'Niemand durft op bureau te praten' Reportage Honderd jaar winning van zout uit de bodem PAGINA 6 MAANDAG 23 JUNI 1986 AMSTERDAM - Het kan in Amsterdam een hete zo mer worden. Die uitspraak is niet afkomstig van de weersvoorspellers in De Bilt, maar van de politie van het roemruchte bureau Warmoesstraat. Het personeel van dat bureau zegt niet langer opgewassen te zijn te gen de criminaliteit in de buurt. Chronisch personeel stekort. Met massale ziekmeldingsacties gaan ze in hun district actie voeren. „Laten ze gewoon zeggen dat de criminaliteit het hier gewonnen heeft van de politiek. Maar laat ons niet als puinruimers de straat schoonhou den". Nee, de wachtcommandant van Amsterdams meest bekende po litiebureau, de Warmoesstraat, zegt niks door de telefoon. De pers te woord staan is het werk van de politievoorlichter. Maar achter hem klinkt door de tele foon de kreet: „Schrijf maar dat het hier echt een klerezooi is. Van ons mogen ze allemaal het dak op". Er klinken nog wat van die afkeurende kreten. Een half uur later op de Zeedijk zeggen twee surveillerende agenten: „Je hoeft ook niet naar het bureau. Daar durft bijna niemand zijn mond open te doen uit angst om verlinkt te worden. Want dan worden ze meteen weer gepakt met een extra nachtdienst of een of andere rotklus". door Huub Klompenhouwer De politiemensen van het bu reau Warmoesstraat maken de indruk in ernstige mate over spannen te zijn. De motivatie is tot het nulpunt gedaald. De sfeer om te snijden. Een korps op de grens van een enorme inzinking. Onderbezetting, een toenemen de werkdruk en vooral een kort sluiting met de korpsleiding. „Dit gaat een heel hete zomer worden", zegt een van de agen ten op straat. Agenten die naam loos blijven. Te openlijk geuite kritiek kan bestraft worden met terugzetten in rang, inhouding van geld, of andere, disciplinaire straffen. Zeedijk Eerst een paar feiten op een rij tje. Drie jaar geleden alweer werd met veel tamtam het her stelplan voor de Zeedijk in de hoofdstad aangekondigd. De Zeedijk moest worden bevrijd van de drugsoverlast. De onder nemingszin voor dit oudste deel van Amsterdam was weer ont dekt. De bouw van een hotel op de kop van de Zeedijk en de aan koop van diverse inmiddels door de politie dichtgespijkerde pan den, zou de misdaad terugdrin gen. Het opjaag- en ontmoedi gingsbeleid van de politie had succes. De Zeedijk raakte met in zet van veel politiemensen ver lost van de ergste vorm van drugshandel. Voor het Amsterdamse ge meentebestuur was het pro bleem daarmee niet opgelost. De drugshandel werd weliswaar goeddeels van die Zeedijk ver dreven, maar niet uitgebannen. Andere buurten en steden kre gen de overlast. Een van die buurten die sindsdien in verhe vigde mate te kampen heeft met de drugsoverlast is de warme buurt van Amsterdam, het Wal- lendistrict. En net als de Zeedijk, waar nog steeds elke dag vrijwel constant drie tot vijf koppels po litiemensen van de Warmoes- straat patrouilleren, valt ook dit gebied onder hun hoede. Idem de winkelstraten Nieuwendijk en Damstraat. Daar bestaat de overlast niet alleen uit de handel in drugs, maar ook uit het balletje-balletje, een gemeen gokspelletje waar mee op straat toeristen voor hon derden guldens worden getild en dat gepaard gaat met zakkenrol lerij en bedreigingen. En ook het Stationsplein met de metro-in gangen behoort tot de probleem gebieden, waar de politie de han den vol aan heeft. Een ander feit is dat de Am sterdamse politie kampt met een tekort van bijna 650 mensen. Voor het bureau Warmoesstraat betekent dat een tekort van om en nabij de 50 politiemensen. Nog een complicerende factor: het Amsterdamse politiekorps wordt gereorganiseerd, waarbij decentralisatie het gezegende woord is. Veel specialismen van de politie worden ontmanteld, scheidslijnen tussen recherche en surveillance vervagen. Wijk teams gaan het gezicht van de politie bepalen. Binnen het korps heeft dit plan tot grote wrevel geleid. Door onderbezet ting is die reorganisatie - zeggen onder anderen de bonden - nau welijks uitvoerbaar. Sekstheaters Eigenlijk is het net een klein dorp, dat Wallengebied in het centrum van Amsterdam. Een krankzinnig veelzijdig dorp. Prostitutie en kerk, illegale casi no's en een Bhagwan-disco- theek, sekstheaters en hasjkof- fieshops. Een paar vierkante ki lometer groot, maar voor een groot deel van het toerisme ook het gezicht van Amsterdam. We treffen het. Mooi weer. Een middagje rondlopen op en rond om de Wallen. De wandeling be gint in de Damstraat, waar voor het pand van het Leger des Heils het eerste oploopje zichtbaar is. Balletje-balletje. Altijd strate gisch opgesteld, met een steegje als ontsnappingsroute. Vijf tot zes handlangers rondom de spe ler, die zo in het Nederlands dra ma terecht kunnen: gespeelde verontwaardiging als ze het ver keerde doosje aanwijzen en hon derd gulden kwijt zijn, quasi blij als ze het doosje kiezen waar dan inderdaad het balletje onder ligt. Het toegestroomde publiek moet de indruk krijgen dat het om een eerlijk kansspel gaat. En dan, als bij toverslag, wordt het kleedje waarop wordt gespeeld, opge rold en verdwijnen de spelers in de massa. De uitkijk heeft politie gesignaleerd. Rustig slenterend verschijnen er inderdaad even la ter twee agenten, die niet anders kunnen doen dan hun kuierweg vervolgen. Amper honderd meter verder op, bij de brug aan het begin van de Oude Hoogstraat, staat een groepje junks en handelaren. Er worden wat witte papiertjes uit gewisseld. Niet moeilijk om te zien dat er gehandeld wordt. Drie uitgemergelde meisjes, kin deren nog, zitten op de brugleu ning. Een uurtje later komen we twee van hen weer tegen bij de Lange Niezel, waar de heroïne- prostitutie zich voor een deel op houdt. De prijzen, variërend van 25 tot 50 gulden, zijn een doorn in het oog van de reguliere gast vrouwen van de Wallen. Op de Zeedijk komen we van de Nieuwmarkt tot aan het be ginpunt driemaal een koppel surveillerende agenten tegen. Ondanks de kromming van de straat is er geen moment dat die politie uit het zicht is. Niettemin zien we ook hier op onze korte wandeling toch nog een paar keer papiertjes en geld van eige naar wisselen. Via de Lange Niezel en de War moesstraat het Damrak overge stoken naar de Nieuwendijk. Op nieuw geconfronteerd, tot drie keer toe, met balletje-balletje. Politie in de Amsterdamse Warmoesstraat: onderbezet en ongemotiveerd. Politie Warmoesstraat onderbezet en ongemotiveerd Opnieuw blijkt dat de balletje balletje-spelers over een inge nieus waarschuwingssysteem beschikken. Terwijl er nog geen pet te bekennen is, verdwijnen de spelers spoorslags en pas eni ge tijd later verschijnt een vrou welijke agent met haar collega in beeld. „Wat we nodig hebben, zijn ei genlijk niet eens agenten, maar uniformen. Het preventief sur veilleren wat we doen is alleen maar ons gezicht laten zien en soms vort roepen". Het cynisme klinkt door als een van de agen ten wordt gevraagd waarom hij van dat rondslenteren nu zo overspannen raakt. „Als je een weekje hier op de Nieuwendijk en in de Damstraat hebt rondge lopen, ga je echt langs af. Als je een parkeerbon schrijft, krijg je het commentaar dat je de echte criminelen laat lopen en als je langs het ballelje-balletje komt word je openlijk uitgelachen als de boerelul die toch niet kan op treden". Een brigadier op het bureau Warmoesstraat: „Ik heb hier het staatje van de arrestanten die we nu te gast hebben. Daar zit een knaap bij die zeker al 128 delic ten op zijn naam heeft. Over een uur mag ie de straat weer op. Dan kunnen we er donder op zeggèn dat zqn eerste daad het kraken van een auto zal zijn'. Zijn 129ste. Het is dweilen met de kraan open. Als de politiek echt wil aanpakken hier, moeten ze zorgen dat ons werk ook wordt beloond. Balletje-balletje bij voorbeeld; pakken we ze, dan is de boete 250 gulden en dat heb ben ze binnen de kortste keren weer terugverdiend. Wij moeten nog meer optreden op straat. Doe je het niet, dan zqn je colle ga's de dupe. Alleen al vanwege het grootschalig politieoptreden bq de ontruiming in de Schaep- manstraat hebben we hier aan het bureau allemaal tien extra nachtdiensten kunnen opknap pen. Maar ze kunnen toch echt niet tot in de eeuwigheid teren op onze collegialiteit". Zomerplan Een noodmaatregel, zo wordt ook door de korpsleiding het zo geheten zomerplan voor het ou de centrum omschreven. Een noodplan waarbij van de agenten van net bureau Warmoesstraat verhoogde paraatheid wordt ge vraagd. Niet langer meer sporten in diensttijd, voor schiet-en ge- weldsinstructies is geen tijd meer en de vrije zaterdagen zul len moeten worden opgeofferd voor - betaald - overwerk. Want het aantal uren dat de straten en stegen in de binnenstad 'besur- veilleerd' moeten worden, is aan zienlijk uitgebreid. Herhaalde acties van buurtbe woners, zoals een telefoonblok kade van het stadhuis, het plaat sen van een heroïnespuit bij het Olympisch bloemenmozaïek en het volplakken van het stadhuis hebben wat dat betreft resultaat gehad. Een brigadier van de War moesstraat: „Dat zomerplan was notabene een plan dat door ons als brigadiers samen met onze chef is opgesteld. Maar dan wel uitgaande van een aanvulling met 50 man. Zo is het ook aan de korpsleiding gepresenteerd. Die heeft vervolgens met Van Thijn gepraat en de reactie was dat het een prima plan was, maar dat er geen 50 man bij zouden komen". „Ze hadden er een aardig theo retisch verhaal bij. Want we zou den bijstand krijgen van 25 ma rechaussees, 15 HPO'ers (afge studeerden van de Herziene Pri maire Opleiding) hondengelei ders, ruiters en de lokale unit. Dat klonk heel aardig en wij heb ben in het overleg gezegd: okee, we zullen proberen onze mensen hier aan het bureau zo ver te mo tiveren. Ook al zou dat niet van harte gaan, want die aanvulling is wel leuk, maar het verandert niks in het rooster. Dat blijft veel te zwaar". „De bom hier aan het bureau is pas echt gebarsten toen bleek dat het hele zomerplan alleen maar uitgevoerd kon worden als de sporturen van de collega's zouden vervallen en als er ook geen uren meer werden vrijge maakt voor de schietoefeningen en geweldsinstructies. Je kunt zeggen dat die twee dingen de bekende druppels zijn die em mers doen overlopen". 'Politiek faalt' „Wat de politiek (lees: Van Thijn en commissaris Valken - red.) probeert is ons voor het kar retje te spannen van hun poli tiek. Die heeft gefaald. Omdat er een hotel moet komen op de kop van de Zeedijk, moeten wij die buurt schoonhouden. Van Thijn krijgt dan de naam dat ie Am sterdam nieuw élan heeft gege ven. Dat wy met een sterk onder bezet bureau niet meer aan nor maal politiewerk toekomen, nau welijks nog een vrije zaterdag overhouden en helemaal murw geklaagd worden door de burge rij, dat interesseert ze niet. Vorig jaar dacht Van Thijn met 300 agenten en nog eens 80 collega's van andere districten de buurt hier schoon te vegen. Dat is dus falikant mislukt. Nu wordt er on der druk van de buurt datzelfde beloofd, maar dan met veel min der mensen. En zonder bijstand van de andere districten. Dan maak je niet alleen de motivatie van de politiemensen kapot, maar je belazert ook het pu bliek". Lijkt het zo op het oog allemaal onvrede met een overbelaste werksituatie, helemaal volledig is dat beeld niet. Op de achter grond speelt de reorganisatie van het Amsterdamse politiekorps heel nadrukkelijk mee. Het bu reau Warmoesstraat krijgt dan bijvoorbeeld drie wijkposten. Wijkagenten, tot dan toe ook wel de pastoraal werkers bij de poli tie genoemd, komen weer als ge woon hoofdagent of brigadier te werken. Een van de agenten op surveillance op de Zeedijk aan gesproken: „Je denkt dan dat sommige buurten er beter vanaf komen. Ze krijgen een vaste groep agenten toegewezen, die vooral op straat zullen zijn. En weet je wat er gebeurt? Die wijk posten komen zonder mensen te zitten, omdat ze bijvoorbeeld toch weer op de Zeedijk nodig zijn". Er is één lichtpuntje. Daar zijn alle partijen het wel over eens. Alle publiciteit rond bureau War moesstraat zal het pleidooi bij de kabinetsinformateur - meer dan 100 miljoen gulden voor het aan trekken van 1600 extra politie mensen voor de vier grote steden - onderstrepen. „Als ze dan ook nog wat doen om de mensen die we oppikken op straat, wat lan ger vast te houden, zijn we een heel eind verder", zegt een van de brigadiers van het bureau Warmoesstraat. DELDEN (ANP) - Het is dit jaar een eeuw geleden dat in de Neder landse bodem zout werd aange boord. Dat gebeurde op het land goed Twickel in Delden. De baron van Twickel liet naar goed drink water boren, maar er kwam zout houdend water te voorschijn. Het was zout dat zich 210 miljoen jaar geleden had afgezet, doordat het water van de Zechsteinzee ver dampte. De boring op Twickel heeft in Nederland tot een indus trie geleid die jaarlijks vier miljoen ton zout uit de bodem haalt en di rect aan bijna 4000 mensen werk biedt. Zoutziederijen Toen in Delden in 1886 zout werd aangeboord, telde ons land 50 zout ziederijen. Kleine ondernemingen, die ruw mijnzout invoeren. Tot on geveer 1500 haalden de zoutzieders in Zuid-Holland en Zeeland de wit te delfstof uit zouthoudend veen, het zogenoemde darinckdelven. Het voortdurend afsteken van het veen tastte echter het kustgebied aan met overstromingen als ge volg. Nadat in 1421 de St. Elisabeth- vloed heeft toegeslagen,werd het darinckdelven verboden. De zout ziederijen, ook wel zoutketen ge noemd, lieten hun grondstof daar na uitsluitend over zee aanvoeren. Zeewater werd gebruikt voor het oplossen van het ruwe zout. Om Nederland minder afhanke lijk te maken van import wilde de zoutzieder J.P. Vis uit Zaandijk zo snel mogelijk na de boring in Del den overgaan tot de winning van deze delfstof in eigen land. Toen in 1901 vlakbij de Nederlands-Duitse grens in het Duitse plaatsje Vreden ook zout werd aangeboord, ging Vis zijn plan voor een Nederlandse zoutfabriek verder uitwerken. Met zijn compagnon Kolff en de Dordt- se zoutzieder L. van der Minne be sloot Vis een proefboring te ver richten in Eibergen. De in 1903 uitgevaardigde Wet op de opsporing van delfstoffen stak daar een stokje voor: alleen de Staat mag delfstoffen opsporen. De Rijksopsporingsdienst boorde in 1909 naaf zout in Winterswijk en in 1911 in Buurse en Boekelo. Het bleek dat de bodem er vol mee zit. Voor Vis alle reden een. con- sessieaanvraag in te dienen voor de winning van zout. Bedreigd Maar de tyd blijkt daar in poli tiek Nederland niet rijp voor. Wan neer de Eerste Wereldoorlog uit breekt, loopt de import van zout uit Duitsland terug. De Nederland se overheid ziet nu in dat een eigen zoutwinning noodzakelijk is. De andere zoutzieders in Nederland voelen zich hierdoor bedreigd. Pas na veel politiek geharrewar neerpt de Tweede Kamer op 24 april 1918 de Wet ontginning zoutlagen bij Buurse aan. Op 14 juni van dat jaar doet de Eerste Kamer hetzelfde. De regering sluit een komst met de NV Nederlandse Zoutindustrie (KNZ) in Boekelo. Het bedrijf krijgt al bij het begin op 17 maart 1919 het predikaat "Ko ninklijk". Vis wordt de eerste di recteur van de KNZ. Samen met zijn broer heeft hij zich zowel tech nisch als financieel goed voorbe: reid op de zoutwinning. Als het be drijf in 1920 goed draait legt Vis zijn functie neer. De productie be draagt dan al zo'n 30.000 ton per jaar. Kristalliseren Het zout werd de eerste tijd ge wonnen door water in zoutlagen te leiden. Het steenzout, dat op zo'n ruim 500 meter diepte zit, loste hierin op. De pekel die zo ont stond, werd opgepompt, inge dampt en gezuiverd. Het indam pen van de pekel gebeurde de eer ste zes jaar in open zoutpannen bo ven een kolenvuur. Dit zorgde er voor dat het zout uitkristalliseerde en naar de bodem zonk. Gips en kalk kwamen aan de oppervlakte en werden verwijderd. Het zout werd uit de pannen geschept. Op schuin liggende schotten, waar mee de pannen gedeeltelijk waren afgedekt, liet men het zout uitlek ken. In wagentjes ging het naar een loods om verder te drogen. Sinds 1926 past de Nederlandse zoutindustrie het zogenoemde va- cuümprocedé toe. Dit maakt een grotere produktie mogelijk en ver bruikt minder energie. De va- cuüminstallatie bestaat uit vier ke tels, elk ongeveer 25 meter hoog, waarin gezuiverd pekel wordt ge leid. Stoom verwarmt de eerste verdamper. Hierbij komen grote hoeveelheden waterdamp vrij- Met behulp van deze damp wordt de pekel in de tweede damper verhit. Omdat de waterdamp een lagere temperatuur heeft dan het kook punt van pekel, gaat de druk in de tweede ketel iets omlaag, totdat de vloeistof opnieuw gaat koken. Dit herhaalt zich in de derde en vierde ketel, waarbij de atmosferische druk en dus het kookpunt steeds lager komt te liggen. Vanuit de ke tels wordt de verzadigde zoutop lossing naar continu draaiende centrifuges geleid. Hierin wordt het restant pekel van het uitge kristalliseerde pekel gescheiden. De winning van zout uit de Ne derlandse bodem had tot gevolg dat de zoutziederijen gaandeweg verdwenen. In 1967 ging de laatste over naar de KNZ, vanaf dat mo ment Nederlands enige zoutprodu cent. In het Twentse land verschenen in de jaren zestig door de groeien de zoutwinning steeds meer hou ten boortorens, waarvan het karak teristieke model bekend is van de KNZ-verpakkingen. Op dit mo ment wordt gebruik gemaakt van mobiele boorinstallaties. De boor torens zijn daarom - op enkele „souvenirs" na - vervangen door huisjes. Deze in Saksische stijl op getrokken huisjes kunnen ten be hoeve van de boorinstallatie van hun plaats worden gehaald. Crisis Als gevolg van de economische crisis maakte AKZO Zout Chemie in de eerste helft van de tachtiger jaren een moeilijke periode door. De organisatie werd zo gewijzigd dat het bedrijf de concurrentie met het buitenland weer aan kon. De sanering ging ten koste van 500 ar beidsplaatsen. Gedwongen ontsla gen bleven achterwege. Na een gunstig 1985 staat AZC er volgens de voorzitter van de directie, F. Collot d' Escury, financieel-econo- misch weer goed voor. Tegelijkertijd investeert de on derneming fors in apparatuur en dergelijke. Jaarlijks gaat het om ongeveer 100 miljoen gulden. Zo staat een ingrijpende vernieuwing van de zoutfabriek in Hengelo op het programma en breidt het be drijf zijn hoofdkantoor in deze stad uit. Op het gebied van energie wordt eveneens geïnvesteerd: een installatie voor wervelbedverbran ding in Hengelo en een warmte krachtcentrale in Delfzijl. Het zijn enkele van de activitei ten die er toe moeten bijdragen dat de Nederlandse zoutindustrie het ook op lange termijn volhoudt. Ne derland hoeft zich er overigens geen zorgen over te maken dat de bedrijfstak verdwijnt door gebrek aan grondstof, want er zit zoveel van het witte goedje in de onze bo dem dat het wereldverbruik voor minstens twee eeuwen kan worden gedekt. De toevallige vondst van het zout in de Nederlandse bodem is voor het vorig jaar in Delden geopende zoutmuseum aanleiding dit jaar van mei tot november een exposi tie te houden onder het motto „Ne derlands Zout 100 jaar oud". Opzet van de tentoonstelling is met docu menten, maquettes, foto's en teke ningen een overzicht te geven van hoe de zoutindustrie zich heeft ont wikkeld. Een bezoek aan het mu seum kan worden gecombineerd met een wandeling langs de plek van de eerste boring in de tuin van kasteel Twickel. Spreekverbod voor Ierse geestelijken De Ierse rooms-katholieke pries ter Padraig Standun mag van zijn bisschop niet meer in het openbaar over legalisering van echtscheiding in Ierland praten. Standun verklaarde kort voordat hij met een andere priester uit zijn bisdom in debat zou gaan dat aartsbisschop Joseph Cunna- ne van Tuam hem per brief het spreken heeft verboden. Een maand geleden kreeg de priester Pat O'Brien, die ook voor legali sering van echtscheiding is, van aartsbisschop Cunnane even eens een spreekverbod opge legd. Standun heeft onder meer een brief gepubliceerd in de Irish Ti mes waarin hij weerlegt dat alle rooms-katholieke geestelijken bij het referendum dat donder dag wordt gehouden zich tegen legalisering van echtscheiding zullen uitspreken. „Vele geeste lijken zullen voor stemmen en zullen argumenten van zowel voor- als tegenstanders eerlijk proberen weer te geven en aan geven dat mensen zelf hun me ning kunnen bepalen", aldus Standun. Hij voegde eraan toe geen te genstelling te zien tussen het prediken van het ideaal van een christelijk huwelijk en de aan vaarding van echtscheiding als een recht van de burger. „In feite zou legalisering van echtschei ding ons dichtbij een ideale si tuatie brengen waarin kerken opkomen voor de heiligheid en de onontbindbaarheid van het huwelijk en de staat op een ver antwoorde en realistische wijze zorgt voor hen die niet in staat zijn aan dat ideaal te voldoen. Als rooms-katholiek priester ben ik geheel en al voor verandering". Recordverkoop. In 1985 heb ben de honderd bijoelgenoot- schappen in de wereld 12,6 mil joen volledige bijbels verspreid, 600.000 meer dan in 1984. Nog nooit zijn er in een jaar zoveel volledige bijbels verspreid. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Wereldbond van Bijbelgenoot schappen. De verspreiding van de volle dige bijbel nam in de gehele we reld toe: in Afrika met 4,5 pro cent, in Latijns-Amerika met 24 procent, in Azië en Oceanië met 13 procent en in Europa met 0,5 procent. De bijbelgenootschappen zijn betrokken bij 544 vertaalprojec ten. In 360 gevallen gaat het om een eerste vertaling van de bij bel, in 150 gevallen om een nieu we, eigentijdse vertaling en in 34 gevallen wordt gewerkt aan de revisie van een bestaande verta ling. Minstens één boek van de bij bel is vertaald in 1829 talen, 21 meer dan in begin 1984. De gehe- le bijbel is nu beschikbaar m 29d talen, het nieuwe testament in nog eens 618 talen en minstens één bijbelboek in 918 talen. Ontslag Baeten. Het dagelijks bestuur van de '8-Mei-Beweging' betreurt in hoge mate het polari serende optreden waartoe de Ne derlandse bisschoppen blijkens het gedwongen ontslag van abt Ton Baeten hebben gekozen. Hij is door de bisschoppenconferen tie ontslagen als lid van hun be leidsadviescommissie (BBK) vanwege teksten die hij als voor ganger tijdens de eucharistievie ring op 8 mei jongstleden in Den Bosch bij de manifestatie 'Gelo ven bij het leven' gebruikte. In een reactie op dit ontslag laat de '8-Mei-Beweging' desge vraagd weten dat zij de bisschop pelijke maatregel niet alleen verstaat als een loochening van Baeten, maar ook van de '8-Mei- Beweging' zelf. Dit klemt eens te meer nu de maatregel van de bis schoppen elke innerlijke betrek king tot het door hen gewraakte voorgangersschap mist. Het beleidsplatform (bestuur) van de 'Beweging' zal zich in zijn vergadering van maandag 30 juni beraden op een nadere reactie op dit ontslag. Abonneetelevisie. De Raad van Kerken in Nederland over weegt deel te nemen in abonnee televisie door middel van de stichting Kiosk. Daarin heeft zich een aantal ideële organisa ties verenigd die belangstelling hebben voor het maken van pro gramma's voor abonneetelevisie. De stichting onderhandelt de ko mende tijd met kabelexploitan ten over het doorgeven van pro gramma's. Voor het eind van dit jaar zal de Raad een beslissing nemen of hij in Kiosk blijft deel- Een belangrijke factor daarbij zijn de kosten voor de lidkerken van de Raad, die op ongeveer twee miljoen gulden per jaar worden geschat. Volgens secre taris H. Verburg van de sectie publiciteit van de Raad van Ker ken in Nederland willen de ker ken het medium vooral gebrui ken om hun leden te informeren over gebeurtenissen binnen hun kerk. Ongehoorzaamheid. Gehoor zaamheid aan het geloof dwingt tot culturele ongehoorzaamheid als de huidige geseculariseerde en God vergetende cultuur de gerechtigheid ondermijnt. Dat betoogde dr.mr. A.W. Kist, oud- rechter en oud-bestuurslid van het hervormde vormingscen trum Kerk en Wereld, zaterdag in Utrecht tijdens de eerste lande lijke contactdag van het lande lijk missionair collectief Kist pleit voor een radicale ver nieuwing van de kerken. Hij wijst erop dat de westerse cul tuur weliswaar veel goede zaken heeft voortgebracht, maar deze vormen volgens hem geen com pensatie voor de „catastrofes van deze tijd", zoals hongersnood, werkloosheid, kernbewapening, secularisering van het geestelijk denken binnen en buiten de ker ken en uitbuiting van natuurlijke bronnen. Kist meent dat christe nen ongehoorzaam moeten wor den aan een cultuur die zulke ca tastrofes teweegbrengt en een hernieuwd geloofsgetuigenis moeten zoeken op basis van Gods woord. Gebruik ruimte. Paus Johan nes Paulus II heeft kritiek op de laksheid van politici om een goed gebruik van de ruimtetech nologie te bewerkstelligen. Hij roept regeringen op het vreed zaam gebruik van de ruimte te bevorderen. De paus sprak tot le den van de Pauselijke Academie van Wetenschappen die deelne men aan een symposium over de invloed die ontwikkelingslanden kunnen uitoefenen op het ge bruik van satellieten die onder zoek doen naar onder meer de toestand van de grond en woes tijnvorming. De hulpmiddelen van de we tenschap maken het mogelijk al le mensen in de wereld van voed sel te voorzien, aldus de paus. „Maar we moeten wel tot de con clusie komen dat in de politiek nog steeds de vaste wil ontbreekt een goed gebruik te maken van de technologische middelen waarmee U zich hebt bezigge houden", aldus de leider van de RK Kerk. Kernenergie. Het bestuur van de Reformierte Bund binnen de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) heeft zich uitgesproken tegen elk gebruik van kernener gie, ook voor vreedzame doelein den. In het gebruik en de verdere ontwikkeling van de atoomtech nologie uit zich volgens het be stuur een „gigantische zelfover schatting, die de geschapen grenzen van de mens en zijn feil baarheid negeert en daarom in tegenspraak is met het belijden van Jezus Christus". Ichthuswijk, Katwijk. De door de hervormde gemeente in Katwijk (Ichthuswijk) beroepen dr. G. Bos te Urk, brengt morgen een kennismakingsbezoek. Ge meenteleden kunnen Bos tussen 20.00 en 21.15 uur in de wykzaal de hand schudden. Nederlandse hervormde kerk Aangenomen naar Middelburg (toezegging): O. Elseman te Beemster. Gereformeerde kerken Beroepen te Doetinchem (als geestelijk verzorger in het Doe- tinchemse ziekenhuis: drs. L. J. van Gog te Puttershoek, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Bergen (Noord-Holland) (Hervormd-Ge reformeerd Samen op weg) (part time): mevr. A. H. Groenendijk, kandidaat te Amsterdam; Aangenomen naar Houten (Hervormd-Gereformeerd Sa men op weg): drs. S. L. van De venter te Frieschepalen/Siegers- woude. Gereformeerde gemeente Beroepen te Kortgene en te Nijkerk: G. J. van Aalst, kandi daat te Nieuw-Beijerland; beroepen te Nunspeet (voor zendingswerk Irian Yahya) en te Rhenen: P. van Ruitenburg, kan didaat te Zevenhuizen die het be roep naar Meliskerke heeft aan genomen en die bedankte voor Eindhoven, Enkhuizen, Ensche de, Kruiningen, Nunspeet (zen dingswerk Irian Yahya), Rhenen, St. Annaland, Vlissingen en Westkapelle.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6