Beperkte amnestie Poolse 'oppositie' Al 920 vakbondsleiders opgepakt Fantastische zomerkoopjes bij Kreymborg. 29r- 39r- Jaruzelsld hoopt op verzoening Socialisten Portugal kiezen nieuwe leider Peruaanse gardisten vervolgd na bloedbad MAANDAG 30 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WARSCHAU (DPA/AFP/UPI/Rtr) - De Poolse partijleider Wojciech Jaruzelski heeft gisteren gedeeltelijke amnestie aangekondigd voor politieke gevangenen. Tegelijker tijd maakte hij echter duidelijk dat veel vooraanstaande dissidenten van de maatregel zijn uitgesloten. Protestmars na mis in Poznan POZNAN - Tijdens de rede van de Poolse partijleider Jaruzelski na men in Poznan 30.000 mensen deel aan een heilige mis die werd opge dragen door de Poolse primaat kar dinaal Jozef Glemp in aanwezig heid van alle Poolse bisschoppen. De mis werd gehouden ter nage dachtenis aan de 74 slachtoffers van de eerste gewapende opstand tegen de communistische regering op 28 juni 1956. Na afloop van de mis hielden zo'n 5000 mensen, voor het meren deel aanhangers van Solidariteit, een protestmars naar een monu ment ter ere van de slachtoffers van die opstand. Er werden leuzen geroepen als „Geen vrijheid zon der solidariteit", „Wij willen Lech (Walesa) en niet Wojciech (Jaru zelski)" en „Laat de politieke ge vangen vrij". Honderden leden van de Poolse oproerpolitie (Zomo's) sloegen de optocht in een kwartier met de wapenstok uiteen en ver richtten een tiental arrestaties. Vorig jaar één misdrijf per 4 gezinnen in VS WASHINGTON (Rtr) - Vorig jaar, zoals in 1984, is één op elke vier gezinnen in de Verenigde Staten slachtoffer geworden van een in mindere of meerdere mate ernstig misdrijf. Meer dan 22 miljoen huishoudens, aldus een jaarlijks rapport van het ministerie van justitie dat van daag is gepubliceerd, hadden te maken met verkrachting, bero ving, overval en inbraak of dief stal. Er is niettemin sprake van een verbetering ten opzichte van 1975, een jaar toen de sta tistiek voor het eerst werd bij gehouden en bijna eenderde van de Amerikaanse gezinnen slachtoffer van een misdaad werd. „Het is duidelijk dat misdaad een ernstig probleem voor onze samenleving blijft", zei Steven Schlesinger, directeur van het Bureau voor de Statistiek van het ministerie. Het enige ver grijp dat vorig jaar in belangrij ke mate minder werd gepleegd dan in 1984, was beroving van de persoon. Volgens het rap port waren vorig jaar vooral de families met hoog inkomen in voorsteden slachtoffer van de misdaad. De amnestiemaatregel maakte on derdeel uit van een vier uur duren de toespraak van Jaruzelski tijdens het eerste congres van de Poolse communistische partij sinds de cri sis omtrent het vakverbond Solida riteit in 1981. Het congres werd bij gewoond door de Russische partij leider Michail Gorbatsjov. Jaru zelski verstrekte weinig bijzonder heden over de amnestie, maar on derstreepte dat deze geen betrek king heeft op politieke gevangenen die al eerder amnestie kregen en daarna opnieuw zijn veroordeeld. Gezien deze voorwaarde komt Vladyslav Frasyniuk, een van de leiders van Solidariteit, waar schijnlijk niet op vrije voeten. De vooruitzichten op vrijlating voor Adam Michnik, Bogdan Lis en mo gelijk de vorige maand gearresteer de Zbigniew Bujak, die samen met anderen zijn beschuldigd van po gingen de staat omver te werpen, zijn daarentegen beter,.zo werd uit politieke bronnen Volgens kerkelijke informatie heeft Polen ruim 300 politieke ge vangenen. Eerdere amnestieverle ningen werden in het Westen kri tisch ontvangen vanwege hun be perkte karakter en omdat ze geen betrekking hadden op de leiders van het verboden vakverbond Soli dariteit. Noodtoestand Het congres, dat naar verwach ting tot en met donderdag zal du ren, is het eerste in vijf jaar. Het laatste buitengewone negende par tijcongres was juli 1981 speciaal bijeengeroepen om het hoofd te bieden aan de crisis die was ont staan door het optreden van Soli dariteit. In december 1981 werd de noodtoestand afgekondigd, het geen het officiële einde betekende van het vrije vakverbond. De aanwezigheid van Gorbatsjov wordt beschouwd als een teken van persoonlijke goedkeuring Jaruzelski's poging de Poolse com munistische partij van de onder gang te redden en haar invloed op nieuw te laten gelden. Jarulzeski noemde het uitroepen van de noodtoestand zondag voor de circa 1800 afgevaardigden een „hoogste noodzaak". Maar hij voegde daar aan toe dat de episode-Solidariteit definitief tot het verleden behoort. Zonder namen te noemen om schreef hij de leiders van Solidari teit als „agenten van het buiten land, fanatici en renegaten". Tege lijkertijd sloeg hij een verzoenende toon aan tegen de miljoenen gewo ne leden die Solidariteit indertijd aan zich had weten te binden. „De partij maakt een verschil tussen extremisten en de miljoenen op rechte mensen die van Solidariteit deel uitmaakten". Jaruzelski pleitte voor „goede en constructieve betrekkingen tussen de katholieke kerk en de staat, die gebaseerd moeten zijn op het prin cipe van scheiding tussen kerk en staat, de naleving van de grondwet en de wetten van de Volksrepu bliek, alsmede de erkenning van Polen als zijnde een communisti sche staat". Hij sprak zich uit voor de vrijheid van- geweten en geloof van de burgers, maar bekritiseerde in dat kader het „anti-socialisti sche klerikalisme" van sommige priesters dat het land schade toe bracht. LIMA (AFP/AP) - De Peruaanse president, Alan Garcia, heeft ver klaard dat vorige week na een op stand in de gevangenis Luringan- cho meer dan 100 gevangenen zijn geëxecuteerd door leden van de re publikeinse garde. Tijdens een be zoek aan de gevangenis in Lima, waar strijders van de extreemlink se guerrillabeweging Lichtend Pad vastzaten, zei Garcia dat alle ver antwoordelijken zullen worden vervolgd. Garcia zei dat 30 tot 40 leden van de paramilitaire politie of Republi keinse Garde zich schuldig hadden gemaakt aan het neerschieten van de gevangenen, die - nadat zij zich hadden overgegeven - op de grond moesten gaan liggen en vervolgens in koelen bloede werden gedood. i* LONDEN - In het Londense Hyde Park protesteerden gisteren duizen den Britten tegen de houding van de regering-Thatcher ten opzichte van Zuid-Afrika. Het uitblijven van economische sancties in Europees ver band wordt met name geweten aan tegenwerking van de Britse conserva tieven. (foto ap) LISSABON (Rtr/AFP/UPI) - De Portugese socialisten (PS) hebben gisteren met overweldigende meerderheid de voormalige direc teur van de Portugese centrale bank, Victor Constancio, tot hun nieuwe leider gekozen. De 42-jari- ge Constancio, die kandidaat stond voor de post van secretaris-gene raal, beloofde zijn partij weer in de regering te brengen. De ex-minister van financiën kreeg op de laatste dag van het driedaagse partijcongres van de PS bijna 80 procent van de stem men op een totaal van ruim 130Ó afgevaardigden. Hij komt in de plaats van Mario Soares, die de partij in 1973 oprichtte en in fe bruari tot president van Portugal werd gekozen. Constancio, die geldt als een zeer ervaren financieel-deskundige, zei dat met het congres een periode van vernieuwing voor de partij is aangebroken. Bij de algemene ver kiezingen in oktober leed de PS een grote nederlaag waardoor ze haar zetels in het parlement zag slinken van 101 tot 57. Hij spoorde de socialisten aan de oppositie tegen de minderheidsre gering van de centrumrechtse So ciaaldemocratische partij (PSD) op te voeren om de verloren meerder heid en regeringsmacht te herove ren. Bovendien moet de partij het linkse electoraat, dat in Portugal de meerderheid heeft, herenigen door stemmen terug te winnen van de pas opgerichte centrumlinkse Democratische Vernieuwingspar tij (PRD) en de communisten. Op het congres werd ook een nieuw beginselprogramma aange nomen, waarin alle verwijzingen naar het' marxisme zijn geschrapt. Constancio zei dat de PS achter het lidmaatschap van de EG staat en &rote waarde hecht aan verbon denheid met het westen en Portu- gals rol in de Navo. Auto James Bond geveild NEW YORK - De auto waarmee James Bond in de film „Gold- finger" door de Zwitserse Al pen snelde en de boevenwagen die hem in deze uit 1964 date rende rolprent achtervolgde, zijn zaterdag op een veiling in New York voor respectievelijk 700.000 en 300.000 gulden van de hand gegaan. Bond's auto, een Aston Mar tin DB5, die in de film voorzien was van bijzondere anti-vol- gers-acessoires als machinege weren, intrekbare bandenver nielers en olie- en teersproeiers, kwam in het bezit van een on- roerend-goedontwikkelaar. Nieuwe stakingen verwacht in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (GPD) - Onge veer 920 vakbondsleiders zijn sinds het uitroepen van de noodtoestand in Zuid-Afrika, nu meer dan twee weken geleden, gearresteerd. Dat meldt de Labour Monitoring Group, een groep die zich bezighoudt met het beharti gen van de belangen van de geor ganiseerde vakbeweging. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de president van de grootste Zuidafri- kaanse vakbondsfederatie COSA- TU. Eliah Barayi. door Ruud de Wit Regeringsfunctionarissen ver klaarden eerder dat gevangenen op 18 juni in drie strafinrichtingen in Lima in opstand waren gekomen. Bij de bestormingen van veilig heidstroepen die nodig waren om een einde aan de ongeregeldheden te maken, zouden 250 gevangenen zijn omgekomen. De gevangenissen, twee voor mannen en één voor vrouwen, wer den voornamelijk gebruikt voor het vasthouden van vermeende le den van de guerrillabeweging Sen- dero Luminoso (Lichtend Pad). President Garcia zei dat hij de poli tiefunctionarissen had laten over brengen naar de Canto Grande, een nieuw gevangeniscomplex ge legen in de woestijn buiten Lima. De minister van wet en orde, Louis le Grange, gaf zaterdag voor het eerst de naam vrij van een op grond van de noodtoestand gear resteerde Zuidafrikaan. De per soon waarom het gaat is Zwelakhi Sisulu, de hoofdredacteur van het jonge, maar zeer snel groeiende tweemaandelijkse blad, The New Nation, dat een half jaar geleden werd opgericht door de Zuidelijk- Afrikaanse katholieke bisschop penconferentie, de SACBC. Sisulu is een zoon van de tot levenslang veroordeelde ANC-leider Walter Sisulu, en Albertina Sisulu, de vi- ce-presidente van het Verenigd Democratisch Front (UDF). Andere vooraanstaande perso nen in Zuid-Afrika die voor 100 procent zeker door de veiligheids politie gearresteerd zijn, maar waarover officieel niets gemeld mag worden, zijn: dr. Kirtsner, de secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken én de rechter hand van dr. Beyers Naude; Eliah Barayi, de president van de groot- De gematigde Zoeloe-voorman Buthelezi spreekt zijn aanhangers toe in het Jubilani stadion in Soweto. De Zuidafrikaanse regering heeft andere zwarte leiders de mond gesnoerd. (foto ap> ders van de NUM (National Union of Mineworkers), de grootste vak bond in Zuid-Afrika, - voor zover niet gearresteerd -, maandag een oproep plaatsen voor een algehele staking voor onbeperkte duur van alle georganiseerde vakbondsle den. Het aantal dodelijke slachtoffers van het politiek geweld gedurende het afgelopen weekend bedroeg volgens het regeringsbureau van informatie 14 personen, waarvan 4 werden gedood door de politie. De vier zouden ANC- terroristen zijn geweest die via de grens met Botswana met Russische wapens het land zouden hebben trachten binnen te komen. Verder ontplofte er zaterdag in Queenstown een bom in een winkelcentrum, waar bij een blanke jongen van 12 ern- ste vakbeweging in Zuid-Afrika, de COSATU; en Moses Mayekiso, de president van de Metal and Al- lied Workers Union, de MAWU. Vanwege de aanhoudende arres taties van vakbondsleiders worden nieuwe stakingen verwacht. Aan vankelijk waren de meeste vak bondsleiders ondergedoken, zodra bekend werd dat de Zuidafrikaan se politie een klopjacht op hen had geopend in de nacht dat de noodtoestand van kracht werd. Maar donderdag besloten vele vooraanstaande 'vakbondsleiders uit hun onderduikplaats te komen en weer naar hun werk te gaan. Al dus werd Barayi gearresteerd zo dra hij zijn opwachting maakte op de mijn. Naar verwachting zullen de lei- stig gewond raakte en een man van 31 licht. Het aantal doden sinds het uit roepen van de noodtoestand is in middels opgelopen tot 91, wat een gemiddelde is van meer dan 5 per dag. Een gemiddelde dat trouwens hoger is dan dat van een vergelijk bare periode voor het uitroepen van de noodtoestand. Zondag was het verder de hele dag onrustig in de zwarte miljoenen stad Soweto bij Johannesburg. Daar hield de omstreden Zoeloe leider en president van het thuis land KwaZoeloe, Gatsha Buthelezi een zogenaamde bid-bijeenkomst. Terwijl alle politieke bijeenkom sten door de regering-Botha verbo den zijn, kon Buthelezi ongestoord zijn gang gaan. Sterker nog, hij kon bij zijn optreden in Soweto reke nen op een 'veiligheidsmacht' van zeker 100 militairen en politieagen ten, die het Jabulani-stadion volle dig bewaakten. Buthelezi zelf werd met een heli kopter het Jabulani-stadion bin nengebracht. Daar waren slechts 10.000 aanhangers van hem samen gekomen, ofschoon van te voren de indruk was gewekt, dat het om een massabetoging zou gaan. De Inkatha-leider sprak zich opnieuw uit tegen internationale economi sche sancties, terwijl hij ook het ANC en het UDF zwaar aanviel. Na afloop werd er een bezinebom ge gooid naar een van de bussen, waarmee de aanhangers van Bu thelezi vanuit KwaZulu waren aan gevoerd. Minstens een persoon kwam hierbij om het leven. Later botsten nog eens drie bussen en een zogenaamde mini-bus op el kaar, waarbij 17 personen gewond raakten. Vrijetijdsjack. Katoen/polyamide. In navy, geel, tur- quoise en esmerald. Normaal 729.— Nó w Geruite vrijetijdsbroek van Tarlac. 100% Katoen. M In kobalt. S§ t f Normaal 79.- Nó Shirt met korte mouw. 100% Katoen. In diverse kleuren. Normaal 35r/39.-/45r Nó Vrijetijdsbroek. 100% Katoen. In beige, navy, wit, bleu en grijs. Normaal 59- Nó Katoen. In Pullover. Katoen/acryl. In diverse kleuren. M - Normaal 69r/ CJ 79.-/89.-/98.- NuT/r" Vrijetijdsbroek van Tarlac. 100% Katoen. In beige, bleu, wit, lichtgrijs en navy. C Normaal 79r Nó w Zomertweed kolbert. 100% Zuiver scheerwol. In grijs, blauw en beige. Normaal 219r/ 1 239- Nól/Yr- Bandplooipantalon in Tinnen-look'. Polyester/wol/linnen. Iru^ grijs, blauw, beige en raf. Normaal 109,-Nó w

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7