Lemond: 'Tour is belangrijker dan WK in VS' 5DT 'Ronde voor Columbianen' Klimmers kunnen weer in aanzien stijgen Wimbledon bepaalt Tourtijden Ranglijst van Oranje gele trui-dragers Hinault dè specialist Belangstelling steeds groter WOENSDAG 2 JULI 1986 SPORT PAGINA 13 PARIJS (ANP) - De Ronde van Frankrijk schoof een week op in verband met het wereldkam pioenschap. In het eerste week einde van de Tour wordt ook ern stig rekening gehouden met de belangrijkste finales van de ten niskampioenschappen op Wim bledon. Zo is voor de proloog van vrijdag de finish van de laat ste renner voorzien om kwart voor drie. De ploegentijdrit van zaterdag eindigt pas om zes uur 's avonds en de rit van zondag naar Lievin pas om kwart voor zeven 's avonds. Het einde van alle andere etappes daarna is, als gebruikelijk, rond half vijf 's middags. Het is de bedoeling dat in de komende Ronde van Frankrijk streng wordt opgetreden tegen doping. Bloeddoping is op de lijst van verboden middelen ge plaatst. Na afloop van elke etap pe moeten de gele-truidrager, de eerste twee aankomenden en twee door het lot aangewezen renners een plasje inleveren. Voor het eerst sinds 1978 zul len de gemaakte tijden in de ploegentijdrit ook worden door berekend naar het individueel al gemeen klassement. Alle tussen liggende jaren werd er gereden voor tijdaftrek, afhankelijk van de plaats. Om een tijd neer te zet ten moeten zes renners per ploeg tegelijk over de eindstreep ko men. Achterblijvers mogen over 55 kilometer tussen Meudon en Saint-Quentin niet meer dan vijf minuten achterstand oplopen om diskwalificatie te voorko men. In de Ronde van Frankrijk zijn voor de eerste vijftien ren ners in het eindklassement pun ten te vergaren voor de Super Prestige-trofee. De winnaar krijgt 180 punten, de tweede 155, de derde 135 aflopend naar 50 punten voor de 15e. Voor de Tour is de stand: 1. Sean Kelly (Ier) 530 punten, 2. Adri van der Poel (Ned) 440, 3. Greg LeMond (Vst) 420, 4. Claude Criquielion (Bel) 355, 5. Francesco Moser (Ita) 290, 6. Urs Zimmermann (Zwi) 270,7. Flip van den Brande (Bel) en Steven Rooks^Ned) 230. De voornaamste bergen in de 73e Ronde van Frankrijk zijn: twaalfde etappe Bayonne-Pau: Osquich, Pierre Saint-Martin, Marie Blanque; der tiende etappe Pau-Luchon: Tourmalet, Aspin, Peyresourde en Superbag- neres (aankomst); zestiende etappe Nimes-Gap: Espréaux; zeventiende etappe Gap-Serre Chevalier: Vars, Izoard en Granon (aankomst); acht tiende etappe Briancon-l'Alpe-d'Huez: Lautaret, Galibier, Telegraphe, Croix de Fer en l'Alpe-d'Huez (aankomst); negentiende etappe Alpe- d'Huez-St Etienne: Moucherotte, Croix Perrin en Oeillon; eenentwintig ste etappe St Etienne-Clermont Ferrard: Puy de Dome (aankomst); drieëntwintigste etappe Cosne-Parijs: de heuvels van de Chevreuse-val- lei. de 80-jarige Jacques Goddet op de laatste dag van de ronde op de Champs Elysées in Parijs, en de iets jongere Félix Lévitan herhaal de dat nog eens bij de presentatie van het nieuwe Tour-schema begin oktober van het vorig jaar. Tot gro te woede van Bernard Hinault, die zijn evenaring van het record van Jacques Anquetil en Eddy Merckx (vijf eindoverwinningen) naar be neden gehaald voelde door de be jaarde heren. „Alsof ik de Tour gra tis heb gekregen", fulmineerde hij in de deuropening, terwijl hij voor het aperitief boos de bijeenkomst verliet. De aanval op de 31-jarige Breton was inderdaad te hard. Maar wel begrijpelijk, want de Ronde van Frankrijk snakt naar boeiende ge vechten. Heroiek in plaats van ma thematiek. Dus trok Lévitan nog eens een keer alle registers open. Zoals een Pyreneeënrit, waarin klassieke bulten als Tourmalet, As- pin en Peyresourde zijn opgeko men met als afsluiting een aan komst in het hooggelegen Super- bagnères. En Alpenritten met Col de Vars, Col de 1'Izoard en finish op de Col de Granon, die nog nooit eerder werd aangedaan en bij ver kenningen renners al tot wanhoop heeft gedreven. Een dag later lig gen Lautaret, Galibier, Telegraphe, Croix de Fer en ten slotte Alpe d'Huez te wachten en als toetje mag het gezelschap zich voor het laatste weekeinde nog tegen de Puy de Dome ophijsen. „Een Tour voor de Columbianen", is de alge mene opvatting. Huursoldaten i Op papier is dat zeker waar. De invloed van de tijdritten is iets ver minderd - maar nog lang niet weg te cijferen - en de Zuidamerikaanse lichtgewichten hebben als voorbe reiding op de Tour hun nationale ronden ook wat Europeser opge zet. Of het wat uitmaakt is een vraag. In het profwielrennen spe len nu eenmaal andere factoren een rol. Zo valt moeilijk te taxeren of Bernard Hinault de RCN-classi- co in Columbia heeft gereden als voorbereiding op de Tour of om er Herrera een dienst te bewijzen. Op zoek naar huursoldaten voor La Grande Bouclé. Opvallend is in elk geval dat de eerzuchtige Fransman zich wel erg liet vernederen door Herrera. Veer tig minuten verspelen is eigenlijk niets voor Hinault. „Door het hoog teverschil maakte geen enkele Eu ropese renner in het begin iets klaar. Pas in de zevende rit, een tij- rit, kon ik voluit gaan en klopte ik Herrera", aldus de Breton. „Die had als voordeel dat hij een thuis wedstrijd reed. Maar tijdens de Tour de France zal hij zich aan de Europese koersomstandigheden moeten aanpassen en daar zal hij opnieuw problemen mee hebben". Aan de andere kant van de aard bol laadde Laurent Fignon tijdens de Ronde van Spanje de verden king op zich dat hij druk aan het lobbyen was. Net hersteld van een ribblessure, opgelopen bij een val partij, die hem ademhalingsmoei lijkheden bezorgde, viel het kriti sche waarnemers op dat hij leider Alvarino Pino de helpende hand toestak toen deze op de Sierra Ne vada ten onder dreigde te gaan. „Onzin. Wat ze daar ook van zeg gen, ik heb die Spanjaard niet ge holpen die dag. Ik voelde me toe vallig voor het eerst goed, ik kon opnieuw voluit ademen en daarom ben ik er fors tegenaan gegaan", luidde zijn verklaring. Hij kan die steun wel gebruiken. Hinault immers heeft in eigen kring al veel meer kwaliteit, met Greg Lemond en Andy Hampsten. De enige vraag in dat kamp is hoe het staat met de onderlinge ver houdingen. Is Hinault echt zo on baatzuchtig dat hij in zijn laatste jaar („Op elf november word ik 32 jaar en is het afgelopen") of wil hij heimelijk toch recordhouder wor den met zes Tour-overwinningen achter zijn naam. „Records interes seren me geen barst. Er komen ge noeg ploegen aan de start om voor concurrentie te hebben van Kelly, Delgado en noem maar op...", zegt hij afwerend. Oude En Fignon natuurlijk. Hij heeft dit jaar in elk geval meer gepres teerd dan zijn landgenoot, met een zege in de Waalse Pijl en een moe dige poging in de Dauphiné Libé- ré. „Ik ben ervan overtuigd dat Fig non weer de oude wordt. De vraag is alleen wanneer. Misschien helpt het als hij wat minder van het geld en iets meer van de fiets gaat hou den", sneert Hinault. Met woorden is het gevecht be gonnen en tekenen de contouren zich af van een duel tussen die twee Fransen. Een tweegevecht waar buitenstaanders zich voorals nog niet in willen mengen. Zij cir kelen als aasgieren boven de hoofden van Hinault en Fignon rond, wachtend op het moment dat de twee elkaar afmaken. Een ogen blik van verzwakking zal de actie bereidheid aanwakkeren. Daar door staat nu al vast dat deze afle vering van de Tour de France, waarschijnlijk met een lange en saaie aanloop, enerverender zal zijn dan de zouteloze gebeurtenis die het vorig jaar werd. IVi'l'/hl* pyreneeën KORTRIJK (GPD) - Met de hand op zijn hart hernieuwde Bernard Hinault vorig jaar op een chaoti sche persbijeenkomst in een dorp je achter Grenoble zijn plechtige belofte Greg Lemond dit jaar aan de Tour-overwinning te helpen. De Amerikaan hoefde niet te twijfelen aan de bereidwilligheid bij de Bre ton om hem in het zadel te tillen. Vlak voor de start van de Ronde van Frankrijk echter lijkt Lemond er toch niet helemaal gerust op. Nog altijd namelijk is hij geïrri teerd over de afwezig van Hinault in de laatste Ronde van Italië. „Daar had hij moeten zijn om me te helpen, in plaats van vakantie te vieren in Columbia", bijt hij van zich af. Het is een reactie op een reactie. De „patron" van de Franse La Vie Claire-formatie had tegenover een Belgische verslaggever Lemond teruggefloten in diens verklaring over de Giro-nederlaag. „Hij zegt dat hij met een te zwakke ploeg heeft gereden, maar ik heb wel wedstrijden gewonnen waar ik nog minder steun had", liet Hinault we ten. „Ik kan me niet voorstellen dat Bernard dat heeft gezegd", betoogt de 25-jarige Amerikaan, „en verder heb ik nooit de ploeg de schuld ge geven van mijn verlies in Italië. Wie er wel iets aan kan doen is de man die de selectie voor die wed strijd heeft samengesteld: Paul Köchli. Die had er voor moeten zorgen dat Hinault daar naast me had gestaan. Nu verloor ik op de tweede dag al twee en een halve minuut door een valpartij en ver speelden we een dag later nog eens een minuut in de ploegentijdrit. Binnen twee dagen meer dan drie minuten achterop raken is slecht voor het moreel". Afgunst Moreel dat toch al wankel is, door de enorme afgunst over het voor wielerbegrippen gigantische salaris dat Lemond incasseert (in 1984 tekende hij een contract dat hem voor een miljoen dollar drie jaar aan de ploeg verbond) en dat volgens sommige ploeggenoten in geen enkele verhouding staat tot zijn successen. „Met dat bedrag kom in in Amerika nog niet eens in de top-duizend voor. Baseball-spe- lers van de New York Yankees hebben een inkomen van mini maal 400.000 dollar per jaar", was de reactie van Lemond, die echter wel moet toegeven dat het winnen van grote wedstrijd hem niet al te gemakkelijk afgaat. IJver kan hem echter niet ontzegd worden. Van daar dat zijn openhartigheid geen kwestie is van praatjes die gaatjes moeten vullen. Lemond heeft nooit geschroomd openlijk kritische noten te kraken. PARIJS (ANP) - Twaalf Nederlanders hebben in de lange historie van de Ronde van Frankrijk de gele trui gedragen. Wim van Est was in 1951, een dag voor hij in het ravijn van de Aubisque stortte, de eerste; Adri van der Poel in 1984 in de vierde etappe de laatste tot nu toe. In totaal kregen de Nederlanders 63 gele truien. Joop Zoetemelk verzamelde de meeste: 22. De ranglijst van Nederlandse gele-truidragers is: 1. Joop Zoetemelk 22, 2. Wout Wagtmans 13, 3. Gerrie Knetemann 7, 4. Wim van Est 4, Gerrit Voorting 4, 6. Jan Raas 3, 7. Ab Geldermans 2, Jacques Hanegraaf 2, Jan Janssen 2, Gerben Karstens 2,11. Adri van der Poel 1, Rini Wagtmans 1. zijn ploegmaat Hinault al c Daarom heeft het er vaak alle schijn van dat de verstandhouding niet optimaal is. Telkens wordt dan ook teruggekomen op de uitspraak die Hinault vorig jaar deed. Wel of niet onvoorwaardelijk in dienst van Lemond tijdens de Tour? De antwoorden komen telkens neer op hetzelfde. „Ja, mits....". Zo ver klaarde Hinault tijdens de Ronde van Zwitserland: „In principe stel ik me in dienst van Greg Lemond, zoals ik vorig jaar verklaard heb, maar niemand kan voorzien hoe zijn gedrag tijdens de koers zal zijn...". Lemond: „Ik geloof niet dat hij in mijn dienst zal rijden, maar in dienst van de hele ploeg. Normaal gesproken moet ik daarvan de sterkste zijn, en komen zijn inspan ningen mij ten goede. Maar er moe ten ook zekerheden worden inge bouwd, voor het geval ik tegenslag heb en niet in de top van het klas sement sta". - Behalve Hinault en jij is er nog een kanshebber voor een goed klassement in de ploeg, Andy Hampsten, de winnaar van de Ronde van Zwitserland. Kan hij de lachende derde worden of is hij nog te jong? Lemond: „Andy is niet veel jon ger dan ik. Het verschil is maar één jaar. Het grote verschil is dat hij de Tour niet kent en ik wel. Verder zal hij in de tijdritten twee tot drie mi nuten verspelen, omdat hij nog te weinig inhoud heeft". Voordeel - Is de invloed van de tijdritten niet minder geworden, nu meneer Lévitan zo kwistig met cols heeft gestrooid. Zijn de Columbianen niet veruit in het voordeel? Lemond: „Herrera klimt hele maal niet zoveel beter en sneller dan wij. Tenminste niet als het echt zware etappes zijn met veel beklimmingen erin. Dat hebben we in 1984 wel gezien, in.de zwaar ste ronde die ik heb meegemaakt en die Fignon won. In één of twee ritten hebben we de Columbianen gezien, verder niet. Ik ben dan ook niet bang voor het gevecht in de bergen. In de Ronde van Zwitserland heb ik wel gemerkt dat ik gelijkwaardig ben aan Zim mermann of Millar. Puur als klim mer steekt Herrera boven ons uit, maar als het echt zwaar is. zul je toen een ander beeld zien. Boven dien hebben wij de sterkste ploeg. Met Niki Rüttimann erbij en Kim Andersen zou het nog beter zijn, maar zelfs zonder hen is het team enorm sterk dank zij jongens als Andy Hampsten, Steve Bauer en Bernard Hinault". Een ploeg, die bijna zeker leve rancier is van de eindwinnaar. Le mond had vorig jaar misschien al zijn slag kunnen slaan, maar was toen een loyale dienaar van Hi nault. Met als uitzondering de etap pe naar Luz Ardiden in de Pyre neeën, toen de kopman - in de gele trui - met een verkoudheid en een inzinking kampte en de Ameri kaan op eigen tempo naar de top reed. Tot woede van de ploeglei der, die hem tot de orde riep. Zijn kandidatuur voor een toekomstige Tour-overwinning stelde hij ver volgens in de laatste tijdrit over 45,7 kilometer. Lemond won die en fietste daarmee de favorietenlijst binnen van de theoretici die bewe ren dat een Tour-winnaar de beste moet kunnen zijn in etappes tegen de klok. Mocht het echter dit jaar toch niet lukken, dan is er altijd nog het wereldkampioenschap in Colorado Springs, voor eigen publiek dus. Het moet voor Lemond, in 1983 in het Zwitserse Altenrhein winnaar van de regenboogtrui, een lucratie ve zaak zijn. Immers, het chauvi nistische Amerika tastte ook pas diep in de geldbuidel nadat schaatsfenomeen Eric Heiden in eigen land (Lake Placid) zijn kun sten had vertoond. Rekent Le mond erop dat het publiek bij een wereldtitel van een Amerikaanse prof op soortgelijke wijze zal reage- Uitstraling Lemond: „De Tour de France is veel belangrijker dan het wereld kampioenschap in Colorado. De uitstraling van de Tour is in de Ver enigde Staten stukken groter. Er wordt drie en een half uur televisie aan besteed en van het wereldkam pioenschap staat nog niet eens vast of het überhaupt zal worden uitge zonden. De Amerikanen kennen de Tour de France inmiddels echt wel als de zwaarste wielerwed strijd ter wereld, daarbij valt een wereldkampioenschap in het niet". De uitslagen in de prologen van de Ronde van Frankrijk ziin: 1967, Angers, 5700 m: 1. Errandon- nea (Spa), 2. Poulidor (Fra), 3. Jans sen (Ned) 1968, Vittel, 6100 m: 1. Gro§skost (Fra), 2. Janssen (Ned), 3. Poulidor (Fra) 1969, Roubaix, 10400 m: 1. Altig (WD1), 2. Merckx (Bel), 3. Gross- kost (Fra) 1970, Limoges, 7400 m: 1. Merckx (Bel), 2. Grosskost (Fra), 3. Janssen (Ned) 1971, Mulhouse, 11000 m: 1. Ploeg Merckx, 2. Ploeg Motta, 3. Ploeg Zoetemelk 1972, Angers, 7200 m: 1. Merckx (Bel), 2. Swerts (Bel), 3. Poulidor (Fra) 1973, Scheveningen, 7100 m: 1. Zoetemelk (Ned), 2. Poulidor (Fra), 3. Manzaneque (Spa) 1974, Brest, 7100 m: 1. Merckx (Bel), 2. Manzaneque (Spa), 3. Bruyere (Bel) 1975, Charleroi, 6250 m: 1. Moser (Ita), 2. Merckx (Bel), 3. Van Impe (Bel) 1976, St.Jean-de-Monts, 8000 m: 1. Maertens (Bel), 2. Manzaneque (Spa), 3. Thevenet (Fra) 1977, Fleurance, 5000 m: 1. Thurau (WD1), 2. Knetemann (Ned), 3. Merckx (Bel) 1978, Leiden, 5200 m: 1. Raas (Ned), 2. Knetemann (Ned), 3. Zoe temelk (Ned) 1979, Fleurance, 5000 m: 1. Knete mann (Ned), 2. Knudsen (Noo), 3. Zoetemelk (Ned) 1980, Frankfort, 7600 m: 1. Hinault (Fra), 2. Knetemann (Ned), 3. Oos terbosch (Ned) 1981, Nice, 5850 m: 1. Hinault (Fra), 2. Knetemann (Ned), 3. Willems (Bel) 1982, Binningen, 7400 m: 1. Hinault (Fra), 2. Knetemann (Ned), 3. Braun (WD1) 1983, Fontenay-sous-Bois, 5500 m: 1. Vanderaerden (Bel), 2. Ooster bosch (Ned), 3. Van den Broucke (Bel) 1984, Montreuil, 5400 m: 1. Hinault (Fra), 2. Fignon (Fra), 3. Peiper (Aus) 1985, Plumelec, 6800 m: 1. Hinault (Fra), 2. Vanderaerden (Bel), 3. Ro che (Ier). centaal massief PARIJS (ANP) - De Olympische Spelen en de wereldkampioen schappen voetbal kennen eens per vier jaar een wereldwijde be langstelling. De Ronde van Frankrijk is hard op weg het grootste jaarlijkse sportevene ment te worden en de tennis kampioenschappen van Wimble don naar de kroon te steken. Het aantal verschillende media steeg in 1985 naar 233. Uit negen tien landen kwamen speciale af gezanten van persagentschap pen, dagbladen, geïllustreerde bladen, radio- en televisiesta tions. Televisiebeelden gingen dagelijks naar heel Europa, Noord-Amerika, Colombia, Bra zilië, Japan, Australië en China. Voor dit jaar wordt het aantal te levisiekijkers geschat op een mil jard geschat. De wereldbevol king wordt geschat op vier mil jard. Frankrijk had in 1985 het grootste aantal verslaggevers in de Tour met 94. Nederland kwam voor België (21) met 24 op de tweede plaats. PARIJS (GPD) In de Tour de France van dit jaar staan heel wat reputaties op het spel. Die van Ber nard Hinault bijvoorbeeld, of van zijn ploegmaat Greg Lemond, en van Laurent Fignon natuurlijk, die iets te bewijzen heeft. Maar de gro te vraag is toch of de klimmers weer in achting kunnen stijgen. De krachtmensen hebben de afgelo pen jaren het belang van die speci- ficieke kwaliteiten naar de achter grond gedrongen en onderdanig hebben de berggeiten zich ge schikt in hun lot. Dit jaar echter geeft Félix Lévitan hun de kans op eerherstel, want het is al lang gele den dat de Ronde van Frankrijk zo veel moordende toppen telde als Dat was het antwoord van de Tour-directie op de slappe verto ning, waar de Ronde van Frankrijk vorig jaar opuit draaide. Vanaf de proloog in Bretagne legde het wie- Iervolk zich neer bij de heerschap pij van Bernard Hinault, die door de afwezigheid van Laurent Fig non zelfs die rivaliteit miste. Door het merkwaardige gedrag van de Columbiaan Luis Herrera, die bij de beklimming van de Ausbisque besloot te wachten op de Breton, werd de grootste wedstrijd van het jaar helemaal gedegradeerd tot een jachtterrein voor winnaars van dagprijzen. De Tour onwaardig, oordeelde Luis Herrera: huursoldaat van H inault, of toch zelf favoriet? (Archieffoto»

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13