CTW wil leven beteren na vernietigend rapport Tk ben iemand van orde en rust' Specialisten zoeken in Oosterduinsemeer naar vermiste surfer Leiden bedankt minister voor komst 'presentatie' Veel kritiek op onderhoudsdienst woningbouwverenigingei Restauratie kerk vordert PAGINA 4 LEIDEN V WOENSDAG 25 JUNI 191 - NOORDWIJKERHOUT - Specialisten van het duik- en bergingsbedrijf Amfoor uit Leiden zoeken sinds vanmor gen in het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout naar de vermiste 16-jarige Cees Verbruggen uit Leiden. Zij doen dat op verzoek van de Leidse brandweer. De Noord wijkerhoutse politie heeft het zoeken naar de vermiste surfer, zoon van een Leidse brand weerman, inmiddels gestaakt. Wel speurt de politie 's morgens en 's avonds het meer nog af en is de hulp ingeroepen van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie. Een politiehelikopter vliegt enkele ke ren per dag over het meer. De jeugdige Leidenaar is sinds afgelopen zaterdagmiddag zoek. Vermoedelijk is hij tijdens het sur fen op het Noord wijkerhoutse meer - dat eigendom is van de pro vincie - onwel geworden, van zijn plank gevallen en daarna verdron ken. De surfplank van de Leide naar is gevonden. Grote diepten Het Leidse duik- en bergingsbe drijf is gespecialiseerd in het werken op grote diepten. Het Oos terduinsemeer is gemiddeld 13 tot 15 meter diep. Op sommige plaat sen is een diepte van 32 tot 34 me ter gemeten. "Onze duikers kun nen op een dergelijke diepte niet werken", aldus brandweercom mandant B. Mark. De Leidse brandweercomman dant is zeer verbolgen over het feit dat de Noord wijkerhoutse politie is gestopt met het zoeken naar de surfer. Volgens Mark zijn lang niet alle mogelijkheden benut om het slachtoffer te vinden. Een verzoek van Mark aan de politie en het ge meentebestuur van Noordwijker hout om de hulp van de genie in te roeoen werd niet gehonoreerd. Adjudant Ket van de politie in Noordwijkerhout is echter van oor deel dat het besluit om te stoppen met zoeken na zeer zorgvuldig be raad is genomen. "Ik begrijp maar al te goed dat het hard is aangeko men bij de brandweermensen, maar het kostenaspect speelde een LEIDEN - De gemeente Leiden heeft minister Brinkman in een brief bedankt voor zijn besluit om de zogenaamde Nationale Natuur historische Presentatie te huives- ten in het Leidse Pesthuis. "Uw be slissing is in Leiden met grote vreugde begroet", aldus de ge meente. "De onzekerheid waarin alle betrokkenen lange tijd hebben verkeerd heeft plaats gemaakt voor opluchting en dankbaarheid". mulerende blijk van erkenning vj deze inspanningen". Onderzoek naar euthanasie LEIDEN - De geneesheer-direo Waarna de gemeente meldt dat teur van het verpleeghuis en react de slag gaat met de veringscentrum Zuydtwijck, heei maandag bij de politie aangifte ge casco-restauratie van het voormali ge Legermuseum, "waarbij meteen daan van het overlijden rekening kan worden gehouden tiënt door actieve euthanasie, met de inrichtingseisen Presentatie". Verder schrijft de gemeente dat die Volgens directeur Luning gaa hoogbejaarde vrou' Museum i ernstige ziekte leer Natuurlijke "De euthanasie is tot stand geko De Leidse b- te grote rol. Met een dergelijke ope ratie is veel geld gemoeid en dat moet de gemeente Noordwijker hout betalen", zo motiveert Ket het besluit om de zoekacties te staken. De Leidse brandweerheden gaan echter voorlopig nog door met hun actie. Mark: "De mensen die uit dienst komen vertrekken direct daarna naar Noordwijkerhout om te gaan zoeken. We zullen alles doen om de jongen te vinden". Historie - nu gefuseerd met Geolo- men in goed overleg met de be gie en Mineralogie - dat eindelijk trokken arts en de familie. We heb de kans krijgt zijn rijke bezit ten ben het in alle openheid uitge toon te stellen en zo tot een vol- voerd. Er zijn geen frauduleus handelingen gepleegd. Aan alle re gels is voldaan". De Officier van Justitie die altij naar aanleiding van dit soort me dingen een onderzoek instelt, be kijkt of er tot vervolging moet wor den overgegaan. waardig museum uit te groeien". "De Rijksuniversiteit Leiden die recentelijk zeer aanzienlijke bedra gen heeft geïnvesteerd in de reno vatie van de Leidse Hortus en de huisvesting van het Rijksherba rium ziet uw beslissing als een sti- Inbreker betrapt aan Waardgracht LEIDEN - Een 21-jarige man uit Oegstgeest is vannacht betrapt bij een inbraak in een woning aan de Waardgracht. De bewoners van het pand ontdekten bij thuiskomst dat de voordeur was geforceerd. Een televisie en videorecorder werden vermist. Bij een verdere inspectie zagen ze een onbekende man in de woning van de buren zitten. Zij belden onmiddellijk de politie, die de man arresteerde. Vermoedelijk hield hij zich in dat pand verscho len. De goederen, die hij had gesto len, waren al weg. Hoewel het onderzoek nog gaan de is, denkt de politie dat de Oegst- geestenaar deel uit maakt van een duo dat de avond te voren op de zelfde manier een inbraak pleegde, in een andere woning aan de Waardgracht. Ook hier werd de deur ingetrapt. De 24-jarige be woonster, die het tweetal waar schijnlijk eerder op de avond al had gesignaleerd, miste bij thuis komst haar afspeelapparatuur en de video. Deze twee daders zijn nog niet opgepakt. Penningmeester De stichting samenwerkings verband tegen seksueel geweld zoekt voor haar betuur een pen ningmeester. Vereisten: goede contactuele eigenschappen, on derhandelingsvaardigheden in verband met het verkrijgen van subsidie, affiniteit met de doel groep, woonachtig in Leiden of omgeving, tijd beschikbaar, mi nimaal drie uur per week. Voor inlichtingen kunt u terecht bij mevrouw M. Willekens of me- LEIDEN - De restauratie van de Bethlehemskerk aan de Lammer markt verloopt nu dermate vlot, vrouw M. Welling (071-254892). Schriftelijke reacties, binnen tien dagen aan de stichting samen werkingsverband tegen seksueel geweld, Breestraat 117, 2311 CL Leiden. Thema-avond In het kader van de Roze Week organiseren de Lesbiese Vrouwen Leiden (LVL) vandaag een the ma-avond over lesbisch moeder schap. De avond begint met een dia-serie over kunstmatige inse minatie. Daarna worden zoveel mogelijk aspecten van het les bisch moederschap belicht. Mede werking verleent o.a. Willy Don. De avond is op de Langegracht 65 en begint om 21.00 uur. dat gistermiddag het hoogste punt werd. bereikt. Johan Maasbach van de stichting Wereldzending, de ei genares van de kerk, verrichtte de bijbehorende officiële handeling door op de punt van het dak een paar platte stenen te metselen. Daarna kregen de restaurerende werknemers een biertje aangebo den, een 'kapfooi' en een paar boek jes met predikingen van Maas bach. Bij de dakgoot nuttigde het gezelschap een drankje. De restauratie van de zeventien- de-eeuwse, voormalige armenkerk loopt, na wat problemen vanwege de strenge winter en met de subsi diëring, nu op rolletjes. In het na jaar moet de klus zijn geklaard, waarna de kerk onderdak zal bie den aan de Pinksterbeweging. De restauratie kost in totaal ruim 1,3 miljoen gulden, een bedrag dat door rijk, gemeente en Maasbach is Opgebracht. (foto Holvast) LEIDEN - De Centrale Techni sche dienst voor Woningbouw verenigingen (CTW) is hard be zig tot beter en efficiënter werk te komen. Dit gebeurt aan de hand van een onderzoeksrap port, dat weinig vleiends te melden had over de onder houdsdienst van de woning bouwverenigingen Ons Be lang, Ons Doel, De Goede Wo ning, De Tuinstadwijk en PCW. Het rapport van het organisatiead viesbureau Van der Torn Bu- ningh laat eigenlijk geen spaan heel van de CTW. Of nu wordt afge gaan op de samenvatting die de woningbouwvereniging Ons Be lang heeft gemaakt (waarin vol gens het CTW-bestuur onjuisthe den zouden staan) of op een officië le, door dit bestuur goedgekeurde, minder ongunstige verklaring over het onderzoek. Wel blijkt uit een tussentijdse rapportage over het actieplan dat de CTW naar aanlei ding van het eerdere rapport heeft gemaakt, dat 'een aanzienlijke ver betering is opgetreden in het func tioneren van de CTW'. Om bij het begin te beginnen: eind mei 1985 stelden de onderzoe kers een rapport op, volgens de dertig personeelsleden tellende CTW wegens de negatieve publici teit over haar, om te zien wat er kan worden verbeterd aan de organisa tie en omdat 'het functioneren van organisaties van tijd tot tijd kri tisch moet worden bekeken'. Dit rapport is daarna lange tijd bin nenskamers gehouden. Uit de samenvatting van dit on derzoeksrapport blijkt dat de orga nisatie vrijwel overal met knelpun ten te kampen heeft. Zo melden de onderzoekers bijvoorbeeld dat een duidelijk beleid ontbreekt als het gaat om de uit te voeren dienstver lening. De gewenste verhouding tussen gepland onderhoud en klachtenonderhoud ontbreekt. De tarieven zijn te hoog en de mate waarin de CTW kan concurre ren met bedrijven in haar branche deugen niet. De uitbesteding van werk laat te wensen over. De aan gesloten woningbouwverenigin gen hebben te weinig inbreng en er is behoefte aan onderhoud en tech nisch beheer op de langere termijn. Dienstverlening en de klantge richtheid van de CTW zijn matig. De produktiviteit moet met dertig procent omhoog. Het beheer loopt evenmin vlek keloos: na de inspectie van wonin gen is de opdrachtverstrekking vaak onjuist, onvolledig of ondui delijk. Van toezicht of controle is nog te weinig sprake, zowel bij der den als bij de eigen dienst. Maar: "Geleidelijk treedt hierin verbete ring op". De kosten van materiaal dat in de eigen werkplaats wordt gemaakt zijn hoger dan bij uitbe steding. "Uit het lijstje met knelpunten blijkt dat de CTW tot op heden niet functioneert als een dienst voor technisch woningbeheer, zoals dat bij de oprichting in de statuten is verwoord", wordt dan ook gecon cludeerd. "Gedeeltelijk komt dit doordat de CTW in eerste instantie een storingsdienst was. De ver wachtingen van de aangesloten corporaties gingen (en gaan) veel verder. Een en ander is niet op el kaar afgestemd". De onderzoekers raden de CTW dan ook aan zich voorlopig te con centreren op de verbetering van de uitvoering van het huidige werk. Uitbreiding van haar taken, daar aan kan de dienst zich beter pas in de toekomst wagen. Een prompte behandeling van klachten, volgens de onderzoekers van noodklachten binnen 24 uur en andere klachten binnen veertien dagen, wordt te vens geadviseerd. Actieplan Directeur W. van Steijn van de CTW is de eerste om ruiterlijk toe te geven dat zijn dienst niet opti maal werkt. Hij wijst op verschil lende oorzaken. Sinds de oprich ting van de CTW in 1977 en de wei nig daadkrachtige leiding die zij aanvankelijk had, 'erfde' Van Steijn zo'n zes jaar geleden een weinig frisse boedel. Van Steijn erkent echter ook dat hij in zes jaar voldoende tijd heeft gehad om de boel op poten te krij gen. "Ik vind de CTW op dit mo ment behoorlijk gestructureerd. Voor mij was de stichting CTW een schip dat met alle winden mee- woei". Het feit dat vijf woning bouwverenigingen de eigenlijke broodheer zijn heeft daarmee te maken. Nog steeds overigens. "Het is moeilijker vijf heren te dienen dan één. Soms meer dan vijf. Van dezelfde vereniging maakt A soms hele andere afspraken met je dan B". Het actieplan dat ter hand is ge nomen, waardoor verbeteringen al merkbaar zijn meent Van Steijn, zal een frisse wind door de CTW doen waaien. De communicatie tussen vaklieden en de bureaustaf is verbeterd. Hetzelfde geldt voor relatie tussen het bestuur en het werkapparaat en tussen de CTW en de bewoners, dat laatste door mid del van instelling van een spreek- Aan de door de onderzoekers overmatig genoemde uitbesteding tilt Van Steijn niet zo zwaar. Het gaat hierbij om specialistisch werk als bijvoorbeeld schilderen en dak bedekking. Voor de CTW is het duurder om dergelijke vaklieden in dienst te nemen voor werk dat slechts met grote tussenpozen be hoeft te worden uitgevoerd. Aanzienlijke verbetering van de produktiviteit is nauwelijks haal baar, meent Van Steijn verder. "Men zal zich ervan bewust moe ten zijn. dat wij een onderhouds dienst zijn. Naar mijn mening is de produktiviteitin orde". Waar schijnlijk kan slechts automatise ring van nu handmatig verwerkte bestanden als de woningkarto- theek, voorraadbeheer, orderbon nen en klachtenregistratie daarin verbetering brengen. Hiervoor zijn inmiddels de eerste stappen gezet Een rapportage van het onder zoeksbureau wijst uit dat sinds de inwerkingtreding van het actie plan de CTW aanzienlijk beter functioneert. Er liggen nog wat aandachtspunten, zoals een plan ning voor de langere termijn van te verwachten hoeveelheid en soort werk en benodigd personeel. Bo vendien moet de uitvoering va werkzaamheden van de CTW tijdsnormen worden gebonden, om aldus een grotere efficiëntie te bereiken. "Wij zijn bij het hele actieplan van uitgegaan dat de fusie zou luk ken. Dat liep als een rode draat door het verhaal", aldus de CTW directeur. Waarmee hij overigens niet wil zeggen dat de bodem ui het hele verhaal is geslagen. Fei blijft echter dat een mogelijke her vatting van de fusiebesprekipgen nog minstens een jaar op zich laten wachten. Eén voorwaarde, die zeer van be lang is, maar waaraan voorlopig niet wordt voldaan, is de fusie tus sen Ons Belang, Ons Doel, De Goe de Woning, De Tuinstadwijk en PCW. Van Steijn meent dat de fu sie nog flink wat meer duidelijk heid zou brengen in de vraag wat de verenigingen van de CTW wachten. Een laatste punt: de CTW moet streven naar een positiever imago. Want onder meer door de bericht geving over de aansluiting van de toenmalige Leidse Woningstich ting (LWS) bij de CTW is besloten het functioneren van de dienst te onderzoeken. Indertijd haakte de LWS na een proef af, omdat een be langrijk aantal bewoners dat onder de proef viel ontevreden was de CTW. Van Steijn is ervan overtuigd dat het nu de goede kant opgaat met de CTW. "Ik denk dat we het in grote lijnen te pakken hebben. En dat het niet zo erg is geweest als het allemaal leek te zijn". A djurwt-directeur Janssen verlaat technische school LEIDEN - Vijfendertig jaar heeft hij op de algemene technische school, vorig jaar na een fusie om gedoopt tot 'De Nieuwe Vaart', rondgelopen. Eerst alleen als do cent electrotechnisch instrumen tenmaker, later tevens als adjunct- directeur. C.J. Janssen (60) houdt het thans voor gezien: vandaag nam hij afscheid van de school, hij gaat met vut. Niet geheel zonder spijt; Janssen had immer te maken met een "fijn team en gezellig werk". En, vertelt hij: "Ik ben veel te actief, ik kan het werk nog ge makkelijk aan". door Simone Driel De eerste stap in de school zette Janssen al in '39. Als leerling. Dat hij er jaren later nog eens in een andere hoedanigheid zou terugke ren en wel voor een hele lange tijd, had hij niet voorzien. Het kwam door een oude leraar van hem, die vroeg of hij na zijn opleiding aan de Leidse instrumentenmakers- school zin had om op zijn oude school te komen lesgeven. Jans sen, toen al bezig met een schrifte lijke studie voor docent electro- techniek, zei ja. In 1952 kwam hij er als part time-docent in dienst, in 1954 als vaste kracht. Twaalf jaar Materiaal Veel is er in die 35 jaar veranderd in het (technisch) onderwijs, con cludeert Janssen als hij terugblikt. Op neutrale toon stelt hij de nog immer toenemende mondigheid van de leerlingen vast. "Vroeger was de docent de baas. Nu moetje je beslissingen toelichten, verdedi gen". Teleurstelling klinkt door als hij praat over de verfijnde appara ten waarmee de leerlingen werken. "Ze komen verder van het mate riaal af te staan. Ik zeg wel eens te gen een leerling: neem nou een trapdraaibank, dan voel je het ma teriaal echt". Hij vertelt in dit ver band hoe hij in Marokko een jon gen pilaren zag draaien, bedoeld voor in een gebedsruimte: puur handwerk. "Dat was een mooi ge zicht". Bezorgdheid toont hij ten aan zien van de positie van de buiten landse leerlingen, wier aantal de laatste jaren behoorlijk is gestegen. "Ze vallen vaak tussen wal en schip". Welke bewering hij met een verhaal staaft. "Ik ken Turkije redelijk goed, ik ga er vaak op vakantie. De mensen daar zijn ont zettend vriendelijk en gastvrij. Er was een keer een man die in Neder land werkte en daar ook op vakan tie was. Die was ontzettend aardig voor ons, nam ons overal mee naar toe. Toen ik vroeg waarom hij dat nu deed - tenslotte zijn wij in Ne derland niet allemaal even aardig voor buitenlanders - zei hij: "Be grijp je dat niet?" Zijn redenering was: ik heb het in Nederland heel goed in vergelijking met mijn land genoten in Turkije. Ik heb werk, eten, een dak boven mijn hoofd. De eerste generatie redeneert zo. Maar de tweede niet. Die jongeren voelen zich in Nederland wel ge discrimineerd, omdat ze zichzelf niet met de jongeren in hun land, maar met Nederlandse jongeren vergelijken. Zij willen ook allemaal uit en een stereo. Daar komt wat hun situatie op school betreft bij dat ze de Nederlandse taal vaak slecht beheersen. Thuis wordt nog al eens de moedertaal gesproken. En ze moeten toch echt wel weten wat bij voorbeeld een geleider is. Met extra lessen proberen we daar wat aan te doen. En dat werkt goed". Log De fusie. De algemene techni sche school is vorig jaar samenge gaan met de leao/lhno/lavo/ihno 'De Nieuwe Vaart', gevestigd aan het Lammenschanspark. Eén re den was om de keuze voor leerlin gen voor een bepaalde vorm van onderwijs zo lang mogelijk uit te kunnen stellen, wat kan worden bereikt door de verschillende on derwijsvormen te integreren. Een andere reden: geld. Janssen: "Ik heb er begrip voor dat er in het on derwijs moet worden bezuinigd. De kosten voor het onderwijs sne den onderhand de lijn van het na tionaal inkomen.. In dit gebouw bij voorbeeld moest voor elke leerling duizend gulden per jaar aan ver- warmingskosten worden betaald". Janssen behoorde derhalve tot de voorstanders van de fusie. "Ik was eerst wel van mening dat zo'n grote school met 1200 leerlingen een log en moeilijk hanteerbaar in stituut zou zijn. Maar dat valt erg mee". Wat zich volgens hem wel nog te weinig voordoet is roldoor breking in de schoolkeuzes. Welge teld zes meisjes volgen op de Nieu we Vaart lager technisch onder wijs, vertelt hij, "terwijl er nog veel ouders zijn die zeggen: mijn zoon hoeft niet te leren koken en naaien. Goede voorlichting moet daarin verandering brengen". De fusie zorgde er overigens voor dat hij een jaar 'uitstel van executie' kreeg. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Janssen vorig jaar zou vertrekken. "Maar met die operatie voor de deur vonden we het beter als ik nog even bleef. Om mijn kennis over te dragen". Nu C.J. Janssen: "Ik heb er begrip valt er evenwel niet meer aan te tornen, hoewel zijn vertrek hier en daar met lede ogen wordt aange zien. "Men maakt zich een beetje ongerust over de opvolging enzo. Ik ben iemand van orde en rust. De het onderwijs moet worden bezuinigd". (foto Holvast) jongens weten het: als ze spijbelen, êaat daar jaarlijks een heel select moeten ze het dubbel inhalen". groepje naar toe, twee of drie. Trots is hij ook een beetje. Jans- Vroeger waren dat er altijd een sen stoomde heel wat leerlingen stuk of tien. Maar in elk laborato- klaar voor de Leidse instrumenten- riu™ in Leiden lopen wel oud-leer- makersschool. "Tegenwoordig lingen van ons rond".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4