Bacterie gaat in Stevenshof verontreinigde grond te lijf '1Vat ik niet horen wik hoor ik Nog eens honderd ontslagen Aramco Overseas Company Fotoprimeur bij DIXONS. Ongeluk glazenwasser Proefstation Heidemij voor biologische reiniging WOENSDAG 2 JULI 1986 LEIDEN J Canon Canon Tod Shot De van alle gemakken voorziene compactcamera. Fraaie vormgeving filminleg filmt/ansport scherpstellen tegenlichtcorrectie 1 terugspoelen flitser Zelfontspanner DX gevoeligheidsinstelling I 'CEtó WUUUMIM—--[goedkope. Met de Canon Top Shot begint filmrol?0^ i I een nieuwe tijd. Het is de tijd van de /meua J complete kleinbeeld compact camera. jOjjfnen. B Uiden, Haarlemmer- straat 122,071-140166 Eerste vrouwelijke opzichter bij reinigingsdienst LEIDEN "Ik vind het zelf de gewoonste zaak van de wereld, maar hier in Leiden schijnt het een bijzonderheid te zijn dat een vrouw opzichter bij de reini gingsdienst wordt", zegt Mar- greet Spaanderman (31) nuchter over haar benoeming. Niet omdat het gemeentelijk beleid erop is gericht meer vrou wen in dienst te nemen, maar omdat ze volgens reinigings-di- recteur Logtenberg "de beste van veertig sollicitanten" was. kreeg zij de baan. De eerste vrou welijke opzichter bij de reini gingsdienst. Samen met twee an dere opzichters zal zij een soort intermediair functie vervullen. Zij zal onder meer belast zijn met de controle over de door de tach tig man van de reinigingsdienst verrichte werkzaamheden, de werkverdeling en de administra tie. Zü zal met haar twee colle ga's bijvoorbeeld moeten contro leren of de markt wel goed is schoongemaakt. En het kan voorkomen dat zij 's winters om twee uur 's nachts uit haar bed wordt gebeld, omdat er gestrooid moet worden op de wegen. "Geen punt hoor. Als er ijs ligt stap ik zo uit mijn huis in Kat wijk met schaatsen de Rijn op. Dan kom ik gewoon op de schaats". Dienstverlenend "Ook met techniek krijg ik te maken natuurlijk. Want ik moet wel het verschil weten tussen een werkwagentje en een huis- vuilauto. Overigens zijn de taken tussen de drie opzichters nog niet zo afgebakend, omdat het ei genlijk nieuwe functies zijn. Ik verwacht dat we eikaars werk moeten kunnen overnemen. Het aantrekkelijk van deze functie is dat ik met mensen moet werken. Het is een dienstverlenende taak". hadden uitgekozen, alleen Margreet Spaandern omdat ik een vrouw ben Ik had het niet leuk gevonden Als vrouw met tachtig mannen werken vindt ze niets bijzonders. "Wat ik niet horen wil, hoor ik niet. En je moet het positieve er uit halen. Als iemand een vreem de opmerking maakt, wil ik altijd het waarom weten. Daar hebben ze meestal niet zo snel een ant woord op. En als ze eenmaal een antwoord hebben, zullen ze zich de volgende keer wel bedenken. Want het is helemaal niet leuk om te moeten uitleggen waarom je zo'n opmerking maakt". Dat ze gekozen is omdat ze de beste was, vind ze een compli ment van jewelste: "Ik had het niet zo leuk gevonden wanneer ze me hadden uitgekozen, alleen omdat ik een vrouw ben". Voor een aantal gebouwen. Ik moest zorgen voor de personeelsvoor ziening, de coördinatie, klanten contacten en voor kleinere objec ten calculaties maken. Aan ac quisitie deed ik niet. Ik heb daar heel fijn gewerkt, maar ik vind dit ook een uitdaging. Het is ei genlijk hetzelfde als met gebou- schoonmakers bij de reinigingsdienst werd benoemd was ze als object leidster bij de het schoonmaak bedrijf Cemsto in dienst. "Dat hield in dat ik de zorg had voor daar een puinhoop achterlaten, zie je zo'n gebouw steeds vuiler worden. Zo is het ook met de stad: wanneer je voldoende veeg- wagens laat rijden, zullen de mensen ook netter worden. En dan is het leuke wanneer ook een veger eens hoort: goh wat heb je m'n straatje weer lekker ge veegd". LEIDEN - Een 49-jarige werkne mer van de Van der Willigenhof. het tehuis voor ouderen aan de Apollolaan, moest gisteren om streeks half zes met snijWonden aan het gelaat en een gekneusde rib naar het Diaconnessenhuis worden gebracht nadat hij een on geluk met de glazenwassersgondel had gehad. Samen met een 27-jarige collega zat de man in de gondel: ze waren bezig met een onderhoudsklus toen één van de draagkettingen brak. Daardoor kantelde de gondel enigszins. De 49-jarige man kon zich niet snel vastgrijpen, raakte uit balans en viel tegen de motor van de gondel aan. Een 41-jarige schilder moest gis terochtend omstreeks kwart voor negen met een sleutelbeenbreuk en een aantal gekneusde ribben naar het AZL worden gebracht na dat hij een val van vier meter had gemaakt. De man was bezig met het schilderen van een woning aan de Staringkade. Op een bepaald moment wilde hij van zijn ladder op een balkon stappen. Toen dat mislukte probeerde de schilder zich nog. vast te houden aan een muurtje. Dat muurtje bezweek echter waardoor de man viel. Een 50-jarige werknemer van de gemeentelijke directie groen moest gisteren omstreeks vijf voor half vier meteen gebroken rechter- sleutelbeen naar het Diaconnes senhuis worden gebracht nadat hij op de Houtlaan van een wagen was gevallen. De man verloor zijn even wicht tijdens het laden van stam metjes. Meer Leids nieuws op pagina 12 In de Stevenshofjespolder, ergens ten zuid-westen van de oprukkende nieuw bouwwijk, staat een aantal merkwaardig gevormde kassen. De kassen hebben iets weg van langwerpige, uit doorzichtig plastic vervaardigde en half ingegraven beschuittrommels. Iemand die over de parallelweg langs de rijksweg A44 rich ting Wassenaar rijdt, kan ze bijna niet missen. Niet alleen de vorm van de kassen is onalledaags, ook de 'landbouw' die erin wordt bedreven is ongewoon. De eige naar van de kassen kweekt namelijk bac teriën. En uiteindelijk is het hem te doen om de grond waarin deze organismen hebben getierd. Vreemd? Dat valt wel mee. De eigenaar van de kassen is Heidemij Uitvoering bv, een werkmaatschappij van Heidemij. De kas sen behoren bij een proefstation. Daar wordt een methode uitgeprobeerd om vervuilde grond biologisch te reinigen. De methode, al uitvoerig uitgetest in een laboratorium, is nu ook in de praktijk succesvol gebleken. Binnenkort worden de eerste tonnen schone grond opgele verd. Dè roem is het Leidse proefstation vooruitgesneld. Enkele weken geleden kwam het in het nieuws doordat het mi nisterie van defensie het proefstation een partij vuile grond uit Ingen (Betuwe) aan bood. De grond was verontreinigd met kerosine uit de neergestorte brandstof tank van een Amerikaanse straaljager. Of de grond ook inderdaad in Leiden wordt schoongemaakt, is nog niet zeker. De ge meente Leiden moet hiervoor nog toe stemming geven. LEIDEN - Het principe van de rei nigingsmethode is heel simpel. Van nature zit in de grond een bac terie die oliën als huisbrandolie en diesel - maar ook andere koolwa terstoffen - kan verteren. Zorg nu dat die bacterie het in vervuilde grond een beetje naar zijn zin heeft, en een paar maanden later is het overgrote deel van de veront reiniging verdwenen. Die grond kan vervolgens weer worden ge bruikt om er, bijvoorbeeld, plant- mee op te hogen. door Wim Wegman "Het principe is al lange tijd be kend bij olie-raffinaderijen. Die waren tot de ontdekking gekomen dat een dun laagje olie op het land, na een jaar of zo volledig is verdwe nen", zegt E.C. Mulder, senior pro jectleider bij Heidemij Uitvoering. "Hoe dat in zijn werk ging, wisten ze niet. Maar het feit lag daar". Na de ontdekking van bodem verontreinigingen in Lekkerkerk en vele andere plaatsen, werd door verschillende instanties naarstig gezocht naar methoden om grond te reinigen. Vooral ook omdat grond zoetjesaan een schaars arti kel is geworden in dit land. "Aan vankelijk werd grond alleen ver brand. Maar dat is een uitermate kostbare methode. Daar komt nog bij dat met verbrande grond niets meer is te doen. Het is helemaal dood", stelt Mulder. Een andere methode is de schuimscheiding. Daarbij wordt vervuilde grond in feite gewassen. Met een soort zeep worden de verontreinigingen eruit gespoeld, waarna de grond weer voor norma le doeleinden is te gebruiken. Maar ook hier geldt een belangrijk na deel: alweer de kosten. Mulder: "Er is een grote hoeveelheid water nodig om de grond te wassen. Als het schoon is, moet je dat water weer zien kwijt te raken. En dat kost allemaal geld". Kuil Bij de methode die de Heidemij in de Leidse Stevenshofjespolder heeft uitgetest, zijn geen ingewik kelde bewerkingen nodig. In feite wordt de vervuilde grond in een ondiepe kuil gegooid. Die kuil is aan de onderkant afgedekt om te voorkomen dat de vervuiling de bodem insijpelt. In de kuil zijn een paar lucht- en waterslangen ge legd, terwijl het geheel is afgedekt met een grote 'tent': de kas. Mulder: "Het enige dat wij doen, is zorgen dat de omstandigheden voor de bacterie zo gunstig moge lijk zijn. Hij zit, zoals gezegd, van nature al in de grond. Wij moeten er voor zorgen dat hij zich snel kan vermenigvuldigen en goed zijn werk kan doen". Een van de dingen bacterie behoefte heeft, is warmte. Vandaar dat boven de kuil de plas tic kas is gezet. "Zelfs in het vroege voorjaar, is het in de kas nog altijd heel behaaglijk", meent Mulder. Het voordeel van de kas is boven dien dat de grond niet wegwaait en de oliedampen worden tegenge houden, waardoor de vervuiling zich niet verspreidt. Tijdens warm weer, zoals de af gelopen dagen, kan het af en toe iets te heet worden in de kassen. Als Mulder een van de deuren van een kas opentrekt, slaat er een bij na wee makende hitte naar buiten. Knappe bacterie die het daar in uit houdt. Mulder: "De bovenste tien centimeter droogt inderdaad hele maal uit. Dat wordt een harde korst. Maar daaronder is de tempe ratuur nog steeds zo'n 25 tot 30 gra den. Door nu de grond regelmatig om te ploegen wordt de zaak toch goed in de hand gehouden". Zware metalen Een van de zaken waaraan de bacteriën ook grote behoefte heb ben, is lucht. Dat wordt via specia le beluchtingsslangen door de grond heen geblazen. Een andere slang zorgt voor de toe- en afvoer van water, iets waar de organismen evenmin buiten kunnen. Het water wordt voortdurend rondgepompt van een bassin naar de kas. Het hoeft niet gefilterd te worden. De rommel die erin zit wordt door de bacteriën op den duur toch ver teerd. In totaal duurt het ongeveer Hooguit dertig mensen blijven bij Leidse vestiging LEIDEN - Bij de oliemaatschappij Aramco Overseas Company (AOC) in Leiden worden volgend jaar nog eens 100 mensen extra ontslagen. In totaal blijven bij dit bedrijf dan 25 tot 30 mensen over, meldt Aram- co-directeur G. Kortekaas. AOC heeft in Leiden ooit 500 werkne mers geteld. Aramco begon eind vorig jaar een procedure om 370 werknemers te ontslaan. Van hen zouden er 300 dit jaar op straat worden gezet en 70 volgend jaar. Volgens de nieuwe plannen van de Aramco-leiding worden er volgend jaar'dus 170 personeelsleden ontslagen. De inkrimping van het bedrijf is volgens de directie het gevolg van de slechte situatie op de oliemarkt. De 100 extra ontslagen volgend jaar zijn nodig doordat de olie- markt verder is teruggelopen, stelt Kortekaas. Deze ontwikkeling kon de directie eind vorig jaar, toen de eerste ontslagen werden bekend gemaakt, niet voorzien. Uit Kortekaas' woorden blijkt overigens dat de ontslagen zijn op gelegd door moedermaatschappij Aramco in Saoedi-Arabië. Moeizaam De vakbonden zijn inmiddels op de hoogte gebracht van de ontsla gen. Ze ^ijn echter (nog) niet uitge nodigd voor een gesprek. De on derhandelingen over de eerdere 370 ontslagen verliepen overigens zeer moeizaam. Bonden en directie slaagden er niet in een overeen komst te bereiken over het zogehe ten sociaal plan. Dit plah is be doeld om allerlei zaken te regelen zoals afvloeiingsregelingen voor het personeel. Uiteindelijk is een alleen door de directie onder steund sociaal plan doorgevoerd. Aramco hoeft voor de 100 nieu we ontslagen geen aparte procedu re bij het arbeidsbureau beginnen. "We zitten nog midden in ontslag procedures". zegt Kortekaas. "De nieuwe ontslagen maken deel uit van een vergroot collectief ont slag". De oliemaatschappij heeft eind 1984 een splinternieuw kantoor be trokken aan de Plesmanlaan. Dat kantoor wordt veel te ruim voor de 25 tot 30 werknemers die uiteinde lijk overblijven. Wat er in de toe komst met Aramco in Leiden gaat gebeuren, wil Kortekaas op dit mo ment nog niet zeggen. Volgens hem blijft de maatschappij in prin cipe in deze stad. Maar of huidige kantoor wordt verlaten, wil hij be vestigen noch ontkennen. De bonden waren vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. De gekantelde glazenwassersgon del aan het Van der Willigenhof. De getroffen glazenwasser liep snij- wonden aan het gelaat en een ge kneusde rib op. (foto Fred Rohde I E. Mulder bij e '.en handje". i de - ontmantelde - schoonmaak-kassen in de Stevenshofjespolder: "We helpen bacteriën vier maanden voordat - middelma tig - vervuilde grond schoon is. Naast de voordelen heeft de me thode van de Heidemij ook nade len. Er kunnen alleen olievervui lingen mee worden opgeruimd. Met verontreinigingen door cyani- den of zware metalen weten de bacteriën geen raad. De Heidemij onderzoekt samen met TNO naar manieren waarop de biologische afbraak van olie verontreinigingen kan worden ver beterd. "We zijn op zoek naar be paalde chemicaliën die de bacte riën een handje kunnen helpen. Daarnaast wordt ook bekeken of speciale voorbehandelingen resul taat kunnen hebben", aldus Mul der. Hij erkent dat het theoretisch mogelijk is om olievervuiling op te ruimen door de natuur gewoon haar gang te laten gaan. "De kans is echter zeer groot dat de olie het grondwater heeft bereikt voordat de bacteriën hun werk hebben ge daan. Verder kunnen er allerlei 'verstoringen' in de grond zitten, die het proces vertragen. Wateraf- sluitende kleilagen bijvoorbeeld". Eerste Het proefstation in de Leidse Stevenshofjespolder, in de zomer van het vorige jaar aangelegd, is het eerste in Nederland. Het is de bedoeling dat er op korte termijn meer van dergelijke 'schoonmaak- kassen' in Nederland komen. De elf kassen in de Stevenshofjespol der kunnen per jaar 5000 kubieke meter vervuilde grond aan. Ter vergelijking: bij een flinke lekkage van een olieleiding of bij een lek kende oude olietank, moet door gaans tussen de 200 tot 400 kubie ke meter grond worden schoonge maakt. De Heidemij mag de komende vier jaar op haar huidige plaats blij ven. Daarna moet zij onherroepe lijk verdwijnen uit de Stevenshof jespolder. De grond is dan nodig voor de nieuwbouwwijk Stevens hof. Uitbreiding bij kindercentrum LEIDEN - Kindercentrum 'Peuter- palet' aan de Zoeterwoudsesingel biedt met ingang van 1 augustus uitgebreider buitenschoolse op vang. Door het aantrekken van twee extra leidsters kan het aantal groepen met twee worden ver groot. wat betekent dat dagelijks 27 kinderen kunnen worden opge vangen. Dat aantal bedraagt nu tien. Voorts is de leeftijdsgroep verruimd; konden tot nu toe alleen kinderen in de leeftijd van zes we ken tot vijf jaar terecht, per augus tus kunnen ook kinderen van zes tot acht gebruik maken van de op vang. In aanmerking komen kinde ren die om wat voor reden dan ook na schooltijd niet door hun ouders of verzorgers kunnen worden op gevangen. Zeven maanden straf geëist tegen inbreker DEN HAAG/LEIDEN - Tien maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk is gisteren voor de.Haagse rechtbank geëist tegen 20-jarige Leidenaar die vol gens de officier van justitie betrok ken is geweest bij een reeks van zo'n 50 diefstallen en/of inbraken. Hem waren er twee te lastegelegd: de diefstal van een elektrische schrijfmachine uit een pand aan de Groenesteeg en de inbraak in de kantine van voetbalclub LDWS aan de Voorschoterweg. Hier wer den geluidsapparatuur en 24 pak ken koffie buitgemaakt. De jongeman had al eerder voor de rechter gestaan, maar toen werd de behandeling van zijn zaak aan gehouden, omdat tijdens het on derzoek bleek dat hij bij veel meer inbraken betrokken is geweest. Daarom was de rechtbank ook niet ingegaan op het voorstel van de verdediging om de Leidenaar een alternatieve straf te laten onder gaan. Ook gisteren vroeg raadsman mr. Evers om een straf in de vorm van dienstverlening. Volgens de raadsman is zijn cliënt geen crimi neel en hij noemde voor hem een alternatieve straf de enige juiste sanctie. De jongeman maakte deel uit van een bende die in 1984 en 1985 de Leidse politie veel last heeft be zorgd. De officier van justitie noemde talloze inbraken, fietsdief stallen en valse meldingen bij de politie die de leden ervan op hun geweten hebben. Maar volgens hemzelf en zijn verdediger had hij daaronder nu een Streep gezet. Mr. Evers bracht tevens naar voren dat zijn cliënt een neurotische ziekte had, waarvan lange tijd niemand het bestaan kende. Hierdoor had hij zijn schoolopleiding slechts ge deeltelijk kunnen afmaken. Op dit moment wordt hij er voor behan deld. De raadsman vreesde ook dat als de verdachte tot gevangenis straf zou worden veroordeeld, hij zijn zopas verworven betrekking bij een autosloper waarschijnlijk zou kwijtraken. De rechtbank doet 15 juli uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3