'Alle psycho's zijn eikaars kameraden' 'Het gaat vooral om de Nederlandse artiesten' In psychobilly gaan punk en rock roll samen WOENSDAG 2 JULI 1986 KUNST PAGINA 21 Jan Rietman, presentator van 'Los Vast' ROTTERDAM (GPD) - „Meestal wordt een dergelijk spektakel op gehangen aan één of meer artiesten van wereldfaam. Om de Kuip op 12 juli vol te krijgen, waren echter geen buitenlandse sterren nodig. Die 50.000 aanwezigen komen voor de Nederlandse artiesten. De gas ten uit het buitenland zijn natuur lijk zeer de moeite waard, maar kunnen echt gezien worden als bij zaak". Jan Rietman laat geen gelegen heid onbenut om te wijzen op het belang dat zijns inziens dient te worden toegekend aan alles dat met het Nederlandse populaire muziekwezen van doen heeft. De kritiek dat de NCRV-presen- tator daarbij de kwaliteit van het gebodene nogal eens uit het oog verliest, schuift hij consequent ter zijde. Rietman steunt het Neder landse produkt zonder aanzien des persoons en zo kan het straks op die 12e juli gebeuren dat de Haven zangers een zeker zo prominente aankondiging meekrijgen als de wereldvermaarde Kid Creole and The Coconuts. „Ik denk in artiesten, niet in •grammofoonplaten", riep Jan Riet man gistermiddag in het Rotter damse Feyenoordstadion tijdens de presentatie van de plannen die moeten leiden tot het tweede Los Vast-Kuipspektakel. Uitverkocht De 50.000 gratis toegangskaarten zijn de deur rap uitgevlogen. Om- hoogblikkend naar de tribunes in het stadion constateerde Rietman tijdens de presentatie niet zonder trots dat de hier spelende topclub Feyenoord de weelde van een uit verkocht huis al geruime tijd niet meer heeft mogen beleven. „Wat die voetballers niet lukt, doen al die artiesten straks moeiteloos. Dat is toch helemaal te gek?" door Dick Versteeg Het muziekfestijn zal door de NCRV via Radio 3 in zijn geheel en rechtstreeks worden uitgezonden. Een voorproefje is er op die zater dagmiddag op de vaste uitzendtijd van Los Vast (tussen 12 en 2 uur) met een voorbeschouwing. Het spektakel zelf begint 's avonds om zes uur en zal tot na elf uur voortduren. De televisie ver zorgt op het tweede net een korte impressie rond de klok van zeven en twee uitzendingen waarin sa menvattingen worden aangeboden van hetgeen zich kort daarvoor in de Kuip heeft afgespeeld. Het eer ste verslag gaat er uit tussen 5 over 8 en 5 over 9, het tweede wordt de kijkers voorgeschoteld tussen 10 over half 11 en zal duren tot kwart voor middernacht. Music Box Dank zij de internationale con tacten die Jan Rietman dit jaar leg de tijdens het Gouden Roos Festi val in Montreux zal het Kuipspek- takel op 19 juli in zijn geheel door het in elf landen te ontvangen sa tellietstation Music Box worden uitgezonden. Rietman daarover gisteren: „Dit is natuurlijk een fan tastische kans voor al die Neder landse artiesten om zich te profile ren voor een internationaal pu bliek". Het zakendoen met Music Box kon mede mogelijk worden ge maakt door de beslissing van de NCRV de produktie van het pro gramma Los Vast uit te besteden aan een kersvers opgerichte BV. Hierdoor lopen vorm en inhoud van het programma, ondanks de sterk gestegen kosten, zowel op ra dio als televisie geen gevaar. Ook schept de BV-vorm de mogelijk heid activiteiten te ontplooien die niet worden toegestaan in de Om roepwet. Langspeelplaat Een van die activiteiten is de uit gave van een speciaal blad, waarin informatie over het Kuipspektakel wordt verstrekt en dat eind deze week in het gehele land kan wor den gekocht. Ook zal onmiddellijk na het evenement in Rotterdam een langspeelplaat van het spekta kel in de handel worden gebracht. Een deel van de opbrengst daarvan zal ten goede komen aan de Neder- 1(1) What have you done for me - Janes Jackson 2 2) On my own - P Labelle en M McDonald 3 6) Lessons in Love - Level 42 4 (11) The Edge of heaven - Wham 5(5) Thought you were on my side - Cock Robin 6(3) Wonderful world - Sam Cooke 7 8) We don't have to take our - Jermaine Stewart 8(4) J'aime la vie - Sandra Kim 9 (15) Underground - David Bowie 10 (14) Touch me - Samantha Fox 11 7) Turn your love around - Moi Tai 12 (10) Sledgehammer - Peter Gabriel 13 (32) Papa don't preach - Ma donna 14 (12) What a fool believes - Doobie Brothers 15 9) Bad boy - Miami Sound Machine 16 (25) Venus - Bananarama 17 (17) Greatest love of all - Whitney Houston 18 (29) Holly Rock - Sheila E 19 (13) But where my love - Re ne Schumann 20 (26) Midnight lady - Chris D Norman I Set me free - Jaki Gra ham I Mountains - Prince en Revolution I For the longest time-Sa tisfy I Friends will be friends - Queen I A question of lust - Depe- che Mode I I heard it through - Mar vin Gaye I Say it say it-EG Daily I A different corner - George Michael Atlantis is calling sos - Modern Talking There'll be sad song - Billy Ocean 33 (27) 34 (23) 35 36 (38) 37 38 (39) 39 40 (37) Hands across America - Voices of America You to me are everything - Real Thing When tomorrow comes - Eurythmics Tausendmal du - Mün- chener Freiheit Alles geprobeerd - Het Goede Doel Ouragan/Irrisistable - Stephanie My favourite waste of ti me - Owen Paul Boys don't cry - The Cu- Stichting Ned. Top 40) DEN HAAG (GPD) Terwijl de band steeds sneller en faha- tieker gaat spelen, raakt de kleine, maar oersterke Dennis in trance. Trillend, schokkend en stotend rolt hij over de vloer. Hij slaat met zijn ar men om zich heen. Zijn tong hangt uit zijn mond. Gebro ken glas op de vloer veroor zaakt snijwonden, maar Den nis, een Amsterdamse taxi chauffeur, merkt er niets van. Wat die jongen mankeert? Het is een 'psycho' bij een psycho- billy-concert. Psychobilly is een snelle en ruige vorm van rockabilly, een afgeleide van de rock 'n' roll. Het 'psycho' in deze mu ziek is het opzwepende tempo van de contrabas, de drums en de gitaarsolo's. Hierdoor is het mogelijk om, zoals Dennis, buiten jezelf te treden. Voor de psychobilly is de hechte schare aanhangers, de psy cho's, net zo belangrijk als de muziek. Zij zorgen ervoor dat elk concert op een feest uit draait. door Jeroen van Veen Neem nou het concert van de En gelse groep Frenzy in Amsterdam. Zanger Steve moet wel even schreeuwen dat iedereen z'n han den uit z'n zakken moet halen, maar na het tweede nummer is het al raak. Opgehitst door de voort denderende bas stappen zo'n der tig jonge mannen op elkaar af ter wijl ze hun vuisten ter hoogte van de navel op het ritme van de drums naar voren stoten. Met de schouders, ellebogen en handen probeert iedereen zo veel mogelijk ruimte voor zichzelf te maken. Regelmatig kwakt er ie mand tegen de grond, maar met vereende krachten wordt hij weer overeind getild en teruggesmeten in de worstelende mensenmassa. Sommige jongens hebben hun ogen en mond wijd opengesperd en maken schokkerige bewegin gen met hun hoofd. De goed ver zorgde kuiven en kuifjes die de koppen sieren, schudden telkens mee met de klappen die de licha men te verduren krijgen. Ook de meisjes begeven zich op de dansvloer. Maar de meesten zijn zo klein, dat ze moeten uitkijken voor de vuisten van de jongens die ze voor zichzelf wel, maar voor hen niet op veilige hoogte naar voren OVERLEDEN - De Franse or kestleider Jacques Hélian, die de Fransen op de tonen van 'Etoile des neiges' en 'Fleur de Paris' aan het dansen bracht, is op 74-jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij was na de geweldig populaire romantische zanger Tino Rossi, één van de eerste platenmiljonairs. De opkomst van de rock, die het einde van de big bands inluidde, dwong Hélian zijn prioriteiten te verleggen. Hij werd muziekuitge ver en organisator van tournees voor Edith Piaf, Dalida, Charles Aznavour e.a.. In 1984 stelde hij zijn herinneringen aan de grote re vueorkesten in woord en beeld te boek. slaan. Eén van de meisjes blijft toch maar aan de zijkant staan en trommelt fanatiek met haar vuist jes op elk paar schouderbladen dat binnen haar bereik komt. Zulke taferelen spelen zich niet alleen af bij concerten van buiten landse bands. Ook Nederland heeft een aardige reputatie wat psycho billy betreft. Batmobile uit Rotter dam verzorgde vorig jaar het slot- concert van het internationale 'Festival of Psychobillies', dat in hun eigen stad werd gehouden en speelde deze maand al twee keer in Londen. Organisator van het festi val en tevens het grootste platenla bel en agency op het gebied van rock 'n' roll in Nederland, is de fir ma Rockhouse uit Nieuwkoop, Zuid-Holland. Volgens een woordvoerder van Rockhouse verkopen de psycho- billy-platen steeds beter en kan zijn platenlabel ook steeds meer bands contracteren. Behalve Bat mobile heeft Rockhouse ook de Rotterdamse band Archie onder contract, die kort geleden de eerste mini-elpee uitbracht. Deze platen verkopen behalve in' Nederland ook redelijk in het bui tenland, maar echt internationaal succes heeft Rockhouse met de verzamelelpee 'Psycho attack over Europe', waar ze binnenkort de op volger van hoopt uit te brengen. Voor 'Psycho attack over Europe, deel II' zal waarschijnlijk het ook al Rotterdamse Juvenile Delin quents haar debuut in de studio maken. Het internationale succes voor de platen van Rockhouse geldt ook voor het jaarlijkse festival in Rot terdam. Sommige bezoekers reizen meer dan duizend kilometer om de vijf bandjes die er telkens optreden te kunnen zien. Want er wonen psycho's van Denemarken tot Frankrijk en van Dublin tot Ber lijn. Aan de zuidkant van de Alpen, in het Italiaanse plaatsje Reggio-Emi- lia woont Cristiano. Hij studeert Engels, Frans en Duits op een tale ninstituut in de buurt van zijn woonhuis. Net als bijna alle Italia nen gaat hij 's avonds de straat op om zijn vrienden te ontmoeten. Al hoewel de meeste van de 125.000 inwoners van zijn stadje hem nu wel kennen, baart hij als enige psy cho in Reggio-Emilia nog steeds veel opzien als hij door de oude Ro maanse straatjes wandelt. Achter op zijn leren jack staat een dron ken kat met erboven de naam van zijn favoriete band geschilderd: The Meteors. Die heeft hij al eens 'live' gezien, verklaart hij trots, terwijl hij z'n ge blondeerde kuifje nog eens betast. Het kost Cristiano heel wat tijd om die elke dag in de juiste positie te zetten. Föhns, kammen, borstels, van alles wordt er bij gehaald om het kuifje stevig genoeg te maken om zijn rood-geruite pet erop te kunnen laten rusten. Alhoewel Cristiano de enige psy cho in Reggio-Emilia is, lopen er in de steden in de buurt, zoals Parma en Bologna, nog enkelen rond. Als er een keer een psycho-concert is in het jongerencentrum de 'Aleph' in Bologna, komt Cristiano hen te gen. Behalve de Meteors heeft hij daar ook de Prisoners en de Ameri kaanse Cramps gezien. Omdat zijn moeder een goede baan heeft, kan hij zelf ook veel geld uitgeven. Het merendeel hier van gaat op aan platen, videos, con certen en kleren. „Muziek is het be langrijkste in mijn leven, dus dat is logisch", verklaart Cristiano. Als hij z'n platenverzameling laat zien, vallen behalve alle platen van de Meteors ook de mini-elpee van Batmobile en 'Psycho attack over Europe1 op. „Die heb ik gekocht in een klein rockabilly-winkeltje in Zurich", zegt hij. Ook de klerenkast is goed ge vuld: Een hele rits gebleekte spij kerbroeken met opgerolde pijpen, een rood-geruite houthakkersjas met witte leren mouwen en een zooi T-shirts met de namen van psychobilly-bands er op gedrukt. Op de vloer staan naast een paar rock 'n' roll-schoenen met vette spekzolen ook nog zijn Doctor Martin's geparkeerd. Dat zijn extra hoge legerkisten met extreem bol le neuzen. In de originele Engelse versie zijn die neuzen nog voorzien van stalen platen om ze extra ste vig te maken, maar in Italië is dat verboden. De vrienden van Cristiano, gro tendeels Mods en Skinheads, dra gen ze ook, maar hij heeft als enige een verticale witte streep achterop geschilderd. Hij is tenslotte geen skinhead, maar een psycho. Psychologie Het lijkt er op dat de psycho's en skinheads veel gemeen hebben. De stijl van dansen lijkt verdacht veel op elkaar en ze zijn ook altijd bij dezelfde concerten te vinden. En terwijl het aantal 'skins' afneemt, stijgt het aantal psycho's, waaruit je zou mogen afleiden dat er veel skinheads een kuifje laten groeien. „Dat valt wel mee", vindt Floris uit Utrecht. „Er zijn inderdaad nog al wat skins die een kuif hebben laten staan, maar je blijft ze herkennen als skins. Je ziet aan hun tatouages en hun koppen dat het geen psy cho's zijn". Floris heeft een T-shirt aan waar 'Batmobile' op gedrukt staat en heeft op zijn hoofd een zogenaam de 'flat-top'. De bovenkant van zijn hoofd is de enige kant die begroeid is. Omdat de haartjes precies alle maal even lang zijn, krijg je een ef fect als van een plat dak. Naar vo ren toe worden ze weer iets langer om te eindigen in een kort kuifje. Toch noemt hij zichzelf geen psycho. „Ik studeer psychologie aan de universiteit en een psycho die psychologie studeert, is bela chelijk!". Hij houdt wel van de mu ziek en vooral de sfeer eromheen. „Psychobilly is de ruigere vorm van rockabilly, er is veel show en voor de rest is alles fake. Het is 35 keer zo oppervlakkig als punk en dus 36 keer zo gaaf! Het doel is je te vermaken, zonder daarbij moeilijk te doen", vat hij kort samen. Dat vermaken lukt hem dan ook wel. Bij alle concerten die hij be zoekt, is hij niet van de dansvloer af te slaan. Terwijl iedereen door elkaar worstelt, tilt hij zijn armen nu en dan op en laat z'n handen wapperen. „Die pogo-dans ziet er wel gevaarlijk uit, maar is ook alle maal show". Ook het macho-ge drag van de psycho's in de zaal stelt niet veel voor, volgens Floris. "Allemaal fake, en daarom is het juist zo gaaf'. Verder merkt hij op dat men de echte psycho juist niet aan z'n kle ren herkent. „Het zijn meer de roc- kabillies die zo nodig in de juiste kleertjes moeten lopen. Het maakt voor mij niet zoveel uit of er ie mand op kisten of Doctor Martin's looptof op Nike-sportschoenen. Alhoewel, dat gaat toch wel wat te Madonna In Utrecht lopen aardig wat psy cho's rond. Bij elk groot feest of concert dat een beetje in de rich ting van de rock 'n' roll gaat, ko men er minstens vijftien a twintig binnenstappen. Floris kent de an deren niet zo goed. Hij ziet ze al leen bij zulke gelegenheden of bij psychobilly-concerten in andere steden. Waar zij zich verder mee bezig houden, interesseert hem niet, hij vermaakt zich wel, „want Madonna is ook goed!". Dat vindt Steve, de zanger van Frenzy ook. „Verder hou ik van Le vel 42 en Howard Jones. Adam, de drummer, houdt erg van de Poli ce", zo vervolgt hij. „Natuurlijk ben ik beïnvloed door bandjes als de Polecats en de Straycats, die eind jaren zeventig, begin jaren tachtig populair waren, maar ver der terug gaan mijn roots niet". Frenzy vormt daarmee een uit zondering op het gros van de psy chobilly-bands. De meesten heb ben wel degelijk goed geluisterd naar hun rockabilly-voorvaderen uit de jaren vijftig. Vandaar dat nummers van Elvis en Bill Haley, maar ook van Hank Williams en Gene Vincent, nu weer op het re pertoire van menige psycho-band voorkomen. Zij het dan in aange paste versies, want de punk is niet ongemerkt voorbijgegaan. Lang waren de rock 'n' roll-go- den van vroeger al vergeten toen halverwege de jaren zeventig in Cats vechten New York vier rioolratten de kop pen bfj elkaar staken en The Cramps oprichtten. Deze onderwe reldfiguren mengden de trashrock die toen al bestond met de zuivere rock 'n' roll uit de jaren vijftig en produceerden een energie die tot in Europa te voelen was. Enige tijd later zagen de Engelse Meteors hun kans. Zij kruisten de rock 'n' roll met de Europese vorm van trash: de punk. Van de Ameri kanen namen ze het horror-image over en schreven klassiekers als 'My daddy is a vampire'. De psy chobilly, zoals het genoemd werd, sloeg aan en verspreidde zich als een ziekte. Eerst over Engeland waar groepen met namen als The Guana Batz, The Tall Boys en De mented Are Go opdoken, later over de rest van Europa met bands als Les Wampas (Frankrijk), P.O.X. en The Waltons (Duitsland), The Voodoo dolls (Zweden) en de Ca veman (Eindhoven). Politiek Eerst waren er alleen psycho's in de grote stad te vinden, maar nu hebben de plaatsjes in de meer af gelegen delen van het land steeds vaker ook een eigen clubje kuiven. Will en Jeanine komen uit Roer mond in Limburg. Zij zijn daar de enige psycho's en moeten voor een concert nog vaak helemaal naar Amsterdam komen. Met haar sterk Limburgs accent vertelt Jeanine hoe ze met de mu ziek in aanraking kwam: „Er was zo'n jongen uit het Westen op vakantie en die bracht die muziek mee, hè. Eerst vond ik er niet veel aan, maar na een paar keer horen dacht ik toch, ja dat is wel mooi". Will: „Ik heb altijd van punk ge houden en dat doe ik nu nog wel, maar ik vind dit ook heel mooi. Door Jeanine ben ik meegegaan Jeanine kent inmiddels een hoop psycho's uit Amsterdam, die ze tel kens bij concerten weer tegen komt. Dan praten ze over de mu ziek, vorige concerten, nieuwe pla ten en vooral over het uiterlijk van anderen. Zaken als politiek komen niet aan de orde. Will: „Normaal zou ik hartstikke links stemmen, maar nu ik een dagje door Amster dam heb gelopen, lfjkt de Cen trumpartij me ook wel wat. Hoe de anderen erover denken weet ik niet, psychobillies hebben het nooit over zulke dingen met elkaar. Politiek is niet belangrijk voor hen". Vriendschap is volgens Will wel belangrijk. „Alle psycho's zijn kameraden", zegt hij. „Maar ja", reageert Jeanine, „Dat is bij andere subculturen ook zo". Schurft De twintigjarige Steve van Fren zy houdt er wel van om in Neder land op te treden. Er is genoeg psy- cho-publiek om volle zalen te trek ken en bovendien zijn de zalen hier gesubsidiêerd. Daardoor beschik ken ze over betere apparatuur en kunnen ze meer betalen. In Engeland is er volgens hem ook een goed publiek voor psycho- billy-bands, alleen kun je er als muzikantje brood niet mee verdie nen. „Met de optredens en platen- verkoop in de rest van Europa lukt dat gelukkig wel". Tenslotte wil Steve nog iets kwijt over zijn kop met haar: „Het heeft eigenlijk niets te maken met de muziek die we spelen, het is ge woon het mooiste kapsel dat ik kan verzinnen. Ik loop met zo'n 'flat- top' omdat het zo leuk zit. Trou wens, als ik nu mijn haar aan de zijkant nog zou laten groeien zou de schurft er in komen". ruzie voor rechter uit AMSTERDAM (ANP) Vier le den van de Volendamse popgroep The Cats hebben het vijfde lid, lead-zanger Piet Veerman, gisteren voor de rechter gedaagd wegens contractbreuk. Zij zijn van mening dat Veerman, die met ingang van 1 januari van dit jaar uit de groep had willen stappen, niet aan de contractueel vastgelegde opzegter mijn heeft voldaan. In een kort geding, dat voor de president van de rechtbank in Am sterdam diende, eisten ze daarom dat de lead-zanger dit najaar nog mee op tournee gaat en er pas in 1987 mee stopt. Bovendien vinden ze dat Veerman geen solo-optre dens meer mag geven met Cats- banden zoals hij nu nog steeds doet. Ze vrezen dat daar waar Veer man alleen optreedt. The Cats als groep niet meer aan bod komt. De vier Catsleden vinden de deelneming van Veerman aan de tournee dit jaar noodzakelijk, om dat ze nog geen vervanging voor hem hebben. Ook zou de kwaliteit van de groep zonder Veerman wor den geschaad. Veerman zelf wil Cats-zanger Piet Veerman echter niet meer meespelen. Niet alleen omdat, zo bleek tijdens de behandeling van het geding, het bepaald niet meer botert tussen de musici, maar vooral omdat hij ern stige problemen heeft met zijn ge hoor en stem. Bij zijn solo-uitvoe ringen zou hij daar minder last van hebben. Hij zegt wel op tijd te hebben aangegeven uit de groep te willen stappen, maar dat alleen de forme le bevestiging daarvan enige dagen te laat was. Rechtbankpresident mr. B.J. As- scher doet 10 juli uitspraak. Jan Rietman: 'Ik denk in artiesten, niet in grammofoonplaten', (foto gpd> landse Sport Federatie (NSF) en de „Na de Kuip, wat dan? Met de bei- Nederlandse Hartstichting. de benen op de grond blijven, want Intussen poogt presentator Jan kort daarop staan we met Los Vast Rietman het hoofd koel te houden, gewoon weer in Beesd".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21