Laatbloeier Jelen opent met surprise Tk denk aan het volk' Blik op Mexico Druiven zuur voor Kevin Curren Schapers eruit met blessure Diego Maradona aast op hoofdprijs Bookmakers protesteren WK Triest record Urruti Schorsing Berthold 'Doelpunt door hand van God' DINSDAG 24 JUNI 1986 SPORT PAGINA 11 LONDEN (GPD) - Een start in stijl: Wimbledon hield op de eerste speeldag in alle opzichten weer tradities hoog. Met een sportieve verrassing - de uitschakeling van Kevin Curren, vorig jaar nog verliezend finalist, door de Westduitser Eric Jelen - en die overige „typical British' kenmerken van de belangrijkste, voor de honderdste keer georganiseer de tenniskampioenschappen. De ellenlange rij wachtenden op de Church Road, een overvol picknickveld, giechelende kostschoolmeisjes, bedaagde suppoosten en tot slot natuurlijk de regen, waarschijnlijk de meest constante factor in Londen en verantwoor delijk voor een zwaar ingekrompen wedstrijdprogramma. Behalve reputaties mag Wimble don ook graag mythes in stand houden. Daaraan kunnen dit jaar ongetwijfeld de dopingcontroles worden toegevoegd. De feiten zijn dat alle mannelijke deelnemers worden gecontroleerd op het ge bruik van heroine, cocaine en am fetamines, maar nu reeds kan wor den vastgesteld dat de tests, nota bene in het leven geroepen om de geloofwaardigheid van het prof tennis te waarborgen geenszins se rieus vallen te nemen. Vooral het volledig ontbreken van straf- of sanctiemaatregelen doet lachwekkend aan, evenals het bericht dat zelfs scheidsrechters en officials zich aan de controles moe ten onderwerpen. Zo hebben de eerbiedwaardige voorzitter van The All England Club, Buzzer Ha- LONDEN (GPD) - De optre dens van Michiel Schapers op Wimbledon hebben nooit lang geduurd, maar gisteren was de 26-jarige Rotterdammer.. in Londen wel een erg kort ten- nisleven beschoren. Op baan 16 stond hij welgeteld 26 minuten tegenover Miloslav Mecir toen Schapers bij een 2-6,0-1-achter- stand mismoedig naar het net liep om zfin Tsjechoslowaakse opponent te feliciteren. Reden voor die vroegtijdige opgave was een verrekte spier in de linkerlies. „Uitgerekend tijdens de laatste bal ip de trai ning vanochtend gleed ik uit en schoot er iets in mijn been", verklaarde Schapers, die nooit eerder met een dergelijk kwets uur te maken had en die zijn uitvallen dan ook niet wilde wijten aan overbelasting of na latigheid. „Dit is gewoon pure pech. En ik had nog wel ge dacht één of twee rondjes te kunnen winnen", aldus de eni ge mannelijke Nederlandse vertegenwoordiger tijdens 'The Championships' Niet zo'n gekke gedachte, want op gras loont het spel van de naar de 55e plaats in het ATP-klassement geklommen Schapers de laatste tijd aardig; zie vooral zijn kwartfinale plaats tijdens de open Australi sche titelstrijd eind vorig jaar. De nederlaag tegen Connors twee weken terug in de ope ningsronde op Queens was na tuurlijk geen schande, waarna de Rotterdammer de derde ron de bereikte in Bristol, alvorens te verliezen van Leconte. Op Wimbledon echter bleef Scha pers wederom verstoken van een succesje, na eerdere ver- liespartijen tegen Elter en Shi- De jonge Duitser Eric Jelen staat in het middelpunt van de belang stelling na de knappe winst op Ke vin Curren. (foto AP) dingham, MIPTC-bons Marshall Happer en ATP-voorman Mike Da- vies al hun plasje ingeleverd bij de dienstdoende arts, die ergens in een Londens hotel wat kamers heeft ingericht om gedurende twee weken zijn merkwaardige werk te verrichten. Merkwaardig, want de steek proeven hebben geen betrekking op spierversterkers als anabolen. Bovendien, wordt er iemand be trapt op het gebruik van verboden stimulerende, of liever gezegd geestverruimende middelen, dan krijgt de zondaar slechts een drin gend advies zich onder medische behandeling te laten stellen. Afkic ken zonder dwang en zonder ge volgen dus. Wie de drugtest wei gert, schijnt in een zwartboek van de MIPTC, de overkoepelende ten- nisraad, terecht te komen, maar ook dat betekent louter een papie ren „straf. Niet zo vreemd derhal ve dat de spelers ongeïnteresseerd hun schouders ophalen (Michiel Schapers: „Waar wordt eigenlijk op gecontroleerd? Oh, dan zullen er niet veel gepakt worden') of zo als Kevin Curren gisteren fel van leer trok tegen de controlefarce. „Het is een .belachelijke zaak. In plaats van aandacht schenken aan zo'n niet eens bestaand probleem, zou men zich beter kunnen richten op het verbeteren van het arbiters- niveau. Zeker op Wimbledon ho ren bepaalde heren niet eens op de stoel te zitten. Alleen hier laten ze zich door de omstandigheden beïn vloeden, gaan ze zich belangrijk voelen en slechte beslissingen ne men. Er is geen enkel begrip voor je frustraties als speler", klaagde Curren, voor wie de druiven dan ook erg zuur waren. De ex-Zuidafrikaan, die een waarschuwing en een strafpunt ontving wegens wangedrag, groei de vorig jaar nog boven zichzelf uit door onder meer Edberg, McEnroe en Connors te verslaan en zo de fi nale te halen. Die ging verloren te gen Boris Becker en nu was een andere Westduitser, Eric Jelen, hem al in de openingsronde de baas. Wat de als elfde geplaatste Curren ook probeerde, Jelen vond telkens een antwoord op zijn ka nonskogels waardoor de slijtage slag (6-4, 6-7, 2-6, 6-4, 12-10) net voor het losbarsten van een hoos bui een onverwachte winnaar kreeg. Met zijn tirade tegen de inder daad zwakke scheidsrechter toon de de 28-jarige Curren zich een slecht verliezer, maar zijn reactie was wel begrijpelijk. Hij moet het nu eenmaal puur van de snelle (gras)banen hebben en zijn elimi natie deed de al niet bijzonder flo rissante positie op de wereldrang lijst (dertiende) bepaald geen goed. In tegenstelling uiteraard tot die van Eric Jelen, gezien zijn 32e posi tie de laatste tijd al duidelijk pro gressie boekend. Hoewel hij pas 21 jaar is, kan deze exponent van het „Becker-effect' toch een laat bloeier worden genoemd. De aardbeien zijn rijp. De regen komt met bakken naar beneden. Kort om het is juni en tijd voor het tennistoernooi voor Wimbledon, dat gisteren onder traditionele omstandigheden van start ging (foto AP) Jelen is reeds vijfjaar tennisprof, maar was lange tijd liever lui dan moe. In zijn juniorenperiode heette de inwoner van Neunkirchen (bij Trier) een groter talent dan Becker te zijn, maar hij verzette nauwe lijks trainingsarbeid. „Hij was kampioen uitvluchten bedenken als we hem hard wilden aanpak ken", aldus de Westduitse bonds- trainer Richard Schonborn. Jelens gemakzuchtige instelling veran derde echter halverwege vorig jaar, door het aantrekken van de Zweedse ex-Daviscup-speler Ole Palmer als coach. Ondanks zijn nog steeds gelden de, maar nauwelijks serieus te ne men militaire dienstplicht („Mijn rang? Die ken ik niet meer; ik ben ook al zo lang niet op de kazerne geweest") boekte Jelen een paar opvallende resultaten. Hij werd Westduits indoorkampioen en haalde in maart in Rotterdam de halve finales door onder meer Wi- lander (gisteren overigens overtui gend winnaar tegen Scott Davis) en Smid te verslaan. Zijn plaats in de derde ronde op Roland Garros na zeges op Zivojinovic en McNa- mee mocht er eveneens zijn. Als serve- en volleyspeler komt Jelen echter het best tot zijn recht op de snelle pistes, zoals hij ook Curren demonsteerde tijdens zijn eerste Wimbledon-optreden. Niki Pilic, de Westduitse Daviscup- coach, kan in elk geval tevreden zijn. De Roemeen had aanvanke lijk twijfels, maar nu Andreas Mau- rer stopt wordt Jelen definitief ge bombardeerd tot de dubbelspel- partner van Boris Becker, die zelf gisteren ook tot winst kwam en te gelijkertijd een financieel offer bracht. Als de eerste sportambassadeur van Unicef stond het „Wunder- kind' zijn dagverdienste (ruim twaalfduizend gulden) af als dona tie. De Hertogin van Kent nam op het centre-court de gift in ont vangst. Becker hoopt over twee weken ongetwijfeld op een weder zijds gebaar in de vorm van de overwinningsbokaal. Desastreus Het wereldkampioenschap voetbal is maatgevend voor de ontwikkelingen van het voetbal in de wereld. Naarmate de wed strijden door meer mensen via de televisie worden bekeken, wordt ook de invloed ervan op het voet bal groter. Het WK in Mexico biedt in dit verband weinig hoop voor de toekomst van het voetbal len. Als dit kampioenschap wordt vergeleken met dat van bijvoorbeeld zestien jaar geleden in hetzelfde land, dan kan wor den vastgesteld dat er sprake is van desastreuze ontwikkelingen. Was het in het verleden zo, dat forse overtedingen ten opzichte van tegenstanders slechts inci denteel voorkwamen, het is in- middels zo geworden dat deze overtredingen een essentieel deel uitmaken van de speelwijze van een groot aantal spelers. Werd de tackle in het verleden uitgevoerd om de bal te spelen, met een klei ne kans ook de speler te raken, nu is het zo dat men de tackle uit voert om de speler te raken met een kleine kans ook de bal te spe len. Voor de WK-wedstrijden zijn de gevolgen ingrijpend. Het aan tal vloeiende aanvallen zijn bij wedstrijden doorgaans op de vingers van één hand te tellen. Het is daarom ook niet verba zingwekkend dat de beste aan vallers bij het WK maar erg wei nig mogelijkheden hebben om te schitteren. Ongeveer de helft van de aanvallende acties van een ge weldige speler als Maradona ein digt in een overtreding van zijn tegenstander (van een geheel an dere orde dan de overtreding die hijzelf maakte bij de helft van de twee doelpunten die hij tegen En geland scoorde). Ondanks het feit dat er door de scheidsrechters nogal wat gele kaarten worden uitgedeeld, moet toch worden vastgesteld dat de normen sterk verschoven zijn. De professionele overtredingen zijn schering en inslag. En als men op dezelfde wijze zou fluiten als zestien jaar geleden, dan zouden geel en rood de standaardkleur worden van dit kampioenschap. Nu is mijn ergernis niet zozeer gericht op het feit dat vele wed strijden van dit WK niet interes sant zijn. Maar ik denk wel dat deze ontwikkeling negatief werkt op de toekomst van het voetbal. In steeds sterkere mate wordt die aanpak een integraal deel van het uoetbal op alle niveaus; pro fessionals en amateurs, senioren en junioren. En dat houdt dan weer in dat er een aanslag wordt gepleegd op het speélplezier van met name jeugdspelers en spelers op de lagere seniorenniveaus. Juist op die niveaus houden die overtredingen grote blessurege varen in zich en zijn scheidsrech ters (nog) minder in staat om het geheel binnen dé perken te hou den. De gevolgen zijn in Nederland al enkele jaren merkbaar en zul len de komende tijd zich nog ster ker aandienen; het afnemen van met name het aantal jeugdspe LONDEN (AFP) - De Britse book- hopen af te werken. De spelers sla- makers hebben gisteren op gebruikelijke manier teerd tegen de MEXICO-CITY (GPD) - Enzo Scifo is nog niet op de hoog te, maar over zijn voetbaltoekomst hoeft hij zich sinds maandagmorgen half twaalf Mexicaanse tijd geen zorgen meer te maken. Op het sportcomplex van America vertelt Diego Maradona met de ca mera's van de Italiaanse televisie op hem gericht, met de microfoons van tientallen radiostations onder zijn neus en honderden draaiende cassetterecorders in de aanslag, dat de Belgische international met Italiaanse ouders dé kwaliteiten heeft om de opvolger te worden van Platini en Maradona. „Kwa ty pe voetballer en in zijn manier van doen hoort hij meer in onze ploeg thuis dan in de Belgische", ver klaart de ster van dit dertiende we reldkampioenschap aan de voor avond van de halve finale tegen de Rode Duivels. Maradona en zijn Argentijnse ploeggenoten verblijven op enkele honderden meters van het Azte ken-stadion waar de Zuidamerika nen morgen de halve eindstrijd spelen en zondag de grote finale De verslaggevers die zijn doen en laten aan het volk in Napels over brengen winnen het van de Spaanssprekenden in zijn geboor teland. Zeven uur, naar de fabriek, werken aan de' lopende band is geen levèn om jaloers op te zijn, maar geleefd worden als de krulle- bol met het gouden ringetje in zijn linkeroor lijkt even verschrikke lijk. Zeker is in ieder geval dat het werk van de beste speler in de we reld meer geld oplevert. Maradona accepteert de aansla gen op zijn ledematen als horend bij het voetbal en zo beseft de ve dette van Napoli dat ook deze pop- pekast bij het voetbal hoort. Mara dona exclusief voor u en nog hon derd verslaggevers. Hij begint te ontkennen dat hij bij de eerste tref fer tegen Engeland hands gemaakt heeft en als dat met gelach beant woord wordt, zegt hij: „Als de scheidsrechter het niet gezien heeft dan is het geen hands. Ik wil overigens een compliment maken aan de Engelsen, ze hebben ons la- scheidsrechter Bennaceur om het Carlos Bilardo heeft om elf uur het, ten voetballen, ze hebben getoond eerste doelpunt van Diego Marado- enige poortje dat toegang geeft tot pen, eten trainen op de accom- geprotes- modatie, een KNVB-sportcentrum dan minder luxueus. Coach Maurice de Hond. (foto gpdj Iers dat in georganiseerd ver band voetbalt (en hiermee sa menhangend afname van het aantal toeschouwers bij het be taald voetbal). Dit zal in een steeds sneller tempo leiden tot een afname van de prominente plaats die voetbal heeft in het scala van sport. Ik maak me weinig illusies, over de mogelijkheid dit proces om te keren. Ook deze keer had de FIFA scheidsrechters weer strak geinstrueerd. Spelers mogen niet te uitbundig juichen na een doel punt en forse aanvallen op top- spelers moeten zwaar bestraft worden. De FIFA kan zich geluk kig prijzen. De helft van de in structies heeft effect gesorteerd. Het voor het voetbal onterende gespring na een doelpunt over re clameborden is weinig voorgeko men. Helaas is het beschermen van de topspelers minder goed gelukt. Met open ogen laat men het voetbal ontaarden in iets dat een flauw aftreksel is van wat het spel heden ten dage had kunnen zijn. Sportactiviteiten van jonge ren zullen zich derhalve mede door de gesignaleerde ontwikke lingen tijdens het WK in Mexico sterker gaan richten op andere sporten dan voetbal. Een van de trieste balansen van dit WK. Maar voor degenen die een po sitievere blik op het voetbal heb ben dan ik: wat zijn voorspellin gen nog waard tegenwoordig met België in de halve finale en het CDA als grootste politieke partij. MAURICE DE HOND N.B.: Maurice de Hond is direc teur-eigenaar van het bureau vóór marktonderzoek Inter/View (bekend van o.a. voorspellen van verkiezingsuitslagen) en was en kele jaren geleden scheidsrechter betaald voetbal voetbal goed te keuren. De Argentijnse het complex en dat bewaakt wordt ster raakte de bal bij die actie met door dertig politiemensen laten de hand. De goklustigen die voor openen. De honderden journalis- de wedstrijd Engeland - Argentinië ten haasten zich naar binnen, pra- een uitslag van 1-1 hadden voor- ten met Battista, schieten een plaatje van Jorge Valdano die naar zijn familie in Spanje aan het tele foneren is, maar kijken met een speld, kregen hun geld terug. Argentinië won de kwartfinale- wedstrfid met 2-1. Wie deze uitslag schuin oog naar de hoofdingang had ingevuld, kreeg zijn deel De deur gaat open, nee, het het prijzengeld uitgekeerd. De speler met de niet uit te spreken bookmakers vinden echter dat 1-1 moreel gezien het juiste resultaat is. De teruggave-actie kostte de gokbazen bijna 40.000 gulden. het spel houden. Leefde dat gevoel bij hen niet dan had ik nooit de tweede goal kunnen sco ren". Met zijn ploeggenoot Valdano heeft Maradona drie doelpunten gescoord. Wil hij de uitgespeelde Gary Lineker achterhalen dan moet hfi zijn produktie tegen Bel gië woensdag en mogelijk in de fi nale verdubbelen. Maradona vindt het tijd worden om een hoofdprijs binnen te halen. De wereldtitel bij de junioren in 1977 is het enige waar hfi tot nu toe trots op kan zijn. „Stapje voor stapje komen we dichter bij ons doel, de finale, de wereldtitel. Tegen België zijn wij favoriet, dat maakt het voor ons ex tra moeilijk. Die ploeg heeft mij verrast, ze hebben Rusland en reserve-doelman Spanje, toch twee grote favorieten, de^vereldtitel in uitgeschakeld. Gerets vind ik een van de beste verdedigers van het toernooi, Pfaff is een fenomeen, Maradona jubelend na de winst op Engeland: Als de scheidsrechter het niet gezien hëëft t handsbal vertelde de Argentijn na afloop over zijn dubieuze eerste treffer heeft gezegd dat je om wereldkam- andere naar voren gebracht is. Het pioen te worden alle speelstijlen antwoord is ontkennend: „Een moet kunnen overwinnen. Wat dat coach die hard werkt, heeft altijd betreft wordt alles geëist van de Argentijnen. De hardheid van het bekende Korea, het verdedigen- Maradona vertelt hetzelf de verhaal, hij kan zich niet vinden v oin de kop van de Engelstalige de voetbal van de Italianen, het krant, 'The one man band plays naam Olarticoechea en niet de ster van het toernooi Diego Maradona. Als hij verschijnt wordt eerst een duel Italië-Spanje uitgevochten. MEXICO-STAD (DPA) - Franciso Urruti, de 34-j van het Spaanse elftal, heeft tijdens de strijd Mexico een triest record gevestigd. De sluitpost van FC Barcelona is in het Middenamerikaanse land voor de derde keer in zijn loopbaan aan wezig op een eindtoernooi om de wereldtitel, maar heeft tijdens die misschien wel de belangrijkste toernooien nooit een wedstrijd gespeeld. kracht in de ploeg. Ceulemans en Urruti, de enige Spaanse speler die acht jaar geleden ook het toernooi Vercauteren vind ik voetballers in Argentinië meemaakte, stond bij twee evenementen, 1978 en 1982, in van wereldklasse. Aan de finale wil de schaduw van Luis Arconada. In de voorbereiding op het toernooi ik nog niet denken, wel dit: Frank- van Mexico brak Arconada echter zijn enkel, waardoor Urriti eindelijk rijk is veel meer dan alleen Plati- zijn kans dacht te krijgen. Jammer voor de doelman van Barcelona, maar de Spaanse bondscoach Miguel Munoz koos voor Zubizarretta, doelman in het nieuwe seizoen van Barcelona. Even verderop vertelt coach Car los Bilardo dat het lichamelijk ge- Toch is Urruti niet ontevreden met zijn bijzondere rol in de Spaanse zien en vanuit de taktiek bekeken selectie. „Ik heb drie toernooien de gelegenheid gehad mijn jongere collega's te begeleiden. Ik heb ze veel geleerd en daar heeft de nationale ploeg van kunnen profiteren. r zfin formatie een zwaar toer- >oi is. De Engelse middenvelder Italiaanse dienst Ray Wilkins spel zonder fraifie van de Bulga ren, de grofheden van buurman Uruguay, de Engelse speelstijl en dan België. Met die middelmatige ploeg in de halve finale moet Bilar- do toch blij zijn. „Nee, ik had liever niet. het gaat de Spanjaarden gehad, dat is ten minste een ploeg die aanvalt. Te gen de Belgen hebben ze de hele wedstrijd het initiatief gehad, de beloning is uitgebleven. We zullen goed moeten oppassen voor de Belgische counter". De openingswedstrijd vier jaar terug tussen de opponenten van morgen bracht de winst na een counter van Erwin Vandenbergh verrassend bij onze zuiderburen. „Wij moesten daar de wereldtitel verdedigen, dat is een andere uit gangspositie. We hebben andere spelers, voetballen niet meer op dezelfde manier en we zijn gewaar schuwd, dat maakt het allemaal heel anders". Bilardo wordt gevraagd of het succes van de Argentijnse ploeg het antwoord is op de kritiek die door zfin voorganger Menotti en „Dit succes is niet het succes van Maradona alleen, Pumpido, Valdano en de andere hebben evenzeer een bijdrage gehad. Per soonlijk succes interesseert me de ploeg". Coach Carlos Bilardo richt zich veel te veel op Maradona, zeggen zfin critici. Voor het toernooi heeft vooral Passarella zich daarover op gewonden. Hfi eiste net als de drib belaar een vaste plaats in het elftal. Een maagzweer en een spierscheu- ring zorgden echter dat hfi geen minuut op deze WK in actie kwam. Jorge Valdano accepteerde dat als een gegeven, hfi kan aan de tele foon blijven, terwijl Maradona in het gedrang dreigt om te komen. Valdano: „Ik heb helemaal geen moeite met alle aandacht rond Ma radona. Dit toernooi heeft hij dat toch weer afgedwongen. Het is de prijs die je moet betalen voor het privilégc om met een dergelijke speler samen te voetballen". Het middelpunt van de belang stelling blfift eindeloos vragen beantwoorden, en reageert niet als de Argentijnse commentator ein delijk ook eens in beeld wil en de Italiaanse collega begint uit te schelden. „Ik weet dat het volk van Napels met mij meeleeft, ik denk aan hen", besluit Maradona over schakelend op Spaans. „Dit we reldkampioenschap is beter dan in 1982", vindt de 25-jarige ster die via Boca Juniores, Argentinas Junio res en Barcelona bfi Napels terecht kwam. „Er wordt aanvallender ge speeld, er zijn meer spelers van hoog niveau te zien, meer persoon lijkheden ook". De beste steekt zfin verhaal opnieuw af. Het slot is voorspelbaar. „Ik weet dat het volk van Argentinië met mfi meeleeft, ik denk aan hen". MEXICO-STAD (Reuter/ANP) - De Westduitse international Tho mas Berthold komt morgen niet in actie tijdens de halve-finalewed? strijd tegen Frankrijk. De wereld voetbalbond (FIFA) heeft de 21-ja- rige verdediger een schorsing op gelegd van één wedstrfid. Berthold maakte zaterdagavond in de kwart finale-wedstrijd tegen Mexico een slaande beweging naar Femando Quirarte. Vervolgens werd hfi uit het veld gestuurd. Berthold was de achtste speler die in Mexico een ro de kaart kreeg. De Italiaanse arbiter Luigi Agnó- lin is aangewezen om het treffen tussen beide Europese grootmach ten te leiden. Vier uur later blaast de Mexicaan Antoni Marquez de andere halve finale tussen Argenti- nié en België. MEXICO-STAD (SID/RTR) - De vertraagde televisiebeelden hebben het overduidelijk aangetoond: het openingsdoelpunt van Diego Maradona tegen Engeland kwam tot stand dank zij de uitgestoken hand van de Argentijnse stervoetballer. Maradona probeerde niet eens zijn handen in onschuld te wassen. Met ontwapenende openheid zei de slechts 1,68 me ter lange balkunstenaar: „Het was een doelpunt door de hand van God en het hoofd van Maradona". Het tweede doelpunt van Maradona, vier minuten later, deed daarente gen elke voetballiefhebber zwijmelen. Ploeggenoot Jorge Valdano zei: „Diego is zo groot, dat hij niet leven kon met de last van een mogelijk onreglementair doelpunt op zijn schouders. Daarom heeft hij nog een andere treffer gemaakt".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11