EIDSCH DAGBLAD Pensioenbreuk aangepakt NETALSMARADONNA HEEFT ZELF J ALLES NOG NDE HAND Toch VS-steun contra's ifüge afval- slakken gebruikt Nijpels verdenkt fractiegenoten van kwaadaardige actie ft TROFFEN! Euro-top nog niet eens over sancties Belgen toch tevreden: 'Heel mooi geweest' Overeenstemming pensioenfondsen én verzekeraars Ommezwaai Huis van Afgevaardigden Dolle autorit DONDERDAG 26 JUNI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38045 Op tal van plaatsen in Noord-Holland DEN HAAG (GPD/ANP) - WD- onderhandelaar Nijpels vermoedt dat een aantal leden van zijn fractie probeert hem gedurende de kabi netsformatie de voet dwars te zet ten. Hij noemde het gisteren 'niet zo onwaarschijnlijk' dat de krante- berichten over zijn ambitie om mi nister te worden, onderdeel uitma ken van een publiciteitscampagne van fractiegenoten die hem liever kwijt dan rijk zijn. Nijpels zei dit na afloop van dé formatiebesprekingen naar aanlei ding van een bericht in NRC/Han- delsblad van dinsdag waarin stond dat hij zichzelf bij informateur De Koning zou hebben aangemeld als kandidaat-minister van defensie. De WD-onderhandelaar sprak het bericht overigens met klem te gen. Vermoedelijk heeft hij wel te- genover Lubbers vijf namen van De Korte, Korthals Altes, Smit ministers-kandidaten genoemd Kroes en Winsemius. zonder het formatie-team van de Nijpels wilde niets weten van de WD-fractie daarin te kennen. Die gedachte dat de als co-formateur namen waren behalve Nijpels zelf, genoemde Hans Wiegel iets met de publiciteitscampagne te maken zou kunnen hebben. „Wiegel is een goed WD-politicus, die niet aan dergelijke spelletjes meedoet", zei hij. CDA-onderhandelaar De Vries verklaarde gisteren dat de publici teit over de WD-perikelen „de sfeer aan de onderhandelingstafel niet heeft bedorven. Maar het zou onwaarheid zijn te zeggen dat die sfeer erdoor is bevorderd". De sug gestie die Nijpels heeft gedaan te genover Lubbers is ook het forma tie-team van de WD in het ver keerde keelgat geschoten. In de fractie wordt nog steeds verschil lend gedacht over de vraag of Nij pels wel de geschikte figuur is om over de invulling van het nieuwe kabinet te praten. (Zie verder pagina 15) AMSTERDAM (ANP) - Op vele tientallen plaatsen in Noord-Hol land zijn afvalslakken van vuilver brandingsinstallaties gebruikt die 'onthutsend' grote hoeveelheid koper, zink en lood bevatten. De desbetreffende gemeenten hadden deze slakken nooit mogen afgeven, maar ze hebben de voorschriften niet zo nauw genomen omdat ze met grote bergen van die afvalslak- en in hun maag zitten. Dat heeft het Contact Milieube scherming in Noord-Holland (de provinciale Milieufederatie) van ochtend verklaard. Boeren die af valslakken op hun land hebben ge gooid, zfjn gewaarschuwd voor mogelijke vergiftiging van hun Het Contact Milieubescherming heeft in samenwerking met Pro vinciale Waterstaat alleen al in Zaanstad 40 plekken gevonden waar verontreinigde slakken wer den gebruikt. „In Oostzaan is het bijna bij iedere boer raak", zo wordt gezegd. In de rest van de provincie gaat het om zeker nog - eens tientallen plaatsen. Deze plek ken moeten volgens het Contact worden gesaneerd. Het Contact Milieubescherming liep in februari voor het eerst tegen dit probleem op. Boeren in West- zaan bleken slakken te hebben ge bruikt voor rij paden en kaden op en aan weilanden. De slakken mo gen alleen worden gebruikt als er geen regen bij kan komen. Ze mo gen ook niet in contact komen met het grondwater. De provincie heeft de slakken in middels onderzocht. Volgens het Contact zyn de gehaltes aan zink, koper en lood zo hoog dat de grond waarin ze zijn verwerkt, ingevolge kunstvoorwerpen ('Schatten uit Turkije7) de huidige regelingen zonder meer zij de eerste bezoeker. moeten worden afgegraven. Vooral Op de foto probeert conservator Halbertsma haar aandacht te trekken voor de bronzen atleet, één van de scnapen lopen gevaar. toppers op de expositie. Sinds de opening zijn al meer dan 4000 bezoekers de prinses voor geweest. (foto Holvast) DEN HAAG (GPD) - Ruim 200.000 werknemers kunnen vanaf 1 januari 1987 bij verandering: van baan hun pen sioenverzekering bij de nieuwe werkgever voortzetten. Het tot nu toe gebruikelijke verlies aan pensioen (van wege 'pensioenbreuk') treedt niet meer op. Dat is mogelijk geworden doordat een aantal grote bedrijfspen sioenfondsen en pensioenverzekeraars hebben besloten de opge bouwde pensioenwaarden over te dragen. Het gaat hierbij om de pensioen fondsen van Unilever, Shell, Ver kade en DSM en de verzekeraars Aegon, Amev, Delta Lloyd en Na tionale Nederlanden. Deze instel lingen hebben gezamenlijk de Stichting Dienstverlening Samen werkingsverband opgericht. Ver wacht wordt dat nog meer pen sioenfondsen en verzekeraars in de komende tijd tot deze stichting zul len toetreden Een groot aantal bedrijfstaks- pensioenfondsen, zoals voor de bouw en de metaal, neemt nu nog een afwachtende houding aan om dat deze fondsen enkele regelingen hebben die pensioenverlies bij ver andering van baan ten dele te niet doen. Verwacht wordt echter dat ook deze fondsen binnen niet al te lange tijd deelnemer zullen wor den van het samenwerkingsver band. Een van de voorwaarden voor pensioenfondsen om deel te ne men aan het samenwerkingsver band is dat men een goede pen sioenverzekering moet hebben. "Aan deelnemers met krikkemik kige verzekeringen hebben we niks", aldus een van de oprichters de heer F.W.M.Vloemans. Met de oprichting van het sa menwerkingsverband geven de fondsen gevolg aan de aanbevelin gen van de Stichting van de Arbeid en de Sociaal Economische Raad. De regeling om pensioenverlies te voorkomen heeft tevens de steun van staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken). (foto ANP) 'Lockheed is een goede les geweest', zegt prins Bern- hard in zijn gesprek met Veronica's Jaap van Meek- ren ter gelegenheid van de vijfenzeventigste verjaar dag van de prins zondag aanstaande. Het tv-inter- view wordt zaterdag uit gezonden. PAGINA 5 Zuid-Afrika waarschuwt de pers voor de laatste maal. PAGINA 7 Leids onderzoek: jongeren gebaat bij werkprojecten. PAGINA 9 Directeur Frans Boelen is tevreden over de toeloop naar de Leidse schouw burg. PAGINA 23 r LEIDEN - Prinses Margriet heeft vanmorgen uit pure belangstelling voor de bijzondere collectie Turkse i bezoek gebracht aan het museum voor Oudheden. Om half tien was WASHINGTON (GPD) - In de wandelgangen van het Ameri kaanse Congres hebben de lei ders van de Nicaraguaanse op standelingen elkaar gister avond gelukgewenst: het Huis van Afgevaardigden was met een verrassende meerderheid van 221 - 209 stemmen, bij wij ze van ommezwaai, akkoord gegaan met 100 miljoen dollar aan vooral militaire hulp waar mee president Beagan hun on derneming wil steunen. In maart stemde het Huis nog te gen en dat was in overeenstem ming met de wens van het Ameri kaanse volk, waarvan 62 procent tegen hulp aan de contra's is. Met verkiezingen in het vooruitzicht (de leden van het Huis van Af gevaardigden worden voor twee jaar gekozen) heeft Reagan in de voorbije maanden tegenstanders van zijn plan zwaar onder druk ge zet. Sedert 1984 hebben de contra's vanwege vooral verzet van de De mocraten in het Congres, geen Amerikaanse hulp meer gekregen. De concessies die het Witte Huis heeft moeten doen zijn betrekke lijk gering, gegeven het feit dat van eerdere hulpverleningsgelden 14 miljoen dollar spoorloos ver dween, de contra-leiders van cor ruptie worden beticht en van han del in drugs, terwijl zelfs Reagan nu aanneemt dat zij ook vergrijpen tegen de mensenrechten hebben gepleegd. Van de honderd miljoen zal als de Senaat daarmee instemt, veertig moeten nog worden vastgesteld. De uitslag van deze stemming betekent voor Reagan een belang rijke en zwaar bevochten politieke overwinning. Maar ook is het een tegenslag voor de Contadora-lan- den die Nicaragua bij een regionale politieke oplossing proberen te be trekken. Van Republikeinse kant werd triomfantelijk gesproken over Amerikaanse vastberadenheid om het "democratische verzet" te kie zen. Een van de Democraten, Geor ge Miller, zei bitter: „Uitgerekend :e contra-leiders die deze regering VOOR DEZE UNIEKE VOLKSWAGEN SPECIALS HOEFT U NIET LANG TE ZOEKEN: UITSLUITEND VERKRUGBAAR BU KAMSTEEG! miljoen aan zogenaamd humanitai- geld verschaft, voorzien de Ameri- hulp onmiddellijk worden ver strekt - de rest komt na 1 septem ber in gedeelten. De andere voor- Onze Volkswagen Jetta „Spirit" f. 2.000,-Jubileum-voordeel! kaanse jeugd van cocaïne want 2 financieren zij de oorlog. Ze willen die financieren over de rug van de de hulpverlening Amerikaanse jeugd" Kamsteeg Zuid B.V.Oegslgeest, leiderdorp, Katwijlc.Voorschoien. Foutje AMSTERDAM (ANP) - De raadkamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren op formele gronden de vrijlating gelast van de 43-jarige Ellen T., die wordt verdacht van spiona ge voor de DDR. De Amster damse rechtbank veroordeelde de vrouw eind vorige maand tot twee jaar gevangenisstraf wegens voorbereidende spio- nagehandelingen. Haar advo caat, mr. L. Heukels, is inmid dels tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. Het hof moet nu - evenals destijds de rechtbank - elke maand beslissen of de voorlopi ge hechtenis van Ellen T. wordt voortgezet. Tijdens de zitting in dit verband gisteren bracht mr. Heukels naar voren dat de rechtbank bij een van de ver lengingen van het voorarrest een fout heeft gemaakt. In het proces-verbaal zijn toen niet de "klemmende redenen" ver meld, waarom de vrouw nog moest worden vastgehouden. Het gerechtshof besloot om de ze zeer formele reden de vrijla ting van de vrouw te gelasten. Persofficier Wooldrik spreekt van een "tamelijk ver velende zaak". Het gaat vol gens hem om een zinnetje dat. destijds in de haast is vergeten. Hij benadrukt dat de vrouw niet op "inhoudelijke gronden" is vrijgelaten. WK-finale tussen West-Duitsland en Argentinië DEN HAAG (GPD) - De Europese ministers van buitenlandse zaken zijn het vanmorgen in Den Haag nog niet eens geworden over ver scherpte economische maatrege len tegen Zuid-Afrika. Na twee uur beraad kondigde het ministerie van buitenlandse zaken aan dat de kwestie wordt doorgeschoven naar de top van regeringsleiders die vanmiddag en morgen in Den Haag plaatsvindt. De ministers zouden het erover eens zijn dat er een signaal moet worden gegeven richting Pretoria, maar over de aard ervan blijven de meningen uiteenlopen. De voornaamste oorzaak voor het ontbreken van overeenstem ming is, volgens goedingelichte bronnen, de onenigheid in het Westduitse regeringskamp. De mi nister van buitenlandse zaken Genscher was vanmorgen niet bij het beraad aanwezig. Zijn liberale FDP zou wel voor scherpere sancties tegen Zuid- Afrika voelen, maar de Westduitse christen-democraten niet. Neder land had voorafgaand aan deze top voorgesteld om de invoer van Zuidafrikaans fruit, wijnen en groenten op de Europese markten te verbieden. Dit voorstel haalt het, zoals het er vanmorgen uitzag, niet op de top. Door het ontbreken van overeen stemming zal de vergadering van de regeringsleiders voor een be langrijk deel zijn gewijd aan het probleem Zuid-Afrika. De bedoe ling was geweest dat de ministers van buitenlandse zaken de weg zouden effenen voor de top, maar dat plan is nu dus mislukt. Volgens Britse bronnen zou pre mier Thatcher niet langer geheel afwijzend staan tegen economi sche sancties, maar zou zij pogen met de Duitsers tot een combinatie van sancties en zogenaamde posi tieve maatregelen (zoals steun aan anti-apartheidsorganisaties) te ko men. DEN HAAG (ANP) - Een 21-jarige man uit een psychiatrische inrich ting in Helmond heeft gisteravond met zijn auto in Den Haag voor een dolle vertoning gezorgd. Vijf auto's raakten daarbij zwaar beschadigd. De man verklaarde na zijn aanhou ding dat hij naar Den Haag was ge komen omdat hij een ingeving van hogerhand had gekregen. Hij is overgebracht naar een gesloten in richting in Den Haag. De man wist, nadat hij al enkele auto's had aangereden, tweemaal te ontkomen aan de politie die pro beerde hem klem te rijden. Beide malen gaf de man vol gas en ramde de politiewagens. Een agente wist zich daarbij nog maar ternauwer nood te redden door een nood sprong uit de auto te maken. De man kon uiteindelijk worden aan gehouden toen hij op de grens met Wassenaar in een sloot terecht was gekomen. MEXICO-STAD (GPD) De finale van de wereldkampioen schappen voetbal gaat zondag in Mexico tussen West-Duitsland en malden ten onder zouden Argentml6' De Westduitsers ble- als de VS geen bijstand zouden Ook de Franstalige Dernière Heure bedankt de Rode Duivels. 'Be dankt Duivels dat jullie zo ver zijn gekomen'. De Belgen kunnen met opgehe- Aanhoudend zonnig Zonnig. Minimumtemperatuur onge veer 14 graden. Middagtemperatuur van 25 tot 30 graden. Matige oosten wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: aanhoudend droog en zonnig. Middagtemperatuur eerst on geveer 27 graden, vanaf zondag enige daling van temperatuur. Vrijdag 27 juni 1 zon op: 05.21 uui maan op: 01.13 1 gisteren met 2-0 de baas over ^en h°°fd huis^arts keren en Frankrijk, Argentinië versloeg Bel- d,0®? dat waarschijnlijk maandag gië met dezelfde cijfers. V 1S ecnte^.noS de Om- tï d 1 .4 dat de gewone lijnvliegtuigen alle- De Belgen hebben deze uitscha- maal zijn volgeboekt - de Belgen keling door Argentinië, of beter rekenden er duidelijk niet op zo door Diego Maradona, gelaten op- ver te komen - zal de Sabena mo- gevangen. Het wordt al als een mi- gelijk een extra vliegtuig inzetten, rakel beschouwd dat deze Belgi- De spelers wacht in Brussel een sche ploeg het zover heeft ge- grootse ontvangst, compleet met dan door een ander een .bezoek aan koning Boudewijn. bracht, mirakel geklopt te worden is niet zo erg. In Frankrijk is de stemming to taal anders. Het verlies tegen West- De teneur van de perscommenta- Duitsland wordt in de pers afge- ren is identiek. 'Onweerstaanbare schilderd als een totale nationale Maradona houdt Belgen uit finale', afgang. De ploeg moet zich voorlo- schrijft Het Laatste Nieuws. Dat na P*g maar niet meer laten zien na het tweede Maradona-doelpunt het dat gemis aan motivatie, is de ten- geloof bij de Belgen weg was dens. Maar l'Equipe stelt dat tegen neemt de krant hun niet kwalijk. Brazilië prachtig is gespeeld, dat 'Uiteraard niet. Het is heel mooi ge- iedereen kan verliezen en dat er weest. Het kon niet blijven duren', hoop is voor de toekomst. President Mitterrand en premier Chirac hebben condoleantietele- grammen naar de ploeg gestuurd. Hun plan om in twee afzonderlijke Concordes naar Mexico te reizen om de finale bij te wonen gaat niet door. In West-Duitsland dreigt de ech te voetbalkoorts nu uit te breken. Gisteren was er nog geen sprake van een massaal feest, maar dat zal nu ongetwijfeld veranderen. Zelfs bondskanselier Helmut Kohl is in de ban van het voetbal. Hij reist af naar Mexico om de finale bij te wo- De algemene teneur in de och tendbladen: 'Duitsland heeft ge toond nog altijd tot de toonaange vende voetballanden te horen'. De Keulse Express opent met de kop: 'Het wonder is perfect'. Die Welt: 'Het Duitse elftal, door de interna- töêïïlwn BraziUë^ Weer Maradona: ook België 1 slagen. (foto ap) tionale experts bespot en met de nek aangekeken wegens zijn 'ideeënarme krachtvoetbal', kan voor de derde keer wereldkam- land in de finale. Deze woorden moet men steeds over de tong laten lopen. Het is waar. Het is werkelijk NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 rn Der maand f 22 70 n no, k.i« <94 per maand 22.70 (alléén mogelijk me. per kwartaal 67.45 n: half jaar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) q per jaar 256,90 nor inuartaai etf as - yw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Straat Postcode/Plaats Telefoon controle bezorging) 2300 VB Leiden, l it Leidsch/Alphens is Oagbl

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1