Friezen beperken eerste verlies Peter Kolbe roeit naar Hollandbeker Zon werkt als medicijn voor Paul Kooijman Zijn moment, ons verhaal! Sprintzege Van der Poel Kaagweek rekent nu al af met regen/traditie "Wij houden u op de hoogte LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 14 DO/ST SPORT MAANDAG 30 JUNI 1986 DE KAAG - Knap zeilwerk van Jappie Hettinga en aanvoerder Harry Amsterdam heeft de Friese Regenboogploeg zaterdag bij de start van de Kaagweek een goede uitgangspositie gegeven om na acht jaar de traditionele ontmoe ting met het team van Holland weer eens te winnen. De Friezen verloren weliswaar de openings wedstrijd, maar het verschil was miniem: 25,75 tegen 29 punten. Op het 'eigen' water zijn de Hol landers schier ongenaakbaar. Sinds de teamwedstrijden in 1934 werden ingesteld zijn de Friezen er op de Kaag slechts dertien keer in geslaagd winnend uit de strijd te komen. In de Sneekweek gaat het de noorderlingen beter af, maar ook daar staan de Hollanders hun mannetje. De belangstelling voor het spectaculaire teamzeilen is in Friesland afgenomen en de weinig aansprekende resultaten van de Regenboogploeg zorgen dat er geen nieuw 'bloed' bijkomt. Harry Amsterdam had het dit jaar weer moeilijk om een sterke afvaardi ging samen te stellen, mede door de vakantiespreiding die er voor zorgt dat de Friese scholen deze week nog open zijn. Gehuurde boot Amsterdam vaart dit jaar in een van Eva van Wilde gehuurde boot, de '114' (Durk Duvel). Zijn eigen 'Gravin van Haamst' heeft de le raar Nederlands uit Sneek ver kocht. Het heeft Amsterdam enige rtijd gekost om zijn nieuwe vaartuig onder de knie te krijgen, maar za terdag bleek dat de Fries weer meetelt. Bij teamwedstrijden gaat het daarbij niet om de snelste race, maar om de slimste, waarbij een boot zich regelmatig laat terugval len om ploegmakkers bij te halen en de tegenstanders letterlijk de wind uit de zeilen te nemen. Het tinga en Amsterdam heroverden op die manier het verloren terrein op de goed gestarte Hollanders Kempeneers en Van Wijk. Laatst genoemde bleef onaantastbaar aan de leiding, maar Peter Kempe neers viel met zijn 'Jantje van Ley- den' terug naar een vierde plaats. Holland maakte het zichzelf ove rigens extra moeilijk omdat de al tijd goed zeilende Peter Hoogen- dam niet startte, waardoor de ploeg van Luut de Groot al direct tien punten kreeg. De Friezen, die verder alleen in de achterhoede meestreden, deden er hun voor deel mee. Dat Hoogendam een fac tor van betekenis is bleek 's-mid- dags bij de individuele wedstrij den, waarin hij achter ploegmaat Martin Heineke als tweede binnen kwam. Amsterdam werd derde, Kempeneers vierde. De Hollandse top is dus duidelijk breder dan die van Friesland, maar de tactiek kan het verschil teniet doen. Meester Jappie Hettinga toonde zich gis teren bij de plezierwedstrijden, waarin de acht meter lange Regen bogen met één bemanningslid op het water verschenen, een meester aan het tuig en het roer. Hettinga durfde het aan om ook het spina ker van zijn 'Wilde Rakker' te hy- sen. Daar heeft de stuurman nor maal twee bemanningsleden voor, maar Hettinga liet met een staaltje van behendigheid en stuurmans kunst, zien dat het ook alleen kan. Zijn voorbeeld werd alleen door Kaag-lid Knijnenburg gevolgd. De Regenboog bepaalt in belang rijke mate het gezicht van de Kaag week, soms tot chagryn van de ve le andere zeilers. „Als je er eenmaal klaart 'snelle' Hollander Bouw Wijk de aantrekkingskracht van de typisch Nederlandse boot uit 1917. "De grootte van het zeil, het hou ten schip dat bovendien niet in een Olympische klasse valt waardoor er niet ieder jaar kostbare verande ringen optreden" noemt Van Wijk als andere pluspunten. Botsautootjes Van Wijk vaart al 22 jaar in een Regenboog, al maakte hij in die tijd uitstapjes naar aan andere bo ten: „Anders gaat het vervelen". Gisteren toonde de Woubrugge- naar zich even behendig in de door een sigarettenfirma met veel tam tam begeleide regatta van mini twaalfmeter jachten. Een replica van de majestueuze schepen uit 'America's Cup', die met hun drie meter lengte en 78cm breedte en pedalen voor de sturing veel weg hebben van botsautootjes op het water. Dat kwam goed uit want het was gisteren spitsuur op de Kaag. Naast de honderden deelnemers aan de 'Week' kozen ook duizen den anderen met hun vaartuigen in het on-Nederlandse zomerweer de verkoeling van het water. Dat le verde nog wel eens problemen op, maar dat was zo'n beetje de enige wanklank. "Van dit weer kun je alleen maar dromen", stelde de kersverse Kaag-voorzitter en wedstrijdleider Wil de Vreeze dan ook tevreden vast. De Kaagweek kan in ieder ge val al niet meer stuk. De reputatie van 'slecht weer' week is gezien de gunstige voorspellingen voor de komende dagen teniet gedaan. HANS JACOBS Nico Rienks knap derde op Bosbaan AMSTERDAM - De honderd jaar oude Hollandbeker is gisteren in handen gekomen van de Westduit ser Peter Kolbe. Elf jaar geleden won de inmiddels 33 jarige vijfvou dige wereldkampioen de oude tro fee eveneens. Op het twee kilometer lange par cours van de Bosbaan, had Kolbe slechts enkele echt harde halen no dig om zeer bekeken roeiend met minder dan een seconde voor sprong op de Rus Vaselii Jakoucha te zegevieren. Op een even verras sende als knappe derde plaats ein digde nationaal kampioen Nico Rienks. Het verschil tussen hem en de beide koplopers bedroeg slechts zeven seconden. De strijd om de Hollandbeker besloeg met de voorwedstrijden, herkansingen, halve en hele finale het gehele weekend. Op aandrin gen van de Bond had Rienks beslo ten in te schrijven, waarmee het starten van de nationale dubbel- vier, waarvan de Okeanosroeier de slagman is, onmogelijk werd. Zijn ploeggenoten Henk Jan Zwolle en Herman van den Eeren- beemt besloten ook te gaan skif- fen, Ronald Florijn gaf er de voor keur aan met clubgenoot Steven van Groningen nog een keer in de twee zonder stuurman te starten. Zaterdag zorgde het Leythe- tweetal na slechts enkele trainin gen voor een verrassing, door, enigszins geholpen door een gun stige baan, tweede te worden ach ter de wereldkampioenen uit de Sowjet-Unie, de gebroeders Pime- nov en voor de Engelse zilveren medaille winnaars. In de finale van gisteren, de vier de twee-kilometer in twee dagen, begon het gebrek aan training bij Van Groningen zijn tol te eisen. Met ruime achterstand moest het Leidse tweetal ervaren dat een her haling van de stunt van de dag er voor er niet in zat. De nationale acht, opgebouwd rond Njords Varsity-vier, debu teerde, maar had de pech dat te moeten doen in het kielzog van de wereldkampioenen uit de Sowjet- Unie. Op beide dagen raakte de ploeg van de coaches Hoogen- doorn en Louwerens direkt in de start al achterop en kwam niet in het gewenste ritme. Hoewel de Leidse combinatie ver wegliep van de andere Nederlandse boten werd het verschil met de Russen en de op de tweede plaats roeiende Ame rikaanse Universiteitsacht van Pennsylvania ook steeds groter. Coach Hoogendoorn was na af loop dan ook wat somber gestemd: "De ploeg zit nog maar kort bij el kaar en de stijlverschillen zijn groot. Het is dan moeilijk om in één ritme te komen. Kan je een ra ce rustig opbouwen, zoals in de voorwedstrijden, dan gaat het goed. Nu raak je in de finale direkt achter, werkt iedereen weliswaar keihard, maar gaat het niet gelijk genoeg om hard te gaan". De acht heeft nu twee weken de tijd om zich voor te bereiden op de Rotsee Regatta in Luzern. Daar zal geen revanche mogelijk zijn op de Russen. Voor het eerst sinds vele jaren zullen de Oosteuropese lan den in Luzern ontbreken, omdat tegelijkertijd in Moskou de Vriend- schapsspelen worden gehouden. Ook de Scandinavische landen zul len er niet zijn in verband met de Noordse roeikampioenschappen. In het senior-B-veld werd de vier van Njord tweede op korte afstand van de winnende Westduitse ploeg. Aangezien de Leidse vier de snelste Nederlandse boot was zal de ploeg waarschijnlijk aangewe zen worden voor de Match des se niores, een soort Westeuropees kampioenschap voor roeiers onder de 23 jaar. Deze wedstrijden zullen volgende maand in Hamburg Spitsuur op de Kaap, waar vooral gisteren vele duizenden verkoeling zochten en daardoor de wedstrijden uit de Kaagweek doorkruisten, (foto anpj plaats vinden. JAN KLERKS Zege in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN - Nu het zomerweer stabiel is, treden in het amateurwielerpeloton nieuwe gezichten op de voorgrond: het is de tijd van de "mooi-weer renners". De fietsende arts Paul Kooijman behoort tot die categorie. Aan kou en regen heeft de Casba-Swiftrenner een broertje dood. Naarmate echter de temperatuur stijgt en het zonnetje feller wordt, gedijt de gebruinde Kooijman des te beter. De zege die de 30-jarige Leide- naar zaterdag tijdens de ronde van Roelofarendsveen boekte, kwam dan ook niet als complete verrassing. Temeer daar Kooijman dezelfde ronde vorig jaar ook al op zijn naam bracht. Toentertijd viel dat nog een uitschieter te noemen, drukke werk omstandigheden verhinderden hem namelijk om de vorm vast te hou den. Dit seizoen lijkt Kooijman, die inmiddels al diverse ereplaatsen ver overde, daar aanmerkelijk beter in te slagen. Het volgen van de huisartsenopleiding geeft hem momenteel qua training meer respijt. Al maakte een lichte verkoudheid de voorbereiding voor de Veense ronde niet optimaal, de basisconditie van de arts bleek zaterdag onder de tropi sche omstandigheden toch afdoend om de volle buit binnen te kunnen slepen. Eer het zover was, stal echter allereerst, op het door hitte en wind loodzware rondje, Jan van Straaten de show. Van Straaten demonstreer de vorige week al zijn vorm en maakte donderdag de klapper-van zijn wielercarrière, door de topzware koers in Monster te winnen. Door die zege danig gesterkt in de moraal, waagde de Casba-Swifter zich in Roelo farendsveen aan een vroege solo. Te vroeg, want de Leidenaar kreeg geen steun en werd na een nijdige jacht van het peloton achterhaald. Op dat moment roken vijf coureurs hun kans: Pronk, Pothuizen, Rat- terman, Spoor en Paul Kooijman. De vijf maakten, met tempobeul Rat- terman (ook al een typische warm weer renner) als de grote gangmaker, tempo en wisten een aanzienlijk gat te slaan. Desondanks leek ook deze vlucht in schoonheid te sterven, omdat een verbrokkelend peloton vanuit vrijwel geklopte positie sterk terugkwam. Voor Pothuizen en Pronk bete kende dat het sein om de pijp aan Maarten te geven en zich naar de grote groep te laten terugzakken. Een voorbarige actie naar bleek, want Ratter- man deed er nog een schepje bovenop. Die tempoversnelling was precies afdoend om de achtervolgers op de knieën te krijgen. De drie slopen weer van hun belagers weg en werden nu niet meer teruggezien. Een lekke band van Ratterman (het smeltende asfalt eiste wat dat be treft nogal wat slachtoffers) kon daar geen verandering meer in brengen. De Mijdrechter wist in ijltempo opnieuw by zijn metgezellen aan te slui ten. Het afschudden van zijn twee belagers was voor de geblokte winnaar van de leidersprijs echter teveel gevraagd. Ratterman probeerde het wel, maar zag zich door de attente Kooyman gecounterd. Op de door Kooy- man in de laatste slingerbocht geplaatste tempoversnelling, had tenslotte noch Ratterman, noch Spoor een antwoord. De arts won net als vorig jaar de spurt van kop af, voor respectievelijk Ratterman en Haarlemmer Bert Spoor. De vierde plaats ging naar een solerende Kooreman, terwijl Lisse- naar Dirk-Jan van Reek'de spurt van de achtervolgers om de.vijfde plaats won voor Pothuizen, Van Rijswijk, Jan van Straaten en Toussaint. Cas per van der Meer was met een 13de stek de beste Vener, de taaie John de Lange sleepte een 15de plaats uit het vuur. Bij de liefhebbers/veteranen ging de winst naar good-old Jan van der Horst uit Haarlem. Clubgenoot Ron Bakker, ook al een routinier, eiste de tweede plaats voor zich op voor Sassen en Noordwijker Ton van Duiven- bode. RUUD DOBBELAAR Priem tiende man van Raas in Tour 'S HEERENHOEK (ANP) - Jan Raas heeft zaterdagavond de 35-ja- rige Cees Priem aangewezen als tiende man in zijn ploeg voor de Ronde van Frankrijk. Eerste kan didaat hiervoor was lange tijd Jac ques Hanegraaf. De pas onttroon de kampioen van Nederland ein digde zaterdag nog als vijfde in de Zuiderzeetoer. Deze prestatie was te licht om ploegleider Raas te overtuigen. „Ik had Hanegraaf het liefst mee gehad, maar hij heeft te weinig gepresteerd in het voor jaar". Priem is vooral geselecteerd om de jongeren in de ploeg te begelei den in het peloton. De Kwantum-ploeg voor de Ron de van Frankrijk is nu als volgt sa mengesteld: Maarten Ducrot, Nico Emonds (Bel), Jelle Nijdam, Ludo Peeters (Bel), Adri van der Poel, Twan Poels, Cees Priem, Luc Roo- sen (Bel), Gerrit Solleveld en Joop Zoetemelk. Post-ploeg Peter Post gaat met zes buiten landers en vier Nederlanders naar de Ronde van Frankrijk. Zijn Tour- ploeg ziet er als volgt uit: buiten landers: Phil Anderson (Aus), Ro bert Millar (Schot), Eric Vande- raerden, Eddy Planckaert, Guy Nulens en Eric van Lancker (allen Belg), Nederlanders: Peter Win nen, Henk Lubbe*rding, Jos Lam- mertink en Johan van der Velde. Eerste reserve is Theo de Rooy. Post stelde zijn Tourploeg samen na de Zuiderzeetoer en een wed strijd in Kalmthout, die werd ge wonnen door Ludo Peetérs uit de ploeg van Jan Raas. Getekend door de 90 zware kilometers komt Paul Kooijman als winnaar over de streep. Speaker Chiel Jansen houdt zijn aandacht bij de door Gerrit Ratterman gewonnen spurt om de tweede plaats. (foto van Boven) DRONTEN (ANP) - Zes dagen voor de start van de Ronde van Frankrijk heeft Adri van der Poel de vierde Zuiderzee-toer gewon nen. In de eindsprint versloeg de winnaar van de Ronde van Vlaan deren zijn Limburgse medevluch ter Jean Habets. Van der Poel en Habets ontsnap ten acht kilometer voor het einde van de 250 kilometer lange koers uit de kopgroep van zestien, die al na tachtig kilometer was weggere den. De Belg Eric Vanderaerden was favoriet voor de eindsprint. Na de ontsnapping van Van der Poel en Habets probeerden de renners van Post vergeefs de groep bij de twee vluchters te brengen. Uit het verslagen peloton pro beerde Gert Jakobs het verloren terrein goed te maken. Hij bleef lang hangen op twee minuten ach terstand, maar kwam er nooit by. De kopgroep ontwikkelde on danks de hoge temperatuur een tempo van meer dan veertig kilo- meter per uur. Daar kon Jakobs als solist niet tegenop. Hy bereikte nog wel de eindstreep. In de vierde Zuiderzee-toer met Dronten als start- en finishplaats werd geen gebruikt gemaakt van dernymotoren. Zoetemelk Joop Zoetemelk heeft gisteren voor 25.000 toeschouwers het wie- Iercriterium voor profs in de Am sterdamse binnenstad .gewonnen. De wereldkampioen versloeg op het Damrak Gerrie Knetemann met banddikte verschil in de sprint. Derde werd Theo Smit op 10 seconden. Adri van der Poel werd zesde met 28 seconden ach terstand. De Zwitser Jörg Müiler won gis teren de Ronde van Armor. De der de en laatste etappe leverde een ze ge op voor de Fransman Philippe Leleu, die in de laatste kilometer van de rit Hennemont naar Saint- Brieuc uit het peloton ontsnapte en twee seconden voorsprong had op Müiler, de Spanjaard Pedro Mu- noz en de Fransman Marc Gomez. Gilbert Duclos-Lassalle had zater dag de tweede rit in de sprint ge wonnen. Bernard Hinault kwam voor die etappe al niet meer aan de start. Ja, Ik wil uw krant. 7 weken op proef voor 25,- Kwartaalabonnement 67,45 Ik krijg hem eerst twee weken gratis PostcodeWoonplaats (B7) TT De overwinning, via een prima samenspel in het team, het uitschakelen van de tegenstander of het overtreffen van jezelf. Zijn moment, ons verhaal. Onze journalisten zijn erbij. Alert op een goed verslag van de wedstrijd, alert op de ontwikkelingen in de sport, alert op de achtergronden die zo bepalend zijn voor een topprestatie. Als u niéts wilt missen neem dan 'n abonnement. Gewoon even de bon invullen en opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden of bel 071-144941.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14