Auto duurder, minder files Advies commisie aan Smit-Kroes: Automatische aanpassing uitkeringen van de baan Onderzoekers: veiligheid kerncentrales overschat Archivaris hoopt graf St. Servaas te vinden Gifpolder Maassluis zal worden gesaneerd Spookrijder Honds DONDERDAG 3 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - Files moeten niet alleen worden bestreden door het oplossen van knelpunten in het wegennet, ook het gebruik van de auto moet worden afgeremd. Door een verhoging van de benzineprijs kan geld beschikbaar komen om het wegennet te verbeteren en uit te breiden. Een commissie onder leiding van oud-premier Biesheuvel deed gisteren in Den Haag deze aanbevelingen aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). Het advies is geba seerd op een onderzoek van het bureau McKinsey naar de files in ons land. Het oponthoud door files kost in totaal ongeveer 700 miljoen gulden per jaar. Deze kosten zullen bij on gewijzigd beleid oplopen tot een miljard gulden in het jaar 2000. Ge schat wordt dat automobilisten jaarlijks 33 miljoen uren in de file staan. Naast deze extra investering is volgens de commissie een samen hangend en evenwichtig pakket van andere maatregelen noodzake lijk. De commissie slüit zich aan bij de ideeën van McKinsey: - Het stimuleren van het open baar vervoer, met name voor het woon-werkvervoer, door het auto rijden duurder tè maken. Deze cijfers staan in het rapport „Afrekenen met de files" van het bureau McKinsey. Volgens het bu reau is de omvang van de files veel groter dan tot nu toe werd aange nomen. McKinsey stelt dat de on dervonden vertragingen 30 tot 40 procent groter zijn dan officieel wordt gerapporteerd. Dan is nog niet meegerekend het grote aantal automobilisten dat via sluipwegen de files probeert te omzeilen. De commissie beveelt ook aan om de aantrekkingskracht van het De Nil tussen Leiden en Bodegra ven zou voor 40 procent van zijn overtollige verkeer tijdens de spits uren, inclusief de auto's die nu slui- r de deur laten staan of ermee proutes nemen, verlost kunnen - Het geheel of gedeeltelijk ver vangen van vaste lasten (motorrij tuigenbelasting) door variabele las ten (benzineprijzen) om het kos tenbewust autorijden te stimule- Het sterk stimuleren pooling. - Het voeren van een effectief parkeerbeleid in de grote steden, waardoor het aantrekkelijker wordt om met het openbaar ver voer te gaan. - Het intelligenter benutten van de wegcapaciteit met behulp van electronische hulpmiddelen. Verder vindt de commiss dringend noodzakelijk om kritisch te kijken naar de uitvoering onderhoudswerkzaamheden op de ROTTERDAM (ANP) - In het aca- het demisch ziekenhuis Dijkzigt in Rot terdam is afgelopen dinsdag een 'reageerbuisdrieling' geboren. Vol gens een woordvoerder van het zie- nelwegen. Ongeveer 10 procent kenhuis is het de eerste keer dat i drieling is voortge- i reageerbuisbevruch- openbaar vervoer te vergroten, op dat automobilisten hun auto al thans voor het woon-werkverkeer naar het station gaan. Die aantrek kingskracht zou volgens de com missie kunnen worden vergroot door mi stations van het openbaar vervoer spits. worden indien meer mensen de trein zouden nemen. Er moet in de treinverbinding Leiden-Alphen parkeerruimte bij de aan den Rijn dan wel 44 miljoen frequentere diensten gulden aan extra materieel wor den geïnvesteerd. Het verlies dat de NS ondanks het dan toegenomen 4 reizigersaanbod op deze verbin- McKmsey-rap- ding dan n°9 liidt bedraagt echter drie miljoen gulden per jaar, zo is berekend. treinverbinding SchipholJ i de files in de Randstad hebben Nederland t te maken met dit werk. Het moet komen uit ei mogelijk zijn om dit percentage te ting. verlagen, aldus de commissie. 4 De twee jongens en een meisje De commissie heeft in de brief (Jeroen, Stefan en Nadia) werden unieke wet op het gebied van de de minister niet de aanbeve- gisteren door de zusters Helmi,Lin- sociale zekerheid verdwijnen: de te da en Miesje aan de pers getoond, wam. De ,wet op de aanpassings De baby's liggen nog in de couveu- mechanismen', zoals zij voluit mSÜÜH Ise. De moeder van de drieling is de heet, zorgt er voor dat de mini- wenst autoverkeer te voorkomen 34-jarige J. den Boer-van der Heij- mumuitkeringen en het minimum- files dreigen. Via den uit Ridderkerk. De vrouw had loon elk half jaar worden aange- - - - nog geen kinderen. De eerste 'i ling van McKinsey genoemd experimenteren met een vergun ningenstelsel om in de spits onge- op plaatsen vergunningenstelsel of soort tolbelasting zouden „minder geerbuisbaby' in Nederland werd produktieve" past aan de loonsverhogingen die het bedrijfsleven worden be- (woon-werkverkeer) kunnen den geweerd. automobilisten op 15 mei 1983 geboren. Dit gebeur- taald. Die wettelijke regeling is de ook in het Dijkzigtziekenhuis i Rotterdam. «foto ANP) Op grond va port vindt de extra financiële injectie nodig" is de knelpunten op te lossen Voorgesteld wordt om elk jaar 200 Haarlem-Leiden kan 46 procent miljoen gulden extra beschikbaar van overtollige autoverkeer bij te stellen en daarmee vooral de fi- Schiphol opvangen. Dat vergt dan les in de Randstad aan te pakken. wet 40 miijoen gulden aan extra in- Het geld kan voor een deel verkre- vesteringen in treinmaterieel en een jaarlijks negatief saldo op deze treinverbinding van een miljoen gulden. gen worden door een accijnsverho ging op de benzine. In totaal is een miljard gulden nodig. UTRECHT (ANP) - De Vereniging De vereniging, die al in 1974 aan- van Wetenschappelijke Werkers drong op een onderzoek naar ande- (VWW) is na een uitgebreide studie re effecten van een kernongeval tot de conclusie gekomen dat de dan het aantal acute doden, vindt overheid de veiligheid van kern- dat de uitwerking van het ongeval centrales duidelijk overschat. Uit in Tsjernobyl in schril contrast de verzamelde gegevens over de staat met de opvatting van de Ne- 'lozingen' van de Russische kern- derlandse overheid over reactor- centrale in Tsjernobil blijkt dat de veiligheid. De gevolgen van een door de Nederlandse autoriteiten middelgrote kernramp zijn vol- geschatte gevolgen van een mid- gens de wetenschappelijke onder- delgroot kernongeluk veel te ge- zoekers veel ontwrichtender zijn ring zijn. Het gaat vooral om de ef- dan de Nederlandse autoriteiten fecten van de radio-actieve straling aannemen. op lange termijn. Dat blijkt volgens mevrouw drs. K. Nienhuys van de vereniging De wetenschappelijke onderzoe- duidelijk uit wat er in Tjsernobil is kers, die gisteren hun rapport over gebeurd. „De Nederlandse rege- de reactorveiUgheid in Utrecht nng zou er goed aan doen te over- presenteerden, pleiten voor een zien wat daar aan de hand is. Er is onafhankelijke studie naar de nsi- een gr00t gebied besmet Als een cos van kerncentrales. Bij dit on- dergelijk ongeval in ons land had derzoek moeten volgens de verem- plaatsgevonden, zou dit een ramp ging zowel Nederlandse als buiten- *an 0°gekende omvang voor de i f deskundigen worden inge- landbouw zijn geweest" schakeld, die met bij de levering van kernenergie of de Planologi sche Kernbeslissing zijn betrok ken. Bij alle tot nu toe opgestelde veiligheidsadviezen van de KEMA, de Kernfysische Dienst en de Com missie Reactorveiligheid is dat wel het geval geweest. Er is, vindt de VWW, tot op he den te veel gekeken naar de kans op een ongeval en de directe slachtoffers daarvan. Er is volgens de vereniging te weinig rekening gehouden met de omvang van een middelgrote ramp, zoals die in Tsjernobil, en de gevolgen daarvan op langere termijn. MAASTRICHT (ANP) - Bij de in november vorig jaar begonnen opgravingen onder de St. Servaaskerk in Maastricht zijn, zoals wij gisteren al berichtten, resten van een ander kerkje gevonden, mo gelijk van de oudste stenen kerk die ooit aan het Vrijthof in Maas tricht heeft gestaan en in de zesde en zevende eeuw in gebruik moet zijn geweest. De Maastrichtse stadsarchivaris drs. T. Panhuysen zei gisteren te hopen dat de nieuwe vondsten óok resten van het graf van de eerste bisschop van Maastricht Sint Servatius zullen opleveren. St. Servatius overleed in 384 en werd begraven in een houten ka pelletje. De middeleeuwse geschiedschrijver Gregorius van Tours (538-594) maakt in zijn geschriften melding van de overbrenging van het gebeente van St. Servatius naar een stenen kerk, de zoge noemde 'magnum tempium' (grote tempel). Archivaris Panhuysen acht het niet onwaarschijnlijk dat nu fragmenten van deze magnum templüm zijn aangetroffen, al is deze kerk volgens de huidige begrippen maar erg klein van om vang. Met de nodige voorzichtigheid vraagt hij zich af of de nu gevonden resten afkomstig zijn van de eerste stenen grafkerk van St. Servatius. Een absoluut bewijs daarvoor ontbreekt nog; de aanwijzingen zijn nog veel te mager.. Lange man Al eerder werden er fragmenten van een twaalfhoekige kerk gevonden met het graf van 'een bijzonder lange man'. Een Utrechtse skeletdeskundige gaat binnenkort onderzoeken of dit misschien graaf Reinier van Lotharingen kan zijn. Het meest interessante van de nu gedane vondsten noemt Pan huysen het feit dat de St. Servaaskerk, die dateert van de elfde eeuw, minstens twee stenen voorlopers heeft gehad. De tot nu toe vaak gehoorde theorie dat de huidige kerk delen bevat van de vroegere kerken is niet niet langer houdbaar. De twee oudere ker ken zijn bij de bouw van de monumentale St. Servaas volledig met de grond gelijk gemaakt. De kerk uit de elfde eeuw die grondig gerestaureerd wordt en in 1985 door paus Johannes Paulus II bij zijn bezoek aan Maastricht tot basiliek werd verheven is namelijk op een hoger niveau gebouwd dan de vroegere kerken. Komend weekeinde zijn de vondsten voor publiek te bezichti gen. Zaterdag 5 juli van 10.00 tot 17.00 uur en zondag 6 juli van 12.00 tot 17.00 i niet langer nodig, handelaars van CDA en WD, De Vries en Nijpels. De wam is de afgelopen jaren on der meer bezongen als 'een kwestie van beschaving' en als de kroon op het gebouw van de sociale zeker heid. Onder het kabinet-Den Uyl begonnen de minimumuitkerin gen gelijke tred te houden met de algehele loonontwikkeling, en het kabinet Van Agt-Wiegel legde die praktijk - omwille van de doelma tigheid - per 1980 vast in een wet. De wam trad op 1 januari 1980 in werking. Het zou tevens de laatste keer zijn dat de wet volop werd toegepast. Van 1 juli 1980 tot 1 ja nuari 1983 werd de aanpassing van de uitkeringen telkens expres met een half jaar vertraagd en na die datum werd de wet telkens per noodwetje geheel buiten werking gesteld, Ook mediatekst geeft problemen in CDA-fractie (Vervolg van pagina 1) Net als het euthanasievraagstuk is gisteren ook de mediaparagraaf van het ontwerp-regeerakkoord in de CDA-fractie op problemen ge stuit. De christen-democraten heb ben vooral bezwaar tegen de moge lijkheid dat er een half commer cieel/half niet-commercieel televi sienet komt. Dat kan gebeuren als er twee in plaats van drie van de zes A-omroepen het commerciële pad zouden willen opgaan. Bij de WD daarentegen is de tekst over de commerciële tv 'zeer goed ge vallen'. De twee partijen hebben gisteren 'in hoofdlijnen' ingestemd met de rest van het ontwerp-akkoord. De missionair CDA-minister Ruding (financiën), die eerder zijn twijfel had uitgesproken over de soliditeit van de ombuigingen (18,5 miljard), liet zich overtuigen door de af spraak dat tegenvallers zullen wor den opgevangen door extra bezui nigingen of lastenverzwaringen. De wens van de WD om één miljard extra te bezuinigen ten be hoeve van een lastenverlichting voor de burgers, wees CDA-onder- handelaar De Vries af. De omstre den bezuinigingen op onderwijs en volkshuisvesting lijken voor de missionair minister Deetman (CDA) en staatssecretaris Brokx betekent dat er elk half jaar moet (idem) inmidels aanvaardbaar. Het worden beslist hoeveel er voor de uitkeringen in de schatkist en so ciale kassen zit. Nijpels en De Vries hebben met die uitspraak al vast vastgelegd dat de koopkracht van de uitkeringsgerechtigden in 1990 niet onder hun huidige beste dingsmogelijkheden mag liggen, _2erakkoo*« ------- -- wordt op het gebied van de sociale nistersposten. verdeeld zekerheid één nieuwe regeling gekondigd. De werknemersverze w, wao, zw) principe aan vakbonden geversorganisaties den gegeven. Als n streven eens wordt, komt er tueel een wet overdracht werkne mersverzekeringen, kortom de uitkeringen 'beleidsmatig' de lonen worden gekoppeld. Dat compromis op het gebied van de wet gelijke behandeling kon wat beide partijen betreft door de beu gel. Hoewel over de zetelverdeling ,J|P1 ...=s n°S n>et is gesproken rekent WD- In het concept-regeerakkoord onderhandelaar Nijpels op vyf mi- - - nistersposten, verdeeld over alle sectoren. Dat wil zeggen één in de genuuuigu. financieel-economische driehoek keringen (ww, wao, zw) zullen in u=ii c.« werk- sociale zaken), één in de buiten- beheer wor- land-sector (buitenlandse zaken, het over dat defensie en ontwikkelingssamen werking), één bij verkeer en water staat en volkshuisvesting, één bij 'de WVC en onderwijs, en één bij justi tie en binnenlandse zaken. - gemoeid valt nog weinig te zeggen. Zuid-Holland Afhankelijk van de saneringsme- Onder het nieuwe kabinet zullen hebben besloten dat de sterk ramingen uiteen verontreinigde woonwijk Steen- 100 tot 300 miljoen gulden. Er Een jaar voor dienstweigeraars DEN HAAG (ANP) - Het Hoog Mi- litair Gerechtshof in Den Haag heeft drie totaalweigeraars giste ren veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. De krijgsraad had de drie zes maanden cel opgelegd. Het gaat om de 27-jarige R. Poort uit Utrecht, de 25-jarige W. Koolhoven uit Enschede en de 20-jarige J. van der Sluis uit Leiden. AMSTERDAM (ANP) - De ge meentepolitie van Purmerend heeft gisteren een spookrijder aan gehouden, die al elf kilometer van uit Hoorn in de richting van Pur merend op de verkeerde rijbaan had gereden. De aangehoudene bleek een 65-jarige taxichauffeur te zijn met in zijn wagen drie passa giers. De chauffeur verklaarde te genover de politie er geen erg in te hebben gehad dat hij niet op de goede rijbaan reed, hoewel hij wel verscheidene andere bestuurders was tegengekomen op zijn wegge deelte. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Ex-hoofden van kleuterscholen eisen meer loon DEN HAAG (GPD) - Vijf voorma lige hoofdleidsters van kleuter scholen hebben een kort geding aangespannen tegen de Staat der Nederlanden. Zij zijn het oneens met de hoogte van hun salaris. Vol gens de vijf vrouwen zijn zij te laag ingeschaald sinds het begin van de basisschool in augustus vorig jaar en is hun huidige salaris bedui dend minder dan dat van collega's in hetzelfde basisonderwijs. De vijf eisen in het geding, dat morgen voor de Haagse rechtbank dient, een hogere inschaling of in elk geval heropening van het over leg daarover. Volgens het nieuwe salarissys teem zijn deze ex-hoofdleidsters ingeschaald op basis van het laatst genoten salaris, dat lager was dan dat van collega's in het lager onder wijs. Ex-hoofdleidsters verdienen daardoor, of ze nu in het basison derwijs directeur, adjunct-direc teur of groepsleerkracht zijn, soms honderden guldens minder dan collega's die uit het lager onderwijs afkomstig zijn. De vijf vrouwen vinden dit on toelaatbaar. In hun eisen voor een hogere inschaling wordén zij ge steund dooi1 de drie onderwijsbon den ABOP. KOV en PCO De bonden zijn met de eiseres sen van mening dat hier sprake is van indirecte discriminatie, omdat de benadeelde groep vrijwel volle dig uit vrouwen bestaat. Ook dé Commissie Gelijke Behandeling Mannen en Vrouwen is het met de ze zienswijze eens. Anderhalfjaar cel voor incest LEEUWARDEN (ANP) - Het ge- rechtshof in Leeuwarden heeft een 48-jarige man uit Wolvega gisteren veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf. De man heeft vanaf 1973 zeven jaar lang regelmatig de seksueel contact gehad met drie zijn vier dochters. In 1973 wa- zij negen, tien en twaalf jaar. De verdachte gaf alleen de ge slachtsgemeenschap met zijn oud ste dochter toe toen die 17 was. Er was twee jaar celstraf geëist. Advocaat mr. A.T. Brink vroeg op UTRECHT (ANP) - De Bond van volgt op een telegram dat gisteren Hemel onderhandelen over een be- de zitting twee weken geleden Wetsovertreders heeft 'gisteren werd verstuurd aan demissionair tere beloning voor het werk (met dienstverlening voor zijn cliënt, aangekondigd dat de landelijke staatssecretaris Korte-Van Hemel een minimum van honderd gulden maar procureur-generaal mr. werkstaking van gedetineerden (justitie). Daarin vroeg de bond om per week), en betere en goedkope- R.D.E. Daverschot wees dit toen vandaag wordt uitgebreid. Er zou- een gesprek. Als de bewindsvrouw de winkeltjes in de van de hand. De Leeuwarder recht- den stakingen komen in Haarlem, niet vóór tien uur gisteravond dijkpolder in Maassluis, de groot- wordt nog niet aan gedacht de 1000 ste gifwijk van ons land, wordt ge- woningen die tussen 1976 en 1983 saneerd. De provincie heeft op- Ajn betrokken, te slopen, dracht gegeven tot een onderzoek provincie vindt het met nodig hoe de gifwijk weer normaal kan de ^bewoners a^een bevolkmgs- worden bewoond De resultaten dat met stand w de woningen verkeren, zullen onderzoek te onderwerpen. Uit r dit onderzoek, der onderzoek naar de bodem- ,o gericht op de toe- verontreiniging dat gisteren be de funderingen van kend werd,1S vast komen te staan B„„ verkeren, zullen naar dat voor de bewoners volgens de verwachting begin volgend jaar be- momenteel beschikbare kennis kend zijn. Daarna kan met de s ,mu.Wo«i,WWuMu5v«5fl(ure. geen meetbare of waarneembare uiig worden begonnen. Dit heeft schade voor de gezondheid is te gedeputeerde dr. J.W. Hekkelman venvachten. Het zuidelijk deel van de Steen- dijkpolder werd in 1962 en 1963 op gespoten met sterk verontreinigd gisteren iri Rotterdam bekendge maakt. Over de kosten die met de- ring van de Steendijkpolder zijn shb uit de Rotterdamse havens. De sliblaag strekt zich uit over een ge bied van 2500 hectare en is 3,75 tot 5,3 meter dik. Direct hierop werd in de jaren zeventig de woonwijk gebouwd. Uit het bodemonder zoek is gebleken dat de sliblaag sterk is verontreinigd met zware metalen, olie, bestrijdingsmidde len en gechloreerde koolwaterstof fen. Deze stoffen komen ook aan de oppervlakte voor. Ook het grondwater is sterk verontreinigd met deze stoffen. Bovendien heeft de verontreini ging zich via het grondwater ver spreid tot 150 meter rondom de sli- blokatie. Metingen hebben aange toond dat daar waar bestrijdings middelen in de grond zijn gevon den ook de lucht in de kruipruim ten en de woningen zelf is veront reinigd. De bewoners van de Steendijk polder die zelf een commissie bo demonderzoek hebben ingesteld, zijn teleurgesteld dat het eindre sultaat van het officiële onderzoek drie jaar op zich heeft laten wach ten. Hoewel zij tevreden zijn met de beslissing van Gedeputeerde Staten dat de wijk moet worden gesaneerd, menen zij dat het on derzoek niet volledig is geweest. Volgens de bewonersorganisatie zijn in het maandelijks drinkwater- onderzoek afwijkingen geconsta teerd die niet in de rapportage zijn meegenomen. AMSTERDAM (ANP) - Van de vele toeristen die Amsterdam bezoeken zijn er jaarlijks voorkeur aan geven bij mooi weer buiten te overnachten. Populair bij de buitenslapers zijn de c van de rondvaartboten bij de Prins Hendrikkade. Bond kondigt meer stakingen in gevangenissen aan GIETERVEEN OUDE PEKE- LA (GPD/ANP) Bas was een 90 kilo zware Sint-Bernard, ze ven jaar oud en altijd even braaf en trouw. Tot vorige week woensdag. Toen beet de hond plotseling in het gezicht van de 24-jarige Jannie Hoving, een zus van de baas van Bas. De hond liet niet meer los. Baas H. Hoving (46) maakte noodge dwongen met een mes een ein de aan het leven van zijn hond. Jannie werd in grote haast naar het Academisch Zieken huis in Groningen gereden, waar chirurgen anderhalf uur aan haar gezicht hebben ge werkt. De onderzijde van haar gelaat was volledig aan flarden gereten. "We hebben de hond met vijf man staan trappen, maar hij liet niet los. Met een mes heb ik 'm de strot doorgesneden. Het moest wel. Het was hij of Jan nie", zegt haar broer. De man begrijpt nog steeds niet het heeft kunnen gebeuren. "Bas was nooit lastig". Een inwoner van Oude Peke- la heeft gisteren zijn veertien jaar oude hond ernstig mishan deld en vervolgens de schedel ingeslagen, omdat het dier vol gens hem geen goede waak hond meer was. De man had volgens de politie flink gedron ken toen hij zijn woede uitleef de op de hond. Er is proces ver baal opgemaakt wegens ernsti ge dierenmishandeling. MaastrichC Doetinchem, Zeeland reageren, zouden de stakingen en Hoorn. In twee torens van de worden uitgebreid. Een reactie van Bijlmerbajes was de situatie gister- Korte bleef inderdaad uit. avond nog onduidelijk. De aankondiging van de bond De bond wilde met Korte-Van strafinrichtingen. Ook wil de bond bank had de man op 19 februari worden erkend. Gistermiddag van dit jaar veroordeeld tot twee werd volgens de bond in nog maar jaar na een eis van twaalf maanden, drie strafinrichtingen gestaakt en Zowel de verdachte als de officier leek het erop dat de actie zou aflo- gingen hierop in beroep omdat ze pen. de straf te hoog vonden. Vrouw bij redden kind verdronken TERNEUZEN (ANP) - De 37-jarige mevrouw H. van der SluisJuit Den Haag is gisteren nabij de Everin- gen in de Westerschelde verdron ken. De vrouw, die niet kon zwem men, sprong van een zeiljacht toen haar kind in het water was geval len. Het kind werd door andere op varenden van het jacht gered. Mond-op-mondbeademing bij de vrouw en toediening van zuurstof mochten niet meer baten. Haagse gedoogzone homoprostitutie DEN HAAG (GPD) Den Haag is de eerste gemeente met eeq ge doogzone voor homoprostitutie. Die bevindt zich in het zuidelijk deel van het Haagse bos. In het noordelijk deel staat Huis ten Bosch, waar de koninklijke familie woont. Buiten het bos worden zich prostituerende mannen wel ver volgd. Het Scheveningse Bos wordt er kend als niet-commerciële ont moetingsplaats voor homofielen. Op beide lokaties moet de politie bescherming bieden tegen zogehe ten potenrammers. Vanuit de poli tie is er overigens bij de gemeente op aangedrongen de politieveror dening zodanig te wijzigen, dat voor de vervolging van homofielen het begrip 'onzedelijkheid' wordt vervangen door 'overlast'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5