'Wat is waarheid, iedereen heeft wel een beetje gelijk Gemeentesecretaris De Graaff verlaat Voorschoten Trefpunt moet affiches in Warmond weghalen Natuurlijk groenbeheer slaat steeds meer aan Bouw 'Mauritsstaete' vordert gestaag REGIO LEIDEN WOENSDAG 2 JULI 1986 Agenda WOENSDAG Leiden Kapelzaal K&O pianoconcert Alicia Zizzo. Kijkhuis vervolg 'Damien', 20 en 22.15 Warmond Kaag - zeilwedstrijden Kaagweek. hele dag. De Baan - kermis, hele dag. Park Groot Leerrust - optreden Appie en Flappie, 14.30 uur; bingo-avond. 20 Pleintje bij de Pomp - Dorpsstraat, mo deshow, 19 uur. Ut Sloepie Meerpunt - Dorpsstraat, swingavond, 21.30 uur. DONDERDAG Leiden Lakenfeesten: Hooglandse kerk - tentoonstelling Rem- brandt-Schilderwedstrijd, Leiden Mu- seumstad, 11-15.30 uur; orgelconcert door Siebe van Wijgerden. 14-14.30 uur; concert 'Arcadian Singers' uit Oxford, 14.30-15.30 uur. Stadhuisplein - carillonconcert, 12.45- 13.30 uur, ook avond 18.45-19.45 uur; Straattheater en muziek, 14-16 uur. Beestenmarkt - Big Band en Drive-Inn show, 20-22.30 uur. Pieterskerk - 'Elckerlyc', Middeleeuws Massaspektakel, 22.30-24 uur. Warmond De Baan - kermis, hele dag. Park Groot Leerrust - kindermarkt, 13 uur; Warmondse touwtrekwedstrijd, 19 Burgerlijke Stand WARMOND - Geboren: Dennis z/v R. Vink en G. van Mastrigt; Desiree d/v R.A.J. van Winsen en W van den As sem; Cornelis Felix Eduard z/v C. van Rees en M.M. Wortelboer; Alexander Nicolaas Maria z/v N.P.M. Kivits en M.J.M. Opdam. Gehuwd: M.R. Watson en R.M. van den Broek; J.P.J. Zandbergen en G.M. van der Hulst; J.J. Ruijgrok en P.C. Mooü; C. van Lit en J.C. Ouwerkerk. Overleden: H.A.F. Berger w/v Schol- vinck 5-12-09; L.G. Pommer 11-4-05; J.E. Buis w/v Oosterveen 15-9-01; J.M. Groeneveld w/v Van den Boogaart 14-6- 93; G.H. Brussee w/v Van Delft 17-5-98; A.H. Kuipers 26-10-03; T.F. Feijt 9-10-10; W.C. van der Voort e/v Van Grieken 28- 10-20. LEIDEN Geboren: Danielle dv. W.C. Ligtvoet en M. J. de Bruijn; Virendre Ar- vind zv. C. Bhikhie en S.C. Hardwar- sing; Laila Maria dv. H. van Dijk en C. Piket; Georgina Nathalie dv. C. Bos en P.M. Orsini; Jurre Quirijn zv. J.J.Q. Kouwenhoven en W.C. Bink; Danielle Manuela dv. J. de Meij en B.A.M. Vroeg- irijk; Niels zv. J.G.C. de Koning en A.M. Mollers; Marc Theodoor zv. A. van Rooyen en K. Hoek; Eveline Anna Cor nelia Maria dv. P.A.M. Warmerdam en C.J.M.J. Bergman; Linda dv. T. van der Meij en E.E.J. Binnendijk; Suzanne Marlies Henriëtte dv. B.J. van Bohee- men en M. van der Heemst; Jeroen Jo zef Boudewijn zv. A.A.W. Molenkamp en C.B.M. Snyers; Lucien Gilbert zv. G. Klein en Y.M. Lardé; Barbara Belinda dv. B.J.J, van Eeden en E.B.M. Duiven voorde; Richard Willem zv. B.J. van der Ark en W. Horsselenberg; Richard Jur- rinus zv. R. Sloots en H.A. van Heuveln; Khadija dv. M. Karimi en M. Al Ham- muti; LEIOSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag I'm vrijdag lussen 18 00 - 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941 maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur j groot: "Zodra ze hier komen wo nen, voelen ze zich Voorschote naar, meer nog dan iemand die er al langer woont. Als je hier, in Lei den of Den Haag zoekt naar een oud Voorschotens prentje, is daar bijna niet aan te komen. Die vin den gretig aftrek. Wel, van datzelf de droesem zijn ook de raadsleden doordrenkt benadrukt hij met iets van warmte. Opbouwend Dat hij in zijn afscheidsspeech, tussen uitvoerige beschouwingen, toch even uithaalde, was niet toe vallig. De Graaff vindt dat een ver haal iets moet voorstellen, want er zijn al genoeg gemeenplaatsen in het leven. Bovendien heeft hij maar een paar maal in zijn "ambte lijk bestaan" de kans om het woord te voeren in een raadsvergadering. Maar, boven alles: de woorden wa ren opbouwend bedoeld. De Graaff: "Het zijn niet de roak- kelijkste raadsleden. Ze vragen het nodige van ambtenaren, ze willen informatie, alternatieven en nemen geen genoegen met een deel van de waarheid. Zo zijn de plannen voor de nieuwbouw van het raadhuis wel vier, vyf keer in de commissies geweest met uitgebreide rapporta ges en toelichtingen". "Natuurlijk, zoals het in Neder land niet altijd mooi weer is, is het ook met raadsleden niet altijd opti maal. Ze hebben het wel eens zo druk met zichzelf of met elkaar", relativeert hij. "En soms verliezen ze de grote idealen uit het oog. Maar het is niet structureel. Wan neer Voorschoten een slabak van een raad zou hebben, had ik niks gezegd". Gevolg van de betrokken heid is wel dat de ambtenaren meer werk moeten verzetten dan collega's in gemeenten van verge lijkbare grootte. Ook zouden de ambtenaren als vierde macht "machteloos zijn". Met ambtelijke handigheidjes als het onvermeld laten, accentueren of onderbelich ten van bepaalde facetten, hoeven zij niet aan te komen. Loyaal "Hier is de raad echt de baas", zegt hij en dan heeft hij het ook over die raadsleden die tevens wet houder zijn. Zodra deze personen een beslissing hebben genomen, moeten de ambtenaren loyaal klaar staan. De ambtenaar: "Elke beslis sing van raad of B en W is een on aantastbaar iets. Dan heb ik niet de minste neiging om aan mijn eigen opvatting te blijven vasthouden. Al kan ik niet ontkennen dat ik vind dat sommige besluiten niet geno men hadden moeten worden. Dat is de loyaliteit van een ambtenaar. Als je dat niet kunt opbrengen, moetje maar drop gaan verkopen", doet hij luchtig. "Bij een gemeente is nu eenmaal geen eenduidige lijn mogelijk. Ze zit vol politiek en heeft taken die soms tegenstrijdig zijn. Zo ben je aan de ene kant huisbaas en is er aan de andere kant minimabeleid". Als gemeentesecretaris heeft hij vrede met een dergelijke gang van zaken, als mijnheer De Graaff ziet hij vooral op dit soort momenten de charme in van het burgemees tersambt, de "mooiste gemeentelij ke functie". "Een ambtenaar ziet alleen het voor- en eindtraject, aan de besluitvorming heeft- hij geen direct deel, hij kan haar hooguit beïnvloeden. De burgemeester neemt wél deel aan de besluitvor ming", droomt hij even weg, hoog opgevend over "het geheel" en "een burgemeester als generalist". Representativiteit ziet hij graag creatief: bezig zijn voor je dorp, feesten organiseren. De Graaff heeft een groot gevoel voor ge meenschapszin, "hoe theatraal dat ook klinkt". Het voorbereiden van de festiviteiten rond koninginne dag vond hij als oranjebestuurder heel leuk: "Bijna iedereen doet mee, duizenden mensen in de Voorstraat, het dorp bruist van de activiteiten". Toch staan zijn burgemeester saspiraties op een laag pitje. Een voudige ambtenaren worden nog maar zelden tot burgemeester be noemd en wanneer het toch zover komt. gaat het vaak om kleinere Ambtenaren zijn ook geen recla memakers, vindt hij. Overdrijven of rond de waarheid zwermen is voor hen niet weggelegd: "Ze moe ten de waarheid en niets dan de waarheid spreken". Ook wanneer deze waarheid is aangepast door de politiek. Deze opgave is niet altijd even eenvoudig. De top-ambtenaar moet soms lang praten voordat ambtenaren gewijzigde voorstellen willen uitvoeren: "Ik heb een ja nusachtige rol. Mijn positie heeft iets tegenstrijdigs". In de wekelijk se B en W-vergaderingen (en op an dere momenten) vertaalt of verdui delijkt hij ambtelijke standpunten en met de besluiten moet hij bij de ambtenaren terugkomen. Vooral tijdens de discussies over het cen trum moest hij heel wat keren te rug: "Daar waren op een gegeven moment meer varianten dan klin kers", merkt hy op. "Nadat het rap port van het Centraal Instituut voor Midden en Kleinbedrijf (CIMK) op tafel.lag, was een inge wikkelde situatie onstaan". Dat hij WD'er is, uit zich vooral in zijn (liberale) maatschappij-vi sie, zijn tolerantie tegenover wat anderen willen. Hij overlegt en beargumenteert graag (op de secre tarie) en is wars van domineren. Stukjes in oude handboeken, als zou de gemeentesecretaris bulde ren op de secretarie, spreken in B en W en fluisteren in de raad - vindt hij dan ook weinig toepasselijk. Toch beseft hij dat zijn gedrag, zijn dictie, vaak dominant over komt. Na enkele gesprekken laten medemensen hem altijd weten dat hun eerste indruk verkeerd was. Het doet de Graaff immer deugd. Hoe zou hij ook na 41 jaar zijn spreektrant nog kunnen wijzigen? Deelnemers Laura fietsen door regio REGIO - Zoveel mogelijk kilome ters maken in de ochtenduren, dan kan het 's middags alleen maar meevallen met die hitte. Met dit de vies koerste gisterochtend een groot gedeelte van de 1282 deelne mers aan de 39-ste Laura-fietsvier- daagse erg vroeg en erg rap rich ting duin- en bollenstreek. Kilometer na kilometer trappen de deelnemers weg. De A-rijders (150 kilometer) gingen gisteren via Koudekerk en Leiderdorp tot aan Nootdorp, Delft, Ryswijk en Sche- veningen, om vervolgens koers te zetten naar Katwijk en Noordwijk. De B-fietsers (100 kilometer) reden van Alphen aan den Rijn naar Was senaar en Katwijk. Ongeveer de meest luidruchtige groep in het gezelschap gisteren was het clubje van de Leidse poli tie. Dat racet elk jaar voor een sponsor die met bezem- annex drankwagen de wachtmeesters be geleidt. In tegenstelling tot andere jaren bleek de teamgeest pas bij deze Laura tot resultaat te leiden. De renners fietsten voor het eerst ook daadwerkelijk als groep en bleven tijdens de hele rit bij elkaar. Volgens een insider was "de saam horigheid bij de Leidse politie nog nooit zo groot". WARMOND - Ben Oudshoorn, de beheerder van 't Trefpunt, moet van Warmonds burgemeester Hen- drickx-Vlaar alle affiches verwijde ren waarmee hy de plaatselijke abri's en het viaduct bij de Padox- laan heeft volgeplakt. De eerste burger heeft Oudshoorn bij zich ontboden. Gemeentesecretaris Zoetemelk: "Wij gaan ervan uit dat de heer Oudshoorn de affiches daadwerkelijk verwijdert. Extra zuur was dat de abri's vorige week nog helemaal waren schoonge maakt". Op de affiches kondigt Ouds hoorn de door hem in het kader van de Kaagweek georganiseerde activiteiten aan. Oudshoorn heeft daarvoor 't Trefpunt zelf nodig. Jongerensociëteit Ut Sloepie is door Oudshoorns particuliere ini tiatieven in het gedrang gekomen. De jongeren konden voor de huidi ge Kaagweek 't Trefpunt niet hu ren, moeten overschakelen op acti viteiten op kleinere schaal hetgeen de omzet allerminst bevordert en voelen zich bovendien bestolen van de Volendamse groep Jen Rog die haar lustrum niet bij Ut Sloepie maar bij Oudshoorn zal afwerken. Aan al deze zaken kan de ge meente niets doen, legt gemeente secretaris Zoetemelk uit. Ouds hoorns initiatieven zijn vergelijk baar met die van andere horecaon dernemers die, mits ze zich houden aan de drank horecawet en de nodige vergunningen hebben, acti viteiten op poten mogen zetten. "Die van Ut Sloepie zijn inge bouwd in die van de Vereniging tot Viering van Warmondse feesten, die van de vrije ondernemers niet". Zoetemelk vertelt dat al heel vroeg dit jaar, toen het probleem van Ut Sloepie zich aandiende - te vergeefs - naar een andere plek is gezocht. "Ik kan me heel goed voorstellen dat Ut Sloepie zich te leurgesteld voelt", aldus Zoete melk, "maar er zijn geen alternatie ven en de gemeente heeft geen wettelijke instrumenten om in te grypen". LEIDERDORP - "Je moet niet naar één plant of één soort beestjes kijken. Wat belangrijk is, zijn relaties die tussen planten en dieren bestaan. Dat samenlevings verband moet op een goede manier worden beheerd. Dan pas kan er een stukje natuurlijk groen ontstaan en voortbestaan. Natuurlijk groen bereik je nooit door bermen en perken domweg te onderhouden. Daar is begeleiding van de plantegroei voor nodig". In Leiderdorp heeft de gemeen telijke afdeling openbaar groen in 1972 de gifspuit definitief aan de wilgen gehangen. Er is geko zen voor een natuurlijke wijze van beheer van het openbaar groen. Volgens J. J. Janssen, chef van de afdeling, is er in 14 jaar tijd heel wat gebeurd. Niet alleen het karakter van het groen in het dorp is gewijzigd, ook de menta liteit van de inwoners van het dorp en de medewerkers van de plantsoenendienst is veranderd. "Het natuurlijk groen slaat bij steeds meer mensen aan". Janssen weet te vertellen dat de natuur op een terreintje dat met rust wordt gelaten, een enor me ontwikkeling doormaakt. "Als we een berm of plantsoen met rust laten zullen er eerst zo geheten storingsplanten als dis tel, brandnetel en zuring, komen. We noemen dit storingsplanten omdat ze gaan groeien als het evenwicht in de berm of het plantsoen wordt verstoord. Al lerlei maatregelen die we vroeger namen, zoals maaien, voeren we immers niet meer uit". De komst van storingsplanten is het begin, het 'oerbos' is het eind van de natuurlijke ontwik keling. Na de storingsplanten ko men er grassen die weer worden gevolgd door zogenaamde pio nierskruiden als fluitekruid en klaver. Vanaf dat moment heb ben de bermen een intensieve begeleiding nodig. Door weinig te maaien en het maaisel te ver wijderen, wordt de grond steeds schraler. Janssen: "Hoe armer de grond des te ryker de bloei. Na de pionierskruiden zie je een sca la aan min of meer bijzondere kruiden ontstaan. Eerst komen margriet en klaver maar na ver loop van tyd kun je zelfs orchi deeën en ratelaars aantreffen. Voor ons is de komst van die twee soorten een bewijs dèt we op dat betreffende stukje groen, het natuurlijke beheer goed heb ben uitgevoerd". In Leiderdorp zijn al op meer dere plaatsen, onder meer in de bermen langs de Engelendaal en in het park Houtkamp, orchi deeën en ratelaars gevonden. Na de kruiden komen er, in de na tuurlijke ontwikkeling, heesters. Zou er niet worden ingegrepen dan ontstaat vervolgens een bos dat zich ten slotte tot oerbos ont wikkelt. Zo ver zal het in Leider dorp niet komen. Janssen vertelt dat het de bedoeling is om de bermen in het kruidenstadium te houden. "Dat vergt een heel uit gekiend systeem van beheer. We maaien pas nadat de kruiden zaad hebben gevormd en halen het maaisel weg. De grond moet schraal blijven anders verdwij nen er weer plantensoorten. Het grootste probleem bij het schraal houden is de hondepoep. Daar is geen kruid tegen gewassen". J.J. Janssen: "Als je de natu kruiden". Natuurlijk groenbeheer is dui delijk méér dan alleen maar niet spuiten. Volgens Janssen moet steeds de relatie tussen de plan ten en tussen planten en dieren voorop staan. Het verwijderen van een plantesoort omdat die niet fraai is kan een natuurlijke ontwikkeling volledig blokke ren. Janssen geeft een voor beeld: "Brandnetels trekken vlinders aan die op de plant hun eieren afzetten. Daaruit komen rupsen die opgevreten worden door zangvogels. De zangvogels op hun beurt geven valken een bestaansmogelijkheid. Door de brandnetels weg te halen of de rupsenplaag te bestrijden, zul je nooit het genoegen hebben een valk boven een weiland te zien bidden". (Het bidden van roofvo gels is het stilhangen in de lucht in afwachting van de aanval op een prooi). De chef-groenvoorziening kan zich overigens best voorstellen haar gang laat gaan, verschijnen dat brandnetels en grassen by de meeste mensen niet erg tot de verbeelding spreken. Vandaar dat bij de aanleg van een stukje natuurlijk groen ook een kunst greep wordt toegepast waardoor de eerste twee stadia van de na tuurlijke ontwikkeling worden overgeslagen. "Als we een traditioneel perk willen omzetten in een stukje 'ongerepte' natuur beginnen we met het aanbrengen van een flin ke laag zand. De grond ver schraalt daardoor. In het zand gooien we zaden van inheemse planten die we eerst in de Leider- dorpse heemtuin hebben gewon nen. Brandnetels en grassen krij gen dan geen kans meer. De grond is te arm voor deze soorten en bovendien worden ze ver drongen door de kruiden die weldra uit de zaden zullen groeien". Hoewel Leiderdorp in vergelij king met vele andere gemeenten vanzelf de mooiste bloemen en al als een oase van groen kan worden betiteld, is Janssen nog niet tevreden. Hij zou bijvoor beeld graag de waterpartijen bij de natuurlijke leefgemeenschap betrekken. In de komende maan den gaat een werkgroep bekij ken of het mogelijk is waterlelies en andere waterplanten te laten groeien. "Het probleem is dat ge meenten verplicht zijn de sloten en vaarten regelmatig te scho nen. Wellicht valt er iets aan die verplichting te doen". Janssen is in hart en nieren voorstander van natuurlijk groenbeheer: "Wat is er nu mooi er dan een stuKje natuur naast je voordeur. We kunnen ons druk maken om allerlei milieuschan dalen. Laten we eerst maar eens beginnen verstandig met het groen in de eigen omgeving om te gaan. In Leiderdorp zyn we op de goede weg". MONICA WESSELING Zomerkamp De Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Oegstgeest organiseert deze zomer weer zogeheten ge zinskampen. Van zaterdag 26 juli tot en met 2 augustus wordt dit kamp gehouden in de Brabantse bossen. De hele week door worden er activiteiten georganiseerd; daarnaast staat het de deelne mende gezinnen vrijom op eigen gelegenheid iets te ondernemen. Bij een gezin wordt gedacht aan ouder(s) met kinderen van 0 tot ongeveer 12 jaar. Voor opgave en inlichtingen: SJJO, Julianaiaan 1, telefoon 1S4773 of de familie Van der Boom, telefoon 176962. Bridgen De vaste niet-rokers bridgeclub 'De Schrandere Vos', die op 1 sep tember van start gaat, is volge boekt. Gezien dit grote succes hebben de initiatiefnemers beslo ten om een tweede speelavond te organiseren op de vrijdagavond, ook in het Oegstgeester Witte Huis. Voorts is een nieuwe specia le drive voor niet-rokers in aan tocht, op zaterdag 19 juli vanaf één uur 's middags. Opgave bij H. Schrandt, tel. 175420 en L. Vos, tel. 01729-8396. Expositie Bram Tielen exposeert tot en met 30 augustus zijn werk in de hal van het Leiderdorpse ge meentehuis. Tielen, een 64-jarige inwoner van Utrecht, behoort tot de groep van Nederlandse fijn schilders. In zijn werk wil hij de toeschouwer confronteren met de nagatieve invloed die de overda dige techniek op de natuur heeft. Hij signaleert vernietiging in een helder kleurgebruik. De tentoon stelling is van maandag tot en met vrijdag tussen acht en vijf uur te zien. LEIDERDORP - De bouio van het worden nu 37 luxe driekamerap- gulden. complex 'Mauritsstaete' in Leider- parlementen neergezet. Van der Naar verwachting wordt het dorp vordert gestaag. Op de plaats Heijden/Arwon bouwt er 16 in de complex eind dit jaar opgeleverd, aan de MauritssingellJuliana- premie B-, 17 in de premie C- en Ongeveer de helft van het aantal straat waar tot voor kort bejaar- vier in de vrije sector. De prijzen appartementen is inmiddels ver- dencentrum'De Dillenburg'stond, variëren van 143.800 tot 197.000 kocht. (fotowim Dijkman) Ex-gemeentesecretaris van Voorschoten De Graaff tegen de achtergrond van het Voorschotens gemeentehuis: 'Hier is de raad. echt de baas'. (foto Wim Dijkman) gemeenten. En de ambtenaar denkt groot. Na elf jaar by de Ver- eniging Nederlandse Gemeenten en acht jaar bij het middelgrote Voorschoten, wil een flink ambte lijk apparaat onder zich hebben. Een titel ontbeert hij, maar aan vakdiploma's heeft de secretaris geen gebrek. Op zijn 32ste bezat hij, na elf jaar studie, alle diploma's op het gebied van gemeente-admi- j nistratie. Ambtenaar Een geboren ambtenaar? Niet in het minst. Na de mulo wist hij to- taal niet wat hij moest worden en trad De Graafff in dienst bij een kassenbeglazer. Hij verdiende veel geld en deed het vry goed, dacht hy zo: "Ik kreeg 60 gulden schoon per week, maar toen ik zei dat ik wegging kon ik 90 gulden krijgen". Moederlief vond het allemaal niet zo'n succes. Haar zoon had toch ze ker een diploma? Op 16-jarige leef tijd begon hij bij gemeentewerken in Naaldwijk. Hy zette koffie tus sen de middag, deelde wekelijks loonzakjes uit en "plaatste noord pijlen op door hemzelf gezeefdruk te kadastrale kaarten". Hij brengt het serieus, maar net iets te indrukwekkend. Zijn kwaadheid om de lachsalvo is dan ook gespeeld. De Graaff mag gaar ne eens wat aandikken, ook in ambtelijke stukken. "Dan wordt het zó ambtelijk, zó formeel dat het een beetje iets Godfried Boman- sachtigs krijgt. Die man kon toch zo prachtig plechtig schrijven en spreken". Natuurlijk komt de on vermijdelijke bescheidenheid di rect bovendryven. De nieuwbak ken Alphenaar durft zich "geens zins met de grote schrijver te ver gelijken" en dicht zichzelf "geen li teraire kwaliteiten toe". Bovendien gunt hij zich weinig tijd om op de stijl te letten. Hij werkt aan ambtelijke stukken, B en W-notulen, interne notities, geeft antwoorden op schriftelijke vragen van raadsleden en schaaft de voorlichtingsrubriek 'Wapenfei ten' bij. Tijdens het scheppen van deze constante stroom correspon dentie, groeide het aantal moeilijke woorden gestaag, tot collega's hem aanvielen. Vanaf dat moment stopt hy in ieder verslag (nog maar) één moeilijk woord. Wanneer men hem dan naar de betekenis vraagt, is hij blij. Ze hebben het gelezen, denkt hij op dergelijke momenten. VOORSCHOTEN - G.A. de Graaff, de ex-gemeentesecretaris van Voorschoten, heeft een groen/blau we zomerbroek aan en een witte blouse. Tijdens het grootste deel van het gesprek hangt de man die deze week in Alphen aan den Rijn is begonnen, losjes achterover. Bij minder goed vallende vragen is er een lichte verstarring en vervol gens wordt de stem een tikje domi nant. De oogopslag blijft ook in de ze ogenblikken vriendelijk en in de omgang voorkomend. door Paul van der Kooij Op een slechte formulering valt de eerste ambtenaar niet te betrap pen. Hij bouwt zorgvuldig op en scoort met regelmaat. Een rake ty pering of een fel lijkende uithaal, die direct wordt bedolven onder fraai klinkende nuances. De Graaff is er, mede door zijn 41 levensja ren, steeds meer van overtuigd ge raakt dat het zelden zwart-wit is: "De overheersende kleur is grijs. Wat is bijvoorbeeld de waarheid? Iedereen heeft wel een beetje ge lijk". Ook de harde woorden richting raadsleden zwakt hij af. Het ge beurt maar af en toe dat ze "onvol doende kennis hadden genomen van de raadsstukken" of vooral op kleine zaken letten, zegt hij. Over het algemeen zyn "het mensen die heel erg betrokken zijn bij het be stuur, bereid zijn zich in te zetten, te sjouwen voor de gemeente en de belangen van hun eigen partij". Veel energie, grondigheid en kwaliteit. Ook de betrokkenheid is

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2