WK brengt weinig nieuws Kleine finale een rad van avontuur Sectiebestuur wil eredivisie toch inkrimpen Alle aandacht weer op Boris 'WK 2002 in China' Belgen toch tevreden 'Mexico' zet voetbalvisie in Zeist in opmerkelijk daglicht WK Ondanks heftige tegenstand MAANDAG 30 JUNI 1986 PUEBLA (GPD) - Als de hoofd prijzen gevallen zijn, geeft de we reldvoetbalbond nog een zwengel aan het rad van avontuur, terwijl de belangrijkste onderdaan, Euro pa, bij zijn kampioenschap dat rondje om de troostprijzen achter wege laat. Frankrijk en België mochten, moesten is beter op z'n plaats, de kleine finale bestrijden in Puebla. Voor Henri Michel de eerste voor bereidingswedstrijd op de kwalifi catieduels voor het EK, voor Guy Thijs en zijn ploeg een gelegenheid om met positief voetbal afscheid te nemen van een onverwacht suc cesvol toernooi, voor de jonge Franse ploeg de kans zich te bewij zen. Factoren die het duel om de derde en vierde plaats interessan ter maakten dan bij voorgaande af leveringen. België kwam door een voortref felijk doelpunt van Jan Ceulemans met 1-0 voor, maar het adios aan Mexico werd niet met brons be loond. Door Ferreri en Papin kwa men de Fransen met 2-1 voor. Achttien minuten voor het einde maakte Nico Claessen gelijk en dat betekende tot grote schrik van de spelers en de trainers dat nog eens een half uur gespeeld moest wor den. De zuiderburen vestigden daarmee een record, want niet eer der speelde een ploeg op een WK- eindronde zeven wedstrijden en drie verlengingen. Tevreden Zevenhonderd twintig minuten voetbal tegen een beloning van ruim 100.000 gulden. Naast koning Boudewijn op het balkon staat een in alle opzichten tevreden ploeg. Doelman Pfaff, de publiekslieve ling in Puebla („dat ben ik niet al leen hier, dat ben ik overal") denkt dat voor zijn ploeg méér niet haal baar was. „De hoofdprijzen waren vergeven, de stimulans was weg. De concentratie is niet meer hon derd procent. We hebben een uit zonderlijk succes geboekt, veel er varing opgedaan, eikaars karakters en mentaliteit geleerd. Daar kun nen we de komende periode van profiteren". Ook Jean Marie Pfaff was liever aan de kant gebleven, net als Plati- ni en Giresse en de andere zes Franse basisspelers. Thijs koos in overleg met de spelers voor de sterkste formatie, waarin alleen voor Raymond Mommens een plaats ingeruimd werd. Tijdens het WK van 1982 en het EK van 1984 maakte hij een maand deel uit van de selectie zonder een minuut binnen de lijnen te zijn ge weest. En ook dit toernooi was hij de enige veldspeler die niet verder gekomen was dan het trainings veld. Mommens nam de plaats in van de falende Vercauteren. Evenals vier jaar terug kwam Frankrijk met zijn tweede keus. Het verschil was niet alleen dat toen verloren werd (3-2 tegen Po len), maar het paste nu ook in het beleid omdat Henri Michel een nieuwe ploeg moet opbouwen nu Platini, Giresse, Bossis, Tigana en mogelijk anderen niet meer be schikbaar zijn. „Veel spelers uit dit elftal keren terug in de ploeg voor het Europees kampioenschap van 1988", zei de opvolger van Hidalgo. Na de teleurstelling tegen West- Duitsland kon een vermoeide en op dit WK tegenvallende Michel Platini een zevende duel niet meer opbrengen. Dat gold ook voor Alain Giresse. Luis Fernandez zat een schorsing uit, verdediger Aya- che was ziek, Rocheteau gebles seerd en dat kwam Michel goed uit omdat hij alle spelers wilde laten voetballen. Voor doelman Albert Rust was het zijn debuut; zijn eer ste daad de bal uit het doel halen bij de treffer van Ceulemans. Overtreffen De aanvoerder van het Belgische elftal kon op een beter toernooi te rugkijken dan vier jaar terug in Spanje. De vermoeide Brugge-spe- ler: „De eerste ronde doorkomen en dan eervol afscheid nemen in de achtste finale, dat hadden we ons voorgenomen. Door omstandighe den gedwongen waren we genood zaakt jonge spelers in te passen, dat is een grandioos succes gewor den. Waarmee ik niet wil zeggen dat België tot de vier sterkste van de wereld behoort, maar dat geldt ook voor Argentinië en zeker voor dit West-Duitsland. Brazilië en Frankrijk spelen voor mij het beste voetbal". De derde plaats ontging de Bel gen door nonchalance in de aanval bij de afwerking (Danny Veyt) en slordigheden in de defensie. De frissere Franse ploeg met acht voetballers die zich nog nauwelijks in het zweet gelopen hadden, kreeg daardoor de gelegenheid terug te komen en toe te slaan in de verlen ging, tegen Jean Marie Pfaff, die na een schandalige overtreding op Pa pin terecht geel kreeg. In de vijfde verlenging van het toernooi en de derde waarbij de Belgen betrokken waren golden de woorden van Jan Ceulemans („Ik kon m'n ene voet niet meer voor de andere krijgen") voor velen. Alleen de youngsters Stephane Demol en George Grün en de onverzettelijke veteraan Eric Gerets hadden nog lucht voor een rush. De PSV-ver- dediger viel wel van vermoeidheid om, hij dacht een strafschop te krij gen. Die veroorzaakte hij wel aan de andere kant, maar dat was op een moment dat België al versla gen was. Gerets vloerde Amoros, de verdediger zelf benutte de elf meter. Daarvoor had de door be middeling van Ruud Krol naar het Zwitserse Servette getransfereerde Bernard Genghini zijn land op een 3-2-voorsprong gezet. Conclusie: een aardig kijkspel dat voor de vermoeide spelers en trainers niet nodig was en dat op het programma prijkt omdat de conservatieve FIFA een traditie van jaren niet zomaar aan de kant zet. Platini, Tigana en Fernandez (v.ln.r.) toch blij met het brons. MEXICO-STAD (GPD) - Diego Maradona heeft in z'n eentje Mexi co '86 gered. Klein van stuk, maar groot in zijn voetbaldaden stak de Argentijn met kop en schouders boven de rest uit. By hem ver bleekten de andere leden van de Argentijnse ploeg tot middelmaat en deden Platini, Rummenigge en Socrates eerbiedig een stap opzij. Aan zijn weergaloze acties en doel punten dankte de voetbalwereld het dat de Mexicanen nog iets overhielden aan het door de mo ney-makers vergiftigde toernooi. De gastvrije Mexicanen hadden een beter lot verdiend. Want op een enkele uitzondering na voldeed de Mundial niet aan de hooggestemde verwachtingen en kon het toernooi niet in de schaduw staan van de eerdere aflevering (1970) in het land der Azteken. Sindsdien ging het met het wereldvoetbal snel bergafwaarts en Mexico '86 kon niet het bewijs leveren dat een ken tering ten goede in aantocht is. Alle optimistische geluiden van FIFA- president Joao Havelange ten spijt. Om die negatieve spiraal te door breken zal het voetbal zich eerst moeten bevrijden van het commer ciële juk. Maar dat is even ondenk baar als de status van financiële onafhankelijkheid voor het straat arme Mexico. Toch schonk dit toernooi meer bevrediging dan dat van vier jaar geleden. Daar was echter niet zo gek veel voor nodig. Waar in Span je hooguit een vijfde deel van de 52 wedstrijden het aanzien waard was, gold dat in Mexico voor mini maal een kwart van de ontmoetin gen. Geen opmerkelijk verschil, maar wel een vooruitgang. De landen die zich op de borst mogen kloppen dat dit toernooi niet helemaal in het water viel, wa ren op de eerste plaats Denemar ken, Argentinië dank zy Maradona, en de Sowjet-Unie. Dat gold in mindere mate voor Frankrijk en Brazilië. Hun onderlinge kracht meting vormde weliswaar het ab solute hoogtepunt van dit WK, in de drie weken daarvoor speelden de Fransen en Brazilianen net iets te berekenend en niet sprankelend genoeg om hun faam waar te ma ken. Adel verplicht. Beide landen verdienden het desondanks niet op zo'n wrede manier uit het toernooi te worden gestoten. Uitglijders Een geducht verhes voor het mammoet-evenement betekenden de onverwachte uitglijders van de Denen en de Russen. Zij moesten veel te vroeg naar huis en hadden ten minste recht op een plaats bij de laatste acht. Het veel te naieve Denemarken moest echter boeten voor de blunders van Arnesen en Olsen, de Russen werden het slachtoffer van de arbitrage en de eigen verdedigingsfouten. België, dat behalve verdedigen nog nooit iets nieuws aan het voetbal heeft toegevoegd, werd daardoor de sen satie van het toernooi. Of de voetbalwereld echter ge lukkig moet zijn met de plotselinge opleving van een stel kibbelende Belgen, mag in twijfel worden ge trokken. Dat zelfde geldt voor de Westduitsers, die nooit de finale hadden mogen bereiken en dat de den met een doelsaldo (plus twee) om van te huilen. Van de zes wed strijden wonnen de grootste ge luksvogels ter wereld er slechts twee (Schotland, Marokko), waar de ongeslagen Brazilianen in vijf wedstrijd negen punten verzamel den en slechts één tegendoelpunt moesten incasseren. De opzet van een toernooi moet toch zijn dat de beste twee overblij ven. In Mexico waren het toeval en de geluksfactor doorslaggevend. Vooraf voorspelde Hermann Neu- berger, het brein achter deze struc tuur, dat vanaf de achtste finales elke wedstrijd een finale zou zijn. Daarin had de Westduitser ten dele gelijk en deze opzet leverde met België-Sowjet-Unie, Frankrijk- Brazilië, Denemarken-Spanje, Ar- gentinië-Uruguay en Frankrijk- West-Duitsland een paar interes sante ontmoetingen op. Dit sys teem bood echter geen kans op herstel en het kon eveneens gebeu ren dat drie van de vier kwartfina les vanaf de penaltystip moesten worden beslist. Spectaculair voor de tv-kijker, maar ontnuchterend en een gruwel voor elke voetballer. Verwarring Speltechnisch bracht dit toer nooi weinig noviteiten, of het moe- voetbal ten de voortdurende positiewisse lingen zijn waarmee Denemarken, Argentinië en de Sowjet-Unie de tegenstander in verwarring brach ten. De voetbalwereld kreeg echter wel de bevestiging dat de specifie ke buitenspeler niet meer bestaat en dat die taak is overgenomen door middenvelders en opkomen de verdedigers. Met uitzondering van Engeland (Lineker-Beardsley) is er bovendien bijna geen land meer dat met twee spitsen speelt. Dat plaatst de voetbalvisie in Zeist in een opmerkelijk daglicht. Met de speelstijl die Rinus Michels voor ogen staat zou hij in Mexico lelijk op de koffie zijn gekomen en de bondsmanager moet zich vooral zorgen gaan maken over de techni sche zwakte van de vaderlandse vleugelverdedigers. Die hebben de toekomst en krijgen nog de ruimte om aanvallend iets te ondernemen. Even onzinnig is de gedachten- gang in Zeist om van hoog tot laag een speelstijl te ontwikkelen waar aan je de voetballer ondergeschikt maakt. Er staat tenslotte niet elke dag een Van Basten en Gullit op. Hoe duur de doelpunten worden en vooral het voorkomen daarvan heeft Mexico '86 nog eens pijnlijk onderstreept. Met een totaal van 132 in 52 wedstrijden tegen 146 in Spaiye lag het gemiddelde op nieuw lager. Het aantal is nage noeg gelijk aan dat van 1974, het minst produktieve WK-toernooi dat ooit werd verspeeld. Die cijfers steken al erg schril af bij het moyenne (5,39) van 1954, toen voet bal nog op de eerste plaats een spel was en de commercie zich er nog verre van hield. Dat waren ook de jaren dat de overtredingen heel wat minder hard en brutaal waren en dat de ge le kaart nog niet eens bestond. Nu het resultaat echter boven alles verheven is, geldt de wet van de prairie en lijkt alles geoorloofd. Het zal daarom niemand verbazen dat het aantal spelers dat in Mexico voortijdig de kleedkamer moest opzoeken (acht) en dat met geel werd bestraft (134) beduidend ho ger lag dan in Spanje (99). Dat aan tal had echter veel hoger kunnen en moeten zijn, als de scheidsrech ters wat minder door de vingers hadden gezien. Kritiek Terecht was de arbitrage in Me xico het mikpunt van kritiek. Te vaak kwam het voor dat arbitrale dwalingen een wedstrijd beslis send beïnvloedden en Spanje, Al gerije en de Sowjet-Unie mogen zich terecht beklagen dat hun een goed resultaat door de neus is ge boord. Maar wat wil je ook als er scheidsrechters mogen opdraven Öie het topvoetbal hooguit van de tv kennen en die Zico niet eens van Platini kunnen onderscheiden. Dat waren de spelers die het in Mexico hadden moeten maken, maar die het glansrijk moesten afleggen te gen Maradona. Een betere was er in Mexico niet. Pas op afstand gevolgd door Schu macher, Josimar, Julio Cesar, Edinho, Amoros, Fernandez, Jaco- venko, Arnesen, Belanov en Elk- jaer-Larsen. Dat zijn de spelers die naast de Argentijn het meest op de voorgrond traden en welk aantal heel wat hoger lag dan in Spaiye. Een wereldelftal dat er zijn mag, maar ook een ploeg waarin de ba lans ontbreekt. Dat ontbrak ook op het WK. Het goede voetbal hebben de 2,8 miljoen toeschouwers in de stadions te weinig gezien. En daar mag Havelange best anders over denken. ZEIST (ANP) - Ondanks heftige tegenstand van de meer derheid van de betaalde clubs moet de eredivisie met in gang van het seizoen 1987-1988 niet bestaan uit achttien, maar uit zestien teams. Dit standpunt heeft het sectiebe stuur betaald voetbal van de KNVB ingenomen na twee recente zittingen. Het besluit is gepubliceerd in het bulletin betaald voetbal, dat zater dag met een uitgebreide bijlage by de verenigingen in de postbus be landde. Voor het komende seizoen ligt een plan klaar voor een nacom- petitie in de hoogste klasse voor Europees voetbal, dat evenwel pas kan ingaan als de UEFA goedkeu ring verleent. De eerste reacties van clubbe stuurders op de inkrimping waren over het algemeen negatief. „Ik verwacht, dat er op ons initiatief op zeer korte termijn een buitengewo ne ledenvergadering wordt uitge schreven", zei voorzitter Sprengers van eredivisieclub VVV. Moeilijk Sprengers is woordvoerder van de twaalf zuidelijke clubs, die in met een alternatief plan zijn gekomen, dat binnen het betaald voetbal met instemming werd be groet. „Het sectiebestuur zou het wel eens erg moeilyk kunnen krij gen. Natuurlijk is het een legaal be sluit. Maar eerst suggereren, dat de clubs inspraak hebben en dan als het ware een paleisrevolutie ontke tenen, nee, dat kan niet". Ook niet-zuidelyke clubs waren op zyn zachtst gezegd verbaasd over het standpunt van het sectie bestuur. Sprengers telefoneerde met onder anderen Dé Stoop, voor zitter van het gepromoveerde FC Den Haag. „De provocerende hou ding van het sectiebestuur moet dringend worden gecorrigeerd", meende Stoop, die per sé een bui tengewone vergadering wenste. „Het bestuur maakt tamelijk veel fouten, zie de affaires rond Sony- Philips, FilmNeten toch ook Been hakker. Nu dit weer. We leven toch in een democratisch land?". „Wat heeft het nog voor zin pei lingen te houden onder de clubs", vroeg voorzitter Bontenbal van Ex celsior zich af. Secretaris Kesler van FC Twente: „Het sectiebestuur heeft zijn zin doorgedreven. Voor veel clubs verdwijnt een flink deel van de inkomsten als er minder wordt gespeeld". Waanzin Voorzitter Aalbers Utrecht had het ovei „Het sectiebestuur moet niet al leen letten op de sportieve, maar ook op de financiële kant. Twee di visies met elk zestien clubs zou in de toekomst denkbaar zijn, maar nog niet in dit stadium, waarin ve len financieel gezien moeilyk zit ten". Voorzitter De Vries van FC Gro ningen, tevens sectiebestuurder, was positiever: „Er komen span nendere duels, die de klim naar de top bevorderen. In het belang van het voetbal moeten we dit plan ac cepteren. Het gezond verstand dient te LONDEN (AFP) - Joao Havelange, de voorzitter van de wereld voetbalbond FIFA, wil de eindronde van de strijd om het wereld kampioenschap voetbal in 2002 onderbrengen in de volksrepu bliek China. Tot nu toe werd het eindtoernooi afwisselend in een Europees of een Zuidamerikaans land gehouden. Havelange wil deze gewoon te doorbreken. De strijd om de wereldtitel in 1990 vindt in Italië plaats en Marokko heeft zich kandidaat gesteld voor de organisa tie in 1994. BONN.(GPD) - De Bondsrepubliek was gisteravond ruim twee uur vrij wel uitgestorven. Duitsland keek thuis of in het café hoe de 'Mannschaft' het er tegen Argentinië af zou brengen. Alle voorgenomen feesten vielen in het water toen de Argentijnen vlak voor tijd de winnende treffer scoorden. Toch trokken in de grote steden tienduizenden de straat op om de tweede plaats te vieren. Voor zover vanmorgen bekend, heeft de kater na de ne derlaag nergens voor grote problemen gezorgd. Vrijwel alle kranten roe men de enorme Westduitse inzet, waardoor het team van Beckenbauer veel verder is gekomen dan wie dan ook had verwacht. Dat blijkt nog eens uit de reacties van de 'prominenten' die hun zegje doen doen in de kranten van vanochtend. President Richard von Weiszac- ker: „Het feit dat ons team een 2-0-achterstand wist weg te werken heeft niet alleen Duitsland, maar zeker ook alle voetbalfans opnieuw enthou siast gemaakt. We kunnen tevreden zijn over prestaties en sportiviteit tijdens deze WK". En Boris Becker: „Jammer genoeg kwam mijn tip van 2-1 voor Duitsland niet uit. Maar toch felicitaties, ze hebben geweldig gepresteerd". 'Die Welt' is vol lof over coach Beckenbauer: „Velen hadden gesteld dat dit Duitse elftal niet eens de voorrondes zou overleven, maar Beckenbauer heeft zijn critici gelogenstraft. De Keizer heeft gelijk gekregen, maar door alle rumoer rond het elftal zijn er wel diepe wonden geslagen". De 'Express-Keulen' ziet ook weinig reden tot treuren: „Het Duitse elftal heeft verloren, maar het verdient meer dan alleen troost. Het team moet thuis worden gevierd alsof het wereldkampioen is geworden". taald voetbal heeft het sectiebe stuur zich met een verwijzing naai de reglementen al voorbereid op de te verwachten storm van pro test. „De vaststelling van de promo tie- en degradatieregeling is aan het sectiebestuur opgedragen. He sectiebestuur is van mening, dat het na de hoorzitting van 15 m de algemene vergadering va mei zijn eigen verantwoordelijk heid moet nemen". Doodsteek De zuidelijke woordvoerder Sprengers realiseerde zich dat wel maar mobiliseerde in het weekein de desondanks zijn achterban „Wij leggen ons zeker niet neer bij het bestuursvoornemen. Voor de eredivisieclubs, maar vooral de eerste divisie, waarvoor dit plan de doodsteek betekent. Promotie wordt moeilijker, degradatie wordl ineens een dreiging". Het plan van de groep-Sprengen ging ook uit van wijzigingen, een verscherpte degradatierege ling en een nacompetitie plaats in het toernooi om de UE- FA-beker, maar met behoud van het huidige aantal clubs (37). Het standpunt van het sectiebe stuur is gebaseerd op het begin mei uitgelekte plan van de werk groep competitiezaken onder voor zitterschap van Jacques Hogewo ning. In de zelfde maand keerde de meerderheid van de verenigingen zich twee keer tegen het idee. Eers in een onderlinge bijeenkomst in Utrecht, daarna in de officiële ver-I gadering betaald voetbal in Zeist De werkgroep is in het leven ge\ roepen met de bedoeling te onderj zoeken, hoe de competitie aantrek kelijker kan worden gemaakt hoe er meer ruimte kan worden ge maakt voor interlandwedstrijden Behalve Hogewoning, tevens on dervoorzitter van het sectiebe stuur, hadden technisch directeu van de KNVB Rinus Michels, se cretaris Jan Huijbregts, de be stuursleden Bouwer (Sparta), Ker kum (Feyenoord), Ruts (PSV) Van Eijden (Ajax), manager Doije* (Vitesse), Van Duivenbode (WCS en Van der Lugt (WON) zitting iij de commissie. Enkele verontruste clubbestuur ders wezen in het weekeinde op het feit, dat de modale betaalde verenigingen in tegenstelling tof de topclubs wel erg mager vertegenwoordigd in de De meeste kritici willen, on danks de vakantieperiode, het liefst irrde loop van juli in een bui tengewone vergadering bijeen ko men. „We zoeken en krijgen denk ik gemakkelijk ten minste tien clubs, die de handen ineen slaan", meldde Stoop. Het algemeen belang gaat vol gens het sectiebestuur boven het individuele belang. Nederland moet weer een toonaangevende voetbalnatie worden, is het motto, dus met ruimte voor Orarye en in ternationale wedstrijden en verbe tering van het spelpeil door minder krachtsverschil. In het bulletin be- Bild: „Klasse jongens, jullie hebben gestreden als wereldkampioenen. En laten we eerlijk zijn: technisch waren de Zuidamerikanen beter, maar dat wisten we van tevoren. Wij zijn vice-kampioen geworden en daar mogen we trots op zijn". Rijn-Neckar Zeitung: „De gelijkmaker tien minuten voor het einde deed bij iedereen de hoop groeien op een dramatische verlenging die de finale tot de kroning had gemaakt van deze fantastische wereldkampioenschap pen. Ondanks de enorme vechtlust van het Duitse team, zat dit er niet in. Jammer". De General Anzeiger in Bonn: Natuurlijk heeft het elftal door zijn enorme strijdlust sympathie teruggewonnen voor het voetbal, maar voet bal heeft concurrentie gekregen van vele andere takken van sport. Profite rend van het succes in Mexico moet nu alle aandacht worden besteed aan de jeugd. Met zijn nieuw verworven autoriteit kan Beckenbauer een garantie voor een renaissance worden, opdat voetbal in Duitsland de mooiste nevenzaak ter wereld blijft". De Keulse Stadtanzeiger: „Een ding staat vast: voor miljoenen mensen begint nu een verschrikkelijke tijd. Geen lange voetbal-tv-uitzendingen meer, geen gemoedelijk of verhit nakaarten meer aan de stamtafel of op het werk: het saaie leven van alledag is terug gekeerd. Uit en voorbij. We kunnen alleen maar hopen dat 'onze Boris' tenminste nog voor een paar vrolijke middaguitzendingen zorgt". Ook degradatie uit de eerste divisie ZEIST (ANP) - Het sectiebe stuur ziet het voetbalseizoen 1986-1987 als tussenstation ten einde de eredivisie in te krim pen tot zestien clubs. Hoe ziet de feitelijke promotie-degrada tieregeling er nu uit? In het zaterdag verschenen bulletin betaald voetbal staat, dat de eerste divisie vanaf vol gend jaar zal bestaan uit twin tig clubs, één meer dan nu. De vier onderste plaatsen in de eredivisie worden 'gevaarlijk'. Aan het einde van het seizoen 1986-1987 degraderen de num mers zeventien en achttien zo als gebruikelijk uit de eredivi sie en promoveert de nummer één van de eerste divisie. De nummers vijftien en zestien uit de hoogste afdeling spelen te gen de vier periodekampioe nen uit de eerste divisie in een speciale competitie om één plaats in de eredivisie. De als laatste geëindigde ploeg in de eerste divisie degra deert naar het amateurvoetbal. De voorlaatste club komt in aanmerking voor degradatie, indien een amateurclub op grond van de doorstroomrege- ling tot het betaald voetbal wordt toegelaten. Onder de eer ste divisie zou een klasse van onafhankelijken moeten ko men onder de verantwoorde lijkheid van het betaald voet bal. Daarom wil het sectiebe stuur snel om de tafel zitten met de amateursectie. Voor het seizoen 1987-1988 is de promotie-degradatierege ling als volgt geregeld: de kam pioen van de eerste divisie pro moveert automatisch, de num mer zestien, dan hekkesluiter, van de eredivisie degradeert automatisch. De eerste divisie telt vyf periodes - in plaats van vier, zoals nu - waarvan de kampioenen met de nummer vijftien uit de ereklasse strijden om één plaats. -r

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12