Bedrijvencomplex aan Hoge Rijndijk Initiatiefnemer wil in oktober bouwen Minder mensen zoeken huis WV komt met folder toeristische informatie O Bouw negen woningen in Warmond begonnen PAGINA 2 DONDERDAG 26 JUNI 1981 i noN 'Soeterlande'. Zo luidt de poëtische naam van een nog te bouwen kantoren- en be drijvencomplex aan de Ho ge Rijndijk in Zoeterwoude, ZOETERWOUDE - Het aantal wo ningzoekenden in Zoeterwoude is vorig jaar gedaald van 355 naar 284. Onder de zoekenden scoren vooral de alleenstaanden hoog. Er ston den er eind 1985 103 ingeschreven tegen bijvoorbeeld 62 aanstaand huwenden. Aldus de Commissie Woningtoewijzing - die de taak heeft alle gemeentelijke woningen toe te wijzen - in het jaarverslag over 1985. Desgevraagd heeft A. Kolff, lid van die gemeentelijke commissie, wel een verklaring voor de daling van het aantal woningzoekenden. "Er hebben relatief veel mensen die op de wachtlijst stonden niet gereageerd bij de hercontrole. En ja, dan word je geschrapt". Volgens mevrouw Kolff zijn het vooral de economisch gebonde- nen, mensen die in Zoeterwoude werken maar er (nog) niet wonen, die niet reageren bij de hercontro le. Ze kan het deze categorie zoe kenden niet kwalijk nemen, want "in theorie mogen ze voor een wo ning in aanmerking komen, in de praktijk doen ze dat niet. Ze staan altijd onder aan de lijst. Hebben ze zelf iets gevonden dan krijgen ze wel een woonvergunning, maar echt iets aanbieden doen wij prak tisch nooit". Een andere verklaring voor de daling van het aantal woningzoe kenden: "We hebben vorig jaar nogal wat woningen kunnen toe wijzen", aldus Kolff. "Met name koopwoningen aan de Hoge Rijn dijk. Mensen die zo'n premiewo ning kochten, lieten in het alge meen weer een huurwoning ach ter". Naar een verklaring voor het re latief grote aantal alleenstaande woningzoekenden hoeft evenmin lang te worden gezocht. Voor hen wordt eenvoudigweg niet ge bouwd. Nog onlangs meldde CDA- raadslid M. van Bemmelen dat sommige alleenstaanden acht, ne gen jaar op de lyst staan. Volgens mevrouw Kolff kan de flat voor een- en tweepersoons huishoudens, die aan in het plan Hoge Rijndijk wordt neergezet, wat 'verlichting' bieden. En verder kan het woningbe hoefterapport, dat dezer dagen is uitgekomen, de benodigde wo ningcapaciteit voor de komende ja ren nog eens illustreren. De Commissie Woningtoewij zing komt elke maand in het ge meentehuis bijeen en Zoeterwou- denaren kunnen daar, na afspraak, terecht. Vorig jaar bezochten in totaal 33 woningzoekenden de vergadering. Dat zyn er minder dan in voor gaande jaren. Volgens de commis sie is die daling deels te danken aan de toewijzing van 18 eenge- zins- en 10 bejaarden woningen, die in de zomer van vorig jaar werden opgeleverd. Maar bovendien krijgt de ambte naar huisvesting op het gemeente huis van Zoeterwoude nu weke lijks gemiddeld 50 telefoontjes te verwerken. Twintig meer dan in 1984. De commissie heeft sterk de indruk dat woningzoekenden te genwoordig eerder geneigd zijn om telefonisch om informatie te vragen. Vaak gingen de telefoon tjes over de woningbouw in plan Hoge Rijndijk West II. op een steenworp afstand van de Heineken-brouwerij Het Soeterlande-complex moet de- zelfde landelijke, 'groene' uitstra- ling krijgen als Zoeterwoude zelf, rept de begeleidende projectfolder. "Het is de charme van Zoeterwou de dat het razende, wilde, zenuw achtige leven tesamen wordt ge bracht met de kalmte en schoon heid van weleer". Geïnteresseerden zullen het ech ter belangrijker vinden dat de ge bouwen dichtbij de snelweg ko men te liggen, dus gemakkelijk be reikbaar zullen zijn en in de buurt van grote bedrijven als Heineken en 3 M staan geprojecteerd. Dat de omgeving 'groen' oogt, is mooi meegenomen. Ontwikkelaar van het Soeterlan- de-project is de Zoeterwoudenaar J.M. Bosman. Bosman had al eer der zijn oog laten vallen op het stuk grond op de hoek van de Hoge Rijndijk en de Burgemeester Smeetsweg. Struikelblok vormde het bestemmingsplan van de ge meente Zoeterwoude waarin staat dat op die plek alleen een hotel, motel of restaurant mag worden gebouwd. "Dat zag ik niet zitten", vertelt Bosman. "Voor een motel zit je te ver van de snelweg af en LISSE - Uit een kluis van de Nuts- spaarbank aan de Kanaalstraat in Lisse zijn spaarbiljetten ter waarde van 47.500 gulden ontvreemd. Vol gens de politie zijn de biljetten op onverklaarbare wijze verdwenen. De eigenaar van de spaarbiljet ten heeft gisteren aangifte gedaan van de verdwijning. bovendien zijn er al genoeg daar van in de omgeving. Maar voor be drijven is het wel een prima plek". Begin dit jaar polste Bosman de gemeente met zijn plan om op de bewuste plaats kantoren en bedrij ven neer te zetten. De reacties wa ren zo positief, dat het bestem mingsplan zal worden gewijzigd om Bosman de kans te geven het Soeterlande-project uit te voeren. De projectontwikkelaar hoopt in oktober met de bouw te kunnen beginnen en binnen een jaar ge reed te zijn. Soeterlande bestaat uit een vijf tal gebouwen van 3 verdiepingen met een maximale hoogte van 10 meter. Het is de bedoeling dat zich in de gebouwen kantoren of 'high tech'-bedrijven vestigen, zoals computerfirma's. Zware industrie of bedrijven die stank en overlast kunnen veroorzaken zullen wor den geweerd, aldus Bosman. Hoewel toestemming voor de bouw nog niet binnen is, wordt al volop voor het project geadver teerd. Er hebben zich al verschei dene kandidaten gemeld, maar Bosman wil in dit stadium nog geen namen bekend maken. Architect van Soeterlande is de oudste broer van Bosman. Waarom is gekozen voor vijf kleine gebou wen in plaats van een groot kan toorpand? "Men wil af van die grootschalige panden waar je een etage huurt. Daarmee creeërt een bedrijf geen eigen gezicht", meent de projectontwikkelaar. "Met Soeterlande nemen we ui teraard een gok. Maar als je zaken wilt doen moet je risico's durven Agenda Zo moet het kantoren- en bedrijvencomplex ontwerper Bosman ligt. de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk er gaan uitzien, als het c DONDERDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat, film 'The ven Samurai' van Kurosawa, 20 uur. LWH/COC - Langegracht 65, jazzavoru 21 uur. Vredeskerk en Ekklesia - schrijfavon Amnesty International, 20 uur. Troef - Stationweg 32, voorlichting begeleiding dienstweigeren, 20-21.3 uur, inl. 149324/216180. Voorschoten vopen 21 Sportschool - Raadhuislaan, sportin stuif voor volwassenen van 25 jaar ouder, 19 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, koppel! verjastoernooi buurtvereniging De E tengewonen, 20 uur. VRIJDAG Leiden Nieuwe Rijn tv-opnamen voor land, ter zee en in de lucht', 13-17 ut Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, Voor schotens klaverjaskampioenschap, Ik heb echter het volste vertrouwen in dit plan. De kracht van dit project is de plaats: vlak naast grote bedrijven als Heine ken. Dat is een pré en werkt als een magneet. Bedrijven trekken ande re bedrijven aan. Bovendien zijn de verbindingen heel goed. We twijfelen er niet aan of we het com plex aan de man kunnen brengen", aldus Bosman. Bezwaren Bosman de eerste paal daadwer kelijk kan slaan, is nog niet hele maal duidelijk. Behalve dat de ge bruikelijke 'artikel 19-procedure' eerst in gang gezet moet worden om de bestemming van het terrein te kunnen veranderen, moeten eerst omwonenden nog de gele genheid krijgen eventuele bezwa ren in te dienen. Aldus wethouder Van der Heijden tijdens de afgelo pen raadsvergadering. De wethouder deed zijn toezeg ging naar aanleiding van vragen die verschillende raadsleden stel den. Vragen die ook werden ge steld door omwonenden tijdens een onlangs gehouden burger- avond. Toch lijken de meeste raadsle den er wel van overtuigd dat het al jaren braakliggende terrein einde lijk een bestemming krijgt. Temeer daar het bij de meeste bewoners vaak tot ergernis heeft geleid van wege de rommel die er ligt. En dat woningbouw daar op korte termijn niet haalbaar lijkt, begrijpt men ook. Het zal immers nog zeker acht tot tien jaar duren voordat de Hoge Rijndijk door de komst van rijks weg 11 verkeersluw zal zijn. Gedu rende die tijd kunnen er geen wo ningen staan: het verkeer op de Hoge Rijndijk produceert teveel herrie. Vandaar dat de raad, na de nodi ge aarzelingen, besloot om een voorbereidingsbesluit voor het ge bied te nemen. Met dien verstande dat burgemeester en wethouders in de gaten zullen houden of het plan van Bosman haalbaar is. REGIO - De samenwerking tussen de VW-kantoren in de bollen streek en Leiden en het samenwer kingsorgaan bollenstreek (SOB) begint vruchten af te werpen. Een jaar nadat tot die samenwerking werd besloten ligt er een toeristi sche folder voor de bollenstreek op tafel. Morgen wordt die VW-folder of ficieel gepresenteerd. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in het Mu seum voor de Bloembollenstreek in Lisse. De directeur van de pro vinciale WV van Zuid-Holland, J.S. Stokvis, neemt het eerste ex emplaar in ontvangst. Daarna zal de folder ook verkrijgbaar zijn op de VW-kantoren in deze regio. De folder geeft een opsommini van natuur- en recreatiegebieden in de streek, de musea, de beziens waardigheden en de jaarlijkse nementen. Daarnaast bevat de fol der informatie voor watersporters Zo staan bijvoorbeeld de zeil- en surfscholen er in. Ook de horeca komt uitgebreid aan bod. De folder is straks gratis krijgbaar. De omslag is gemaakl door Moniek van den Boogerd leerlinge van het Rijnlands Insti tuut voor Ondernemersonderwij: in Leiderdorp. Met het ontwerp dat aanvankelijk bedoeld w poster, won ze in een wedstrijd die op haar school werd gehouden vierde prijs. Stiel Kan een WASSENAAR - Aan 120 leerlingen van het Wassenaar Rijnlands Ly ceum is de hittegolf voorbij ge gaan. In de aula van hun school oe fenen ze al twee weken dagelijks aan een 2,5 uur durend totaal-thea ter over hün toekomst. Tussen de vele scènes over het vluchtige he den zitten twaalf kernachtige (pop liedjes. Er is jazzballet en het 50 kelen tellende koor valt constant in, net als bij Grieks drama. Ook in de rolbezetting klinken traditionele dingen door: Chronos de god met zijn knecht, Schele Schalkje Schakel. "De overgang moest niet te groot worden en je laat je toch een beetje leiden door patronen en figuren die een eigen leven gaan leiden", zegt mevrouw M. Nales, schrijfster en lerares Ne derlands, twee maanden voor de uitvoeringen. Het verschil met de gemiddelde Molière, Shakespeare of Heijermans is toch duidelijk ge noeg. De teksten zijn helemaal van nu en in feite geschreven door de leerlingen. door Paul van der Kooij Voordat mevrouw Nales figuren als Chronos en Futura erbij haalde, praatte ze in de klas over het vluch tige heden en hield ze vervolgens een enquête onder de leerlingen. Hoe zien zij zichzelf? Welke beel den hebben zij van de toekomst, welke angsten? Op welke manier heeft het verleden met de toe komst te maken. En: waren hun toekomstverwachtingen anders dan die van hun ouders? 300 van de 900 kinderen, verspreid over al le lagen, reageerden. De 'benedenbouw' schreef nogal eens conventionele dingen. De leerlingen willen vooral gezond worden. Oudere jongeren waren veel persoonlijker. Het aantal ste reotypen, over prinsen te paard en dergelijke, viel mee. En op vragen als: vecht je voor je toekomst?, was het antwoord niet alleen: "Ja, ik maak mijn huiswerk". Maar ook: ik vecht tegen de gezapigheid thuis; ik strijd tegen kernwapens". Een kijkje op het toneel van het Rijnlonds Lyceum. Staand tussen decorbouwers en andere belangrijke mede werkers: Jaël Schuyer: "Als er een Wereldoorlog komt, ben je er geweest. Maar dat betekent niet datje niets meer hoeft te doen. (foto Holvast) Sommigen schreven vier kantjes vol en de leerlingen die de meest kwetsbare antwoorden gaven, zet ten zelfs hun naam. Beeld Veel Rijnlanders vinden dat ze erg aan het beeld van de ouders moeten voldoen. Hun toekomst moet een tegenwicht worden voor de mislukkingen van hun ouders ("Oh nee, Marije, dat is logisch, die gaat naar Lefe"). Sommigen vroe gen zich af wat je moet doen wan neer je dement wordt, zoals hun geliefde opa. Veel epistels over re laties ook. Vinden ze wel iemand die dit of dat..? En zou die partner genoeg betrokkenheid tonen? Betweters waren er ook, maar over materiële zaken werd veel minder geschreven dan over geestelijke zaken, constateert Na les tevreden. Echte doemdenkers, die hun huiswerk laten verslonzen omdat ieder moment de bom kan vallen, waren op twee vingers te tellen. Natuurlijk, er waren stevige zorgen over de man aan de knop. Het leidde niet tot algehele apa thie. De vraag in hoeverre de antwoor den worden bepaald door de (ge goede) afkomst, leidt tot een kleine lichte twist tussen Nales en collega Martien Korsten, producer en le raar geschiedenis. In haar lessen, "waar je al snel tot een gesprek komt", heeft ze gemerkt wanneer "het zuurlaagje eraf gekrabbeld is" leerlingen boven komen die niet per definitie anders zijn: "Ik heb ook op een sociaal gemengde school in Den Haag les gegeven en daar werd bijvoorbeeld rechtser gedacht". Korsten twijfelt, ziet im- ZOETERWOUDE - Kermisexploitanten zijn neergestreken op sportpark Haasbroek in Zoeterwoude-dorp. Tot en met zaterdag kan Zoeterwoude zich in het kermisvermaak storten. Gisteren, de eerste dag dat de kermis draaide, bleek er al veel animo voor te zijn. Met name van de kant van jeugdige Zoeterwoudenaren. (foto Holvast) £1 Zagazir De Leidse reggae-band El Zaga zir treedt vanavond op in het Voorschotense jongerencentrum de Lindehoeve. De band is on langs uitgebreid met een aantal blazers en bestaat nu uit acht man. De zaal is donderdagavond vanaf negen uur open, toegang twee gulden. Expositie De Voorschotense kunstenaar Guus Hermsen exposeert zijn werk deze week in het Voorscho- tens jongerencentrum de Linde hoeve. Zijn Figuratieve (olieverf schilderijen worden gekarakteri seerd door felle kleuren. Hermsen wil "gestalte geven aan een we reld die achter de waarneembare werkelijkheid schuilgaat". De ex positie is tot en met 28 juni dage lijks in het jongerencentrum aan het Van der Haarplein te bezichti gen. Rondvaart De Vereniging tot Viering van Warmondse feesten organiseert komende zaterdag een rondvaart over de Kagerplassen. De boot vertrekt vanaf half twaalf. Ver trekpunt is de Gemeentehaven. mense verschillen met stadsscho len, maar zet niet door. En Nales begint een filosofietje. Bij veel leerlingen is er een behoor lijke basiswelvaart. Wanneer ^ij of hun ouders al socialistisch zijn, dan is dat vaak wat salonachtig Velen moeten dus iets waarmaken en het ziet ernaar uit dat daar een stap terug voor nodig is. Er zijn dan twee mogelijkheden: of ze zet ten de schijnwerper op het mate riële, of juist op het immateriële. "Achter veel gezinnen gaat drama tiek schuil. En dat zien de kinderen wel degelijk", aldus de leraar in zijn honk. Op zijn video, die als hulpmiddel dient, zijn wat sket ches te zien. Uit de recorders klin- kën liedjes. Cassette De songs, twaalf in getal, zijn ge componeerd door leerling/bandlei der Mark Snijders en moeder/mu zieklerares Marie-Anne Kalff. Eer der deze week zijn ze opgenomen en binnenkort worden ze officieel uitgebracht op cassette. In princi pe zijn de bandjes bestemd voor school, maar de belangstelling, ook uit de rest van het land, is groot. Vandaar ook dat alle teksten en muziek bij de notaris zijn vastge legd. Toch zit een grote toernee er niet in. Het decor valt niet te ver plaatsen. Het is van hout en heeft forse af metingen, omdat daar vaak veel spelers lopen. Groepen dansers, maar ook leden van het koor, die regelmatig hun plekje in de aula verruilen voor een stek op het po dium. "Eigenlijk heeft het koor de hoofdrol", vindt Nales. Ze zegt het luchtig, maar het gaf soms wat moeilijkheden: "Kinderen willen altijd thuis kunnen vertellen welke rol ze hebben. 'Ik ben de butler of de graaf Zo'n echte rol was maar voor een paar kinderen weggelegd. Zo is er de god Chronos, die het toneel, de wereld van alledag, van boven be kijkt en van daaruit relativeert. Een weerspannig meisje, Marije, mag dat ook eens doen en de knecht, Schele SchalKje Schakel ziet door zijn scheelheid verleden en toekomst en kan het heden dub bel aanschouwen. Daarnaast is er nog een jongen, Nufiel genaamd, die het nu wil vangen in een scrip tie en Futura, de gesluierde toe komst. Chronos wil haar gebrui ken om onsterfelijk te worden, maar alles neemt een andere keer. Aan het einde van het stuk blijkt, "heel teleurstellend" dat Futura er alleen in de gedachten van mensen Bijdetijds De rolbezetting lijkt wat ouder wets, de situaties zijn dat geens zins. Zo wil Nufiel op een gegeven moment een koekoek onthoofden, om zo het nu te vangen. Hij vraagt aan een dame "mag ik uw vogeltje even zien?" "En dat is zó geestig", zegt regie-assistente Frieke Dek kers. Ook de teksten zijn bijdetijds. In 'Je weet niet watje wilt' zingt de weerspannige Marije dit: 'Maar ik weet best, wat ik wil hoor en ik heb hier kunnen zien hoe ik het dus niet wil hebben. Laat me als je blieft met rust'. Erik, die alles precies weet, valt 'Ik weet precies, wat ik straks wil.. lekker huis en video een supersnelle sport-Peugeot of zo'n Mercedes - een Renaultje voor mijn vrouw als tweede auto. Ik zit dan in het management men vindt mij overal zo'n vent. Mijn vrouw verzorgt de kinder tjes een jongen èn een meisje: de jongen moet de oudste zijn, nou, dat lijkt mij reuze fijn'. Erik is geen lelijk type gewor den. Geen bal, geen blazer. "Eigen lijk is hij best wel aardig, alleen een beetje arrogant", zegt leerlinge' Jaël Schuyer. Zij ziet regelmatig Erik-achtige personen en heeft 't zelf ook voor een deel in zich. Ook andere personen zijn "redelijk echt". Fieke: "Je hoort inderdaad wel eens mensen zeggen: ik wil een huis met zoveel zwembaden". Om dat ook de sfeer heel goed is, doet het de kinderen niets dat ze voor de try-out op 21 augustus en de voorstellingen de dagen daarna, 20 volle dagen hebben gerepeteerd en nog 10 dagen voor de boeg hebben. Ze vinden het zelfs jammer dat vanavond de laatste repetitie is voor de vakantie. Relativeren Jaël vindt het belangrijk dat in het stuk veel wordt gerelativeerd, bekeken wordt wat anderen den ken. Al is dat niet altijd even ge makkelijk. Uit het liedje 'Afstand 'Draaf niet door in je emoties gebruik toch even je verstand Theoretisch klopt dat wel, maar praktisch loopt het uit de hand' De boodschap van het stuk? Re kenschap geven van watje doet, dq verantwoordelijkheid ligt niet al leen bij Ronald Reagan. Jaël: "Men is altijd al bang voor de toekomst geweest. In het verleden dacht men dat de aarde zou exploderen. Nu weet je dat je er bent geweest wanneer er een Wereld Oorlog komt. Maar dat betekent niet dat jij niks meer hoeft te doen". 'Wie er zich rekenschap van geef van wat hij doet en hoe hij leeft kan later nooit vertellen dat hij het niet geweten heeft', heet het in 'Omdat het heden vluchtig is'. WARMOND - De bouw van negen premie C-woningen aan de War mondse Norremeerstraat is begon nen. Gistermiddag is de eerste paal geslagen van een zeker door het oud-raadslid Vreeken met arguso gen bekeken project. Vreeken is met bouwer Erica be heer b.v. in de weer over een muur die de oud-gemeentebestuurder wil hebben. Die muur moet komen tussen het terrein van zijn zeilma- kersbedrijf aan de Teylingerkade en de achtertuinen van de te bou wen woningen. Vreeken wil op die wijze iets van zijn privacy overeind houden maar tot dusverre weigert Erica beheer b.v. aan zijn wensen tegmoet te komen. De zaak speelt momenteel 'in den Haag'. Niet alleen Vreeken heeft moeite met het bouwplannetje. In eerdere discussies het de WD blijken niet de vlag te zullen uithangen. De li beralen menen dat met de negen woningen zo veel gepast en geme ten moet worden dat niet kan wor den ontkomen aan de indruk dat de onderhavige locatie 'wordt vol gepropt'. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Leiden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2