Pronk aast in Voorschoten op honderdste zege Friezen hebben wind in de zeilen Man slaat broer met bijl: negen maanden cel geëist Geen verrassingen in Sassenheim België blijft instituut voor taal financieren Eis 18 maanden cel tegen oud-aannemer Weer jaar cel totaalweigeraar PAGINA 12 SPORT WOENSDAG 2 JULI 1986 VOORSCHOTEN - De wielerron- de junioren. De derde editie van des volgen elkaar in de Leidse re- deze klassieker heeft overigens aan gio momenteel in hoog tempo op. een zijden draadje gehangen, om- Zaterdagavond is het de beurt aan dat het organisatiecomité heel wat Voorschoten om ondermeer de obstakels diende te nemen, eer het amateurrenners te ontvangen. Het de toestemming en medewerking organisatiecomité heeft bij die van alle plaatselijke instanties amateurs, ondanks de concurren- rond had gekregen, andere koersen, Uitslagen Wimbledon: Mannen, achtste finales: Ivan Lendl (Tsj) - Matt Anger (Vst) 6-7. 7-6, 6-4, 7-6 Vrouwen, kwartfinales Martina Navratilova (Vst) - Bettina Bunge ert-Lloyd (Vst) He- -7,6-4; Hana Mandli- Wim van Heumen geeft voor de laatste keer aanwijzingen aan hockey-internationals. Ter gelegenheid van het afscheid van de bondscoach werd gisteravond op het veld van MOP in Vught een wedstrijd gespeeld tussen het team van de zogenaamde '100 plus internationals' en de 'rest van de internationals'. (foto anp» hoorlijk deelnemersveld weten te formeren. De favorieten dienen on dermeer in Onno Anten, de op zijn honderdste zege azende Gerrit Pronk en het Bollenstreek-trio Marco Vermeij, Dirk-Jan en André van Reek te worden gezocht. Ook de Leidse renners kunnen echter hoge ogen gooien, met als voor naamste troeven Paul Kooijman, Jan van Straaten, Richard Ippel en marathonschaatser Alex Jansen. De amateurs worden om half WARMOND De enigen Achterstand op Hollanders in Kaagweek bijna ingelopen Ne- acht weggeschoten voor een koers derland die gisteren klaagden c kilometer. Het late vertrek- het weer waren de wedstrijdzeilers rondje wel een vaak spectaculair der verlopende wedstrijd over 100 kilometer in de weg. Voorafgaand liefhebbers/veteranen om zes een wedstrijd over 50 kilometer. Om vijf uur bijt de burgerronde r 30 kilometer het spits af. lagen gistermorgen om 10.30 uur gereed voor de derde wedstrijd Holland-Friesland, maar wed- start voorlopig zaak: te weinig wind. Zestig minuten later had Aeolus zich nog niet van zijn zijde laten Friezen een uitgekiende wM Teamleider Harry Amsterdam staat op het 1800 meter lange 0p De Kaag. Boten en bemanning gaf het goede voorbeeld door vanaf het startschot bij de Kaagsociêteit de leiding te nemen. In gezelschap ™JH van zijn teamgenoten Hettinga en de amateurwedstrijd rijden de strijdleider Wil de Vreeze stelde de De Vries zocht Amsterdam zijn uit. Oor- heil dicht bij de wal, om te kunnen profiteren van het aldaar opvlie gende windje. Aanvankelijk leek het efop dat 0W Hollander Martin Heineke het een zich deze week overigens toch niet duel tussen de waterrijke provin- eind verderop een betere keuze a |Bj||gg||jjM||j|ySr-- had gedaan, want de maandag ge diskwalificeerde zeiler, met in zijn kielzog Peter Kempeneers en Swift. Voorafgegaan door een wed- gen de 10 Regenbogen om 11.00 Bouw van Wijk, stoomde in een jjgggjgjlgj wat sneller 'slakkentempo' op naar het leidende trio. Dat evenwel een juiste keuze had gedaan om dicht bij de wal te blij- ven. De afstand naar de eerste boei stimu- te verzoek. De Friezen, die aanvan- was vanuit hun positie aanmerke lijks één kilometer vaarden de volgde teamgenoot Hettinga. zodat meegevaren Fries De Vries Friesland op weg leek Bouw van Wijk. Hettinga, die lange dubbelklapper. De Regenboog van tijd uitzicht had op een tweede Hettinga had evenwel niet teveel plek, nam niet al te uitbundig ken- vaart meer en pal achter zijn boot nis van zijn vijfde stek. kwamen de Hollanders Bouw van Wijk en Peter Kempeneers opsto- De liefhebbers/veteranen hoeven zien, wat geen reden :ich deze week overigens toch niet duel tussen de water.„.„, te vervelen, want morgen kunnen cies af te gelasten. Holland-a zij terecht voor een open wedstrijd op het parkoers "De Bult" strijd recreanten, vertrekken kwart voor acht koers over 50 kilometer. voerder Luut de Groot had er bij de wedstrijdleiding op aangedr- weg te schieten. Hetgeen ge schiedde. Een klein uurtje later had de Rot- Daarna volgde er een knap staal tje Hollandse stuurmanskunst op nauwelijks tien meter van de fi nishlijn. Bouw van Wijk hield de vijand vervolgens uit de wind om de weg vrij te maken voor collega Peter Kempeneers. Met een uiter ste krachtsinspanning duwde Kempeneers zijn vaartuig als twee de over de meet, gevolgd door slim Eenmaal gearriveerd in de Kaag sociëteit keek de Friese zeiler heel wat vrolijker, toen bleek dat Fries land met ruime cijfers had gewon nen, al was de zege nog niet ruim genoeg voor de eerste plaats. Nog een dagje zonder wind en de Frie zen kunnen plaatsnemen in de ze tel, die lange tijd wordt bezet door Holland. Met dank aan Luut de Groot... ROB ONDERWATER (Wdl) 6-1,6-3; Chris Evert-L lena Sukova (T^j) 7-6,5-7,1 kova (Tsj) - Lori McNeil (Vst) 6-7, 6-0, 6-2; Gabriela Sabatini (Arg) - Catarina Lindq- vist (Zwe) 6-3, 6-2. Paring halve finales: Navratilova (nr 1) - Sa- batini (10); Evert (2) - Mandlikova (3). 1 Mannendubbel derde ronde: Annacone/Van Rensburg (Vst/ZAf) - McNamara/McNamee (Aus) 7-6, 7-6; Nys- tröm/Wilander (Zwe) - Fibak/Forget (Pol/ Fra) 7-6, 6-3, 5-7, 7-5; Warder/Youl (Aus),'- Dyke/Masur (Aus) 7-6, 3-6, 6-3, 4-6,7-5; Cö- sal/Sanchez (Spa) - Evernden/Hooper (Nzl/ Vst) 3-6, 4-6, 7-6, 6-4, 10-8. Kwartfinale: Donnelly/Fleming (Vst) Davis/Drewett (Vst/Aus) 7-6, 3-6, 7-6, 6-1 Moulton (Vst) 7-6, 3-6, 9-7 Uitslag internationale wedstrijden in Tatjana Kocembova (Tsj) 51,13 speerwerpen: 1. Petra Felke (OD1) 72,74, 2. Tessa Sanderson (GBr) 68,50, 3. Trine Sol-1 SE 2. Elly v Bürki (2 4.05,73, ke Bruns (OD1) 4.07,32 100 meter horden:: 1. Cornelia Oschkenat (OD1) 12.66, 2. Heilke Theele (ODD 12.87. 3. Kerstin Knabe (OD1) 12,89, 4. Lavonna Martin (VSt) 13,12, 5. Jackie Joyner (VSt) i Kasprzyk 22,97 100 meter: 1. Roy Martin (VSt) 10,42 400 meter: 1. Sunder Niy (VSt) 44,84, 2. Su- sumi Takano (Jap) 45,36.3. Michael Franks (VSt) 45.36 1500 meter: 1. Mike Hillardt (Aus) 3.34,50,2. Frank O'Mara (Ier) 3.35,04,3. Jack Buckner (GBr) .3.35,28, 4. Andraeas Busse (OD1) Het zware clubrondje van Swift zal terdamse aannemer grote spijt vermoedelijk voor een fikse schif- zijn aan 'arbiter' De Vreeze gerich- ting zorgen cn tevens i lans voor de strijdlustige renners kelijk helemaal geen trek hadden Mik korter dan de extra meters, die kunnen betekenen. J1 Zoeterwoude en Boskoop zullen wonnen krachtmeting zonder wind, de achtervolgers uit Holland moes- de tweede keer teP afleggen. Toen wedstrijdleider SASSENHEIM - Tijdens de twee de speeldag van het open tennis toernooi, georganiseerd door de De tot nu toe in C heersende Ca role Geerlings kon haar wedstrijd i het vrouwenenkel B van Anne- vandaag diverse malen worden achtereen op De Kaag, aangedaan door de klassieke wed- voorgaande jaargangen Holland strijd De Waterschapsronde", met nadrukkelijk had geheerst. Na drie kon er v00r Friesland weinig meer start en finish in Voorburg. De wedstrijden heeft Holland welis- misgaan. "Het was een gebed zon de leiding, maar de vijf zeilers der einde", verklaarde De Vreeze amateurs doen dit 's middags al een koers over 170 kilometer. De uit het noorden hebben slechts regionale favorieten lijken in deze B-klassieker niet bij voorbaat kanslos, al zal de grootste kansheb ber toch in de persoon van Avond- zesdaagse-winnaar Barend Huve- neers moeten worden gezocht, 's Avonds volgt dan nog over een kortere afstand de wedstrijd voor Sassenheimse tennisvereniging, marieJünger gemakkelijk in winst omzetten: 6-2; 6-2. Madelein Da- men bereikte de volgende ronde ten koste van Wil den Hollender, die een walk-over gaf. zijn keuze. "Als we de volledige Een wedstrijd hadden uitgevaren, dan hadden ze voor donker nog niet te- Mocht de vierde race evenals gis- ruggeweest. Daarbij, alle Regenbo- 6-3 "6-1 ^oe^Verhees daar zen weer zonder de aanwezigheid gen moesten 's middags weer van ^gen,' had langer nod^ Marcel Vink kwam als enige ge plaatste speler in het mannenenkel B in aktie tegen Onno van Paridon. Het leverde Vink weinig proble- Van Paridon te klop- teren weer zonder de aanwezigheid - van wind worden afgewerkt, dan st^.V0°L(?e inviduele dienen de Hollandse zeilers nog dienen de Hoilandse zeilers nog ™^Tmstlrdam kon zo- P^li goed op hun tellen te passen. Op doende onbedreigd als eerste finis- wcrd met 4.6 7-5 7-6 ln het voor het ingekorte traject van nauwe- hen- Pal achter de onderwijzer deel van Verhees'beslist. De vrouwen C-lijst is zo klein, dat zich nu reeds twee speelsters voor de halve finale hebben ge plaatst, namelijk Carole Geerlings, die van N. Bader won met 6-4 en 6-2 en de winnares van de districts kampioenschappen Marguerite Patiwael, die geen enkele moeite had met Y. Peereboom: 6-2; 6-0. Ook Fleur Meyer en H. van der Voort stootten door naar de vol gende ronde. In het mannenenkel C hoefden de geplaatste spelers Jan Baan, Bert Krans, Philip Nagtegeller en Matthijs Glastra geen van allen een set af te staan aan hun tegenstan ders en kwamen zodoende een ron de verder. Voor een lèuk schouwspel zorg de het duo Cynthia Volten en Peter van Paridon tegen W. van der We reld en E. Arpman. Tot het laatste moment werd de spanning erin ge houden. Eerstgenoemden konden uiteindelijk met de eer gaan strij ken: 6-4; 6-7; 7-5. Sebastian Coe (GBr) 1.44,17, 3. José Luis Barbosa (Bra) 1.44,62, 4. Moussa Fall (Sen) 1.46,14, 5. Stanley Redwine 1.46,36, 6. Mar- (Ken) 8.18,90, 2. Graeme Fell (Can) 8.18,54, 3. Henry Marsh (VSt) 8.20,07,4. Hagen Mel- zer (OD1) 8.20,61, 5. Boguslav Maminski (Pol) 8.21,96 hinkstapsprong: 1. Maris Broesjiks (Sov) 16,91, 2. Charlie Simpkins (VSt) 16,85, 3. Hristo Markov (Bui) 16,77, 4. Nurifimi Ya- mashita (Jap) 16,77, 5. Willie Banks (VSt) 16,62 speerwerpen: 1. Tom Petranogg (VSt) 82,40,2. Peter Borglund (Zwe) 80,36,3. Dag Wemlar.d (Zwe) 80,04 5000 meter: 1. Said Aouita (Mar) 13.19,43,2. Vincent Rousseau (Bel) 13.21.15, 3. Stefano Mei (Ita) 13.23,30, 4. Steve Plasencia (VSt) 13.23,62, 5. Markus R Jose Luis Gonzales do Mamede (Por) viel uit. 400 meter horden: 1. Danny Harris (VSt) 48,95, 2. Thanasis Kalogiannis (Gri) 49,89 hoogspringen: 1. Igor Paklin (Sov) 2,34, 2. Doug Nordquist (VSt) 2,32, 3. Jim Howard (VSt) en Patrick Sjöberg (Zwe) 2,32,5. Mil ton Ottey (Can) 2,25 Koersen van Hilversum: EERSTE KOERS, 1540 meter: 1. Baronet O (mej. M. Huel) 2.04,5 - 1.20,8; 2. Best of All; TWEEDE KOERS, 2440 meter: 1. Zorban V (H. van Ooyen) 3.17,1 - 1.20,8; 2. Zorba del Sol; 3. Amore Mio. Toto: winnend f. 4,60 plaats f. 1,50 f. 8,20 f. 1,90 koppel f. 36,50 trio f. 317,70 DERDE KOERS, 2000 meter: 1. Zeleslie Jacky (T. Smeding) 2.42,3 -1.21,2; 2. Atleti- 39,20 trio f. 508,40 VIJFDE KOERS, 2000 meter: 1. Zelotte (C. Schalkers) 2.40,4 - 1.20,2; 2. Wiert Oranje; 3. trio f. 263.9 ZESDE KOERS, 2000 meter: 1. Yongka Corosa (J. van Koolwijk) 2.36,5 - 1.18,3; 2. Victor L; 3. Wonder Willem. Niet gestart: Yuca Eberhof. Toto: winnend f. 2,70 plaats f. 1,60 f. 2,90 f. 3,00 koppel f. 29,60 trio f. 222,10 ZEVENDE KOERS, 2000 meter: 1. Zephry Hanover (P. Zandt) 2.39,7 -1.19,7; 2. Zignal Frisia; 3. Yukon River. Toto: winnend f. 6,80 plaats f. 1,90 f. 3,40 f. 1,50 koppel f 28,90 trio f. 412,90. ACHTSTE KOERS. 2000 meter: 1. UsefuU Rose (C. van Doleweerd) 2.42,0 - 1.21,0; 2. Wojo M; 3. Wodan Victoria. Niet gestart: f. 415,40 NEGENDE KOERS, 2000 meter: 1. Yet Star Last (S. Hartman) 2.36,0 - L18.0; 2. Zor- ro HoUyrood; 3. William Weber. Niet ge start: Zanja. Toto: winnend f. 1,80 plaats f. 1,30 f. 1,60 f. 1,70 koppel f. 4,00 trio f. 31,90 TIENDE KOERS. 2440 meter: 1. Wina Oostland (A. Suykerbuyk) 3.12,6 -1.18,9; 2. Vanka Pride; 3. Vip D. Niet gestart: Walter Neyenrode. Toto: winnend f. 3,70 plaats f. 1,20 f. 2,00 f. 2,00 koppel f. 28,40 trio f. 140,80. ELFDE KOERS. 2000 meter: 1. Ysidoor Odilia (J. Oorthuysen) 2.35,7 -1.17,9; 2. Un cle Tom; 3. Yortoz. Niet gestart: Weisbuch du Bois. Toto: winnend f. 3,30 plaats f. 1,40 f. 3,00 koppel f. 10,30 trio f. 75,00 OMZET TOTALISATOR: f248.551,- Vlaamse minister na bezoek aan Leiden: LEIDEN - De jaarlijkse financiële De begroting van het instituut bijdrage van de Vlaamse overheid wordt door Nederland voor twee voor het Instituut voor Nederland- derde en door België voor eender- se Lexicologie aan de Wittë Singel de betaald. Het is de Vlaamse sub- is voorlopig weer veilig gesteld. De sidiegever ondanks afspraken ech- Vlaamse minister van Onderwijs ter niet altijd gelukt zich aan deze i Vorming, Theo Kelchtermans, gistermorgen zo onder de verdeelsleutel te houden. Drie jaar geleden barstte de bom bijna toen de werkzaamheden op de Belgen te kennen gaven geen het instituut in Leiden, dat hij afloop van zijn rondleiding liet ten ook zo snel mogelijk de achter- geld meer te hebben. Pas i leg met het comité, waar Kelchter- toen nog geen deel stallige betalingen te zullen vol- maakte, beloofde de Belgische doen. overheid de financiële verplichtin- "Het was voor mij een eer om het gen wel te zullen nakomen. Heilige der Heilige van de taalont- wikkeling te bezoeken", aldus de Wnnrripnhnpk minister, die tevens voorzitter is WOOraenDOeK van het comité van ministers van Onder toezicht van een gemengd de Nederlandse Taalunie. Klaeh- Belgisch-Nederlands bestuur ten van Vlaamse zijde waren er vol- werkt het instituut aan het vastleg- -- jj;„ De Vlaamse minister Kelchtermans wordt links terzijde gestaan door de i instituut, mr. P.J. Verdam. Rechts van hem staat directeur Van Sterkenburg c van België, J.F. Herpin. rzitter van het bestuur van het i uiterst rechts de ambassadeur (foto Holvast) gens hem ook niet te melden. "Over de Zuidnederlandse taal .wordt goed gewaakt". Brand Leidse drogisterij LEIDEN - De Leidse brandweer moest gistermiddag omstreeks tien over half vijf uitrukken naar de Doezastraat waar in het maga zijn van een drogist ,een brandje was ontstaan. De schade bleef be perkt, aldus de politie. Het brandje ontstond doordat een pannetje dat oververhit raakte. Aanvankelijk probeerde de brandweer het vuur met water te blussen, maar dat ging niet zo goed: aangezien er na trium in het magazijn lag, ontston den er knalletjes. De brandweer gebruikte vervolgens poeder voor het bluswerk. gen van taalfeiten en taalgegevens in taaidatabanken en woordenboe ken. Begin 1990, zo schatte direc teur Van Sterkenburg gistermor gen zal het grootste karwei van de ze eeuw zijn afgerond. Maar liefst veertig delen van het Woorden boek der Nederlandse Taal (WNT) zijn dan klaar. België en Nederland besloten in de vorige eeuw taal- en letterkun dige congressen te organiseren teneinde meer contact tussen Noord en Zuid te krijgen. Op het derde Taal- en letterkundige con gres, dat op 31 augustus 1851 in Brussel plaatshad, bood de Leidse hoogleraar Matthijs de Vries een ontwerp van een Nederlands woor denboek aan. Vanaf die dag is er door deskundigen uit beide landen onafgebroken aan het woorden boek gewerkt. De eerste afleverin gen van het WNT verschenen in 1864. De letters V,W,X,Y en Z moe ten nu nog worden beschreven. DEN HAAG/LEIDEN - Twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk is gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een 28-jarige Leidenaar voor poging tot doodslag op zijn broer en de diefstal van een boormachi ne. De poging tot doodslag be stond eruit dat de verdachte zijn broer tijdens een hevige ruzie met de botte kant van een bijl op zijn hoofd had geslagen. Deri eerst nog door de familie gesust. Daarna was de verdachte naar bui ten gegaan, had vanuit de keuken een mes meegenomen de bijl gevonden. Daarop had hij zijn broer uitgedaagd dus. Daarbij had hij ook zijn zusje, dat immers voor hem stond, willen beschermen. Zij vroeg zich hoven de tuin dien af waarom het slachtoffer niet lad hij was vervolgd, hij zou volgens haar buiten de ruzie namelijk hebben uitge- DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse totaalweigeraar Je- der Sluijs is vanmorgen door het Hoog Mili- om een gevechtstenue aan te trekken, noemde de rechtbankpresident ernstig. Op die ongehoorzaam- tair Gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot twaalf heid staat een maximumstraf van drie jaar maanden gevangenisstraf. In eerste instantie was Van maanden. Dienstplicht is nu eenmaal een wettelijke verplichting en bovendien is er de Wet gewetensbe- waarop een beroep kan worden gedaan, aldus der Sluijs door de Krijgsraad tot zes maanden cel oordeeld. Zowel het openbaar ministerie als de totaal weigeraar zelf waren hiertegen in beroep gegaan. Tot de president van het Gerechtshof, dan toe was het gebruikelijk dat de krijgsraad totaal- weigeraars tot twaalf maanden cel veroordeelde. De president van het Gerechtshof noemde het be te komen. Die had daaraan gehoor In gegeven, met medenemen van een tt nj vleesvork. Een zusje van de twee V ersiaaiu. wilde de vechtpartij nog voorko men door voor de verdachte te gaan staan. Zij liep hierdoor een prik met de vork van het latere slachtoffer in haar wang op. Hierna viel de slag met de bijl, waarop het slachtoffer op de grond viel. Zijn verwondingen vielen overi gens mee, de advocaat van de ver dachte bracht naar voren dat het slachtoffer slechts vier dagen ter observatie in een ziekenhuis is ge weest. ,Mr. Buijs hield de recht bank voor dat het slachtoffer tij dens het gebeuren, zoals vaak, stomdronken dan erg agressief kan zijn. Boven dien was hij veel sterker dan haar cliënt die gewoon bang voor hem Officier van justitie Imr. I. Klopper wees erop dat de verdachte moet leren van de drank en de drugs af te blijven. „In wezen is hij een aardige jongen", zo zei zij. Maar zij herinnerde eraan dat hij al eerder voor diefstal en inbraak is veroordeeld en dat zelfs een ver-, plicht contact met het consultatie bureau voor alcohol en drugs hem nog niet van zijn heroïneveslaving heeft kunnen genezen. De verdachte zelf erkende op het _l dievenpad te gaan als hij onder de overigens drugs zat, maar bracht als verzach- tende omstandigheid naar voren dan de dag erna, als hij weer nuch ter en bij zinnen was, de gestolen goederen weer terug te brengen. Totaalweigeraars weigeren echter ook om op die wet een beroep te doen omdat zij hun geweten niet wensen te laten onderzoeken. Op de motieven om zo- Volgens de raadsvrouw heeft Overigens kon de diefstal i zwaar begrijpelijk dat was opgeworpen tegen het feit wel de dienstplicht als de vervangende dienst te dat bijna louter militairen in de zaak beslissen. Maar geren wilde het Hof niet ingaan. Dat zou volgens de hij s erop dat Van der Sluijs de mogelijkheid heeft rechtbankpresident alleen maar neerkomen op i haar cliënt zijn broer niet willen doden. Evenmin zag zij grond voor wv_ x een veroordeling voor het toebren- door f0t0' gen van zwaar lichamelijk letsel, hooguit een poging hiertoe, omdat het slachtoffer immers weer snel om bij de Hoge Raad der Nederlanden in beroep te gaan en dat dit een college is dat uit alleen maar burgers bestaat. Het feit waarvoor Van der Sluijs en twee andere to- 'welles nietes' spel. Van der Sluijs moest na het vernemen van het von nis met dwang uit de rechtszaal worden verwijderd omdat hij probeerde om in gesprek te komen met zijn uit het ziekenhuis geen last r boormachine uit een woning de Pelikaanhof worden opgelost die getuigen van het voorval van de dader hadden ge maakt. De officier van justitie prees de tegenwoordigheid ras ontslagen geest van deze toeschouwers i zijn verwon- noemde de foto's een prachtig be dingen heeft. Mr. Buijs hield het wijsmiddel. taaiweigeraars formeel terechtstonden, het weigeren ouders op de publieke tribune. DEN HAAG/LEIDEN/HILLE- GOM - Achttien maanden gevan genisstraf is gisteren voor de Haag se rechtbank geëist tegen een 39- jarige Leidse ex-aannemer. Hij zou twee anderen ertoe hebben aange zet een huis in Hillegom in brand te steken als de bewoners hiervan geen 70.000 gulden wilden betalen. Voorts had hij illegaal een vuurwa pen in huis. Bovendien was hem telastegelegd te zijn doorgereden na tegen twee geparkeerd staande auto's te hebben gereden. Ook werd de Leidenaar verwe ten enkele dagen hierna bij de poli tie een vals? aangifte te hebben ge daan van het feit dat hij was aange reden door een auto die daarna was doorgereden. Een verklaring die hij later weer moest intrekken. De politie kon geen sporen, zoals glas scherven, op de plaats van het 'on geval' vinden. Het uitlokken tot brandstichting ontkende de Leidenaar in alle toonaarden. Het was wel waar dat de inmiddels failliete aannemer eens 70.000 gulden van de bewo ners van een Hillegoms huis te goed had gehad. Die informatie had hij dikwijls verteld aan men sen of bedrijven die van hem nog geld tegoed hadden. Mogelijk dat die de poging tot afpersing op hun geweten hebben, zo suggereerde hij de rechtbank. Overigens was de vordering van 70.000 gulden enkele dagen voor dat de afpersers bij de Hillegomse familie aanbelden al door een arbi tragecommissie in de bouw teniet gedaan. De aannemer had de wo ning namelijk te laat en met allerlei gebreken opgeleverd. Dat verhaal kregen de twee 'brandstichters' ook van de betreffende familie te horen waarop zij onverrichterzake weer naar huis terugkeerden. Het tweetal verklaarde tegenover de politie dat ze wel wel degelijk door de voormalige Leidse aannemer zijn gevraagd om de schuld te in nen. Hij had hun voorgehouden dat bij niet betalen zij de woning maar in brand moesten steken, of het huisjmet een vuurwapen moes- - ten behandelen. De verdachte zelf vond hun ver haal onlogisch en wees er boven dien op dat zij in een later aan de familie geschreven dreigbrief niet zijn, maar een ander postbusnum mer hadden opgegeven. Het vuur wapen dat hij in huis had gehad, had hij aangeschaft omdat hij vaak LEIDEN - Uit het gebouw van de Leidsche Spekcentrale aan de Pas teurstraat werd in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken: acht dozen met messen, zes dozen met koffie en een doos met thee zakjes werden gestolen. De da- der(s) kwamen binnen door het forceren van de toegangsdeur. werd bedreigd door mensen die van hem nog geld tegoed hadden. Er was zelfs eens bij hem ingebro ken, waarvan hij ook zijn crediteu ren verdacht. Dat hij was doorgere den na twee auto's te hebben be- .schadigd kwam omdat hij in grote persoonlijke problemen verkeer de. Hierdoor handelde hij onbe zonnen, aldus de verdachte. De rechtbank doet 15 juli uit- spraak. Geen extra onderdoorgang Schuttersveld DEN HAAG/LEIDEN - Er hoeft van de Kroon geen extra spooron- derdoorgang ter hoogte van het Schuttersveld te komen. Daarmee is het Kroonberoep verworpen dat ir. W. Kuyper uit Leiden had aan gespannen tegen bestemmings plan Schuttersveld. De Kroon vindt een derde onder doorgang naast de 650 meter uit el kaar gelegen viaducten over de Oegstgeesterweg en de Rijnsbur- gerweg onnodig gezien de afstand tussen die twee. Dé realisering van een derde onderdoorgang is bo vendien zeer kostbaar en hierdoor binnen tien jaar toch al niet te ver wachten. Daarom behoeft die dan ook niet in het bestemmingsplan te worden opgenomen, aldus de Kroon. Hengelsport De Leidse visvereniging Zuid-West hield een wedstrijd in het Noord zeekanaal. Uitslag: 1 R. IJzerman 2 punten-l 3.200 gram-23 stuks, 2 J. Ben- ning 4-5600-15, 4 C. Arbouw 7-3400-9, 5 A. Ruis 10-3000-6, 6 P. Verschuren 11-2200-6, 7 R Smit 14-2150-4,8 H. v.d. Laan 16-1400-3, 9 H. Moenen 19-1300- 2,10 H. Rijsbergen 19-400-3. De twee de wedstrijd was in het Amstel- Drechtkanaal. 1 J. Benning 2-6100-29, 2 J. Mark 4-5200-16, 3 W. Moenen 7- 5150-15, 4 A. Ruis 7-2900-16, 5 H. v.d. Laan 11-4050-13, 6 H. Rijsbergen 11- 2350-15, 7 R. Zuidmeer 12-2700-14. 8 J. Boef 17-1800-8, 9 J. Verbiest 18-1350- 13,10 R. IJzerman 19-1400-8.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12