Londen praat met het ANC 'Ramp in Tsjernobil door menselijke fout' Aids slaat vooral in Afrika toe Sicilianen kiezen voor stabiliteit Thatcher overweegt strafmaatregelen Zuid-Afrika wijst weer journalist uit !£n Bundeling van kennis tijdens internationaal congres in Parijs Boodschap Gorbatsjov voor president Reagan O'Neill weigert Reagan toespraak tot het Huis INSDAG 24 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 ROME- De bijna vier miljoen Sici- lianen, die zondag naar de stembus zijn gegaan om hun gewestelijk parlement te kiezen, hebben geen aardverschuiving teweeggebracht. De christen-democraten zijn achteruit gegaan ten opzichte van de gewestelijke verkiezingen van 1981, maar hebben hun verliezen bij de landelijke verkiezingen van 1983 ruimschoots goedgemaakt: zij bezetten 36 van de 90 zetels, twee minder dan in het vorige parle ment. Iroot-Brittannië heeft gis- eren voor het eerst aange- oden formele besprekin- en te houden met Oliver ambo, de leider van het frikaans Nationale Con- res (ANC). Dit heeft het linisterie van buitenlandse iken in Londen meege- eeld. door Hein ten Kortenaar X)NDEN (Rtr/UPI/AFP) - ANC op het hart drukken dat on derhandeling en dialoog de weg Thatcher is nog steeds tegenstan- vé^re^dePSIboekte«nlichte imoF.„norie oii»» ,nn oennnmwoko vciioien.uer-oiooeK.veeenui.iiie voorwaarts zijn", aldus de woord voerder. In regeringskringen ver luidt dat Chalker bij het ANC de noodzaak zal benadrukken het ge weld op te schorten. De ANC-leider, die in de Britse hoofdstad het Koninklijke Genoot schap van het Gemenebest zal toe spreken, verklaarde gistermiddag geen uitnodiging te hebben ont vangen. Maar volgens het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft het ANC-bureau vrijdag de len woordvoerder verklaarde dat uitnodiging bevestigd en die ken- aatssecretaris Lynda Chalker be- fjelijk niet doorgegeven aan Tam- >id is Tambo, die in Londen is bo- oor privé-bezoek, te ontmoeten .Britse ministers beraadden zich hij zou vragen overleg te voe- gisteren tijdens de eerste van drie Het zou de eerste ontmoeting besprekingen die deze week in het Brits regeringslid met kabinet worden gehouden, Deze keer werd er met nog meer spanning dan gewoonlijk naar de resultaten uitgekeken, omdat ze konden dienen als tussentijdse graadmeter voor de kiezersgunst na de voor Italië ongewoon lange regeerperiode van het kabinet-Cra- xi, dat bijna drie jaar in het zadel zit. toria. De regering van premier Cra^^n^pop^teiSteft'bUnl voHe'gewichtTlspremier3enpartij- t-raxi zyn populariteitstest bijna ]eider in de weegschaal geWorpen in een verkiezingscampagne die de niet geringe interne problemen van het eiland volkomen heeft ver duisterd. De eigenlijke inzet van het duel dat Craxi en de christen democratische partijleiding Ciria- co de Mita over de hoofden van hun kiezers heen uitvochten, was de voortzetting voor onbepaalde tijd van het socialistische premier schap. Volgens De Mita was bij de jong ste confrontatie van de vijf rege- der van economische sancties. regeringskringen. beschouwd: het eiland is het groot- Groot-Brittanme, dat oPjl juli ste van de vijf autonome gewesten, die een eigen parlement bezitten het voorzitterschap van de EG overneemt, zou bereid zijn i ter van buitenlandse zaken Sir grote bevoegdheden gewestelijke regering met ;n leider van het ANC. De in Zuid-Afrika verboden varte bevrijdingsorganisatie is oor Londen steeds op een afstand ïhouden omdat zij weigert te voorafgaand aan het topoverleg van de Europese Gemeenschap, donderdag en vrijdag in Den Haag, de Zuidafrikaanse crisis te bespre ken. Er zijn tekenen dat de Britse regering bereid is tot enige laren dat ze bij haar strijd zal af- van compromis over .economische geweld. "We willen het sancties jegens de regering in Pre- OHANNESBURG - De corres- werd. Ruim een halfjaar geleden ondent van het Amerikaanse was ook al een Newsweek-corres- reekblad Newsweek, Rick Man- pondent, Ray Wilkinson vanwege ing (35), moet Zuid-Afrika veria- een artikel van zijn hand 'als onge in. Hij heeft van de minister van wenste vreemdeling' uit Zuid-Afri- innenlandse zaken Stoffel Botha ka verwijderd, i horen gekregen, dat zijn aanwe- In Kaapstad ging de politie ver- gheid 'vanwege de openbare or- der met haar pogingen om zwarte e' niet langer gewenst is. Man- vluchtelingen van de krottenwijk ing, die pas negen maanden in Crossroads te verwijderen uit hun uid-Afrika is, moet voor vrijdag tijdelijke opvangcentra in blanke et land uit zijn, maar hij heeft nog woongebieden. Vorige week be- mogelijkheid om in beroep te sloot de regering dat de vluchtelin gen, die tijdelijk zijn onderge- Geoffrey Howe aan het hoofd een EG-delegatie naar Zuid-Afrika te sturen. Voorts werd gezegd dat een voorgesteld importverbod op groente en fruit uit Zuid-Afrika, als dat van kracht wordt, kan worden gezien in het kader van de grote voedseloverschotten in West-Euro pa. Maar Londen blijft van mening dat een dergelijke maatregel scha de zou toebrengen aan de zwarten op het Zuidafrikaanse platteland. Volgens het dagblad The Times zal de Britse regering zich echter uitspreken tegen het staken van de directe luchtvaartverbindingen met Zuid-Afrika en tegen een in voerverbod voor Zuidafrikaanse groente en fruit. In plaats daarvan, aldus het blad, zal Londen aanbe velen de uraniuminvoer te verbie den en een eind maken aan nieuwe investeringen van Britse bedrijven in Zuid-Afrika. Een afvaardiging van de Britse oppositionele Labour-partij, onder leiding van "schaduw"-minister van buitenlandse zaken Dennis Healey, is gisteren naar Zuid-Afri ka vertrokken. Pretoria gaf zijn weerstand tegen het bezoek vrij dag op. Healey is uitgenodigd door dominee Beyers Naudé, secretaris generaal van de Zuidafrikaanse Raad van kerken. Terry Waite, de speciale afgezant van de aartsbisschop van Canter bury, keerde gisteren uit Zuid- Afrika terug. Hij verklaarde vrij grote zelfstandigheid ten opzichte van de landsregering. gekozen voor het principe van de 'Alternan- za', de wisseling aan de regerings top. Niet op stel en sprong, zo ver duidelijkte hij, maar in de herfst, na de goedkeuring van de financië le regeringsmaatregelen door het parlement. Aan Craxi was niets van een dergelijke afspraak be kend: "Als er zo'n akkoord zou be staan", zei hij, "dan zou het op schrift moeten staan en ik heb nooit zoiets ondertekend". Op het gewestelijke vlak van Si cilië voelde hij daarentegen wel veel voor de 'Alternanza': na 40 jaar christen-democratisch bewind vond hij de tijd gekomen voor een socialist aan het hoofd van de re gionale regering. Hij deed een be roep op de kiezers om dit de chris ten-democraten duidelijk aan hun verstand te brengen. Als hij had ge hoopt op een opzienbarende voor uitgang in stemmen en zetels, is hij teleurgesteld, maar dat wil nog niet zeggen, dat hij nu eerder bereid zal zijn om in de nabije toekomst plaats te maken voor een christen democratische premier. Er zijn tijdens de verhitte verkie zingsdebatten heel wat harde woorden gevallen, maar het moet gezegd dat de christen-democraten zich het gematigdst hebben opge steld en zich zo min mogelijk heb ben laten provoceren door het soms arrogante optreden van Cra xi. Zij zijn allang tevreden, dat ze hun achteruitgang op Sicilië tot staan hebben gebracht en nu het 'effect-Craxi' niet de gevreesde ge volgen heeft gehad, zal ook hun na druk op de 'Alternanza' wel enigs zins worden getemperd. De zomermaanden zijn een ge schikte tijd om de verhitte gemoe deren wat te laten afkoelen en de eerste tekenen daarvan waren al te bespeuren in de reacties op de ver kiezingsresultaten. "De Sicilianen hebben zich uitgesproken voor sta- biliteit", constateerde Craxi tevre den en vice-premier Forlani zag in de uitslagen een bevestiging van het kiezersvertrouwen in de huidi ge regeringscoalitie. Zo vreedzaam en eendrachtig hadden de heren zich al maandenlang niet laten ho- Agente schiet omstander dood PARIJS (DPA) - Een 23-jarige agente van politie in Parijs heeft dit weekeinde in een metro-station twee mannen doodgeschoten. De agente had gezien hoe drie mannen in een late metro-trein reizigers las tig vielen en aan de noodrem trok- ken. Toen de drie by een station uit stapten, liepen zij een man achter na. De agente, die in burger was, vond het welletjés en hield het drietal staande. Zij werd door een van hen bedreigd met een mes, waarop zij haar Magnum-357 trok en schoot. De belager werd dode lijk getroffen. Later bleek dat niet alleen de be lager, maar ook een toevallige voorbijganger, door dezelfde kogel dodelijk was getroffen. Zijn lijk werd later bij de uitgang van het station gevonden. LIMA - President Alan Garcia Londen dathaviken de'macht over Ban. Joor Ruud de Wit bracht in kerken en gemeen schapshuizen, naar de nieuwe zwarte wijk Khayelitsha moeten vertrekken. Als gevolg van deze beslissing kreeg de Anglicaanse Direct na het uitroepen van de §"steUJke' °e°ff maa"- oodtoestand, nu tien dagen gele- g °Pdracht de circa 60 zwarte en, werd de hele oplage van vrouwen en kmderen uit zijn blan- ewsweek, bestemd voor Zuid- *e «erk te evacueren en eiste van frika (zo'n 6000 exemplaren) on- J*» w? on\/lcï) by het ge: jewenst verklaard. Dit was de der- rechtshof te melden vanwege het e keer dat een nummer van News- "jfi veek in Zuid-Afrika verboden de regering in Pretoria hebben overgenomen en geweld en intimi datie gebruiken om leiders van de zwarte gemeenschap te onder drukken. Buitenland kort ugestort I Waarschijnlijk 70 mensen zijn iet afgelopen weekeinde om het gekomen bij de instorting en textielfabriek in het dorp f aloja, bijna 60 kilometer ten zuid- dus de zwarte vluchtelingen kwijt osten van de Indiase stad Bom- te raken. Naar verwachting zal de zwarten'. 'Ze hebben me de kans gegeven om een schuldbekentenis te beta len van 300 rand, (ongeveer 300 gulden), maar dan moeten de vrou wen en kinderen wel weg zijn", al dus Quinlan, die eraan toevoegde dat hij niet van plan is om 'maar iets te ondernemen': "Ik ben niet van plan te betalen, maar ik zal de ze arme vluchtelingen ook niet wegjagen". Al eerder sprak de anti-apart- heidsorganisatie van blanke vrou wen, the Black Sash zich uit tegen regeringspolitiek klaard dat er geen sprake van mili tarisering van het land zal zijn. Hij zei dat tijdens de uitreiking van een hoge Peruaanse onder scheiding aan Willy Brandt, de herkozen voorzitter van de Socia listische Internationale die in con gres bijeen is in Lima. Rond het congresgebouw (zie foto) zijn extra veiligheidsmaatregelen genomen. Op Garcia is veel kritiek gekomen vanwege de manier waarop mili tairen opstanden hebben neerge slagen in drie gevangenissen, de congresgangers steunen zijn aanpak. (foto AFP) jay. De politie maakte gisteren be- ;end dat 10 doden zijn geborgen, linstens 60 arbeiders worden nog ;rmist en zijn waarschijnlijk allen ngekomen. politie nu gebruik maken weid om de vluchtelingen uit de blanke gebieden te krijgen. Op de dagelijkse persconferentie van het regeringsbureau van infor matie werd gisteren bekend ge maakt, dat 'slechts' twee personen de afgelopen 24 uren om het leven zijn gekomen door 'politiek ge weld'. Beide slachtoffers waren omgekomen door geweld tussen uinness-ontvoering Twee broers zijn gisteren tot 17, ipectievelyk 14 jaar gevangenis- traf veroordeeld voor de ontvoe ring in april van de Ierse bankiers- age John Cunningham, die 17 jaar heidstroepen ook nog twee - zijn 36-jarige broer Mi- den op burgers door radica len een bekentenis afee. Je pobtjeke tegenstanders weten te Oliver Tambo: uitgenodigd IRA-lid krijgt acht maal levenslang zwarten onderling. Volgens woord- LONDEN (AP) - De Ierse nationa- voerder Venter hadden de veilig- «■eeg, hael hadden een bekentenis afge- ïgd op de aanklacht wegens we- lerrechtelijke vrijheidsberoving. [\vee andere verdachten, die ver- daard hebben onschuldig te zijn lan de tenlastelegging, moeten nog toor de rechter komen. voorkomen. De onderhandelingen tussen za kenlieden en vertegenwoordigers van de regering over de vrijlating van vanwege de noodtoestand ge vangenen genomen vakbondslei ders, hebben nog niet tot resultaat geleid. Volgens de zakenlieden zijn De regering van Portugal heeft zeker 100 bedrijven en supermark- Uitgewezen ten door stakingen getroffen wege de arrestatie van vakbonds leiders. psteren twee niet-diplomatieke medewerkers van de Russische imbassade in Lissabon gelast het and binnen drie dagen te verlaten, folgens een verklaring van ïisterie van buitenlandse lebben de twee zich op ontoelaat- >are wijze in de binnenlandse aan gelegenheden van Portugal ge mengd en de veiligheid van de staat in het geding gebracht. Explosie PARIJS - Op een wereldwüd Aids- Ten zuiden van Cairo zijn giste- congres, dat gisteren in Parijs is ïn acht mensen om het leven ge- begonnen, heeft de Wereldgezond- omen en 15 gewond geraakt toen heidsorganisatie de laatste sombe- *n vrachtauto met explosieven re cijfers bekend gemaakt over de- )estemd voor een steengroeve in ze gevreesde virusziekte. De groot- )rand raakte en ontplofte. Kapi- ste zorg gaat op het ogenblik uit ein van politie Ahmed Abdel-Wa- naar zwart Afrika, waar 50.000 ge- ïab verklaarde dat de explosie ge- vallen werden geregistreerd die al leurde op de hoofdweg tussen ten dode opgeschreven zijn. Nog Suid-Egypte en Cairo, ongeveer 30 eens ruim twee miljoen Afrikanen ulometer ten noorden van Tibbin. hebben Aids onder de leden, aldus list Patrick Magee (35)is gisteren veroordeeld tot acht keer levens lang vanwege zijn aandeel in de bomaanslagen waarmee het Ierse Republikeinse Leger (IRA) de Brit se premier Thatcher om het leven wilde brengen, en hotels en bad plaatsen tijdens het toeristensei zoen onveilig maakte. 'U heeft getracht een groot deel van de regering te liquideren. U bent daar bijna in geslaagd,' zei rechter Leslie Boreham, die advi seerde om Magee minstens 35 jaar van zijn straf te laten uitzitten. Jongen breekt in computer van krant in TEL AVIV (AP) - De Israëli sche politie heeft een jongen van 17 aangehouden die heeft bekend een vals bericht in de computer van het dagblad Ye- diot Ahronot te hebben ge stopt. Het stuk werd op 4 juni geplaatst, onder de naam van de Amerikaanse correspondent van de krant. Volgens het valse bericht zouden een Israëlische onderwijzer en zakenman in de Verenigde Staten zijn gearres teerd wegens handel in verdo vende middelen. De krant ontdekte bij nader onderzoek dat de twee 'arres tanten' niet in de VS waren, maar thuis in Tivon, 90 kilome ter ten noorden van Tel Aviv. De krant schakelde de politie in, die een speciale fraude-een heid op het onderzoek zette. Deze eenheid ontdekte dat ie mand zich ongeoorloofd toe gang tot de computer van de krant had verschaft en wist uit eindelijk de jongen op te spo ren. Tijdens het verhoor beken de hij ook andere inbraken in computers in binnen- en bui tenland. LEIDEN (GPD/AP) - De catastrofe met de kerncentrale in Tsjernobil is veroorzaakt door een menselijke fout. Dat de Sowjet-Unie de 13 ge lijksoortige kernreactoren in be drijf houdt wyst erop dat er geen fouten in ontwerp of constructie zit. Ook over de menselijke fout willen we alles weten; daarvan kunnen we eveneens leren. Die stelling betrekt het Energie Onderzoek Centrum Nederland (ECN). Dat bleek gisteren uit een lezing van ECN-medewerkers voor de Leidse universiteit. Reactor- bouwer ir. K. J. Brinkman van het ECN gaf daar als zijn mening dat er zich twee explosies in de kerncen trale hebben voorgedaan. Een stoomexplosie, veroorzaakt door het droogkoken van splijt stofstaven, waarna brand in het reactorgebouw ontstond en een waterstofexplosie, die het dak van het reactorgebouw vernielde. Een van de twee 30 meter lange stoom- waterscheiders en de 500 ton zware splijtstofwisselmachine vielen op de reactorkern. Of dat bij de eerste of tweede explosie gebeurde vond ir. Brinkman minder belangrijk: feit is dat de brandende, smeltende reactorkern (de temperatuur zou zijn opgelopen tot 5000 graden Cel- cius) vanaf dat moment in de open lucht stond. Radio Moskou heeft gisteren ge meld dat Russische arbeiders erin zijn geslaagd een betonnen bodem te storten onder de verwoeste kernreactor in Tsjernobil. Volgens het bericht zijn de werkzaamheden drie dagen eerder gereed gekomen dan was gepland. In de legerkrant Rode Ster was op 1 juni bericht dat genietroepen met behulp van dynamiet een tun nel hadden geslagen onder de reac tor, waarna door speciaal aangeleg de pijpen beton onder de reactor zou worden gestort. De Sowjet-autoriteiten hebben verklaard de hele reactor in beton te willen vatten, om zodoende de straling voor honderden jaren in te dammen tot de splijtstof niet lan- vergissing ger radio-actief is. Japan Bij een inspectie van een pluto- niumopslagplaats van een Japanse staatsbedrijf voor kerncentrales en nucleaire energie zijn twaalf men sen, onder wie een functionaris van het Internationale Bureau voor Atoomenergie (IAEA), 'licht' radioactief besmet. Dit is bekend gemaakt door functionarissen van het bedrijf. De lekkage deed zich voor toen de Japanners bezig waren een bus met plutonium te verzegelen. De IAEA-functionaris, een Ameri kaan, oefende toezicht uit op de handeling. De IAEA houdt regel matig inspecties in Japanse nu cleaire bedrijven teneinde te verze keren dat Japan zijn plutonium ge bruikt voor vreedzame doeleinden. In Groot-Brittannië heeft een een technicus die een klep op een boiler bevestigde heeft ertoe geleid dat een reactor van de kerncentrale bij Bradwell zondag automatisch buiten wer king is gesteld. Dit is bekend ge maakt door de Britse Raad voor Elektriciteitsvoorziening. De fout leidde niet tot lekkage van radio-activiteit, aldus de raad. Het mankement deed zich voor ty- dens onderhoudswerkzaamheden aan één van zes boilers. De ver wachting was dat de reactor spoe dig weer in bedrijf zou worden ge nomen. Bradwell ligt in Essex, on geveer 70 kilometer van Londen. 143.000 dodelijke gevallen zijn, on- itschappjjen en ambtenaren der wie 3000 kinderen. Het aantal van ministeries voor gezondheids zorg nemen aan het congres deel. Aids kost in de Verenigde Staten op het ogenblik al ruim 6,3 miljard dollar, dat is meer dan de totale be groting binnen de Amerikaanse ge zondheidsdienst die bestemd is alle andere infectieziekten bij "^'edt elkaar. de Wereldgezondheidsorganisatie, die het congres in Parijs mede or ganiseert. door Rudolph Bakker Aftreden De voorzitter van de conservatie ve Democratische Volkspartij PDP) in Spanje, Oscar Alzaga, leeft naar aanleiding van de teleur stellende uitslag van de verkiezin- gen van zondag voor zijn partij, rijn aftreden aangekondigd. De In de Verenigde Statn baart de PDP is met de Volksalliantie (AP) ziekte langzamerhand steeds meer en de Liberale Partij (PL) een van zorgen. Daar werden 22.500 dode- de groeperingen die behoren tot de lyke gevallen vastgesteld en wordt Volkscoalitie (CP) onder Manuel vermoed dat er één a twee miljoen Fraga e Iribarne. De uitslag is voor Amerikanen rondlopen die Aids doden zal dan hoger zijn dan het aantal dodelijke ongelukken op de weg. In Europa is in deze verhoudin gen het aantal gevallen nog betrek kelijk gering. De gezondheidsorga nisatie schat het aantal dodelijke gevallen op het ogenblik op 2542. Daar staat tegenover dat over een Verzekeringsmaatschappijen jaar dit aantal met niet minder dan vrezen dat ze een onafwendbaar 163 procent zal zijn toegenomen. bankroet tegemoet gaan wanneer Aan het congres in 'Palais des ze Aids-lijders financieel geheel Congres' in Parijs nemen 2500 ex- moeten begeleiden. Men stuurt er perts deel. Aids is op dit moment in deze kring dan ook op aan dat de voornaamste doodsoorzaak ge- voortaan nieuwe verzekerden een worden onder mannen tussen de bewijs moeten overleggen dat ze 30 en 39 jaar in een stad als New bij het aangaan van hun contract York. De meerderheid van de zie- niet positief op een virus-test heb- ken zijn homoseksuelen en bisek- ben gereageerd. Om protesten te- suelen (68 procent), maar 60 tot 75 gen deze gang van zaken om ethi- procent van de geconstateerde ge- sche motieven tegen te gaan, wordt vallen zijn met Aids besmet ge- ook gedacht aan het vormen van raakt door het inspuiten van verdo- een 'high risk pool'. In deze 'pool' vende middelen. zou het risico tegen ziekte-uitke- De geleerden zien geen daadwer kelijk bestrijdingsmiddel van het virus in de komende vijf tot tien jaar. De enige en schrale troost is dat men nog steeds meent dat overbrenging uitsluitend ge bloed en sperma. WASHINGTON (AP) - De nieuwe Russische ambassadeur in de Ver enigde Staten, Joeri Doebinin, heeft gisteren bij de overhandiging van zijn geloofsbrieven aan presi dent Reagan ook een brief van de Russische leider Michail Gorbats jov overgebracht. Volgens een vooraanstaande functionaris van het Witte Huis die onbekend wilde blijven werd er in de brief niet gerept over een datum voor een mogelijke ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov. By het onderhoud, dat 40 minuten duurde, is er gesproken over 'een skala van onderwerpen met be trekking tot de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie,' aldus de ver klaring. De sfeer tijdens het ge sprek werd omschreven als 'harte lijk en zakelijk.' 40 minuten is on gewoon lang voor een dergelijk ce- remonieel bezoek. Doebinin reageerde bij het verla ten van het Witte Huis niet op vra gen van journalisten, en beperkte zich er toe vriendelijk te zwaaien. Hij was vlak voor zijn bezoek aan Reagan teruggekeerd uit Moskou. Hoewel zyn bezoek formeel gezien een strikt ceremonieel karakter had, werd er in het Witte Huis al gespeculeerd dat de nieuwe am bassadeur een antwoord zou mee brengen op Reagan's laatste po ging om de voorbereidingen voor een topontmoeting weer op gang te krijgen. In een interview met de Los An geles Times dat aan de ontmoeting vooraf ging had de Amerikaanse president gezegd dat volgens hem de Russisch-Amerikaanse betrek kingen 'een steviger basis hebben dan ze lange tijd gehad hebben.' de Volkscoalitie 'ondubbelzinnig onder de leden hebben. Over vijf Niet alleen medici, maar ook ver- ring voor Aids-gevallen opnieuw onbevredigend', meende Alzaga. jaar zullen er naar wordt vermoed tegenwoordigers van verzekerings- worden ondergebracht. Een ge- Aan het eind van dit een week in beslag nemende congres zal wor den gesproken over alle andere door seksueel verkeer overdraag bare ziekten. Hiervan zijn er een aantal waarvan het grote publiek nog te weinig weet en die ook vaak achter taboes verborgen gaan. De bedoeling van de organisatoren is een zo groot mogelijke publiciteit aan deze ziekte te geven. Kennis van de risico's en vroeg herkennen van symptomen is in al deze geval len al een hele stap vooruit op de weg naar de bestrijding van deze ziekten, aldus de organisatoren van dit gigantische congres in Pa rijs. WASHINGTON (AFP) - President Reagan zal het Amerikaanse Con gres vandaag een boodschap stu ren om zyn visie te geven op de sta tus, doeleinden en plannen van „het democratisch verzet in Nica ragua" en uitleg te geven over de steun. Als reden Neill, wilde dit niet toestaan. Het Huis stemt morgen over een wetsontwerp de opstandelingen 100 miljoen dollar (circa 250 mil joen gulden) steun te geven, waar- 70 miljoen dollar aan militaire economische en militaire hulp die Reagans voorstaat. Reagan had vandaag het woord willen voeren in het Huis van Af gevaardigden om zijn project van hulp aan de Nicaraguaanse opstan delingen te verdedigen. Maar de voorzitter van het Huis. Thomas O' zyn weige ring Reagan in het Huis aan het woord te laten voerde O' Neill aan dat hy het debat niet wilde „politi seren". Bovendien was het „onge bruikelijk" en „onorthodox" dat een president campagne voert voor een wetsontwerp in één van de ka mers van het congres.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7