actief in vriie tijd 'Iedereen mag leren dansen, als ze zich keurig gedragen' L. Maas-Wielinga veertig jaar danslerares in Leiden Bejaarde in invalidenwagen op rijksweg Dag van de architectuur 'Markt niet verplaatsen' MAANDAG 30 JUNI 1986 LEIDEN LEIDEN - "Een uitverkoren dans? Nee, die heb ik niet. Ik vind de cha-cha-cha heerlijk. Maar elke dans heeft zijn aantrekkingskracht". Veertig jaar geleden behaalde mevrouw L. Maas-Wielin- ga haar diploma danslerares. Vanaf haar dertiende was ze al bezig met dansen. Haar vader had in 1919 een dans school aan de Nieuwe Rijn opgericht. Het ballroom-dan- sen kreeg zij als het ware met de paplepel ingegoten. "Ik heb nog een broer en zus, maar ik ben er als enige inge tuind", zegt ze lachend over haar dansschool. "Toen ik vijf tien was, werd er al aan'me gevraagd: kun jij die les niet doen? En darrdeed ik het". Mevrouw L Maas-Wielinga: "Ik word ziek, zwak en misselijk als ik niet met de dansschool bezig ben". Haar man heeft zij via de dans school leren kennen. Op dezelfde dag haalden zij het diploma dansle- raar. En in de jaren vijftig namen zij de dansschool van vader Wielin- ga over. Een leven in en met een dans school, want mevrouw Maas woont haar hele leven al aan de Nieuwe Rijn in hetzelfde pand als de dans school. Haar man is enkele jaren geleden overleden en nu drijft zij de school in haar eentje. Met assis tentie van enkele jongelui. "Het is een hobby van me. Ze zeggen wel eens tegen me: joh, schei er toch mee uit. Ga nu eens van het leven genieten. Maar ik kan er nog niet mee ophouden. Nu, in de zomer als de school dicht is, ben ik ziek, zwak en misselijk. Zodra de deu ren opengaan leef ik op". Soms kan ze wel eens naar een tuin'verlangen. Want aan de Nieu we Rijn is geen plaats voor groen. Dat werd indertijd opgeofferd aan de danszaal. Het is een oud, maar statig pand. "Altijd wel wat op te knappen. Nu worden de banken in de zaal weer bekleed. Dan moeten de plafonds worden geschilderd. Het is elke zomer raak". Maar ze is er aan verknocht. Niet elitair Niet dat het leven van dansleraar nou zo'n pretje is: "Toen mijn zoon klein was, zaten we 's middags om vier uur al aan het diner. Want om zes uur kwamen de eerste cursis ten binnen". Zoonlief liet dan ook al op zijn elfde duidelijk merken niets voor de school te voelen. "Ooit zal ik ermee moeten ophou den. Maar niet vóórdat ik een goed plan heb ontwikkeld om dit op de zelfde voet te laten voortzettèn. Wielinga heeft altijd een naam ge had in Leiden. Dat moet zo blij ven". "Elitair, dansschool Wielinga?" "Nee beslist niet. Iedereen mag le ren dansen, als ze zich maar keurig gedragen". En nette kleding aan trekken. "Ze mogen best in een broek komen hoor, de meisjes. Maar als er wordt afgedanst aan het einde van de cursus^dan vraag ik wel: joh, trek toch eens een rok aan. Steevast is dan het antwoord: "Die heb ik niet, mevrouw. Dan moet ik er een van m'n moeder le nen en die is me veel te groot". En toch komen ze dan met een rok op de proppen". I Het jaarlijkse galabal is een be grip. Toen haar man ziek was en later overleed, is er een paar jaar geen eindbal geweest. Dit jaar wèl. "We versieren de Stadsgehoorzaal met een bloemetje en een waxine lichtje op de tafels. En ieder meisje krijgt iets aardigs. Soms een rode roos in een koker. Dit jaar hadden we voor alle dames een waaiertje. Dat stond feestelijk". door Anriemiek Ruygrok Corsages zijn zeker ook uit de mode? "Nee hoor, dat wordt nog wel gedaan". Tijdens het bal wordt een big band gehuurd en ter afwisseling speelt een combo Latijnsameri- kaanse muziek. "Dat is de laatste jaren ontzettend in trek. Latijnsa- merikaanse dansen. Vroeger was het alleen ballroom wat de klok sloeg". De kleding is ook veranderd. Vlak na de oorlog waren tijdens bals de zogenaamde theemutsen in trek. "Daar was toen moeilijk aan te komen. Ik herinner me nog dat we ze maakten van vitrage. Dat verfden we en maakten we stijf met suikerwater. Leek het toch net tule". Tegenwoordig zijn de rok ken minder bol en bij de Latijnsa- merikaanse dansen hebben de da mes zo bloot mogelijke jurken aan. Is haar dat geen doorn in het oog, die blote dames? "Welnee, hele maal niet. Mits ze een mooi lijf heb ben. Dat mag toch zeker gezien worden?" Bijblijven Elk jaar bezoekt ze Blackpool, waar belangrijke kampioenschap pen worden gehouden. Daaraan is tevens een congres van danslera- ren gekoppeld. "Congressen be zoeken, dat moetje vaak doen. Dan blijf je tenminste bij". Want niet al leen het repertoire verandert, ook de dansen zelf. "De rumba bijvoor beeld. Vroeger was dat meer een square-dans (paren in een vierkant opgesteld -red.). Nu is het de Cu baanse rumba. Die is heel anders". Oude dansen als de Weense wals, Valeta en de kruispolka behoren niet meer tot het reguliere lessen pakket. "Maar na de cursus geef ik daarin speciale lessen. Belangstel ling voor die oude dansen is er nog steeds". Voor 'seizoendansjes', zoals zij ze noemt, is weinig animo meer. "In de tijd van 'Saturday night fever' heb ik dat nog wel gedaan. Maar tegenwoordig is er geen behoefte meer aan. Ook niet aan disco, nee". Over het aantal leerlingen per jaar kan ze niet exact zijn. De dans school kent goede en slechte tij den. "Dansen is een tijdje echt uit geweest. Maar tegenwoordig is het weer heel gewoon, dat jongeren op dansles gaan. Al blijf je zitten met een gebrek aan jongens. Er zijn al tijd veel meer aanmeldingen van meisjes. Maar ik schrijf jongens ge woon aan. Die mogen dan gratis op dansavonden komen. Ik probeer zo altijd een gelijk aantal jongens en meisjes te krijgen. Meestal lukt dat ook wel. Maar als het niet lukt, tja, dan moet er steeds worden ge wisseld. Krijg ik toch nog wel eens een boze moeder aan de telefoon: "Mijn dochter heeft de hele avond aan de kant gezeten". Dan zeg ik: mevrouw dat bestaét niet, ze heeft minstens drie keer gedanst, want er is gewisseld. Tja, het zijn altijd de moeders die bellen. Nooit de va ders. Die houden zich daar niet mee bezig". Na de oorlog was er een enorme toeloop naar de dansscholen, "le dereen wilde iets gaan doen. Na die ellende. Ja, we hebben in de oorlog gewoon doorgedraaid. Met een ou de koffergrammofoon. Stiekem, want samenscholingen mochten niet". Anno 1986 mag er gelukkig open en bloot worden gedanst. Per cur sus staan er zo'n honderd mensen op de vloer in de danszaal, die nog echt de sfeer van quik-quick-slow ademt. Slechts 'zoeklichten' vor men een concessie aan het disco- tijdperk. "En groepsfoto's van de cursus, daar doe ik niet meer aan. Want dat kost een hoop geld en de foto's worden nooit opgehaald. Ze vinden er niks aan. Gek hè. Dat is toch leuk voor later". In september begint ze weer met nieuwe moed. "Tegenwoordig doe ik slechts delen van een dans voor. Met praten kun je ook veel uitleg gen hoor". Kost het veel moeite om weer aan het nieuwe seizoen te be ginnen? "Oh nee, helemaal niet. Het is een kwestie van routine. Als ik morgen met de lessen moet be ginnen, dan kan dat. Ik heb geen voorbereiding nodig. En weet je wat het is: als je zo'n dansschool drijft moet je ook op je uiterlijk blijven letten. Zorgen dat je er goed uitziet. Je kleding niet laten versloffen. Dat is belangrijk". LEIDEN - Een 92-jarige man uit Den Haag is gisteravond in zijn in validenwagen terecht gekomen op de A44, tussen Den Haag en Oegst- geest. Volgens de politie zei de man per ongeluk op de snelweg te zijn beland. Toen zij na een mel ding ter plaatse kwam, bleek de be jaarde Hagenaar er inmiddels in te zijn geslaagd zijn levensgevaarlijke ritje te beëindigen op een fietspad te rijden. Inbraak in supermarkt LEIDEN - Bij de Spar supermarkt aan de Zwartemeerlaan in Leiden hebben onbekenden vrijdagnacht voor ongeveer 7000 gulden aan rookwaren en drank gestolen. De dieven forceerden een ruit en na men de benen met meer dan 150 sloffen sigaretten. 200 pakjes en vier trays met blikjes bier. LEIDEN - Op 1 juli wordt over de gehele wereld voor het eerst de 'Dag van de Architectuur' gevierd. Overal in het land, ook in Leiden, zullen daarom op een aantal ge bouwen uit heden en verleden spe ciaal voor deze dag ontworpen vlaggen worden gehesen om de aandacht te vestigen op monumen tale architectuur en stijlkenmer ken. Op het stadhuis in Leiden wordt de vlag gehesen omdat de gevel aan de Breestraatzijde na de brand van 1929 is herbouwd in de oor spronkelijke stijl. Ook op histori sche gebouwen als de Burcht, de Zjjlpoort, de Morspoort en het Rijnlandhuis zal morgen de specia le architectuurvlag wapperen. Nieuwe gebouwen waarop de aandacht wordt gevestigd zullen zijn: het stadsbouwhuis aan de Langegracht, het nieuwe onderko men van de reinigingsdienst aan de Admiraal Banckertweg, het hoofdpostkantoor aan de Schip- holweg, de universiteitsgebouwen aan de Witte Singel en het Doelen- terrein en de universiteitsgebou wen aan de Wassenaarseweg, die in tegenstelling tot de voorgaande niet door een kleinschalige maar juist door een grootschalige (glas- gevel)architectuur worden geken merkt. Ook in de omgeving van Leiden wordt morgen op tal van gebou wen de speciale vlag uitgestoken in verband met de 'Dag van de Ar chitectuur'. De activiteiten in Ne derland worden georganiseerd door de regionale kringen van de Bond van Nederlandse Architec ten (BNA). OUD GEREEDSCHAP IN KINDERBOERDERIJ LEIDEN - De winkeliersvereni ging Botermarkt neemt afstand van een van de plannen van Het KNOV met betrekking tot de Bree- straat en omgeving. In een onlangs verschenen notitie stelde het on- dernemersverbond voor om een richtingverkeer in de Breestraat in te stellen en het tegemoetkomende verkeer over de marktenroute te la ten rijden. Een deel van de markt zou dan terug moeten naar de Hooglandsekerkgracht. Het plan zou volgens het KNOV door alle Leidse ondernemers worden ge steund. Voorzitter J. Snijers van de Bo termarkt-winkeliers stelt echter dat het Leidse publiek, de markt kooplui en de winkeliers van Bo termarkt en Nieuwe Rijn tevreden zijn met de huidige plaats van de markt. "Zeker na al het gehussel van de afgelopen jaren", aldus Snijers. Hij ontkent daarom ook dat het KNOV-plan door alle Leid se ondernemers wordt gesteund. LEIDEN - Ossenhaam, klimij- zers, stierenklem, griendtrekij- zers, zaaiviool, aardappelklauw tjes - oud gereedschap, de mens heid moe, zou de dichter zeggen. Bijna niemand die nog weet hoe dit gereedschap werd gebruikt. Juist daarom is het natuurlijk zo leuk dat er nog mensen zijn die tekst en uitleg kunnen geven; die weten dat er uit een zaaiviool geen muziek komt. Zo iemand was gistermiddag aanwezig op de kinderboerderij in de Merenwijk. Voor hem kende het oude gereedschap geen gehei men. Hij wist wat de Van Dale ons gelukkig ook nog kan vertel len: dat de zaaiviool een zaai- werktuig is bestaande uit, een bak met een kleine opening waarlangs een stok heen en weer wordt getrokken die de opening regelmatig open en sluit, zodat het zaad goed verdeeld wordt. Er viel gistermiddag op de kin derboerderij overigens meer te bezichtigen dan oud, gereed schap. In verband met vijfjaar nieuwbouw had men tal van ac tiviteiten georganiseerd. Wie dat wilde, kon bijvoorbeeld plaatsne men achter het spinnewiel (zie fo to) om proefondervinderlijk vast te kunnen stellen dat spinnen zo eenvoudig nog niet is. In één van de leslokalen werd van geitemelk kaas gemaakt; een proces dat ongeveer twee uur duurt. Bij elke 'stap' kon men worden geholpen. Wie iets onge duldiger van natuur was, kon een diaserie over het maken van kaas bekijken. Eén van de leukste dingen van de middag was misschien wel de bouwplatenwedstrijd. Voor één gulden was er een bouwplaat van de kinderboerderij te koop. Alle bezoekers mochten meedoen. Aan het einde van de vakantie - op woensdag 6 augustus - kun nen alle in elkaar gezette boerde rijen tentoongesteld worden. Voor de verschillende leeftijds groepen zijn diverse prijzen be schikbaar. (foto Fred Rohde) Duivensport Uitslagen wedvluchten uit Chateauroux. De Vriendenclub: 1 W. Vijl- brief; 2, 3, 7, 10 F. Compier; 4 Bink/v.d. Berg; 5 W. Sierajr.; 6 J. Beekman; 8 H. Gijsman; 9 Kooyl Werkhoven. De Blauwkras: 1, 2 C. v.d. Nieuwendijk en zn.; 3 P. Lan- densbergen; 4 comb. De Mooy; 5, 10 R. Verhoogt; 6, 9 Tang/v.d We tering; 7, 8 comb. v.d. Blom. De Reisduif: 1,2,10 F. Penseel; 3 W. Kop; 4,8 N. de Groot en zn.; 5 H. van Wezel; 6. 7, 9 G. van Stein. Het Oosten: 1, 7 R. v.d. Nieu wendijk; 2 T. van As en zn.; 3, 8 comb. S en G; 4 B. van Putten; 5, 9, 10 G. Hendrikse; 6 P. Juffer- LPC: 1,3,5 P. de Haas; 2,4,10 F. Gijsman; 6, 7 C. v.d. Horst; 8 C. v.d. Meijden; 9 J. Stafféleu. P.V. Leiderdorp: 1, 2 comb. Reijka; 3 D. van Seggelen; 4 F. Gijsman; 5 E. Broug; 6, 7 G. van Veisen; 8 F. van Heusden10 J. van Alphen. Tevens een wed vlucht uit Bergen op Zoom: 1,3,5 J. van Laar en zn.; 2 D. van Seg gelen; 4 H. Flippo; 6,10 P. Sloos; 7 J. Knijnenburg; 8 comb. Reijka; 9 F. van Heusden. De Zwaluw: 1,6,7 Brouwer/De Best; 2 J. den Hollander; 3 P. van Leeuwen; 4, 10 H. Verhoork; 5 Aken/Nagtegaal; 8 M. Heijne; 9 G. van Leeuwen. Wedvlucht uit Personne: 1,2,5,10 H. v.d. Kooy; 3, 6, 8 J. v.d. Kooy; 4 Brouwer/De Best; 7 H. Verhoork; 9 H. Hooger- vorst. Hengelsport Hengelsportvereniging DSB viste haar derde wedstrijd in het Amstel-Drechtkanaal te Nes. Uit slag: 1 J. Benning 32 stuks-660 cm, 2 J. v.d. Heijden 25-569,3 Piet de Bolster 20-375, 4 Ger Polane 20-375,5 W. Steenbergen 14-290, 6 W. Groen 10-240, 7 F. van Eijgen 7-216,8 W. Steenbergen 7-178,9 P. v.d. Heijden 7-140, 10 J. Mark 7- 138. ANC Op de maandelijkse scholings avond van de BOA spreekt God frey Motsepe vandaag over het Afrikaans Nationaal Congres. Hij is vertegenwoordiger van het ANC bij de EG en de Benelux. De bijeenkomst wordt gehouden in het BOA-kantoor, Oude Vest 79, aanvang acht uur. Na de zomer vakantie worden de scholings avonden voortgezet. Vrijwilligers Bij de Vrijwilligerscentrale, Oude Rijn 44c, is woensdag een open middag met informatie over vrijwilligerswerk. Er wordt een videoband getoond, waarin mensen aan het woord komen over vrijwilligerswerk. Voor in formatie: tel. 149064. Weer gebruikte injectienaalden aangetroffen LEIDEN - Opnieuw is een partij gebruikte injectienaalden gevon den in Leiden. Gisterochtend wer den enkele tientallen naalden ge vonden onder het poortje van een universiteitsgebouw aan de Hugo de Grootstraat. De politie heeft de ze naalden meegenomen en zal ze laten vernietigen. Vorige week werden al aan de Drie Octoberstraat ongeveer 200 injectiespuiten en -naalden in een doos gevonden. De wijkdienst van de politie zoekt in samenwerking met de GG&GD uit waar deze spullen vandaan komen. Veel klachten over lawaai LEIDEN - De Leidse politie is dit weekeinde talrijke keren uigerukt om geluidoverlast te temperen. Bij cafés, scholen, woningen en tuinen bleken buiten zittende feestvier ders nogal eens te genieten van muziek, die de omgeving echter overlast veroorzaakte. Vannacht heeft de politie acht keer opgetre den, gisternacht vijftien keer en vrijdagnacht twaalf keer. Volstaan werd met het vermanend toespre ken van de herriemakers en erop toezien dat de volumeknop werd teruggedraaid. Er werd geen appa ratuur in beslag genomen. BOTSING OP WILLEM DE ZWIJGERLAAN LEIDEN - Een onverwachte en gevaarlijke manoeuvre van een 23- jarige Leidse automobilist op de Willem de Zwijgerlaan had gister ochtend. tot gevolg dat eert 35-jarige man uit Leiderdorp diens voertuig niet meer kon ontwijken en er bo venop knalde. Volgens de politie re den beide automobilisten naast el kaar in de richting Leiderdorp, voorbij het pompstation, toen de 23-jarige plotseling besloot te ke ren. De Leiderdorper ramde daar op de linkerzijde van de auto van de Leidenaar. De twee automobilis ten zijn in het Academisch Zieken huis behandeld voor lichte verwon dingen aan het hoofd beide auto's raakten beschadigd (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3