'Jan, Jan, staat de Bokma koud?' 'Meer betaalbare huizen nodig' Jongeren belegeren huis minister De Koning in Voorschoten Informatie over huur Verkochte jachthaven moet 'juweel' worden Statenhof nu voor driekwart gevuld Aquarellen in Warmond Inwoner van Voorschoten verdronken Doeslaan aangepast REGIO LEIDEN MAANDAG 30 JUNI 1986 Agenda (Vervolg van pagina 1) VOORSCHOTEN - Zaterdagmid dag, iets voor drieën, stopt een bus je voor de Voorschotense woning van minister De Koning. Jongeren van de Jongerenbeweging, verbon den aan de FNV, springen eruit en rennen rond met vele kilo's mate riaal. Binnen een minuut is de (doodlopende) Willem Pijperlaan afgezet met prikkeldraad en is de oprit van het huis geblokkeerd met hard hout, dat even later wordt be schilderd: 'Geen werkverschaf fing, maar werk door ATV'. door Paul van der Kooij Een jongen ontrolt een spandoek met de zelfde leus, een ander loopt rond met een rode vlag en een der de knoopt een klein touwtje aan de deurknop van de prominente Voorschotenaar. Meisjes beginnen buiten de afzetting strijdbaar het lied van de dag te zingen. De ge stencilde tekst is voorzien van een plaatselijk plattegrondje, vooral handig voor de mensen die van verre komen (Maastricht, Gronin gen, Terneuzen, Alkmaar). Een drachtig klinkt het lied uit zo'n honderd jonge kelen. De buurvrouw, een beschaafde vrouw op leeftijd, bekijkt het to neel vanaf haar stoepje. Een keurig meisje biedt haar een pamflet aan. Hierin vegen de jongeren de vloer aan met het idee van De Koning om jongeren onder de twintig jaar die een half jaar werkloos zijn ge weest voor 400 tot 500 gulden per maand verplicht te laten werken bij gemeenten. Ze noemen dat dwangarbeid, omdat werkweige- raars hun uitkering zouden verhe zen. Banen moeten via drastische arbeidstijdverkorting (25-urige werkweek) worden geschapen. En van het minimumloon en de uike- ringen moet De Koning afblijven. De buurvrouw weigert dit strijd bare stencil in ontvangst te nemen en wordt zelfs kwaad wanneer een breedgeschouderde, halfontklede jongeman met gestijfde haren en ij zeren riempjes haar de actie wil verklaren. "Dit is mijn tuin. Ga er uit", roept zij met gebalde vuist. "Wat is er nou beschadigd?", roept de getatoeëerde jongere de weglo pende dame na. Meisjes wijzen be vreesd op een bordje naast de deur van de buurvrouw: 'Pas op, waak hond'. Aankomst Om vijf over drie arriveert de de- met dienstauto en chauffeur, fie, koffie, lekker bakkie koffie", klinkt het En: "Laat de rijken de crisis maar betalen. Bij ons valt niks te halen". Een groepje om ringt de prominent en de jongen, die net nog met de buurvrouw had gekletst, probeert de bewindsman een beetje tegen te houden. Onder wijl slaat hij forse taal uit: "U be handelt ons als hout", snauwt hij. Een gesprek hoeft van hem niet zo. Beloftes? Daar trapt hij niet in. De goedgekapte pr-man van de bewe ging pakt het diplomatieker aan. Hij vraagt rustig om een gesprek met de excellentie. Daar lijkt weinig kans op. De Ko ning wil alleen maar zo snel moge lijk naar binnen en zijn vriendelij ke knikjes hebben geen richting. De begeleider schermt hem steeds nadrukkelijker af en roept: "Jon gens, schei nou toch uit". Door de zenuwen krijgt de minister pas na lang prutsen zijn deur open en dicht (de sleutel bleef zitten). Toch komt hij binnen en na kort actie-overleg wordt de voordeur dichtgetimmerd. Een blohde, jo viale agent vol robuuste taal, die kort tevoren is gearriveerd met een vrouwelijke collega, vraagt of dat vernielen nu nodig is. "Haal het er vanaf of ik doe het", zegt hij. "Je mag hier best demonstreren, maar dit is moedwillig vandalisme". Een stug rokende hippie: "Die vent heeft geld zat". De grote actievoer der: "Iets wat je doet, daar sta je achter. Wat vind jij eigenlijk van de actie?" De agent "mag daar geen reactie op geven". En vervolgens haalt hij de diagonaal gespijkerde latten er met forse rukken vanaf. "Vandaal", heet het. "Daar zal De Koning blij mee zijn". Door zijn walkie-talkie krijgt de agent te horen dat hij een seintje moet geven wanneer het lang gaat duren. "Natuurlijk gaat het lang duren", roepen jongeren. "Wel vier jaar". Keihard klinkt een onver wacht "schoften" en de onver moeibare meisjes heffen wederom het crisislied aan. Zwemmen De robuuste jongere, die zich steeds meer ontpopt als de leider van het radicale deel, wil om kwart over drie wel wat anders. Met enige medestanders gaat hij op zoek naar de achtertuin van de minister. Zou hij zenuwachtig aan een cognacje nippen? Via Chopinlaan en Han- dellaan, waar bewoners weifelend groeten, komen de demonstranten in het Adegeestpark. Daar wacht een teleurstelling: de achtertuin is alleen bereikbaar via een vijver. Een jongen met krullen overweegt een zwemtocht. De lange vreest dat hij de 50 meter lange tocht in het "giftige water" niet overleeft. Dan ziet het groepje twee meisjes in een rubber bootje. "Mogen we jullie bootje even lenen?". Ver baasd kijken de meisjes naar de wat oudere jeugd en vervolgens zetten ze er flink de vaart in, bang voor een kraakactie. Langs de Prins Bernhardlaan, vijftig meter van de belegerde wo ning, staan groepjes belangstellen den. Onder hen het jeugdige raads lid Frank ten Have, partijgenoot van De Koning. Zijn reactie? Hij zou liever op het strand liggen en "die man met rust laten. Hij werkt al hard genoeg". Inmiddels onderhandelt De Ko ning via zijn directe lijn met de centrale meldkamer van de politie. Het gerucht gaat dat hij met vijf mensen wil praten. De jongeren willen meer. Ze roepen om koffie of bier en enigen schoppen tegen de garagedeur van de minister: "De Koning kom uit je hol". De halfontklede jongeman klimt, ge holpen door medestanders en een zonwering, naar boven en kijkt de woonkamer in van deze patio-wo ning. "Jan, Jan", roept hij, "staat de Bokma koud?". De agent deelt officieel mee dat De Koning "op deze gronden geen zijn buren hebben last. Op andere plek en een ander moment is er misschien wel wat te regelen, mogelijk via het departement. Nee, klinkt het onverbiddelijk. De Ko ning is verantwoordelijk. Het om streden plan stond in zijn 'politieke testament'. Hij moet praten. Tot nu toe had hij steeds de boot afgehou den. Via de kranten bleek er geen discussie mogelijk en op een brief "kregen we een tweeregelig ant woord: De Koning wil niet praten, ook gezien alle drukte". Balkon Acht actievoerders testen onder luide uitroepen de geparkeerde Volvo van De Koning uit en leggen een kerstboom tegen de voorruit. Anderen willen échte actie. Voor dat de agent daar erg in heeft is er iemand via een dichtbegroeid stukje naast de woning achter het huis gekomen. "Er zijn mensen binnen", klinkt het triomfantelijk. De werkelijkheid blijkt minder spectaculair. "Ik ben op het balkon geweest", zegt een jongen met blauw haar en een zachte g. "De Koning zat op een paar meter af stand in een kamertje, met de deur open. Toen hij mij zag, heeft hij gauw de deur dichtgedaan. Ik wil de graag even praten, maar kreeg geen kans". "Jongens, beloof me dat jullie niet naar boven gaan. Anders moet ik extra bijstand vragen", zegt de agent. De gehoorzaamheid is klein, constateert hij vanuit een verlaten tuin aan de Chopinlaan. "Naar be neden. Toe nou, naar beneden", schreeuwt hij. Een hondje slaat aan en de jongens vrezen dat de ME in aankomst is. "Ik laat me niet oppakken, ik wil morgen naar Parkpop", zegt de getatoeëerde. 3Het groepje baant zich, gevolgd door de agent, snel een weg naar de straatkant. Het nieuwe voorstel van De Koning is binnen: hij wil op een andere tijd en een andere plaats praten. Het gebouw van de Jongerenbeweging verbonden aan de FNV, lijkt een goede plaats. De sterke arm vraagt of de minister weet waar dat is en het antwoord is fel: "Natuurlijk niet, wat weet-ie nou van jongeren?" Een meisje be twijfelt of het echt tot een gesprek zal komen en stelt voor in de vijver te gaan zwemmen. De jongen met LEIDEN - Afgelopen vrijdag stond op pagina 4 van het Leidsch Dagblad een artikel over de jaar lijkse huurverhoging, de mogelijk heden daartegen bezwaar te ma ken en eventueel tot een huurver- laging te komen. Abusievelijk ont brak bij het artikel de gebruikelij ke aanduiding dat het afkomstig was van het Instituut Burgerraads lieden. Aan het slot werd een tele foonnummer vermeld, waar inlich tingen over de regelingen rond de huur zijn te krijgen. Dat nummer (131541, op werkdagen tussen tien en twaalf uur te bellen) is van de huurcommissie, die aan het Schut tersveld 9 (vierde etage) is geves tigd. Het huis van minister De Koning aan de Voorschotense Willem Pijperlaan, zaterdagmiddag even na drie v Prikkeldraad, houten schotten: het was compleet gebarricadeerd. (foto Fred Ro krullen, die dat een half uur gele den al overwoog, loopt naar de ver laten politie-auto en zet voor de lenzen van persfotografen een pet op. "Nou, jongens tot de volgende demonstratie hè. Geen bezwaar De mannelijke agent loopt met een moet-dat-nou-jongen gezicht op hem af. Zijn vrouwelijke collega blijft rustig praten met burgemees ter P. Cannegieter, die het gebeu ren gadeslaat vanaf de hoek Cho- pinlaan/Willem Pijperlaan. Hij is, evenals de politiemensen, "toeval lig langsgereden" en had van te vo ren niets gehoord. Hij blijkt niet precies te weten waartegen de jongeren ageren en laat het zich geduldig uitleggen door een journalist van de Bouw en Houtbond FNV. "Juist. Ach zo", zegt hij peinzend, "nou, we hebben in dit land vrijheid van me ningsuiting en demonstratie". Wanneer de actie rustig op deze manier doorgaat, "kan ik moeilijk bezwaren hebben in een woelige tijd als de kabinetsformatie". Om extra politie-assistentie wil hij dan ook niet vragen. Wel zou hij het jammer vinden wanneer mensen in hun vrijheid worden lastig ge vallen. Bovenal gunt hij "deze man een rustig weekeinde na een week hard werken". ze dan niet de plaats in van ande ren? Voor een definitieve reactie kent Cannegieter de plannen te slecht. Om iets voor vieren is het grote woord eruit. De Koning is genegen zijn agenda aan te passen. De jon geren moeten hem maandag opbel len voor een afspraak. Het doel is bereikt, de actie is over. Massaal loopt de jeugd weg. De versperring blijft achter. "Kunnen jullie het op ruimen?", vraagt de agent vriende lijk. "Ik denk dat dit verkeerd overkomt bij de minister". "Het is juist goed om dit te laten staan, dat begrijpt hij best", brengen ook ge matigde actievoerders hier tegen in. De jongeren hebben echt geen tijd meer. "Nou dat moet gemeentewerken dus doen. Kost weer een flinke hap geld", mompelt de agent, die voor de rest tevreden is over de actie. Op wat uitzonderingen na (de be klimming van balkon en voorkant, het dichttimmeren van de voor deur) ging het vreedzaam. De twee agenten zijn niet echt zenuwachtig geweest, ook al was het hun eerste actie. Een voorlichter van de jongeren beweging is eveneens tevreden. De opkomst was groot, "vooral wan neer je bedenkt dat alle voorberei dingen in het diepste geheim moesten en er nog andere activitei ten waren in dit hete weekeinde". Het gesprek met De Koning noemt hij "hoopvol". Al blijft hij het frap pant vinden dat "je in deze demo cratie pas serieus wordt genomen wanneer je voor de deur van een minister gaat staan". En dan, strijdbaar: 'dit was het begin van een lange campagne". RIJNSBURG/DE KAAG - Jacht haven De Kwakel aan het Kanaal pad NW in Rijnsburg is verkocht aan de zakenman J.A. Nievaart uit De Kaag en de Leidenaar C. van der Berg. Het is de bedoeling van de twee nieuwe eigenaren dat de jachthaven een flinke opknapbeurt krijgt. "Het moet een juweeltje worden op het gebied van de watersport", zegt Nievaart. Op dit moment is er plaats voor ongeveer 100 boten. Het is de bedoeling dat dit aantal wordt uitgebreid en ook voor de winterberging van schepen moe ten meer megelijkheden komen. "Dit hoort bij het sociaal gebeuren in de watersport", vindt Nievaart. Eerder deze maand kreeg de Kat- wijkse notaris mr. J. Huigen op dracht van een Rijnsburgse bank om de jachthaven van J. van Delft uit het bloemendorp openbaar te verkopen. Afgelopen zaterdag maakte de notaris bekend dat deze openbare verkoop niet doorging. "De jachthaven is onderhands ver kocht", aldus de notaris. "We willen er eerst eens flink de bezem doorhalen", zegt Nievaart. "En daar hebben we ook het ge meentebestuur bij nodig. Maar het blijft in elk geval een jachthaven", zo verzekert hij. "Er vinden op dit moment activiteiten op het terrein plaats die eigenlijk niet bij een jachthaven horen", aldus Nievaart. Hij denkt daarbij onder meer aan sloopauto's die her en der op het terrein staan. "Hoe de jachthaven er precies komt uit te zien, weten mijn com pagnon en ik nog niet. Ik ga eerst een paar weken met vakantie, maar in elk geval wordt de exploi tatie van de jachthaven niet op de huidige voet voortgezet", aldus Nievaart. MAANDAG Leiden Gymzaal - Herenstraat 83, afsluiting sei- zoen volksdansvereniging Oud Poel geest met instuif, 19.30-22.30 uur. Warmond Oude Gymzaal - Dorpsstraat, opening expositie 'Warmonders voor Warmon- ders', 20 uur. Café De Zon - Klaverjassen en sjoelen, 20 uur. DINSDAG Warmond Kagerplassen - zeilwedstrijden Kaag- week, hele dag. Zaal Mariënhaven - feestmiddag voor oudere Warmonders, 14.30 uur. Groot Park Leerust - show met muziek korpsen, 19 uur. Trefpunt - bridgedrive. Jeugdsoos Ut Sloepie - Meerpunt, Dorpsstraat, Franse kaas- en wnnavond, 21.30 uur. LEIDERDORP - Het Statenhof kantorencomplex in Leiderdorp loopt zo langzamerhand aardig vol. Het zes jaar oude gebouw is mo menteel voor driekwart verhuurd. Dit is te danken aan het feit dat de markt voor bedrijfspanden weer aantrekt, aldus de heer van der Plas van makelaardij Smitsloo, die bemiddelt bij verhuur van Staten hof. Dit jaar zijn er zes nieuwe firma's en instellingen in het gebouw ge trokken. De makelaar hoopt bin nen afzienbare tijd het gehele ge bouw verhuurd te hebben. Als handelaar Jan van den Broek vorig jaar niet uit Statenhof was vertrok ken, zou het gebouw nu vol zijn ge weest, aldus Van der Plas. Momenteel biedt het gebouw on derdak aan een uiteenlopend ge zelschap zoals de ABN, de Neder landse Aannemers Combinbatie, de ASA, Het Landelijk Orgaan Kankercentra, diverse computer bedrijven (waaronder recent Dem- menie uit Leiden), de Provinciale Kruisvereniging, de Haagse Post en Medicus (een uitgeverij op me disch gebied). Volgens de makelaar is er nog steeds belangstelling voor grote kantoorcomplexzen als Statenhof, vanwege relatief lage servicekos ten in vergelijking met kleine, aparte kantoorpanden. WARMOND - De Delftse aquarel len-maker Aad Mustert exposeert juni tot 24 juli in het Oude Raad huis te Warmond, Dorpsstraat 36. Thema van de expositie is Water land in Waterverf. Volgens het persbericht moeten van Mustert vooral geen theore tisch gecontrueerde -ismen wor den verwacht maar steden, dorpen en dieren om ons heen, bezien door de veelkleurige bril van een ro mantisch schilder. VOORSCHOTEN - Met man en macht zijn eigenaren, brandweer en politie zaterdagochtend in een weiland achter de Voorschotense Rouwkooplaan rond elf uur bezig geweest om een drachtige koe uit een sloot te trekken. Hetgeen pas na veel moeite lukte. Via twee brandslangen kon de koe uiteindelijk op het droge worden geholpen. Ze liep geen verwondingen op. VENHUIZEN/VOORSCHOTEN - De 55-jarige Voorschotenaar N. Segaar is gisteren verdronken in Schellinkhout (gemeente Venhui zen). De man stond in een natuurge bied langs het Ijsselmeer te vis sen. Waarschijnlijk is hij het wa ter ingegaan om zijn vislijn los te maken en mogelijk is hij daarbij door de temperatuurovergang on wel geworden, aldus de politie. Hij kreeg vermoedelijk een hart stilstand. De Voorschotenaar, die alleen was, werd gistermiddag rond vijf gevonden langs de kant van (foto Holvast» het water. LEIDERDORP - 'Slechts' een shock hield een 32-jarige vrouw uit Zoetermeer over aan een ijzingwekkende manoeuvre met haar auto. Rond vier uur vanochtend knalde zij in volle vaart tegen de vangrail van rijksweg 4, ter hoogte van Hoogmade. De vrouw zou door vermoeidheid een blackout hebben gehad toen zij haar bijna fatale stuurfout maakte. Van alcoholmisbruik is geen sprake. De vrouw is voor onderzoek naar het AZL overgebracht. Op de foto: dit bleef er van haar auto over. (foto Holvast» LEIDERDORP - Het eenrich tingverkeer in de Leiderdorpse Doeslaan blijft gehandhaafd en gaat ook gelden voor de Tuin straat tot de Akkerstraat. Ten behoeve van de Doeslaan-be woners worden 55 parkeer plaatsen aangelegd: 7 in de Hoofdstraat, 9 in de Tuinstraat en 39 in de Doeslaan zelf. Aan de oneven kant komen par keerhavens over de hele lengte van de Doeslaan. Buiten de parkeervakken komt een par keerverbod en bijna overal komt een trottoir van minimaal 1.45 meter. Passende lantaarn palen moeten de Doeslaan 'af maken. Dat zijn de ingrediënten van een herinrichtingsplan, opge steld door gemeente en Does- laan-bewoners. Het nieuwe plan is ontstaan nadat in ver schillende (commissievergade ringen) al ettelijke uren over de Doeslaan is gediscussieerd. Uiteindelijk besloten beide partijen in de commissieverga dering ruimtelijke ordening van januari de zaak nog maar eens te bekijken, want de plan nen die toen op tafel lagen wa ren niet voor iedereen aan vaardbaar. Zoeterwouds CDA-raadslid trekt aan de bel ZOETERWOUDE - De woningen die in Zoeterwoude worden ver kocht, gaan grotendeels naar 'bui tenstaanders'. "Dat is een indicatie dat het huidige koopwoningenbe stand weinig interesse wekt van de kant van de autochtone Zoeter- woudse bevolking. Als gemeente moeten we zo flexibel zijn om op dat gegeven in te spelen". Aldus C. Hogenelst, lid van de Commissie Woningtoewijzing en Zoeterwouds CDA-raadslid, afge lopen week tijdens de raadsverga dering in een toelichting op het on langs verschenen jaarverslag over 1985 van de commissie. Volgens Hogenelst kampt de commissie, die de gemeentelijke woningen moet verdelen, momen teel met meer problemen. Zo wei geren nogal wat Zoeterwoudena- ren een hen aangeboden woning omdat de huren hun capaciteit te boven gaat. "Laten we alsjeblieft meer huizen bouwen met betaalba re huren", pleitte Hogenelst. Hij ontzenuwde vervolgens een eerder gemaakte opmerking van een partijgenoot dat alleenstaan den in Zoeterwoude soms acht, ne gen jaar op een woning moeten wachten. "Dat is niet juist. Vier tot vijf jaar staat er voor. Acht, negen jaar, dat komt alleen voor bij men sen die een aantal keren een aange boden woning weigeren. Ja, als je Wel is volgens hem de 'trend' dat het aantal alleenstaanden in Zoe terwoude stijgt. Procentueel zeer sterk zelfs. Momenteel maakt de categorie alleenstanden bijna vijf tig procent van het totale aantal woningzoekenden uit. Bij toekom stige woningbouw moet met dat gegeven terdege rekening worden gehouden, aldus Hogenelst.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2