uziek maken: kunst of schizofrene bezigheid? musicus wordt bedreigd Bijzonder concert Amsterdams Strijkkwintet KIJK UIT KUNST 27 JUNI 1986 Exposities Een tentoonstelling van etsen, kera miek en Raku-keramiek is van 29 juni tot 26 juli te bezichtigen in galerie en potterie De Kever aan de Irenelaan 17 Vries en Bert Mens. Bij de opening van de expositie op 29 juni zal tussen 14.00 en 17.00 uur een demonstratie Raku-stoken (een Japanse manier van glazuren) te zien zijn en ook wordt er een originele Japanse thee ceremonie gehouden. De galerie is woensdag tot en met zondag geopend van 14.00 tot 18.00 uur en na afspraak. In het Oude Raadhuis aan de Dorps straat 36 in Warmond is van 28 juni tot en met 24 juli een expositie te zien on der de naam 'Waterland in waterverf van de Warmonder Aad Mustert. De tentoonstelling is te bezichtigen op dinsdag van 19.00 op 21.00 uur. En woensdag, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.00. Alleen za terdag is de tentoonstelling al om 11.00 uur geopend. Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge neeskunde in de 19e eeuw, t/m aug.: di. t/m za. van 10-17 uur, zo. van 13-17 Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, 'Borneo; Oerwoud in On dergang, Culturen op Drift', t/m 5/10; di. t/m za van 10-17 uur. zo. van 13-17 De Lakenhal - Oude Singel, 'Fotogra fie, een manier van kijken', t/m 30/6; Overzichtstentoonstelling Floris Ver ster, t/m 31/8; di. t/m za. van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur. Rijksmüseum voor Geologie en Mine ralogie - Hooglandse Kerkgracht, 'Bo demschatten als grondstoffen', t/m 7/ 9; ma. t/m vr. van 10-17 uur. zo. van 14-17 uur. i Ka- Hortus Botanicus - Rapenburg, ten toonstelling over 75 jaar Imkersver eniging Leiden en omstreken, t/m 7/9; Hooglandse Kerk - gravures van Breughel, t/m 30/6; ma. van 13-15.30 uur, di. t/m za. van 11-15.30 uur. Leidse Plein AZL - 'Carnaval in Vene tië', fotografische impressie door Dirk Ketting, tot 1/7; dag. van 8-20 Piggelmee - Jan Vossensteeg 59, sym bolische pentekeningen van J.D. Bakhuizen-v.d. Brink, tot eind juli. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, Joh.C. van Leeuwen, vlak-glasgraveerwerk en houtinleg, Lau van Wouwen, houts culpturen en leden tentoonstellings- groep Muzenhof met diverse technie ken, t/m 27/8; ma. t/m vr. van 14-18 uur, za. van 9.30-12.30 uur. Gemeentehuis - tekeningen en grafi sche technieken van Mary van Delft, t/m 30/6; ma. t/m do. van 8-17 uur, vr. van 8-15 uur. Weeren, t/m 16/7; dag. Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, aquarellen Aad Mustert, t/m 24/7; woe., do, zo. van 14-16 uur, za. van 10- Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Pe riode geel/oranje, t/m augustus; di. 19- 21 uur. woe., do., za en zo. van 14-16 Alphen Galerie Alba - Kortsteekterweg, Greetje Grijpma, gemengde technie ken, Brigitte Schreurder, keramiek, t m 20/7; vr., za., zo. van 10-20 uur. Noordwijk Hotel Noordzee - Wilhelmina Boule vard, schilderwerken van Peter Wie- mers, tot eind juni. Concerten Pop Candy Dulfer treedt met haar Funky Stuff zaterdagavond op in de Linde hoeve, Burgemeester v.d. Haarplein 8 in Voorschoten. The Bombitas (ex- In het Leids Vrijetijds Centrum zater dagavond een groots slotfeest met op tredens van achtereenvolgens Red Palulu, Claw Boys Claw, De Gigan- tjes en trio Cor Witjes. Wie tijdig bin- In jongerencentrum Tent aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat in Wasse naar vanavond Spasmodique, swin gend en veelbelovend. Aanvang 23.00 De gezondheid van de mu sicus wordt bedreigd. Niet alleen in de werksituatie van het symfonieorkest, waar hij vele uren achtereen wordt blootgesteld aan ge luidsoverlast, een benau wende werkruimte en mar telend meubilair, ook in de lange uren die hij geconcen treerd oefenend maakt, in een vaste, door het instru ment bepaalde - vaak te gennatuurlijke - houding. door Monica Schiks In een fabriek waar vliegtuigmoto ren worden getest, zou men de werknemers niet durven blootstel len aan deze lawaaibron. Speciale voorzieningen worden getroffen om deze schadelijke geluidsuitbar stingen te isoleren. Straatwerkers met betonboren zie je nooit zonder beschermende oorkappen op. De vergevorderde industrialisatie van de twintigste eeuw heeft het nood zakelijk gemaakt de mens te be schermen tegen hinderlijke en maar al te vaak schadelijke bijpro- dukten van deze industrie. Lawaai, trillingen, stof e.d. kunnen hinder lijk zijn en welke rampen zijn er niet veroorzaakt door het vrijko men van gifstoffen, gassen en radioactiviteit? De ARBO (arbeidsomstandighe den) wet regelt gezondheid, veilig heid en welzijn van de werkne mers. Er zijn echter bedrijven die zo'n 'hinderlijk bijprodukt' als ge luid (lawaai) nu juist als hoofdpro- dukt'leveren. De term lawaai is geen overdrijving voor geluid van een niveau dat de pijngrens over schrijdt. We spreken nu over het symfonieorkest als bedrijf. "Een ambivalent, om niet te zeg gen schizofreen bedrijf'. Dat is de mening van de heer O.S. van Hees, bedrijfsarts van het Residentie Or kest. Hij hoopt binnenkort te pro moveren op zijn onderzoek naar gehoorbeschadiging bij orkestle den: "To hear or not to hear, what is the question", luidt de titel van zijn proefschrift. Zijn onderzoek toont aan, dat van de orkestleden zeker 55% een afwijkend audio gram vertoont als gevolg van onder meer geluidsoverlast. Het komt wel voor, dat orkestleden hun vin gers in de oren stoppen, wanneer ze even niet hoeven te spelen. En als er in de blazerssectie een wisse ling van de wacht optreedt, dan kan het goed zijn, dat er (weer) ie mand wegens doofheid arbeidson geschikt is verklaard. O.S. van Hees was een van de sprekers op het symposion 'Medici voor Musici', dat onlangs werd ge houden in het Diaconessen-zieken huis in Hilversum. Omdat uit de praktijk bleek, dat huisartsen niet goed raad weten met de klachten, aandoeningen en letsels van musi- DEN HAAG - Premier Ruud Lubbers opent morgen de 'Nieuwe Haagse Salon 1986', de grote tweejaarlijkse tentoonstelling van hedendaagse beeldende kunst uit de regio Den Haag. Ongeveer tweehonderd werken worden tentoongesteld in alle zalen van Arti, Haagse Kunstkring en Pulchri. Dit jaar is er ook een 'beeldenroute' van het Lange Voorhout naar de Denneweg. Tijdens de opening zal de Zuidhollandse commissaris van de koningin mr. S. Patijn de toegekende prijzen uitreiken. BKR-kunstenaars zijn van plan deze gelegenheid aan te grijpen om te protesteren tegen het besluit van het kabinet om de Beeldende Kunstenaars Regeling af te bouwen. Het Amsterdams Strijkkwintet, be staande uit Tony Rous, en Peter Hoekstra, viool, Gisella Bergman en Gert-Jan Leuverink, altviool en Wim Straesser, cello. Met werken van Britten, Mozart en Bruckner. Ge hoord op 26 juni in kasteel Duiven voorde. VOORSCHOTEN - Niet zo vaak hoort men een strijkkwintet als een vast ensemble. Meestal be staat het uit een vast kwartet van twee violen, altviool en cello, dat aangevuld wordt met een tweede altviool of een tweede cello. Het Amsterdams strijkkwintet ech ter vormt sinds twee jaar een vas te combinatie van leden uit het Concertgebouworkest, die blijk baar de tijd kunnen vinden om naast de orkestpraktijk zich op het veeleisende gebied van de kamermuziek toe te leggen. Wat niveau en stijl betreft vor men de vijf musici een goede eenheid. De democratische ge zindheid blijkt uit het feit dat de eerste viool en de eerste alt ook soms tweede spelen en omge keerd. De fantasie van Benjamin Brit ten in f klein, een eendeling werk voor strijkkwintet is in deze eeuw gecomponeerd maar doet niettemin melodieus, bijna ro mantisch aan. Een gloedvolle cellosolo gaf de thematiek aan, die enigszins aan Kodaly deed denken en zich over de andere instrumenten verspreidde. De musici speelden subtiel en door zichtig maar ook wat ingehou den. Later op de avond leken ze meer los te komen in het be roemde kwintet KV 516 in g klein van Mozart. Zowel even wicht als hartstocht kwamen naar voren in dit werk, waarvan de geladen chromatiek doet den ken aan andere composities van de rijpe Mozart als het pianocon cert in d klein en het rondo in a KV 511. De gepassioneerde ac centen werden warm gespeeld en na drie donker gekleurde de len brak in het vierde, mgjeur deel de zon door die tot de pauze bleef schijnen. Het avondrood met zijn kleur schakeringen viel samen met Bruckners strijkkwintet in F groot met zijn vele modulaties (veranderingen in toonsoort). Deze vierdelige compositie is even doorwrocht als zijn symfo nieën, maar heeft hen duidelijk kamermuziekkarakter. Opval lend is dat hierin de vijf instru menten gelijkwaardig aan bod komen doordat, de hoofdthema's vaak over meer stemmen ver deeld worden. De toonsoorten van de delen zijn bijzonder. Voor de kenners: F groot, d klein, Ges groot (ada gio) en F groot. Het Adagio, een van de hoogtepunten uit Bruck ners oeuvre, werd warm en ge passioneerd vertolkt waarna de finale na veel harmonische om zwervingen een feestelijk slot in F groot vormde. FRANK DEN HERDER PAGINA 25 Orkest in actie: even luid als een startend straalvliegtuig, (foto Kippa) ci, hebben de Hilversumse keel, neus en oorarts Pieter Goderie (zelf amateurmusicus) en zijn buurman Frank van Koten, solo-hoboïst bij het Radio Filharmonisch Orkest dit symposion nu al voor het twee de opeenvolgende jaar georgani seerd. Zij hopen dat uit dit sympo sion een intensiever contact voort komt tussen de wereld van de mu sici en de (para)medici, zodat er een inventarisatie kan worden ge maakt van beroepsziekten en de kennis op dit gebied gekanaliseerd kan worden. De organisatie van een instituut van gezondheidszorg voor musici zou ook wenselijk zijn. Fluittonen Over welke aandoeningen heb ben we het nu? De al eerder ge noemde (lawaai)-doofheid kan ge paard gaan met langdurige fluitto nen, oorsuizingen en zelfs even wichtsstoornissen. Andere veel voorkomende klachten zijn scheef hangende schouders, verkrampte nekspieren, gewrichtspijnen, ont stoken zenuwen, verlamde vin gers, kapotte lippen en versleten ruggen. Het vak van musicus lijkt weinig goeds voor het lichaam te bieden. Enerzijds zijn er de arbeidsomstan digheden die klachten veroorza ken. De ARBO-wet vindt bijv. een geluidsniveau van 80 decibel nog net toelaatbaar, terwijl het orkest gemiddelden produceert van 84 tot 96 dB met pieken tot 130 dB, even luid als een startend straalvliegtuig op 50 meter afstand. Bij het ont werp van machines wordt tegen woordig de machine zo doelmatig mogelijk aangepast aan de mense lijke maat en mogelijkheden. In het geval van muziekinstru menten ligt dat moeilijker, aange zien hun vorm cultuur-historisch bepaald is. Behoudens kleinere verbeteringen aan het instrument, moet je je als musicus toch aanpas sen aan het instrument; de arm waarmee een violist zijn viool vast houdt, vertoont enkele moeizame bochten en op de lange duur kan de asymmetrische houding waarin dwarsfluit wordt gespeeld ook on gemakkelijk worden. De ruimte waarin gespeeld wordt, het po dium of nog erger de orkestbak bij opera en ballet is vaak te krap be meten, zodat men dicht op elkaar zit zonder royale armbewegingen te kunnen maken. De stoelen zijn j te laag of te hoog, er is geen ruimte om de voeten op de juiste manier neer te zetten. Spanning Niet alleen de werksituatie kan klachten opleveren, ook het on doelmatig gebruik van zijn spieren door de musicus zelf, nog versterkt door ambitie en prestatiedwang en door de spanning van het optre den. Het gebruik van spieren ligt aan de basis van het muziek ma ken, net zoals dit in de sport het geval is. In beide gevallen moeten zowel de spieren die de houding bepalen als de spieren die de bewe gingen uitvoeren (staand met een viool, zittend met een cello of ba lancerend op de evenwichtsbalk, duikend vanaf de springplank) op de juiste manier worden getraind en gebruikt. Mijn eigen recente er varingen van fluitist (studerend voor dat beroep) zijn een duidelijk voorbeeld van hoe het fout kan gaan; ik kreeg pijn in mijn nek en in mijn arm, zodat ik de fluit niet meer goed kon vasthouden en ten slotte bijna verlamd raakte in die zelfde rechterarm. Onderzoek bij de neuroloog wees uit, dat bepaal de spieren weigerden de zenuw- prikkel te gehoorzamen. Tenslotte raakte de zenuw als het ware over spannen en staakte de dienst. De Mensendieck-oefentherapie van mevrouw Ans Samama - zij heeft zich gespecialiseerd in het behan delen van klachten bij musici - maakte mij langzamerhand bewust van het evenwicht dat er hoort te zijn tussen spanning en ontspan ning van de verschillende spier groepen en doet mij beseffen op welke manier ik tijdens het stude ren van moeilijke passages en on der spanning van een uitvoering mijn spieren overbelast heb. Mevrouw Samama die tijdens het symposion enkele workshops coördineerde met als onderwerp adembeheersing bij zangers en bla zers, legde in haar inleiding nog eens de nadruk op het belang van gerichte conditietraining voor mu sici, die bestaat uit een weloverwo gen programma van spieroefenin- gen speciaal gericht op het bespe len van een bepaald instrument. Een van de conclusies van het symposion was, dat aankomende musici bij hun toelating tot het conservatorium een grondige me dische keuring zouden moeten on dergaan op hun fysieke geschikt heid voor het vak. Verder zou de musicus gebaat zijn bij een medi sche - op dit gebied gespecialiseer de - begeleiding zoals dit in de sportwereld al jaren bestaat. MUSEUMKRITIEK - De 33-jarige Amsterdammer die op 21 maart van dit jaar in het Stedelijk Mu seum een schilderij vernielde, zegt dat te hebben gedaan om uiting te geven aan zijn kunst- en museum kritiek. Hij zei dat gisteren voor de rechtbank in Amsterdam. De man stond terecht wegens het bekrassen van het schilderij 'Who's afraid of red, yellow an blue' (geschatte waarde vier tot zes miljoen gulden) van de Ameri kaanse kunstenaar Barnett New man. Leiden Pieterskerk do 3 t/m za 12, beh. zo, ma, tg.v. Leid- Lakenfeesten: Elckerlyc, uitge- Den Haag Circustheater zo 29, 12.15 uur, Scheveningen Zon dagconcert Mini en Maxi met gedeel ten uit hun theatershow 'Sprakeloos', presentatie: Pim Jacobs. Amsterdam HOLLAND FESTIVAL VRIJDAG 27 JUNI Time Based Arts - The Wonderpro- ducts, Franse video- en multimedia kunstenaars, 18 uur. Concertgebouw - kl. zaal, Le Groupe ducts, Franse video- kunstenaars, 18 uur. Stadsschouwburg - 'Die Entführing gent: Michael Gielen. Concertgebouw - gr. zaal, Ensemble InterContemporain 1, dirigent: Peter Eótvós. Frascatl - Compagnie DCA met Co dex, 21 uur. ZONDAG 29 JUNI Stadsschouwburg - Alexandra Ra dius/Han Ebbelaar met de wereldpre mière 'Op het lijf geschreven', choreo grafie: Nils Christe, muziek van Bar- tók, Strawinsky, Liszt, Gershwin; programma van vier balletten, m.m.v. Christiaan Bor, Hakon Austbo, 20.15 MAANDAG 30 JUNI Stadsschouwburg - Alexandra Ra dius/Han Ebbelaar, zie 29 juni, 20.15 DEN HAAG - De jaarlijkse Pasar Malam Besar in de Haagse Houtrus- thallen opent vandaag haar poorten. Er worden op deze door de stichting Tong Tong georganiseerde Indische jaarmarkt, die tot en met 6 juli duurt, weer vele tienduizenden bezoekers verwacht. Naast modeshows en Indisch amusement is er ook een optreden van Indonesische danseressen, onder wie de 21-jarige Riawati Putri. (foto gpdi

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25