LEIDSCH DAGBLAD Nog nooit zo druk op Nederlandse stranden NA MEXICO DE TOUR EN WIMBLEDON. WU Nieuw overleg over euthanasie Duizenden tv-kijkers in Rijnstreek missen wk-finale door storing Gekkenhuis in Argentinië Honderdtal jongeren belegert woning van informateur ÉC- ""ftJSS» Reagan zoekt contact met ANC-leider Tambo BLOEMKOOL EN VARKENSLEVER MAANDAG 30 JUNI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38048 STREEK - In duizenden huisge zinnen in de Rijnstreek zijn gister avond vele harde woorden geval len: de voetbalfïnale Argentinië- West-Duitsland was nauwelijks een kwartier aan de gang, toen de televisie het liet afweten. Het scherm vertoonde een troosteloze mist. Overschakelen op de Duitse of Belgische kanalen mocht niet ba ten. In plaats van acties van Diego Maradona kregen de televisiekij kers in Alkemade, Woubrugge, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Nieuwkoop en Nieuwveen de rest van de uitzending een afgrijselijk grijs scherm voorgeschoteld, bege leid door onsportief geruis. In Ter Aar had men zelfs geen stroom, want daar zat het euvel: een storing in een hoogspanningskabel in de Vosholstraat in Ter Aar, die van acht tot twaalf uur duurde. Een vertwijfelde greep naar de telefoon deed de ergernis onder de voetbalkijkers alleen maar toene men. De storingsdienst van Case- ma, overspoeld door honderden te lefoontjes, liet slechts via een in ge- sprektoon iets van zich horen. Op vele manieren probeerden voetbalfans een regelrechte ramp avond te ontlopen. Gelukkigen met een draagbaar teeveetje met huisantenne stelden bereidwillig hun woning open voor de mede-ge- dupeerde kijkers. Ook degenen, die een eigen antenne op het dak hadden staan, konden op onver wacht bezoek rekenen. In Alkema de bleken vele huurders van de woningbouwvereniging nog een oude aansluiting op de centrale wijkantenne te hebben. Door snel de stekker te verwisselen, misten zij niet al te veel. Vanzelfsprekend hielden ook zij 'open huis'. In Ter Aar was het zonder elek triciteit helemaal kommer en ellen de. Pas aan het eind van de avond kregen de televisiekijkers weer beeld, maar toen was de 3-2 hun allang de neus voorbij gegaan. De stroomstoring kon niet op een ongelukkiger plek vallen, na melijk precies in de aanvoerlijn tussen de PTT-toren in Alphen en Ter Aar waar het Casema-net voor de Rijnstreek begint. Hierdoor kwamen alle 8000 abonnees op de kabel zonder signaal te zitten. De oorzaak van de stroomstoring zou een kortsluiting in een hoogspan ningskabel zijn geweest. Pas na vier uur had het Energiebedrijf Rijnland de storing opgeheven. Bondskanse lier Helmut Kohl - speciaal voor de finale overgevlogen naar Mexico - kijkt een beetje zuinig de ande re kant uit als de veel-bejubel- de Argentijnse sterspeler Mara dona de wereld beker kust na de 3-2 overwinning op West-Duits- land. (foto AP) Westduitsers dik tevreden 20 PAGINA'S Compleet gekkenhuis in Buenos Aires na het behalen van de wereldtitel door Ar gentinië, Westduitsers zijn dik tevreden met de tweede plaats. PAGINA 11 Wereldkampioenschap plaatst voetbalvisie in Zeist in opmerkelijk daglicht. Streuer/Schnieders grijpen weer naast zege in TT: 'In As sen gaat er altijd wel wat mis'. Friezen beperken eerste ver lies in Kaagweek. PAGINA 14 Gevestigde zwemorde heeft nog niets te vrezen. PAGINA 15 Internationals zijn hockey- moe: verlies in testserie tegen Pakistan. PAGINA 17 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Nog nooit is het op de Nederlandse stranden zo druk geweest als het afgelopen weekeinde. Om te illustre ren hoe groot die drukte was, meldde de Verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen, dat er in Katwijk alleen nog maar staanplaatsen op het strand waren. De Wassenaarse politie sloot zondag rond het middaguur zelfs de toe voerwegen naar het strand af. Op de parkeerterreinen was geen plek meer vrij. De badgasten werden doorverwezen naar Noordwijk en Kat wijk, maar daar was ook geen doorkomen aan. De run naar de stranden begon al Gerritsen van de Verkeerscentrale. vroeg. Omstreeks half elf waren al- "Het leek wel of heel Nederland le wegen overvol. Alleen al op de verkoeling zocht by het water. Op grote toevoerwegen stonden files sommige stukjes strand waren zo- j met een lengte van tussen de hon- veel mensen bij elkaar, dat er geen I derd en honderdvijftig kilometer, zand meer was te zien". De rijkspo- Binnenwegen naar plassen en me- litie gaf ae strandliefhebbers daar- ren zaten eveneens volledig ver- om rond het middaguur het advies stopt. De thuisreis aan het eind van om maar thuis te blijven of ergens de middag en begin van de avond, anders heen te gaan, omdat het verliep gespreid en gaf nauwelijks strand met de auto praktisch onbe- enig oponthoud. In die drukte de- reikbaar was geworden. Net als het den zich vijftien ongevallen voor circuit in Zandvoort waar autora- waarby vijfendertig auto's waren ces werden gehouden, betrokken. Negen mensen liepen Hoewel de stranden mudvol za- verwondingen op. ten, had de politie het niet écht "Het was één horde van verkeer druk. Bij de drie strandposten richting strand", vertelde Theo (Wassenaar, Katwijk en Noord- wijk) werden over het hele week einde 'slechts' 74 huilende kinde ren afgeleverd die hun ouders kwijt waren. De agenten deelden links en rechts wat bekeuringen uit aan strandgangers die, ondanks het verbod, toch hun hond hadden meegenomen. Veel ongemak had den de badgasten van kwallen «DRUKKERIJ SaDELTABACH 071-899241 Energieweg 25 Zoeterwoude-Rijndijk °rJ§s'$e"e uwe* 1 ATTENTIE ATTENTIE ^kse^trandpolitie^zegt ^at^er Hietbij bedanken wij al onze klanten voor het vertrouwen in ons geschonken 'hele bedden' langs de vloedlijn la- 5 gedurende 50 joren. gen. Ze gaven echter weinig pro- Wij zijn nu gesloten. Moor in de moond juli zijn wij'iedere woensdagmiddag j-. geopend van 2 ,ot 6 UUr voor het afhalen von reparoties e.d. 2/79/7 16/7 S- 23/7 - 30/7. z'in«n "foto*® blemen, omdat het 'goedaardig soort' ging. De soms tropische warmte be zorgde vooral de wegenwacht langs de kust handen vol werk aan auto's die het in de hitte begaven. -- De meest voorkomende vorm van loodz ardi9en"nr(]t pech waarmae de automobilisten a|f Iih9 v yinQ. te kampen hadden: oververhitting. !ierii-at aM®r Drukte op de wegen. De vakan- i0 pl feill°2e tiegangers hielden er zaterdagmo- 0r eep gen al rekening mee. Om zeven uur 's ochtends was er dubbel zoveel verkeer als normaal gesproken op dat tijdstip. Op enkele knelpunten (Velperbroek, Zeelandroute, en rond Eindhoven) was er sprake van filevorming. Wel druk, maar geen verstopte wegen. Dat meldde de politie in Assen waar dit weekeinde de TT - 140.000 bezoekers - werd verreden. Er waren opmerkelijk meer moto- KATWIJK - Badgasten hebben dit ren dan auto's op de weg, aldus de weekeinde op het strand van Kat- politiewoordvoerder. Afgezien van wijk weer een stuk vleugel van een de domper van twee ongelukken, vliegtuig gevonden. Eerder deze waarby een twintigjarige Westduit- maand werd op dezelfde plaats ook ser om het leven kwam en drie ern- een deel van een vliegtuigvleugel süê gewonden vielen, toonde de ten met het verboden Afrikaanse gering probeerde rechtstreeks aangetroffen. Het wrakstuk is, net Politie zich tevreden over het 'vrij Nationale Congres (ANC). Dat is infWnt r piiciirra' „owlnnn EC.t» TT1 Ook voor computer-formulieren Weer stuk vleugel vliegtuig gevonden (Van een onzer verslaggevers) Tevens wensen wij u het allerbeste in de toekomst. En onze donk oan u voor =s al het goede wat u ons gewenst heeft. 1Ë1 Juwelier v.d. Water, Haarlemmerstraat J81, Leiden. SANTA BARBARA (AP/UPI) - De Amerikaanse regering overweegt een nieuwe houding ten opzichte Zuid-Afrika en zoekt contac- als het vorige, naar het vliegveld in Valkenburg gebracht. Over de herkomst van de brok stukken is weinig bekend. Zeker is dat ze niet afkomstig zyn van een marine-verkenningsvliegtuig, dat twintig jaar geleden werd gekaapt en voor de kust bij Katwijk in zee stortte. Volgens de marine is het niet uitgesloten, dat de vleugelres- ten aan een buitenlands vliegtuig hebben toebehoord. Weinig verandering Zonnig, in de nanacht enkele mistban ken. Minimumtemperatuur ongeveer 15 graden. Middagtemperatuur van 21 graden vlak aan zee tot 29 graden el ders. Zwakke tot matige oosten wind, in de middag aan de kust wind van zee. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: eerst weinig ver andering. Vanaf vrijdag koeler en mo gelijk een bui. Dinsdag 1 juli 1986 Zon op: 05.23 uur, zon onder: 22.03 uur. Maan op: 01.57 uur, maan onder: 16.46 rustige' verloop van de 56ste TT. dit weekeinde i hoog- Elke maandagen dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, per stuk Varkenslever, 500 g <mm> 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. geplaatste regeringsfunctionaris sen in Santa Barbara, Californië, het tijdelijke Witte Huis. Een func tionaris zei dat de Amerikaanse re- indirect contact te leggen met zwarte leiders, onder wie Oliver Tambo van het ANC. Op laag 'ni veau zijn, buiten Zuid-Afrika, al enkele contacten met het ANC tot stand gebracht. Het nieuws over de beleidsher- ziening is verrassend, omdat presi dent Reagan en leden van zijn ka binet bij voortduring hebben ver zekerd dat geen wijziging in de po litiek van 'constructief engage ment' werd overwogen. Een wijzi ging in Reagans verzet tegen eco nomische sancties is op korte ter mijn overigens niet te verwachten. De Amerikaanse regering ziet mogelijkheden tot een dialoog in Zuid-Afrika in de verklaring die dë gevangen ANC-leider Nelson Man dela onlangs deed eri waarin hij zei dat hij geweldloze acties niet wilde uitsluiten, aldus de Amerikaanse functionaris. Hij zei dat het Ameri kaanse beleid in nauwe samenwer king met Groot-Brittannië wordt geformuleerd, omdat de Britten nauw bij Zuid-Afrika betrokken zijn. De Britse premier Thatcher heeft zich steeds fel verzet tegen economische strafmaatregelen te gen Zuid-Afrika. Lubbers eist andere tekst DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers wil, dat CDA-ondérhandelaar De Vries opnieuw met zijn VVD- collega Nypels gaat praten over de euthanasie-paragraaf in het ont- werp-regeerakkoord. Lubbers vindt de inhoud daarvan volstrekt onvoldoende en weigert ook met een dergelijke tekst het volgende kabinet in te gaan. De Vries en Nijpels waren over eengekomen dat het nieuwe kabi net een wetsontwerp zou indienen op basis van enkele in het regeer akkoord vastgelegde randvoor waarden en het nog uit te brengen advies van de Raad van State. De regeringsfracties zouden daaraan echter niet gebonden zijn. Zij zou den dus straks de vrijheid hebben om eventueel zelf met een wetsont werp in de Tweede Kamer te ko- Lubbers is bang dat het CDA elk wetsontwerp dat de huidige eutha- nasie-regeling soepeler maakt zal verwerpen. De VVD zou dan de handen vrij krygen om samen met PvdA en D66 een liberaler wetge ving tot stand te brengen. Lubbers vreest dat hij in dat geval verplicht zal worden zijn handtekening te zetten onder een wetsontwerp waarmee hy het volstrekt i is. (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - Zo'n honderd jongeren van de FNV-jongerenbe weging hebben afgelopen zater dagmiddag het huis van demissio nair minister en informateur De Koning in Voorschoten belegerd. De jongeren zetten de Willem Pij perlaan in de wijk Adegeest af met prikkeldraad. De oprit van de mi nisterswoning werd met hout ge blokkeerd en beschilderd met leu zen als 'Geen werkverschaffing, maar werk door atv'. De Konings voordeur werd dichtgetimmerd. De volgens de politie redelijk vreedzaam verlopen blokkade was bedoeld als protest tegen het idee van De Koning om jongeren onder de 20 jaar, die een half jaar werk loos zijn geweest, voor 400 tot 500 gulden in de maand verplicht te la ten werken bij gemeenten. De jon geren noemen dat dwangarbeid, omdat werkweigeraars hun uitke ring zouden verliezen. Banen moe ten via atv worden geschapen, al dus de FNV-jongeren. Minister De Koning, die net thuiskwam op het moment dat zijn huis was gebarricadeerd, kon aan vankelijk vrijwel ongehinderd zijn huis binnenkomen. Vanuit zijn werkkamer onderhandelde hij ver volgens via de politie met de beto gers: de minister wilde eventueel wel pratenmaar dan op een ande re plek en een ander moment. Rond vier uur bereikten jongeren en mi nister een akkoord: er komt een ge sprek. De jóngeren zouden hem vandaag moeten bellen voor een af spraak. Daarop kwam een einde aan de belegering. De versperring bleef echter achter, in afwachting van de komst van Gemeentewerken. Onderzoek moord HALFWEG (ANP) - Het regionaal recherche-bijstandsteam van Alk maar en Haarlem is vanochtend een onderzoek begonnen naar de moord op een nog onbekende man van tussen de 20 en 35 jaar oud. Zijn stoffelijk overschot werd gis teren gevonden op een verlaten in dustrieterrein nabij de grens van Halfweg en Amsterdam. Volgens een politiewoordvoerder is de man met schoten uit een vuurwapen om het leven gebracht en heeft het lijk waarschijnlijk enkele dagen op het industrieterrein gelegen. A Haarlemmerslraal 37, Leiden L* 071-122050 Posttaiieven morgen hoger DEN HAAG (GPD) - De posttarie- ven gaan morgen omhoog. De be langrijkste nieuwe binnenlandse tarieven worden: brieven tot en met twintig gram 75 cent; druk werk tot en met twintig gram 65 cent; briefkaarten en drukwerk- kaarten (zonder envelop) 55 cent. Het is voor het eerst sinds april 1982 dat de post weer duurder wordt. De Vries en CDA-fractiespecia- list Borgman onderkennen dat ge vaar wel, maar zij vinden dat het CDA beter de handen schoon kan houden dan akkoord gaan met een compromis dat in strijd is met het CDA-verkiezingsprogramma. Zij nemen op de koop toe dat er in dat geval eventueel een liberaler wet geving tot stand komt. Deze week zullen de fracties van CDA en WD hun oordeel geven over het concept-regeerakkoord. Verwacht wordt dat de tekst over euthanasie, vooral in de CDA-frac- tie, de meeste problemen zal ge ven, waardoor de kabinetsformatie kan worden vertraagd. De WD- fractie heeft minder moeilijkheden met de voorgestelde euthanasie- paragraaf. (Zie verder pagina 5) RDM: kans op reuzenorder Saoedi-Arabië ROTTERDAM (GP^/ANP) - De Rotterdamse Droogdok Maat schappij (RDM) maakt kans op een miljarden-order uit Saoedi-Arabië. RDM-directeur Eijsker bevestigde vanochtend dat er contacten zijn met de Saoedi's over de levering van vier en misschien zelfs acht on derzeeërs. Tot 1992 is de werf bezig met de bouw van vier Walrus-onderzeeërs voor de Nederlandse marine. De eerste hiervan is in het vooijaar te water gelaten, de tweede volgt na de winter. Eysker zei vanmorgen dat enkele afdelingen bij de werf al in 1987 'uit het werk lopen' zodat een eventuele Saoedische order zeer welkom zou zijn. Om hoeveel onderzeeboten het gaat wilde hy niet zeggen. „Het kunnen er vier zijn maar ook acht. Dat beslist de klant", aldus Eijsker. De bedragen die met een eventuele order zijn gemoeid, variëren van twee tot ruim vier miljard gulden. Behalve met Saoedi-Arabië dat nu nog niet over onderzeeërs be schikt, is de RDM nog met een aan tal andere landen in onderhande ling over de levering van dergelijke schepen. Er zullen vrijwel zeker tegen de levering van onderzeeboten aan Saoedi-Arabië bezwaren rijzen, omdat dit land in een spanningsge- bied ligt en daaraan worden inge volge de opvattingen van het nog huidige kabinet-Lubbers geen wa pens geleverd. por maand 22,70 per half jaar f 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) i—I per iaat I 256 90 per kwartaal 67.45- uw voorkeu, aankru.sen Pe eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naarn Mn Straat Postcode/Plaats Telefoon: controle bezorging) U ku,n,,i'eiibon °Ps,uren naar het Letdsch/Alphens Dagblad, Antwoordnummer 10050. 7300 VB Leiden. In ,.n oo„u„n. >uw op, 6.H.0 1071H4494I

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1