El Onverwachte titel William Augustinus Internationals hockeymoe I Heike Drechsler evenaart wereldrecord Koch m m Jimiorenkampioen op 3000 meter Barel in Nederland zonder concurrentie Cricketers -van Ajax falen weer Mellaard haalt weer EK-limiet Nederlands team verliest testserie tegen Pakistan Noodlot slaat toe voor Alphians MAANDAG 30 JUNI 1986 BEVERWIJK - William Augusti- nus mag zich een jaar lang kam pioen van Nederland noemen. Vol komen onverwacht sloeg de veel belovende atleet van De Spartaan zaterdag in Beverwijk tijdens de Nederlandse junioren kampioen schappen toe op de 3000 meter. Dankzij een fenomenale slotronde (in 55.9) versloeg hij de aanwezige Nederlandse juniorentop en kwam hij bovendien uit op de zeer res pectabele eindtijd van 8.48.29. De jonge atleet van Hellas uit Utrecht en de veterane van NSL duldden bij de mannen respectie velijk vrouwen geen tegenstand. Victor Zonneveld van De Bataven legde niet alleen beslag op de twee de plaats bij de mannen, maar was bovendien de snelste veteraan. Eigenlijk was het te warm om lang hard te lopen. Dat had Ben van Vlaanderen het best begrepen. Hij besteedde de minste tijd aan de 25 kilometer van Lisse: 1.25.03. De IJ sell De eerstejaars A-junior was zelf vorige zeven keer dat deze wed strijd werd gehouden was de win naar altijd sneller geweest. Toch moet de prestatie van de Hellas-at leet naar waarde worden geschat. De geroutineerde veteraan Vic Zonneveld was ruim drie minuten langzamer en moest vooral op het eind veel toegeven op zijn half zo jonge tegenstrever. Wil van Rijn (Rijnsoever) kwam na 1.31.44 als achtste over de eindstreep. Spar taan Theo van de Veek werd elfde in 1.34.41. Joke van Gerven (NSL) kwam in dit veld van 68 "heethoofden" uit stekend voor de dag. Met haar tijd van 1.39.13 benaderde zij de subtop van de mannen en bleef zij de mas sa ruim voor. Overigens bereikten acht deelnemers de finish niet, om dat zij onvoldoende hittebestendig waren. Een aantal Leidse atleten nam gisteren deel aan baan wedstrijden in Amsterdam. Ton van den Berg (Bataven) bleef op de 1500 meter clubgenoot Hans van der Vijver een fractie voor: 4.02.3 om 4.02.7. In een eerdere serie kwam Casper Ra- venbergen (Bat) in 4.04.0 binnen, op de voet gevolgd door Tony Pracht (AV Holland): 4.04.6. Vete raan Willem Ravensbergen (Bat) waagde zich aan de 5000 meter. Hij blijft met zijn 16.53.0 in de leef tijdsklasse van 55 tot 60 jaar een klasse apart. Jaap Dirkx (Holland) werd dit weekeinde vierde op een loopvier kamp in Rotterdam. Zijn sterkste afstanden waren de 200 meter (23.0) en de 400 meter (50.6). 19>5. de laatste die op zo'n succes had gerekend. De laatste weken leek het wel of hij niet vooruit te bran den was. Heel slecht verliep de af gelopen competitiewedstrijd voor de Augustinus, want hij slaagde e niet eens in op de 800 meter onder de twee minuten te blijven. Het motiveerde hem ook niet tot het le- van een topprestatie, die er zaterdag desondanks toch uit kwam. Kennelijk stimuleerde de concurrentie, met Luc Krotwaer en Steven Wijker als bekendsten, de jonge Spartaan. Ook het wed strijdverloop beviel hem. Toen het veld rondenlang bijeen was geble ven kon Augustinus laten zien dat hij wel degelijk snelheid bezit. Kwam de titel voor Augustinus als een verrassing, de ereplaats die Hellen Bank op de 400 meter be haalde was min of meer ingecalcu leerd. Ook vorig jaar reikte de atle te van De Bataven zo ver. Net als toen had zij geen enkel probleem met de serie, die zij zaterdag in "11 doorliep. Iets sneller nog leg de Bank de finale af (in 58.71), zo- dat zij tevreden met een bronzen medaille huiswaarts kon keren. Speerwerpster Astrid Ooster- heijer (Spartaan) viel net buiten de grijzen. Zij werpt weliswaar con- poei.stant boven de 40 meter, maar ?q noest in Beverwijk constateren '!j: lat alleen een persoonlijk record haar op het erepodium had kunnen rk brengen. Zo ver kwam Oostermeij- ger niet, maar haar vierde plaats met de afstand van 40.58 biedt hoop voor de toekomst. Waldo.de Boer |(Bataven) behaalde een knappe vijfde plaats op de 400 meter hor- len. Zijn serietijd van 56.94 bete- s lende bovendien een nieuw per- Snelwandelaar Dirk Maassen van de Brink won zaterdag met overmacht een 2-uurswedstrijd in Barendrecht. Na tussentijden van 51.10 op de 10 en 1.46.32 op de 20 kilometer werd er na twee uur 22.236 meter voor de Leidenaar op gemeten. Aan de eerste Elfstedenloop heeft een ploeg van AV Holland deelgenomen. De 12 atleten had den voor de 200 kilometer door Friesland 14 uur en 43 minuten no dig. TIM BROUWER DE KONING STEIN - De kersverse Europees kampioen op de halve triathlon, Rob Barel, heeft in Stein ander maal van zich doen spreken. De 26-jarige Veenendaler haalde na 1,9 km zwemmen, 90 km fietsen en 21,1 km hardlopen de winst binnen in een tijd van 4 uur 15 minuten en 5 seconden. De grootste tegenstander van Barel in het Zuid-Limburgse heuvellandschap was de warmte. Temperaturen van 28 graden teisterden hem en de andere atle ten in hun race tegen het uur werk. Dankbaar accepteerden ze de hulp van de toegesnelde in woners van Stein die met behulp van tuinslangen en sponsen de deelnemers van de nodige verfrissingen voorzagen. Van concurrentie was opnieuw geen sprake. De simpele reden hiervan is dat er op het moment niemand in Nederland rondloopt die Barel maar enigszins zou kunnen bedreigen. Professional Peter Zyderveld en Frank Huls meldden zich met blessures bij de organisatie af, terwijl Gregor Stam zich al in het Zweedse Sa ter bevindt, waar hy volgende week zijn Europese titel hele triathlon moet verdedigen. Een voorsprong van tien en een halve minuut na twee onder delen achtte Barel voldoende om zich een rustige halve marathon te kunnen permitteren. Ook voor hem staat volgende week name lijk het Europees kampioen schap hele triathlon op het pro gramma. De als tweede lopende Henry Kiens liep zodoende ie dere van de vier te lopen ronden in op de leider. Voor de Gro ningse student bleef het verslaan van Barel echter een illusie. De eindtijd van Kiens was 4.17.37. Jaap van den Berg uit Soest bleef steken op een tijd van 4.20.16, wat goed was voor een derde plaats. In de schaduw van de toppers namen ook enkele atleten uit de Leidse-regio deel aan de wed strijd. Hans Wesseling uit Noord- wijk toonde zich de rapste door na 4 uur en 37 minuten binnen te komen. Zijn plaatsgenoot Jac ques van Beelen deed er 10 mi nuten langer over en klokte 4.47. De Oegstgeester Fred Klootwijk beëindigde zijn wedstrijd in een nieuw persoonlijk record van 4.57. De leraar lichamelijke op voeding had zijn tijd nog scher per kunnen stellen, ware het niet dat hij door kramp werd getrof fen. Dit gebeurde op het moment dat Barel hem op twee ronden zette. "Bij het beklimmen van een heuvel sloegen mijn benen helemaal vast en viel ik op de grond. Barel kwam er aan gelo pen en stopte. "Gaat het, of zal ik even helpen", zei hij tegen me", aldus een nog steeds verbaasde Klootwijk. Carla Krauwel leverde op nieuw een felle strijd met haar grote concurrente Heriny Ver- donck. De Noordwijkse had vooral met het zware fietspar- cours de nodige moeite en zag Verdonck derhalve slechts bij start en finish. De winnende tijd van de uit Maarssen afkomstige Verdonck was 5 uur en zes minu ten. Carla Krauwel beëindigde vier minuten later haar wed strijd. - In Dungen kwamen Ben van Zeist en Richard van Diessen hand in hand over de finsh. De winnende tijd in deze kwart- triathlon, die was opgenomen in het Super Prestige circuit, be droeg 2.06.10. Als derde finishte Frank Heidoorn in 2.08.06. Bij de dames kende Irma Zwartkruis geen enkele concurrentie. Haar tijd was 2.21.54. - In het West-Friesche Groo- tenbroeck werd de halve triath lon een overwinning voor Pim van den Bosch uit Wormer. Van den Bosch, die de snelste fiets en looptijd noteerde, kwam uit op een tijd van 4.17.56. Willem Braaksma uit Almere legde be slag op de tweede plaats. De Lei denaar Hans Bouwmeester was in deze wedstrijd de snelste zwemmer, 1900 meter in 29.38. De Katwijker Bert Koelewijn be haalde van de 180 gestartte deel nemers een 107de plaats in een eindtijd van 5.35.40. nhuu ioonUjk record. [fitte ppen LISSE - Onder de brandende moesten zaterdag 25 kilometer ,o snel mogelijk worden afgelegd. ^Daarin slaagden Ben van Vlaande ren en Joke van Gerven met verve. (Dol- ts.) A )EGSTGEEST - De laatste plaats de eerste klasse voor de cricke- •s van Ajax is gisteren in de huiswedstrijd tegen het Schie- lamse Hermes DVS nadrukkelijk vestigd. Evenals in het eerste luel met de Schiedammers faal- len de Ajacieden aan bat volledig. Jog voor de lunch was Ajax all out het schamele totaal van 49 uns. Alleen captain Danny Eldering 11) en Frits de Jongh (16) scoorden n de dubbele cijfers. Voor het ove- ige was het een komen en gaan. De Schiedammers maakten aan lat geen fout en wisten voor het erlies van één wicket het Ajax-to- aal te passeren. Degradatie lijkt oor Ajax nu welhaast onafwend- LEUVEN (ANP) - Emiel Mellaard (AAC) heeft zaterdag in Leuven bij internationale atletiekwedstrijden het verspringen gewonnen met een afstand van 7,93 meter. Het was de derde maal dit seizoen dat de atleet uit Spijkenisse voldeed aan de li miet van 7,85 meter die voor hem gesteld is voor deelneming aan de Europese atletiekkampioenschap- pen, die van 26 tot en met 31 augus tus in Stuttgart worden gehouden. Eerder sprong Mellaard 7,85 m (Lissabon 1 juni) en 7,94 m (Lage 13 juni). Steve Gram loopt weg naar de snelste seizoentijd op de mijl. Tijdens de atletiekontmoeting tussen Engeland en Amerika scoorde Cram 3.51.43 op dat nummer in Gateshead. (foto ap> JENA (ANP) - Plaatselijk favoriete Heike Drechsler is in Jena de ster van de 37e Oostduitse atletiekkam- pioenschappen geworden. De 21- jarige atlete evenaarde gisteren met 21,71 seconden het wereldre cord op de 200 meter van landge note Marita Koch, die deze tijd op 20 juni 1979 in Karl-Marx-Stadt voor de eerste maal liep en die op 21 juli 1984 in Postdam evenaarde. Heike Drechsler is nu in het bezit van twee wereldrecords. Een week geleden in Tallinn ver beterde zij bij de interlandwed strijd Sowjet-Unie - Oost-Duits- land haar wereldrecord versprin gen met één centimeter tot 7,45 meter. Heike Drechsler, die dit sei zoen ook al de 100 meter in 10,97 seconden liep, werd in Jena op de 200 meter gesteund door een toe laatbare rugwind van 1,2 meter per seconde. Direct na de finish gaf Drechsler als commentaar: Ik had erop ge rekend een tijd van net onder de 22 seconden te kunnen lopen. Op een wereldrecord had ik zeker niet ge rekend". Heike Drechsler, die in 1981 in Utrecht als Heike Daute Europees jeugdkampiooene ver springen werd en twee jaar later in Helsinki de eerste wereldkampioe ne verspringen, geldt als de grote favoriete voor de Europese titels op de 200 meter en het versprin gen. De verwachting is dat Drechs ler komende donderdag bij de Olympische Dag in Dresden als eerste vrouw verder dan 7,50 meter zal ver springen. De Oostduitse kampioenschap pen, die in drie dagen tal van goede prestaties opleverden maar het zonder een wereldrecord moesten doen, kregen met de prestatie van Heike Drechsler toch nog de ge hoopte bekroning. Eén ding werd in Jena wel duidelijk: de DDR is de grote favoriet voor de Europese ti telstrijd, die van 26 tot en met 31 augustus in Stuttgart worden ge houden. De DDR moet in staat worden geacht tenminste een kwart van de beschikbare 43 gou den medailles te veroveren. Beste tijden Bij de driedaagse Oostduitse ti telstrijd werden drie beste wereld- seizoenprestaties geleverd. Silke Gladisch won vrijdag de 100 meter in 10,96 seconden en zaterdag zorg den Sigrun Wodars (1.57,05) en Sa bine Busch (53,62) voor de beste seizoentijden op respectievelijk de 800 meter en 400 meter horden. Busch liep die tijd in de serie, waarmee zij slechts zevenhonderd ste seconde van haar wereldrecord verwijderd bleef. In de finale had de 23-jarige atlete traditiegetrouw weer wat problemen met haar pas ritme. Zij veroverde desondanks de titel in 53,85 seconden. Wereldrecordhouder kogelsto ten, Ulf Timmermann, die in Tal linn slechts twee centimeter ver wijderd bleef van zijn wereldre cord (22,62), was zo gebrand op de verbetering van zijn prestatie dat hij verkrampte. Timmermann moest met 22,00 m veertien centi meter toegeven aan veteraan Udo Beyer, die met 22,14 m zegevierde. AMSTELVEEN (GPD) - Voor veel hockey-internationals was de testserie tegen Pakistan een leerzaam, maar te lang verlengstuk van de afgelopen jaargang. Na een ongekend lang seizoen van bijna tien maanden, waarin naast de veld- en zaalcompetitie ook nog tal van grote internationale evenementen werden afgewerkt, vertoonde het merendeel van de selectie de afgelopen negen dagen zichtbaar verschijnselen van hockeymoeheid. Aanstaande zondag gaan de Aja- Met als gevolg, dat na een veelbelo- ieden op bezoek bij Kieviten in vende start (twee overwinningen) Wassenaar. de wedstrijdenreeks tegen olympisch en wereldkampioen door drie misstappen op rij (0-2 in Rotterdam, 1-1 in Assen en giste ren 0-1 in Amstelveen) op doelsal do (4-5) verloren ging. Hoewel bondscoach Frans Spits veel nuttige informatie overhield aan de wedstrijden tegen Pakistan, viel er voor de nieuwe technisch leider van het Nederlands hockey team nauwelijks een behoorlijk waardeoordeel te vellen over de verrichtingen van zijn selectie. Het was dan ook niet zo vreemd, dat Spits na de vijfde en laatste inter land de nadruk legde op het feit, dat er meer vooruitgang buiten dan binnen het veld was geboekt. „Het grootste winstpunt van de- - In Witten, het 'motordorp' on der de rook van Assen, reden zaterdagnacht twee Duitse mo uter toren met hoge snelheid fron- sup taal op elkaar in. Daarbij kwam istti de 20-jarige Werner Berenzen dho uit Haren om het leven. Zijn igin( duopassagier en de bestuurder otstq van de tweede motor raakten zwaargewond. Eén van hen verkeert nog in levensgevaar. In de avond en nacht TT-races was het in Witten en in het centrum van Assen enige tijd onrustig. Er werden onder meer enkele vernielingen aan- gericht. dar t im Tri ar ei liten pro aan di LPHEN AAN DEN RIJN - ICL/ wa: lphians heeft gisteren op de val- eereep een 9-11 nederlaag tegen altiji lawks moeten incasseren. Bij het n di igaan van de laatste innings leid- eerd.e de Alphense honkbalploeg nog aar iet 9-7. Maar toen sloeg het nood- nter >t toe. arde Met twee man uit en drie honken Alphians opnieuw de leiding: 3-2, ezet sloeg de tweede honkman Maar de ploegen waren aan elkaar an Hawks een drie-honkslag, »kenfaarmee het lot van de A1Phena' 'i en bezegeld werd. Het gaat er nu t iijteeds meer naar uitzien dat debu- hein* Alphiaus zal degraderen naar ui1iet ray°n- Om afdaling te voorko- Jien zal minimaal een derde plaats di ere*kt moeten worden in de dis- n A( 'ktsklasse, die gedoemd is te ver- ze testserie is de teamgeest", zo stelde de technisch leider gisteren in het broeierige Amstelveense Wagenerstadion vast. „Iedereen is bereid voor elkaar te werken. Dat heb ik een tijd lang gemist. In titel- toernooien, zoals straks het WK in Londen, is dat vreselijk belangrijk. Dan gaat het om het collectief. An ders kom je niet ver". In feite was dat een van de weini ge positieve beelden, die de afgelo pen week op het netvlies van Spits is verschenen. De Vughtenaar liet een aantal basistechnieken bij sommige spelers. „Wie Jong Oranje vandaag tegen Jong West-Duitsland (1-2 -red) aan het werk heeft gezien, weet precies wat ik bedoel. Er werden mis schien wel dertig chips en scoops geslagen, maar niemand kon er wat mee doen. Het leek echt ner gens naar. Ook bij het Nederlands team worden dat soort acties te pas en te onpas gebruikt. Een chip is vreselijk moeilijk uit te voeren. Wanneer je daarvoor de vaardig heid niet hebt, moet je het ook niet daarover tenminste na de testserie doen. Het spel is al lastig genoeg, weinig misverstand bestaan. „Ik We moeten het spel simpel hou- heb veel goede, maar nog veel meer slechte dingen gezien", zo concludeerde hij later. In dat ver band doelde de coach onder meer op de gebrekkige beheersing van dwijnen. Dat nu, wordt met de week moeilijker. Alphians nam tegen Hawks een 1-0 voorsprong maar verspeelde die door een home-run van Hawks: fouten in de Alphense verdediging kwam Hawks tot 7-6 terug. Door sporadische honkslagen aan beide kanten kabbelde de stand daarna naar 8-7 aan het einde 1-2. In de tweede inning zorgde van de zevende inning. Een solo Glynis Kaneppa voor de gelijkma ker. Middels Ron Agterberg home-run van Walerie van Wijn gaarden verstevigde in de achtste slagbeurt de voorsprong van Al phians tot 9-7. Toen sloeg het nood- gewaagd getuige de volgende tus- lot toe en verloor Alphians op het senstand: 3-4. Toen, leefde Al phians even op. Door honkslagen van achtereenvolgens Marco van der Berg, Walerie van Wijngaar den, Ron Agterberg en Hen Jan van Keulen werd de achterstand omgebogen in een 7-4 voorsprong. Dat leek beslissend, maar door drie nippertje met 9-11. Cijfers Alphians: Werpen: Remco Koppenol 3-3-3- -1, Oscar Lenderink 3-1-5-4, Glynis Kaneppa 0-2-4-1. Slag: Oscar Lenderink en Henk Jan van Keulen 0.600, Ron Schou ten en Ron Agterberg 0.500. den, zoals bijvoorbeeld de Pakista ni doen. Recht toe, recht aan, maar wel effectief. Aan die gebrekkige basistechniek valt voor mij natuur lijk weinig meer bij te spijkeren. Dat moet al in een veel vroeger sta dium bij de club gebeuren". Anders ligt dat voor de tekortko mingen, die de nationale ploeg tij dens de testserie op taktisch ge bied. demonstreerde. Spits: „Het concept zal beter uitgevoerd moe ten worden dan tot nu toe is ge daan, al heb ik ook een aantal ont wikkelingen waargenomen, waar mee we verder kunnen". Een groot probleem blijft het ge brek aan stootkracht. In vijf wed strijden maakte het nationale elftal slechts vier goals, waarvan Ronald Jan Heijn met drie treffers het leeuwendeel voor zijn rekening nam. De andere goal was afkom stig van middenvelder Tom van 't Hek, die gisteren ook nog een straf- bal miste. Bovendien liep de strafcorner - normaal Nederlands gevaarlijkste Ronald-Jan Heijn (9) blesseert zich dan zijn neus bij een poging de doelman van Pakistan te passeren. De Oranje-klant zou even later uitval- len- (foto ANP) wapen - allesbehalve soepel. Floris Jan Bovelander en Ties Kruize wa ren om beurten met die taak belast, maar mede door het goede werk van doelman Moinuddin bleef het rendement nihil. In totaal kreeg Nederland zestien strafcorners toe gewezen, waaruit slechts een maal (rebound-goal) werd gescoord. Pakistan deed het op dit onder deel nog slechter, maar dat is een bekend gegeven van de Aziaten. In tegenstelling tot Nederland bezit ten zij geen echte specialisten op dit terrein. „Ik voorspel", zo merk te Spits naderhand veelbeteke nend op, „dat de ploeg, die op het WK geen goede corner heeft, de laatste vier niet haalt. We zullen daar extra op moeten oefenen". Desondanks kunnen Kruize en Bovelander op een goede serie te rugkijken. Met doelman Frank Lei stra presteerden zij het meest con stant. Dat geldt bepaald niet voor Tom van 't Hek, die zich een heel andere rentree in de oranje-equipe moet hebben voorgesteld. De diri gent van Kampong begon door een armontsteking weliswaar niet fit aan de wedstrijden, maar in geen enkele ontmoeting kon de 151-vou- dige international echt overtuigen. Voor zijn plaats hoeft de spelma ker evenwel niet te vrezen. Daar voor heeft de toekomstige arts nog altijd te veel kwaliteit in huis. Een adempauze lijkt de beste remedie voor Van 't Hek, evenals trouwens voor Cees Jan Diepeveen en Hidde Kruize, die ver beneden hun nor male niveau acteerden. Zij gaven het duidelijkste blijk aan het einde van hun hockeylatijn te zijn. Tot 25 juli krijgt de nationale se lectie, die half augustus van twin tig tot zestien man zal worden te ruggebracht, rust. Daarna wenst Frans Spits de draad weer op te op pakken met een zeer intensief oe fenprogramma met talloze inter lands. Problemen Heike Drechsler had zaterdag in de finale van het verspringen door haar steeds groter wordende snel heid problemen met haar aanloop. Bovendien werd zij gehinderd door een sterke rugwind. Met meer dan twee meter per seconde steun sprong zij 7,35 en 7,25 m. Met toe laatbare rugwind liet zij 7,29 m op meten. Helga Radtke werd tweede met 7,05 m. Heike Drechsler en Silke Gla disch profiteerden" van de afwe zigheid van Marlies Göhr en Marita Koch, die net als een aantal andere Oostduitse atleten met achilles pees-blessures te kampen hebben. Werner Trelenberg, de Oostduitse cheftrainer, bevestigde nog eens dat de wereldrecordhouder speer werpen Uwe Hohn door een rug blessure het gehele seizoen zal zijn uitgeschakeld. Hij hoopt echter dat Marlies Göhr en Marita Koch in Stuttgart kunnen starten. Datzelf de geldt voor Europees kampioen op de 100 meter, Frank Emmel- mann, en de beste Oostduitse 400 meter-loper Thomas Schönlebe. De Oostduitse sprint bij de heren doet overigens nauwelijks meer onder voor die bij de dames. Tho mas Schroder werd dubbelkam- pioen op de 100 en 200 meter met respectievelijk 10,10 en 20,57 se conden. Steffen Bringmann werd op de 100 meter tweede in 10,13 se conden. Van uitstekend gehalte was de 100 meter horden vrouwen. Corne lia Oschkenat bleef met 12,56 se conden slechts éénhonderdste ver wijderd van haar beste wereldsei- zoenprestatie. Achter haar werden Heike Theele (12,63) en wereld kampioene Kerstin Knabe (12,64) tweede en derde. De grote teleurstelling in Jena was discuswerper Jens Schuit, die met 64,84 meter bijna tien meter van zijn wereldrecord (74,08 m) verwijderd bleef.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17