Bommen in centrum van Johannesburg Brillen en lenzen Geslaagde behandeling Aids Reagan zoekt zijn toevlucht tot een televisie-boodschap Twee explosies, 22 gewonden Garcia laat militairen vervolgen EG beveelt Nederlandse cocaine aan Amnesty maant Soeharto: eerlijk proces moslims Griekenland wil Turkije niet in EG Positie van Gaddafi in het geding PAISLEY: BURGEROORLOG Bril 58 heeft ze WOENSDAG 25 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL - De in Nederland ver krijgbare cocaine behoort tot de zuiverste en meest goedkope die in Europa te koop is. Dat blijkt uit een rapport van de EG over het co- caine-probleem. Daarnaast heeft Nederland als een van de weinigen een soepel beleid voor verslaafden. door Hans de Bruijn JOHANNESBURG - In het centrum van Johannesburg zijn gisteren twee bommen ontploft. Niemand werd ge dood, maar 22 personen raakten gewond, waaronder een twee maanden oude ba by. door Ruud de Wit De eerste bomexplosie in het cen trum van Johannesburg vond iets na twee uur in een Wimpy-bar plaats, op het moment dat zeer druk was vanwege de lunchpauze. De glazen voorgevel van het res taurant werd door de explosie eruit gedrukt en 20 bezoekers en voor bijgangers, allen blank, raakten ge wond. Twee slachtoffers zouden er ernstig aan toe zijn. De tweede ex plosie gebeurde een twintigtal mi- LIMA (AFP/UPI) - President Alan Garcia van Peru heeft gisteren be vestigd dat bij het neerslaan van de opstand in de gevangenis van Luri- gancho tussen de 30 en 40 opstan delingen zijn geëxecuteerd nadat ze zich hadden overgegeven. Hij gelastte de arrestatie en de juridi sche vervolging van de leden van de Republikeinse Garde die zich hieraan schuldig hebben gemaakt. In een door de nationale radio en televisie uitgezonden rede zei de Peruaanse president "dat onder zoek heeft uitgewezen dat in de ge vangenis van Lurigancho een niet vastgesteld aantal gedetineerden, misschien tussen de 30 en 40, ge dood of geëxecuteerd zijn...nadat zij zich al hadden overgegeven". Hij verklaarde dat officieren en manschappen van de Republikein se Garde die de moorden hebben begaan berecht zullen worden. Zij moeten volgens de Peruaanse wet voor de burgerrechter verschijnen. Bij het neerslaan van opstanden in drie gevangenissen kwamen donderdag zeker 250 gedetineer den om. De slachtoffers behoorden bijna allemaal tot de maoistische guerillabeweging „Sendero Lumi- noso" (Lichtend Pad). "Ik weet dat mijn positie risico's heeft", aldus Garcia, verwijzend naar de spanning tussen zijn bur gerregering en de leger en politie. "Daarom spreek ik tot het volk. Niemand kan mij stil houden want dit is de roep van de democratie en van de wet". Buitenland kort Paraguay De Paraguayaanse politie heeft gisteren op het vliegveld van Asun cion de oppositieleider Domingo Laino in elkaar geslagen toen deze opnieuw probeerde naar zijn land terug te keren. Ook de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Pa raguay, Robert White, die hem ver gezelde liep klappen op, zo hebben ooggetuigen gezegd. Walesa De leider van de verboden vrije vakcentrale Solidariteit in Polen, Lech Walesa, is gisteren in Gdansk gedurende drie uur door de politie ondervraagd over zijn banden met de ondergrondse oppositie en een Amerikaanse diplomaat die door Warschau is beschuldigd van spio nage. De Poolse autoriteiten hebben laten doorschemeren dat Walesa niet naar Rome mag gaan ter bij woning van een bijeenkomst van Nobelprijswinnaars, belegd door de Italiaanse minister van buiten landse zaken, Giulio Andreotti. Executie in VS Een zeer zwak begaafde man is gisteren in de Amerikaanse staat Georgia op de elektrische stoel ter dood gebracht. Jerome Bowden werd in 1976 schuldig bevonden aan moord op de 55-jarige Kathryii Stryker uit Columbus. Terwijl Bowden zich bevond in de dodencel van staatsgevangenis van Georgia, dienden zijn advoca ten maandag bij het Hooggerechts hof een verzoek in voor uitstel van de executie. Dit verzoek werd gis teren met een stemverhouding van 7-2 afgewezen. Maandag had Bowden een intel ligentie-test afgelegd en het net iets te goed gedaan. Bowden had volgens de psychologische test een verbale intelligentie-score van 71, een niet-verbaal IQ van 62 en een volledig IQ van 65. Als het IQ on der de 45 ligt wordt een veroordeel de opgenomen in een inrichting voor zwakzinnigen. Van executie kan dan geen sprake zijn. nuten later, voor het President-ho tel op enige honderden meters van de eerste ontploffing. Twee zwarte mannen, waarschijnlijk voorbij gangers, werden hierbij gewond. Naar wordt aangenomen was deze bom in een prullebak geplaatst. Direct na de aanslagen was er sprake van grote paniek, te meer omdat er nog meer ontploffingen werden gevreesd. De politie, die snel en massaal aanwezig was, zet te de omgeving af en het verkeer werd omgeleid. Aangenomen mag worden, dat de aanslagen op de re kening van het ANC kunnen wor den geschoven, hoewel niemand de verantwoordelijk ervoor heeft geclaimd. Overigens, ook uit de zwarte woonwijk Soweto werden in de vroege ochtend twee bomaansla gen gemeld, maar een bevestiging hiervan, is niet gegeven. Een aan slag zou de kleedruimten van het Jabulani-amfitheater hebben ver woest. De mogelijke reden voor de ze aanslag is een politieke bijeen komst van Zulu-leider Buthelezi die voor zaterdag aanstaande ge pland staat. Buthelezi wordt door radicale zwarte jongeren als een collaborateur beschouwd. Inmiddels gaat de Zuidafrikaan- se regering door met het nemen van maatregelen tegen de buiten landse pers. Maandagavond werd de Amerikaanse News week-cor respondent, Rick Manning, al aan gezegd om het land te verlaten en daar is gisteren de deportatie van de Israëlische dagblad- en radio verslaggever Dan Sagir bijgeko men. Sagir werd slechts medege deeld dat zijn werkvergunning niet zal worden verlengd. Hij studeerde in Zuid-Afrika, maar schreef te vens voor het liberale dagblad Ha'aretz, dat in Jeruzalem ver schijnt. Beiden hebben een mogelijkheid om beroep aan te tekenen, maar de Israëliër, die twee jaar in Zuid-Afri ka werkzaam is geweest, heeft aan gekondigd daarvan af te zien. In perskringen in Zuid-Afrika wordt aangenomen, dat nog meer corres pondenten zullen volgen. Vandaag moeten een aantal bureauchefs van internationale persagent schappen in Zuid-Afrika zich bij de adjunct-minister van informatie Louis Nel, melden voor een ge sprek. Voor de vierde dag in successie meldde het regeringsbureau van informatie een verdere afname van het dodelijk geweld in Zuid-Afri ka. De afgelopen 24 uur zouden twee doden zijn gevallen. Een van hen was door de politie doodge schoten en de andere door onbe kende schutters. Het officiële do dental sinds het uitbreken van de noodtoestand tien dagen geleden staat nu op 59. De cocaine in ons land bevat vol gens de onderzoekers gemiddeld zo'n 40 procent zuivere cocaine en worden de minste stoffen aan de 'coke' toegevoegd. In de meeste andere landen varieert dat tussen 5 en 40 procent. In West-Duitsland bijvoorbeeld bevat het opgesnoven poeder slechts 5 tot 10 procent zui vere cocaine.De Nederlandse co caine blijkt bovendien erg voorde lig te zijn. In ons land wordt voor een gram 125 tot 300 gulden be taald. De prijs in de meeste landen ligt daar ver boven. In Denemar ken wordt 1000 gulden betaald, ter wijl de prijs in Spanje en Portugal tussen 200 en 500 gulden schom melt. De cocaineprijs ligt in de meeste landen ongeveer 50 gulden per gram lager dan die van heroine en vertoont een dalende tendens, aldus het rapport. Cocaine wordt vooral gesnoven door mensen uit de 'beter gesi tueerde lagen van de bevolking tussen 30 en 40 jaar', aldus het EG- rapport. Kunstenaars en intellec tuelen "die cocaine gebruiken zijn veelal tussen 20 en 30 jaar oud. Geconcludeerd wordt dat de be strijding van cocaine in de EG-lan- den nog allerminst geharmoni seerd is. Denemarken, Italië en Ne derland zijn het soepelst in die zin, dat zij 'begrip' tonen voor de ver slaafden en hen van overheidswe ge helpen bij behandeling en reso cialisering. In de andere EG-lan- den is veel meer sprake van straf maatregelen, zowel tegen gebrui kers als tegen handelaren. Een voorbijganger troost een ba by van twee maanden, die gisteren bij de bomaanslagen in het cen trum van Johannesburg geraakt was door een glasscherf. (foto AP) DEN HAAG (GPD) - Amnesty In ternational heeft vandaag een be roep gedaan op de Indonesische regering om de honderden gevan genen die de afgelopen twee jaar zijn gearresteerd een eerlijk proces te geven. De internationale men senrechtenorganisatie vraagt de en verschillende verklaringen zijn* onder druk afgelegd. Gevangenen hebben verklaard te zijn gedwon gen advocaten te accepteren die de regering geschikt achtte in plaats van zich te laten bijstaan door zelf gekozen advocaten. Overleg met advocaten was in veel gevallen be- gering-Soeharto ook om de (voor- perkt, terwijl advocaten op hun namelijk) islamitische gevangenen beurt onvoldoende tijd kregen menselijk te behandelen en dege nen die vanwege hun niet-geweld- dadige kritiek vastzitten, vrij te la de verdediging goed voor te berei den, zo blijkt uit berichten die bij deze organisatie zijn binnengeko- ten. men. In haar vandaag verschenen rap- In Jakarta had men nog geen port stelt AI dat vele gevangenen commentaar op dit rapport van zijn geslagen of op andere wijze Amnesty. Een zegsman van het mi- mishandeld terwijl ij 'incommuni- nisterie van buitenlandse zaken cado' (zonder contact met artsen, verklaarde dat Indonesische regê- advocaten of familieleden) gevan- ring doorgaans geen reactie geeft gen werden gehouden. Volgens op rapporten van Amnesty Inter- Amnesty beschouwen veel mos- national. Volgens het ministerie is lims deze handelwijze van de rege- Amnesty International „bevoor- ring als aanzet tot afschaffing van oordeeld" Er wordt tenslotte op- de islam in Indonesië. AI gaat uitvoerig in op het inci dent in Tanjung Priok, de haven stad van Jakarta, in september 1984 waarbij het leger het vuur opende op ongeveer 1500 demon stranten. Zeker dertig mensen ver loren daarbij het leven, zo staat in het 45 pagina's tellend rapport. Dit incident en de daaruit voort vloeiende gewelddaden zouden de aanzet zijn geweest tot de arresta tie van honderden moslims die vreedzame kritiek hadden op de regering. In het goed gedocumenteerde rapport van de mensenrechtenor- ganiatie waarin de namen van de gearresteerden, de tijd en plaats van aanhouding, datum van hun proces en straftijd (variërend van tien tot 17 jaar) staan, wordt voorts opgemerkt dat verschillende straf fen intussen zijn opgelopen tot le venslang. Volgens AI zijn de ge vangenen geslagen, bedreigd en kregen geen medische verzorging na hun arrestatie. Veel arrestanten zouden zijn verhoord zonder dat daarbij een advocaat aanwezig was. Deze verhoren, aldus het rap port, vonden vaak 's nachts plaats Engeland krijgt milj oenenorder in SDI-project WASHINGTON (Rtr/AFP) - Het Pentagon heeft gisteren aan Groot- Brittannië contracten toegekend ter waarde van 14,2 miljoen dollar (circa 35,5 miljoen gulden) in het kader van het Strategische Defen sie Initiatief (SDI). Dit heeft het Amerikaanse ministerie van defen sie bekendgemaakt op de eerste dag van het bezoek van de Britse minister van defensie, George Younger, aan de Verenigde Staten. Het geld is onder meer bestemd voor onderzoek naar een plan- West-Europa te beschermen tegen kernwapens. De contracten gaan naar het Britse ministerie van de fensie en twee overheidslaborato- Groot-Brittannië tekende vorig jaar december, als eerste, een con tract met de Verenigde Staten over deelneming van Britse bedrijven aan onderzoek in het kader van SDI. Daarna volgden de Bondsre publiek en Israel. Younger zei in de Verenigde Sta ten over de Britse deelneming aan SDI dat in gedachte gehouden moet worden dat "het om onder zoek gaat, niet om plaatsing". gemerkt dat de „betrokken sen zijn berecht volgens de r le gerechtelijke procedure". Knesset kijkt uit protest naar Shoah TEL AVIV/WENEN (AP) - Het Israëlische parlement zal tij dens de installatie van de Oos tenrijkse president Kurt Wald- heim op 8 juli de negen uur du rende filmdocumentaire Shoah van de Fransman Claude Lanz- mann over de holocaust bekij ken. De onderwijscommissie van de Knesset heeft daartoe besloten om te protesteren te gen de verkiezing van de vroe gere secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die ervan be schuldigd is dat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft ge diend in een Duitse legereen heid die wreedheden beging te gen joden en Joegoslavische partizanen. Een woordvoerster van de Knesset verklaarde dat alle 120 leden van het parlement zullen worden uitgenodigd de verto ning in twee delen bij te wonen. Israël heeft als protest tegen de verkiezing van Waldheim zijn ambassadeur uit Wenen terug geroepen. Verwacht wordt dat ambassadeur Michael Elitzur na de installatie van Waldheim pas terug zal keren op zijn post. ATHENE - Op de EG-topconferen- tie die morgen in Den Haag begint zal de Griekse premier Andreas Papandreou alles in het werk stel len, om de voorgenomen ontdooi ing van de betrekkingen met Tur kije tegen te houden. Men is er zich in Athene van bewust dat men door Frans van Hasselt nogal alleen staat. Het Griekse dag blad Ethnos heeft gisteren voorge rekend dat de andere elf lidstaten stuk voor stuk goede redenen heb ben, de relaties met Turkije te ver beteren. Alleen Griekenland is aan directe Turkse bedreiging onder hevig, aldus het blad. De associatie-overeenkomst die de EG in 1963 met Turkije had ge sloten en die op den duur tot Tur- kije's volledig lidmaatschap kan leiden werd in 1980 bevroren toen in Ankara een militaire dictatuur werd uitgeroepen. Op de recente ministersconferentie van de Twaalf in Luxemburg is echter be- HAMBURG (AP) - Het Westduitse weekblad Stern heeft gisteren ge meld dat er een politieke strijd gaande is tussen de Libische leider Gaddafi en diens tweede man, pre mier Abdel Salaam Jalloud. De ri valiteit tussen beide mannen zou hebben geleid tot een mislukte moordaanslag op Jalloud waarbij twee neven van Gaddafi betrokken zouden zijn geweest. Gaddafi heelt na de Amerikaan se luchtaanvallen op Libië zijn hoofdkwartier, dat was gevestigd in een kazerne in Tripoli, verhuisd naar een speciaal omgebouwde au tobus. Het rijdende hoofdkwartier van de Libische leider is zwaar be- pantserd en uitgerust met moder ne communicatie-apparatuur, een woonkamer, een slaapkamer en een conferentieruimte. De bus is in gebruik sinds de luchtaanvallen van 15 april op de steden Benghazi en Tripoli. Volgens het weekblad is de bus door Daimler-Benz, een Westduit se autofabrikant die luxe bussen en auto's van het merk Mercedes- Benz op de markt brengt, speciaal voor Gaddafi ontworpen. Stern meldde dat Gaddafi de af gelopen twee maanden de hoof- stad heeft gemeden vanwege de gespannen politieke situatie al daar. Als de Libische leider niet in de bus zit, bevindt hij zich door gaans in de stad Heyda, tussen Benghazi en Tobroek, de streek waar zijn vrouw vandaan komt, al dus het weekblad. sloten dat op 16 september de asso ciatie-vergadering met Turkije op nieuw bijeen kan komen, en nog wel op ministerieel niveau, omdat Turkije genoeg, vorderingen had gemaakt op de weg naar het herstel van de parlementaire democratie en de mensenrechten. Denemarken toonde enige reser ve, maar de Griekse minister Pan- galos was de enige die echte be zwaren aantekende. Hij zei dat zijn land deze vergadering op zichzelf niet kon tegenhouden, maar wel el ke beslissing die daar tot stand zou komen. Het gaat onder andere om de uitkering van een achterstallig bedrag van bijna 600 miljoen dollar aan financiële hulp uit het zoge naamde Vierde Protocol. PARIJS/W ASHINGTON/VIRGI- NIA BEACH (AP/AFP) - Op het Aids-congres in Parijs heeft een Amerikaanse wetenschapper mel ding gemaakt van een geslaagde behandeling van een patiënt die Aids in een gevorderd stadium had. De man reageerde positief op een behandeling waarbij zijn iden tieke tweelingbroer was betrok ken. Een identieke behandeling van twee andere patiënten misluk te. 'Het is geen doorbraak,' was de voorzichtige mening van Dr. An thony Fauci van het Nationaal Ge zondheidsinstituut in Bethesda, Maryland, in zijn toespraak tot de plenaire zitting van het congres. 'Maar in combinatie met wat we hebben gehoord over de vooruit gang die is geboekt bij de ontwik keling van een Aids-vaccin, is het een kleine maar belangrijke bouw steen' in de strijd tegen de dodelij ke ziekte, zei hij. Er is nog geen middel dat het Aids-virus zelf kan bestrijden, zei hij, hoewel op het congres wel is verteld over vooruitgang bij de ontwikkeling van een medicijn. Fauci en zijn medewerkers zijn van mening dat de ideale behande lingsstrategie bestaat uit een com binatie van medicijnen die het vi rus bestrijden, en een behandeling met bijvoorbeeld beenmergtrans plantaties om het immuniteitssys teem van het lichaam te herstellen. Vandaag geven Franse weten schappers een uiteenzetting over de eveneens bemoedigende resul taten die hun behandeling met de transplantatie van beenmerg van 1 een familielid heeft gehad. Veroordeling Phillip Nolan, een onderofficier van de Amerikaanse marine, is maandag door een militair tucht college veroordeeld tot 45 dagen kwartierarrest en gedegradeerd naar een lagere rang, omdat hij ge weigerd had zich te onderwerpen aan een Aids-test, wat werd gezien als een diénstbevel. In oktober 1985 bepaalde het Pentagon dat alle 2,2 miljoen per soneelsleden in dienst van het mi nisterie van defensie zich desge vraagd moeten laten onderzoeken op symptomen van Aids. Nolan was de eerste die deze richtlijn voor de rechter aanvocht. Het oordeel van het Amerikaan se ministerie van justitie dat een werkgever het recht heeft een per soneelslid met Aids te ontslaan als hij bang is voor verspreiding van de ziekte, heeft een storm van pro test losgemaakt in de Verenigde Staten. WASHINGTON - Omdat het Huis van Afgevaardigden bedankte voor de eer om president Reagan te ontvangen met een pleidooi vodr de omstreden hulp aan de contra's, heeft het Amerikaanse staatshoofd gistermiddag zijn boodschap per televisie overgebracht. Hij sprak weliswaar vanachter zijn bureau in het Witte Huis, maar geen van de grote omroepmaat- schappijen was bereid zijn oratie rechtstreeks uit te zenden en Rea gan moest het dus doen met Cable News Network, dat zo ongeveer al les van zelfs maar de geringste nieuwswaarde uitzendt. Het Huis dat in maart met 222 te gen 210 stemmeh zeventig miljoen dollar aan militaire hulp en voor 30 miljoen bijstand van meer humani taire aard afwees, beslist vandaag wederom over een hulp-plan dat in de Senaat al werd aangenomen. Volgens het Witte Huis komt Rea gan nog maar enkele stemmen te kort om het nu wel te winnen. In zijn toespraak voegde Reagan geen nieuwe argumenten toe aan de redenen voor de hulpverlening. Het Huis kreeg zijn woorden schriftelijk aangeleverd. Opnieuw beklemtoonde hij het gevaar voor de Amerikaanse nationale veilig heid als de sandinisten in Nicara gua ongemoeid worden gelaten. Hij stelde vast dat sommigen hem van een handeltje met angst zou den kunnen beschuldigen en dat het gevaar voor de Amerikaanse veiligheid zich misschien wel nooit zou aandienen. Maar, waarschuwde Reagan, geef u er rekenschap van wat de gevolgen voor ons land zijn als de tegenstanders ongelijk hebben. Zelfs gaf Reagan toe dat de con tra's Amerikaanse hulpverlening hebben misbruikt en dat dit onaan vaardbaar is. Hij verzekerde echter dat als voorwaarde voor Ameri kaanse bijstand aan de contra's er civiele controle moet zijn over de strijdkrachten, dat schending van mensenrechten niet wordt getole reerd, dat financiële corruptie moet worden uitgeroeid en dat hulp alleen terecht komt bij dege nen die democratische beginselen zijn toegedaan. Om kracht bij te zetten aan het belang van de zaak heeft Reagan een korte vakantie die in Las Ve gas zou beginnen, een dag uitge steld teneinde aarzelende Republi keinse afgevaardigden nog eens onomwonden duidelijk te maken dat zij niet op hulp bij hun verkie zingsacties behoeven te rekenen als zij de president in de steek la ten. ADVERTENTIE BELFAST (AP) - De Noordierse dominee Ian Paisley heeft gisteren op een persconferentie gedreigd met nieuwe gewelddadigheden, nadat hij maandagnacht met een aantal mede-parlementsleden uit het Noordierse parlementsgebouw was verwijderd. 'Dit is geen picknick waar we mee bezig zijn. Er kunnen in iedere straat van Noord-Ierland gevechten van man tot man komen. Laten we onszelf niet voor de gek houden. We staan aan de rand van een burgeroorlog.' 'We zullen de krachten van degenen die tegenstander zijn van het ver drag tussen Ierland en de Britse regering ordenen, organiseren en mobili seren. De regering zal moeten leren dat ze de Protestanten dit verschrik kelijke verdrag niet door de strot kunnen drukken,' zei Paisley. 'Dit is een oorlog, en laat niemand daar doekjes om winden....Er zijn al mensen gewond geraakt, er zullen mensen gewond raken en er zullen offers moe ten worden gebracht.' Het is voor het eerst dat een protestants politicus zo openlijk oproept tot gewelddadig verzet. (foto AP) voor iedereen èn in modieuze kleuren... Bril 58 geeft u graag deskundig advies en zéker prima service. Kom zelf eens kijken IX] Leiden: Haarlemmerstraat 58 - telefoon 071-140148

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7