Times: traangas doodt baby's 'Noodtoestand is een succes' Vredesvoorstel Sri Lanka lijkt kansloos Strauss houdt vast aan kernenergie Zuid-Afrika noemt bericht vals Slapende kinderen afgeslacht Kabinet Udenhout treedt af Amerikaanse huurling in Nicaragua gevangen Australiërs wacht strop MAANDAG 23 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 NEW DELHI (Rtr/AP) - Drie sla pende kinderen zijn gisteren in het Indiase Puiyab in stukken gehakt. De politie vermoedt dat de moord op de hindoe-jongens in een bijge bouw van een kerk het werk is ge weest van sikh-terroristen die een huis wilden leegroven. Bij de tweede opeenvolgende dag van gewelddadigheden in de heilige sikh-stad Amritsar vielen gisteren in totaal elf doden. Naast de drie kindern (17, 10 en 8 jaar oud) werden bij drie confrontaties met de politie ook vier terroristen gedood. De voorzitter van een be langenvereniging voor de slachtof fers van de rellen, Harinder Singh Shammi, werd door paramilitaire troepen bij een bushalte doodge schoten. De andere doden vielen bij acties van sikhs in verschillen de gebieden. In Amritsar protesteerden giste- LONDEN (AFP/AP) - Bij een aanval met traangas in een kerk in de buurt van Johannes- ren ongeveer 4.000 hindoe-militan- burg zijn enkele baby's om het leven gekomen. Dat meldde de Londense krant The Times zaterdag. De aanval zou donderdag hebben loluut onmogelijk was om de be- den zijn overleden door het traan- plaatsgevonden in Kwa Thema. De weringen na te trekken als gevolg gas zelf Times zegt deze informatie te heb- van de persbreidel en andere be- Het Zuidafrikaanse bureau voor ben ontvangen van een kerkelijke perkingen door de noodtoestand. voorlichting deelde mee dat het be- organisatie in Londen die niet be- richt in Times „volkomen vals" is. kend wenst te worden gemaakt in Volgens de Times is een kind in Een andere Britse krant, de Dai- verband met mogelijke vergeldin- het gedrang onder de voeten gelo- ]y Mirror, meldt vandaag dat er ie- gen tegen haar leden in Zuid-Afri- pen toen de kerkbezoekers zich uit dere maand in het geheim 30.000 ka. de voeten wilden maken tijdens de ton steenkool uit Zuid-Afrika De Times liet weten dat het abs- aanval. Verschillende baby's zou- Groot-Brittanniê binnenkomt. Pre mier Thatcher van Groot-Brittan niê staat momenteel onder druk Terreur in India ten met het vernielen van auto's en het aanvallen van de politie tegen het doodschieten van een hindoe- Shammi, werd door paramilitaire jongere tijdens een demonstratie van 5.000 hindus zaterdag. De In diase minister van binnenlandse zaken, Buta Singh, die rondreist in Punjab om polshoogte te nemen, dat de situatie in Amritsar "ern stig" "zorgwekkend" dat de federale regering in New Delhi niet van plan is het leger in te zetten om de onrust te onderdruk ken. De Indiase premier Rjyiv Ghandi heeft de voor afgelopen zaterdag voorgenomen overdracht van de stad Chandigarh aan de sikh-staat Punjab uitgesteld tot 17 juli. De omstreden overdracht werd uitge steld omdat gematigde sikhs een voorstel hadden afgewezen waar bij binnen 12 uur een dele van Pun jab zou worden aangwezen dat aan Haryana zou toevallen in ruil voor Chandigarh. Nadat het nieuws bekend werd gemaakt, werd door de tegenstan ders vap Ghandi in de deelstaat Haryana een algemene staking af gezegd. Er werden 10.000 man vei ligheidstroepen ingezet en alle trein- en busdiensten werden stil gelegd om verspreiding van ge weld tegen te gaan. JOHANNESBURG - Het afgelo pen weekend is er één dode geval len in Zuid-Afrika ten gevolge van het politieke geweld. Dat heeft de enige toegestane informatiebron, het regeringsbureau van informa tie, medegedeeld. Volgens het hoofd van dit bureau, Leon Mellet, was de man, een inwoner van de zwarte woonwijk Soweto bij Jo- meeste van de meer dan 70.000 vluchtelingen van plan de rege ringsorder te negeren. Zij willen te rug naar hun oude krottenwijk, iets wat de regering-Botha ten kos te van alles wil voorkomen. Zaterdag verbood de politie van economische sancties te treffen te gen Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse steenkool komt via Nederland met schepen die onder goedkope vlag varen Groot-Brittanniê binnen, aldus het blad. Hij gaat naar industrieën in Schotland, Yorskhire en de Mid lands. Zuidafrikaanse steenkool is half zo duur als Britse. Volgens een woordvoerder van British Coal loopt de invoer via tussenpersonen waarover de Brit se mijnen geen controle hebben. De geïmporteerde hoeveelheden noemde hij "een druppel water" vergeleken bij het totale verbruik. PARAMARIBO/DEN HAAG (AP/ ANP) - De Surinaamse premier Wim Udenhout heeft aangekon digd dat zijn kabinet vandaag zal aftreden om ruimte te scheppen voor opname van de traditionele politieke partijen in een nieuw te vormen regering, die rond half juli zal worden geïnstalleerd. De pre mier maakte dit het afgelopen weekeinde in de Nationale Verga dering, het wetgevend orgaan van Suriname, bekend. Volgens Udenhout zullen de Na tionale Partij van Suriname, de Verenigde Hervormingspartij en de Javaanse Boerenpartij verte genwoordigers in de nieuwe Minis terraad krijgen. Ook de vakcentra le C 47 van Fred Derby die een jaar geleden uit de regering trad, zou regeringsverantwoordelijkheid kunnen gaan dragen. Het Topbe- raad heeft haar dat aangeboden. De drie partijen maken al deel uit van de Hoge Raad, het belangrijk ste beleidsorgaan van de Suri naamse regering. Legerleider Desi Bouterse trof vorig jaar de voorbereidingen om de" drie partijen bij de regering te betrekken, in een poging om, zoals hij zelf zei, het falen van zijn rege ring en het gebrek aan steun van de bevolking op te heffen. Het ver bod op partij-activiteiten (sinds 1980) blijft overigens onvermin derd van kracht Afgelopen vrijdag hebben de Centrale Bank van Suriname en de Oostenrijkse Exportfinancierings- bank in Paramaribo een overeen komst gesloten, waardoor Surina me voor 30 miljoen dollar aan goe deren uit Oostenrijk kan betrek ken. Er zal nog overleg over andere financieringen tussen beide landen volgen. door Ruud de Wit hannesburg, zaterdag gedood door een groepje personen. "De neer gaande lijn in het politieke geweld sinds het uitroepen van de niet schuldig aan sterfgeval grond van de noodtoestandswetge ving, alle publikaties van een hon derdtal anti-apartheidsorganisa ties, zoals het Verenigd Democra tisch Front (UDF), de AZAPO en de EEC, de organisatie die zich ver zet tegen de dienstplicht. De ad junct-minister van informatie, OKLAHOMA CITY (AP) - De US Louis Nel: "De organisaties die on- Tobacco Co. kan niet verantwoor der dit verbod vallen, houden zich delijk worden gesteld voor de dood slechts bezig met het ophitsing en van een 19-jarige jongen die na zes oproer en dit verbod zal een be- jaar pruimtabak te hebben ge- „1/)llp "T. langrijke bijdrage leveren in het bruikt kanker in de mondholte Jlïï herstellen van de rust". kreeg. De jury bij een Amerikaanse J2? veiligheids- En in Elsiesriver, eveneens in rechtbank heeft dat beslist. i c woonwijken Kaapstad, werden 150 kerkgangers De moeder van de jongen, Betty LarCia gelaSt vrijgelaten, die vorige week zon- Anne Marsee had van de firma een l dag waren gearresteerd, "omdat Zij schadevergoeding van 146 miüoen nllflprynplf n o een verboden politieke bijeen- dollar geëist. Volgens haar kreeg OlHierZOeK r H 5 f komst hebben bijgewoond". Een haar zoon in 1983 kanker aan zijn 1 l MlSde waf MnSfenmk Ep^vm de dertigtal wordt evenwel nog altijd tong als gevolg van de pruimtabak. Optreden leger schade was aanzienlijk. Een van de m hechtenis eehouden. De ioneen overleed een iaar later. 1 Mexicaanse soldaten houden de wacht over een rij koffers, die vol gepakt zitten met in beslag geno men drugs. Zo'n zeshonderd kilo co caïne werd zaterdag onder grote publieke belangstelling demonstra tief verbrand. De 'campagne tegen de narcotica-smokkel' had plaats op een militair terrein nabij Mexi- co-stad (foto ap) bommen trof een oliéraffinarij, die hechtenis gouden, vier uur lang brandde, voordat de politie erin slaagde hem te blussen. Vier nabijgelegen bioscopen moes ten worden geëvacueerd. Journa listen werden geweerd van de plaatsen waar de aanslagen plaats vonden. De problemen in de krottenwijk Crossroads, nabij Kaapstad, waar de afgelopen twee maanden meer dan 70 personen gedood werden bij gevechten tussen regeringsge- trouwe 'witdoeke' en zogenaamde (AP) - Nicaraguaanse 'comrades', zijn echter nog lang troepen hebben bij gevechten te niet opgelost en een woordvoerster gen de Contra s een buitenlander van een anti-apartheidsorganisatie 6eva^gen genomen, waarschijnlijk sprak zondag van een mogelijke e®n Amerikaan. Dat heeft het mi- nieuwe gewelddadige confronta- nistene van defensie in Managua tie. Deze zou het gevolg kunnen zaterdag bekendgemaakt. Het mi- zijn van de beslissing van de rege- mstene zei dat de huurling zich ring van vorige week om alle zwar- tegenover een Costancaanse te vluchtelingen, die een toevlucht °T ier whad geïdentificeerd als LIMA (AP) - De Peruaanse presi- COLOMBO (UPI/Rtr/ANP) - De belangrijkste politieke partij van de Tamils, het gematigde Verenig de Tamil Bevrijdings Front (TULF), heeft gisteren bekendge maakt dat het de ronde tafel confe rentie die woensdag begint zal boy cotten. Ook de belangrijkste Sin halese oppositiepartij heeft be kend gemaakt verstek te zullen la ten gaan. De besprekingen zijn be- dent AlanGarcia heeft opdracht dof!d om eeneindI te maken gegeven tot een onderzoek schuldigingen dat soldaten tiental len gevangenen zouden hebben vermoord, nadat zij zich hadden overgegeven aan de autoriteiten. het bloedige etnische geweld op het eiland tussen de Tamil-minder- heid (12,6 percent) en de Sinhalese meerderheid. Het TULF liet in een brief i Een hoge regeringsfunctionaris President Junius R. Jayewardene - - - weten dat het weigerde aan het po litieke overleg deel te nemen we- zei dat cipiers hadden verklaard dat soldaten opstandige gevange-, - nen hadden doodgeschoten, nadat gens ,de ..massamoorden door de te zien om de in 1984 opgeschorte zij zich hadden overgegeven. Het regenngop jie JTamil-be volkmg ontwikkelingshulp aan Nicaragua presidentieel paleis zei in een ver- te hervatten. Ondanks de hulp van klaring dat militairen die zich aan de Nicaraguaanse regering bij de 'excessen' schuldig hebben ge- vrijlating van de acht Westduitsers maakt, zuHen worden gestraft. uuaui„ .ulluvlll,. die vorige maand door Contra's r, het gevolg kunnen zaterdag bekendgemaakt. Het mi- werden ontvoerd, ziet de regering Zaterdag deden zich bomont- rbije ibank e De Srilankese Vrijheidspartij (SLFP) de grootste Sinhalese op positiepartij van de voormalige premier Sirimavo, doet niet mee aan het overleg, omdat daarmee zou worden toegeven aan het "ter reur van de Tamil-separatisten". In hebben gevonden in kerken en op- 1-3110 fnesrimd vangstcentra in blanke gebieden, kaanse nationaliteit", te dwingen naar de zwarte wijk De man zou Y°nge week maan- Khayelitsha te vertrekken. dag gevangen zijn genomen tijdens Volgens hulpverleners zijn de «n gevecht tussen het leger en de Contra's by Nueva Guinea, 200 km - ten zuidoosten van Managua. De Sandinistische regering van Nicaragua is bereid het vredesver drag dat op 7 juni in Panama door de Contadore-groep is opgesteld, te ondertekenen. In een brief aan de ministers van buitenlandse za ken van Mexico, Colombia, Vene- 0 geen reden om de houding van Pl°ffingen - - ooit tegenover een Costaricaanse Bonn tegenover de Sandinistische supermarkt in Lima, waar dezer totaal zullen nu maar zes kleine po- ifficier had geïdentificeerd als regering un Managua te wiizicen dagen het congres van de Sodalis- htieke partijen aan de conferentie 'Lalio Warnes met Noordameri- aldus de Westduitse minister van tische Internationale wordt gehou- ontwikkelingssamenwerking, Jür- den' Er was aUeen materiële scha- gen Warnke. deelnemen. De conferentie zal zich buigen over een voorstel van de president om provincieraden te kiezen in alle negen provincies van het eiland. De voorstellen zijn onderdeel van pogingen van de regering om enigszins tegemoet te komen aan de verlangens van de Tamils voor groter zelfbestuur en om de eisen te ondermijnen van de TamU-guer- rillagroeperingen voor een eigen staat (Eelam) in het noorden en oosten van het land. De Srilankese autoriteiten in Kantalai, in het oostelijke district Trincomalee, hebben gisteren een uitgaansverbod ingesteld nadat bij een bomexplosie op een plaatselij ke markt twee mensen om het le ven waren gekomen en 21 werden gewond. Volgens militaire woord voerder heeft een Tamil-guerrilla- strijders een bompakket voor een winkel gelegd tijdens de drukbe zochte markt in Kantalai. Een dag eerder was in hetzelfde district een boer met drie familieleden door guerillastrijders doodgeschoten. De commandant van de militaire operaties in het district, kolonel Lakshman Wijeyaratne, heeft na de explosie uit voorzorg een uit gaansverbod tot vanochtend inge steld. De zwaargewonden zijn vol gens hem overgevlogen naar de heilige stad Anuradhapura, waar duizenden boedhistische pelgrims zich hebben verzameld voor gods dienstige plechtigheden ter her denking van de dag dat het boed- hisme voor het eerst, op Sri lanka werd gepredikt (in 270 voor Chris tus). De verhoogde waakzaamheid, die vorige week werd afgekondigd in verband met de boedhistische feestdagen, zal komende week nog voortduren met het oog op de ron detafelconferentie. Volgens een le- gerfunctionaris zijn strenge veilig heidsmaatregelen getroffen om te voorkomen dat de verzoeningsbe sprekingen worden verstoord door acties van Tamil-guerrillastrijders. TSJERNOBIL - Op zes boerderij en rond de kerncentrale van Tsjer- nobil is het werk hervat. De boeren mogen echter niet langer dan 10 dagen op de bedrijven blijven en worden dan afgelost. Dat heeft het Engelstalige nieuwsblad Moscow News zondag gemeld. Volgens Moscow News werken de boeren op de zes heropende boerderijen aan de aardappelteelt en de veevoerproduktie. Experts zouden hebben vastgesteld dat er geen gevaar meer bestond op de landerijen. BONN - De CSU waarmee het onderhandelingspro ces snel en doeltreffend tot een goed einde kan worden gebracht zodat er vrede kan komen. De Westduitse regering heeft za terdag laten weten geen aanleiding Reagan De twee kleine gezwellen, die vrijdag tijdens een medisch onder zoek bij de Amerikaanse president Ronald Reagan zijn verwijderd, waren niet kwaadraadig. Reagan onderging vrijdag een uitgebreid medisch onderzoek in het'marine ziekenhuis Bethesda om te zien of de darmkanker waar hij vorig jaar zomer voor werd geopereerd ge heel was verdwenen. Destijds werd ruim zestig centimeter van Reagans dikke darm verwijderd nadat ontdekt was dat dit orgaan door kanker was aangetast. Treholt De Noorse politie heeft gisteren n 0 CYV| aUtpI drie personen gearresteerd die er lid. ÖIIHJIVIVCI van worden verdacht te hebben ge- probeerd de voormalige diplomaat ito vi norrkiVla Arne Treholt uit de gevangenis te V dil I1CI Uil IC laten ontsnappen. Treholt werd KUALA LUMPUR (RTR) - Twee zuela en Panama bevestigt'de Ni- minister-president Franz Josef -aguaanse regering dat "de acte St;.aus.s bl«ft b« e.en verdere ont- a 7 iuni het eniee document is Wlkkëhng van de kernenergie. De armee het nnrWhanhehnes,™. mim H00 Beierse afgevaardigden afgevaardigden het 50-ste CSU-partijcongres isten in Neurenberg verder opti- Centraal-Amerika veiligheidsvoorschriften voor kerncentrales en een onderzoek naar alternatieve energiebronnen. door Hans Hoogendijk De CSU-leden verlangen ook een beperking van het demonstratie- recht. Hoogtepunt was de rede van Strauss, die met het oog op de deel staatverkiezingen in Beieren in ok tober en de algemene verkiezingen in januari 1987 duidelijk maakte wat zijn CSU voor ogen staat. Strauss stelde dat er in Bonn geen alternatief is voor de regering van CDU, FDP en CSU. Strauss noemde de SPD-kanselierskandi- verleden jaar juni veroordeeld tot daat Johannes Rau "Johannes de 9.0 iaar wPPPns sninnnm» voor dp Ausiraiiers;zyn ae eerste wesiernn- 20 jaar wegens spionage voor de Sowjet-Unie en Irak. Onder de ar restanten zyn de broer van de oud diplomaat, Einar Treholt, en Egil Ulatieg, een journalist. De identi teit van onthuld, gen die in Maleisië de strop wacht gens smokkel van verdovende delen. Kevin Barlow en Brian Misleider". "Rau kan nooit de ab solute meerderheid halen bij de Bondsdagverkiezingen, zoals hij Chambers, beiden 28, zagen zater- beweert. Maar als de SPD de groot- dp1 dprdp1 'nrrpstant ETS* dag hun laatste gratieverzoek afge- ste party wordt, zal Rau zich door de derde arrestant is niet ,„Q„QT, wm vr. de Groenen laten kiezen", hielden wezen door een hof in Penang. Er is nog geen datum vastgesteld voor Rranri bun terechtstelling. crana Maleisië kent strenge straffen "et ging er zeer ontspannen Aanhangers van de extreem- voor handel in verdovende midde- «>e op dit jubileumcongres. Er Strauss en gastredenaar Helmut Kohl de CSU-aanhang voor. Het ging er zeer ontspannen aan Strauss en Kohl begroeten de schare aanhangers op het CSU-congres in Neurenberg. kunnen wensen? Hoogstens dat hij als er reden is om feest te vieren, e nuiuiaiiggio «tui u«- uamvviii VUU1 iicuiuvl Ui vciuuvciluc iLiiuuc- r n ivuiiiiuii vvviiotitiiuugotviio uat juj ul° L1 ivuuit 10 uiu icoob k vIC.1 uil, uu rechtse rabbijn Meir Kahane heb- len. Dood door ophanging is er ver- zeiis een oriei van Ronald Keagan 'altijd zo veel bijval uit Beieren laten we elkaar over en weer loven. -• -• Praten we meer met elkaar dan over elkaar, dan winnen we ge meenschappelijk". ben gisteren brand gesticht in de plicht voor iedereen die meer dan voor Strauss, die 25 jaar CSU-voor- kreeg. Kohl, die "na het nipte be- kantoren van het linkse dagblad Al 15 gram heroïne in zyn bezit heeft. er.i!:;!\eafari ,noemde ?trauss houd voor de CDU van de deel- Hamishmar in Haifa. Direct na de De twee Australiërs hadden toen brandstichting werden twee jonge- zij in 1983 werden aangehouden op YZ en bu besloot zyn ren gearresteerd. Zij zouden lid het vliegveld van Penang 180 gram pnf1 me.t de woorden ik ben er zijn van Kahane's Kach-partij. De in hun bezit. trots op jou als vriend te hebben' anti-Arabische rechtse extremist Tot dusverre zijn in Maleisië 36 Onder de tonen van de Beierse beschuldigt alle Israëlische media mensen opgehangen wegens ver- partijdig en links te zijn en hy heeft boden bezit van verdovende mid- herhaaldelijk gedreigd dat hij "wel delen. Nog eens 107 zijn ter dood eon goedgemutste Strauss aan zyn voor de journalisten zal zorgen" als veroordeeld, maar hebben beroep zijde, kwam eregast Kohl de zaal defileermars, geflankeerd door twaalf Zuidduitse schonen en met goedgemutste Strauss hij aan de macht komt. aangetekend. het voorste front staat Nedersaksen, een ontspan- nen en strijdbare indruk maakte bedankte de Beieren. "Zo stel ik mij de betrekkingen tussen CSU en CDU voor. .We hebben uitste kende kansen om de verkiezingen in 1987 te winnen. Laten we ge meenschappelijk strijden. Schel den we op elkaar als er reden is om te schelden, laten we feest vieren binnen. Wat had hij zich nog meer Vijandbeeld Beieren voorop. Dat was het motto van deze partijdag. De CSU regeert in de vrijstaat met een roya le absolute meerderheid en zelfs de grootste optimisten bij de SPD en de Groenen geloven niet dat daar (toto API bij de deelstaatverkiezingen in ok tober verandering in komt. Het gaat er dan ook alleen om hoeveel procent de partij van Strauss dit keer krijgt, want daaraan wordt zijn invloed in Bonn gemeten. Strauss en Kohl maakten ook duidelijk wat er in de lange aan loop naar de algemene verkiezin gen te verwachten is. Het wordt een keiharde verkiezingsstrijd. CDU en CSU lijken als centraal thema te kiezen voor het angst beeld van de "rood-groene chaos". Het vijandbeeld is duidelijk. Het radicale congres van de Groenen in Hannover, de gewelddadigheden in Wackersdorf en Brokdorf, het feit dat de SPD alleen met steun van de Groenen aan de macht zou kunnen komen, zijn de ingrediën ten voor de verkiezingscampagne. Strauss eiste een hard optreden tegen de wat hij noemde "wande lende burgeroorloglegers die van jaar tot jaar groter worden". "Deze linkse revolutionaire massa's van anarchisten en gewelddadige de monstranten worden een groot ge vaar als er niet hard wordt opgetre den", hield Strauss zijn aanhang voor. "Rechts zijn er gewelddadige narren, maar er bestaat daar geen revolutionair potentieel", aldus de Beierse minister-president, die de Bonner regeringspartner FDP ver antwoordelijk stelde voor het uit blijven van verscherpte wetten. In Augsburg was de Beierse SPD voor haar verkiezingscongres bijeen. De Beierse SPD onder aan voering van Karl Heinz Hierse- mann noemde als centraal doel dat de CSU onder de 55 procent komt en de SPD meer dan 35 procent haalt. "De CSU is in 30 jaar macht suitoefening zo arrogant en intole rant geworden, dat het hoogste tijd wordt deze partij in de politieke realiteit terug te brengen", zei Hiersemann. De sociaal-democraten hebben als centraal verkiezingsthema het ophouden met kernenergie. De Beierse SPD-voorzitter Schofber- ger viel Strauss op dit punt keihard aan: "Als Strauss steeds zegt dat een kerncentrale niet gevaarlijker is dan een fabriek voor fietsspaken en een week na Tsjernobil een on voorwaardelijk "ja' eist voor kern energie, dan zeggen wij dat deze oude staree en onverbeterlijke be- tonkop een algemeen gevaar is".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7