Kabinet in Israël staat op springen Opec kan niet tot unaniem akkoord over beperking olieprodiiktie komen Fantastische zomerkoopjes bij Kreymborg. Italië beraadt zich over nieuwe regering Gorbatsjov doet Reagan nieuw voorstel voor wapenbeheersing Spaanse agent vindt dood bij bomaanslag van ETA mgggjggj AUTO RADIO'S MAANDAG 30 JUNI 1986 TEL AVIV (GPD) - De Israëlische regering van Nationale Eenheid is in een diepe crisis geraakt, nu de Arbeiderspar tij van premier Shimon Peres erop staat alsnog een onder zoek in te stellen naar de politieke verantwoordelijkheid voor de moord op twee Palestijnse terroristen, twee jaar geleden, en de daaropvolgende verdoezeling van de feiten. Vice-premier en Likoed-leider Yitschak Shamir, die ten tijde van de moordpartij als premier verantwoordelijk was voor het functioneren van de geheime dienst, dreigde met vervroegde verkiezingen. door Willy Werkman De crisis nam gisteren toe, toen drie ministers tijdens de regerings zitting dreigden ontslag te zullen nemen wanneer niet tot het instel len van een onderzoek naar de moordaffaire zal worden besloten. Vorige week legde het kabinet een beslissing hierover naast zich neer, toen de president van de staat, Chaim Herzog, besloot het hoofd van de geheime dienst en drie van zijn medewerkers, die van de moord op de terroristen worden verdacht, gratie te verlenen. Het hoofd van de geheime dienst. Abraham Shalom, trad in ruil voor deze 'regeling' onmiddellijk af. De gratieverlening veroorzaakte een storm van protest in juridische en politieke kringen. Vandaag zou het Hooggerechtshof in Jeruzalem vier verzoeken in behandeling ne men om de president op juridische gronden te dwingen op zijn besluit terug te komen. Ook het Israëli sche parlement, de Knesset, zou ROME (AP) - De Italiaanse presi dent Francesco Cossiga is vandaag begonnen met het beraad oyer een nieuwe regering na het aftreden, afgelopen vrijdag, van het coalitie kabinet van de socialistische pre mier Bettino Craxi. De meeste politici zijn van .me ning dat de coalitie met enkele be langrijke wijzigingen kan worden voortgezet met Craxi als premier. Verschil van mening bestaat ech ter nog over de duur van Craxi's VERIJDELD - De Westduitse poli tie heeft zaterdag vier explosieve ladingen met een totaal gewicht van 40 kilo onschadelijk gemaakt die zich in de buurt van een kern centrale in Beieren bevond. De ladingen bevonden zich in vier blusapparaten aan de voet van hoogspanningsmasten op enkele honderden meters van de kerncen trale van Gundremmingen. vandaag bijeenkomen voor een stemming over maar liefst vijf mo ties van wantrouwen tegen de re gering. Omdat het duidelijk was, dat er op dit moment nog geen meerder heid onder de ministers bestaat voor een onderzoek naar de politie ke verantwoordelijkheid voor de moordaffaire, bleef een regerings beslissing gisteren uit. Het is mo gelijk dat premier Peres deze week een extra regeringszitting zal uit schrijven. Inmiddels heeft de klei ne Shinoei-partij al besloten uit de regeringscoalitie te zullen stappen, wanneer een onderzoek uitblijft. Minister Gur (Arbeiderspartij) eiste gisteren van Shamir van het komende premierschap af te zien. "Jij bent verantwoordelijk voor al les dat er gebeurd is", riep hij Sha mir toe. "Jij kunt geen premier zijn". De Vrede Nu-beweging heeft voor zaterdagavond een massade monstratie in Tel Aviv aangekon digd, ter ondersteuning van het verzoek Shamirs verantwoorde lijkheid bloot te leggen. De ministers en Arens verlaten de vergaderzaal na de bijéénkomst van het kabinet gisteren. (foto AP) WASHINGTON (AP) - De Russi sche leider Michail Gorbatsjov heeft in een brief aan de Ameri kaanse president Reagan een nieu we versie voorgelegd van zijn voor stel tot beperking van de middel- lange-afstandsraketten in Europa. Dat werd zaterdag bekendgemaakt door een Amerikaanse functiona ris, die geen nadere details wilde verstrekken. Wel zei hij dat de VS het voorstel serieus in overweging hebben genomen. De brief werd aan Reagan over handigd door de nieuwe Russische ambassadeur in Washington, Joeri Doebinin, die onlangs in Moskou was om nieuwe instructies in ont vangst te nemen over de wapenbe- heersingsonderhandelingen in Ge- nève en de traag verlopende voor bereidingen voor een ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov dit jaar. Sinds Gorbatsjov in maart 1985 aan de macht is gekomen, heeft hij een aantal voorstellen gedaan voor de beperking van middellange-af- standswapens in Europa en ook andere suggesties gedaan om het wapenarsenaal van de VS en de Sóvjet-Unie te verkleinen. Maar Gorbatsjov heeft zijn voorstellen steeds gekoppeld aan beperkingen op het Amerikaanse Strategisch Defensie Initiatief, waarbij hij waarschuwde voor een uitbreiding van de wapenwedloop tot in de rliimte. Reagan, die vastbesloten is om een raketafweersysteem in de ruimte te ontwikkelen, heeft deze eisen steeds afgewezen. Het Amerikaanse ministerie van defensie schat dat de Sovjet-Unie in totaal 441 SS-20-raketten voor de middellange afstand heeft, en Richard Armitage, de onderminis ter van defensie, zei vorige maand dat ongeveer tweederde van deze raketten staat gericht op Westeuro- pese NAVO-landen. De NAVO heeft de VS gemachtigd om als antwoord op de Russische drei ging in Europa 572 Pershing U's en kruisraketten op te stellen. Daar van is tot nog toe de helft geplaatst. Belangstelling De Sovjet-Unie heeft steeds ver klaard dat er eerst schot moet ko men in de onderhandelingen in Genève over een vermindering van de kernwapens, alvorens een da tum en een agenda voor een twee de topontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov kan worden vastge steld. Toch is het jongste Russische^ voorstel in Genève over een beper king van de lange-afstandswapens in de VS met belangstelling ont vangen, ofschoon in het voorstel wordt gemikt op beperkingen van het SDI. Zowel Reagan als minis ter van buitenlandse zaken Shultz hebben gezegd dat het voorstel se rieuze aandacht verdient. Shultz vertelde aan journalisten op zijn thuisreis na een bezoek aan Aziatische landen, dat hij nog steeds probeert een bijeenkomst te bewerkstelligen met zijn Russi sche ambtgenoot Sjeva^dnadze. Sjevardnadze heeft geen datum willen noemen voor een ontmoe ting met Shultz, maar maakt zich wel op voor een bezoek aan enkele Westeuropese landen. "Ze hebben altijd geprobeerd om een wig te drijven tussen de VS en onze bond genoten", zei Shultz. "En dat is al tijd mislukt en zal ook deze keer niet lukken". aanstelling. Cossiga heeft de pre mier gevraagd in ieder geval nog aan te blijven tot een nieuw kabi net is geformeerd. Cossiga begint vandaag het for meel overleg met oud-presidenten Giuseppe Saragat, Giovanni Leone en Sandro Pertini. Verder staan ge sprekken op het programma met de voorzitter van de Senaat, Amin- tore Fanfani, en de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, Nilde Jotti. Morgen voert de presi dent overleg met de leiders van alle politieke partijen. Craxi's coalitie van socialisten, christen-democraten, republikei nen, sociaal-democraten en libera len was sinds 4 augustus 1983 aan de macht, langer dan alle 43 voor gaande na-oorlogse kabinetten, die gemiddeld geen langere levens duur hadden dan een jaar. Craxi werd gedwongen af te treden nadat een economisch wetsvoorstel van de regering donderdagavond bij geheime stemming werd wegge stemd. Ark van Noah blijft verborgen ANKARA (AP) - Een groep Ame rikaanse onderzoekers, die wil uitzoeken of een bergformatie in de vorm van een boot op 22 km van de berg Ararat in werkelijk heid de legendarische Ark van Noah is, hebben hun werkzaam heden moeten afbreken nadat de Turkse autoriteiten hun de toe gang tot de plek hebben ontzegd. Volgens het boek Genesis werd de Ark na de grote zond vloed bij de berg Ararat aan land gespoeld. De Koran zegt dat de ark terechtkwam op de berg Ju- di. In Turkije ligt een berg van die naam op 320 km ten zuidoos ten van de Ararat. Onderzoeker Wyatt volgt ech ter een andere redenatie. Hij zegt dat 'Ararat' in het Assyrisch 'Urartu' betekent, een oude naam voor het tegenwoordige oost-Turkije. 'Judi' betekent in het Arabisch 'hoge plaats', zodat de Ark op een hoge berg in oost- Turkije moet zijn gestrand, aldus Wyatt. SAN SEBASTIAN (AP) - Ver meende Baskische separatisten hebben zaterdag op een autoweg bij Zarauz, 15 kilometer ten oosten van San Sebastian, twee bommen laten ontploffen waarvan leden van de paramilitaire burgerwacht het slachtoffer zijn geworden. Eén politieman vond de dood en zes an deren raakten gewond. Eerder ont plofte elders ook een bom en raak ten vier agenten en een burger ver wond. De eerste bom ontplofte 's och tends om half negen toen een land rover van de civiele garde passeer- de. Eén inzittende kwam om het le ven en drie anderen werden ver wond. Toen enkele minuten later een tweede patrouilleauto naderde, ex plodeerde een tweede bom, die nog eens drie gardisten verwond de. Ambulances vervoerden de ge wonden naar een ziekenhuis in San Sebastian. Zes uur eerder deed zich ook al een ontploffing voor en wel in de noordelijke stad Bilbao. Een bom van vijf kilogram explosieven die in een vuilnisvat was geplaatst, ontplofte op een moment dat twee voertuigen van de nationale politie passeerden. Vier agenten en voetganger raakten gewond. Niemand eiste de verantwoorde lijkheid op, maar er wordt aange nomen dat de aanslagen het werk zijn van de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Vrijdag kwam bij een bomaan slag op een openbare weg in Bilbao een arbeider die daar aan het werk was, om het leven. Een andere bom die was geplaatst in de hal van een gebouw waarin een Amerikaanse firma is gevestigd, verwondde een politiefunctionaris. WILLEM III-HERDENKING - De Britse regering heeft beslo ten anderhalf miljoen pond be schikbaar te stellen om een jaar lang feest te vieren rond de her denking in 1988 dat het 300 jaar geleden is dat de Nederlandse koning Willem III de Britse troon besteeg. VROUWENMOORDENAAR - In de nacht van zaterdag op zondag is in Parijs een man aangehouden in verband met de moord op een be jaarde vrouw. Haar lijk werd zater dagavond gevonden. Zij is de veer tiende bejaarde dame die sinds ja nuari in Parijs om het leven is ge bracht. De arrestant, een 32-jarige Tunesiër, heeft bekend dat hij de 74-jarige weduwe, van wie hij sinds enkele maanden de minnaar was, na een woordenwisseling heeft vermoord. Van de dertien andere moorden zegt hij niets te weten. BRIONI (Rtr./UPI/AP) - De Opec is er nog steeds niet in geslaagd om een unaniem akkoord te bereiken over een beperking van de oliepro- duktie. De leiders van het oliekar tel leken daarom gisteren al bereid om genoegen te nemen met een meerderheidsbesluit. Een meerderheid bereikte zater dag een akkoord over richtprijzen en beperking van de produktie. Negen van de dertien Opec-landen spraken af dat de produktie in het derde kwartaal niet groter mocht zijn dan 17,4 miljoen vaten (van 159 liter) per dag, terwijl in het vierde kwartaal de produktie onder het niveau van 17,9 miljoen vaten moest blijven. Bovendien waren zij het eens over een richtprijs voor het einde van dit jaar van zeventien tot negentien dollar per vat, vijf tot zeven dollar boven het huidige prijsniveau. Gisteren probeerde de Indonesi sche minister van olie, Soebroto, alle leden van de Opec op een lijn te krijgen wat betreft de verdeling van de produktieplafonds. Alge rije, Iran, Libië en Gabon waren daar echter niet bij betrokken om dat zij zaterdag al lieten weten de afspraken niet te accepte ren. De Algerijnse minister van olie heeft de conferentie inmiddels verlaten. De vier dwarsliggers willen blij ven streven naar een veel lager pro- duktieplafond en een veel hogere richtprijs. Toen de Algerijnse mi nister van olie, Belkacem Nabi, za terdag de conferentie verliet, zei hij dat hij genoeg tijd had besteed aan het vruchteloos onderhandelen. Ook de olieministers van de andere drie dissidente Opec-leden lieten zich in dergelijke bewoordingen uit. Belangrijk probleem op de ver- agdering van gisteren was hoe de produktievermindering verdeeld zou moeten worden onder de lid staten. In het verlden is een geza menlijk beleid steeds gestrand op onenigheid over de produktiequo- ta. Enkele onafhankelijke olielan den, zoals Mexico, Egypte en Noor wegen, hebben al verklaard te wil len overwegen om samen met de Opec te proberen de slapte op de oliemarkt te overwinnen. Maar zij willen wel dat de Opec het eerst De Arabische olieminister Jamani begroet, zijn collega Crisanti van zelf eens wordt over een produktie- Venezuela vlak voor de vergadering van de Opec zaterdag. (foto ap> vermindering. DeFranseHroodjes (Baföjzr' Haarlemmerstraat 221 Leiden Meer dan 40 type s Off. dealer van o.a. PIONEER KENWOOD PHILIPS KONITECH ZIER SCHERPE PRIJZEN Inbouwen, reparatie, inruil, omruilgarantie en blijvende service. auto/hop/ ^r/jaardema LEIDEN BREESTRAAT 33. TEL 122484 HAARLEMMERSTRAAT 241. TEL. 140833 Pullover met rits. Acryl. In turquoise, groen en rood. M-L. Normaal 79.95 Nu w Gestreepte bermuda. 100% Katoen. In wit met turquoise, geel of zwart. 36 t/m 42. QO Normaal 59.95 Nü 7^ Geruit seersucker jack. Katoen/ polyester. In blauw/ groen. 36 t/m 42. Normaal 139.- Nü w Broek in 'linnen-look'. In aqua en marine. M 36 t/m 42. SI O Normaal 89.95 Nü Tr w Jacquard glansblazer. 38 t/m 44. Normaal 149.- Nü Uitgewerkte bloes. 36 t/m 42. Normaal 89.95 Nü Overslag plissé rok. 36 t/m 44. Normaal 119r Nü Tricot jurkmet polokraag. Acryl. In wit met kobalt, geel of turquoise. 36 t/m 42. M Normaal 159r Nü M w

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6