Vüegdrukte wordt Schiphol te groot Mexico wijzigt schuldenkoers niet Boerenzorgen over conservenindustrie Bouw nieuwe pier overwogen Voorlichter ministerie knoeide mee met boeren Ex-minister Andriessen nieuwe voorzitter NCW Japan koopt goud op om FS tevreden te stellen 19 DINSDAG 24 JUNI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 SCHIPHOL (ANP) - De luchthaven Schiphol zoekt naarstig nieuwe opstelruimte voor vliegtuigen. Er worden verschillende mogelijkheden bestudeerd, zoals de bouw van nog een afhandelingspier. Directeur J. Wegstapel van de luchthaven deelde dit giste ren mee in een toelichting op het jaarverslag. Bestudeerd wordt ook de aanleg van deze stijging is volgens Weg- de passagiers bereikte in 1985 een van een klein "satellietrstationsge- stapel het groeiend aantal kleine nieuw record van 11,7 miljoen bouw" met bufferplatform, weüs- propellorvliegtuigen op korte Eu- mensen, een toename van 7,8 pro- waar nog binnen het bestaande ba- ropese routes en de stijging van het cent ten opzichte van 1984. Het nenstelsel, maar wel ten westen charterverkeer op de nationale postvervoer nam toe met 13,2 pro- i de rijksweg Amsterdam-Den luchthaven. cent en bereikte daarmee c Haag. Wegstapel: "Wij willen onze Het wordt dit jaar en volgend veelheid van 24.633 ton. visie hierover binnen een half jaar jaar - vooral in piekuren - dus 2 duidelijk hebben om vervolgens ken naar een geschikte plaats v binnen een tot twee jaar besluiten vliegtuigen op de Schiphol-plat- dingen van lijn- en chartervluch- te kunnen nemen." forms. De nieuwe C-pier is pas ten) steeg met 7,1 procent tot de geluidshinder Het vinden van voldoende op- eind 1987 klaar. De luchthavendi- 151.271, stelruimte voor vliegtuigen wordt rectie wil het "opstelprobleem" de rond Schiphol is volgens Wegsta- echt een probleem, zei de Schip- komende tijd vooral oplossen door pel niet gestegen. Het aantal "stil- hol-directeur. De verwachting voor een "intelligent gebruik" van de le" vliegtuigen overtrof in 1985 dit jaar is 4,5 procent meer landin- pieren. De zogenoemde combi- voor het eerst het aantal "lawaaii- gen en starts (vliegtuigbewegin- vliegtuigen (deels vracht, deels ge" toestellen, gen) dan vorig jaar, maar die ra- passagiers) zullen op het vrachtare- ming is in de eerste vijf maanden aal worden geparkeerd. De passa- van dit jaar al overtroffen (een stij- giers worden daar met bussen op ging van 6,1 procent). De oorzaak gehaald. Luchthaven vreest hoge tarieven Rijk SCHIPHOL (GPD) - De overheid moet terughoudend zijn met het opleggen van heffingen aan lucht havens en luchtvaartmaatschappij en. In het jaarverslag waarschuwt de Schipholdirectie voor een aan tasting van de concurrentiepositie in vergelijkig met omringende luchthavens. Schiphol is zelf zeer terughou dend met het verhogen van de ha vengelden die maatschappijen moeten betalen. De overheid daar entegen heeft de geluidsheffing voor isolatie van ruim 3.000 huizen rond Schiphol vorig jaar met 40 procent verhoogd. Dit gebeurde vanwege een tegenvallende op brengst. Maatschappijen vliegen immers steeds meer met geluidsar me toestellen, waarvoor een lagere heffing geldt. De luchthavendirectie maakt zich ernstig zorgen over een te snelle stijging van de tarieven. Ook ton. De totale luchtvrachtoverslag, waarin ook de luchtvracht die per truck wordt vervoerd is opgeno men, steeg wel met 0,1 procent tot 568.724 ton. Het aantal afgehandel- De bestudeerde uitbreidingen passen overigens in het investe ringsplan van de NV Luchthaven Schiphol, waarvoor tot 1995 circa 1,4 miljard gulden nodig is. Veel in vesteringen worden de komende jaren al gedaan (nieuwe C-pier, nieuw systeem bagage-afhande ling). Schiphol wil het benodigde geld zoveel mogelijk zelf betalen, maar Wegstapel sloot niet uit, dat geld geleend moet worden, maar dan wel "zo weinig en laat moge- Uk". In 1985 werd een exploitatiere sultaat behaald van 35,5 miljoen gulden, vier miljoen gulden meer dan in 1984. Het totaalresultaat van de nv bedroeg 43.6 miljoen gulden. In 1984 was dit 85 miljoen gulden. 54 miljoen gulden daarvan was toen echter het gevolg van eenma lige bijzondere baten. De luchtha ven verwacht dat dit jaar het passa giersvervoer met vijf procent zal toenemenen, terwijl het lucht- vrachtvervoer zich met een ver wachte groei van drie procent zal herstellen van de geringe terugslag vorig jaar. De aan- en afgevoerde hoeveel heid luchtvracht daalde in 1985 met een half procent tot 436.062 plannen van het Rijk om Schiphol jaarlijks 15 miljoen gulden te laten betalen voor de veiligheid wijst zij af. De vergoeding die de luchtha ven aan passagiers doorberekent, zou in een keer met 20 procent om hoog moeten. Bovendien, aldus de Schipholdirectie, „is de beveili ging van de luchtvaart tegen terro risme naar onze mening een over heidstaak, die niet kan worden overgedragen aan particulieren." Binnenlands vliegverkeer nam fors toe SCHIPHOL (GPD) - Het regio nale luchtvervoer van en naai Schiphol heeft in 1985 een grote vlucht genomen. Het aantal bin nenlandse Ujnvluchten steeg met ruim 56 procent en het aantal Eu ropese Ujnvluchten was 6,4 pro cent hoger, zo staat in het jaarverslag van Schiphol over 1985. Een groot aandeel daarin had de nieuwe regionale luchtvaart maatschappij NetherLines die begin 1985 van start ging. Door dat het lijnennet in de loop van 1985 fors werd uitgebreid, kwam NetherLines uit op een totaal van 5002 starts en landingen. De maatschappij is daardoor in één jaar een van de meest frequente gebruikers van Schiphol gewor den, na KLM, NLM, Air UK, Luf thansa en British Airways. NetherLines nam onder ande re een aantal onrendabele lijnen van de NLM over en voegde daar bestemmingen als Luxemburg, Straatsburg, Keulen, Luton en Birmingham aan toe. Op die lij nen vliegt de maatschappij met de Jetstream 31, een toestel met 18 zitplaatsen. improviseren SCHIPHOL (ANP) - De Thaise marine heeft twee F 27 MK 400 (Friendship) vliegtuigen besteld bij Fokker en de Zweedse maat schappij Linjeflyg heeft een ver volgopdracht geplaatst voor een F 28 Mark 4000 (Fellowship). Het gaat hier om de laatste Friends hips, die gemaakt worden en te vens om de laatste Fellowship, al dus een woordvoerder van Fokker.' Beide toestellen maken op de pro ductielijnen plaats voor nieuwe ty pes, respectievelijk de F 50 en de F 100. In totaal zijn in de loop der ja ren 786 Friendships en 241 Fel lowships verkocht. De twee toestellen die de Thaise marine nu heeft besteld worden eind dit jaar en begin volgend jaar Fokker boekt laatste orders oude modellen geleverd. Behalve voor maritieme opdrachten zullen ze ingezet wor den voor reddingstaken. Eerder bestelde de Thaise marine al vier maritieme F 27's, waarvan de laat ste in april volgend jaar zal worden afgeleverd. De Zweedse binnenlandse lucht vaartmaatschappij Linjeflyg brengt met de opdracht voor de F 28 het totale aantal vliegtuigen dit type binnen zijn vloot op 19. De maatschappij vliegt al 13 jaar met Fellowships. Voor toekomstige vlootuitbreiding worden nu de mo gelijkheden bekeken die de nieu we F 100 biedt. Met deze opdrachten sluit Fok ker het tijdperk van de Friends hips en de Fellowships af. Alle toe stellen van deze types zijn DEN HAAG (GPD) - Vier bedrijfs- voorlichters van het ministerie van landbouw worden ervan verdacht dat zij boeren in de Alblasserwaard hebben geholpen bij het knoeien met de opgave van te veel geprodu ceerde melk. Een van hen, van wie de betrokkenheid nu duidelijk vaststaat, moet vandaag voor de politierechter verschijnen. De an deren zijn nog niet gedagvaard. De vier consulenten mogen zich voorlopig niet meer bemoeien met de controle op de "superheffing", de boete op te veel geproduceerde melk. Het viertal zou volgens het ministerie te veel begrip hebben getoond voor de financiële moei lijkheden waarmee de veehouders kampen. De zaak kwam vorig jaar aan het rollen toen de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw op geknoei met de su perheffing stuitte. De frauderende boer beschuldigde collega's, die op hun beurt de vinger wezen naar de consulenten van de overheid. kocht, voordat de produktielijn verlaten. De types de hebben geadviseerd bouwtekenin gen en aannemingscontracten met produktie van de F 50 is in feite al een aannemer in Noordeloos te an- begonnen en begin volgend jaar zal het eerste toestel worden afgele verd. De eerste F 100'zal in het na jaar van 1987 van de produktielijn komen. Nu bouwt Fokker nog aan twee prototypes. tedateren. De consulent was bereid om zijn handtekeningen op de pa pieren te zetten. Op die manier konden de boeren extra melk aan de zuivelfabriek leveren zonder su perheffing te hoeven betalen. Reden van ministerswisseling blijft onduidelijk MEXICO STAD (Rtr) - Een tijdelij ke stopzetting van de rentebetalin gen is niet de beste oplossing voor de schuldproblemen van Mexico. Niettemin moet er een andere for mule worden gevonden voor de be taling van de rente, zo heeft de Me xicaanse minister van financiën, Gustavo Petricioli, gezegd in zijn eerste officiële toespraak sinds hij vorige week minister Jesus Silva Herzog opvolgde. De ministerswisseling heeft aan leiding gegeven tot de speculatie dat Mexico een harder standpunt zou gaan innemen in de besprekin- Brink/Molyn Een groep banken is bereid als nog extra kredietfaciliteiten ter be schikking 'te stellen van het in moeilijkheden verkerende verf- en drukinktconcern Brink/Molyn. Hierdoor kan het bedrijf de sane ring van de Brink/Molyn groep tei hand te nemen. In het bankencon- sortium zitten de Amro, de ABN. de NIB, Banque de Suez en de NMB. PGGM Het Pensioenfonds PGGM heeft vorig jaar zijn pensioenvermogen (het voor de nakoming van de pen sioenverplichtingen beschikbare vermogen) zien stijgen van bijna 21 miljard tot 23,7 miljard gulden. De balanswaarde van de beleggingen nam toe van 21,6 tot 24,2 miljard. Dit staat in het vandaag versche nen jaarverslag. Groothandel Door het economisch herstel zul len er dit jaar en in 1987 15.000 ar beidsplaatsen bijkomen in de groothandel. Dat zegt het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). Op het ogenblik werken er 315.000 men sen in groothandelsbedrijven. Door atv zijn er in de groothandel 800 banen bijgekomen. Driekwart van de groothandels heeft geen atv ingevoerd. Tomatenrecord De Nederlandse veilingen heb ben vorige week een nieuw toma tenrecord geboekt. Bij het opma ken van de balans is gisteren geble ken dat ruim 25 miljoen kilo de klok heeft gepasseerd. Ondanks de gigantische aanvoer, door het mooie weer veroorzaakt, waren de prijzen goed. De tomaten worden op de veiling gekoeld waardoor de houdbaarheid sterk is verbeterd. Kinderzegels De Kinderpostzegelactie van vo rig jaar heeft veertien miljoen gul den opgebracht, gelijk aan de op brengst van 1984. Er werden min der kinderpostzegels verkocht, maar de wenskaartenverkoop ver toonde een stijgende lijn (bijna dertien miljoen). In het najaar wordt voor de zestigste keer een Kinderpostzegelactie gehouden. DEN HAAG (ANP) - Dr. J.E. Andriessen, voorzitter van de raad van bestuur van koninklijke emballage-industrie Van Leer BV te Amstelveen volgt half 1987 S.J. van Eijkelenburg op als voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Het bestuur van het NCW heeft dat van daag besloten.De algemene vergadering van het NCW zal op 18 septem ber Andriessen definitief in deze functie benoemen. Andriessen was tussen 1963 en 1965 minister van economische zaken in het kabinet-Marijnen. Hij is afkomstig uit de Christelijk Historische Unie, één van de fusiepartners van het CDA. Hij zal nog dit jaar worden be noemd tot vice-voorzitter van het NCW, tot aan het moment van de defi nitieve voorzitterswisseling. Andriessen werd in 1928 in Rotterdam geboren en haalde in 1951 aan de Erasmus Universiteit zijn doctoraal examen in de economie en promo veerde in 1955 op een dissertatie over de „ontwikkeling van de moderne prijstheorie" aan de VU te Amsterdam. gen met zijn schuldeisers. Eenzij dig uitstel van schuldbetalingen werd niet uitgesloten. Ook is ge zegd dat Mexico het voorbeeld van Peru zou gaan volgen, dat heeft be sloten niet meer dan tien procent van zijn exportverdiensten te be steden aan rente en aflossing. Minister Petricioli herhaalde echter slechts in grote lijnen het geen president Miguel de la Ma drid in februari heeft gezegd, na melijk dat Mexico zijn economi sche groei niet wil en niet kan op offeren terwille van de betalingen aan de buitenlandse schuldeisers. De bewindsman sprak met geen woord over de redenen van het ver trek van Silva Herzog. Hij liet we ten dat er binnenkort opnièuw zal worden onderhandeld met de cre diteuren en dat de positie van zijn land, nu de olieprijzen zo zijn ge daald, volledig duidelijk zal wor den gemaakt. De olieprijsdaling is een gebeur tenis zonder precedent die vraagt om een nieuwe oplossing en een nieuwe houding van de internatio nale financiële gemeenschap, al dus Petricioli. Volgens de minister heeft Mexico de afgelopen twee jaar sterk geprobeerd hervormin gen aan te brengen in zijn econo mie, maar heeft het buitenland dat niet altijd ingezien. Begin juli moet het land 1,8 miljard dollar aan ren te overmaken. Op vragen of Mexi co dat kan ging Petricioli niet in. Mexico heeft volgens hem een aantal mogelijkheden in de onder handelingen met zijn schuldeisers over de buitenlandse schuld van 98 miljard dollar. De twee uitersten zijn normaal doorgaan met betalen of een moratorium, maar geen van twee is goed. De oplossing ligt er tussenin, aldus de minister. Peru Peru is niet in staat het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) de 750 miljoen dollar die het de ko mende drie jaar verschuldigd is te rug te betalen, zo heeft de premier en minister van economische za ken van Peru, Luis Alva Castro, ge zegd tijdens de conferentie van de Socialistische Internationale in Li ma. Peru heeft het IMF dit jaar slechts 35,5 miljoen dollar betaald. Voor 15 augustus moet het 186 mil joen dollar overmaken wil het zijn rechten om bij het fonds te lenen niet kwijtraken. Sinds president Alan Garcia in augustus aan de macht kwam heeft Peru de meeste betalingen aan zijn buitenlandse schuldeisers stopge zet. De regering besloot toen de schuldbetalingen te beperken tot tien procent van wat het land met zijn export verdient. Alleen al de betalingen aan het IMF vormen ze ven procent van de exportinkom sten, aldus Alva Castro. TOKIO (Rtr) - Japan heeft zijn in voer van goud uit de Verenigde Staten flink vergroot in een poging het enorme handelsoverschot met de VS te verminderen. Het Japan se ministerie van financiën heeft gisteren laten weten dat de import van goud uit de VS in mei is geste gen tot 65,58 ton, van slechts 760 kilo in april dit jaar en een magere tien kilo in mei vorig jaar. De waarde van de goudimport in mei wordt geschat op 122 miljard yen (1,84 miljard gulden). De stij- Winst op blikgroente is nimimaal DEN HAAG - „Als ze het zelf niet doen, dan doen wij het". Het Land bouwschap wil niet langer meer wachten totdat de noodlijdende conservenfabriekjes bereid zijn hand in eigen boezem te steken en samenwerking te zoeken. Het Landbouwschap is bang dat als er niet snel iets gebeurt, de boeren die afhankelijk zijn voor de leve ring van hun produkten en daar mee hun inkomen van de conser venindustrie, een groot deel van dat inkomen verloren ziet gaan. Het Landbouwschap wil dat de boeren zelf een flinke vinger in de pap van de conservenindustrie krijgen. door Cees Keizer de prijs-die pas een halfjaar later aandelen van een flinke wordt betaald - al rekening houdt fabriek opkopen. Ook de boeren hnilw Ff- mcl Ho cfnn^e mnni);;ir/.....n.Jn_J„ onlf mnnlnn rlnn.in C. UUUW CI1 UC IiU. met de steeds moeilijker wordende zelf moeten daarin een financieel afzet - - - Het op moderne leest schoeien van de conservenindustrie kost en kele tientallen miljoenen guldens. De bedrijfstak zelf komt niet met plannen en is de afgelopen jaren de dupe geworden van een koude sa nering. Te goeder naam en faam bekend staande bedrijven en be drijfjes zijn inmiddels verdwenen of staan op het punt ten onder te gaan. De boeren die aan de conservjen- fabrieken leveren telen hun pro dukten in de meeste gevallen op contract. Dat betekent dat ze voor willen best kopen maar tegen een het inzaaien met de fabriek een te zo laag mogelijke prijs. Tegen leveren hoeveelheid en een vaste machtsblok kan een klein coi prijs afspreken. Dat voorkomt dat venfabriekje vaak niet op. En uit- bouw heeft grote zorgen de teler risico's loopt. Maar daar eindelijk is de boer daarvan de du- conservenindustrie. Er staat weer tegenover dat de boer een prijs krijgt die soms wel eens lager kan liggen dan normaal om dat de fabriek bij het bepalen van meer conserven uit België en Frankrijk worden geimporteerd. Zelfs de Fransen zijn van plan ge weest in de Flevopolder een groen ten verweringsbedrijf op te zetten via een Belgische dochter. Hoe het daarmee op dit moment staat weet minister Braks niet. Liever vers Toch zegt het ministerie dat de laatste maanden de bereidheid tot samenwerking van de conserven- fabrieken toeneemt. Het Land bouwschap vindt dat allemaal ech ter veel te traag gaan. Het vindt dat als er niet snel iets gebeurt zo'n 25.000 hectaren vollegrondsgroen- teteelt verloren dreigt te gaan. En dat kan de agrarische sector op dit moment niet hebben, nu veel graanboeren die door de over schotsituatie in de knel komen er over denken peulvruchten te gaan telen. Daarin worden ze gestimu leerd door het ministerie van land- ging van de goudimport uit de VS is de belangrijkste oorzaak van de vermindering van Japans handels overschot met de VS vorige maand. In de handel wordt bena drukt dat Japan alles in het werk stelt zijn handelsoverschot met de VS te verkleinen. Het land is zelfs bereid hiervoor goud aan te voeren over een afstand die gelijk is aan bijna drie kwart van de wereldom- trek. Volgens handelaren op de goud- markt van Tokio heeft een Ameri kaanse bank de transactie op touw gezet, waarbij ongemunt goud eerst vanuit Europa naar de VS wordt gebracht en vervolgens naar Japan wordt verscheept. Japan heeft zelf ruime voorraden van het edele metaal, maar importeert ook goud om tien miljoen munten te slaan als herinnering aan het zes tigjarig keizerschap van Hirohito dat dit jaar wordt gevierd. De Japanse regering is van plan in totaal 223 ton goud te importe ren voor het slaan van de munten, maar ambtenaren op het ministerie van financiën wilden niet zeggen waar het goud vandaan moet ko men en hoeveel er al van is inge voerd. Japans totale goudimport omvatte in mei het record van 94,12 ton, behoorlijk meer dan het record van 59,09 ton van een maand eerder. m ark t Duitsland hebben en finan- SSdideere?datbkelTLnT een deefvan^iie Duit^maxkt helv keïens en (fcf rMco^ worden n""*- ben -ergenomen, „Makkelijk gespreid", zegt voorzitter J, Machtsblok Het Landbouwschap vindt dat ie boeren meer zekc—draalen v hebben. De prijzen venfabrieken worden de laatste ja- kelketens irf ons land^erf vcfor^wat Leeuwma' varP dp°°hnofHafHpliip steun moderne bedrijven hebben de export betreft in Duitsland. Die akkerbouw hoofdafdeling ODeezet". zeet het Landbouw- die Fransen, die met staats- üok het ministerie produktie en een stagnerende Het schap denkt dat het heel vraag, een moordende prijsconcur- goed mogelijk is dat een paar grote rentie. Aan de groeiende export is en sterke landbouwcoöperaties de een einde gekomen, terwijl veel opgezet" schap. Als een van de problemen voor de conservenindustrie ziet het mi nisterie van landbouw de teruglo pende belangstelling van het pu bliek voor groenten in blik of glas. De Nederlandse huisvrouw koopt rentie. Aan de groeiende export is liever vers. „Dat kan die huis- doen omdat de kwekers de laatste jaren in staat zijn ge weest het gehele jaar door verse groenten te telen qn aan te voeren. Ondanks de hogere prijs die men soms voor een krop sla buiten het seizoen moet betalen, blijft men vers kopen en laat men blik en glas staan". Uit een onderzoek van de vak groep marketing van de Land bouwhogeschool in Wageningen blijkt dat in 20 jaar tijd de aanko pen van bijvoorbeeld appelmoes in blik is teruggelopen van 22 naar 6 procent, van boontjes van 16 naar 8 procent en dat de aankopen van verse groenten aanzienlijk zijn ge stegen. Er is binnen de totale con servenindustrie geen sector aan te wijzen die het voor de wind gaat, met uitzondering van de champig nons in blik. Deze nieuwe tak aan de stam van de conservenindustrie is de laatste jaren behoorlijk ge groeid. Vrijwel alles werd geëxpor teerd. Jam Nederland is met 80 miljoen liter appelmoes nog wel de grootste producent in Europa, maar verliest terrein. Ook het aantal producen ten van appelmoes is teruggelopen doordat er te weinig winst werd ge maakt. Met de produktie van jam is Nederland met 30 miljoen kilo de kleinste producent in Europa. De nog geen tien bedrijven die fruit tot jam verwerken verkeren in een moeilijke positie als gevolg van overcapaciteit en scherpe concur rentie vanuit West-Duitsland en de Oostbloklanden. „Er moet snel wat gebeuren om te voorkomen dat de hele conservenindustrie nog ver der wegzakt", vindt het Land bouwschap. Beursoverzicht De Amsterdamse effectenbeurs gaf vanmorgen over de volle breedte een lichte daling van de koersen te zien. De lagere dollar drukte de internationale aandelen en de koersdaling in Wall Street betekende evenmin een stimu lans. KLM bleef wel overeind en had rond het middaguur vier dubbeltjes aan de koers toegevoegd op 49,20. Unilever had rond het middaguur 6,30 prijsgegeven op 482 en Konink lijke Olie 2,60 op 196,10. Akzo, Hoog ovens en Philips beperkten de verlie zen tot een gulden of minder. De ban ken moesten zonder uitzondering te rug en ook de verzekeraars raakten een gulden of meer kwijt, met uitzonde ring van Stad Rotterdam die rond het middaguur twee kwartjes was verlo ren op f 129. Fokker moest verder om laag. Na de verhalen over een superor der van vorige week gaf de vliegtuigfa briek gisteren al gevoelig terrein prijs. Vandaag zakte de koers 1,60 door naar 93. Op de obligatiemarkt was het bijna helemaal stil. Iedereen verkeerde van morgen in afwachting van de inschrij ving op de jongste staatslening met een rente van 6,25 procent. De koers van uitgifte zal naar verwachting niet ver boven de 100 procent uitkomen en de opbrengst zal volgens handelaren in de buurt liggen van 1 miljard.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9