Onbegonnen M o n Wanneer kan de huur worden verlaagd? Schaterlachende Schaap en de vacature van Jopie Slim Raadsleden wijzen bezwaren tegen woningbouwplannen af Re{ P. Schaap onderscheiden actief in viije tijd li VRIJDAG 27 JUNI 198 Leidse kroniek door John Kroon Leids Rood Je hebt Haagse hopjes, Am sterdamse grachten, Rotterdam se havens, Goudse kaarsen, De venter koek en Delfts blauw. Dat is mooi en overzichtelijk. Iedere stad wat. Alleen Leiden komt er tot nu toe wat bekaaid vanaf. Vroeger had je nog de Leidse Sleuteltjes, maar dit koor zwijgt sinds enige jaren defini tief. Natuurlijk, je hebt nog Leidse glibbers, Leidse kak en Leidse ballen, maar dat zijn niet direct benamingen waarmee je als stad te koop gaat lopen. Gunstiger is al Leidse kaas, ko mijnekaas, Leidse fles, een tin- nenfles die bij het opladen van elektriciteit wordt gebruikt en Leidse steen, een rode baksteen. Maar het zijn nog geen begrip pen waarmee je horden toeristen zult trekken. Zoals het Delfts blauw nog altijd schijnt te doen. Er bestaat zelfs Leids blauw, maar dat is niet meer dan de naam ven een verfstof. Het moet ze bij de VW be hoorlijk hebben dwarsgezeten. Het signaal werd op brainstor men gezet. Ramen en deuren dicht, kachel op zijn hoogst, dik ke sigaren opsteken en pas naar buiten als het Brisante Idee er is. Deze week bracht de post deze mededeling: "De VW Leiden zal begin juli een nieuw produkt brengen, dat zowel voor toeris ten als voor inwoners zeer inte ressant is. Na een lange periode van voorbereiding wordt dan na melijk het eerste LEIDS ROOD- aardewerk op de markt gebracht. Deze eerste versie bestaat uit vier kleine wand bordjes met stadsgezichten". Na zo'n zin zie je de taferelen al voor je: de Amerikaanse toerist, het veelkleurige overhemd losjes over de broek hangend en de zonnebril stevig op de neus ver ankerd, wordt bij het een of an dere souvenirsstalletje op over tuigende wijze een stevige poot uitgedraaid. 'Leyds red, very in teresting' en vol trots zal hij de duurbetaalde produkten uit het oude Europa zijn kleinkinderen tonen. De VW vervolgt in haar brief: "Het Leidse Rood wordt, evenals het originele Delfts Blauw, met de hand geschilderd en vervol gens door een speciale .manier van glazuren duurzaam ver werkt. Door deze handelwijze wordt een aparte rode kleur ver kregen, waaraan de merknaam Leids Rood is gegeven. Deze merknaam, inmiddels ter depo nering aangeboden, is op elk pro dukt aangebracht". Zelfs de erkenning dat hier eenvoudigweg sprake is van een rode imitatie van het Delftse aar dewerk wordt dus niet ge schuwd. Nochtans gaat de brief verder: "De VW Leiden, die het Leids Rood voorlopig als enige gaat verkopen, hoopt dat het op den duur even populair gaat wor den als het wereldbekende Delfts Blauw". Bijna zou je in de benaming Leids Rood nog de verregaande invloed vermoeden van het al ja ren door socialisten gedomineer de stadsbestuur, maar wetend dat de VW-directeur sinds en- Schaap, is door deze krant ter ge- - legenheid van zijn afscheid geïn terviewd en, gelezen het artikel dat daarvan is gemaakt, moet hij daarin bijzonder veel plezier hebben gehad. Op de vraag of hij als koper en verkoper namens de gemeente van grond wel eens smeergeld kreeg aangeboden laat Schaap na een kort, brommerig ant woord 'een lachexplosie' volgen. Een rapport waarin werd be weerd dat de afdeing grondza ken slechts volgens het principe 'waar kunnen we geld uitslaan' te werk gaat, wordt door hem van het commentaar "daar heb ik heerlijk om gelachen" voor zien. Over de opmerking van (oud-)wethouder Waal dat maar een enkeling weet hoe het er bij grondzaken werkelijk toegaat, roept Schaap, 'schaterlachtend': "Heerlijk, heerlijk vind ik dat". den gewoonlijk rèkenen op zoiets als een kwart antwoord, gevolgd door, men raadt het al, een vrolijk gelach. Gelach dat men als veelbetekend kon om schrijven, zonder ook maar een spoor van een idee te hebben wat het betekende. En vooral: hoe veel? Aangenomen mag worden dat hoe langer Schaaps lachbuien duurden, hoe lucratiever de transactie voor de gemeente was geweest. De gemeente is wel eens getild voor een halve of hele ton, vertelde hij in het interview. "Maar dat is het risico van het vak, zoiets proberen we wel weer recht te breien. De ene keer win je wat en de andere keer verlies je wat. It's all in the game". Zo is het maar net. De beste boevenvanger is vaak degene die vroeger zelf grondig het verkeer de pad heeft bewandeld. Het zou unfair zijn zoiets van de gisteren Leids Rood. In dit geval het wandbord met de Hooglandse kerk wachten is nu nog op het Gronings Groen en het Haarlems Paars. kele weken met een CDA-raads- lid is getrouwd, kan deze sugges tie van de hand worden gewezen. De volgende stap zal, naar te vrezen valt, die naar het Maas trichter geel, het Gronings groen, het Haarlems paars en het Al- phense grijs zijn. Eén bonte ver zameling wand- en andere bord jes vol stadsgezichten, met merk namen die allemaal ter depone ring zijn aangeboden. Je kunt straks geen hap meer door de keel krijgen, zonder het zicht op een leuke molen, een lieve gevel of een kabbelende gracht te ver groten. Dan zal het de hoogste tijd zijn dat spreekwoord over scherven en geluk eens grondig op zijn waarheidsgehalte te testen. Schaap Het hoofd van de gemeentelij ke afdeling grondzaken, P. De vraag of hij zelf wel eens is beduveld door een louche onder nemer wordt door Schaap ander maal voorzien van een 'daveren de lachsalvo'. Het zal duidelijk zijn dat ge meentelijke grondtransacties met heel wat geschuddebuik ge paard gaan. Het is mooi als ie mand plezier in zijn werk heeft en een portie gevoel voor humor kan geen kwaad in het wereldje van de handelaren-in-grond waarin je toch al de noodzaak voelt om voortdurend je zakken na te kijken. Maar die lach van Schaap- ....Het is een opvallende eigen schap voor iemand die tegelij kertijd uit hoofde van zijn func tie niet het achterste van zijn tong mag laten zien. Raadsleden die over de een of andere trans actie in het openbaar van Schaap informatie wilden hebben, kon- nog geridderde Schaap te bewe ren, maar een feit is dat zijn werk vooral geschikt is voor iemand die enig inzicht heeft in de min der gunstige kanten van de mensheid. Schaap heeft functies bekleed in een kerkbestuur en zal dus ook wel het woord van de Predi ker hebben geleerd dat de mens tot het kwade is geneigd. Hope lijk beseft zijn opvolger dat ook. Maar vooral: laat het nieuwe hoofd dikwijls, daverend, uit bundig en langdurig schaterla chen. Manager Drs. M.J. (Matthijs) Koornstra' verliet op 30 april het college van bestuur van de Leidse universi teit om directeur te worden van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Hij gold zo ongeveer als de Jopie Slim van het universiteitsbe stuur; een gewiekst onderhande laar die nooit met lege handen thuiskwam. Hij wilde ook wel eens geheel op eigen houtje ope reren, zoals op markante wijze bleek tijdens het conflict tussen de universiteit en de krakers van Brill. Maar ja, van Iemand zoals hij, groot wielrenliefhebber en -bestuurder, kon je verwachten dat hij af en toe het grote mes zou opzetten om er met een demarra ge alleen tussenuit te knijpen. Koornstra's plaats zal niet meer worden bezet, zo bleek dinsdag uit de discussie in de universiteitsraad. De nieuwe wet op het universitaire onderwijs eist dat de personele bezetting van een college van bestuur wordt teruggebracht. Kennelijk kan de rest van het college (vier man) zijn werk er wel bijnemen, daar hoor je althans weinig ge mor over. En dat terwijl Koorn stra in maart in een interview nog had verklaard hoeveel werk er komt kijken "voor het runnen van een company waarin 400 mil joen gulden omgaat en waarbij 5000 werknemers zijn betrok ken". Dat klonk tamelijk duur en stresserig, maar te denken gaf al dat hij de nodige tijd overhield voor allerlei nevenactiviteiten, zoals het aantrekken van de Tour de France in een van de komen de jaren in Rotterdam. Ook zijn opmerking dat "managen eten en sigaren met zich meebrengt" wees op een wat Bull-Superach- tige inborst. Maar men moet niet overdrijven: hij laat stellig meer werk achter dan het met grote frequentie leegeten van een bordje. Zo is er nog altijd geen antwoord op de vraag wie van het college-bestuur straks het wielrennen gaat doen. Jongeren Stel een aantal jongeren stapt naar de gemeente met het ver zoek om een eigen optrekje, want ze willen zo graag samen fi guurzagen en op de ukkelelle spelen. En als ze daar genoeg van hebben willen ze in die eigen keet "just hanging around" - wat dacht u dan dat ze zouden doen in het stadhuis. Schaterlachen natuurlijk. Ga maar met je ukele- le op het dak zitten. Het wordt heel wat anders als je als jongerengroep overlast be zorgt. Dan duurt het niet lang of de overheid legt haar oor op je ziel en komt met een sociaal hart over de brug. De gemeente hoorde in april dat ongeveer 50 jongeren in de omgéving van de school de Meerpaal, in de Merenwijk, zeer hinderlijk bezig zijn. "Ze komen met hun brommers en hangen en er tot diep in de avond rond" enz. enz. De gemeente ging praten, al dus het krantebericht, met verte genwoordigers van de jongens, ofschoon die geen organisatie vorm hebben, en vernam dat het "de wens van deze groep is el kaar dagelijks te kunnen ont moeten". Volgens het plv. hoofd van de directie Welzijn, Roos, gaat het louter om 'just hanging around'. door Ruud Paauw De gemeente trekt, zo bleek deze week, nu even 10.000 gul den uit de achterzak om de jon geren een eigen keet van zeven bij tien meter te bezorgen waar ze hun gang kunnen gaan. Zo eenvoudig wordt dat soort din gen geregeld. De gemiddelde vereniging die iets wil, komt on herroepelijk terecht in de lokale bureaucratie en kan dan zijn lol op, want voor wie zich netjes ge draagt wordt niet hard gelopen. Nergens voor nodig. Vandalisme lóónt, vrienden. Het is eens te meer bewezen, al schijnen hele horden dat nog niet door te hebben. En nu maar wachten tot ze daar in de Merenwijk beginnen te klagen dat de keet in die keet niet meer om te harden is. Eens kijken wat de Directie Welzijn "als gebaar naar de buurt toe", om met Roos te spreken, dan nog meer uit de de knip zal halen. Just hang around and see. LEIDEN - P. Schaap, het vertrek kende hoofd van de directie grond zaken van de gemeente, is be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de ver sierselen die bij deze koninklijke onderscheiding horen, gisteren op gespeld door loco-burgemeester Peters. Dat gebeurde tijdens de af scheidsreceptie van Schaap in het Stadsbouwhuis. Het vertrekkende hoofd grond zaken, hij gaat met de vut, kreeg tijdens deze gelegenheid tevens de gouden gedenkspeld van de ge meente Leiden opgespeld. Schaap is 40 jaar in dienst van de overheid geweest. Hij werkte achtereenvol gens bij de gemeenten Vught, Rijs wijk, Losser en Leidschendam voordat hij in 1974 naar Leiden kwam. Hij heeft onder meer het initiatief genomen om de vereni ging van grondbedrijven in Zuid- Holland op te richten, een organi satie waarvan hij voorzitter is. P. Schaap Schaap is verder actief geweest in het kerkelijk leven. Hij is lid ge weest van het kerkbestuur in de Merenwijk, waar hij in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de tot standkoming van het oecomenisch centrum De Regenboog. Griezelen Vanavond staat het LVC in het teken van de horror. Een griezel avond vol mystiek waarbij ge paste kleding noodzakelijk is. In de grote zaal is een horror-gri- meuse aanwezig en draait de dracula-klassieker: Nosferatu. Ook zal de uit Indië afkomstige fakirszoon "Sjeik Ali Ben Glas scherf' optreden. De zaal van het LVC-gebouw aan de Breestraat 66 is vanaf negen uur open. Kinderboerderij Vijf jaar nieuwbouw kinder boerderij in de Merenwijk is de reden dat er zondag van 12.00 tot 17.00 uur een open dag wordt ge houden. Er worden zowel op het erf als in de stal oude landbouw gereedschappen tentoongesteld. Eenvoudige technieken als kaar den en spinnen voor de wolver- werking kunnen met een spintol zelf worden uitgeprobeerd. In het leslokaal wordt er van geitemelk kaas gemaakt en in de boerderij- tuin zijn behalve beesten ook van allerlei planten, bomen en strui ken te zien. Toneel 'U lijkt vandaag wel erg veel op een paard' is de titel van een toneelstuk dat dinsdag in club huis Matilo wordt gespeeld. Het wordt omschreven als "een se rieus programma om te lachen, zonder clowns, maar wel clow nesk". Het is geschikt voor pu bliek van zes jaar en (veel) ouder en duurt van twee tot vier uur. Matilo is gevestigd aan de Zaan- straat 126. Dansen op straat De Morris Dansers geven van avond een dansuitvoering op straat. Zij doen dat op het Burchtplein en op het plein bij de Hooglandse kerk, tussen acht en tien uur. DEN ning giste voor! de oi invoi Vriei De CDA gekre stel v met i handi een 1 speci Fran: overl De Me 3,7 vet UTR se 2 jaar artsc trapl deld veel van mel< gen jaar D< ken delt schi bij Zeeheldenbuurt, Haagweg en J. van Campenlaan LEIDEN - De bezwaren tegen de woningbouwplannen in de Zeehel denbuurt, aan de Haagweg en de Jacob van Campenlaan zijn gister avond door de commissie van ruimtelijke ordening vrijwel pro bleemloos van tafel geveegd. Al leen de Zeeheldenbuurt kreeg een concessie: de heipalen van de nieuwbouw zullen in de grond worden geschroefd, om schade aan omliggende woningen te voorko men. Bovendien wordt de aanne mer in het bestek verplicht een ta xatierapport van deze woningen op te stellen, zodat eventuele scha de achteraf glashard kan worden vastgesteld. Bezwaren betreffende de bouw aan de Kortenaerstraat, Tasman- straat en Evertsenstraat, vloeiden verder voort uit zorgen omtrent een toeneming van parkeerdrukte. De gemeente meent echter dat door de aanleg van parkeervakken in de Bontekoestraat deze zorgen volstrekt ongegrond zijn. De bouw van twintig woningen aan de Haagweg kan ook voort gang vinden. Van ernstige vermin dering van lichtinval bij bewoners, is volgens de gemeente geen spra ke. Dat het plan afwijkt van eerde re plannen verklaart zij ook af doende, volgens de commissie. Verder zijn er geen "toezeggingen gedaan dat het terrein bijvoorbeeld als groengebied wordt ingericht. De bezwaarschriften tegen de bouw van 26 woningen aan de Ja cob van Campenlaan werden even eens afgewezen. Ongewenste in kijk bij omwonenden, ongewenste versmalling van de rijbaan en mis bruik van parkeerplaatsen bij de nabije Churchillflat, is onvoldoen de reden om het plan niet te accep teren, vond de commissie. Bezwa ren tegen het uiterlijk van het bouwplan werden met een verwij zing naar het fiat van de welstands commissie afgewezen. Op 1 juli is voor velen van u weer het moment van de jaarlijkse huur verhoging aangebroken. In de Huurprijzenwet Woonruimte en in het daarop gebaseerde Besluit is geregeld of de huur verhoogd mag worden en zo ja, met welk percen tage. Ook is in de wetgeving be paald, in welke gevallen de huur verlaagd kan worden. Bovendien is geregeld, dat conflicten tussen verhuurder en huurder over huur verhoging en verlaging aan de huurcommissie en eventueel later aan de kantonrechter kunnen wor den voorgelegd. Het Ministerie van Volkshuisvesting heeft de wettelij- ke regeling samengevat in een drietal folders. Twee folders heb- ben betrekking op zelfstandige wo- ningen. Het zijn de folders "Huur prijzen van woonruimte 1986" (uit gebreid) en "Huuraanpassingen 1986" (kort). De derde folder gaat over de huurprijzen van kamers. Het is de folder "Huur en verhuur van kamers". De folders zijn gratis te verkrijgen bij o.a. de huurcom missie, de gemeente en ons insti tuut. Hieronder gaan we eerst kort in op de wijziging van de huurprijs (dus huurverhoging en huurverla- ging) in het algemeen en op het in dienen van bezwaren. We hebben ons hierbij moeten beperken en ra den u dan ook aan de folders erbij te lezen voor een vollediger beeld. Daarna vertellen we wat meer over huurverlaging. In dit artikel gaat het alleen over zelfstandige wonin gen. De regeling voor kamers, die anders is, komt niet aan de orde. Veel huurders denken, dat hun huur jaarlijks verhoogd moet wor den. Maar meestal is van "moeten" geen sprake. In feite is een ver plichte huurverhoging uitzonde ring. De huurverhoging is alleen verplicht voor woningen die met rijkssubsidie zijn gebouwd of gere noveerd en die tussen 1 juli 1980 en 1 juli 1985 zijn opgeleverd. In alle andere gevallen zijn verhuurder en huurder vrij afspraken over huur verhoging of verlaging te maken. Overigens is die vrijheid voor de woningbouwverenigingen als huurders wel beperkt door vc schriften van de overheid. Bij 7 schillen van mening tussen op twee manieren nagaan of uw huur voor verhoging of voor verla ging in aanmerking komt en - in w geval de huur verhoogd kan wor- huurder en huurder beslist de den - met welk percentage. In de ke is van ernstige gebreken huurcommissie (en eventueel later uitgebreide folder "Huurprijzen (onderhoudstoestand van de) woonruimte 1986" zijn beide ning. Per 1 juli 1986 zijn der nodig, "Huurverlaging" meer. U kunt ook bezwaar maken te gen de huurverhoging, als er spra- de de kantonrechter), zoals hierboven al gezegd, op basis van de regels methoden aangegeven. De jaarlijks een voorstel tot verhoging te raadplegen. Bij alle punten tus de huur per 1 juli. Hoe kunt u 40 de wet geving lijsten opgenomen van zeer het schema op ernstige gebreken. Deze gebreken deze folder worden genoemd "absolute" en 'relatieve nulpunten". De "absolu- beoordelen of het voorstel van uw welke huurprijzen de verschillen- 250 is aangegeven, bij te nulpunten" worden ook wel ge- Daarvoor i de percentages huurverhoging toepassing zijn, bij welke huurprij zen de huur niet verhoogd mag worden en bij welke huurprijzen de huur zou kun- de huur voor verlaging in aanmer king komt. De folder geeft daar- verhuurder om de huur te verho gen juist is, of het percentage van de voorgestelde verhoging klopt en of u eventueel zelf een voorstel tot verlaging doen? t te beginnen no- naast nog een tweede, ingewikkel- digr dat u weet hoeveel punten uw woning moeten worden gege ven. Allerlei eigenschappen van uw woning worden volgens een puntensysteem gewaardeerd. der, methode aan om na te gaan of punt" huurprijswijziging aan de orde kage, m zo ja, met welk percentage. "nulpunten" genoemd, vindt deze lijsten in de beide fol ders voor zelfstandige woonruim te. Van een "absoluut nulpunt" is bijvoorbeeld sprake, als de leve ring van gas of elektriciteit is beëindigd vanwege onveiligheid de installatie. Een "relatief nul bijvoorbeeld ernstige lek- worden bijvoorbeeld punten gege- gen 1986". men in de folder "Huuraanpassiri- Bezwaren tegen huurverhoging 3 ook opgeno- kunnen worden gebaseerd op der gelijke absolute en relatieve nul punten. Maar ook andere, niet i de grootte van de kamers. Hierbij moet u bedenken dat het de lijsten opgenomen, ernstige ge- toilet, geen zin heeft na te gaan of een ver- breken kunnen reden zijn bezwaar twezigheid douche, bad, voor de voor de (grootte van de) tuin Hoe beter de kwaliteit van de ning, hoe meer punten zullen den geteld. U kunt het aantal pun- stadsvernieuwingsgebieden ten van uw woning zelf berekenen met behulp van het hoofdstuk "de puntentelling", dat in de beide fol plichte huurverhoging juist is be- te maken, zoals dat altijd al moge- rekend. Verder is van belang dat lijk was. Voor absolute en relatieve ders voor zelfstandige woonruimte rende huurprijswijziging uitwijst, is opgenomen. dat de verhuurder ten onrechte Voor het aantal punten, dat u de woonomgeving zou kunnen ge- het voorgestelde percentage te ven, kunt u bij de huurcommissie hoog is, dan kunt u bezwaar maken nadere informatie inwinnen. Dat tegen de verhoging. De procedure geldt ook voorde vraag of en zo ja, voor het indienen van bezwaren hoeveel punten kunnen worden af- vindt u in de folders, getrokken voor bepaalde zeer hin- Als de huurcommissie u in het derijke situaties (bijvoorbeeld ver- gelijk stelt, spreekt zij uit, dat de ke'érslawaai) in uw buurt. Bij de voorgestelde verhoging niet rede- huurcommissie ligt hierover een lijk is of geeft zij aan, welk (lager) zg. puntenboek, dat door iedereen percentage wél redelijk nulpunten geldt wèl een bijzonde re regeling. Bij de beoordeling van een voorstel tot huurverhoging moet de huurcommissie de huur bevriezen, als sprake is van absolu te nulpunten. Bij relatieve nulpun ten kan zy dat doen. Of dat ge- beurt, hangt af van haar oordeel voorstelt de huur te verhogen of over de ernst van de gebreken Als uw berekening van het pun- tenaantal en de mogelijk bijbeho- kan worden ingezien. het juiste aa_. woning weet, dan huurcommissie kan de huur nooit spontaan verlagen. Daarvoor is al tijd een apart voorstel van de huur- van de vraag of de verhuurder de gebreken tevoren kende. Ook bij andere onderhoudsge- breken, die niet op de lijsten van nulpunten staan, kan de huurcom missie besluiten tot huurbevrie- zing. Bij deze andere gebreken heeft zij echter meer beoordelings vrijheid dan bij relatieve nulpun ten, terwijl bij de absolute nulpun ten dus helemaal geen beoorde lingsvrijheid bestaat. Met absolute en relatieve nulpunten is nog iets bijzonders aan de hand, dat niet geldt voor andere gebreken. Dat is dat de huur op voorstel van de huurder door de huurcommissie verlaagd moet worden (bij absolu te nulpunten) of verlaagd kan wor den (bij relatieve nulpunten). De huurcommissie kan dus ook hier weer niet spontaan tot huurverla ging overgaan. Daarvoor is een apart voorstel van de huurder no dig, waarover hierna bij "Huurver laging" meer. Zoals hierboven al even ter spra ke kwam, kan de huurder in twee, heel verschillende, situaties -een voorstel doen tot huurverlaging. Huurverlaging is in de eerste plaats aan de orde, als de geldende huurprijs te hoog is in verhouding tot de kwaliteit van de woning. Die situatie bespreken we hierna onder A. In de tweede plaats kan reden bestaan tot huurverlaging, als spra ke is van absolute of relatieve nul punten. Op die situatie gaan we in onder B. A. De huurprijs is te hoog in ver houding tot de kwaliteit van de woning. Wat hierboven over huuraanpas- sing in het algemeen is gezegd, geldt ook voor huurverlaging. Om te weten of uw huur verlaagd zou kunnen worden, rekent u eerst het aantal punten van uw woning uit. Daarna kunt u dus twee methoden volgen. De eenvoudigste is alweer de pagina's 10 en 11 van de folder "Huurprijzen van woonruimte 1986" erbij open te slaan. U kijkt dan in kolom "E". Als de geldende huurprijs hoger is dan het in die kolom bij uw puntenaantal vermel de bedrag, kunt u een voorstel tot huurverlaging doen. De huur wordt dan namelijk geacht te hoog te zijn voor de kwaliteit van de wo ning, zoals uitgedrukt in het aantal punten. De huur mag verlaagd worden tot het in kolom "E" bij uw puntenaantal vermelde bedrag, verhoogd met 2% (of, hetzelfde, vermenigvuldigd met 1,02). Het be drag dat u dan vindt, wordt ge noemd de "huurverlagingsgrens". Als u een huis van een woning bouwvereniging huurt, is de kans overigens niet groot, dat zich deze reden voor huurverlaging zal voor doen. B. Er is sprake van absolute of relatieve nulpunten. Zoals hierboven onder "Bezwa ren" al aangegeven, moet de huur commissie de huur op voorstel van de huurder verlagen, als er absolu te nulpunten zijn. In geval van rela tieve nulpunten kan zij dat doen, afhankelijk van haar mening over de ernst van de gebreken en van de vraag of de verhuurder tevoren van de gebreken op de hoogte was. De huur mag bij absolute en relatieve nulpunten verlaagd worden tot de zg. minimaal redelijke huur. De minimaal redelijke huur berekent u door het aantal punten van uw woning te vermenigvuldigen met 2,95. De minimaal redelijke huur staat ook per puntenaantal aange geven in kolom "C" van het al ge noemde schema op de pagina's 10 en '11 van de'folder "Huurprijzen van woonruimte 1986". U ziet dus, dat die minimaal redelijke huur een veel lager bedrag is dan de zg. huurverlagingsgrens waarnaar de huur verlaagd kan worden als deze te hoog is voor de kwaliteit van de woning (situatie A). Als u als huurder voor huurverla ging in aanmerking wilt komen, moet u daartoe dus zelf een voor stel doen. Daarbij moet u een pun tentelling overleggen en moet u het bedrag aangeven van de door u voorgestelde, verlaagde, huur. Het is zaak daarbij de laagste huur te noemen die wettelijk is toegestaan (zie hierboven onder A en B). Als u dat niet zou doen, benadeelt u zich zelf. De huurcommissie mag de huur namelijk niet verder verlagen dan u voorstelt, ook al zou de wet in beginsel een verdere verlaging mogelijk maken. De huurverlaging kan pas ingaan minimaal één jaar na de laatste wij ziging van de huurprijs. Verder moet het voorstel tenminste een maand vóór de voorgestelde da tum van ingang aan de verhuurder worden gedaan. Als uw huisbaas een voorstel tot verhoging van de huur per 1 juli 1986 heeft gedaan en u meent voor verlaging in aanmerking te komen, dan kunt u het best als volgt han delen. U maakt bezwaar tegen de huurverhoging (zie de folders). Daarnaast doet u de verhuurder een voorstel tot verlaging. De ver laging zou kunnen ingaan per 1 au gustus 1986, als het voorstel de ver huurder uiterlijk op 30 juni 1986 bereikt Ontvangt de verhuurder het voorstel tot verlaging in juli, dan kan de verlaging pas per 1 sep tember 1986 ingaan. Als uw huisbaas geen voorstel tot verhoging van de huur heeft ge daan, dan kunt u volstaan met het doen van een voorstel tot huurver laging. U moet voor de aanzegging van de huurverlaging gebruik ma- Jcen van het formulier nr. 2.2103.2500.0, te krijgen bij de huurcommissie. U dient het voor stel dus bij de verhuurder in. Als de verhuurder niets laat horen of het voorstel afwijst, moet u zich binnen 1£ weken na de voorgestel de datum van ingang van de verla ging tot de huurcommissie wen den. Als u dat niet of te laat doet, blijft de "oude" huur van kracht. U gebruikt hiervoor verzoekschrift nr. 2.2106.2500.0 en voegt kopieën toe van het voorstel aan de ver huurder en diens eventuele ant woord. In afwachting van de be handeling van uw verzoekschrift door de huurcommissie, moet u de "oude" huur blijven betalen. U mag dus niet alvast de door u voor gestelde lagere huur gaan betalen. U kunt telefonisch in lichtingen vragen elke werkdag tussen 10 en 12 uur, tel. 131541.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4