Avondklok in zwarte wiiken Onderzoek Flick- affaire afgerond Belgrado: 'alternatieven' taboe In defile naar Frankrijk Opnieuw vijf doden in Zuid-Afrika Herzog onder druk om gratie in te trekken Sandinisten sluiten enige oppositiekrant Bomaanslag balie El Al Madrid: acht gewonden VRIJDAG 27 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVIV - De Israëlische rege ring van Nationale Eenheid staat opnieuw onder grote spanning, nu op zijn minst twee ministers eisen dat alsnog zal worden besloten een onderzoek in te stellen naar de po litieke verantwoordelijkheid voor de moord op twee Palestijnse ter roristen en de daarop volgende verdoezeling van de feiten. door Willy Werkman President Chaim Herzog besloot dinsdag nog het hoofd van de Is- raëlische geheime dienst Abraham JOHANNESBURG - De Zuid-Afrikaanse regering heeft een aantal maatregelen onder de Shalom en drie van zijn assistenten noodtoestand uitgebreid.^ Een avondklok van 9 uur^s avonds tot 4 uur 's morgens, is nu ««b- n r\ -- Al 1_„ .1 men er een politie.onderZOek naar de affaire zou worden inge steld. Rond deze zeer ongewone beslis- Binnenlandse journalisten, met sinê is in Israël een heftige juridi- ook ingesteld in een aantal zwarte woonwijken in de Oranje Vrijstaat en het thuisland Kwandebele. Het is in deze gebieden ook verboden om benzine-voorraden aan te leggen of autobanden op te slaan. Deze uitbreiding van de noodtoe standsmaatregelen komt na het be kend worden van opnieuw vijf do den. Volgens het regeringsbureau van informatie waren twee van de slachtoffers doodgeschoten door de politie en waren de overige drie om het leven gekomen bij confron taties tussen zwarten onderling. i hon- door Ruud de Wit van zwarte personeel af derdtal supermarkten en waren- name van het'"weekbladThe sche en politieke discussie ont- huizen, vooral in de Transvaal, zijn Weekly Mail en het tweemaande- staan. Vanuit juridische kringen nu zeven vakbondsleiders vrijgela- lijkse door de katholieke bisschop- wordt de president ervan beschui ten. Maar deze tegemoetkoming penconferentie gesteunde The diSd ver buiten zijn boekje te zijn aan de zakenlieden heeft de ar- New Nation, wachten met grote beidsrust in de door stakingen en spanning af of hun bladen, zoals zit-acties getroffen bedrijven niet sterke geruchten willen, binnen af terug doen keren. De winkels en zienbare tijd in beslag zullen wor- warenhuizen waar gestaakt wordt, den genomen of geheel verboden, kunnen geopend blijven door ex- Vandaag wordt als de cruciale da- tra hulpkrachten, vooral blanken, turn beschouwd, omdat dan The Maar de bedrijvigheid blijft be- Weekly Mail verschijnt. Inmiddels perkt, onder meer, omdat vele heeft de minister van binnenland- gegaan, door tot gratieverlening te beslissen, nog voor er ook maar van een onderzoek sprake is ge weest. Drie Israëlische juristen hebben zich inmiddels al gewend tot het Hooggerechtshof in Jeruza lem met het verzoek de president er toe te brengen zijn beslissing in te trekken. Het rumoer in politieke kringen is zo mogelijk nog hefti ger. De leider van de kleine Shi- noei-partij, minister Amnon Ru binstein heeft al gedreigd de rege ringscoalitie te verlaten, wanneer de regering niet alsnog zal beslis sen een onderzoek in te stellen naar de politieke verantwoorde lijkheid voor de moordaffaire. Hij en minister Mosje Shahab, van de Arbeiderspartij, zullen zondag tij- Honc; de regeringszitting een voor stel tot een dergelijk onderzoek op tafel leggen. Of het voorstel een meerderheid zal krijgen, is nu nog onduidelijk. Premier Simon Peres heeft onder druk vanuit zijn eigen partij giste ren gezegd zich tegen het onder zoek niet te verzetten. Maar vice- premier Sjamir wil de affaire als geëindigd beschouwen en over gaan tot de orde van de dag. Hij noemde de beslissing van de presi dent het hoofd van de geheime dienst gratie te verlenen „moedig en juist". De Likoedpartij van Sja mir beschuldigde gisteren dan ook de Arbeiderspartij van premier Pe res van „opjutting". Sjamir had ten tijde van de moordaffaire, in april 1984, als pre mier de politieke verantwoorde lijkheid voor het doen en laten van het hoofd van de geheime dienst, Abraham Sjalom. Kort nadat be kend werd dat Sjalom en zijn men sen ervan verdacht werden twee Palestijnse terroristen te hebben gedood, die tijdens een militaire bevrijdingsactie van een gekaapte autobus levend gevangen waren genomen, verklaarde Sjamir: „Ten tijde van de affaire wist ik, wat ik weten moest". Niettemin waren twee opeenvolgende commissies van onderzoek indertijd niet in staat, de daders van de moord op de Palestijnen aan te wijzen. In Is raël wordt algemeen aangenomen dat Sjamir het hoofd van de gehei me dienst toestemming had gege ven tegenover deze onderzoeks commissies valse verklaringen af te leggen, en documenten te ver valsen en getuigen de dwingen de waarheid te verdoezelen. De affaire kwam enkele weken geleden aan het licht, toen drie as sistenten van Abraham Sjalom zich tot premier Peres wendden om de ware toedracht van de zaak uit de doeken te doen en zij daarop werden ontslagen. klanten afzien van bezoeken winkels en restaurants uit r aanslagen, Krachtens de noodtoestand wer den negen advocaten gearresteerd, die verdachten bijstaan in politie ke processen. In enkele gevallen werden de advocaten ingerekend Zuid-Afrika gebeurt, maar zaken, Stoffel Botha, een beroep van Newsweek-correspondent Rick Manning afgewezen. Man- in het gebouw van de rechtbank, terwijl ze als verdediger van hun clienten optraden. Volgen? Zuid- Door de aan censuur onderhevi- ning vertrok gisteravond na een verblijf van negen maanden uit Zuid-Afrika, nadat een uur eerder reeds zijn Israëlische collega Dan den nog steeds dagelijks aanslagen Sagir was uitgewezen, en bomexplosies plaats. Gisteren meldde het bureau van informatie afrikaanse juristen zijn dergelijke een landmijnontploffing ten noor arrestaties van advocaten voor de den van Pretoria bij de zwarte rechtbank nog niet eerder voorge komen. In reactie op eerdere gesprekken tussen verontruste zakenlieden en de regering over de arrestatie Crisis bedreigt regering Italië woonwijk Soshanguve, waarbij overigens geen slachtoffers vielen. Maar over een door inwoners van Soweto gemelde ontploffing en da'aruit^voortgekomei^sUkingen Stscrisis', 'nad^heT'Jarie" 6 vc"- ment gisteren in een geheime stemming een nederlaag geleden leed over een financieringswet voor de regio. De socialistische mi nister van arbeid Gianni de Miche- lis kondigde daarop zijn aftreden 1 MANAGUA/WASHINGTON (AFP/AP/IPS/Rtr) - De Nicara guaanse regering heeft het enige oppositieblad „La Prensa" voor „onbepaalde tijd" gesloten. Een re den is niet gegeven. Dit heeft een van de directeuren van het dag blad, Carlos Hollman, gisteren ver- geen dialoog aan met huurlingen", aldus Ortega. Ministers van buitenlandse za ken van de Contadoralanden ver klaarden gisteren dat de goedkeu ring voor Midden-Amerika een "ongelukkige situatie" schept. President Ortega waarschuwde De stemmenverhouding was 293 tegen en 266 voor. Politieke com mentatoren vonden dit neerkomen op het verliezen van een vertrou wensvotum omdat de afgevaardig den allen van tevoren wisten wat er op het spel stond en de kamer goed was gevuld. De Michelis zei dat men de terugkeer in Rome zou af wachten van de socialistische pre mier Bettino Craxi, die op het m ogenblik in Den Haag is voor de g0ed heenkomen BONN - Het Flick-omkopingspro- ces tegen de vroegere Flickmana- ger Von Brauchitsch en de oud-mi nisters Lambsdorff (FDP) en Fri- derichs (FDP) is gisteren in een be slissende fase aangeland. De drie staan terecht op beschuldiging van corruptie. De miljardair Flick zou in het verleden hebben geprobeerd met giften van vele miljoenen aan politici een belastingvoordeel van honderden miljoenen binnen te ha len. door Hans Hoogendijk Gisteren sloten de rechters in Bonn na 76 zittingsdagen, waarop „ce OUMU1. •"•getu'gen werden gehoord het Bonn circuleert echter het gerucht De rechters concentreren zich nu nog op een onderzoek naar belas tingontduiking door Von Brau chitsch, Friderichs en Lambsdorff. Als dit delict bewezen wordt geacht, komen ze er waarschijnlijk met een geldboete vanaf. Lambsdorff toonde zich zeer te vreden met het besluit van de rech ters. Hy heeft steeds beweerd on schuldig te zijn. Lambsdorff zei te hopen op een snelle uitspraak, op dat hij zich volledig zou kunnen concentreren op de aanstaande Bondsdagverkiezingen. De libera le oud-minister heeft er geen ge heim van gemaakt een nieuwe mi nisteriële post te ambiëren. Indien hij alleen wegens belastingfraude zou worden veroordeeld tot eem geldstraf, lijkt niets een politieke back in de weg te staan. In klaard. Hij noemde het de eerste dat het nodig is de noodtoestand Europese top. GALVESTON (AP) - De elektriciteits-palen staan er wat slordig bij aan de weg van Winnie naar High Island in Texas. De wervelstorm met de naam Bonnie is langs geweest. Duizenden bewoners van de Amerikaanse kust langs de Golf van Mexico hebben hun huizen gebarricadeerd en een landinwaarts gezocht in verband met de wervelstorm. (foto AP) J - VllVJiCCIV CV.1HCI uct gCIULlll onderzoek wegens corruptie af. Ze dat president Von Weizsacker zou besloten ook geen nieuwe getuigen weigeren de benoemingsakte van meer op te roepen. De tot nu toe een veroordeelde kandidaat-minis- gehoorde getuigen hebben vrijwel ter te ondertekenen, niets bij kunnen dragen dat de aan- klacht zou kunnen ondersteunen, t "n "W rn De meesten wisten niets meer of I P r*V*Tl 111 V .S nog heel weinig. De rechters heb- A u ben nu een pauze ingelast om het verzamelde materiaal te wegen, maar deskundigen gaan ervan uit dat de drie waarschijnlijk niet zul len worden veroordeeld. reactie van de regeri keuring door het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voor steun aan de contra's. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden gaf dinsdag haar goedkeuring aan een steun van 250 miljoen gulden voor de Nicara guaanse opstandelingen. Het grootste deel van die steun, 175 miljoen gulden, bestaat uit militai re hulp, de rest is humanitaire hulp. Volgens de Nicaraguaanse presi dent Daniël Ortega vergroot de goedkeuring van het Huis de kans op een Amerikaanse militaire in terventie in Nicaragua en kan het van Midden-Amerika gemakkelijk een tweede Vietnam maken. Hij noemde president Reagan "erger dan Hitier" en de aanvaarding van Reagans hulppakket „een ernstige slag" voor de vredesinspanningen van de Contadora-groep (Panama, Colombia, Mexico en Venezuela), waaraan Nicaragua volgens hem wel zal blijven deelnemen. Onder handelingen met de contra's sloot hij evenwel uit. Nicaragua „gaat die sinds 1982 van kracht is strikt en streng toe te passen. Drie Nicaraguaanse opstandelin genleiders hebben gisteren in de Amerikaanse hoofdstad plannen bekendgemaakt om een regering- ballingschap te vormen die be- BELGRADO (AP) De Joegoslavi- listen in de noordelfike republiek staat uit vertegenwoordigers van 16 organisaties, waaronder politie ke partijen, vakbonden en de Mes- kito-Indianen. In Santa Barbara in Californië hebben betogers gisteren een nieuwsbriefing van presidentieel woordvoerder Larry Speakes in het tijdelijke Witte Huis aldaar, twintig minuten opgehouden. Hoe- sche Communistische Partij heeft Slovenië 800 handtekeningen ver- gisteren op de tweede dag van het zameld voor een petitie waarin ver- dertiende partijcongres een harde vangende dienstplicht werd geëist lijn ingezet tegen de groeiende mi- voor gewetensbezwaarden. In het lieu- en vredesbewegingen in het jeugdweekblad Mladina werd kri- land. De afgelopen jaren zijn in tiek uitgeoefend op de defensie- Joegoslavië vredesbewegingen uitgaven en werd gesteld dat het ontstaan die vergelijkbaar zijn met leger veeleer werd gebruikt om bewegingen in Westeuropese lan- 'staatsburgers van dit land te inti- den. mideren' dan voor de verdediging Minister van defensie Branko van het land. Dergelijke protestac- wel de demonstranten in een hand- Mamula zei gisteren dat 'in een on- ties zijn vrijwel onbekend in com- gemeen geraakten met stafleden afhankelijk en ongebonden land munistische landen. Joegoslavië van het Witte Huis en enkele ver- als het onze de vraag gerechtvaar- ligt in het grensgebied tussen de slaggevers werd niemand gewond, digd is wat de rol is van binnen- twee grootmachten en beheerst werd geen schade aangericht en landse vredesbewegingen'. Hij een strategisch deel werd niemand aangehouden. vreesde directe samenwerking met sche Zee. Het internationale Hof van Justi- 'krachten die tegen dat Joegoslavië Economische problemen heb- Den Haag zal naar verwach- zijn en die onze veiligheid en onaf- ben de twijfels over de defensie- hankelijkheid in gevaar willen uitgaven nog aangewakkerd. Met brengen'. een buitenlandse schuld van onge- Eerder deze maand werden tij- veer 20 mjljard dollar en een infla- dens een congres van jonge socia- tie van 84 procent, besteedt Joego- tie ting vandaag een veroordeling uit spreken over door de VS gesteun de militaire acties tegen de Sandi- nistische regering van Nicaragua. slavië ongeveer de helft van de be groting aan defensie, zo blijkt uit officiële cijfers. De omvang van het leger is een nationaal geheim, maar bekend is wel dat alle mannen van 18 een jaar dienstplicht hebben en dat gewetensbezwaren niet zijn toegestaan. De Slovenen eisten verder een openbaar debat over de ontwikke ling van kernenergie in Joegosla vië, met het oog op de kernramp in Tsjernobyl. In Ljubljana, de hoofd stad van Slovenië, werd op 10 mei een demonstratie georganiseerd door milieugroepen waarin van de de Adriati- Sovjet-Unie schadevergoedingen werden geëist en protest werd aan getekend tegen het Joegoslavische kernenergiebeleid. In Joegoslavië is één kerncentrale in bedrijf geno men, en bestaan plannen voor de bouw van vier nieuwe. *De jeugd in andere delen van Joegoslavië wordt niet zo in beslag genomen door deze kwesties als de jeugd in Slovenië,' zei Stipe Suvar, een leider van de Kroatische CP, die zich kandidaat heeft gesteld voor het Centraal Comité van de partij. Hij zei dat de jongeren in de armere, zuidelijke delen van het land, die zich meer bezig houden met het vinden van banen, 'een an dere kijk hebben op sociale en mi lieu-vraagstukken'. Delegatielid Slavko Sorsak be klaagde zich erover dat steeds meer 'alternatieve groeperingen - ecologische, pacifistische, feminis tische, etc.' in Slovenië zich be moeien met de verdediging van het land, die tenslotte ook de vijf ande re republieken van Joegoslavië aangaan. Daarbij 'steken ideeën de kop op die niet geheel, of in het ge heel niet kunnen worden geaccep teerd,' zei hij tenslotte. aangehouden: wapen bij zich PARIJS (AP) De leider van het Franse extreemrechtse Front Na tional, Jean-Marie Le Pen, is woensdag aangehouden op het vliegveld Kennedy in New York, omdat de douane een wapen in zijn bagage had aangetroffen. Le Pen, die na een bezoek aan de VS op de terugweg was naar Parijs kon later op de dag alsnog zijn reis voortzetten. Bij aankomst in Parijs verklaarde hy dat er onenigheid was ontstaan over de geldigheid van zijn Franse wapenvergunning in Amerika. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het incident bij de doua ne opzet was geweest. Hij miste door het oponthoud zijn vlucht en keerde pas een halve dag later dan gepland terug in Parijs. Buitenland kort Portugal De centrum-rechtse minder heidsregering van Portugal heeft gisteren het vertrouwen van het parlement gekregen. Zij had de vertrouwenskwestie gesteld nadat de linkse oppositie verleden week een wet had tegengehouden die het werkgevers makkelijker zou maken personeel aan te nemen en te ontslaan. Dank zij de steun van de conser vatieve christen-democraten be haalde de zeven maanden oude re gering van premier Anibal Cavaco Silva een meerderheid. Wapenbeheersing Het Amerikaans-Russische wa- penbeheersingsoverleg in Genève is gisteren voor de zomer verdaagd tot 18 september. De twee partijen waren het er niet over eens, of er in de afgelopen vijfde ronde van hun besprekingen enige vooruitgang is geboekt. Spionnen De Westduitse procureur-gene raal heeft gisteren meegedeeld dat de politie vier mannen vast houdt die worden verdacht van spionage voor Oost-Europa. Kurt Rebmann zei dat er geen onder- ling verband was tussen de vier gevallen en dat het drie Westduit sers en een Oostduitser betrof. Hun doelwitten waren militaire installaties en de industrie ge weest, aldus Rebmann. De procureur-generaal weiger de namen te noemen, maar zei dat het ging om een 56-jarige inge nieur uit Hanau bij Frankfort, een 33-jarige werkloze scheepsbouw kundige uit Frankfort, een 40-jari- ge bouwondernemer en een 54-ja- rige Oostduitser. Een Spaanse politieman bekijkt de ravage op het vliegveld i luchtvaartmaatschappij een bom was geexplodeerd. n Madrid nadat aan de balie i MADRID - Bij een bomaanslag op het Madrileense vliegveld Barajas zijn gistermiddag 8 mensen ge wond geraakt. De bom zat verstopt in een koffer van een passgier die zich gemeld had voor de vlucht Madrid-Tel Aviv bij de balie van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al. door Gerrit-Jan Hoek Terwijl de koffer op de transport band stond, trok een kleine rook pluim de aandacht van een veilig heidsagent van El Al. Toen deze met een brandblusser in de hand de koffer wilde openen, ging het explosief af. Drie van de omstan ders, twee kinderen en het hoofd van de veiligheidsdienst van El Al raakten bij de explosie ernstig ge wond. Vijf anderen, onder wie een Spaanse politieagent en enkele de Israëlische passagiers, liepen slechts lichte (foto AP) verwondingen op. De Spaanse politie arresteerde een passagier met een Arabisch ui terlijk, die in het bezit was van een Spaans paspoort. De identiteit van de arrestant wilde de politie don derdag niet bekend maken. De aanslag was gisterenavond nog door geen enkele organisatie op geëist. Het is de tweede keer in de histo rie dat de Spaanse luchthaven het doelwit van een terreuractie is. In juli 1969 ontplofte een bom in het bagagedepot, waarbij één persoon om het leven kwam. Die aanslag werd destijds opgeëist door ETA- Politico/Militar. HAVANNA (IPS) - Cuba en Brazi lië hebben hun diplomatieke be trekkingen na 22 jaar hersteld. Dat is in de Cubaanse hoofdstad Ha vanna bekend gemaakt. Cubéanse diplomaten zeiden „verheugd, maar niet verrast" te zijn omdat het akkoord al maanden in de pen zat. Cuba vindt het akkoord „een ernstige klap voor de economische en politieke blokkade die de Ver enigde Staten tegen de Cubaanse revolutie organiseert". Draagmoeder baart een drieling DETROIT (AP) Een 32-jarige Amerikaanse, draagmoeder voor haar onvruchtbare zuster, heeft afgelopen zondag in het Sinai-ziekenhuis in Detroit het leven geschonken aan een drie ling. Het zyn drie jongetjes. Dat heeft de echtgenoot van de vrouw gisteren 'bekend ge maakt. "Ze houdt zoveel van haar (zuster), dat ze haar een kind wilde geven", zei de 34-jarige Martin Wilks uit St. Clair Sho res van zijn vrouw Jeanette. Zij liet zich kunstmatig inse- mineren met het sperma van haar zwager. Wilks verklaarde dat zyn vrouw bij de vierde po ging zwanger werd, zonder vruchtbaarheidspreparaten te hebben gebruikt. De drie kin deren zullen nu formeel ter adoptie worden afgestaan aan de zus en haar man. PARIJS - Vijf miljoen toeristen zullen dit weekeinde in Frankrijk op weg zijn naar hun vakantiebe stemming. Tegelijkertijd worden voor de komende dagen uitzonder lijke temperaturen van meer dan de schaduw verwacht. door Rudolph Bakker Het eerste grote vakantieweek einde van het jaar vergt altijd hon derden doden op de weg. Ook dit maal houdt men daar in Frankrijk weer rekening mee. Enorme op stoppingen zullen de uitreis vergal len. De Franse autoriteitén hebben dan ook een aantal waarschuwin gen tot de toeristen gericht. Vanuit Nederland komend is het een goed idee de Parijse rondweg tussen zaterdagmiddag drie uur en zes uur te vermijden. In het alge meen gesproken zijn zaterdagmid dag en zaterdagavond buitenge woon slechte momenten om Parijs in zuidelijke of westelijke richting (naar de zee) te verlaten. De politie stelt alles in het werk om de klassieke gigantische op stoppingen bij de tunnel van Lyon en ter hoogte van Baune te vermij den. Het is echter de vraag of ze daarin zal slagen. Het is aan te ra den gebruik te maken van de zgn. alternatieve routes, die met groene richtingborden zijn aangegeven. Zoals meestal bij dergelijke mas sale uittochten als die welke het komende weekeinde op het pro gramma staan, is de politie uiterst vrijgevig met bekeuringen. Dit weekeinde staan 30.000 politie mannen klaar om automobilisten te bekeuren die de aangegeven snelheidsgrens overschrijden, die te veel alcohol op hebben of die hun veiligheidsgordel niet om heb ben. Vooral op de kleinere wegen die deel uitmaken van het alternatieve circuit is op een dicht net van poli- tievallen te rekenen. De enige schrale troost van het buitenge woon hete weekeinde zal zijn dat er maar een enkele gelukkige bui tenbeen in staat zal zyn de snel- heidsgrenzen (op de autoroutes 130 km, op de Routes Nationales 90 km per uur) te overtreden. Het wordt bumper aan bumper rijden, zo voorspellen de autoriteiten. Vanden Boeynants in hoger beroep BRUSSEL (ANP) - De Belgische ex-premier Paul Vanden Boey nants gaat in beroep tegen de uit spraak van de rechtbank in Brus sel, zo heeft hij gisteren tegenover het persbureau Belga verklaard De rechtbank veroordeelde Van den Boeynants woensdag tot een voorwaardelijke celstraf van drie jaar en een boete van ruim 34.000 gulden. Hij werd schuldig bevon den aan belastingontduiking, vals heid in geschrifte en vervalsing van balansen. Volgens de rechter beletten al leen Vanden Boeynants' leeftijd, zijn persoonlijkheid en de diensten die hij aan het land heeft bewezen dat hij daadwerkelijk achter de tra lies verdwijnt. Maar Vanden Boey nants, die kwade opzet altijd heeft ontkend, noemde het oordeel woensdag al „buiten alle propor ties". Zijn beslissing om in hoger be roep te gaan zal de „affaire-Vanden Boeynants" nog met zeker enkele jaren verlengen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7