de staking woensdag een groot succes. „Ons geweten heeft onze angst overwonnen", zo beweerde Basso. Desalniettemin vielen er rond het middaguur de nodige klappen in het centrum van Santia go toen „carabineros" met behulp van traangas en waterkanonnen probeerden te voorkomen dat de monstranten voor de kathedraal het nationale volkslied zouden aanheffen. Aan de vooravond van de sta king had de organisatie een onder de kop „Van Chilenen aan andere Chilenen" een open brief gestuurd aan de bevelhebbers van het Chi leense leger waarin werd opgeroe pen om niet langer de „integriteit" van de Chileense strijdmachten te compromiteren met de machts honger van Pinochet. Het is be kend dat er met name binnen de landmacht en de marine de nodige weerstand bestaat om voor Pino chet de wapens te besmetten. Maar gezien de harde maatregelen tegen de staking kan de Chileense dikta- tor blijkbaar nog altijd rekenen op alle steun van de landmacht, verre weg het machtigste onderdeel van de Chileense strijdkrachten. PARIJS - Uit het schilderachtige haventje van Honfleur is een be- modderde Opel Corsa gevist, waar over de wildste geruchten de ronde doen. De blauwe Opel was ge huurd van de firma Hertz op het Parijse vliegveld Charles de Gaul le. De huurder heette Ulrich Bech, de uitvinder van een geheimzinni ge legering van kobalt en tungsten. Daarmee kunnen vliegtuigen en raketten een ongelooflijke hitte doorstaan. Ulrich Bech had 19 juni een kamer in het Hotel du Cheval Blanc gehuurd. Maar wat deed Ul rich Bech in Honfleur? En waarom is hij sinds de avond van die 19de juni spoorloos? door Rudolph Bakker Sinds Simenon en zijn onverge telijke commissaris Maigret met pensioen zijn gegaan, worden raad sels als dat rond Bech in feite nooit meer opgelost. De politie van Hon fleur draait om zijn as en weet niet meer in welke richting te zoeken. Bech is weg en blijft weg. Was hij meer dan de keurige Duitse direc teur van de firma Stellba, waarvan een visitekaartje werd aangetrof fen in het pak dat hij in zijn kamer van het Hotel du Cheval Blanc had uitgehangen? PARIJS (AP) - De Fransman die vorig jaar promoveerde op een om streden proefschrift waarin hij het bestaan van gaskamers tijdens de Tweede Wereldoorlog in twijfel trok, is zijn doctorstitel ontnomen. Zijn promotor is voorlopig ge- schorst. Dit heeft de Franse onder minister voor hoger onderwijs, Alain Devaquet, gisteren meege deeld. Het besluit volgde op een onder zoek naar de gang van zaken rond de promotie van Henri Roques, die in juni 1985 zijn doctorsgraad ver wierf aan de universiteit van Nan tes. Volgens Devaquet heeft het in trekken van de titel niet te maken met de inhoud van Roques' proef schrift, maar houdt de maatregel Fransman titel ontnomen na proefschrift over gaskamers thiserende landbouwingenieur ques een doctorsgraad in de lette ren had verkregen met de waarde ring 'zeer goed' voor zijn proef schrift, ontstond daarover grote De firma Stellba in Burnhaupt vlak bij Mulhausen produceert me chanische onderdelen voor scheepswerven, atoomcentrales en het leger. Inspecteur Cressier van de politie in Honfleur vond in de hotelkamer een bordeaux-rode le ren tas. In die tas zaten de docu menten over de nieuwe legering van kobalt en tungsten. Inspecteur Cressier vroeg het personeel van het hotel met niemand over het vinden van deze tas te praten. Ulrich Blech was 19 juni om acht uur in de avond' in het Hotel du Cheval Blanc aangekomen. Hij be taalde zijn rekening vooruit. De za kenman keerde voor het laatst die zelfde avond in zijn kamer terug. Om half elf kwam hij weer naar be neden en verdween in het stadje, dat toen al vol toeristen was. Sinds dien heeft niemand Ulrich Blech meer terug gezien. De volgende morgen ontdekte het personeel dat het bed van Blech onbeslapen was gebleven. Toen om het middaguur de gast nog niet was teruggekeerd, waar schuwde de 'patronne' de politie. Inlichtingen in ziekenhuizen en klinieken in de buurt leverden niets op. Het duurde tot zaterdag voor zich een nieuwe ontwikkeling in de verdwijning voordeed. Om zes uur die ochtend meldde de radarpost aan het eind van de pier dat een baggervaartuig een au tomobiel op de bodem van de ha ven had gesignaleerd. Tegen het moment dat de gasten in het Hotel du Cheval Blanc de croissants in hun ochtendkoffie doopten, kwam het vehikel - bengelend aan een ta kel - boven het water uit. Het klok je van de blauwe Opel Corsa was om drie uur blijven stilstaan. In het handschoenenkastje vonden de ij verige agenten de sleutel van Blech's onbeslapen kamer in het Hotel du Cheval Blanc. Toch was de bemodderde sleutel niet het laatste levensteken dat de Westduitse industrieel achterliet. Op het huisadres van de familie in Straatsburg kwam nog een brief kaart aan, voorstellende het haven tje van Honfleur. De briefkaart was gericht aan Madame Bech, oftewel Frau Bech, die luistert naar de voornaam Francoise. De briefkaart was gedateerd op de 19e juni, dat wil zeggen de dag dat Bech zich in het Hotel du Che val Blanc bij de receptie meldde. Het poststempel meldt de 20ste ju ni, zès uur in de avond. Dat was precies vierentwintig uur later. De vreemde omstandigheid doet zich hier voor dat Francoise Bech op het moment dat haar man de brief kaart in de bus stopte, in Caen was en wel in het huis dat de familie er bezit. Was Bech van deze verplaat sing van zijn vrouw niet op de hoogte? Tenslotte is Caen dichter bij Honfleur dan bij Straatsburg en waarom was hij dan niet naar Caen gegaan? In het zomerse Honfleur is de kwestie-Blech nog iedere dag on derwerp van gesprek in de cafés aan de haven. De politie trekt een deftig gezicht, maar is kennelijk geen steek verder gekomen. Tot nader order is elke theorie over het lot en over de achtergrond van de vreemde hotelgast met zijn kobalt en zijn tungsten (oftewel wolfram) nog gerechtvaardigd. PRETORIA (AFP/Rtr./UPI)- De Zuidafrikaanse justitie zal een strafvervolging instellen tegen 780 mensen die onder de noodtoestand in hechtenis zyn genomen. Een woordvoerster van het informatie bureau van de regering zei dat ze in staat van beschuldiging gesteld zullen worden onder meer wegens brandstichting, moord en mishan deling. Nadat de aanklacht is inge diend zullen de verdachten toe gang krijgen tot een advocaat en zal de normale rechtsgang gevolgd worden, aldus de woordvoerster. De vermoedelijk duizenden i die onder de noodtoestand zijn aangehouden hebben geen recht op bijstand van een advocaat. Van overheidswege wordt niets meegedeeld over aantallen arres tanten, maar volgens organisaties voor burgerrechten ligt het aantal vermoedelijk rond de 4.000. Volgens de woordvoerster zijn de afgelopen 24 uur geen geweld dadige incidenten gemeld. "Het ziet er naar uit dat de vrede terug keert in Zuid-Afrika en dat de noodtoestand de gewenste uitwer king heeft." BEIROET (AP) - Een konvooi van vijf vrachtwagens van de Verenigde Naties is gisteren met voedsel en geneesmiddelen het Palestijnse vluchte lingenkamp Bourj el-Barajneh in Beiroet binnengereden om hulp te bie den aan 25.000 daar verblijvende vluchtelingen. De vrachtwagens moch ten de kampen binnenrijden nadat zij vier uur lang uiterst zorgvuldig door leden van de sji'itische Amal-militie werden onderzocht op de aan wezigheid van wapens. (foto api Levenslang kapers Achille Lauro GENUA (Rtr) - In het proces tegen de kapers van het Italiaanse cruise schip Achille Lauro heeft de openbare aanklager van Genua zeven maal levenslang geeist tegen de vermeende leider van de kapers en zes mede plichtigen, onder wie de Palestijnse guerrillaleider Abu Abbas. Aanklager Luigi Carli eiste 30 jaar tegen een tweede kaper, en straffen van drie tot 30 jaar tegen zes medeplichtigen. Een derde kaper hoorde 10 jaar tegen zich eisen, omdat hij bij het onderzoek heeft meegewerkt met de autoriteiten. opwinding en gelastte Devaquet een onderzoek. Het proefschrift behelsde een vergelijkende analy se van de bekentenissen van een gevangengenomen Duitse soldaat. De rector van de universiteit, Jean-Claude Dischamps, die het onderzoek leidde, verklaarde dat er op drie punten sprake was van onregelmatigheden bij het toeken nen van de doctorsgraad. Roques' dossier was overgegaan van de uni versiteit van Parijs naar die van Nantes, de goedkeuringsprocedu re verliep niet volgens de voor schriften en er was een valse hand tekening aangetroffen op de lijst van personen die toezicht hielden op de verdediging van het proef schrift. MADRID (GPD) - Niet alleen president Reagan en het Ame rikaanse Hooggerechtshof, dat deze week homoseksualiteit en orale seks als delict bestempel de, zijn ten strijde getrokken voor het behoud van zeden en moraal. De inquisitie-achtige kruistocht is ook overgewaaid naar Spanje. In Barcelona zijn de afgelopen dagen 5 bars, waar de serveersters top-less de drankjes rond brengen, doelwit geweest van aanslagen. De beschietingen van de ero tische etablissementen zijn op geëist door een commando, dat zich de Catalaanse Militie noemt. Deze ultra-rechtse groe pering deed ook al eerder van zich spreken. Vooral sauna's, bezocht door homoseksuelen, en boekwinkels, waar erotische literatuur wordt verkocht, moesten het ontgelden. ATHENE - Het driedaagse bezoek dat de Turkse premier Turgut Ozal gistermiddag is begonnen aan het Turkse noorden van Cyprus heeft bij de Grieken en Grieks-Cyprio ten veel meer woede gewekt dan dat van zijn voorganger Bulent Ulusu in 1982. door Frans van Hasselt Toen noemden de Turken het desbetrefende gebied nog geen 'onafhankelijke republiek', maar een federale staat, en Ulusu's visite was duidelijk een reactie op And reas Papandreou's voorafgaande bezoek aan de Grieks-Cyprische Republiek, het eerste dat de Griek se premier aan het eiland had ge bracht. Men acht het in Athene niet toe vallig dat kort voordat Ozal op uit nodiging van 'president' Denktash voet aan wal zette op Cyprische bo dem, een Grieks-Cyprisch cruise schip, de 'Stad Limassol', door Turkse oorlogsschepen was lastig gevallen onder de kust van het Griekse eilandje Kastellorizo. Dat ligt ver oostelijk van Rhodos, vlak onder de Turkse kust, en heeft juist dezer dagen een vliegveld ge kregen, waardoor het van Rhodos in een half uur is te bereiken in plaats van de zeven uren die de bootreis kostte. Het Cyprische schip zou twee maal zijdelings zijn beschoten, waardoor paniek zou zijn uitgebro ken onder de passagiers. De Griek se regering heeft zowel bij de Turk se ambassadeur als bij de desbe treffende internationale instanties een fel protest ingediend. Ozals be zoek aan Cyprus, waartegen alle Grieks-Cyprische partijen demon straties hebben belegd, is door pre mier Papandreou een 'bewuste es calatie van de Cyprus-kwestie' ge noemd. Premier Ozal heeft de laatste tijd niet nagelaten om te laten blijken hoe weinig hij is ingenomen met het bestaan van zoveel Griekse ei landen vlak onder de Turkse kust, die van vliegvelden worden voor zien - dat van Limnos zou zelfs het grootste zijn van de hele Balkan - en die ook anderszins worden ge militariseerd, tegen de bepalingen van het Verdrag van Lausanne (1923) in. „We kunnen moeilijk ver geten", zo zei hij kortgeleden veel betekenend in een toespraak, „dat deze eilanden ooit Turks zijn ge weest". (Hij bedoelde dat ze in vo rige eeuwen deel hebben uitge maakt van het Ottomaanse Rijk.) Historici hoorden ook met verba zing uit Ozals mond dat Cyprus nooit Grieks was geweest, maar wel Turks. Ozal herinnerde er de Grieken voorts nog aan, dat hun ei landen in de Egeische Zee erg ver spreid liggen en dus moeilijk ver dedigbaar zijn. En hij verwees fijn tjes naar het feit dat de Grieken slechts met negen miljoen zijn, de Turken met 52 miljoen. Buitenland kort Voetbalvandalen De Belgische regering heeft Groot-Brittanniê formeel om de uitlevering gevraagd van 26 Britse voetbalsupporters die in mei 1985 betrokken waren bij de rellen in het Heizelstadion. De ongeregeld heden in het Brusselse stadion kostten aan 39 mensen het leven. De Britse autoriteiten hebben toe gezegd dat zij verzoeken om uitle vering van Britse staatsburgers die bij de gewelddadigheden betrok ken waren welwillend zullen beoordelen. Shoah/Knesset De voorzitter van het Israëlische parlement, Shlomo Hillel, heeft een vertoning verboden van de Ho locaustfilm 'Shoah' van Claude Lanzmann in de vergaderzaal, op de dag dat Kurt Waldheim wordt geïnstalleerd als president van Oostenrijk. Een woordvoerster gaf 'technische redenen' op voor het vervallen van de vertoning op 8 ju li. Zij was georganiseerd door de onderwijscommissie van de Knes set als een protest tegen Wald- heims verkiezing in juni. Amerikaan vrij Een in Libanon verdwenen Ame rikaan is gisteren vrijgelaten door zijn ontvoerders. De gijzelaar is Steven James Donahue, die sinds zijn ontvoering in Beiroet, vorig jaar september, werd vastgehou den door een onbekende groep. Hawk 200 neergestort Het nieuwe Britse gevechtsvlieg tuig de Hawk 200 is tijdens zijn laatste proefvlucht neergestort. Hierbij kwam de plaatsvervangend testpiloot van British Aerospace om het leven. Het vliegtuig, met een waarde van acht miljoen pond, was het enige bestaande prototype van de Hawk 200 en zou vandaag officiéél ten doop worden gehou den. WASHINGTON - New York is vol gelopen met miljoenen (dertien tot zeventien miljoen werd tevoren ge schat) voor de viering van een On- fhankelijksdag (op 4 juli) en de tweehonderdste verjaardag van het Vrijheidsbeeld. Het beeld is een Frans geschenk en daarom komt ook president Francois Mit- terand als enig uitgenodigd staats hoofd over om er aan Reagans zij de nota van te nemen dat 'Lady Li berty' er weer indrukwekkend bij staat, met een toorts waarvan gloednieuw verguldsel flonkert in de zon. door Henk Kolb Reagan zal 's avonds de schijn werpers ontsteken, die de toorts (niet meer van binnen verlicht zo als voorheen) ook in het duister tot een van verre zichtbaar baken moeten maken. Het beeld zelf is terwille van de restauratie, waar voor 277 miljoen dollar voorname lijk uit ondernemingskassen bij een werd geharkt, het middelpunt geworden van tomeloze commer cialisering. Vele Amerikanen is dit een doorn in het oog omdat het een symbool besmeurt dat zij rein wen sen te houden. In handen van Hollywood-regis- seur David Wolper is de feestvie ring uitgegroeid tot monsterachti ge proporties. De exclusieve rech ten van de voornaamste evene menten zijn verkocht aan de telévi- siemaatschappij ABC, die presi dent Reagan dan ook in zijn draai boek heeft verplicht om precies om 21 uur 21 minuten en 29 secon den de knop van de verlichting om te draaien. Ten overstaan van 100 miljoen televisiekijkers en 4000 speciale gasten op het Goeverneur- seiland die 5000 dollar voor hun stoel hebben neergeteld. Alom in de natie gaan op dat moment kerk klokken luiden, terwijl hotels en restaurants hun gasten zullen no den voor een 'Dronk op Liberty'. Platbodems Niet minder dan 34 Nederlandse platbodems zijn bij Fort Schuyler in de Bronx per kraan uit hun moe derschip getild om straks in 'admi raalsformatie' (zes rijen van zes schepen breed) mee te varen bij de parade van grote en kleinere zeil schepen, die ook al weer groter wordt dan de 'Operation Sail' die het tweehonderdjarig bestaan van de Verenigde Staten zelve in 1976, luister bijzette. De organisatoren hebben zich niet bekommerd om protesten te gen de komst van het oefenschip van de Chileense marine, de 'Es meralda'. Aan boord van dat vaar tuig hebben de Chileense mach thebbers gemarteld na hun machtsgreep in 1973 en het lijkt wat merkwaardig om juist de Chi lenen uit te nodigen om de Ameri kaanse vrijheid mee te helpen vie ren. De 'Eagle' van de Amerikaan se kustwacht, die voorop zal gaan, heeft dan wel onder Hitier gevaren, maar vormt nu de trots en oogap pel van zijn bevrijders. Er zal dus buitensporig worden gezeild, maar dat was nog niet ge noeg. Óp een stuk bouwgrond bij Battery Park is inmiddels het 'Prairie Schip Liberty' gewijd: acht 35 meter hoge masten met 2160 vierkante meter zeil, tegen de ach tergrond van glazen wolkenkrab bers. Deze sculptuur heeft al andere steden gestaan, onderweg van de Westkust naar New York. Tmmiftratip ten(* sPe^ta^e^ kost 30 miljoen heidsbeeld 12 miljoen dollar meer iiiiiiiigiall" dollar. Lee Iacocca, voorman van inzamelde dan was begroot, heeft Dit alles, inclusief concerten, Ciuysler en van de organisatie die met de commercie rond het Vrij- sportmanifestaties en een afslui- voor de restauratie van het Vrij- heidsbeeld geen moeite. 'Dat ge- H v x - j*. i F- ij ill li" V' In vele gedaanten is het vrijheidsbeeld dezer dagen in de VS te zien. A 'i"n- papagaai, als Johnny Carson, in levende lijve en, zoals het hoort, glv mend in de zon en het middelpunt van spektakel. (foto beurt al honderd jaar', zei hij en het is 'een goede Amerikaanse ge woonte'. Vrijheid en immigratie zijn de hoofdthema's van het festijn, maar opiniepeilingen onthullen haarfijn dat Amerika in meerderheid van nog meer immigratie niets moet hebben, bfi alle sympathie die lega le en illegale immigranten ontmoe ten. Bijna de helft, 49 procent, van de volwassen Amerikanen wil minder immigratie, maar 42 procent zegt dat het meer moet worden. Dat wijst op een veranderende instel ling. Nog in 1965 wilde 46 procent meer immigratie toestaan, terwijl slechts 33 procent daar tegen was. Vorig jaar kwamen 507.009 legale immigranten het land binnen. Hoe- velen illegaal de grens overschre den is niet bekend en sommigen houden vol dat hun aantal dat van de 'legalen' overtreft. Het gezicht van Amerika is aan het verande ren: meer en meer Aziaten, méér en meer Spaans-sprekenden. Aan de 2000 kilometer-grens met Mexi co houdt de grenspolitie meer sluik-immigranten aan dan ooit te voren, maar is er zeker van dat er meer dan ooit ontsnappen en in het arbeidsproces meestal .succesvol onderduiken. In 1981 is de regering-Reagan om de toevloed van bootmensen uit Haiti tegen te gaan, begonnen ie dereen die niet over de vereiste do cumenten beschiktew by het bin nenkomen van de Verenigde Sta ten, te detineren. Slecht Een woordvoerder van de Com missie van Juristen voor Mensen rechten zegt naar aanleiding van een dezer dagen verschenen rap port: „Terwijl wij nationaal feest vieren vanwege het symbool van grootmoedigheid tegenover vluch telingen bij uitstek, behandelen wij vele echte vluchtelingen zeer slecht, als gevangenen voor maan den en zelfs jaren". De studie zegt dat in de VS meer dan 4000 vreemdelingen in acht kampen worden vastgehouden. De regering wil de capaciteit die nu 5000 is, verdubbelen, zeggen de ju risten, maar de immigratiedienst ontkent dit met klem. Tegen deze achtergrond viert Amerika zyn Onafhankelijkheid en de veijaardag van het Vrijheids beeld. Dat wil zeggen: die hon derdste veijaardag valt pas op 28 oktober, maar dat is geen geschikt seizoen - volgens John Adams, de tweede president van de VS werd de Onafhankelijkheidsverklaring op 2 juli 1776 goedgekeurd en de veijaardag van de grondwet komt pas over een jaartje. En voor de nationale feestelijke op de televisie uit te zenden en te beleven massale naturalisering van duizenden nieuwe Amerikanen als onderdeel van het programma, heeft een rechter in Washington een stoKje gestoken wat zijn stad betreft. Het gebeurt binnenshuis en niet op de trappen van het mo nument voor president Jefferson zei hij, want de plechtigheid zou voor televisiereclame worden on derbroken. „Dat" verklaarde de ee- dafnemende rechter, „is niet in overeenstemming met de waardig heid die ons was beloofd". „Van zulke rechters begrijp ik helemaal niets", bitste de woord voerder van feest-regisseur Wol- per. Anderhalf miljard mensen in de hele wereld zouden het op de televisie hebben gezien. (Voor een overzicht van de aan dacht voor de feestelijkheden op de televisie, zie pagina 18)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7