IDA tegen voor krimping De Ruiter mag rommel schoonmakers opruimen KAPITAALMARKT- RENTEREKENING nutsspaarbanks Aids-virus bij een op de drie spuiters 'ABP-beleggingsraad misleid Nieuwe studiefinanciering op 1 oktober van kracht hjNSDAG 24 JUNI 1986 lelft minder staatssecretarissen [Vervolg van pagina 1) )EN HAAG (GPD/ANP) - CDA-onderhandelaar De Vries leeft gisteren afwijzend gereageerd op het voorstel het iantal staatssecretarissen in het komende kabinet met de ïelft terug te brengen van zestien naar acht. Hij zei dat Hoi wat al te fors' te vinden. Het voorstel is afkomstig van de en nog lemissi°naire ministers Deetman (CDA, onderwijs) en De en zoi Éorte (WD, binnenlandse zaken), die daarover een notitie mingsjiebben geschreven op verzoek van informateur De Ko ning. aft bedi it de zegt heeft de 50J een )e Koning had hun gevraagd te bekijken of er een departementale 'de|herindeling moet komen en hoe- ;1 ministers en staatssecretaris sen het meest wenselijk zou zijn. Het gaat daarbij om een andere in deling van de directoraten op ver schillende departementen en een verschuiving van directoraten van het ene naar het andere departe- ojment. Volgens de woordvoerder De Koning wil de informateur aniover deze herindeling absoluut het q zwijgen toe doen, omdat anders inf ventuele tegenkrachten vanuit de lepartementen elke herindeling inmogelijk kunnen maken. Deetman en De Korte werden het niet eens over een wijziging h< van de departementale indeling, p )e Korte wil de afdelingen die ver- dapntwoordelijk zijn voor de politie j de ministeries van binnenland- zaken en van justitie samenvoe- k ;en. Er zou voor deze post vervol- tekens één staatssecretaris moeten tomen, die dan moet worden ge- ue ^Directeur ^iBronnenbad neemt ontslag heeft we NIEUWESCHANS (ANP) - De di- jndei lecteur van het kuuroord Nieuwe- schans heeft gisteren wegens 'per soonlijk redenen' ontslag geno men. Dat betekent dat een speciale algemene aandeelhoudersvergade ring van de nv Bronnenband Nieu- weschans-Bunde donderdag niet doorgaat. Het belangrijkste agen dapunt daar zou de voordracht van de Raad van Commissarissen zijn om de directeur te ontslaan op ver denking van fraude. Het zou daar bij gaan om enige tienduizenden guldens. Volgens een mededeling van het Bronnenbad is nog slechts sprake een schuld van de directeur, man heeft voorgesteld die 'schuld' terug te betalen, maar blijft ontkennen dat er sprake is van fraude. Over de exacte hoogte van de schuld zijn directeur en NV het nog niet eens. Dehee Lei< Ang L Lei ken al ka er m zend plaatst op het ministerie van bin nenlandse zaken. Wel zijn Deetman en De Korte het eens geworden over de functie van de staatssecretarissen in het nieuwe kabinet. Nu fungeren zij vaak als 'waakhonden'. Een CDA- minister heeft meestal ten minste één WD-staatssecretaris en ander som. De bedoeling is dat in het ko mende kabinet de staatssecretaris sen zoveel mogelijk van dezelfde 'kleur' zijn als de minister, zodat de staatssecretaris de functie krijgt van een soort vice-minister. Ploeg Beide bewindslieden vinden in elk geval dat er op departementen waar nu twee staatssecretarissen zijn, één kan verdwijnen (onder wijs, defensie en sociale zaken). Verder staat het staatssecretariaat op landbouw en visserij (nu de VVD'er Ploeg) ter. discussieijss. Deetman en De Korte willen wel een staatssecretaris op de ministe ries van binnenlandse zaken, bui tenlandse zaken, economische za ken, onderwijs en wetenschappen, sociale zaken, WVC, VROM en eventueel financiën. Deetman en De Korte hebben deze laatste mo gelijkheid opengehouden voor het geval de onderhandelaars de sane ring te drastisch zouden vinden. Over het aantal ministersposten in het komende kabinet zijn beide partijen het inmiddels eens. De WD krijgt er vijf en het CDA ne gen. Daarmee verliest de WD een ministerspost ten opzichte van de huidige (demissionaire) ministers ploeg en krijgt het CDA er een bij. In CDA-kring wordt verwacht dat de christen-democraten minis ters mogen leveren voor Algemene Zaken (Lubbers), WVC (De Vries), Sociale Zaken (Deetman), Buiten landse Zaken (Van den Broek), De fensie (De Ruiter), Ontwikkelings samenwerking (Bukman), Land bouw en Visserij (Braks), Finan ciën (Ruding) en Justitie (het Eer- ste-Kamerlid mevrouw Leyten). De WD krijgt dan Onderwijs en Wetenschappen Economische Zaken (Winsemius), VROM Binnenlandse Zaken (De Korte) en Verkeer en Waterstaat (Smit- Kroes). ROTTERDAM - Met een vele meters groot gat in de romp kwam gisteren het Britse vrachtschip St. Cloud Rotterdamse haven aan. Het schip was zondagmorgen vroeg in dichte mist bij Vlieland geramd door het Brazi liaanse vrachtschip Lloyd Alegrete. De schepen kwamen muurvast in elkaar vast te zitten en pas na vele uren sjorren waren de kapiteins weer baas op eigen brug. Het Britse schip, dat geen lading had, maakte lichte slagzij maar zag toch kans op eigen kracht naar Rotterdam te varen. Daar wordt het schip gerepareerd. (foto anp> Getuige Gruijters beschuldigt Masson MAASTRICHT (GPD/ANP) - De voormalige directeur beleggingen by het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, Masson, heeft de cen trale beleggingsraad van het ABP destijds doelbewust misleid by de presentatie van twee bouwprojec ten. Het ging om projecten waarbij het bouwbedrijf Nelissen als uit voerder was betrokken: de Binck- horstlaan in Den Haag en het stadscentrum Nieuwegein. Dat verklaarde gisteren de man die steeds elk commentaar op de ABP-affaire had geweigerd: drs. Hans Gruijters, burgemeester van Lelystad, oud-minister en van 1982 tot 1985 lid van de centrale beleg gingsraad van het ABP, die de eindverantwoordelijkheid had voor het beleggingsbeleid. Hij trad LUITENANT op als getuige bij de voortgezette behandeling van de ABP-zaak voor de rechtbank van Maastricht. Volgens Gruijters stond er in de rapportage aan de centrale beleg gingsraad over de Binckhorstlaan niet dat in de totale aanneemsom ook 1,25 miljoen gulden aan over- namékosten waren verwerkt. Dat bedrag moest worden uitgekeerd aan de oorspronkelijke geldschie ter OGON, die zich te elfder ure uit het project had teruggetrokken. Ook de marktrapportage was vol gens Gruijters achteraf gezien on volledig: toen het hoofd algemene zaken van het ABP de interne rap portage weigerde te ondertekenen omdat deze volgens hem te opti mistisch was, werd er een rapport van een extern bureau aan de cen trale beleggingsraad voorgelegd. "Dat was onjuist en ongeoorloofd", aldus Gruijters. "Alle relevante ge gevens hadden moeten worden verstrekt, en dat is hier niet ge beurd". Hetzelfde geldt volgens Gruijters voor het project Nieuwegein - de bouw van een nieuw stadscentrum die via allerlei gesjoemel uiteinde lijk werd gegund aan het bedrijf Nelissen. De centrale beleggings raad kreeg van dat project volgens hem geflatteerde rendementsbere keningen voorgeschoteld, waarbij bewust,zei hij. Nooit van gehoord Een andere getuige bleek zich aanmerkelijk minder te herinne ren: dr. J. van der Dussen (56), voormalig hoofddirecteur van het ABP en nu raadsadviseur bij het ministerie van binnenlandse za ken. Over een van de hoofdver dachten zei hij bijvoorbeeld: „Ir. van Zon? Nooit van gehoord". Toch is dat de naam die nu al een paar jaar centraal staat in het ABP- corruptieschandaal. De naam van Zon is nooit gevallen in de tijd dat Van der Dussen nog de directiever gaderingen van het fonds leidde. De voormalige hoofddirecteur werd na de ontdekking van de ver meende fraude bij het ABP ontsla gen. Hij kwam er gisteren voor de Maastrichtse rechtbank rond voor uit dat hij van beleggingen in on roerend goed geen snars verstand heeft.Ondanks zijn gebrek aan des kundigheid op het gebied van on roerend goed toog Van der Dussen wel eens met een pak documenten onder de arm naar de beleggings raad om diens goedkeuring te ver krijgen voor de miljoenenfinancie ring van een aan het ABP aangebo den bouwproject. De beleggings raad moest dan mede op basis van zijn uitleg en toelichting beoorde len of de belegging een aantrekke lijk en duurzaam rendement zou gaan opleveren. AMSTERDAM (ANP) Een op de drie 'spuiters' in Amsterdam draagt het Aids-virus bij zich. Dat voorlopige resultaat van een on derzoek maakte de Amsterdamse GG en GD-artis Coutinho gisteren bekend op het Aids-congres in Pa rijs. De onderzochte groep van 115 verslaafden, die zichzelf voor het vorig jaar december begonnen on derzoek meldden, is volgens de on derzoekers niet represéntatief voor alle drugsgebruikers in de hoofd stad. Van de deelnemende groep heeft 85 procent ooit wel eens ge spoten, terwijl maar 25 procent van alle Amsterdamse drugsgebrui kers de spuit gebruikt om zichzelf harddrugs toe te dienen. Juist dat gebruik van injectie naalden is, zoals de onderzoekers ook verwachtten, de belangrijkste risicofactor. Ook het gebruik van marihuana en hasjiesj blijkt samen te hangen met het oplopen van de infectie. Uit het onderzoek is ge bleken de Aids-dragers vaker can- nabis-produkten gebruiken dan de niet-besmetten. Hoe dat komt is onduidelijk. Aids-infecties komt bovendien onder buitenlandse drugsgebruikers meer voor. Moge lijk weerspiegelt dit het verschijn sel dat in het buitenland meer drugsgebruikers besmet zijn, aldus de GG en GD. De verslaafden passen zich in hun gedrag aan, zo blijkt uit het on derzoek. Ze wisselen vaker van naald en maken meer gebruik van het omruilsysteem, waarbij ze te gen inlevering van een gebruikte spuit, een schone krijgen. Verslaaf de mannelijke en vrouwelijke prostituées zeiden vaker con dooms te gebruiken. Overigens is het niet zo dat Aids tot ontwikke ling komt bij allen die met het vi rus zijn besmet. Een klein deel van degenen die positief reageren op de aanwezigheid van het virus zal de ziekte ook werkelijk krijgen. Eiwit Onderzoekers in Amsterdam hebben inmiddels een in Amerika ontwikkelde test bestudeerd waar mee de aanwezigheid in het bloed kan worden aangetoond van een viruseiwit, dat met Aids te maken heeft. Coutinho acht de test 'heel belangrijk', zei hij gisteren vanuit Parijs, omdat daarmee beter het verloop van Aids kan worden na- Het betreffende viruseiwit is on derdeel van het Aids-veroorzaken- de virus en wordt al enkele weken na een infectie in het lichaam ge vormd. Het wordt vervolgens on derdrukt (blijft wel aanwezig) en is daardoor maanden, soms jaren niet meer op te sporen (zeg maar: de in cubatietijd van Aids). Het eiwit manifesteert zich weer kort voor het moment, dat de klachten ko men, aldus Coutinho. Met de test kan dus worden aangetoond, wan neer het actieve deel van Aids be gint. Dat was tot nu toé niet moge lijk. Indonesische regering zet weer boek op zwarte lijst JAKARTA (Rtr/ANP) De Indo nesische autoriteiten hebben een Indonesische vertaling van een Ne derlands boek over de mislukte staatsgreep in 1965 op de zwarte lijst gezet. Het is de vierde publika- tie in twee maanden die werd ver boden. Het boek heeft de veelzeg gende titel 'Indonesië: De waar heid omtrent 1965 - Suharto staat terecht' en is van de hand van drie auteurs. Onder hen is de Neder landse professor Wertheim. Eerder deze maand verbood de regering een werk van de Australi sche academicus Harold Crouch getiteld 'De strijdkrachten en de politiek in Indonesië'. In mei wer den twee boeken van de beroemde romanschrijver en ex-politieke ge vangene Pramüdya Ananta Toer op de index geplaatst omdat ze vol gens de autoriteiten het commu nisme predikten. Vorig jaar werden nog vier leden van de verboden communistische partij terechtgesteld wegens hun betrokkenheid by die staatsgreep. Het nu verboden werk bevat een stuk van een van die vorig jaar geëexecuteerde gevangenen, Gatot Lestario. ADVERTENTIE ONDER MOEDERS VLEUGELS DEN HAAG (ANP) - Prins Wil lem Alexander zal op 1 juli worden beëdigd tot luitenant ter zee derde klasse. Dat gebeurt, onder meer in aanwezigheid van zijn ouders, aan boord van HMS Tromp. De prins zal de eed afleggen ten overstaan van de commandant der zeemacht, R. Krijger. Dit heeft de Rijksvoor lichtingsdienst gisteren meege deeld. Prins Willem Alexander kwam vorig jaar augustus in militaire dienst. (fotoANP). DEN HAAG (GPD/ANP) - De nieuwe wet op de studiefinanciering gaat gewoon per 1 oktober in, zoals steeds de bedoeling is geweest. Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) heeft gisteren laten weten dat een proef heeft uitgewezen dat er geen technische en organisatorische problemen te verwachten zijn. Iedereen krijgt, aldus Deetman, op tijd zijn geld. Op 1 oktober krijgen al enige honderdduizenden scholieren en studenten met de wet te maken, uiteindelijk zelfs 600.000 mensen. Het nieuwe stelsel geeft alle scholieren en studenten tussen 18 en 30 jaar recht op een basisbeurs. Thuiswonenden krijgen 265,96 gulden per maand, uitwonenden 604,22 gulden, bedragen waarop de studenten aan vullingen kunnen vragen in de vorm van een beurs en/of een rentedra gende lening. Die zijn weer afhankelijk van het inkomen van de ouders en het soort onderwijs. Voor iedereen die onder het nieuwe stelsel valt, verdwijnt de kinderbij slag. Tot 1 oktober evenwel blijft de oude regeling van kracht, inclusief het recht op kinderbijslag. Wie al onder het oude stelsel staat geregi streerd, ontvangt vanzelf bericht over de overgang na 1 oktober. Het ministerie van onderwijs raadt nieuwe gegadigden aan zich zo snel moge lijk aan te melden. Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000.-: Het rentepercentage r\ voor de maand L I U f Mils U,JU /O DE DICHT BIJ HUIS BANK AMSTERDAM - Uiterst nauwlettend houdt deze rode flamingo in het Amsterdamse Artis haar pasgeboren jong in het oog. Het heeft bijna 5 jaar geduurd, maar sinds twee dagen is de Amsterdamse dierentuin weer een flamingo-kuiken rijk. De moeder hield het diertje steeds onder haar vleugels, maar gisteren stond ze toch even op om de nieuwe aanwinst een blik in de wijde wereld te gunnen. Het jong was gelijk een heel stuk van moeders vleugels vandaan. (foto $npi. DEN HAAG - Defensie was in de ze kabinetsperiode een schandaal- gevoelig departement. Morgen mag minister De Ruiter opnieuw de Kamer gaan vertellen dat het met de interne organisatie op zijn departement soms droevig is ge steld. Na de Walruszaak, waarbij de marine op eigen houtje voor honderden miljoenen extra's op een paar onderzeeboten liet aan brengen, nu een uiterst banale af faire: de boekhouding van de huis houdelijke dienst blijkt een chaos. Schade over de afgelopen 8 tot 10 jaar: meer dan 10 mitjoen gulden. En de verantwoordelijke minis ters? Wel, zij wisten van niets. De Ruiter nu wel. Begin juni be schreef de interne accountants dienst tot in de puntjes het amateu ristische boekhouden ten departe- mente. Al in juni 1982 liet een soortgelijk rapport geen spaan heel van de organisatie van de huishou delijke dienst, waar zo'n 200 men sen werken. Een in het oog sprin gende conclusie: "De administra tieve werkzaamheden bij de huis houdelijke dienst zijn tot een zoda nig minimum beperkt, dat inzicht in het totale bedrijfsgebeuren ont breekt". Het was zo erg, dat zelfs inventarisatie van het aanwezige meubilair onmogelijk was, omdat daarvoor de benodigde bonnetjes ontbraken. Het accountantsrapport kwam echter nooit op het bureau van de destijds verantwoordelijke minis ter Van Mierlo (D66). Ergens bleef het steken, en nog steeds is niet op gehelderd waar dat was. Beschul digende vingers worden in het Haagse uitgestoken in de richting van topambtenaren als de vroegere secretaris-generaal Peijnenburg (in 1984 opgevolgd door De Man) en de toenmalige directeur-generaal economie en financiën, de inmid dels gepensioneerde marineman De Laat de Kanter. Hij is ook een van de hoofdrolspelers in de Wal rus-affaire. Gerommel Toch gaat het om gerommel op zo grote schaal, dat bewindslieden (en Kamer) al veel eerder op de hoogte hadden moeten worden ge steld. In de eerste plaats zijn er de schoonmaakcontracten. De huis houdelijke dienst regelde met 48 schoonmaakbedrijven contracten voor het onderhoud aan ongeveer 50 gebouwen, voor ruim 8 miljoen. Maar omdat Defensie het aantal schoonmaakuren te hoog inschat te, incasseerden de schoonmaak- bedrijven 100 procent betaling voor werk dat in 75 procent van de toegedachte tijd kon worden ver richt. Bovendien bleek de dienst nooit gehoord te hebben van het com merciële principe dat de laagste in schrijver het contract krijgt. En de interne controle faalde volledig. In feite werd de controle verricht door dezelfde mensen die verant woordelijk waren voor het afslui ten van de contracten. Navrant voorbeeld: sommige schoonmaak bedrijven berekenden voor het werk in het ene gebouw een hoger uurloon dan elders. Soms liep dat op tot een tientje per uur. En dan was er de eigen garage van het ministerie. Naast de 13 riante auto's voor het vervoer van minister en hoge ambtenaren, wa ren er 15 busjes voor personen- en vrachtvervoer. De drie monteurs maakten er overuren, maar niet aan het eigen wagenpark. Boze tongen beweren dat particuliere auto's tegen aantrekkelijk tarief bij Defensie in onderhoud waren. De accountants constateren slechts dat het onderhoud van één wagen jaarlijks 20.000 gulden kostte. Waarvoor dat bedrag werd be steed, blijft onduidelijk. De onge twijfeld beduimelde reparatiebon nen waren óf niet aanwezig, óf maakten controle achteraf onmo gelijk. De drie monteurs plus chef kostten defensie over 1984 bijna 4 ï»Jan,Jdal bedrag ging bijna 90.000 gulden op aan 'overwerk'. In 1985 liep dat terug tot bijna 60 mil le, maar klaarblijkelijk maakte de chef toen geen overuren meer, want hij werd niet in dit staatje op genomen. Fraude? De huishoudelijke dienst schafte ook, tegen de voorschriften, zelf dienstwagens aan bij particuliere garages. Dat scheelde een slok op een borrel, want wanneer centraal via het rijk was ingekocht was kor ting op de aankoop verkregen. De accountants becijferden dat dit over 1985 een verlies van 16.000 gulden over de aanschaf van vier auto's opleverde. Daar zaten dan ook twee Mercedes-Benzbusjes van dik 60.000 gulden elk bij. De accountants: die hadden nooit mo gen worden gekocht. Er had een goedkoper merk moeten worden aangeschaft. En: "Niet kan worden vastgesteld of al het begrotings- geld voor de aangeschafte voertui gen ook daadwerkelijk voor Defen sie is besteed". Dat alles stinkt naar fraude. Een marechaussee-onderzoek had ech ter geen strafbare feiten opgele verd. Aanvankelijk volstond De fensie met de verklaring dat op grond van dit onderzoek geen maatregelen tegen verantwoorde lijken waren genomen. Maar daar aan moest worden toegevoegd, dat niet kon worden vastgesteld of frauduleus was gehandeld, een voudig omdat de 'administratie' het vinden van bewijsmateriaal on mogelijk maakte. Onder druk van de publiciteit en vragen vanuit de Tweede Kamer heeft De Ruiter alsnog een tweede onderzoek gelast. De top van zijn departement plus de marechaus see houdt zich daar nu mee bezig. Of het wat zal opleveren? Een de- fensiedeskundige meent: "Organi satorisch kan er natuurlijk wat ver beterd worden. Maar ja, het is na tuurlijk wel een dienst waar men sen werken die geen kaas hebben gegeten van deugdelijk boekhou den. Per slot van rekening is het voor een monteur eenvoudiger een bougie te verwisselen dan een kas boek bij te houden". De Kamerleden Frinking (CDA) en Van den Bergh (PvdA) zijn maar deels tevreden met de maat regelen van De Ruiter. Zo zal het Rijksinkoopbureau voortaan de contracten met schoonmaakbedrij ven afsluiten, zijn de contracten in middels herzien en zal het onder houd van het wagenpark voortaan bij particuliere garages en de land macht plaatsvinden. Bovendien wordt bij de Directie Interne Za ken, waaronder de huishoudelijke dienst valt, een ervaren controller aangesteld en een extern bureau moet adviezen uitbrengen over herstructurering van deze falende directie. Van den Bergh: "Alles goed en wel, de accountantsrapporten zijn overduidelijk. De Ruiter moet in de Kamer man en paard noemen. De feiten moeten op tafel komen, we moeten zeker niet te horen krij gen: het onderzoek is nog gaande". Frinking: "Ook ik wil weten of dit personele konsekwenties heeft in het apparaat zelf. Als ik het rapport lees zijn er wel degelijke strafrech telijke elementen. Als accountants overwerk tussen aanhalingstekens gaan schrijven....". Overigens wenst Frinking wel een relativerende, zij het weinig bemoedigende, kanttekening te maken: "Als zoiets bij Defensie plaatsvindt, wordt er enorme op hef over gemaakt. Maar op elk de partement worden er miljoenen verspild, lees er de rapporten van de Rekenkamer op na".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5