EIDSCH DAGBLAD 'Premies moeten omhoog' 695 JW DAGBLAD IN .EUR, DA' STAAT ALS EEN HUIS Zes gewonden bij brand in oude kern Wassenaar cznaig K Spaanse premier Gonzalez kan ook karwei afmaken In AZL drievoudige abortus bij vrouw zwanger van vijfling België haalt halve finale Vijf sociale fondsen vragen toestemming Schorsing gynaecoloog derde keer vernietigd BLOEMKOOL EN RUNDERTARTAAR Roethof wil serieuze aanpak criminaliteit m ANDAG 23 JUNI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38042 van strengere eisen voor het toe staan van een hormonale vrucht baarheidsbehandeling. Verder werpt het RPF-Kamerlid onder meer de vraag op of een der gelijke dodende ingreep eerder in Nederland heeft plaatsgevonden en of voor het aborteren van de drie embryo's de regels gesteld in de Wet Afbreking Zwangerschap zijn nageleefd. Leerling wil van mi nister Korthals Altes (justitie) we ten of deze aanleiding ziet tot rechtsvervolging over te gaan en, zo nee, waarom niet. De Belgische aanvoerder Jan Ceulemans schreeuwt het uit van plezier als hij ziet dat zijn kopbal onbereikbaar is voor de Spaanse doelman Zubizarreta. Toch zouden de Spanjaarden nog langszij komen. Maar met strafschoppen zouden de Belgen ten slotte de weg naar de halve finale vrij schieten. (foto afp> (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Door een publikatie in The Lancet', een gezaghebbend Brits medisch vakblad, is bekend geworden dat een team van het Academisch Ziekenhuis Leiden ruim een jaar geleden drie em bryo's heeft verwijderd bij een 34- jarige vrouw die zwanger was van een vijfling. Deze drievoudige abortus werd verricht in de tiende week van de zwangerschap. Daar na zijn er geen complicaties opge treden. De vrouw schonk een half jaar geleden het leven aan een tweeling. Volgens een woordvoerster van het AZL gaat het hier om een vry zeldzame operatie die voor zover ze weet nog nooit in Nederland is uit gevoerd. "Wel is in het verleden bij tweelingen waarvan er één mongo- loïde was, zoiets dergelijks ge beurd. Maar nog nooit in zo'n vroeg stadium en met zo'n succes vol verloop van de zwangerschap". Zowel medische als sociale rede nen gaven aanleiding voor deze operatie. Het echtpaar, dat al één kind had, zag erg op tegen de voor uitzichten om een vijfling te krij- ?n de artsen achtten de kans op een vroeggeboorte met alle ge volgen van dien of een langdurige opname van de vrouw heel groot. In goed overleg met het echt- aar, maar ook met collega's uit innen- en buitenland is toen be sloten om de zwangerschap ge deeltelijk af te breken. Ook de me dische ethische commissie van het academisch ziekenhuis was op de hoogte gesteld, aldus de woord voerster. In de tiende week zijn drie van de vijf embryo's met een naald in de hartstreek geprikt. De ingreep had volstrekt geen nadelige gevol gen voor de vrouw. Ruim 25 weken later kwamen er twee gezonde meisjes ter wereld. De artsen van het universiteits ziekenhuis hebben hun bevindin gen gepubliceerd in het Britse vak blad. Dr. Robert Winston, gynaeco loog in het Hammersmith Zieken huis in Londen, zei in een eerste reactie dat de in Leiden verrichte ingreep ongebruikelijk was, maar al eerder in verscheidene andere landen uitgevoerd. Volgens Winst- I on stelt de ingreep artsen voor een ("moeilijke ethische beslissing", omdat een zwangerschap van een vijfling zowel voor moeder als voor de kinderen grote gevaren ople vert. "De kans om alle baby's te £)e Schoolstraat in Wassenaar, zaterdag rond het middaguur. Rechts het gat dat de explosies en de hevige verliezen is buna 50 procent als je brand van de panden 10 en 12 overliet. Links het pand dat eveneens uitbrandde en waarvan de gevel later ingreep daarom als "volstrekt te vanwege instortingsgevaar moest worden omgetrokken. (foto Holvast) gaal en ethisch verantwoord". België: Klein Duimpje ver slaat de reus. PAGINA 11 Jesus Diaz: WK-ster in het zwart. PAGINA 12 Franse bondscoach Henri Michel na het bereiken van de halve finale: „Als we Brazilië kunnen verslaan, wie moeten we dan nog vrezen?". PAGINA 13 Vrouwen AAV'36 lijken veilig. PAGINA 14 Dubbele hockeyzege op Pa kistan. PAGINA 14 Knecht Lammertink slaat toe op Nederlands kampioen schap wielrennen. PAGINA 15 Senna wint Grand Prix van Detroit. PAGINA 16 Atletiekteams van Hol land en De Spartaan naar pro motie-poule. DEN HAAG (ANP) - Het ambtena rengerecht in Den Haag heeft de schorsing van een 54-jarige gynae coloog, die is verbonden aan het ziekenhuis Leyenburg, vanoch tend voor de derde keer vernietigd. Volgens de rechter heeft de ge meente, die de arts had geschorst, nog steeds geen argumenten aan gevoerd die een nieuw licht op de feiten zouden werpen. Het gemeentebestuur, dat op treedt namens de directie van het Leyenburg Ziekenhuis, heeft zich tot nu toe op het standpunt gesteld dat het niet verantwoord is de gy naecoloog weer patiënten te laten behandelen. Er zijn volgens de ge meente te veel verdenkingen van te ernstige aard tegen de arts. De zwaarste beschuldiging luidt dat hij zijn eigen zaad zou hebben ge bruikt voor kunstmatige insemina tie. Om het derde schorsingsbe sluit te steunen had de gemeente aan de rechter het oordeel overge legd van een hoogleraar-gynaeco loog. Die vond het op grond van het dossier tegen de omstreden arts raadzaam hem voorlopig bui ten dienst te stellen. DEN HAAG (GPD) - Vijf sociale fondsen - het zieken fonds, de awbz, aaw, wao en ww - zullen deze week aan ,L demissionair staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) *-»OUeilJK OngeiUK toestemming vragen voor een premieverhoging van in nri LPr-tnic totaal ongeveer 3 procent. "P IIUt> Volgens een woordvoerder van De Graafs ministerie zal de be- jjl NieUW Vennep windsman daarop echter niet kunnen ingaan, omdat hij nog be- zig is met het opstellen van de begroting voor 1987. Bovendien is de hoogte van de sociale premies onderwerp van beraad in de kabinetsformatie. Kamervragen Het RPF-Tweede-Kamerlid Leer ling heeft de regering vanochtend schriftelijk verzocht een onder zoek in te stellen naar het verwijde ren van de drie embryo's. Leerling wil van de ministers van volksge zondheid en van justitie vernemen of de inspecteur voor de volksge zondheid op de hoogte was gesteld van de ingreep. Volgens Leerling zou het gebeuren in Leiden aanlei ding moeten zijn voor het stellen Gasexplosie bij mogelijke zelfmoordpoging Zie onze advertentie op pag. 4 Oerlemans Hogewoerd 2 -hoek Gangetje r de te nemén maatregelen. Een van de agenten is met twee- i de uit elkaar spattende voorge- degraads brandwonden naar het r zich heen kregen. Een toe- Brandwondencentrum in Bever- (Van één onzer verslaggeefsters) wusteloos uit het pand slepen, senaarse politie gemeld. Hij wordt Meteen daarop volgden de twee wellicht vervolgd: de politie over- WASSENAAR - Zes mensen zijn explosies. De agenten vluchtten legt nog met de officier van justitie zaterdag rond het middaguur in de naar buiten, maar konden niet oude kern van Wassenaar gewond voorkomen dat ze de brokstukken geraakt door een gasontploffing e een hevige brand. Drie panden i de Schoolstraat brandden totaal vallig in de Schoolstraat winketen- wijk afgevoerd, zijn collega's met uit. Drie andere panden liepen flin- de agent die te hulp schoot, kreeg diverse (brand)wonden ke schade op. eveneens de volte laag. Oorzaak van de explosie en de De bewoner zelf heeft volgens de daarop volgende brand is vermoe- politie geluk gehad: op het mo- delijk een zelfmoordpoging. De be- ment van de ontploffing was hij al- wonervan een pand aan de School- weer overeind gekrabbeld en liep straat zou de gaskraan hebben hij aan de overkant. Academisch Ziekenhuis in Leiden. De explosie en de brand hebben een flinke ravage in de oude kern van Wassenaar aangericht. Brand- iep weer en gemeente zijn urenlang in de weer geweest om de ergste Leidse surfer vermist in Noordwiikerhout opengedraaid. De politie is echter Enkele seconden na de ontplof- brokstukken op te ruimen en de J nog volop bezig met het onderzoek fingen ontstond een gigantische gevel van het tegenover de ontplof- en wil over de oorzaak nog geen vuurzee, waarbij de wind de vlam- te woning gelegen, eveneens uitge- defïnitieve uitspraak doen. men naar de overkant van de staat brande, huis -om te trekken. Zij werd zaterdag om half twaalf joeg. Daardoor brandde oók het gewaarschuwd door een buurman, pand tegenover het geëxplodeerde die een sterke gaslucht had gero- huis totaal uit. ken. Toen twee politiemannen ter De bewoner van het bewuste plaatse kwamen, konden ze net de pand was aanvankelijk spoorloos, bewoner, een 43-jarige man, be- Gisteren heeft hij zich bij de Was- (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - Het zoeken naar de sinds zaterdagmid-. dag vermiste 16-jarige surfer C.E. Verbrugge uit Leiden is vanoch tend hervat op het Oosterduinse- meer in Noordwijkerhout. De jongeman is volgens de poli tie vermoedelijk tijdens het surfen onwel geworden. Zijn surfplank is wel gevonden. Zoekacties, waar aan onder meer werd deelgenomen door een politiehelikopter en een duikteam van de Leidse brand- r, leverden tot gisteravond niets op. „We kunnen voorlopig op geen stukken na zeggen wat er tegen het einde van dit jaar zal uitkomen", aldus de woordvoerder. Het is de afgelopen jaren vaker voorgeko men dat De Graaf een advies van een sociaal fonds om de premie te verhogen, naast zich neerlegde. Dat gebeurde meestal in het kader van het inkomensbeleid dat het ka binet van plan was te gaan voeren. Dat beleid werd dan neergelegd in de begroting. Het ziekenfonds wil een verho ging van 0,4 procent, waarmee de totale premie op 10 procent komt. Werkgevers en werknemers beta len van deze premie ieder de helft. Ook wordt er voorgesteld de pre mie van de algemene wet bijzonde re ziektekosten (awbz) te verhogen van 4,25 naar 4,51 procent. Deze premie komt geheel voor rekening van de werkgevers. Het Algemeen Arbeidsongeschiktheidsfonds stelt een premieverhoging voor van 5,7 naar 6,1 procent. Ook deze premie komt voor rekening van de werk gevers. De wao-premie, die eveneens volledig door de werknemers wordt betaald, moet volgens het fondsbestuur met een half procent omhoog. De werkloosheidsfond sen gaan ervan uit dat ww en wwv, die nu nog worden uitgekeerd door de gemeenten, op 1 januari 1987 worden samengevoegd in het ka der van de stelselherziening. Door dat op deze stelselherziening al een premievoorschot is genomen, zijn de reserves van dit fonds toegeno- HEERLIJK GEKRUIDE VERSE WORST Vrf KILO DEVLEESCHMEESTERS Leiden: 5-Meiplein, Codi Levendaai. NIEUW-VENNEP - De 21-jarige V. Byrne uit Dublin (Ierland) is za terdag dodelijk verongelukt op de kermis aan de Zuiderdreef in Nieuw-Vennep. Het ongeluk ge- men tot bijna 4 miljard gulden, beurde met een zogenaamde 'octo- Tqch is volgens het fonds een pre- pus', een kermisattractie met ar- mieverhoging van 1,1 procent no- men waaraan bakjes hangen, dig- a Door onbekende oorzaak kwam Het werkloosheidsfonds heeft de Ier, die bij de attractie werkte, eind van dit jaar een overschot van tussen een arm van de octopus en 3,6 miljard gulden. Volgens de be- het centrale middendeel terecht, heerders van dit fonds kan er de hij was op slag dood. eerste jaren op dit overschot wor- Onderzoek heeft uitgewezen dat den ingeteerd, waardoor met een het ongeval te wijten was aan men- kleinere premiestijging kan wor- selijk falen, de machine was in or den volstaan. de. Socialisten behouden meerderheid I MADRID (GPD) - Ondanks een verlies van achttien zetels heeft de Spaanse socialistische partij toch injecties van de bankwereld, die in Roca een aantrekkelijk liberaal al ternatief zag, wist Roca geen enke de absolute meerderheid behou- Ie zetel te bemachtigen. hou Van vier zetels steeg de coalitie isteren in Spanje werden ge- Verenigd Links, waarin de com- De PSOE, die in totaal 44 munistisch$ PCE een procent van de stemmen behaalde, staande rol inneemt, naar zag haar comfortabele meerder heid in het parlement slinken van 202 naar 184 zetels op een totaal van 350 zetels. De conservatieve Volkscoalitie, die bij het tellen van de eerste stemmen een forse nederlaag tege moet leek te gaan, herstelde zich De grote verliezer was de dissiden te ex-leider van de communisten, Santiago Carrillo. Hij verloor zijn zetel in het parlement. De verkiezingen toonden ook een opmerkelijke vooruitgang aan van de regionale groeperingen. In Baskenland zorgde de radicale later en verloor uiteindelijk slechts coalitie Herri Batasuna voor een één zetel. kleine revolutie. De partij, de poli- De grootste vooruitgang boekte tieke spreekbuis van de Baskische de CDS van ex-premier Adolfo terreurorganisatie ETA, steeg van Suarez. Geheel volgens de voor spellingen verveelvoudigde de CDS zijn aantal zetels van 2 naar 19, waarmee de CDS de derde par tij van het land is geworden. De grote verliezer was de andere partij uit het centrum, de Demo cratische Reformistische Partij van de Catalaan Miguel Roca. On danks de overvloedige financiële r 5 zetels. Dank zij de overwinning zal pre mier Felipe Gonzalez ook de ko mende vier jaar regeringsleider in Spapje zijn. Tegen middernacht, toen de resultaten al grotendeels bekend waren, prees Gonzalez zich gelukkig dat de socialisten hun werk af kunnen maken. Iets koeler Vannacht nog kans op een onweersbui en enkele mistbanken. Minimumtem peratuur rond 15 graden. Overdag pe rioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 24 graden. Matige wind, uit uitlopende richtingen. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: zonnig zomer weer, met tegen het weekeinde kans op een onweersbui. Middagtemperatuur rond 26 graden. Dinsdag 24 juni 1986 zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.04 uur; maan op: 00.07 uur, maan onder: 07.26 ter: 01.12 en 13.511 Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Bloemkool, -1 QQ per stuk J..*7Ö Rundertartaar, ,6.98 .500 g ,1SZ\ UTRECHT (GPD) - Scholen met ding wel is gebeurd, weinig spijbelaars en vroegtijdige Vorig jaar deed de commissie al schoolverlaters moeten daarvoor voorlopige aanbevelingen. Het beloning krijgen. Er moeten eindrapport is een aangescherpte 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. proeven komen met gedwongen afkicken, en buurtbewoners kun nen volgens het principe van het Engelse 'neighbourhood-watch' samenwerken met de wijkteams van de politie. Dat stelt de commissie Kleine Criminaliteit in het vandaag ver schenen eindrapport. Voorzitter Roethof pleitte er bij de overhandi ging aan minister Korthals Altes (justitie) voor dat de tientallen aan bevelingen in een nieuw regeerak koord worden opgenomen. Hij wil daarmee voorkomen dat het rap port uiteindelijk in een of andere la verdwijnt, zoals met voorgaande plannen voor criminaliteitsbestrij- versie van dat tussenverslag. Zo wil de commissie aan de subsidië ring van het betaald voetbal de voorwaarde koppelen dat de clubs een serieus supportersbeleid ont wikkelen. De verkoop van alcohol in stadions wordt daarbij vefbo- den. Voor 1987 en 1988 is 10 miljoen gulden extra nodig voor gemeente lijke projecten, de al beschikbaar gestelde 25 miljoen is ontoerei kend. De commissie wil via belas tingmaatregelen bier en wijn duur der maken, en frisdrank goedko per. Met dit extra geld wil de com missie dan weer een deel van de plannen betalen. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 per maand 22,70 pet hall jaar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 256,90 per kwartaal 67,45- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon: controle bezorging) !t Leidsch/Alphens Dagblad, n opsturen, kunt u ook ever

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1