Gigantische ravage in kern Wassenaar b Zes gewondendrie panden uitgebrand, schade zeker een miljoen REGIO LEIDEN MAANDAG 23 JUNI II U/ Agenda maandag Leiden Gebouw LWH/COC - Langegracht optreden de Leidse toneelgroep K wéh met het stuk Toverbal, 20.30 daarna de videofilm Music Loves de homoseksuele componist Tci kowsky. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, gem teraadsvergadering, 20 Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, fi driedaagse, starten vanaf 18 uur; V< schotens dartskampioenschap vana jon1 Warmond tijk: Irenestraat - buitenconcert harmonie ;taa de i Mathias, 19.30 dinsdag t ranemeni - iNieuwsxraat id, z,ort avondwandeltocht georganiseerd d !oed Wandelsportvereniging Zuid-West, g Ie k( tussen 18-19 uur. ne L' LVC - Breestraat 66, tafeltennist* iet i nooi, 20 uur. Restaurant De Posthof - Wassenaai weg, bijeenkomst Leidsch Ver. Postzegelverzamelaars, 20.15 uur. Bevrijdingskerk - schrijfavond Ami Êerei ty International, 19.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, f driedaagse, starten vanaf 18 u Verenigingen straks naar Fortgenssehool? VOORSCHOTEN - De Voorsch tense Wereldwinkel wil in het zoen 1986/1987 de activiteiten lat< sluimeren en vervolgens Fortgenssehool aan de Prins Ber hardlaan een plaatsje zoeken, men met de verenigingen die nog huizen in het voormalige Ro Kruis-gebouw. De Wereldwinkel kreeg in een plaatsje in een bouwkeet het Sir Winston Churchillplein, oplossing zou tijdelijk zijn, gesprekken met de gemeente verden niet het gewenste resul op. Zo vóelde de meerderheid B en W niets voor het Wereld' kei-idee om een prefabunit ro zetten in het centrum, bijvoorl langs het Ambachtspad bij Kost Aan de andere kant kon de orgi satie niet akkoord gaan met soort caravan die een plekje krijgen bij Openbare Werken lat de Koninklijke Marinelaan. Het 15.000 gulden kostende val zou te klein zijn voor vergi ringen en te veel uit het zicht Weinig aanlokkelijk voor een nisatie die ziet dat "niet alle actii teiten aanslaan" en te kam] heeft met een behoorlijke te: loop van het aantal bezoekers ii steeds bouwvalliger wordei keet, die voor 1 juli weg moet. Al met al hebben de hi tingsproblemen "een zware wist getrokken op de energie en de a» viteiten" van de medewerkend' die de meeste tijd en energie besl den aan de lopende activiteiten deze niet te laten stagneren. Wi neer zij bovendien bedenken op korte termijn geen oplossiii mogelijk is - buiten de rollende!^) kiezen zij voor een sabbatjaar. Mi dewerkers kunnen zich dan moj bezinnen en ideeën ontwikkeld voor de periode erna. DKD winnaar - toernooi in Leiderdorp LEIDERDORP - Het waterpol toernooi dat de Leiderdorpse ve eniging DKD hst afgelopen weel einde heeft georganiseerd is dru bezocht. Het warme weer lok veel publiek naar het zwembad D Does, waar tal van wedstrijden diverse poules werden afgewerk Bij de Bondheren ging organisatc DKD met de eer strijken. Bij d Districtheren en de Herenjeug won De Warande uit Oosterhou De vereniging ZVH uit Heerlerhe de was de sterkste bij de Kringhe Bij de Districtdames won De Wi rande, bij de Damesjeugd was Bo koop winnaar en bij Meisjesasp ranten MZV Baanders. Vier banden lekgestoken ZOETERWOUDE-DORP - een Opel Ascona die stond gepa keerd in De Zwaan in de Voge buurt van Zoeterwoude-Dorp zijl gisteravond de vier banden lekg stoken. Van de dader(s) ontbreei elk spoor. ^LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t'm vrijdag tussen 18.00 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941 maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur. Om beschadiaina door het puin dat bij de sloop van de gevel zou rondvliegen te voorkomen, werden diverse x pai^n in Schoolstraat dichtgetimmerd. (foto Fred Rohde» De ontploffing sloeg een groot gat m een naastgelegen pand. SUjpers nemen er een kijkje. (foto Fred Rohde) Dit bleef er over van de panden Schoolstraat 10 en 12. Eén rokende puinhoop dus. Het wrak op de voorgrond jas de wagen waarin de politie, gealarmeerd omdat een buurman een gaslucht rook, poolshoogte was komen emen. (foto. Holvast) Een bulldozer tracht het ergste puin van de pdhden Schoolstraat 10 en 12 te verwijderen, terwijl brandweerlie den nog wat nablussen. (foto Fred Rohde) (Vervolg van pag. 1) WASSENAAR - Een zelf moordpoging is vermoede lijk de oorzaak geweest van de hevige explosie en de brand in de Wassenaarse Schoolstraat, waarbij zater dag zes mensen gewond raakten, drie panden totaal uitbrandden en waarvan de schade zeker een miljoen gulden bedraagt. De 43-jarige bewoner van het pand waar de explosie plaats vond meldde zich gisterochtend op het politiebureau. De politie bekijkt, samen met de officier van justitie, of hij moet worden ver volgd. Zo lang het onderzoek nog in volle gang is, wil de politie het woord 'zelfmoord' nog niet in de mond nemen. Ook kan ze nog niet zeggen wat de oorzaak van de ont ploffing is geweest. Wellicht dat een waakvlam van een geiser als 'lont' heeft gefungeerd, waardoor het gas vlam kon vatten. Rond half twaalf zaterdagmor gen kreeg de politie telefonisch van de bewoner van Schoolstraat 10 te horen dat hij een doordrin gende gaslucht bij zijn buurman op nummer 12 rook. Twee man ging poolshoogte nemen. De deur van het pand was afgesloten en werd geforceerd. Het tweetal vond de bewoner buiten bewustzijn in zijn wponkamer liggen, sleepte hem naar buiten en legde hem voor zijn pand neer. Inmiddels kregen de twee agen ten hulp van een collega, die toe vallig in de Schoolstraat liep te» winkelen. Hij en een van de twee andere agenten renden meteen de woning weer binnen met de bedoe ling de gaskraan dicht te draaien. Eenmaal binnen hoorden ze boven hun hoofd een hevige knal. Waarop de twee naar buiten renden. Ze hadden het pand nog maar net ver laten of er volgde een tweede, nog heviger, explosie die de hele voor gevel uit elkaar deed spatten. In de regen van rondvliegend glas, stenen, latten en balken werd een van de agenten getroffen. Achteraf blijkt dat deze 31-jarige politieman er het ergst aan toe is. Zijn 25-jarige collega liep tweede graads brandwonden op, alsmede een hevige shock. Hü moest naar het Brandwondencentrum in Be verwijk worden vervoerd. De 36-ja- rige agent die in zijn vrije tijd was komen helpen, liep diverse brand-, schaaf- en snijwonden op in ge zicht en op armen en benen. Hij werd, evenals zijn eerstgenoemde collega, naar het AZL gebracht. De eigenaar van de wijnzaak, geflankeerd door zijn vrouw, doet zijn verhaal. Op het moment van de explosie stond hij in de deuropening van zijn zaak, tegenover het pand Schoolstraat 10. Wonder boven wonder ble ken zijn verwondingen mee te vallen. (foto Fred Rohde) Bij de explosie raakte verder de eigenaar van de wijnzaak, recht te genover het bewuste pand, ge wond. Hij hoorde de ontploffing, ging in zijn buitendeur staan en kreeg brokstukken tegen het hoofd. Ook hij moest naar het AZL worden overgebracht. Een fietser die net op dat moment langs het pand reed, onderging hetzelfde lot. Een buurman die in zijn tuin wan delde, bleef ongedeerd. Geluk De bewoner van het bewuste pand, die door de agenten op straat ws gelegd, was net voor de explo sie opgestaan en liep aan de over kant van de Schoolstraat. Dit is volgens de plitie zijn geluk ge weest; hij kon ongedeerd wegren nen. Wel klaagde hij over pijn in zijn arm. Ter controle werd de man overgebracht naar het Haagse Bro- novo-ziekenhuis, waar hij later op de dag werd ontslagen. De voor het pand geparkeerde politiewagen werd door de instor tende voorgevel totaal vernield. Direct na de twee explosies ont stond een hevige brand. De pan den Schoolstraat 10 en 12 brand den totaal uit. Het tegenoverlig gende pand, waarin de bistro was gevestigd, vatte spontaan vlam doordat de wind er het vuur naar toe joeg. Ook dit pand brandde he lemaal uit. De voorgevel van Schoolstraat 13, waarin een autos- puiterij was ondergebracht, werd zwaar beschadigd. Het pand dreig de aanvankelijk ook aan de vlam men ten onder te gaan, maar kon worden gered. De panden 8 en 14 liepen waterschade op. Ook moes ten de daken van deze twee pan den het ontgelden. Één vuurzee De dertig man sterke vrijwillige brandweer van Wassenaar, geassis teerd door twee Haagse wagens, bestreed het vuur met circa vijftien stralen vanaf het Plein, de van Zuylen van Nijeveltstraat, Achter- wég en de Berkheistraat. Rond half één kon het sein 'brand meester' worden gegeven en begon men met de nabluswerkzaamheden. Achteraf zegt brandweercom mandant Post dat de bezuinigin gen, die de brandweer de afgelo pen jaren hebben geteisterd, geen invloed op de bluswerkzaamheden hebben gehad. "Hier had een be roepsbrandweer niets méér kun nen doen. Het was gewoon één gro te vuurzee". In het algemeen zegt hij dat "Een beroepsbrandweer binnen een mi nuut ter plaatse is. De vrijwillige brandweer moet van huis komen. En meer zeg ik er niet over".' Politiewoordvoerder A. de Vos wijst gehoorde klachten van om wonenden - de ambulance zou te lang op zich hebben laten wachten ■- van de hand. "De eerste ambulan ce uit Den Haag kwam elf minuten na de oproep. Dat is een aanvaard bare tijd". De explosie eri de brand hebben voor een gigantische ravage in de kern van Wassenaar gezorgd. Op voorhand denkt men aan een scha de van zeker een miljoen gulden. De brandweer spreekt over "een van de grootste branden waarmee we ooit zijn geconfronteerd in Was senaar". Overigens betreft het hier de oudste kern van Wassenaar. De panden hadden nog net niet het predikaat 'beschermd dorpsge zicht'; ze lagen op de 'rand'. Brandweer en gemeentewerken begonnen zaterdagmiddag meteen met puinruimen. De rijbaan moest worden vrijgemaakt. Ook moest de gevel van het pand Schoolstraat 15 vanwege instortingsgevaar worden omgetrokken. Een karwei waarbij Het pand waarin tot voor zaterdag een bistro was gevestigd, brandde de drommen nieuwsgierigen op eveneens uit. Vanwege instortingsgevaar moest de gevel zaterdagmiddag veilige afstand werden gehouden, meteen worden omgetrokken. (foto Fred Rohde)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2