Baden in luxe Opticien zit er vaak naast IJs Consument Opbrengst loterij bereikt goede doel maar ten dele Jsje niet altijd 'fris' Kwaliteit wijn blijft voor onrust zorgen Badkamer niet langer sluitpost op begroting ilïï MAANDAG 30 JUNI 1986 PAGINA 9 Baden is, zeker in onze tijd, waarin de lichaamsverzorging zo hoog staat aangeschreven, een soort cultuur geworden. Honderden guldens geven we jaarlijks uit aan zeep, schui mende crèmes, verzachtende bad-olieën, bodylotions en cos metische produkten om één doel te bereiken: schoon te worden. Potten met badzout gieten we leeg om ons velletje te reinigen. Sterker nog, som migen duiken bij tijd en wijle zelfs tot aan hun nek de mod der in om de heilzame werking van de kleidrab te ondergaan. Wie denkt, dat dit een verschijn- ;1 van de laatste jaren is, vergist zich. Weliswaar was het in de tijd van onze grootouders allemaal wat eenvoudiger, toen eenmaal in de week de teil in de keuken met em mers heet water werd gevuld zodat ille gezinsleden achter elkaar in de tobbe konden, maar gebaad heb ben we ons door de eeuwen heen, zij het in het ene tijdperk wat fana tieker dan in het andere. Indogermaans Het woord bad is dan ook al een heel oud woord en stamt, zo leert de Grote Winkler Prins ons, van een oude Indogermaanse stam, die hiermee "de verwarming met be hulp van omslagen en daarna het wassen met warm water" benoem de. Later kreeg het woord een rui mere betekenis en gold het ook voor rituele handelingen. Badgelegenheden waren er al ver voor het begin van onze jaartel ling. Van de oude Egyptenaren is wekend, dat zij warme en koude baden kenden en in de ruïnes van de villa's van voorname Assyriërs zijn resten gevonden van badka- met geasfalteerde vloeren en badkuipen, die in feite niet zoveel verschillen van de onze. zij het-dan dat de afmetingen veel kleiner zijn. Bij de Grieken was het koude 3ad erg "in" en maakte een bezoek daaraan deel uit van de "hard- ïeidstraining" van de jonge Spar- anen. Voor andere volkeren, zoals de joden, heeft het baden door de ïeuwen heen een religieuze bete- tenis gehad en werd er in elk geval :en bad genomen vóór belangrijke 'eesten. De badcultuur, zoals wij die he- lentendage in Europa nog kennen, s door de Romeinen ingevoerd, oen deze technieken hadden ont wikkeld om door middel van aqua ducten voldoende water naar Ro ne te brengen. In die tijd ontston den allerlei openbare badinrichtin gen, de zogenaamde balneae, die /olgens een vast plan waren ge- Douwd met een kleedruimte, een opslagplaats voor olieën en andere stoffen, een koud bad, een lauw tot neet bad, waar vermoedelijk een toombad werd gebruikt, en een warm vertrek. Tal van Romeinse keizers schonken het gepeupel dergelijke voorzieningen. De Ro meinen uit de betere kringen kon den zich in hun villa's een eigen badinrichting veroorloven. Geneeskracht Belangrijke badgelegenheden ontstonden ook op plaatsen waar geneeskrachtige bronnen werden gevonden. Maar bij baden bleef het op die plaatsen echter meestal niet. Gevolg was, dat deze badgelegen- Het waren de Chinezen die, ongeveer 2500 jaar geleden, als eersten op het idee zijn gekomen om sneeuw uit de barre Noordchi nese winter in blokken uit te hak ken en in diepe, met hooi geisoleer de kelders te bewaren tot men in de hete zomer snakte naar verkoe ling. Onder de 1200 personen die zich aan het hof bezig hielden met de verzorging van de keizerlijke ta fels, waren er 94 belast met de zorg voor de ijskelders. In die ijzige kou diep onder de paleizen werden vlees en vis vers gehouden. Maar de sneeuw diende ook om de kei zerlijke wijn te koelen, en het mooiste fruit uit de paleistuinen werd opgediend op een bedje van sneeuw en bedauwde bladeren. En daar wist men een aangenaam ge bruik van de maken. Zo verhaalt een roman uit de zestiende eeuw, de tijd van de Ming-dynastie, hoe een aristocratische jongeman op een mooie zomerdag in zijn tuin op een rustbank uitgestrekt zich ver maakte door kleine gele pruimpjes, in een kom met sneeuw gekoeld, naar het honingkleurige naakte lichaam van zijn geliefde te gooien. Via de zijde-weg van China naar Iran kwam het idee van de koele sneeuw voor zomerse verfrissing westwaarts en in Iran ging men nog wat verder: men vermengde sneeuw met vruchtesap en honing tot verkoelende zoete snoeperij en noemde dit sherbet, de oervorm van onze sorbet, vruchten-waterijs. Met de Saracenen, die in de negen de eeuw Sicilië veroverden, is de verfijnde kunst van het ijs maken in Italië gekomen en het is waar nergens eet men zulk verrukkelijk vruchtenijs als op Sicilië, nog al tijd. Van de Sicilianen leerde de rest van Italië de koele kunst van het ijsmaken, en de zachte, half- vloeibare granita, bijvoorbeeld van citroen, moet ongeveer zijn wat de oorspronkelijke sherbet geweest Toen Catharina de Medici in 1533 trouwde met de latere Franse ko ning Henri II had zij, behalve koks, ook ijsbereiders in haar gevolg. Frankrijk leerde de zoete verkoe ling kennen, althans het hof. Maar de man die het ijs werkelijk naar West-Europa heeft gebracht was de Siciliaan Francesco Procopio, die in 1670 in Parijs het Café Proco pe opende, de eerste ijssalon ter wereld, die een grandioos succes werd en waar een eeuw later de grootste geesten van Frankrijk, Rousseau, Voltaire, Diderot, graag een ijsje kwamen snoepen. In de loop van de negentiende eeuw werd het ijs opgenomen in de Franse haute cuisine, met als abso luut hoogtepunt de 116 ijsrecepten plus nog alle spectaculaire combi naties van ijs in de vorm van bom- bes, ijssoufflé's, ijspuddingen, die Escoffier geeft in zfjn Guide Culi naire. Dat was dan al lang niet meer het eenvoudige vruchten-wa- terijs van de Sicilianen, maar weel derige, zware ijssoorten op basis van een zogenaamde ijs-composi tie, bestaande uit een roomvla, met eieren gebonden en verrijkt met slagroom. Daar werden dan vruch- tenpuree's aan toegevoegd, ofwel men trok in de room koffiebonen af of voegde er gesmolten chocola de aan toe, of een fijne likeur. En dat werd dan prachtig opgediend in zilveren coupes, met vruchten, met slagroom, likeurbonbons, vaak in een sluier van gesponnen suiker. Die tijd is voorbij, met het lichter worden van de Franse keuken zijn we teruggekeerd naar de lichte, verfrissende sorbet en die voldoet toch nog altijd het beste aan de oorspronkelijke bedoeling: zoete verkoeling geven op warme dagen, of een vederlichte bekroning van een feestelijk maal. WINA BORN Ongeveer een op de acht brillen is niet voldoende op de ogen van de drager toegesneden. De glazen zijn niet precies volgens het recept ge slepen. Dat kan leiden tot hoofdpijn en slecht zien. Meer dan de helft van de met klachten geconfronteerde opticiens (zes van de tien) weiger den op de klachten in te gaan. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. Deze liet tien proef personen elk zeven maal een bril kopen. Gelet werd vooral op van het recept af wijkende glazen. Bij 13 procent van de brillen was de kwaliteit ondermaats, zo oordeelt de Consumentenbond. In de meeste gevallen ging het om verkeerd gecentreerde glazen. Het optisch cen trum staat dan niet juist voor de ogen. Twee brillen kregen van de Consu mentenbond zelfs het eindoordeel 'slecht'. Zo was er een opticien uit de Rinck-keten die een positieve in plaats van negatieve cilinder monteerde. Ook was er een opticien die plastic glazen le verde, terwijl duidelijk om echt glas was gevraagd. Deze opticien verklaarde later dat dit in zijn bedrijf de gewoonte is bij een sterkte groter dan 3. Bij terugkeer naar de opticiën bleken slechts vier van de tien bereid hun fout te erkennen en kosteloos te herstellen. onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits De overigen weigerden de klachten se rieus te nemen, aldus de Consumenten bond. De opticiëns die hun fouten wel ruiterlijk toegaven, leverden in tweede instantie wel een betere bril, hoewel de fout niet altijd volledig werd hersteld. De fouten bleken niet ketengebonden te zijn: zowel 'kleine' opticiëns als hun collega's van grote zaken als Hans An ders, Apollo. Brilmij. Groeneveld en Minder dan zestig procent van de op brengst van de Algemene Loterij Neder land komt terecht bij het goede doel, zo als dat verplicht is gesteld bij de Wet op de Kansspelen. Wel schuift de ALN ge noeg geld af naar de liefdadige instellin gen, maar die zetten een groot deel daar van opzij "voor later", in plaats van het geld tot de laatste cent te besteden aan het goede doel. Dat meldt de Consumen tengids in het julinummer. De zes bank- en giroloterijen die de ALN jaarlijks houdt, zijn goed voor een totale opbrengst van ruim 100 miljoen gulden. Daarvan wordt 26 procent uitge keerd als prijzengeld en wordt 12 pro cent gebruikt om de kosten te dekken. Op grond van de Wet op de Kansspelen moet de rest van het geld,-minstens zes tig procent, worden overgemaakt aan de deelnemende stichtingen. Volgens de Consumentenbond komt daar bij de ALN echter weinig van te recht omdat de instellingen hun inkom sten voor een belangrijk deel gebruiken om hun (vaak toch al grote) vermogens "aan te dikken". Het is daarom volgens de bond volkomen onterecht dat de mi nister van justitie nog niet heeft ingegre- Rinck en Oogmerk leverden soms slecht werk. Naar het verschil in service werd niet gekeken. Wel bleken de prijzen per keten nogal af te wijken. Hans Anders is volgens de bond het goedkoopst, op de voet ge volgd door Apollo en Rinck. Oogmerk kwam als duurste uit de bus, maar ook aan de prijs waren de brillen van zelf standigen, Groeneveld en Brilmij. pen bij de jaarlijkse verlenging van de vergunning voor de ALN. De ALN verschaft geld aan in totaal vijf liefdadige instellingen die onder meer volksgezondheid, maatschappelijk welzijn en cultuur willen bevorderen. Het zijn de Stichting Fondsenwervings acties Volksgezondheid (SFV), het Ko ningin Julianafonds (KJF), het Prins Bernhardfonds (PBF), de Stichting Ka tholieke Noden (SKN) en de Stichting Fondsenwerving Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (SFMO). Bij elk van deze instellingen plaatst de Consumen tenbond vraagtekens wanneer het gaat om de manier waarop zij hun geld beste den. Bovendien, zo stelt de bond; is het op merkelijk dat in de vele met de ALN ver bonden instellingen als bestuurders vaak dezelfde namen opduiken. Zo maakt de secretaris van de ALN boven dien deel uit van de commissie Bijzon dere Uitkeringen, is hij secretaris/pen ningmeester van de SFV en is hij ook nog eens bestuurslid van het Centraal Archief, dat toezicht houdt op collecte rende instellingen. SFMO. Niet alle ijsjes zijn even fris. Dat bleek de Consumetitenbond bij een test van vijftig soft ijsjes, waarvan er vijf meer bacteriën bleken te bevatten dan bij de wet is toegestaan. Ziekteverwekkende bactieriën werden echter niet aangetrof fen, zoals vorig jaar bij eenzelfde test nog wel het geval was. "Toch schort er nog heel wat aan de vakkennis van de ijsbereiders"vindt de Consumentenbond. Zo bevatten veel soft ijsjes nog de resten van het chloorhou- dende desinfectiemiddel Halamid, waarmee de ijsmachines bij voorkeur elke dag gereinigd dienen te worden. De Nederlandse consument blijft verontrust over de kwaliteit van de wij nen uit Italië en Oostenrijk. De Consu mentenbond en het ministerie van wvc worden nog regelmatig gebeld door verontruste vakantiegangers die zich af vragen welke wijnen wel of niet gedron ken kunnen worden. De enige houvast die hen kan worden geboden, is een lijst van de 'verboden' Oostenrijkse en Ita liaanse wijnen uitgegeven door het mi nisterie van wvc. Vorige zomer werd het Oostenrijkse wijnschandaal aan het rollen gebracht toen bleek dat er op grote schaal anti vries aan wyn was toegevoegd. In maart van dit jaar werd in goedkope Italiaanse wijn de stof methylalcohol aangetroffen waaraan inmiddels enkele tientallen mensen zijn overleden. De heer N. J. Gratama, secretaris van de commissie voor wijn van het hoofd- produktschap voor akkerbouwproduk- ten, trekt de volledigheid van de lijsten enigszins in twijfel. "Vooral Italië heeft veel verschillende soorten wijnen. Het is altijd mogelijk dat in een bepaald plaats je net weer heel andere wijnen worden verkocht. En wat doe je bijvoorbeeld met zo'n lijst in een restaurant?". "Honderd procent zeker kun je na tuurlijk nooit zijn", aldus M. Struik van de afdeling voorlichting van de Consu mentenbond. "Maar je mag er toch van uitgaan dat de lijsten betrouwbaar zijn. Vooral omdat er na de wijnschandalen uitgebreid onderzoek is verricht". Een manier om risico's zoveel moge lijk uit te sluiten, is het kopen van een duurdere wijn. "Want", aldus Gratama, "bij de Italiaanse wijnen waarin giftige stoffen werden aangetroffen, ging het om goedkope soorten". De oude Egyptenaren deden het, de Romeinen later ook. Zelfs de Middeleeuwse monniken in hun kloosters deden het. En wij doen het anno 1986 misschien wel meer dan al onze voorouders: baden. De een wat vaker dan de ander, maar allemaal laten we toch met de regelmaat van de klok het water met liters tegelijk over ons heen stromen of gaan voor een ontspannen half uurtje lekker languit het warme sop in. door Kitty van Gerven Een complete badkamerinrichting zoals deze bij velen hoog op het verlanglijstje staat. (foto gpd> Chef-verkoop J. Hasselo op het randje van de badkuip die bij het badkamerinterieur ter waarde van 17.00 gulden hoort. (foto GPD) worden geplaatst. Is die ruimte te klein, dan kiest men veelal voor een douche boven het bad en gla zen klapramen boven de badkuip". Uiteraard hoort in de badkamer de wastafel thuis, dikwijls een dub bele, maar voor de meesten is dit vertrek niet compleet zonder een duoblok en zelfs een bidet. "Ook de vraag naar badkamermeubelen is erg groot", vertelt Hasselo, "Men is erg op comfort gesteld en wil graag alles bij de hand hebben. De handdoeken, de toiletartikelen, maar ook het ondergoed. Daarvoor zoekt men kastruimte, die meestal om de wastafel wordt gebouwd". Veel van deze badkamermeubelen zijn voorzien van een sfeervolle in gebouwde verlichting en zijn uit gevoerd in de kleur van het sani tair. Datzelfde geldt overigens ook voor de accessoires, zoals plan- chets, zeepbakjes, handdoekenrek jes, wandlampjes en closetborstel- houders en zelfs het klapstoeltje voor in de douchekabine. De favoriete kleuren voor de badkamer zijn volgens Hasselo op dit moment lichtgrijs, bahamabei- ge en een nieuwe kleur, die het midden houdt tussen bahamabei- ge en crème. Maar ook wit is "in", in combinatie met gekleurde ac cessoires. Toch kiest men dan niet voor de alom bekende witte badkuip en de witte vierkante tegeltjes van 15x15 cm. De badkuipen in de vorm van het lichaam, soms voorzien van in gebouwde armleuningen, winnen het van de doorsnee kuip en de wanden en vloeren zien de mees ten liever bekleed met grote tegels van tenminste 20x20 centimeter. "De vraag naar tegels van een zeer goede kwaliteit is ook het grootst", aldus Hasselo. Marmer begint daarbij steeds meer in trek te komen, maar de tegels, waarmee fraaie motiefranden in de badka mer kunnen worden aangebracht winnen het voorlopig nog in popu lariteit. Luxe Die vraag naar kwaliteit geldt ove rigens ook voor kranen. Thermos- tatische mengkranen, die men op een vaste temperatuur kan instel len, zodat iemand, die onder de douche stapt nooit onder een te he ten of een e koude straal komt te staan, gaan grif van de hand. Dat geldt ook voor de mengkranen, die door middel van een handeltje kunnen worden bediend. "Een paar jaar geleden was men wat voorzichtiger met de aankopen voor de badkamer, maar sinds een jaar of twee is de vraag naar luxe uitvoeringen enorm gestegen", vertelt Hasselo. En dat wil nu niet direct zeggen, dat men de deur platloopt voor een whirlpoolbad, dat in een handomdraai is te veran deren in een massagebad, of voor een douche- installatie, waarbij het water uit vijf verschillende richtin gen komt, maar wel, dat voor de meeste woningbezitters de badka mer zeker niet meer de stelpost van de begroting is. Integendeel. Men heeft er heel wat voor over de dagelijkse wasbeurt te ondergaan in een omgeving, die rust en har monie uitstraalt. Waar de huid ge streeld wordt door het badschuim en het netvlies door een fraai intp. rieur. heden een slechte reputatie kregen vanwege de vele uitspattingen en er bij de christelijke gezaghebbers grote tegenstand tegen ontstond. Omdat men niet tegen het baden zelf was, maar tegen de omstandig heden waaronder, werden de bad gelegenheden verplaatst. In de kloosters bijvoorbeeld bestonden in de middeleeuwen fraaie baden. Ook de volkeren uit het noorde lijke deel van Europa kenden het bad al eeuwenlang. In menig Ger maans huis bevond zich een bad vertrek met in de hoek een stenen oven, waar water op werd ver warmd voor de badkuip of voor een stoombad. Deze manier van baden bleef gedurende de midde leeuwen in gebruik. Wie het zich kon veroorloven legde in de late middeleeuwen in de eigen tuin een badhuis aan, maar de grote massa was toch aangewezen op openbare gelegenheden, waar men dikwijls een hele dag verbleef, tussen het baden door wandelde in de tuin of vertier zocht in de nabij gelegen herberg. Veel geld Het gemengde baden van man nen, vrouwen en kinderen, dat aan de hoven in zwang kwam, leidde evenwel tot nieuwe protesten, vooral van de machtige geestelijk heid, en in de zestiende eeuw ont stond er uit weerzin tegen de "on zedelijke ongeregeldheden" zelfs een zekere weerzin tegen het ba den, die tot in de 18e eeuw duurde. Het besef, dat weinig zo goed is voor het menselijk lichaam als een flinke plens schoon water, keerde evenwel terug; eerst in Engeland en later ook in ons land, waar om streeks 1800 de eerste systematisch ingerichte zeebaden werden aan gelegd. In de beginjaren van deze eeuw moest het grootste deel van onze bevolking voor de wekelijkse reini ging naar de openbare zwemin richting. Tegenwoordig beschikt bijna iedereen over een badkamer of douche, hoe klein deze ook is. Woningen, die de laatste jaren zijn gebouwd herbergen vaak zelfs een badruimte, waar sommige Romei nen nog jaloers op zouden zijn ge weest. Want badkamers zijn be langrijk geworden in ons interieur. Dat blijkt niet alleen uit de aan dacht, die aan deze voorzieningen wordt besteed in de vele interieur- bladen, maar ook uit de verkoop van sanitair. Dat wil zeggen, de gebruikers hebben er veel belangstelling voor. De bouwers nog altijd iets minder. Volgens J. Hasselo, chef van de af deling verkoop binnendienst van een sanitairgroothandel is het sani tair bij veel bouwers nog steeds de stelpost van de begroting. Maar de toekomstige bewoners van een huis brengen daar vaak hoogstper soonlijk verandering in. "Er ko men hier veel mensen in de toon zaal kijken, die bijvoorbeeld een begroting voor het sanitair van zo'n 1500 gulden hebben meege kregen van de bouwer. Er mag dan voor dat bedrag aan sanitair wor den besteed in een nieuwe woning. Maar als ze de toonzaal verlaten hebben ze meestal sanitair besteld van tussen de 4000 en de 5000 gul den. Men is bereid om veel geld neer te leggen voor een fraaie bad kamerinrichting. Met de standaard badkamer, zoals de bouwer die voor ogen had, neemt men in ne gen van de tien gevallen geen ge noegen". Hoezeer men bereid is de porte monnee open te trekken, blijkt wel als Hasselo vertelt, dat een fraaie badkamer van een slordige 17.000 Een zwart met rode badka mer, compleet met in de vloer gebouwd badtoilet en dubbele wastafel. (foto gpd» gulden toch bijna elke maand wel wordt verkocht. Daarvoor heeft men dan ook wel wat. In de eerste plaats een tweepersoons ligbad, een douchekabine, een dubbele wastafel, een duoblok en een bidet en dat alles "aangekleed" met mar meren wand- en vloertegels. In trek Natuurlijk nemen de meesten met een eenvoudiger uitvoering genoe gen, maar opvallend is volgens Hasselo wel, dat men een zo com pleet mogelijke badkamerinrich ting nastreeft. "Het ligbad is erg in trek, zo mogelijk in combinatie met een douche. Nu hangt het na tuurlijk van de ruimte, die men voor een badkamer heeft, af of er én een bad én een douche kunnen

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9