52 Lichtknopjes maar deel werk PTT schaft huur luxe toestellen af Conflicten over servicekosten beslecht door huurcommissie Vrouwenadviescommissies bewaken wooncomfort Muggenziften Servies om mee te combineren Consument De klok aan de haal met test Basisbeurs MAANDAG 23 JUNI 1986 PAGINA 9 Mevrouw Van Nvffelen: "Als vrouw je stem laten horen". ifoloGPm door Runa Hellinga o Wanneer in Frankrijk een vrouw er tijdens het liefdesspel duidelijk blijk van geeft dat zij aan iets anders ligt te denken, kan het gebeuren dat haar minnaar haar in plat-Frans vraagt: 'Hé, chérie, lig je soms naar vliegen te kijken?" Vliegen - door die goedmoedige brommertjes zou ik mij in zo'n situatie niet gauw laten afleiden, maar bij muggen weet ik het zo net nog niet. Wat een gespuis is dat! Wil ik dan bij de les blijven, dan moet er toch minstens een Casanova aan het werk zijn. En altijd moeten ze mij hebben. Ik heb mij eens laten vertellen dat dat komt omdat ik 'zoet bloed' heb. Een raar verhaaltje, waarover ik maar eens een parasitoloog heb geraadpleegd. Hij reageerde nogal gestoken. Met dat soort onzin hield hij zich niet bezig. Hij gaf me het telefoonnummer van een expert op muggengebied. Deze wist mij te vertellen dat sommige mensen inderdaad eerder en vaker gestoken worden dan andere. Zij hebben meer 'attractiestoffen' voor het insekt. In Duitsland en Amerika zijn onderzoeken gedaan die dit hebben uitgewezen. Maar wat iemand nu precies in zich moet hebben om als een waar 'tankstation' voor muggen te fungeren, is niet duidelijk. Het zoet-bloed-verhaal blijkt echter een bakerpraatje té zijn. Wist u overigens dat het alleen de wijfjesmuggen zijn die steken? Zij schijnen het bloed nodig te hebben voor de dooiervorming in hun eitjes. Eitjes, ach, wat klinkt dat weer lief. Je zou bijna consideratie met ze krijgen, met die rotmuggen. We zijn onlangs op vakantie geweest in Israël. Attenoje! Wat heeft dat land te lijden van deze tweevleugelige terroristjes! Vooral in de streken rondom de Dode Zee komen soms plagen voor die een oud-testamentische omvang kunnen aannemen. Elk jaar weer verschijnen er artikelen in de kranten over deze lastposten. Zo ook dit jaar, in The Jerusalem Post. De schrijfster van het artikel gaat onder andere in op de zogenaamde 'branders', chemische tabletten die geruime tijd voor het slapen gaan aangestoken moeten worden en waarvan de walm de insekten een nacht lang afschrikt. Echt gelukkig met dit middel is men niet. De dampen zijn schadelijk voor de gezondheid. Vandaar dat men liever met elektronische verdelgers werkt. Een ervan draagt de naam 'Katlan', wat letterlijk vertaald 'moordenaar' betekent. Het apparaat bestaat uit een paarse lamp in een soort gaasconstructie die onder hoge spanning staat. Insekten die tegen de lamp willen lopen, worden zodoende onmiddellijk geëlektrokuteerd. Doordat het apparaat aan het plafond wordt bevestigd en men de stroomsterkte laag heeft gehouden is het niet gevaarlijk voor kinderen. Ook is het gesis en geknetter van vleugels en pootjes voor de slaper nauwelijks waarneembaar. Dit voor de teerhartige zielen onder ons, want die heb je ook. Neem bijvoorbeeld die kapitein, een personage uit zeker jeugdboek waarover een geletterde collega mij tijdens het schrijven van dit stukje vertelde. Toen er een mug op de getatoeëerde arm van de oude zeerob neerstreek, sloeg hij het insekt niet dood maar blies hij het diertje er zachtjes vanaf, en sprak daarna de volgende woorden: 'Ach mug, is de wereld dan zo klein dat er voor ons beiden geen plaats in zou zijn!" Dat is wel even wat anders dan dat moorden van mij. De meppen die ik uitdeel met de krant - mijn echtgenoot zit meteen haaks in bed. En een hekel dat hij heeft aan al die bloedvlekken op het behang! Elke winter is het witten geblazen. Hoewel - hij heeft er onlangs iets op gevonden. De spatten worden nu keurig weggewerk met correctielak, dat spul datje gebruikt bij typefouten. De beste verdediging tegen muggen is natuurlijk nog steeds de klamboe, die sluier waaronder onze Jantjes in vroeger tijden van hun verloofde in Holland lagen te dromen. Het ding is voor een luttel bedrag verkrijgbaar in elke goede zaak voor kampeeruitrustingen. En het staat nog mooi ook. Het is net of je in een hemelbed ligt met al dat gaas boven je. Van dat gezoem ben je dan natuurlijk nog niet af, al klinkt het wat zwakker en kan de mug niet in je oorschelp kruipen, een akoestische ruimte waarop hij haast net zo dol lijkt te zijn als een violist is op de Royal Albert Hall. Muggen. Pierre Kemp schreef eens over ze: "De spelende muggen zijn vanavond niet zo groot./Hun ouders van gisteren zijn zeker dood!" Laten we het hopen. Alle beetjes helpen. (Zei de mug). ANGELA PINNEBERG „De bezuinigingen zijn op dit moment natuurlijk een groot probleem. Je ziet tegenwoor dig bijvoorbeeld dat de open keuken, die Vroeger iets was waar bewoners keuzevrijheid in hadden, in de sociale wo ningbouw vaak verplicht wordt gesteld, want dat scheelt een scheidingswand en ruimte. De badkamers worden ook steeds kleiner, zodat de was machine naar zolder moet. Je moet zelfs in de gaten houden dat ze in de slaapkamers wel ruimte voor kasten plannen, want dat die er ook nog in moe ten, wordt soms gewoon verge ten". Moeizaam Mevrouw L.P. van Nuffelen is voorzitter van de Stichting Lande lijk Contact Vrouwenadviescom missies. De ruim plaatselijke 200 Vrouwenadviescommissies (VAC's) proberen al zo'n veertig jaar opdrachtgevers, architecten en bouwers ervan te overtuigen dat er rekening moet worden gehou den met de wensen van de bewo ners. Een moeizame klus in een wereld waar vrouwen, en bewo ners, eigenlijk amper meetellen. Inspraak is in de volkshuisvesting nog steeds een ongewoon begrip. "De dames van de elektriciteits knopjes', zo worden de leden van de VAC's soms smalend omschre ven. Als deze bijnaam al terecht is, hebben architecten en bouwers dat niet in de laatste plaats aan zichzelf te wijten. De VAC's houden zich niet met de lichtknopjes bezig, om dat ze dat zo leuk vinden, maar om dat het in al die tijd nog steeds niet overal is doorgedrongen dat stop contacten niet op kindervinger- hoogte thuishoren en dat licht schakelaars erg onpraktisch zijn als ze bijvoorbeeld achter een openzwaaiende deur verborgen zit ten. Hoogbouw De eerste VAC's zijn ontstaan tij dens de golf van nieuwbouw die na de oorlog over Nederland spoelde. De initiatiefnemers waren in de meeste gevallen plaatselijke vrou wenorganisaties die vonden dat er meer rekening gehouden moest worden met de wensen van de be- wóners. Hoewel ze vaak klagen over de lichtknopjes, hebben de VAC's zich in de loop der tijden ook met hele andere dingen bezig gehouden. Zo behoorden zij tot de eerster! die, toen hoogbouwflats een grote rage werden, zeiden dat dat een verkeerde manier van bou- „De kwaliteit van de woonomge ving bewakinè", zo omschrijft me vrouw Van Nuffelen het werk van de adviescommissies. Daaronder verstaat ze niet alleen de woning, maar ook zaken als groenvoorzie ning, de plaats van de garages en dergelijke. De VAC's richten zich traditioneel op de sociale huurwo ningen, maar tegenwoordig wor den ook projecten met premie-A en -B koopwoningen onder de loep genomen. Om dat goed te kunnen doen, is veel kennis nodig. Wie lid wil wor den, is verplicht de basiscursus en de vervolgcursus tekeninglezen te volgen. Voor leken is een bouwte kening vaak moeilijk te begrijpen: „Als je bij een makelaar een teke ning van een premiekoopwoning ziet, dan ziet het er prachtig uit. Al les past er in, maar mensen weten niet dat de meubels in zo'n teke ning niet op dezefde schhal als de rest van het huis zijn getekend.". Het landelijk contact organiseert verder allerlei vervolgcursussen: materialenkennis, wonen voor ou deren, bestemmingsplannen, wet op stads- en dorpsvernieuwing, volkhuisvesting. Voor al dat soort onderwerpen worden gastdocen ten aangetrokken. De scholing is een belangrijke taak van het lande lijk contact, dat daar tot zjjn grote vreugde onlangs 85.000 gulden ex tra subsidie voor heeft gekregen. Subsidies De plaatselijke VAC's worden door de gemeenten gesubsi- dieeerd. Een subsidie die over het algemeen net voldoende is voor za ken als postzegels en kopieer- en telefoonkosten. De pakweg 1500 le den van de VAC's zijn allemaal vrijwilligers. De enige betaalde krachten zijn de administratieve krachten van hèt landelijk contact. Mevrouw van Nuffelen: „Wat dat betreft wordt ons werk nog steeds ondergewaardeerd. Het is toch ei genlijk gek dat we niet eens het geld hebben om een betaalde we tenschappelijk medewerker aan te trekken, terwijl de Landelijke Or ganisatie Belangengroep Huurders een aantal betaalde krachten heeft". Dat het allemaal vrijwilligers werk is, geeft best problemen, al dus mevrouw van Nuffelen, vooral bij het zoeken van nieuwe leden. De meeste VAC-vrouwen (er is overigens ook één man lid) zijn van middelbare leeftijd. Lidmaatschap van een VAC kost veel tijd en is bijna niet te doen naast een gewo ne baan. Daardoor melden zich maar zelden jonge leden aan. En de jongere vrouwen die zich aanslui ten, gaan vaak weg als ze een be taalde baan vinden. Een tijdrovend probleem is dat veel gemeenten en corporaties nog steeds niet automatisch naar de VAC's toekomen als er met een project wordt begonnen. Dat bete kent dat ze zelf in de gaten moeten houden of er ergens bouwplannen zijn, want het is zaak om er in een zo vroeg mogelijk stadium bij te worden betrokken. „Vaak worden we er pas bijgehaald als de bestek tekeningen al klaar zijn. Dan kun je natuurlijk niet veel meer veran deren. Toch is het wel belangrijk dan toch te reageren, al was het maar dat ze daar voor een volgende keer wat van kunnen leren". Niet gebruiksvriendelijk Veel woningen zijn niet ge bruiksvriendelijk, zo stelt me vrouw van Nuffelen. Ze geeft wat voorbeelden: „Vaak grenst het toi let aan de woonkamer. Er zijn wel voorschriften voor geluidsisolatie tussen die twee ruimten, maar toch hebben veel mensen er problemen mee om op zo'n toilet te gaan. Als je er op tijd bij bent, kun je nog zorgen dat het anders gepland wordt". „Een ander punt: bij HAT-eenhe- den (woningen voor een- en twee persoonshuishoudens) is de ruimte rond de wasbak meestal kleiner dan bij gewone woningen. Alsof ie mand in een HAT-eenheid zijn elle boog niet opzij houdt als hij zijn tanden poetst. Zo zie je bij HAT- eenheden ook dat de ruimte voor de eethoek veel kleiner is dan in gezinswoningen, alsof die mensen nooit eens gasten te eten hebben. Bij gezinswoningen zie je dat de woonkamer van een woning met drie slaapkamers even groot is als die met twee slaapkamers. Terwijl in de eerste woning meer mensen leven dan in de tweede". De houding van opdrachtgevers en architecten is de laatste jaren ten goede veranderd. Ruim drie kwart van de adviezen wordt te genwoordig overgenomen. Maar aan de andere kant veroorzaken de bezuinigingen in de sociale wo ningbouw weer nieuwe proble men, omdat op zich goede advie zen soms wegens geldgebrek niet opgevolgd kunnen worden. Als ad viezen bijvoorbeeld meer ruimte vragen, kosten ze ook meer geld. Anderhalf jaar na de afronding van een project gaan de VAC's te rug naar de bewoners om een woongeriefonderzoek te houden en zo na te gaan of de adviezen die ze hebben gegeven werkelijk aan sluiten bij de wensen van de bewo ners. Dat is ook wel nodig, want de meeste VAC-leden blijken in de praktijk zelf niet in de sociale wo ningbouw te wonen en enige voe ling met de basis is dus wel nood zakelijk. Tegenwoordig stellen veel gemeenten overigens als sub sidie-eis dat er minstens een of twee bewoonsters uit de sociale woningbouw zitten en mevrouw van Nuffelen vindt dat ook een goede zaak. Raad voor volkshuisvesting De taak van het landelijk bureau beperkt zich niet tot het organise ren van cursussen. De VAC's zijn vertegenwoordigd ondermeer het Veiligheidsinstituut en de Raad voor de Volkshuisvesting. Dat laat ste vindt mevrouw van Nuffelen heel belangrijk: „De raad adviseert de regering, dat is de plaats waar je je stem moet laten horen als je echt iets voor de bewoners wilt doen". Er komt een moment datje zelfs op het mooiste servies bent uitgekeken. Maar ja, je hebt er een fors bedrag voor neergeteld, dus zet het het niet zomaar bij de spullen voor de kraakwagen. Die verveling is een stuk minder bij het Mix en Match servies van Villeroy Boche. De basis vorm heet Largo en is zo ontworpen dat de onderdelen voor verschillende doeleinden kunnen worden ge bruikt. Zo wordt bijvoorbeeld een desertschaaltje met een bord er on der soepkop of een soepkopje met een deksel er op suikerpot of saus kom. Met een gering aantal basis onderdelen is de tafel toch echt compleet te maken. Plezierig voor al omdat V&B bepaald niet goed koop is en je zo met een klein bud get ook een kwaliteitsservies kunt aanschaffen maar de 'verveling- 'blijft. Daar doet het dekor iets aan want Largo wordt gebracht in drie verschillende dekors in dezelfde ba- siskleuren: Rondo, een blauwgrijs fond, Aria met een rankendékor in blauw-grijs, grijs en oranje en An dante, met acht blauwgrijze en zalmkleurige banen. Romantici kunnen een neutrale basis combineren met Aria. Wie van modern houdt zal voor Andan te kiezen, maar het is ook mogelijk om de alle drie de modellen in een servies-planning op te nemen (foto pr) Volop zomer Zonnejurkjes van single-jersey, vol verrassend bloot uit de collectie van Clock House. De taillelijn zakt tot heuphoogte af, de rokken zijn wijd en aangerimpeld en vallen royaal op de kuiten. De uitsnijdin gen voor en achter vertonen orgine- le vondsten. Zo zijn er modellen die zwierig op de rug worden gestrikt. Het rugdecollecté loopt daarbij tot op de taille door. fiit soort zonne- jurken zijn er in vrolijke snoep- goedkleuren maar ook in zwart en wit. Naast effen zijn er ook noppen en strepen te koop, de prijs nog geen dertig gulden. Voor bijzondere telefoontoestellen uit het assortiment van de PTT hoeft van af 1 juli alleen nog maar de aanschaf prijs te worden betaald. Het extra huurbedrag, dat tot nu maandelijks be- taald moest worden, komt te vervallen. Mensen die al een bijzonder toestel van de PTT in hun bezit hebben, moeten nog tot 1 januari van het volgend jaar de huurprijs betalen alsmede een "af koopsom" ter grootte van die huur prijs. Daarna is het apparaat zonder meer van hen. De PTT hoopt met deze stap de con currentie van de vrije verkoop van zich af te schudden. In verschillende win kels zijn namelijk al jaren toestellen te koop waarvoor de abonnee geen huur hoeft te betalen. De markt zou in toene mende mate om kooptoestellen vra gen. Zo willen mensen elkaar toestel len cadeau doen en dan is het lastig als er ook nog eens een huur aan vast zit. Het bekende grijze standaardtele foontoestel, de T-65, valt niet onder de nieuwe regeling. WeL gaat de PTT ook nevenapparatuur, zoals een extra bel, zoemer en dergelijken, in de verkoop doen. Op de kooptoestellen zit een jaar garantie. Treedt er na die periode een storing op die te wijten is aan het toe stel, dan moet de klant reparatie door de PTT-storingsdienst zelf betalen. De maatregel is zo uitgewerkt dat geen enkele telefoonabonnee finan cieel nadeel ondervindt van de veran deringen. Voor de abonnees met de bij zondere toestellen gaat het abonne mentsgeld weliswaar met twee kwar tjes omhoog, maar de klanten met een standaardtoestel merken daar niets van omdat hun maandelijkse huur met vijftig cent wordt verlaagd. De hele operatie gaat de PTT wel 50 miljoen gulden kosten. Op den duur moet dit verlies voor het staatsbedrijf weer goed worden gemaakt door een groeiende omzet. O Mensen die het niet eens zijn met de afrekening van de servicekosten die de verhuurder hen berekent en het con flict aan de huurcommissie willen voorleggen, doen er goed aan daarmee een paar maanden te wachten. Om streeks september worden de bevoegd heden van de huurcommissie namelijk uitgebreid. Uitspraken van de commis sie worden dan bindend, zodat een huurder minder snel naar de rechter hoeft te stappen om een te hoog uitge vallen service-kostenrekening aan te vechten. Tegelijkertijd met de jaarlijkse huur verhoging, op 1 juli, krijgen veel huur ders een verhoging van de servicekos ten aangezegd Service-kosten moeten worden betaald wanneer de verhuur der extra diensten verleent. Hierbij kan worden gedacht aan schoonmaak kosten, een huismeester, glasverze- kring of de kosten van een gezamenlij ke energierekening. Aan het eind van elk jaar krijgt de huurder een afrekening waarbij het maandelijkse voorschot wordt verre kend met de werkelijke kosten. Wan neer huurder en verhuurder het niet eens wolden over die afrekening, kan de huurder naar de huurcommissie stappen die vervolgens een advies geeft. Tot nu toe hoefden verhuurders zich echter niets van dit advies aan te trekken, tenzij het door de kantonrech ter bindend was verklaard. Binnenkort kunnen ook huurcom- missies echter bindende uitspraken gaan doen. Bovendien mogen ze daar bij straks ook oordelen over de rede lijkheid van de afrekening. Zo kan het voorkomen dat.de kosten van een col lectieve verwarming onredelijk hoog uitvallen door slecht onderhoud. De huurcommissie kan dan beslissen dat de verhuurder een deel van de stook- kosten moet betalen. Hetzelfde kan ge beuren wanneer de verhuurder een schoonmaakbedrijf inhuurt dat veel duurder is dan een ander bedrijf. Ook dan kan de huurcommissie de ver huurder dwingen de meerprijs zelf te betalen. Per jaar belanden er 4000 mensen met ernstige brandwonden in het ziekenhuis. Vooral tijdens de zomervakantie plegen er nogal wat slachtoffers te vallen. Kam peerders lopen het meeste risico, zoals de Nederlandse Brandwonden Stichting met deze illustratie duidelijk maakt. Zorgeloosheid is daarbij het grootste kwaad, zo blijkt, want de Consumenten bond kwam vorige maand na een test tot de conclusie dat de meeste kampeerkook- stellen in het gebruik veilig zijn. Alleen de bevelligging tegen verkeerd gebruik is volgens de bond niet bij alle gastoestel- len even goed. onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits Zeepfabriek De Klok is aan de haal ge gaan met de test-resultaten van de Consumentenbond, die een aantal fos- faathoudende en fosfaatvrije Wasmid delen onderzocht. „Geen van de mer ken is op alle onderdelen de beste", zo concludeerde de bond in de laatste Consumentengids. „Maar alles bijeen genomen doet u een goede keus met Klok C5", Die aanbeveling is De Klok kenne lijk niet genoeg. In een persbericht maakt de zeepfabriek er „de beste keu ze" van. De test zou bewijzen „dat fos faatvrije Klok C5 betere wasprestaties levert dan fosfaathoudende wasmidde len". Dat is gelogen: fosfaathoudend All scoort in het prestatiestaatje van de Consumentenbond hoger. Dat Klok desondanks wordt aangeprezen, komt omdat dit wasmiddel volgens de Con sumentenbond „gemiddeld" 1,60 gul den per 2 kilo goedkoper is dan All. De Klok schrijft voorts dat alle be kende wasmiddelen werden getest. Dat is niet juist. Persil (fosfaathoudend en fosfaatvrij) werd wel getest, maar niet bij de resultaten betrokken. Pro ducent Henkei was het niet eens met alle testresultaten, die de Consumen tenbond pleegt voor te leggen aan de fabrikanten. „Omdat ze bleven zeuren hebben we besloten Persil niet in de test te betrekken", aldus een woord voerder van dè bond. Voor studenten die straks te maken krijgen met de nieuwe studiefinancie ring heeft het Nationaal Instituut voor budgetvoorlichting )Nibud) een bro chure uitgegeven onder de titel "Basis beurs, reken maar". De Brochure be doelt antwoord te geven over de te ver wachten inkomsten en noodzakelijke uitgaven van studenten met een basis beurs. De brochure is te bestellen door 7,95 gulden over te maken op postgiro 368700 t.n.v. Nibud, Den Haag, met vermelding van "basisbeurs".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9