actief in vrije tijd 'Kleine huizen voor de stad onmisbaar' urkse schatten dubbele primeur' tichting ijvert tien jaar voor behoud érHSSSS Eerste dag ruim 800 bezoekers Man rijdt vijf paaltjes omver Weer klachten over lawaai Jongen (4) en man (46) door verdrinking overleden Motorfietser breekt been Duo wegens mishandeling aangehouden Stijlvaste uitvoering studio Van Weerden !3 JUNI ILAAXDAG 23 JUNI 1986 LEIDEN i8Puur!'v J5IDEN - Ze zijn 'het zout in de pap', vindt de stichting Het Kleine Leidse Woonhuis: de :hap va™ 10nderden kleine pandjes in de binnenstad. Jarenlang zijn ze vergeten door gemeente en ijk: ze werden gesloopt omdat ze te klein en onbelangrijk werden bevonden of bleven harmonie jtaan zonder zich in veel aandacht te kunnen verheugen, terwijl ze ook geen plaatsje op de monumentenlijst van het rijk hebben kunnen bemachtigen. En dat terwijl ze een ligenlijk onmisbare schakel vormen in het aanzien van Leidens centrum. fi Iet tij is inmiddels enigszins ten roede gekeerd, niet het minst door id-West, komst van de stichting Het Klei- ie Leidse Woonhuis, die zich voor iet in stand houden van juist die deine woninkjes beijvert en dit jras^enaa aar ^et tweede lustrum viert. Veertien huisjes heeft de stichting gerestaureerd, een vijftiende komt binnenkort aan de beurt. door Simone van Driel koop ("Kleine pandjes zijn tiatiefneemster was Agaat Arends, die op het idee kwam nadat ze zelf een huisje aan de Narmstraat had opgeknapt. Deze operatie ging met zoveel problemen gepaard dat ze Brochure ;en onlangs verschenen bro chure worden de geschiedenis en de in die tien jaar behaalde resulta ten op een rijtje gezet. En vertellen onder anderen burgemeester Goe- ("Restauratie is avontuur"), - jjp-pn bewoners ("Ons krijgen ze hier niet f meer wee") en aannemersbedrijf Zo snel als de °Pnchting van de THerstel van oude stichtinB een feit was' z° lan6 was 19?6e opgericht nderhet motto jft»; Omdat de stichting 'geen pakhuis maar woonhuis'. Ini- nog niet kon bogen op bekendheid en in die tijd zelfs nog geen naam had, verliep het verwerven van kleine pandjes uiterst moeizaam. Uiteindelijk lukte het om een zeer bouwvallige woning aan de Uiter stegracht voor 2400 gulden van de gemeente te kopen, die in 1979 weer bewoonbaar was. Zwartepoort Het tweede project betrof vijf huisjes aan de Gortestraat in de Haver- en Gortbuurt. Deze waren zo verwaarloosd, dat ze bijna vanaf de grond moesten herrijzen. Van daar ook dat de gemeente aan slo pen dacht. De zeer vasthoudende bestuursleden kregen echter uit eindelijk hun zin: de huisjes moch ten blijven staan. Het resultaat: "Vijf bouwvallige krotten waren omgetoverd in vijf huisjes met fraai gerestaureerde gevels met daarachter een woonhuis dat weer helemaal van deze tijd is". En met genoegen wordt in de brochure melding gemaakt van het feit dat de gemeente in 1985, op initiatief van de vier restauratiestichtingen in Leiden, de restauratie van zes bouwvallige wevershuisjes in de Haverstraat ter hand nam. Twee maar net van de slopersha mer geredde, eeuwenoude pandjes lp TTaan de Orapjegracht ondergingen kamrJ f eV\wen9ude huizen aan de Oranjegracht ondergingen in 1984 een in 1984 een grondige opknapbeurt, o e opknapbeurt op initiatief van de stichting Het Kleine Leidse Even later gevolgd door zes wonin- |Hroonnuis (foto Fred Rohde) gen, gelegen rondom een binnen- Panden aan de Gortestraat, die 1 gerestaureerd terrein tussen de Uiterstegracht en de Middelstegracht. Twee daarvan zijn panden aan de Middelste- gracht, vier zijn piepkleine wevers- huisjes aan de Uiterstegracht. Sa men met zes nieuwe woningen vor men ze Leidens jongste hofje, dat een co-project is van de stichting en de stichting Centraal Wonen. Als opvallendste kenmerken van het 'Zwartehandspoort'-project worden genoemd de verwevenheid van oud- en nieuwbouw, de combi natie van eigen- en gemeenschap pelijk ruimte, de aanwezigheid van grote en kleine woningen en van koop- en huurhuizen. Het hofje wordt vrijdag om half vijf officieel geopend door voorzitter G.M. Scholten van de Landelijke Fede ratie 'Het behouden huis' en wet houder J.A. Peters van ruimtelijke ordening. Hogewoerd De stichting is nog lang niet aan haar opheffing toe, zo blijkt uit de brochure. Tal van oude pandjes in de binnenstad "vragen erom in ere hersteld te worden". Genoemd worden het gebied achter de Hoge woerd (Spilsteeg en Wielmaker- steeg) "waar een aantal wevers huisjes in een onbeschrijflijk slechte staat verkeert en een aan wakkerende zomerbries voldoen de lijkt om ze met de grond gelijk te maken". Voorts werkt de Leidse architect Taco Mulder aan een plan voor restauratie van een bouwval lig pand op de hoek Langebrug/ Schoolsteeg en wordt een pandje aan de Zuidsingel onder handen genomen. ubbers opent tentoonstelling Bij ijeut erhe ngh< 'e wJ Bos LEIDEN - Premier Lubbers heeft zaterdag tijdens een druk bezochte LEIDEN - De tentoonstelling 'Schatten uit Turkije' in het Rijks museum van Oudheden heeft gis teren ruim 800 bezoekers getrok ken. Zondag was de eerste dag dat de tentoonstelling voor het publiek toegankelijk was nadat deze zater dag officieel was geopend door premier Lubbers. Het museum verwacht dat er de komende maanden gemiddeld 1600 mensen per dag naar de ten toonstelling komen. Op het eerste gezicht is een bezoekersaantal van 800 dus een tegenvaller. Een woordvoerster van het museum wijst er echter op dat het schitte rende weer van gisteren ongetwij feld veel mensen naar andere be stemmingen dan het museum aan het Rapenburg heeft gedreven. "Al met al zijn wij niet ontevreden met het aantal bezoekers". bijeenkomst in de Pieterskerk de tentoonstelling 'Schatten uit Tur- kijë, ingericht in het Rijksmuseum van Oudheden, geopend. Een han deling werd hierbij van hem niet gevraagd; slechts verbaal verklaar de hij de tentoonstelling voor ge opend. Waarna hij, met een aantal Nederlandse en Turkse politieke autoriteiten in zijn kielzog, naar het Rapenburg toog om de schat ten te bekijken. In zijn toespraakje zei Lubbers dat het niet zo verbazingwekkend is dat Nederland de primeur van de rondreizende tentoonstelling heeft gekregen, gezien het feit dat Ne derland een van de eerste Westeu- ropese landen is waarmee Turkije al vroeg betrekkingen had. Sinds de negentiende eeuw bij voorbeeld is er uitwisseling op wetenschap pelijk en cultureel gebied. Desal niettemin is het volgens Lubbers een eervolle zaak dat ons land de tentoonstelling als eerste in huis hebben. Voor Leiden, zo zei hij, is het te vens een dubbele primeur omdat het voor deze stad de eerste keer is dat ze een tentoonstelling van der gelijke omvang kan ontvangen. En van een dergelijke internationale allure: Lubbers maakte de vergelij king met 'Goden en Farao's' en LEIDEN - Omdat hij even werd af geleid raakte een 39-jarige Leide- naar in de afgelopen nacht op de Langegracht de macht over het stuur kwijt: hij kwam op het trot toir terecht waar hij aan een mis lukte slalom begon. Vijf metalen paaltjes werden door hem omver gereden. De auto was aan de voor- en onderzijde beschadigd. LEIDEN - De politie werd in het afgelopen weekeinde veertien maal opgebeld door mensen die last hadden van geluidoverlast, een typisch mooi weer verschijnsel. Of zoals de politie het uitdrukt: in de ze tijd van het jaar heb je regelma tig knop-naar-rechts-weer. LEIDEN - In het AZL overleed za terdag de vierjarige Mark de Rid der; het kind was 's avonds om streeks zes uur bewusteloos naar de afdeling acute opname van het ziekenhuis gebracht nadat hij in een ommuurd privé-zwembad aan de Hoge Mors weg was gevallen. Samen met een aantal vriendjes was het kind op bezoek by z'n oma; hij woonde in een woonboot achter de woning. De politie heeft zaterdagmorgen omstreeks half negen het stoffelijk overschot van de 46-jarige M. Blan- kestein, woonachtig in de Noorder straat, uit de Zuidsingel gehaald. Omstanders waarschuwden de po litie. Volgens deskundigen mag worden aangenomen dat de man omstreeks twee uur 's nachts te water is geraakt. De oorzaak is on bekend. Het was in elk geval geen dronkenschap, aldus de politie. LEIDEN - Een 22-jarige motorfiet- sér uit Leiderdorp moest zaterdag avond omstreeks tien voor half acht naar het AZL worden ge bracht met een gebroken dijbeen nadat hij op de Lage Rijndijk tegen een 33-jarige Leidenaar was ge botst. Het ongeluk ontstond vol gens de politie toen de Leidenaar, die had gedronken, linksaf wilde slaan zonder achterom te kijken. De motorfietser die te hard zou hebben gereden, maakte een zweefduik van ongeveer dertig me ter, aldus de politie, en belandde in een tuintje. Zijn motor kwam tot stilstand tegen een geparkeerde auto die licht werd beschadigd. De fietser moest naar het AZL omdat, hij een aantal kneuzingen had op gelopen. LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks één uur twee mannen (19 en 21 jaar oud) aangehouden in verband met openlijke geweldple ging. Het tweetal was bezig in de Lekstraat een jongen in elkaar te slaan. De vechtpartij ontstond omdat het slachtoffer een meisje wilde helpen. Zij had ruzie met haar vriend, de 19-jarige, toen de jongen op de fiets langskwam. Er ont stond ruzie; na enige tijd werd (blijkens de lezing van de politie) de 19-jarige geholpen door een 21- jarige vriend. Het tweetal kreeg echter geen kans om de jongen helemaal in el kaar te slaan aangezien het slacht offer werd ontzet door drie man nen die in een auto passeerden. BENOEMING. Leidenaar dr. R.J. in 't Veld is gekozen tot vice-voor- zitter van het onderwijscomité van de OESO, de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ont wikkeling. In 't Veld is directeur- generaal voor hoger onderwijs en wetenschapschappelijk onderzoek van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Premier Lubbers luistert in het museum van oudheden naar uitleg bij de tentoonstelling 'Schatten uit Turkije'. De Turkse minister van cultuur, Tascioglu, houdt intussen zijn hand op een van die schatten (foto Fred Rohde) 'Het goud der Traders', twee ten toonstellingen die in Rotterdam zijn gehouden en die Leiden wel licht ook had kunnen bemachti gen, ware het niet dat het museum van oudheden met ruimtegebrek kampte. Om die reden heeft het museum in het verleden omvang rijke internationale tentoonstellin gen die het kreeg aangeboden, moeten weigeren. Nog voor hij er een blik op had geworpen, wist de premier zijn ge hoor, onder wie de ministers Brinkman en Van Aardenne, de Turkse minister van cultuur en tourisme M. Tascioglu en Tweede Kamervoorzitter Dolman, te vertel- len dat de schatten "uiterst fraai en mooi" zijn. "Een buitengewoon fascinerende verzameling nationa le schatten die kan worden be schouwd als een van de belangrijk ste cultureel erfgoeden in de we reld", zo zei hij. De premier toonde zich er ver heugd over dat de tentoonstelling wordt gesponsord door het Neder lands bedrijfsleven. "Het sponso ren van cultuur is heel aarzelend op gang gekomen. Dat dat toch kan leiden tot resultaten waar men trots op kan zijn, blijkt hier". Bowlen In het bowlingcentrum van Ho liday Inn begint op 3 september een bowlingcompetitie voor be- drijventeams. Het is de derde keer dat deze competitie, waar voor bedrijven zich nu al kunnen inschrijven, wordt gehouden. De deelnemers hoeven geen ervaren bowlers te zijn. De competitie duurt 30 weken. De wedstrijden worden telkens op woensdag ge houden van 17.15 tot 19.15 uur. Belangstellenden kunnen voor inlichtingen en inschrijving te recht bij Louis Petitjan, tel. 071- 315902. Bridge De bridgeclub ADG houdt in juni, juli en augustus weer haar zomerbridge-drive. Daar kunnen zowel beginnende bridgers als gevorderde spelers terecht. Er worden acht voorronden gehou den. Deze zijn telkens op woens dag om 19.45 uur in 't Parlement aan de Nieuwstraat 45. De voor ronden beginnen op 25 juni en duren tot en met 13 augustus. Woensdag 20 augustus wordt - zelfde tijd, zelfde plaats - de fi nale gespeeld. Belangstellenden kunnen zich een half uur voor de wedstrijd aanmelden. Postduiven Uitslag van de postduivenwed- strijd vanuit Troyes van de PV De Vriendenclub: 1: J.M. Turk; 2- 8: W. Vijlbrief; 3-4: F.J. Compier; 5-7: Th. Dongelmans; 6: W. Siera jr.; 9: W. Rietkerk; 10: A. Siera. Uitslag van de postduivenwed- strijd van de PV De Blauwkras: 1-9: R. Verhoogt; 2: B. Diersman; 3-5-7: C. Nieuwendijk en Zn.; 4-6: P. Landsbergen8: J. Rozier; 10: comb. v.d. Blom. Uitslag van de wedstrijd van uit Troyes van de PV De Snelvlie- ger: 1-3-5: N. Nievaart2-6-10: J. Groenendijk; 4-8: J. Schouten; 7- 9: F. Jansen. Uitslag van de wedstrijd van uit Troyes van de PV Leider dorp: 1: comb. Reyka; 2: E. Broug; 3-10: D. van Seggelen; 4-5: F. van Heusden; 6: T. Gijsman; 7: J. Knijnenburg; 8: H. van Laar; 9: J. van Laar en Zn. Uitslag van de wedstrijd van uit Bergen op Zoom van PV Lei derdorp: 1-2-4-8: P. Sloos3: T. Gijsman; 5: T. Heusden; 6: H. Flippo; 7-9: D. van Seggelen; 10: J. Knijnenburg. Uitslag van de wedstrijd van uit Troyes van LPC: 1-10: Van de Meer-Halewijn; 2: K. Ie Fébre; 3- 8: J. Staffelue; 4-5-6-9: P. de Haas; 7: F. Gijsman. Uitslag van de wedstrijd van uit St. Vincent van LPC: 1-2-3-7: J. Staffelue; 4: F. Gijsman; 5: C.J. v.d. Horst; 6: W.L. Onstenk; 8: K. v.d. Broek; 9: comb. Schouten/ Verhagen. Uitslag van de wedstrijd van uit Troyes van PV De Reisduif: 1-2-5-9: W. Kop; 3-8-10: F. Pen-, seel; 4: W. v.d. Hoogt; 6-7: N. de Groot en Zn. Uitslag van de wedstrijd van uit Compiègne van PV De Zwa luw: 1: P. Wissen; 2-6: H. v.d. Kooy; 3-5: J. Hoogervorst; 4-10 J. v.d. Kooy; 7-9: P. van Leeuwen; 8: comb. Brouwer-De Best. Uitslag van de wedstrijd van uit Troyes van PV Het Oosten: 1: b. van Putten; 2-3-6-9: R. v.d. Nieuwendijk; 4-5: comb. S en G; 7: H. van Klaveren; 8: G. Hen- drikse; 10: P. Juffermans. Uitmarkt Voor de Leidse Uitmarkt, die zaterdag 13 september in de Pie terskerk wordt gehouden, zijn nog enkele plaatsen beschikbaar voor standhouders en verenigin gen of groepen die willen optre den. Besturen van verenigingen kunnen zich nog tot uiterlijk 1 ju li inschrijven. Zij moeten zich wenden tot de Werkgroep Leidse Uitmarkt, Kloksteeg 16, 2311 SL Leiden, tel. 131518. ov donder- Computercursus Ouders op Herhaling begint in het nieuwe cursusjaar een cursus 'computer en tekstverwerker'. De ze cursus is speciaal bedoeld voor mensen die nog nooit met deze apparatuur zijn omgegaan. De cursus bestaat uit tien lessen die ongeveer twee uur per keer du ren. Wie slaagt, krijgt een certifi caat. Aanmelden kan telefonisch: 218118, vragen naar Mirjam of Chris. Vrijwilligers De Stichting Begeleid Wonen 'De Schakel' zoekt vrijwilligers. Deze instelling wil psychoso ciaal kwetsbare mensen de moge lijkheid bieden zelfstandig te le ren wonen in groepsverband. Daarbij is de hulp van vrijwilli gers en/of stagiaires nodig. Voor verschillende projecten zoekt de stichting die in Leiden en omge ving opereert, zulke mensen voor minimaal tien uur per week. In formatie: tel. 071-217311. LEIDEN - Er zijn balletscholen die vrijwel uitslui tend klassieke techniek leren; er zijn scholen die de nadruk sterk leggen op de nieuwere technieken als jazz- en moderne dans en aerobics. Bij dansstudio Chris van Weerden, gevestigd aan de Houtlaan op de grens van Leiden en Oegstgeest, wordt de aandacht keurig tussen beide verdeeld. Al moet meteen gezegd worden dat tijdens de leerlingenuitvoe ring dit weekeinde in de Leidse Schouwburg de klassieke pro- grammadelen het best uit de verf kwamen. 'La Vie Parisienne' vormde de ruggegraat van de uitvoering. Dit stuk van Offenbach is dankbaar materiaal voor balletscholen. Van Weerden maakte er een stijlvol en levendig ballet op, compleet met dames die poedel- tjes uitlaten in het park, met een juffer die wankelend het fietsen leert en een klassieke romance tussen een ober en een bloemen meisje, bezegeld met een handkus. Niet alleen de dansen, maar ook het stil spel op de achtergrond was keurig verzorgd, zodat er altijd wel iets was om naar te kijken. Opvallend was de licht nostalgische inslag, die in 'La Vie Paris- sienne' het meest duidelijk was, maar ook in de jazzdansen opviel. In 'La Vie Parisienne' werd zelfs door drie paren gestijldanst, ter wijl 'Le Jazz Hot' en 'Swing, swing, swing' een jaren twintig sfeer tje hadden. Van Weerden gaat daarmee in tegen de heersende trend, die Chorus Line en Absolute Beginners voorschrijft. De uitvoering was aanvankelijk aarzelend, maar werd gaande weg steeds beter, al bleven de gezichten van de meeste danseres sen op zwaar weer staan. Zowel wat uitvoering als choreografie betreft behoorde 'Secret Garden' tot de uitschieters. 'Broadway Rhythm' heette het slotnummer, dat aardig de sfeer van de uitvoering als geheel samenvatte. De meeste balletscholen kiezen voor een uitbundige finale met veel glitter en machtsver toon. Van Weerden eindigde in stijl: een tikje weemoedig en dro merig, maar stijlvast en met zorg en smaak aangekleed. ARIEJAN KORTEWEG

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3