Steeds Mogelijk bouw twee woonwagenkampjes Groen licht voor parkeergarage en Marca Is Trekvaartplein moet worden verkleind Eerste diploma's voor weg/waterbouwkunde Winkelier mishandeld Poging tot aanranding Joord 10070 loofd LEIDEN Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok EERSTE BORDEN LEIDS ROOD NI 19 IvRIJDAG 27 JUNI 1986 "Geleend" Een plantenbak in het kozijn van het Centrum voor Geboorterege ling aan het Kort Rapenburg staat er wat vreemd bij. De ene helft zit vol geraniums, de andere helft is kaal. Een bordje met een sterk eufemistische tekst is ach ter de lege plek op het raam be vestigd: "Wilt u de geleende ge raniums alstublieft terugbren gen?" Geleend? Ze. zijn gewoon uit de bak gejat. Zoals wel vaker ge beurt in deze zomertijd. "We zet ten er elk jaar planten in, wantje probeert het een beetje leuk te maken. Maar op deze manier gaat de lol eraf', aldus een van de medewerksters. Met het verzoek- bordje hopen ze de dieven op hun gemoed te werken, maar ze hebben aan het Kort Rapenburg weinig illusies over het geweten van de plantenjatters. kaatst was het bij een me vrouw aan de Hugo de Groot straat ook raak, aldus een politie woordvoerder. Met veel zorg had zij een prachtige rododendron in bloei gekregen en trots stond de struik in een bloembak voor haar deur. Kort was het genoegen, want op een ochtend vond zij de bak leeg. Een hengsel was er vanaf gebroken. Kennelijk had den de dieven geprobeerd de ro- dodendrort met bak en al mee te nemen. De surveillerende poli- tie-agenten hebben nu consignes gekregen om "links en rechts eens in de tuintjes daar te kij ken". "Zo'n plant staat natuur lijk tamelijk laag op onze priori teitenlijst. Grote diefstallen en geweldmisdrijven gaan vóór", al dus de politiewoordvoerder. "Maar we kunnen ons voorstel len dat het voor die mevrouw heel vervelend is". De mevrouw baalt er gewoon van. Overigens worden niet alleen particulieren het slachtoffer van plantenjatters. Ook het openbaar groen wordt in de zomermaan den vaak geplunderd. Volgens ambtenaar Siebenga van de ge meentelijke directie groen wor den soms zelfs hele bloembak ken meegezeuld. "Ija, wat kun je er aan doen. Niet veel eigenlijk. Gary Brooker wordt steeds baloriger tijdens de repetities i schoenen op de 'piano'. Pluim De Leidse VW heeft een flinke pluim op de hoed gekregen van een landelijk ochtendblad. Een test onder een flink aantal VW's weès uit dat het personeel in Léi- den "zakelijke en verzorgde briefjes" stuurt, datje nooit lang aan de telefoon hoeft te wachten, dat de fnedewerkers hun talen goed spreken en dat alles "flits, flits, flits! In razend tempo alle gevraagde zaken over de balie. Voor je het weet sta je volledig tevreden buiten" gaat. Als klap op de vuurpijl is de conclusie van de test: "Een waar genoegen hoe het er hier aan toe gaat. Klas- VW-directeur Hugens' neus krult hoorbaar door de telefoon: "Vorig jaar waren we ook al goed uit de test gekomen. We zijn ge woon op dezelfde voet doorge gaan, want het is plezierig een constante lijn te hebben. We blij ven er steeds op attent om effi ciënt en vriendelijk te werken. We doen ook veel aan zelfonder zoek". Zelfonderzoek? Hugens: "Ja, we vragen onszelf voortdurend af of we nog wel actueel zijn. We zorgen ook dat we geen verou derde folders in huis hebben, het is echt elke dag kijken of we bij zijn". Hugens zegt trouwens ge luk te hebben gehad dat de on derzoekers kennelijk op een rus tig moment hebben opgebeld. "Want er zijn hier nogal eens wat lijnen bezet. En de klanten aan de balie moeten tegelijkertijd ook worden geholpen. Dus som migen moeten wel eens wach ten". De medewerkers van de VW hebben trouwens helemaal niet in de gaten gehad, dat sommige briefjes of telefoontjes "een luchtje hadden". "Vorig jaar wel, toen dachten we: "Dat zou best eens een test kunnen zijn. Maar deze keer hadden we het echt niet in de gaten". Alleen het briefje, met een vrij simpele vraag over de Pilgrim Fathers, hebben ze aan de 'Stationsweg kunnen traceren als afkomstig van een onderzoek. De rest niet. Hoog en droog (3) Terwijl het water voor het 'schoonwaterscherm' gisteren er lustig op los spoot in de Nieuwe Rijn, waren mensen van de TROS druk in de weer om de boel voor het programma 'Hoog en droog' dat daar vanmiddag werd opgenomen uit te lichten. Ook het geluid werd getest. En Gary Brooker, zanger van Procol Harum op de solotoer, mocht plaatsnemen op een vlonder in het water om te zien hoe het plaatje van hem achter de piano eruit zou komen te zien. Alleen de piano ontbrak nog, want voor een generale repetitie waagden die jongens van de TROS het kostbare klavier, nog niet op het wankele vlot. Als artiest moetje toch wel èrg veel van je vak houden om zo voor paal te gaan zitten. Een keu kentafel moest de piano voorstel len. Een geluidsbandje produ ceerde Brookers liedje en de ar. tiest zelf zat maar een beetje te gen heug en meug te playbac ken, met zijn vingers op de keu kentafel trommelend. Echt fana tiek ging het niet, maar neem het hem eens kwalijk: midden op het water met honderden Leienaars om je heen, die hun opmerkin gen niet voor zich hielden. Ge lukkig verstond de Engelstalige zanger geen Leids. Anders had het schaamrood hem misschien echt op de kaken gestaan. ad uit Steeds gaat trouwens een paar maanden de stad uit. Op vakan tie. In september zijn we weer te rug. Gewoon weer nieuwe bakken er voor terugzetten". "Geleend" (2) Of hij nu geleend of gejat is, Gol- lem is weg. Onlangs bestond het Tolkien-genootschap vijf jaar. Ter gelegenheid van dat lustrum werd onder meer een tentoon stelling van door Bernard Mar tens gemaakte poppen uit het werk van Tolkien in de biblio theek geopend. En nu is de kale dwerg Gollem gestolen. Een ver ontwaardigde Ati Ponsen van het Tolkien-genootschap: "Ze hebben het slot van de vitrine ge forceerd en in de plantenbak ge gooid. Er is ook nog een klein poppetje verdwenen, maar Gol lem is natuurlijk het allerergst. Bernard is er kapot van. Wij vin den het een rotstreek en de men sen van de bibliotheek vragen zich af of er ooit nog wel iets fat soenlijk kan worden tentoonge steld zonder dat het vernield of gestolen wordt". Laten we het erop houden dat er iemand was die Gollem zo leuk vindt dat hij of zij hem even geleend heeft. Om hem terug te bezorgen kan het beste contact worden opgenomen met Ati Ponsen van het Tolkien-genoot schap, telefoon 071-218608. theek? (foto Stokvis) den gesleept. Klachten De bestuursvergadering van het woonwagenschap werd gisteren voor het eerst gehouden op het kamp van het Trekvaartplein. De bewoners, die in betrekkelijk gro ten getale naar de vergadering wa ren gekomen, maakten van de ge- legenhèid gebruik om hun hart te luchten over het woonwagenbe- leid. Ze maakten de bestuursleden duidelijk dat ze het zat zijn voort durend heen en weer 'geschoven' te worden. "Tien jaar geleden, toen we hier kwamen, wilden mensen niets met ons te maken hebben. Nu hebben we hier een goede samen leving opgebouwd, en dan moeten we weer weg", was een van de klachten. De la Mar verteld^ na de verga dering dat een als dreigement be doelde opmerking van'de provin cie door de bewoners van het Leid se kamp met vreugde is ontvan gen. Provinciebestuurder Günther verklaarde vorige maand dat, als Leiden het kamp aan het IVek- vaartplein niet kleiner maakt, de provincie de gemeente dwingt ze ven kampen met in totaal 100 standplaatsen aan te leggen. "De meeste bewoners zouden dat heel graag zien", aldus De la Mar. Raadscommissie: autoverkeer in omliggende buurten beperken LEIDEN - De parkeergarage op het Ir. Driessenplein en de Marca- vestiging hebben gisteravond van de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening het groene licht gekre- gen. De bezwaren van omwonen den en verschillende organisaties werden ongegrond verklaard. De commissie stelde wel als voorwaarde dat wordt gezorgd voor een goede afwikkeling van het verkeer in de omgeving. De le den vinden dat de omliggende woonbuurten zo veel mogelijk ge vrijwaard moeten blijven van au toverkeer. Behalve dit zegde PvdA-wethouder Peters de com missie toe dat het parkeren voor bewoners fatsoenlijk wordt gere geld. De gemeente zal ervoor zorg-, dragen dat de bewoners voor een redelijke prijs hun voertuig in de garage kwijt kunnen. Het plan voor de bouw van de parkeergarage en de Marcavesti- ging oogstte gisteravond waarde ring. Vooral omdat het, na een in spraakavond, danig is omgewerkt. Dat betekent wel dat het aantal parkeerplaatsen is verminderd van 322 naar 306, iets waarmee CDA en WD zich niet onverdeeld geluk kig toonden. Sterker nog, beide partijen hadden liever wat meer parkeerplaatsen in de garage tot stand zien komen. Verschillende raadsleden dron gen er bij Peters ook op aan dat op het groen in de wijk, Pancras-Oost, wordt gelet. Binnen het bouwplan is een hoekje van 400 vierkante me ter groen geschapen. Belangrijk wordt het daarom gevonden dat het groen ook voor publiek toegan kelijk is, vanaf de openbare weg. Schoonheidsprijs De bezwaren van het buurtcomi- té Pancras-Oost, de Stichting Leid se Binnenstad, de Kamer van Koophandel en buurtbewoners vonden verder geen gehoor bij de commissie. PvdA'er Beijen kon zich er wel iets bij voorstellen en zei te vrezen dat het leefklimaat in de wfjk niet zou verbeteren door de bouw van de garage. D66-raadslid Hoekema sloot zich daarbij aan door op te merken dat een parkeer garage nooit de schoonheidsprijs zal krijgen. Beide raadsleden gin gen onder het motto 'wat moet, dat moet' met het plan akkoord. Hetzelfde gold, in mindere mate, voor een aantal andere commissie leden, die over enige scepsis moes ten heenstappen. Alleen Links Lei- den-lid Stakenburg kon zich niet vinden in de plannen, omdat de ge meente niet duidelijk maakt hoe veel parkeerplaatsen vervallen, na de verwezenlijking van de garage. Wethouder Peters was daarover verbaasd. "Nou breekt mijn klomp", riep hij uit. Want eerder had Links Leiden bezwaar gem- naakt tegen de plannen, omdat er geen fatsoenlijk onderzoek voor was uitgevoerd. En dat ligt inmid dels wel op tafel. De bezwaren die bij omwonen den en de genoemde instanties be staan tegen de parkeergarage op het Driessenplein richten zich te gen de gevolgde inspraakprocedu re, de komst van Marca (vanwege de mogelijk omzetdaling bij de Leidse kledingzaken), de hoogte van de garage, het ontbreken van groen en speelgelegenheid, tegen het aantal vierkante meters kan toorruimte en het uiterlijk van het gebouw. Bovendien staat volgens de be zwaarden onvoldoende vast welke maatregelen worden getroffen voor het verkeer van en naar de ga rage en hoe het met parkeren voor bewoners verder zal lopen. Tot slot stuitte ook het feit dat eerst de ga rageplannen tot in detail worden uitgeplozen en nog geen letter is gewijd aan de woningbouw die er bij hoort, op bezwaren. LEIDEN - Wethouder Peters (links) kreeg van VVV-directeur Hugens in het stadhuis gistermid dag de eerste wandborden 'Leids Rood' aangeboden. Dit speciale aardewerk is vanaf 1 juli bij de VVV te koop en gedurende de La- kenfeesten ook in de Waag en het museum van oudheden. Het Leids Rood, een nieuwe merknaam, is aardewerk waarbij de rode kleur via een speciale inbrand-techniek is verkregen. De eerste artikelen zijn vier wandborden met een doorsnede van tien centimeter. Zij bevatten afbeeldingen van respec tievelijk de Harteburgkerk met Stille Mare, het Academiegebouw met Rapenburg, de Stadhuistoren met Korenbeurs en Nieuwe Rijn en de Hooglandse kerk met Hoogland- sekerkgracht. De bordjes kosten 7.50 per Stuk. (foto Holvast) Diefstal van kleding en motor LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond omstreeks zes uur op de Haagse Schouwweg een 23-jari- ge verslaafde aangehouden die op een gestolen motor richting Den Haag reed. De 23-jarige kwam de nacht voor de diefstal al in het nieuws omdat in zijn woning een kaars door een tafel was gebrand waardoor een enorme stankover last ontstond, 's Middags kwam hij voor de tweede keer met de politie in aanraking na diefstal van een kledingstuk. Omstreeks kwart over vijf werd hij weer vrijgelaten. Niet lang daarna stal hij de motor. Bij aanhouding bleek hij overigens tien flesjes parfum in zijn zak te hebben. De verslaafde probeerde nog te vluchten maar dat mislukte omdat een agent een grote sprong over de motor waagde. De agent is Europees politiekampioen hoog springen. Achtervolging met vleesmes LEIDEN - Twee jongens die na sluitingstijd nog wat wilden eten vielen in de afgelopen nacht een snackbarhouder op de Haarlem merstraat lastig. Deze werd toen zo kwaad dat hij de achtervolging in zette, gewapend met een vleesmes. De jongens wisten te ontkomen. LEIDEN - Als van provincie en rijk maar 41 standplaatsen op het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein mogen overblijven, moeten er in Leiden twee kleinere kampjes bijko men. Daar zouden dan in totaal 30 standplaatsen moeten worden verwezenlijkt. Op deze manier biedt Leiden dan toch nog plaats aan ruim 70 woonwagens. Met die gedachte speelt wethouder De la Mar van woonwagenzaken. Hij doet dit voor het geval rijk en provincie niet akkoord gaan met het handhaven van 78 standplaat sen op het Trekvaartplein. Het in [standhouden van een dergelijk I aantal plaatsen is een wens van het [nieuwe college. Staatssecretaris Brokx wil echter dat het kamp vrij wel wordt opgeheven. De provincie onderschreef dit standpunt tot voor kort. Maar pro vinciebestuurder Günther heeft nu geen bezwaar meer tegen handha ving van 'Trekvaartplein'. Maar volgens haar moet het aantal standplaatsen daar nog steeds moet worden teruggebracht tot 41. De la Mar probeert nu een ge sprek te regelen met de staatsse cretaris. Hij hoopt daarmee te be reiken dat het Leidse college als nog zijn zin krijgt. Het is hem ove rigens nog niet gelukt een afspraak met Brokx te maken. Ondanks het feit dat De la Mar denkt over twee nieuwe kampjes in Leiden, streeft hij er nog steeds naar dat op het Trekvaartplein 78 standplaatsen overblijven. Het handhaven van de 78 stand plaatsen is belangrijk voor de ge meente Leiden. De la Mar werkt namelijk aan een plan waarmee hij het de Leidse woonwagenbewo- gemakkelijker wil maken zich te vestigen in een van de nieuwe kampjes in de regio. Dat plan kan echter niet of nauwelijks worden uitgevoerd wanneer er in Leiden iaar 41 standplaatsen overblijven. Deze oplossing - het zogeheten 'roulatieplan' - houdt in dat woon wagenbewoners die uit Leiden zijn vertrokken, de mogelijkheid hou den vroeg of laat terug te keren. Ze kunnen zich, als ze datjwillen, op wachtlijst laten zetten. Komt Leiden een standplaats vrij, dan krijgen ze voorrang boven tensen van buiten deze regio. De la Mar kwam met dit idee op de proppen nadat de provincie had gedreigd 'illegale' bewoners van het Trekvaartplein zonodig naar regio-kampen te slepen. Voor som mige van die kleinere kampjes is uweUjks belangstelling. Het dreigement van de provincie is nu I voorlopig van tafel. De la Mar heeft 152| tot 1 september de tijd gekregen Voor- cn du ereik erhagt om zijn plan uit te werken. Als er in Leiden uiteindelijk slechts 41 standplaatsen overblij ven, is het maar zeer de vraag of ooit voldoende plaatsen vrijkomen voor mensen die willen terugke ren. Vandaar dat De la Mar niet uit sluit dat eventueel naar nieuwe plaatsen voor kampjes in Leiden moet worden gezocht. Welke plaatsen in aanmerking komen, kan hij nog niet zeggen. "In het verleden zijn er wel eens locaties genoemd. Roomburg bij voorbeeld. Maar ik weet niet of dat nog steeds een goede plek is. Ik zal eens op m'n fiets gaan rondrijden om te kijken", aldus De la Mar. Of De la Mars roulatieplan voor 1 september gereed is, is nog niet ze ker. Het wordt op dit moment nog uitgewerkt. Vervolgens moet het besproken worden met de bewo ners van het Trekvaartplein en met de Leidse gemeenteraadscommis sies. Gistermiddag zette De la Mar zijn plan in hoofdlijnen uiteen aan het algemeen bestuur van het woonwagenschap - waarvan hij voorzitter is. Enige vertegenwoordigers van regio-gemeenten maakten zich zor gen over de vraag de kleine kam pen die zij aanleggen wel vol ko men als het roulatieplan doorgaat. Ze zeiden geen zin te hebben om te bouwen voor leegstand. Dat is vol gens hen zonde van het geld dat voor die kampjes wordt uitgetrok ken. De la Mar legde echter uit dat het niet tegenstrijdig is de regio- kampjes aan te leggen en het Leid se kamp te handhaven. "Waar het ons wel om gaat is hoe de bewo ners naar die regio-kampen gaan. Wij willen voorkomen dat er ge sleept moet worden". Overigens meldde hij na afloop van de vergadering dat de zoge noemde 'overbezetting' van het Leidse kamp vrijwel is opgeheven. Dat wil zeggen: bijna alle niet-lega- le plaatsen zijn leeg. En als er al leen legale bewoners zijn overge bleven, kan de provincie mensen nooit dwingen te verhuizen. Pro vinciale Staten hebben namelijk bepaald dat dergelijke genbewoners niet tegen hun zi naar andere kampen mogen 1 LEIDEN - Wethouder H.W. van Dongen van onderwijs heeft giste ren op de middelbare technische school 'Mathesis Scientarium Ge- nitrix' de eerste diploma's weg- en waterbouwkunde uitgereikt. Vier jaar geleden kreeg de school deze afdeling, die dit jaar de eerste lich ting geslaagden aflevert. Vijftien leerlingen, onder wie tot Van Don- gens grote treurnis geen enkel meisje, voorzag de wethouder van het zo gewilde papiertje. Eén vap hen, Willem Verburg, kreeg tevens de zilveren MSG-penning omdat hij de hoogste eindcijfers had be haald. Van Dongen, tevens wethouder emancipatiezaken, drong er in haar toespraakje op aan dat de school alles in het werk stelt meer meisjes binnen de poorten te halen. Niet al leen omdat zij vindt dat er meer meisjes in de 'harde' beroepen moeten doordringen, maar ook omdat in de technische sector de kansen op een Daan volgens haar zeer gunstig zijn. De wethouder gaf de directie onder meer de sugges tie mee om voor meisjes een aparte voorlichtingsdag te organiseren waar vrouwen die in de techniek Wethouder Van Dongen van on derwijs overhandigt het diploma weg- en waterbouwkunde aan Jan van Duin, één van de eerste vijftien mts'ers die op de MSG in deze rich ting examen hebben gedaan. werkzaam zijn, een praatje komen houden. "U moet nog gerichter proberen meisjes enthousiast te maken". De school levert volgend jaar de eerste vrouwelijke weg- en waterbouwkunde-examinant af, terwijl dit jaar in de afdeling bouw kunde één meisje haar diploma haalde. De MSG is de enige mts in de re gio met een weg- en waterbouw- kunde-opleiding; voorheen kon den de jongeren in deze contreien hiervoor alleen in Den Haag en Amsterdam terecht. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag een 25-jarige Leide- naar aangehouden die in een win kel op de Breestraat een winkelier had mishandeld. Ruzie ontstond nadat de winkelier had geweigerd om aan de vriendin van de Leide- naar een tasje te geven. De 25-jari- ge ging vervolgens naar binnen en begon na enige tijd met spullen die op de toonbank lagen te smijten. Niet lang hierna begon hij de win kelier te slaan. Deze liep een dikke lip op omdat er een tand dopr zijn lip werd geslagen. Verder raakte zijn kleding met bloed besmeurd. LEIDEN - Een 22-jarige vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van een poging tot aanranding. Omstreeks elf uur gisteravond werd ze op de Wassenaarseweg las tiggevallen door een man: hij trok haar van de fiets en begon haar ver volgens onzedelijk te betasten. Na een flinke worsteling wist de vrouw te ontkomen. De man pro beerde haar nog in te halen, maar gaf zijn pogingen op toen hij zag dat er twee andere mensen op de fiets naderden. VW organiseert stadswandelingen LEIDEN - Vanaf zaterdag 5 juli is er weer dé mogelijkheid voor toe risten of andere belangstellenden om onder leiding van een VW- gids een stadswandeling te maken. De wandeling, die steeds om 10.30 uur begint bij het VW-kantoor aan het Stationsplein, eindigt met een bezoek aan het stadhuis. In lichtingen en aanmeldingen over de wandeling, die tot en met 30 au gustus elke zaterdag kan worden gemaakt, bij de VW tel 146846. Twee mannen bij inbraak betrapt LEIDEN - De Leidse politie heeft in de afgelopen nacht omstreeks half twee in samenwerking met de rijkspolitie twee mannen uit Was senaar (35 en 38 jaar oud) aange houden die probeerden in te bre ken in een meubelzaak op de Hoge Rijndijk. Een werknemer betrapte het tweetal; hij sprong vervolgens in zijn auto om de politie te waar schuwen. Op de Hoge Rijndijk zag hij een busje van de rijkspolitie staan. De man waarschuwde ver volgens de agenten die in een snackbar op hun snacks stonden te wachten. Samen met agenten van de Leidse politie hielden ze even later het tweetal aan. Zij hadden al kasten opengebroken én de kluis. Hoofdwond na val LEIDEN - Een vrouw uit de Trans- vaalhof werd gistermiddag om streeks kwart over drie met een hoofdwond naar het AZL gebracht nadat ze door onbekende oorzaak ten val was gekomen in de Bloem fonteinstraat. De politie lichtte haar familie in.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3