'n gekkenhuis Perdon Bilardo Graeias TROFFEN! Havelange: 'Voetbal is op de goede weg' Argentinië: tovenaars, arbeiders, knokkers kamsteeg MAANDAG 30 JUNI 1986 aa PORT BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 MEXICOSTAD (GPD) - De verve- ling onder de voetbalbonzen in Me xico heeft toch nog tot iets geleid. Beter laat dan nooit is de FIFA tot inkeer gekomen en heeft zij inge zien dat een wereldkampioen schap niet ongestraft over een pe riode van vier weken kan worden uitgesmeerd. Met de organisatie in Italië zijn de eerste gesprekken op gang gebracht om de duur van het toernooi in te korten tot 23 dagen. „We vragen ons af', hield Joao Havelange het monstertoernooi van Spanje en Mexico tegen het licht, „of vier weken voetbal wel aanvaardbaar is voor een organisa tie, de pers en de televisiekijkers". Met geen woord repte de FIFA- voorzitter over de voetballers om wie het op de eerste plaats gaat. Beslist is er echter nog niks. Maar als het even kan en de televisie geen roet in het eten gooit, zullen de 36 wedstrijden in de eerste ron de negen dagen in beslag nemen tegen 14 nu. Onbehouwen en autoritair in zijn optreden als altijd ging Havelange in zijn afsluitende persconferentie de benarde vragen uit de weg en gaf hij een ontwijkend antwoord. In plaats daarvan stak hij uitvoerig de loftrompet op de organisatie en prees hij het niveau van de arbitra ge, dat een gemiddeld rapportcijfer had gekregen van 8,2. Sportief noemde Havelange Mexico '86 een doorslaand succes, met goed en positief voetbal, dat 700.000 toe schouwers meer had getrokken dan vier iaar eerder in Spanje. i het publiek. De kleine Argentijn was de absolute ster Naar het oordeel van Havelange ontwikkelt het voetbal zich ook po sitief en heeft het toernooi in Mexi- co aangetoond dat deze in de ver- 11 drukking geraakte wereldsport op 17 Ode goede weg is. Even kreeg hij het 18 QSpaans benauwd, toen hem werd 1} gevraagd hoe de FIFA een sigaret je tenfirma kan tolereren als sponsor 14 terwijl Havelange zelf altijd de 16 ofnond vol heeft over de jeugd. Zijn 18 verweer was even veelzeggend als 21 nietszeggend: „Ik ben 70 jaar en 21 heb nooit gerookt, terwijl er in |mijn jeugd toch ook al reclame 139jyoor sigaretten werd gemaakt". 36,|Vbor geld doet de FIFA alles. BUENOS AIRES (GPD) - Slechts luttele seconden na dat in het Azteken-stadion van Mexico-Stad het eind signaal klonk, hoorde men bijna 10.000 kilometer zuid waarts, in de haven van de Argentijnse hoofdstad Bue nos Aires, de oorverdoven de toeter van een schip. Dat was het enige geluid dat het massale gejuich in miljoe nen Argentijnse huiska mers en café's overstemde. Het gejuich van de overwin ning op de Duitsers dat Ar gentinië het tweede wereld kampioenschap bezorgde. Het was tevens het startsein voor honderdduizenden in woners van Buenos Aires om de straat op te gaan. Net als na de overwinning op de Engelsen een week geleden. Net als na de overwinning op de Bel gen van afgelopen woensdag. Maar alleen nu veel massaler. Amper drie uur later probeerden de Ar gentijnse radiostations een schat ting te maken van de menigte die per bus, per vrachtwagen, in de au to of te voet naar de Obelisco 1 gestroomd. Naar dat 75 meter hoge monument in het centrum van de stad, op enkele honderden meters van het regeringspaleis Casa Rosa- da. Alleen daar al werd de menigte op ruim een half miljoen geschat. En als dat een half miljoen mensen waren, moeten dat tenminste twee miljoen blauw-wit-blauwe vlaggen zijn geweest. Grote en kleine. Van textiel, van papier of van plastic maar zonder vlag zou dat daar gis teravond een riskante onderne ming zijn geweest. Om de tien me ter stonden de meestal straatarme werklozen de vlaggen van de hand te doen. Het was voor hen een gou den dag gisteren. En hun favorie ten hadden in Mexico gewonnen én ze konden grif geld verdienen aan de Argentijnse vlaggen-manie. Sommigen vroegen voor een plas tic vlaggetje ruim vijftien gulden. Maar de massa's mensen in het centrum waren niet de enigen die feestvierden. Duizenden anderen trokken naar het huis, tevens meu belwinkel, van trainer Carlos Bilar- do elders in de stad. En nog meer r het ouderlijk huis van Diego Armando Maradona, waar zijn moeder verschillende malen op het balkon moest verschijnen voor de wild enthousiaste voetbal menigte. Hetzelfde beeld was te zien in de andere steden van Ar gentinië: in Cordoba, in Rosario, Mendoza en Tucuman. En zelfs in de kleinste gehuchten in het bin nenland zoals in dat dorp op ruim 800 kilometer ten noorden Buenos Aires vanwaar de scorende ADVERTENTIE OH _r VOOR DEZE UNIEKE VOLKSWAGEN SPECIALS HOEFT U NIET LANG TE ZOEKEN: UITSLUITEND VERKRUGBAAR BU KAMSTEEG! MEXICO STAD (GPD) - „Perdon Bilardo Graeias", het dertig meter lange span doek in de Argentijnse landskieuren bevatte geen handtekeningen van de grootste tegenstanders van de huisarts. De ruimte op het dundoek zou in het be gin van het toernooi te klein geweest zijn, een maand la ter loopt degene die zijn pen pakt om een krabbel te zet ten onder een anti-Bilardo- actie de kans onmiddellijk in elkaar geslagen te wor den. Het linnen doek in het Aztekensta dion gaf de situatie uitstekend weer. De opvolger van Menotti werd bekritiseerd en afgemaakt door de media. Perdon Bilardo. Hij herhaalde steeds maar dat je met technisch voetbal alleen in 1970 nog wereldkampioen kon worden, maar dat zestien jaar later alleen succes bereikt kan worden met een mengeling van tovenaars, arbei- ders en knokkers. De voetbalvech ter van de jaren zestig kreeg het ge lijk aan zijn zijde. Graeias Bilardo. Met Maradona dit keer in de rol van aangever en niet als afmaker werd in de derde WK-finale met Argentinië (1930 en 1978) het twee de voetbalgoud binnengehaald. In de eindstrijd was de inbreng van de knechten duidelijker zichtbaar dan de voorgaande zes duels, toen alle roem terecht kwam bij de don kere krullenbol Maradona. Giste ren was het de dag van George Val- dano, de voortdurend ruimte ma kende aanvaller van Real Madrid die de tweede treffer achter Schu macher schoof, van George Luis Burruchaga, de technisch begaaf de middenvelder van het Franse FC Nantes, verantwoordelijk voor de winnende treffer, van Jose Brown vooral. De Volkswagen Golf „Treser" met 1800 motor in zwart metallic.Zeer exclusief bij Kamsteeg, nergens Ie krijgen! Over exdusief gesproken! Deze wel zeer bijzondere Golf uihroenng móet u gezien hebben. En dat ki alleen bij Kamsteeg li|dens de Diamonten Jubileum Show! De Golf .Treser* geeft u heel veel exdusivile sportstoelen en opbergvokken in portieren» console, met verlichting, aansteker, opbergvak» exd sieve speciole kleur zwort metollic ruitenwisser met 3 stonden, o.o. intervalschakeloar punc liners»ochter klepspoiler GTI» dubbele halogeen koplompen» originele Votex sportvelgen met ext brede bonden groen zonwerend glos zworte Treser ochterlichlen en zworte ochterkle reflector» Treser pookknop» 5 versnellingen» Gl doshboordmet o.o. lo< ventilatie openingen. De Golf Jreser* kost f. 29.995,-. En dat betekent voor u een extra Jubileum-voordeel c van liefst f. 2.500,-! Stoppen Kamsteeg Zuid B.V.Oegstgeest, leiderdorp, Katwijk,Voorschoten. DE ENIGE ECHTE (WERELD)KAMPIOEN Twee maanden terug wilde hij met voetballen stoppen, nu kuste de laatste man met Ierse voorou ders de wereldbeker. In hun kri tiek op Bilardo vergaten de media Jose Brown niet. De keren dat hij bij afwezigheid van Daniel Passa- rella de rol van de WK-aanvoerder in 1978 overnam, werd steeds weer herhaald dat die Brown niet in de ploeg thuishoorde. De prestaties van de kopsterke 29-jarige verdedi ger gaven daar enig recht toe. Drie jaar international, meestal bankzit ter, in totaal 14 interlands. Voetbal len in Colombia, uitgeleend aan Boca Juniores omdat hij niet vol deed. Weer teruggestuurd naar de club in Bogota en voor slechts 75.000 gulden verkocht aan Depor- tiva Espanol in Argentinië. Ook daar kon Jose Brown geen glansrol vervullen. Zijn suppor tersclub telde inmiddels nog maar een lid, Carlos Bilardo. Hij behield zijn vertrouwen in het weeskind, doorstond de helse kritiek toen hij hem opnam in de groep van 22. Bi lardo ging verder en zette de 1.83 lange en 81 kilo zware Brown tegen Zuid-Korea in de basis toen bleek dat Passarella niet kon spelen we gens maagklachten en later een spierscheuring en een zweer aan de dikke darm. Jose Brown be hoorde met doelman Pumpido, voorstopper Ruggeri, middenvel der Giusti, aanvaller Valdano en de ster van het dertiende WK-toernooi Diego Maradona tot de Argentij nen die vanaf de eerste tot de laat ste seconde meespeelde. Brown moest daarvoor wel ste vig op de tanden bijten. Met een uit de kom geschoten en weer in zijn normale toestand geduwde schou der haalde hij het einde. Brown en Bilardo namen een enorm risico. Had Burruchaga vijf minuten voor het einde zijn ploeg niet op een 3- 2-voorsprong gezet, dan had de op positie het als sneeuw voor de zon verdwijnen van de 2-0-voorsprong op de blessure en het niet vervan gen van Brown geschoven. Dat Brown, voor wie een club in de Bundesliga belangstelling heeft, de partij wilde afmaken is lo gisch gezien zijn verhouding met Bilardo. Voor de eerste maal speel de de ouderwetse auszputzer, die van inschuiven op het middenveld nog nooit gehoord heeft, ook aan vallend een rol. In de 22e minuut van het WK-toernooi deed hij iets wat hem de 562 voorgaande minu ten gewoon verboden was. Brown waagde zich over de middenlijn en kopte de openingstreffer achter Schumacher. Op het moment dat Brown zijn feestje vierde, moet hij gedacht hebben aan twee maanden terug, toen de kritiek hem teveel was en hij de voetbalschoenen in het ravijn wilde gooien. Brown is wereldkampioen, net als doelman Pumpido die op dit wereldkampioenschap niet heeft kunnen tonen dat hij beter is dan zijn voorganger Fillol. Brown een voortreffelijke voorstopper, Rug geri en Cucciuffo bezorgde hem meestal een rustige middag. De op ponenten waren meestal zo druk naar het zoeken van een middel om Maradona uit te schakelen dat het aanvallende deel verwaarloosd werd. Pas bij een 2-0-voorsprong, toen de Argentijnen gingen den ken aan het over de eindstreep brengen van het goede resultaat, kwamen de problemen. Dat was het geval tegen de Engelsen die met het hoofd van toernooi-topsco- rer Gary Lineker centimeters van de gelijkmaker waren, het gebeur de tegen de Belgen die te zwak wa ren om te profiteren en de geschie denis herhaalde zich in de finale toen Rummenigge en Vóller weer hoop in de Duitse harten brachten. Schaduw Voor even, want aangever Mara dona stuurde Burruchaga weg voor de winnende treffer. In de schaduw van de Napoli-vedette be wees de speler van FC Nantes zijn grote klasse. De dirigent op het middenveld, dat in de bebaarde Batista een kilometervreter had, in Giusti een meedogenloze mandék- ker en een Olarticoechea en Enri que waterdragers met kwaliteiten. Met Maradona die zich veelvuldig liet terugzakken en Valdano als hulp speelden zij het Duitse mid denveld zoek. Daar werd de basis gelegd voor de wereldtitel. Een succes dat zelfs Bilardo vooraf niet kon bevroeden. Een half jaar voor het wereldkam pioenschap riep hij dat hij wel goe de voetballers had maar geen team en nu stond zijn aanvoerder daar met de wereldbeker, na afloop dol gelukkig meldend dat niet hij maar het team de wereldtitel binnenge haald had. „Na die onverwachte 2- 2 hebben we als ploeg formidabel teruggeknokt. En dat", herhaalde Bilardo steeds maar weer, „heb je nodig om anno 1986 succes te ha len". Tovenaars, arbeiders en knokkers. Bilardo: „Willen Brazilië en Paraguay op een volgend we reldkampioenschap meer preste ren dan zullen ze op die punten hard moeten werken". stopper van het Argentijnse elftal Jorge Luis Brown afkomstig is. Verschillende mensen raakten gewond tussen de hotsende menig te en verschillenden werden zelfs doodgedrukt. Ontelbare Argentij nen hadden hun auto in de kleuren de Argentijnse vlag omgeschil- derd. Bussen werden door de voet balfans overvallen en konden hun route verder wel vergeten. De chauffeurs werden aangespoord, zonder al te veel problemen, koers te zetten naar het centrum van de stad. En natuurlijk de duizenden en nogeens duizenden foto's en pos ters van Diego Armando Marado na, het lievelingskindje van de Ar gentijnen. Hij heet er nu de beste speler van de hele wereld te zijn. En zelfs beter dan Pele of Cruijff in hun beste dagen. Maar dat is na tuurlijk Argentijns chauvinisme en dat mag na het behalen van het we reldkampioenschap. De lichtrecla mes van de 250 meter brede Aveni- da 9 de Julio, de breedste straat ter wereld volgens de Argentijnen, hadden zich op de overwinning voorbereid. In plaats van de beken de wereldmerken waren het nu de klinkende namen van de Argen tijnse selectie en de kleuren van de nationale vlag die de aandacht van het publiek trokken. Vijf uur lang hebben de duizen den voetbalfans in het centrum Buenos Aires kunnen huilen van vreugde. Tot omstreeks tien uur gisteravond. Toen was het hui len vanwege een waarachtige re gen met traangasgranaten die op de menigte werd afgevuurd door de oproeppolitie. Wat de aanlei ding was weet waarschijnlijk nie mand. Ook de meeste van de hon derden voetbalfans niet die in wil de en willekeurige charges door de politie werden opgepakt en afge voerd in overvalwagens en politie bussen. De massa reageerde ont daan, een aantal fans ging in op de provocaties van de politie waar door de rellen snel uitdraaiden over het hele centrum. De politie schoot toen met rubber kogels. Daarbij vielen vele gewonden. Ook veel politie in burger kwam in ac tie, gewapend met knotsen, knup- pels en ijzeren staven waarmee vaak willekeurige voorbijgangers in elkaar werden geramd. Wat even voor tien uur gister avond nog het aanzicht bood van een gigantische feestvierende me nigte was luttele ogenblikken later een slagveld zoals dat sinds het einde van het dictatuur niet meer gebruikelijk was. Er deden zich ook plunderingen voor. De voorlo pige balans telt behalve de vele ge wonden ook enkele doden. De ge beurtenissen na de feestvreugde van gisteravond geven aan dat het na vandaag alle kanten op kan gaan als het leven weer haar nor male verloop krijgt. En ook de ver keerde kant. Brown 0-1,47. Valdano 0-2,73. Rummenig ge 1-2, 82. Voller 2-2, 85. Burruchaga 2-3. Scheidsrechter: Arppi Filho (Bra), toe schouwers: 114.660 (uitverkocht). Geel: Matthaus, Briegel (WD1), Maradona, Olarticoechea, Enrique, Pumpido (Arg). West-Duitsland: Schumacher; Jakobs; Fórster, Eder, Berthold; Matthaus, Magath (61.Hoeness), Brehme, Briegel; Rum menigge, Allofs (46.Vóller). Argentinië: Pumpido; Brown; Ruggeri, Cucciuffo, Giusti; Batista, Enrique, Burru chaga (89.Trobbiani), Olarticoechea; Valda no, Maradona. 1-0, 27. Ferreri 1-1, 43. Papin 1-2, 72. Claesen 2-2,104. Genghini 2-3,109. Amoros 2-4 (strafschop). Scheidsrechter Courtney (Eng). Toeschouwers 22.000. Gele kaart: Pfaff (Bel). België: Pfaff, Gerets, Demol, Renquin (46.Frankie van der Eist), Vervoort en Grim, Scifo (65. Leo van der Eist), Mom mens, en Ceulemans, Veyt en Claesen. Frankrijk: Rust, Bibard, Le Roux (57. Bos- sis), Battiston en Amoros, Tigana (84. Tus- seau), Ferreri, Vercruysse en Genghini, Pa pin en Bellone. TOPSCORERS 1. Lineker (Eng) 6,2. Maradona (Arg), Care- ca (Bra) en Butragueno (Spa) 5, 5. Valdano (Arg), Altobelli (Ita), Belanov (Sov) en Elk- jaer-Larsen (Den) 4, 9. Vóller (WD1), Jesper Olsen (Den), Ceulemans (Bel) en Claesen (Bel) 3, 13. Burruchaga (Arg), Allofs (WD1), Cabanas (Par), Caldere (Spa), Jaremtsjoek (Sov), Khairi (Mar), Papin (Fra), Platini (Fra), Quirarte (Mex), Romero (Par), Scifo (Bel), Socrates (Bra), Josimar (Bra) en Stopyra (Fra) 2, 27. Rummenigge (WD1), BraUn (Arg), Alqjnikov (Sov), Alzamendi (Uru), Ahmed (Irak), Amaros (Fra), Beards- ley (Eng), Blochin (Sov), Carlos Manuel (Por), Chang-Sun (ZKor), Clarke (Ier), De- mol (Bel), Detari (Hon), Diamantino (Por), Eloy (Spa), Edinho (Bra), Eriksen (Den), Esterhazy (Hon), Fernandez (Fra), Ferreri (Fra), Flores (Mex), Francescoli (Uru), Genghini (Fra), Goicoechea (Spa), Guetov (Bul), Jakovenko (Sov), Jung-Moo Huh (ZKor), Kim Jong-Boo (ZKor), Laudrup (Den), Lerby (Den), Matthaus (WD1), Ad- bulkarim Merry (Mar), Negrete (Mex), Pas- culli (Arg), Rats (Sov), Rocheteau (Fra), Rodjonov (Sov), Ruggieri (Arg), Salinas (Spa), Sanchez (Mex), Senor (Spa), Servin (Mex), Sirakov (Bul), Smolarek (Pol), Soon- Hoi Cho (ZKor), Strachan (Scho), Tigana (Fra), Vandenbergh (Bel), Vercauteren (Bel), Veyt (Bel), Whiteside (N-Ier), Zidane (Alg) en Zavarov (Sov), Brehme (WD1) allen 1 doelpunt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11