Huishoudhulpjes als basis van een snel opbloei end concern Grote uittocht van kaderleden bij ICTO De kloof tussen Wereldbank en IMF groeit snel Efficiënter distributiesysteem maakte Sorbo groot GESLAAGDEN MAANDAG 30 JUNI Zijn bedrijf is vooral bekend van de afwasborstels, maar hij doet nu ook in sokken, bloembollen, en zo'n 10.000 andere artikelen: directeur Jac. P. de Jong van de Nedac Sorbo Groep. Op het fundament van een een voudige gedachte bouwxle hij samen met zijn vrouw in ruim twintig jaar tijd een enorm concern. Vorig jaar redde hij een sokken- en panty-fabriek waar miljoenen guldens overheidssteun hadden gefaald. "Het is een ge schenk om zo'n onderneming te mogen opbouwen". Jac. H. de Jonge proeft bedacht- zaam. Hij weegt de kwaliteit van de reclameslogan die hij zojuist heeft verzonnen voor de jongste telg van de uitdiende Nedac Sorbo Groep, de bloembollen- en zaadhandel Turkenburg. "Ik had gedacht: De grond kust Turken- burg. Kiemkracht van Turken burg. Bloembollen en zaden van Turkenburg brengen fleur en kleur". Dan aarzelend: "Maar ik weet nog niet zeker of we hem gebruiken. Misschien is-ie te diep. Dat is ook niet goed". De Sorbo-directeur is van huis uit een kunstzinnig mens. Ooit leidde hij een eigen cabaret-re- vue-gezelschap, hij schrijft nog steeds liedjes en de meeste van zijn reclameteksten bedenkt hij zelf, zoals de tv-spots met Neder lands meest bekende huishoud ster Saartje, dorpsgenoot van Nedac Sorbo. kopen, maar een compleet pak ket van afwasborstels, zemen, vaatdoekjes, dweilen enzovoort, in de juiste hoeveelheden en in een keurig rek. Wat een juiste hoeveelheid was, bepaalde hy per produkt op grond van de om loopsnelheid. Door steeds bij te houden hoe snel de voorraad van elk produkt slonk, en deze per detailhandelaar bij te vullen, hield deze diens rek met huis houdhulpjes steeds up to date. De werkwijze is intussen ver gaand verfijnd. De vertegen woordigers die de winkels bezoe ken, zijn uitgerust met kleine computers die alle gegevens per winkel opslaan, en 's avonds aan het magazijn doorgeven. Waarop hier, opnieuw computer-ge stuurd, de bakken met aanvullin- door Nel van Bemmel De Jong begon zijn loopbaan op de redactie van Het Vrije Volk. In 1962 richtte hij, samen met zijn echtgenote, het bedrijf op. Dat gebeurde in het koets huis achter hun woning met twee bureaus van een tientje elk. Het echtpaar was zo druk met de ■aak dat de kinderen, een zoon en- een dochter, naar kostschool gingen. Nu hebben beiden even eens een functie in het familiebe drijf. En met hen nog zo'n 450 werknemers. Theorie De rode draad in de geschiede nis van Sorbo is de theorie van De Jong over distributie. Daar heeft hy hele verhandelingen over geschreven. En in dit ge sprek neemt hij ruim de tijd te filosoferen over dit toch tamelijk prozaische onderwerp. Zijn bespiegelingen lijken lo gisch en voor de hand liggend. Ze komen erop neer dat een win kelier beperkte voorraden van een groot aantal artikelen moet hebben, zodat de omloopsnel heid hoog is en hij dus per vier kante meter winkelruimte zo veel mogelijk omzet. Dat stelt eisen aan de distribu tie. Om een voorbeeld te geven van hoe het niet moet: een verfwinkel verkoopt van een be paalde kleur één blik per maand. Maar hij kan die kleur alleen krij gen in dozen van 12 stuks. Waar door de winkelier met dure voor raden komt te zitten en hij maar een beperkt aantal kleuren in voorraad kan nemen. Daarmee is bovendien de consument niet ge diend. De Jong erkent de eenvoud van zijn gedachte. Maar voegt daar meteen aan toe dat het ver anderen van deze inefficiënte distributiemethoden minder eenvoudig is, aangezien fabrie ken bij voorkeur veel van het zelfde produceren en ook het transport in grote hoeveelheden goedkoper is dan in kleine partij- gen worden gevuld. De volgende dag schrijft de computer voor welke route de vrachtwagen het voordeligst kan rijden om de winkels zo efficiënt mogelijk te bevoorraden. Sorbo beperkte zich niet tot de distributie van huishoudhulpjes. Bij honderden artikelen breidde het assortiment zich uit tot 10.000 nu, die in zo'n 5.000 le vensmiddelenzaken en 3.000 tex- tieldetailhandelszaken te koop zijn. De omzet in consumentsen- prijzen bedraagt nu 220 miljoen gulden per jaar. Ook ging Sorbo zelf artikelen produceren. Dat begon in 1976 met de overneming van de groot ste wask'nijperproducent van Europa, Kok Houtwaren in Leek. Sokkenfabriek Een zeer spectaculaire overne ming deed Sorbo begin vorig jaar. Toen kocht het de failliete ondernemingen in sokken en panty's, Jansen de Wit in Schijn- del en Danlon in Emmen. De ene reorganisatie na de andere, en miljoenen guldens overheids geld hadden deze modeprodu centen niet kunnen redden. Maar De Jong zag er brood in. "Doordat de mode steeds snel ler wisselt, groeit het bestaans recht van de textielindustrie in eigen land omdat die beter op de wisselende trendts kan inspelen. Verder slagen wij er door de reorganisaties in om de fabrie ken concurrerend met bij voor beeld Italië te laten werken. En Sorbo slaagde erin zo'n r efficiëntere distributie-systema- tiek te ontwikkelen. De Jong noemde deze "Sorbo merchandi sing" en bouwde zijn hele con cern op dit fundament. Pakket Concreet betekende zijn werk wijze dat hij als distributeur de detailhandel geen enorme partij afwasborstels probeerde te ver- Directeur Jac. H. de Jong er speelt ook een stuk gedreven heid van mijzelf mee, dat ik die bedrijven voor de afgrond weg wilde halen". Van de 550 werknemers die de twee bedrijven oorspronkelijk in dienst hadden, nam De Jong er 300 aan van wie 150 tijdelijk. Hij bouwde een nieuwe, moderne fa briek in Schijndel, liet die met veel tamtam door Van Agt ope nen, en begon de produktie in grijpend te reorganiseren. De succesvolle manier waarop hy dit alles aanpakte, bezorgde hem dit voorjaar de kwalificatie "ma nager van het jaar". Essentieel voor dit succes noemt De Jong de mogelijkheid om als ondernemer flexibel te kunnen vernieuwen. Dat bete kent ingrijpend automatiseren en bij noodzakelijke ontslagen niet te zeer gehinderd worden door trage prodecures. Carpe diem Andere pijlers noemt De Jong medewerkers die bereid zijn in de ondernemer te geloven, en een optimistische sfeer. Zelf heeft hij in zijn directiekamer op vallend het bordje "Carpe diem" (Pluk de dag) hangen. Hy maakt een blijmoedige indruk en bena drukt het belang dat de werkne mers zo veel mogelijk plezier hebben in hun werk. Hij zegt die te stimuleren door de mensen in kleine groepen te laten werken, en de structuur van het concern vlak te houden, zodat de weg van de werkvloer tot de directiekamer kort is. De hele Nedao Sorbo Groep met zijn 450 personeelsleden is opge deeld in 36 werkmaatschappijen die zichzelf moeten bedruipen. De Jong: "De mensen voelen zich daarbij happy. De grote ma te van zelfstandigheid zorgt voor een grote inzet want de mensen zullen hun collega's niet gauw in de steek laten. Als ze niet func tioneren, werkt de sociale con trole van de collega's: ze gaan weg of zy passen zich aan". Niet iedereen oordeelt zo posi tief over deze structuur. De Dien stenbond FNV beschouwt het systeem als een manier om de mensen op te jagen en in de ga ten te houden. "Overal zyn de ogen en oren van mijnheer De Jong himself', zegt FNV-be- stuurder J. Verheij: "Hij heeft overal zijn mensen zitten. De werknemers zijn bang voor ont slag, en durven geen lid van de bond te worden". Achterhaald De Jong zelf heeft een andere verklaring voor het geringe aan tal vakbondsleden: zijn mensen hebben geen behoefte aan de bond. Hij beschouwt de vakbon den in hun huidige vorm trou wens als een volstrekt achter haald verschijnsel, gebaseerd op verdwenen tegenstellingen tus sen arbeiders en ondernemers. Hij prijst zich gelukkig in zijn eigen bedrijf geen arbeidsonrust te kennen. Zodat hij de handen vrii heeft voor nieuwe plannen. En die zijn er genoeg. Behalve met bloembollen en zaden, komt Nedac Sorbo dit jaar nog met 'decoratieve cosmetica' in de su permarkt. Om dameskleding winkels op tijd van de steeds sneller wisselende mode te kun nen voorzien, gadn dit jaar drie zogenoemde Tex-inns open waar de vakdetaillist ieder moment zijn winkel volgens de laatste mode kan aanvullen. Een al ver uitgewerkt plan om verf van Brink/Molyn in de levensmidde lenwinkels te brengen strandde - althans voorlopig - op de plotse linge moeilijkheden in dat be drijf. Daarnaast, belooft De Jong, denken wij voortdurend over nieuwe producten en nieuwe branches, zoals de doe-het-zelf- sector. In zijn brochure schrijft hij: Wat vandaag waar is, is mor gen minder waar en overmorgen wellicht achterhaald. Onder ministers van financiën uit ontwikkelingslanden die Washing ton aandoen gaat het gezegde: "Be zuiden Pennsylvania Avenue, wordt 19th Street Opeens heel breed". Die woorden verwijzen naar het blok waar de gebouwen van de Wereldbank en het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) hui zen. Ze staan regelrecht tegenover elkaar aan de 19de straat. De af stand tussen de in 1945 opgerichte tweeling wordt volgens financiële deskundigen steeds groter. De Wereldbank, officieel de In ternationale Bank voor Wederop bouw en Ontwikkeling, kreeg 41 jaar geleden de taak ontwikkeling van lidstaten te steunen met lenin gen. Het IMF kreeg een toezicht houdende taak op het monetaire stelsel en moest de financiële nood op korte termijn lenigen. Verschil tussen de twee is er nauwelijks meer, zegt Richard Feinberg, fi nancieel deskundige in Washing ton. "De Derde Wereld kampt nu met financiële en ontwikkelings problemen op hetzelfde moment". Zo'n situatie, meent Feinberg, ver eist een optimale samenwerking tussen IMF en Wereldbank. Maar daar ontbreekt het juist aan. "De coördinatie is ver te zoeken", zegt hij. In het Amerikaanse schulden plan, in oktober voorgesteld door minister van financien James Ba ker, is de Wereldbank een hoofdrol toebedacht, omdat ze geknipt is voor het lange termijnwerk, dat herstel nu eenmaal is. Baker wil de vyftien grootste schuldenlanden fi nancieel tegemoetkomen als zij een economisch beleid naar het re cept van IMF voeren. Op die ma nier zou het IMF zich wat kunnen terugtrekken uit landen waar het al lang veel geld heeft uitstaan, aldus Watkins. Enkele jaren geleden konden straatarme landen bij de banken geen leningen meer krijgen en voelde het IMF zich verplicht in het gat te springen. Financieel des kundigen in Washington reageren j schamper op die suggestie. Elke, grote schuldenaar die over de schuld onderhandelt, moet tot van- daag de dag nog steeds langs het strenge IMF-loket voordat er spra- ke kan zijn van grote Wereld- bankleningen, dus nog steeds een hoofdrol voor het muntfonds, con stateren zij. Medewerkers van de Wereld, bank noemen de werkwijze van het IMF bekrompen. "Ze hebben hun ogen in de zak zitten", zegt een hooggeplaatste functionaris. "En dat is niet te verenigen met ontwik keling". In plaats van samen te werken, zeggen deskundigen, zit ten de twee elkaar in de haren. Een van de belangrijkste redenen is volgens Feinberg dat de regering. Reagan nog niet weet wat ze pre cies van "de tweeling" wil en wel ke rol ze in de schuldencrisis dient te spelen. een\ Hij noemt Mexico als voorbeeld, weei "In plaats van samenwerking tus- meri sen de twee te stimuleren om een alle afgewogen voorstel te maken dat tobt rekening houdt met de armoede in ben het land, plaatst de regering het zij h IMF in de rol van opperrechter", tieki aldus Feinberg. Mexico kan vijf tot zes miljard aan leningen krijgen in InCi ruil voor straffe bezuinigingen, zo- als afschaffing van subsidies op."J voedsel en andere produkten. Dat J is het recept van het IMF, waaraan een hoog sociaal prijskaartje F?" hangt. De Wereldbank wacht liever P af dan naar een alternatief te zoe- ken, zegt Feinberg. i De enige manier om de vicieuze "J cirkel van het schuldenprobleem te doorbreken is volgens sceptici in Washington een sterk leider- schap van de nieuwe Wereldbank-^ directeur Barber Conable. (IPS) ZR'll b. k. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de AI- banianae Scholengemeenschap in Al phen aan den Rijn zijn alsnog geslaagd voor het diploma Atheneum: E. Berg, H. Hoogervorst, M. Hoogervorst, A. Knol, C. Nielen, E. Stapper, M. Tjemmes, J. Winde, J. Wou denberg. Havo: I. Amelunxen, P. van Amster dam, J. v.d. Berg, M. Brand, M. Bree- baart, S. Dernee, H. Ho.iting, B. Koolho ven, D. de Koster, C. Mens, M. v.d. Plank, A. Stevense, V. Tjon-Sien-Kie, A. Valentyn, E. Visser, M. van Wijk, K. Wortman, D. Zimmerman, K. Zorn, J. Zwaneveld. Mavo: J. v.d. Berg, J. Bertens, K. v.d. Blom, A. Brokx, Y. Graham. M. Harting, A. v. Huis, D. Kasius, M. Looyenstein, S. van Maanen, M. van Nieuwamerongen, E. Schutrup, M. Tuyn, P. Verkuyl, W. Versluis, J. Vreeswijk, M. v.d. Wal, M. Westerlaken. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan het Christelijk Lyceum in Alphen aan den Rijn zijn geslaagd voor het diploma Havo: M. van den Akker, F. Benne- meer, D. Bezemer, E. Blanksma, W. de Boer, H. Boogaard, A. Borst, J. Breg- man, M. van Brenk, M. Brouwer, H. Bui- telaar, A. Buijsen, K. van Dam, M. van Dam, E. Dik, T. van Dokkum, A. Elde- renbosch, M. Endenburg, G. Fioole, F. Gordijn, A. de Groot, J. de Haas, J. Ha ring, I. Harkes, C. Hazenberg, M. Hesse- ling, R. de Hey. R. van den Hoofdakker, E. Hoogertdoorn, W. Hoogendoorn, W. van der Horst, E. Huffels. P. Jacob, M. Jacobs, A. van der Jagt, E. Jas, H. de Jong, H. de Jong, R. de Jong, H. de Jongh, J. van de Kamp, J. van Klink, A. Koetsier, G. Kolster, M. Koot, A. Koster, K. van Krieken, J. van der Laan, H. de Leeuw, A. van Leeuwen, C van Leeu wen, V. van Leeuwen, R. Leliveld, H. Loef,, R. Lünnemann, M. van Maasdam, A. Manduapessy. I. van Maren, A. Mor genrood, C. Neven, N. Pluim, E. Pons, K. Punselie, R. Quakkelaar, P. de Raadt, A. Renzenbrink, G. Roos, S. Roos, J. van Rooijen, C. Rosenboom, S. de Rui ter, C. Rijneveld, E. Schmal, C. Schoe- vaars, R. Scholten, T. Schouten, M. Sira, E. Slingerland, M. Spek, H. Verkerk, A. Vermeulen, R. Vis, S. Vis, L. Visser, E. van Vliet, F. van Vliet. R. de Vries, P. Wagemaker, H. Wanders, M. Wardenaar, E. van der Wees, A. Wiegman, W. van der Wolf, L. van Woudenberg, D. Ybe- ma, B. van der Zwaag, M. van Zwieten, I. van de Vlugt. Atheneum A: J. van Asch, T. van Beyeren, K. Boere, J. van den Broek, M. Brug, S. Bunnik, H. Burgmeijer, S. Doelman, R. Faasse, J. Ferweda, R. de Haan, P. van Harskamp, W. Heiner, D. den Hollander, M. Honcoop, F. Hoogen doorn, M. Ketel, T. Kleijn, H. Klompen houwer, C. Knoop, H. Knoop, A. Koe mans, W. Kraak, C. Kranenburg, A. Kra nenburg, R. Laurens, M. de Leeuw, H. Leppink, A. Menken, T. Michels, N.' Moerman, C. Müller, M. Nagtegaal, E. Plug, L. Swart, R. Terhorst, C. van de Ven. P. Vernet, E. Visser, M. Volkers. I. de Vos, E. de Vries, H. Wagenaar, J. de Water, J. van der Wel, L. Westdyk, C. Westerweele, H. Wijnmaalen. Atheneum B: E. Albers, A. Bader, R. Bakker, P. Baksteen, E. van Beest, S. van den Berg, A. Berkenbosch, E. Blok zijl, P. Boogaarts, H. van den Bos, I. Bos, L. Bos, N. Bos, M. Bouman, A. Brussaard, G. Buijsen, P. Captein, M. Ie Clercq, I. Dekker, E. van Eek, K. Entho ven, Y. Faay, P. Floris, I. Frankel, E. van Geest, J. de Gelder, R. Hanegraaff, M. Haring, C. Harts, G. Heemskerk, J. Jan sen, C. Kempenaar, O. van Klaveren, K. Koning, E. Krol, J. Laanstra, E. Lange. K. Langeveld, H. van der Loo, J. van der Marei, L. Meyaard, M. Niks, G. Ouwer- kerk, M. Petrelli, H. Prins, F. Raasveldt, H. Ravesloot, H. Rozenboom, J. Schout R. van de Stouwe. W. Tankink. R. var Teijlingen, K. Verkerk. L. Verwoerd, E. Vis, K. Voogel, R. Voogel, G. Vroege, E. Weststrate. Gymnasium A: D. Comijs, H. Kruyt, A. van de Pol, A. Schouten, A. Taselaar, L. Voortman. Gymnasium B: P. Boddaert. M. van Egmond, A. Oosterman, D. Scharn, A. Straathof, E. Termorshuizen, M, Vellin- ga, M. Verdel, J. Vlasblom, A. West broek, M. Westerbeek, A. Zaal. KATWIJK - Aan de BestevaerMavo in Katwijk zijn geslaagd: C. van Duyn, A. Haasnoot, G. Kloos, H. van der Mey, E. van der Plas, R. Var- kevisser, M. Verloop, J. Zwanenburg. HAARLEM - Aan de HEAO in Haar lem zijn geslaagd: I. Berbee, J. Lemmers, A. van der Plas, C. Staveren, E. van Trigt, M. Wil helmus, M. Bos, A. Kromhout, M. Schulte Kuperjans, R. Timmers, H. Ver hoeven. De scheuring binnen het ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezij dige Ontwapening) zet zich voort. De afgevaardigden van on geveer twintig van de honderd afdelingen uit de verenigings raad beraadden zich zaterdag in Baam, nadat deze met twee der de meerderheid mr. J.L. Janssen van Raay als voorzitter had ge handhaafd. Een compromisvoorstel om een ad interim-bestuur onder voorzitterschap van kol. b.d. H. Meijer te benoemen zonder Jans sen van Raay, werd om formele redenen niet in stemming ge bracht. Daarop verlieten boven genoemde afgevaardigden de zaal van de gereformeerde kruis kerk te Baarn. Janssen van Raay noemde na afloop het opstappen van deze le den van de verenigingsraad geen verzwakking voor het ICTO. Op een persconferentie zei hij juridi sche stappen te overwegen als ze daadwerkelijk mensen zouden oproepen voor het ICTO te be danken. Afhankelijk van de schade moet de verenigingsraad besluiten of het tot een proces komt. Als het compromisvoor stel zou zyn aanvaard, zou naar zijn mening het verlies aan leden en afdelingen niet meer te over zien zyn geweest. De afdelingen zouden het niet genomen heb ben als „een kleine minderheid hen had weggetreiterd", zo liet hij weten. Slagveld Het Tweede-Kamerlid W. Ma- teman (CDA), voor de eerste keer als lid van het comité van advies en aanbeveling uitgenodigd een vergadering bij te wonen, zei na afloop dat Janssen van Raay wel iswaar de slag had gewonnen, maar een slagveld had achterge laten. Naar zijn mening wint nie mand met deze uitslag, omdat nu een deel van het oude kader is opgestapt. „Een uiterst tragische gang van zaken", aldus Mate- Vorige maand traden vier be stuursleden af die weigerden nog langer met Janssen van Raay sa men te werken. Zij verweten hem dat hij te nauwe banden on derhoudt met het Oud Strijders Legioen (OSL), dat hij het ICTO gebruikt om propaganda te ma ken voor het Strategisch Defen sie Initiatief (SDI) en dat hij de betrekkingen met de kerken ver waarloost. Het ICTO werd in 1977 opge richt uit verontrusting over de campagne van het IKV (Interker kelijk Vredesberaad) tegen de kernwapens. De kerken hebben het ICTO nooit als gesprekspart ner willen erkennen. Behalve een eenmalige gift van tiendui zend gulden van de gereformeer de kerken in Nederland is het IC TO er niet in geslaagd financiële steun van de kerken te krijgen. Wel werd onlangs bekend dat het ICTO, dat inmiddels ruim 13.000 leden heeft, incidenteel subsidie van de NAVO heeft ontvangen. Bisschoppen verwerpen ge bed in Liturgiekrant. De rooms- katholieke vredesbeweging Pax Christi heeft een gebed ge schrapt uit de liturgiekrant die zij ter gelegenheid van de vredes- week had samengesteld. Enige Nederlandse bisschoppen had den ernstige bezwaren tegen het gebed. Dit heeft dr. H. van Mun ster OFM, secretaris-generaal van de Nederlandse bisschop penconferentie, desgevraagd medegedeeld. Deze bisschoppen vinden dat de tekst in de Liturgiekrant de suggestie wekt dat het bedoeld is om te worden gebruikt in een eu charistieviering, aldus pater Van Munster. Het Pax Christi-gebed voldoet echter niet aan de eisen die de rooms-katholieke traditie aan zo'n gebed stelt en mag dus niet in vieringen worden ge bruikt, menen deze bisschoppen, van wie Van Munster noch de na men noch het aantal bekend wil de maken. De beslissing om het gebed niet in de tweede druk van de Li turgiekrant op te nemen, heeft Pax Christi zelf genomen. „Het was niet onze bedoeling dat de tekst als een eucharistiegebed zou worden opgevat," aldus J. Gruiters, adjunct-secretaris van Pax Christi. „We erkennen dat de tekst enigzins die suggestie wekt." Arrestatie. De Zuidafrikaan- se veiligheidspolitie heeft vrij dagavond ds. Wolfram Kistner, stafmedewerker voor gerechtig heid en verzoening van de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken, bij een zendingsstation in Transvaal gearresteerd. Dit heeft de werk groep KAIROS (christenen te gen apartheid) te Utrecht bekend gemaakt. Tijdens de arrestatie was Kist ner in gezelschap van twee West- duitse theologen: prof. Wolfgang Huber uit Heidelberg, de vorige voorzitter van de Duitse „Kir- chentag", en Hans-Jürgen Bec- ken van het zendingswerk van de Evangelische Kerk in Duits land. De veiligheidspolitie, die de arrestatie bevestigde, heeft geen reden hiervoor opgegeven. Zuidafrikaanse Raad van Ker ken trotseert noodtoestand. De Zuidafrikaanse Raad van Ker ken heeft afgelopen week meer malen de maatregelen van de noodtoestand overtreden. Van tevoren had een juridisch mede werker de Raad gewaarschuwd dat de agenda en de verslagen daarmee in strijd zouden zijn. Niettemin besloot de Raad de jaarvergadering onder het thema „hoop in de crisis" door te laten gaan. Welke consequenties dit voor de deelnemers zal hebben, valt nog niet te overzien. „De politie is de eerste dag niet gekomen om ons allemaal te arresteren," zei een zwarte predikant na afloop. „Dus zullen we een voor een thuis gearresteerd worden". Beyers Naudé toonde de voor zichtigheid van een slang (Mat- theus 10 16). toen hij bij het voorlezen van het jaarverslag dat gedeelte oversloeg waarin de na men stonden van 50 kerkelijke medewerkers en predikanten die onder de noodtoestand zijn gear resteerd. In plaats daarvan werd deze lyst tijdens de slotkerk- dienst voorgelezen. Ook de discussie over de dienstplicht voor blanken en het ontbreken van vervangende dienstplicht was in strijd met de voorschriften van de noodtoe stand. Daarop staan straffen van maximaal tien jaar gevangenis straf of 20.000 Rand (ongeveer 20.000 gulden). De afdgevaardig- den naar de jaarvergadering wil den met hun vrijmoedigheid echter duidelijk maken dat hun plaats aan de zijde van de slacht offers is. Sokkenproduktie in de '.fabriek van Jansen de Wit in Schijndel. GPD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8