LEIDSCH DAGBLAD Euthanasie ligt nog moeilijk OP EEN DAG ALS VANDAAG BRENGT UW DAGBLAD VERKOEL NG Stimulator stilt pijn hartpatiënt Douane op Schiphol voorzichtig CDA en WD steunen regeerakkoord maar houden bezwaren PURPERREIGERS KRUIPEN UIT HET EI *00 'Zeewater schoner dan ooit' Beschuldigde Sjalom: Sjamir ging akkoord met doden buskapers Woubruse Zwaardere straf voor vrouwen met hasj auto Ghilenen klaar voor staking Stroomprijs 3 cent lager WOENSDAG 2 JULI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38050 NIJMEGEN (ANP) - Het Nij meegse Canisius-Wilhelminazie- kenhuis heeft anderhalve week geleden als eerste ziekenhuis in Nederland een 66-jarige hartpa tiënte van haar pijn afgeholpen door het inplanten van een hart- zenuwstimulator, een appa raatje dat met kleine stroom- stootjes het doorgeven van pijn- prikkels tegengaat. De patiënte maakt het goed en mag een dezer dagen het ziekenhuis verlaten, zo liet medisch directeur M. Verste gen van het Nijmeegse ziekenhuis gisteren weten. De hartzenuwstimulator is een recente Amerikaanse uitvinding. In Europa is het apparaatje, be halve in Nijmegen, alleen nog in Zweden toegepast. De stimulator doet niets aan de hartziekte die de pijn veroorzaakt, angina pec toris of hartkramp, maar ver dooft de pijn. „Het is een oplos sing voor hartpatiënten bij wie de normale behandeling geen ef fect heeft. Deze mevrouw is al eer der geopereerd en met medicij nen behandeld, maar aan de ver stopping van haar kransslaga deren, die de oorzaak is van an gina pectoris, is niets te doen. Wel hebben we haar nu kunnen ver lossen van de pijn, die haar in feite invalide maakte omdat ze zich nauwelijks kon bewegen", aldus Verstegen. Volgens Verstegen zou zijn zie kenhuis per jaar 10 tot 20 patiën ten met de harrtzenuwstimulator kunnen helpen. Landelijk komen er per jaar zo'n 1500 mensen voor in aanmerking. Hij pleit voor uitbreiding van de ziekenhuis budgetten om de invoering van deze ingreep mogelijk te maken. Na dood collega in België door malariamug SCHIPHOL (GPD) - De douane op Schiphol heeft vanochtend beslo ten vliegtuigen met vracht uit Afri ka niet meer direct te controleren op de platformen. Aanleiding is de dood van een Belgische collega die door een malariamug zou zijn ge stoken. Zo lang er nog tropische temperaturen in ons land heersen, zal de vracht uit Afrikaanse kisten eerst naar de loodsen worden ge bracht om daar even 'af te koelen'. Verdergaande maatregelen acht te een woordvoerder van de doua ne nog niet nodig. „We wachten eerst eens af wat er precies bij onze Belgische collega's is gebeurd. Af hankelijk van de uitkomst van het onderzoek dat nu wordt ingesteld, nemen wy een beslissing wat er verder kan worden gedaan om ons te beschermen tegen de malaria mug". Volgens een woordvoerster van de afdeling tropische ziekten van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam kan een prik van één mug die malaria tropica mee draagt, soms dodelijk zijn voor mensen die er niet tegen zijn in geënt. Niet alleen douaniers op vliegvelden krijgen met de mug gen te maken. „Het is in het verle den wel eens voorgekomen dat een visser in de Haarlemmermeer werd gestoken door een mug die afkom stig was uit op Schiphol geloste la ding", aldus de woordvoerster van het AMC. Er bestaan verschillende soorten malaria, die lang niet allemaal do delijk zijn. Het gebied in Afrika waar de ziekte veel voorkomt, breidt zich langzaam uit van het Oosten van het continent tot heel tropisch Afrika. Volgens het ministerie van volksgezondheid is er in ons land geen reden voor ongerustheid. Er zijn geen signalen over malaria die m Nederland zelf is ontstaan. Wel volgt men met belangstelling het onderzoek in België, dat ook dui delijk moet maken of er ziektege vallen zijn geweest die niet als ma laria zijn herkend. (zie ook pagina 7) MEERKERK (ANP)-Een unieke opname van een nest purperreigers met vier kuikens, die nog maar net uit het ei zijn gekropen. Het vijfde is nog met zijn doorbraak bezig en laat alleen nog zijn snaveltje zien. De foto werd gemaakt in het gebied 'De Zouwe Boezem' in Meerkerk(Z-H), een van de weinige rietmoeras gebieden waar nog nesten van purperreigers voorkomen. Inde meeste van deze gebieden hebben vogels hun nest al verlaten De purperreiger, die in West-Afrika overwintert, neemt in tegenstelling tot de bekende blauwe reiger in aantal af. Vogelkenners schatten het aantal nesten van deze vogel in ons land op nog geen duizend. <foto anp» Eerste slachtoffer Jongen sterft na opsnuiven solutie-lijm EMMERCOMPASCUUM (GPD) - Een 16-jarige jongen uit Emmercompascuum is gis teren gestorven na het snui ven van solutie-lijm. De jon gen had het goedje in een plas tic zak gedaan en die over z'n hoofd getrokken. Door het op snuiven van de lijm is de jon gen buiten bewustzijn geraakt en daarna gestikt. Hij werd in de huiskamer op de bank met de zak over zijn hoofd aange troffen. Volgens het Centrum voor Alcohol en Drugs in Assen is de jongen het eerste slachtof fer van een solutie-verslaving. Het opsnuiven van solutie komt incidenteel voor onder kinderen die met drugs willen experimenteren, aldus het centrum. DEN HAAG (GPD) - De fracties van CDA en WD hebben gisteren geen overwegende bezwaren ingebracht tegen het ontwerp-regeerakkoord van informateur De Koning. Alleen de tekst over de euthanasie bleek in beide fracties aanleiding te geven tot diepgaande politieke discussies, die vanmiddag werden voortgezet. (atv) op een laag pitje wordt gezet. Ook is de invulling van de bezuini gingen volgen s de PvdA op onder delen te vaag. De PvdA vindt bo vendien dat de overheid te passief blijft bij het opkrikken van de eco nomische groei en te weinig uit trekt voor nieuw beleid. De PvdA is verder weinig geluk kig met de mediavoorstelleri en de politieke rol die de Raad van State is toebedeeld in de kwestie van de euthanasie. Ook vindt de fractie, dat de voorgestelde wet gelijke be handeling ten onrechte ruimte openlaat voor ongeoorloofde dis criminatie. (Zie verder pagina 5) economische beleid. De fracties hebben hun beraad gisteravond nog niet afgerond. Vandaag wordt het overleg voort gezet en zullen de wijzigingsvoor stellen bij informateur De Koning worden ingediend. Inmiddels is duidelijk geworden dat de beman ning van het tweede kabinet-Lub- bers wordt doorgeschoven naar de formateurs Lubbers en De Korte. De grootste oppositiepartij, de PvdA, heeft gematigd kritisch ge reageerd op de voorstellen van De Koning. De sociaal-democraten zijn het ermee eens dat de werk loosheid met 200.000 wordt terug gedrongen, maar constateren met spijt dat de arbeidstijdverkorting Gijzelaar vrij BEIRUT, (AP) Een Amerikaanse gijzelaar, die 22 maanden lang is vastgehouden door Libanese drugshandelaars, is vanochtend (35 en 25) daarom is een hogere straf nodig ongedeerd overgedragen aan de De WD wil de vrijheid behouden om het initiatief-wetsvoorstel van D66 inzake euthanasie te steunen als blijkt dat dit voorstel binnen de grenzen van het nog onbekende advies van de Raad van State blijft. Ook willen individuele fractiele den de vrijheid hebben om naar ei gen geweten te stemmen, welk voorstel er ook wordt voorgelegd. Ook binnen het CDA bestaan be zwaren tegen de euthanasietekst in het ontwerp-regeerakkoord. De missionair premier en CDA-leider Lubbers blijft zich tegen de tekst verzetten, omdat hij bang is zijn handtekening te moeten zetten on der een initiatief-wetsontwerp dat door WD en oppositie wordt ge steund, maar door de CDA-fractie afgewezen. Van de overige zogenoemde im materiële onderwerpen - media en gelijke behandeling - stuit de in voering van commerciële televisie op weerstanden in het CDA. De WD kan in grote lijnen leven met de mediavoorstellen, die voorzien in een commercieel televisienet als drie A-omroepen dat willen. Ook de voorstellen voor een wet gelijke behandeling kunnen in de ogen van de WD genade vinden; alleen TEL AVTV (GPD/AP) - De rege- moeten sommige zinsneden wor- ring, de minister van justitie, de den 'aangescherpt'. procureur-generaal en de inspec- De WD zal aandringen op meer teur-generaal van politie moeten bezuinigingen om de collectieve op last van het Israëlische Hoogge- lastendruk te verminderen. Voor rechtshof binnen twee weken aan- het overige kan de fractie zich vin- tonen waarom er geen onderzoek den in het voorgestelde financieel- moet worden ingesteld 22'PAGINA'S Commercie verovert ook Wimbledon: geld geen vies woord meer. PAGINA 11 Ruim zevenhonderd ge vangenen in staking. PAGINA 5 Gorbatsjov achter top. Onderzoek in opdracht milieu-organisaties: in poldering Markerwaard niet lonend. PAGINA 9 Treinconducteur leert zich te wapenen tegen agressie. PAGINA 15 Rijkswaterstaat: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het zeewater langs de Nederlandse kust is schoner dan ooit tevoren. De bacteriologische vervuiling is zodanig teruggedron gen dat de kwaliteit van het water aan de strengste normen voldoet. Zwemmen in zee levert daarom geen enkel gevaar op voor de volksgezondheid. Slechts twee punten staan nog als 'verdacht' te boek: de Wasse- naarse Slag en het Zwarte Pad in Scheveningen. De verontreiniging echter niet van dien aard, dat i moeten worden af geraden. Aan deze vervuiling komt over anderhalf jaar een einde. Dan mag het gewest Den Haag, dat uit der tien gemeenten bestaat, geen onge zuiverd afvalwater meer via de smeerpijp in zee lozen. Den Haag heeft inmiddels een begin gemaakt met de bouw van een zuiveringsin stallatie bij de Houtrusthallen. Een woordvoerder van de Direc tie Noordzee van Rijkswaterstaat - zij bewaakt de kwaliteit van het zeewater - bevestigde vanmorgen dat het zwemwater langs de kust met de metingen werd begonnen, niet zo schoon is geweest sinds in 1970 met meting werd begonnen. Zwemmen in de grote rivieren (onder meer de Oude Rijn tussen Woerden en Leiden) wordt daaren tegen sterk ontraden. De kwaliteit van het rivierwater is ronduit slecht. De provincie zegt dat zwemmers die zich toch in het ri vierwater wagen, de kans lopen een ziekte op hun lijf te halen. De Rijn tussen Leiden en Katwijk is als 'goed' gekwalificeerd. Net als de meeste plassen, zand winputten en het Aarkanaal. In en kele plassen (Oosterduinsemeer, Braassemermeer, Wijde Aa en Lan- geraarse Plassen) heeft de kwali teit van het water zelfs het predi kaat uitstekend gekregen. Uitzon dering hierop vormen het Valken- burgse meer en het Katwijkse ka naal. Van beide wordt de water kwaliteit als 'slecht' omschreven. A moet nerkr 0e moraal van het verhaal? 15 verschillende Belgische bier Belgisch café 'Het Gerecht' Lokhorststraat 19 nabij Pieterskerk Drie jaar in Franse cel EMMEN/MONTPELLIER (GPD) jaar. De officier zei daarbij: „De be- - Twee vrouwen uit Emmen die in roepshandelaren gebruiken vrou- Zuid-Frankrijk vastzitten wegens wen voor het vervoer omdat ze smokkel van 50 kg hasj, hebben in denken dat dan de eventuele straf- hoger beroep een zwaardere straf fen lager zullen zijn. We moeten gekregen dan de 2,5 jaar waartoe een voorbeeld stellen: deze hasj is zij al waren veroordeeld: namelijk extra gevaarlijk voor het lichaam, drie jaar cel. De werden vorig jaar oktober met een dan .n eerste instantie is geëist", aanhangwagen aangehouden door De rechter geloofde niet dat de de Zuidfranse douane. Daarin zat vrouwen van niets wisten, zoals ondereen dubbele bodem de hasj. hun advocaat beweerde. De vrou- Uit een onlangs ingesteld onder- wen kregen behalve drie jaar ge zoek bleek, dat de partij zo onvers- vangenisstraf nog eens twee jaar neden (zwaar) was, dat de officier voorwaardelijk. „Voor het geval u justitie in Montpellier (het in Frankrijk nog eens zoiets Amerikaanse ambassade in de christelijke sector van Beirut. moord op twee gevangengenomen Palestijnse buskapers. Het Hooggerechtshof besloot gisteravond ook na te gaan of pre sident Herzog binnen de wet heeft gehandeld toen hij vorige week het hoofd van de geheime dienst en drie van zijn assistenten, die van de. moord worden verdacht, gratie verleende. Abraham Sjalom, het hoofd van de Israëlische binnenlandse veilig heidsdienst, de Shin Bet, die ervan wordt beschuldigd de opdracht tot moord te hebben gegeven, zei gis teren dat hy toestemming had van de toenmalige premier Sjamir. Intussen is er binnen de regering nog steeds beraad gaande over de wijze waarop de moordaffaire moet worden afgehandeld. De par- lementsfractie van de Arbeiders partij van premier Peres besloot gisteravond, dat er - hoe dan ook - alsnog een onderzoek moet wor den ingesteld. De Likoed-partij reageerde daarop met de beschul diging dat de socialisten de over dracht van het premierschap, in oktober, willen torpederen. Vol- Sjam (foto AP) ;enaar moet herkomst motor Hail wood toch verklaren (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Motorhandelaar J. Keessen uit Woubrugge moet ver tellen hoe hij aan een racemotor van de legendarische coureur Mike Hailwood is gekomen. Dat heeft vi ce-president van de rechtbank in Den Haag, mr. M. R. Portheine, be paald in een kort geding dat de we duwe van de verongelukte meer voudig wereldkampioen op de weg tegen de handelaar had aangespan- gens afspraak moet vice-premier Sjamir de functie i De rechter heeft de Woubrugge- i premier Pe- naar evenwel niet verplicht om te zeggen waar de onderdelen van de Sjamir zei gisteravond tegenover racemotor, een 250 cc Honda zes ci- journalisten dat als het tot een on- hnder, nu zijn. De motorhandelaar derzoek komt hij „zou zeggen wat had^ weliswaar toegegeven dat hij hij op zijn hart heeft, en iedereen 1 verbaasd zijn". Volgens de Is raëlische pers is aan de tweede man van de geheime dienst, Rafi Malka, voordat het schandaal rond de moordaffaire losbarstte, het di recteurschap van de Bezek-tele- foonmaatschappij aangeboden, als hij bereid was zijn mond te hou den. Malka was door premier Peres ontslagen, nadat hij tegenover hem de affaire uit de doeken had ge daan. het bezit van de racemachine was geweest, maar dat de onderde len daarvan inmiddels in diverse landen zijn verspreid. Pauline Hailwood had het kort geding aangespannen omdat de Woubruggenaar volgens haar bui ten de wil van de erven om in het bezit van de motor was gekomen. Zij wil de racemachine van haar in 1981 omgekomen man, waaraan zij emotioneel is gehecht, aan een Brits museum schenken. Koeler. Zuidfranse Hof van Beroep) zwaardere straf eiste, namelijk v Lichaam Leidse surfer gevonden (Van een r verslaggevers) Vannacht plaatselijk een regen- of on weersbui. Morgenoverdag zonnige pe rioden en vrijwel overal droog. Mini- mumteniperatuur ongeveer 15 graden. RR S°^eï?ïinr^jnNoonl««ker- - 6 J J hout het stoffelijk overschot ge vonden van Cees Verbruggen. NOORDWIJKERHOUT - Duikers van de Leidse brandweer hebben gisteravond om acht uur in het den. Matige, krachtige westenwind De vooruitzichten voor vrijdag tot met maandag: zonnige perioden. willen uithalen", aldus de rechter. ADVERTENTIE MEUBELS HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art meubelen, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkamer- aktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. Om u een paar voorbeelden te noemen: zware eiken slaapkamer van f 1.598.-- voor f 799,--; deken kist van f 498,-voor f 198,-*; originele secretaire van t 798,-voor f 399,-; complete eiken eethoek van f 2.980,-- voor f 1.498,-; SANTIAGO (AP) - De bevolking van Chili heeft uitgebreide voorzorgen genomen in verband met de nationale algemene staking die vanmorgen is begonnen. Over de deelname aan de staking viel - vanwege het tijdsver schil - rond het middaguur nog niets te zeggen. Gisteren stonden lange rijen voor de winkels om de nodige voorraden aan te leggen voor de komende periode. Vooral kaarsen waren een gewild artikel, omdat linkse guerrillastrijders veelvuldig elektricteitsvoorzie- ning plegen te saboteren. Op het Amsterdamse Beursplein wordt morgenavond om half acht een landelijke demonstratie gehouden uit solidariteit met het Chileens volk. Vanaf het plein wordt naar de Dokwerker gewandeld, waar toespraken worden gehouden door vertegenwoordigers van de FNV en Chileense vakbonden. Donderdag 3 juli 1986 it op: 05.24 uur, zon onder: 22.03 uur; lan op: 02.26 uur, maan onder: 19.13 De 16-jarige Leidenaar was zater dag 21 juni niet teruggekeerd van va|I f c WWWI surfen op het meer. Van die dag af m0dern bankstel van t 2.500,- heeft de brandweer van Leiden f 1.250,--.Wie binnenkort meubels met veel manschappen en mate- nodig heeft kan dus een grote slag rieel naar het slachtoffer - de zoon slaan bij Ann Christian Art, van een Leidse brandweerman - donderdag, vrijdag en zaterdag gezocht. Men dacht juist aan opge- vanaf 11.00 uur aan de ven toen het lichaam werd gevon- Kerkstraat 82 in Oude Wetering, den. Vrijdag koopavond. ARNHEM (GPD) - De stroomprij- zen in Nederland gaan in het derde kwartaal opnieuw omlaag. Belang rijkste oorzaak daarvan is een ver dere gasprysverlaging per 1 juli van circa 9 cent per kubieke meter. In de gebieden waar elektriciteit met gas wordt geproduceerd, bete kent dit een verlaging van de teitsbedryven in Nederland) van daag in Arnhem meegedeeld. Zo als het zich nu laat aanzien, zal een kleinverbruiker met een gemid deld verbruik van 3000 kilowat tuur dit jaar 90 a 180 gulden goed koper uit zijn dan in 1985. De ge middelde elektriciteitsprijs be droeg per 1 juni - dus nog i stroomprijs van ongeveer 3 cent thans afgekondigde verlaging - per kiloWattuur. Dat heeft de VEEN (Vereniging van Exploitanten van Electrici- 20 cent per kiloWattuur, 4 cent lager dan medio 1985 het ge val was. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 per kwartaal 67.45 per half jaar 134.90 per jaar 256.90 v voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straal Postcode/Plaats Telefoon controle bezorging) n bellen: (071)-144941.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1