Turkse schatten: fascinerend 'Casa': nieuw project van Gruppo Trutto Dramatico Expositie in Museum van Oudheden Théatre de la Salamandre: Weinigzeggende taferelen in stationsrestauratie Gosschalk terug bij Werkcentrum Dans DINSDAG 24 JUNI 1986 KUNST PAGINA 15 Tentoonstelling 'Schatten uit Tur kije', tot 22 september 1986. Rijks museum van Oudheden, Rapenburg 28, Leiden. Openingstijden di. t/m za. van 10-17 uur, zo. en ma. van 12-17 uur. Tentoonstellingscatalogus ƒ25,-. LEIDEN - Sinds bekend werd dat een bijzondere collectie Turkse kunst voorwerpen naar Leiden zou komen, is er in het Rijksmuseum van Oudhe den koortsachtig gewerkt aan de organisatie van de ze expositie die de naam kreeg 'Schatten uit Tur kije'. Hiermee zal Leiden, naar verwacht wordt, ge durende de zomer natio naal maar ook internatio naal, in het middelpunt van de belangstelling ko men te staan. Voor de tentoonstelling is een se lectie gemaakt van vierhonderd voorwerpen, meest topstukken, die tezamen een beeld geven van dertig eeuwen geschiedenis in Anatolië, zoals het huidige Tur kije vroeger genoemd werd. Het Museum van Oudheden geniet het voorrecht om als eerste in Europa buiten Turkije, aan deze unieke collectie onderdak te bie den tot eind september. Daarna zal de expositie tot 1991 rondrei zen en na andere Europese lan den zal zij hoogstwaarschijnlijk ook in de Verenigde Staten te zien zijn. De geëxposeerde stukken maakten eerder deel uit van een vorig jaar naar Tokio uitgezon den tentoonstelling. Zeer opmer kelijk is de grote interesse in Ja- pan voor de cultuur van het Na bije en Midden-Oosten. In 1983 bijvoorbeeld werd eveneens in Tokio de collectie kunstvoorwer pen uit het Nabije Oosten van het Metropolitan Museum of Art gehouden. In de catalogus van die tentoonstelling is een lange lijst opgenomen van exposities, gewijd aan de oude kunst van de ze gebieden, welke na 1960 in»Ja- pan te zien waren. Daarnaast werd geconstateerd dat het enor me bezoekersaantal, de speciale activiteiten van warenhuizen en de sponsoring door krantencon cerns bij dergelijke gelegenhe den, in het buitenland verbazing wekten, maar ook 'Schatten uit Turkije' bewijst dat steun van het bedrijfsleven en het trekken van een (hopelijk) groot publiek, ook in Nederland niet geschuwd wordt. Bij deze tentoonstelling is dezelfde formule gebruikt die enige jaren geleden de in Rotter dam gehouden tentoonstellingen 'Goden en Farao's' en 'Het goud der Thraciërs' maakten tot een succes, hetgeen te danken was aan de imponerende stukken. die door hun kostbaarheid zorg den voor lange rijen bij de kassa. Het zwaartepunt van deze ten toonstelling ligt vooral bij de kwaliteit van de stukken, maar het zou een miskenning van de culturele waarde van de collectie zijn om alleen de uiterlijke kant te benadrukken. Hoewel de ten toonstelling niet in de eerste plaats gepresenteerd wordt als een overzicht in een toch kort be stek, kan het geëxposeerde werk samen met de catalogus en ver dere achtergrondinformatie een indruk geven van de belangrijke fasen in de geschiedenis van de volken die Anatolië in de loop der eeuwen bewoonden en van de wisselwerkingen die met an dere culturen ontstonden, even als de invloed die uitging van overheersende machten. Het eerste deel van de tentoon stelling volgt de ontwikkeling van Anatolië in de pre-klassieke periode, vanaf de Vroege Steen tijd tot na de val van het Neo-Hit- tietische Rijk, toen omstreekts 1000 v. Chr. andere rijken, Urartu en Phrigië, en de Neo-Hittieti- sche stadstaten een belangrijke rol gingen spelen. Deze breuk in de geschiedenis is in de vormge ving van de expositie duidelijk benadrukt. Op dat punt aangeko men heeft de bezoeker al kennis kunnen nemen van de verbazen de vooruitgang die de ontdek king van nieuwe materialen (aar dewerk en metaal) en de beheer sing van nieuwe technieken met zich meebrachten. De voorwer-. pen, die bijvoorbeeld uit grafgif ten afkomstig zijn, variëren van eenvoudige kralenkettingen tot kostbaar goud-vaatwerk. bekend terrein. Indrukwekken de voorbeelden van Griekse en .oosterse invloed zijn te vinden in de sculptuur afkomstig uit de be roemde tempel van Artemis te Ephese. Hiertoe behoort ook het 'visitekaartje' van de expositie, het gouden vrouwenbeeldje dat de affiches siert, maar in werkelijkheid blijkt dat het nog geen tien centimeter hoog is. De blikvanger bij de Hellenistische kunst is wel de grote bronzen at leet, die opgedoken werd in de Egeische Zee. Via de Romeinse sculptuur onder andere, wordt de ontwikkeling verder gevolgd naar de Byzantijnen die klassie ke stijlkenmerken en motieven overnemen en daaraan Christe lijke betekenissen verbinden. Met de groeiende invloed van de Islam kwam door de Seldsjoe- ken in de 15de eeuw een einde aan het Byzantijnse Rijk en de expositie eindigt met de Os- maanse periode; uit ruim zes eeuwen zijn daaruit bijzondere voorbeelden bijeengebracht van het vakmanschap van schrijn werkers en tapijtwevers, naast fraai gecalligrafeerde teksten. Al deze tastbare bewijzen van een eeuwenoude beschaving vormen een fascinerend geheel; een groot publiek kan hier met vele aspecten van de Turkse cul tuur kennis maken. NANCY STOOP LEIDEN - In het Leidse Rijks museum is bij de tentoonstel ling 'Schatten uit Turkije' ook een informatieve videofilm te bekijken. Het videoprogramma duurt vijftien minuten. Cees van Drongelen heeft de tekst in gesproken en de film is tevens voorzien van Engelse ondertite ling. Bronzen at leet, een van de toppers van de expositie 'Schatten uit Turkije'. (foto PR» 'Les crachats de la lune', Tragi-co- médie van Gildas Bourdet, door het Théatre de la Salamandre. Regie; Gildas Bourdet en Alain Miiianti. Decor: Laurent Peduzzi. Gezien op 23 juni in de Stadsschouwburg, Am sterdam. Aldaar nog vanavond te AMSTERDAM "De voorstel ling is zo visueel en herkenbaar van karakter dat geringe kennis van de Franse taal geen bezwaar hoeft te zijn". Letterlijk staat dit te lezen op het reclamefoldertje, waarmee 'Les crachats de la lu ne' al tijden geleden werd aange prezen. Het klopt absoluut niet. Er worden wel degelijk zeer hoge eisen aan kennis van het Frans gesteld - sterker nog, speciale kennis wordt bij de toeschouwer verondersteld, want men spreekt (in hoop tempo en dan ook nog vaak ruziënd) een soort Bar goens. Nu moet de oganisatie na gegeven worden, dat zij voor een goed bruikbare samenvatting heeft gezorgd. Tot op zekere hoogte is de voorstelling daar door te volgen. Los van dit vreemde-taal-as- pect echter is ook de bewering onbegrijpelijk, dat de voorstel ling 'zo visueel van karakter' zou zijn. Er valt natuurlijk wel wat te zien, maar dit stuk is toch echt puur teksttoneel, dat het van de sfeertekening in de verschillen de gesprekken moet hebben. Een verhaallijn is er nauwelijks. Verbindend element is eigenlijk de plaats van handeling; een sta tionsrestauratie annex bordeel in een provincieplaatsje. Daar zien we voortdurend een groot aantal personages samenkomen: de kroegbaas en zijn vrouw, een verslaafde travestiet en zijn min naar Milou, een muzikant, drie hoeren, een pooier, een soldaat, een machinist en 'le Belch'. Deze laatse persoon praat zijn eigen taaltje, dat alleen Princesse, één van de hoeren, begrijpt. Op het moment, dat hij uiteindelijk Frans begint te spreken, wordt hij door de pooier doodgescho ten. Dat is dan het dramatische hoogtepunt van alle perikelen rond deze maatschappelijke randfiguren. Het decor is een bezienswaar dig bouwwerk. Realistisch en concreet wordt deze ruimte met zijn karakteristieke, mateloos droefgeestige sfeer aangegeven. Het stuk zelf is niet echt droevig, of saai of slecht, maar ook zeker niet echt boeiend, of aangrijpend of geestig. Ook theatertechnisch is het niet om bepaalde redenen interessant. Noch de regieopvat ting, noch de spelprestaties heb ben iets opvallends. De voorstellingsduur bedroeg (zonder pauze gespeeld) negen kwartier - niet echt langdurig. Misschien leek het alleen maar onnodig lang; een enkeling hield het in elk geval voortijdig voor gezien. Het toneelaanbod van het HF is dit jaar al beperkt. Daarom is het eens zo jammer, dat men zo'n middelmatige, weinigzeg gende voorstelling geprogram meerd heeft. Na de grootse thea terevenementen door het gezel schap van Ariane Mnouchkine en door de Compagnie Renaud/ Barrault is dit een behoorlijke anti-climax. WIJNAND ZEILSTRA. Fragment uit 'Les crachats de la lune Leidse Kaasmarktschool wordt omgetoverd tot republiek LEIDEN - De Leidse theatergroep Gruppo Trutto Drama tico bestaat dit najaar tien jaar. Het gezelschap wil dit heuglijke feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan en heeft daarom het plan opgevat het volgend seizoen een stuk ge titeld 'Casa' op de markt brengen. Het theaterproject zal worden ge regisseerd door twee Polen en wordt voorlopig gespeeld in de Leidse Kaasmarktschool. De thea tergroep zoekt nog ongeveer 40 spelers voor grote en kleine rollen in het stuk dat handelt over een stel toeristen, in dit geval het pu-, bliek, die met vakantie gaan in de kleine republiek Casa. "Het stuk heeft eigenlijk als on- door Miriam Kriopper ROTTERDAM (ANP) - De Zuid- afrikaanse dichter Breyten Brey- tenbach heeft gisteren in Rotter dam het graf van de onbekende dichter ingewijd. Het graf is gesi tueerd bij een oude plataan op de Westersingel, tussen het oude en het nieuwe adres in van de Rotterdam se Kunststichting. Breytenbach kreeg het idee voor het graf tijdens zijn gevangen schap in Zuid-Afrika. Hij schreef hierover een prozatekst en opperde dat Rotterdam de beste plaats was voor dit graf („waar inwoner en bezoekende dichter hun ex voto kunnen achterlaten"), (een ex-voto is een uitdrukking van devotie via een voorwerp-met-inscriptie, een plaquette bijvoorbeeld red.) Het idee werd verder uitgewerkt in samenwerking met de organisa tie van Poetry International, dat deze week voor de 17de maal in Rotterdam wordt gehouden. Brey tenbach bezoekt dit festival sinds 1971onderbroken door zeven jaar gevangenschap wegens verzetsacti viteiten tegen het blanke minder heidsregime in Zuid-Afrika. Hij werd in 1982 vrijgelaten. Het is xxolgens M. Mooij van Poe try de bedoeling dat er bij het graf een object wordt geplaatst. Daar voor moeten de benodigde gelden nog worden gevonden. Het graf zal ook in volgende Poetry's een rol vervullen. Voor de inwijding van het graj opende burgemeester Peper van Rotterdam in de galerie W. Pieterse in de Poezië een expositie van teke ningen en aquarellen van Breyten bach. Breytenbach is een van de 25 dichters die deze week in De Doelen zullen optreden. ROTTERDAM - Kathy Gos schalk mag vanaf 1 augustus haar werk als artistiek leidstei van Werkcentrum Dans hervat ten. Het bestuur van het dansge zelschap maakte vier weken ge leden bekend het dienstverband van Gosschalk te willen beëindi- Freeks eerste 100.000 gulden voor Mexico AMSTERDAM - Freek de Jonge overhandigde gistermiddag in Am sterdam de eerste 100.000 gulden ingezameld geld aan de Mexicaan se welzijnswerker Javier Vargas. Vargas is werkzaam bij een parter organisatie van de Novib in Mexi- co-stad en helpt daar bij de weder opbouw van een aantal door de aardbeving van vorig jaar ernstig beschadigde woonwijken. Twee weken geleden begon de Nederlandse cabaretier met de ont wikkelingsorganisatie Novib de actie 'Gast aan tafel-voetbal'. Die actie duurt nog één week. De eind- opbrengst maakt Freek de Jonge zondag in Studio Sport bekend. De tussenstand is 200.000 gulden. (foto ANP) gen. Gosschalk tekende hierte gen beroep aan. De Rotterdamse rechter A. van Zelm stelde haar gisteren in het gelijk en schreef een 'afkoelings periode' voor, waarin Gosschalk niet mag worden ontslagen, ten zij dit via de kantonrechter zou gebeuren. Het bestuur wilde het dienst verband van Gosschalk beëindi gen, omdat haar relatie met de dansers verstoord zou zijn. Twee van de vijf bestuursleden traden af toen bleek dat het bestuur Gosschalk de laan uit wilde stu ren. derwerp hoe een toerist wordt ge manipuleerd als hij in het buiten land is. Neem een land als Indone sië wie daar een tijdje verblijft, krijgt niet de armoede en de poli tieke gevangenen te zien. En wan neer er een demonstratie is die uit een wordt gedreven door militai ren zal dat op de televisie worden gebagatelliseerd waardoor een toe rist een heel ander beeld krijgt", al dus Kees van Leeuwen, één van de oprichters van Gruppo Trutto Dra matico, over het nieuwe project. Het vijf leden tellende gezel schap is in 1976 ontstaan als pro- duktiegroep van het Leidse LAK- theater. Na het stuk 'Pompeuze Puinhoop' op de planken te heb ben gezet besloot een aantal men sen door te gaan onder de naam Gruppo Trutto Dramatico. Van Leeuwen: "In die tijd was het woord truttig in de mode. Zo kwa men we op de naam truttig theater en dat op z'n Italiaans om er een beetje 'swung' aan te geven". Drie jaar later maakte het gezel schap het stuk 'Keep it Cool' waar mee het voor een aantal voorstel ling in Polen zijn geweest. "Daar hebben we Henryk Kowalczyk le ren kennen die samen met zijn as sistent het project zal regisseren", aldus Van Leeuwen. De groep ging in september 1980 zelfstandig ver der zonder subsidies en noemt zich sindsdien een professioneel gezel schap. Casa is een republiek die is gele gen in vier lokalen van de school, een aantal gangen en het plein. Het publiek zal als toerist in kleine groepjes worden rondgeleid onder leiding van een reisleider. Zo moe ten ze een douanepost passeeren en zullen er tv-uitzendingen te be kijken zijn, ook kunnen de vakan tiegangers schoenpoetsers en sou venirverkopers aantreffen. Van Leeuwen: "Wie binnenkomt ziet een mooie ingang daarna wordt het kaler want de republiek Kees van Leeuwen met dochtertje Floortje. (foto Holvast) hoeft de schijn niet meer op te hou den want de toerist is binnen". "Alles is gepland en we Streven er naar om het zo echt mogelijk te laten lijken. De naam Casa komt uit het Latijn en betekent huis of gebouw, nou dat klopt want de re publiek is precies zo groot. Boven dien vonden we het een beetje de zelfde klank hebben als kaas wat weer aardig klopt met de naam van de school", aldus de Leidenaar. De spelers die het gezelschap zoekt moeten bij voorkeur uit Lei den en omgeving komen. De thea tergroep verwacht dat deze zich volledig inzetten en dat ze alle twintig voorstellingen spelen. Van Leeuwen prijst de goede theater- training die de eventuele mede werkers kunnen opdoen en de er- j varing om eens mee te spelen. De voorstellingen zullen allemaal wor- den opgevoerd in de Kaasmarkt-; school tussen eind oktober en half- januari. Daarna is het plan om met Casa; door het land te trekken maar daar i kleven een aantal bewaren aan.j Omdat het stuk zich op veel ni-« veau's afspeelt moet er een ge-! schikte ruimte voor worden gevon- den. Van Leeuwen: "Dat vinden is! afhankelijk van de financiën. Ei-' genlijk zouden we een lege school! of fabriek willen huren waar we; drie weken lang zouden kunnen- optreden. Maar je moet maar ie-' mand vinden die daar gek genoeg voor is".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15