Mm Rob Barel levert unieke prestatie Belgen massaal straat op Zijn moment, ons verhaal! Armour beste in matige golfstrijd Europees kampioen op halve triathlon Cricketteam van Ajax verliest sleutelduel 'De NSF kan beter opnieuw beginnen' Diepe droefenis in Spanje over uitschakeling Wij houden u op de hoogte LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 18 DO/ST MAANDAG 23 JUNI 198ffA_ ROZENDAAL (ANP) - Na een spannende strijd met John Woof is Donald Armour van de Hilversum- sche Golfclub gisteren in Rozen- daal voor het eerst in zijn loopbaan Nederlands profkampioen gewor den. Armour had voor vier ronden van achttien holes 299 slagen no dig, één minder dan zijn voor naamste belager. Met zijn overwinning verdiende de Brit, die in Nederland speelt en golfles geeft, 3.500 gulden. Wilfred Lemmens eindigde met 306 slagen op de derde plaats. Omdat hy de beste Nederlandse deelnemer was, kreeg Lemmens de Harlekijn-be ker. Simon van den Berg, tot giste ren nog derde op de ranglijst, ein digde als vierde in de matige strijd. Eindstand: 1. Donald Armour (Hilversumsche) 72 ho les in 299 slagen, 2. John Woof (Hoge Kley Leusden) 300, 3. Wilfred Lemmens (Stahl- berg) 306, 4. Simon van den Berg (Haag- sche) 309, 5. Bertus van Mook (Geysteren) 310, 6. Tom O'Mahoney (Noordwykse), Cees Renders (Toxandria) en Brian Gee (Groesbeek) 311, 9. Allan Saddington (Hil versumsche) en 10. André van Pinxten (Wittem) 316. Mafia bedreigt Voetbalrechter' TURIJN (AFP) - De Italiaanse ma- fioso maakt zich steeds meer zor gen om het onderzoek naar de in vloed van de 'Totonero' (de Ita liaanse zwarte toto) in de Italiaanse voetbalcompetitie. Gisteren ont ving onderzoeksrechter Guiseppe Marabotto een dreigbrief van een mafiabende uit Napels, die eist dat de ploeg van Diego Maradona niet in het onderzoek betrokken wordt. "Het gaat niet om Napoli, maar om de gevolgen voor u en uw familie", schreef de mafiosi in de brief. Vol gens de Italiaanse rechter is het niet de eerste keer dat hy en zijn familie in verband met het onder zoek bedreigd worden. Het is wel nieuw dat de bedreiging vanuit een speciale hoek komt. Felicitaties voor Rob Barel. die snel op de halve triathlon. unieke prestatie leverde. Niet e BRASSCHAAT - De Nederlander Rob Barel is in het Belgische Bras- schaat Europees kampioen op de halve triathlon geworden. De Vee- nendaalse atleet, die dankzij deze zege de titel overneemt van zijn ploeggenoot Peter Zyderveld, had voor de 1900 meter zwemmen, 90 kilometer fietsen en 21,1 kilometer lopen 3 uur 54 minuten en 31 se conden nodig. Barel had een voorsprong van meer dan tien minuten op de Belg Didier Volckaert, die tweede werd. Tom Diemendaal uit Eibergen ging na 4 uur 5 minuten en 49 se conden als derde over de eind streep. Doordat Gregor Stam en Ben van Zeist respectievelijk een vijfde en zesde positie bemachtig den won de Nederlandse afvaardi ging ook het landenklassement. De prestatie van Rob Barel is uniek te noemen. Nog nooit is een Europeaan erin geslaagd zo'n snel le tijd neer te zetten op een halve triathlon. Na zijn overwinning op de EK kwart-triathlon in het En gelse Mansfield betekende dit zijn tweede Europese titel in dit sei zoen. Al tijdens het zwemonderdeel legde Barel iedereen zijn wil op. Met een tijd van 24 minuten en 16 seconden was de Veenendaler als eerste uit het water, waarna hij zijn leidende positie niet meer afstond. Het fietsen werd door hem afgeraf feld in 2.14.53, wat neerkomt op een gemiddelde van meer dan 40 km/uur. Ook tijdens het afsluiten de looponderdeel noteerde Barel de snelste tijd: 1.15.22. Vrouwen meedong naar de Europese titel, bewees opnieuw een klasse apart te zijn in het vrouwelijke deelne mersveld. De eindtijd van Baker bedroeg 4.21.01. Ruim elf minuten na de winnares finishte de nieuwe Europese kampioene, de Britse Sa rah Koope. De Nederlandse Irma Zwartkruis veroverde een prima derde plaats in een nieuw Neder lands record: 4.36.24. Ze veroverde de bronzen medaille, doordat de ti telverdedigster, de Belgische Lie ve Paulus, werd gediskwalificeerd wegens het niet dragen van de ver plichte valhelm bij het fietsen. Door haar prima prestaties in dit seizoen ontving Zwartkruis een uitnodiging voor een internationa le kwart-triathlon in Japan, op 21 juli dit jaar. Na haar geslaagde con frontatie met de Europese top kan de Nederlandse zich daar gaan me ten met enkele Amerikaanse top pers. Carla Krauwel - Terwijl haar concurrentes el ders aan de start verschenen won Carla Krauwel in Vlaardingen een Superprestige wedstrijd. De Noordwijkse, vorige week noj winnares in Bodegraven, noteerde een eindtyd van 4 uur en 4 minui ten. Bij de heren won Jaap van dei Berg voor Cees van Loon ei chel de Maat. Van den Berg's eind tijd was 3 uur en 25 minuten. - Henry Kiens schreef in een tijd van 1.57.13 de triathlon van Haaf ten op zijn naam. De Groningsj student bleef Matthys de Koninj anderhalve minuut voor. Bij di vrouwen ging de zege naar Marjai Kiep in 2.20.41. - In IJmond gingen Peter Vege» en Cora Vlot als eerste over de fiJ nish. Hun tijden waren respectie velijk 2.13.32 en 2.35.38. - De vierde superprestige wed-, strijd werd in Leeuwarden gehou» den en leverde een overwinning op voor Mark Koks uit Heerenveen 2.00.26. Dini ten Kate was de snel* ste vrouw: 2.28.08. - De halve triathlon van Voor! hout werd opnieuw gewonnen door Ronald Warmerdam. Op dé *wart editie ging Fred Berg met de sege naar huis. Hun winnende rindtyden waren 4.53.00 en 2.48.00; RENE VAN DER HARST AAI Bij de vrouwen was er opnieuw geen concurrentie voor Erin Ba ker. De Nieuwzeelandse, die van wege haar thuisbasis uiteraard niet DEN HAAG (ANP) - Volgens een externe rapportage is de beeldvor ming van de Nederlandse Sport Federatie zo ongunstig, dat beter opnieuw zou kunnen worden be gonnen. Voor een organisatie met meer dan 130 medewerkers, die ge durende 25 jaar leiding en richting heeft gegeven aan de georganiseer de sportbeoefening in Nederland, mag dat een kras oordeel worden genoemd. De vraagstelling van de onder zoekers was gericht op de zwakke punten in de organisatie en de ant woorden waren dienovereenkom stig. In het rapport: "De NSF moet, maar anders van het Bureau Twijnstra-Gudde, dat op aandrang van de algemene ledenvergadering is uitgebracht, wordt op basis van interviews het beleid van de koe pel-organisatie onvoldoende ge noemd, de structuur versnipperd en de activiteiten passief, theore tisch achterhaald en ongestructu reerd. Volgens het rapport dienen de leden, die gezamenlijk de NSF opnieuw inhoud geven aan de identiteit van de sportfederatie. "Feitelyk dienen zij de NSF opnieuw te stichten", zegt het rapport letterlijk. Het zeventien leden tellende be stuur van de NSF is het met de kri tiek eens en vindt ook dat er veran deringen moeten worden aange bracht. In tegenstelling tot de on derzoekers wil men in meerder heid een doelmatiger en bedrijfs matiger functioneren, en een her verdeling van taken en functies van de beide NSF-vestigingen in Den Haag en op Papendal. Deze meerderheid wil echter niet - zoals aanbevolen - de NSF "opnieuw constitueren". Een belangrijke minderheid wil dat wel. LEIDEN - De voor de onderste plaatsen van de Eerste Klasse zo belangrijke cricketontmoeting tus sen het Voorburgse VCC en Ajax is voor de Oegstgeester cricketters slecht verlopen. Ajax bezet nu de laatste positie met een achterstand van 4 punten op VCC. In het zonovergoten Voorburg mocht Ajax, na de verloren toss, als eerste het wilgehout hanteren. De opening was ditmaal vrij rede lijk, voornamelijk dankzij captain Danny Eldering die met 25 runs daarvoor een goede basis legde. Dirk-Jan Rijks werd te snel ge bowld, zonder tot enige score te kunnen komen (45 voor 3). Vlak voor lunch liet de goed battende Mark Verbeek (37) zich verschal ken, 92 voor 4. Met uitzondering van Erik Sprayt (34) kon Ajax daarna niet tot een uitbundige slot' prestaite komen, via 120 voor 6 werd het in de 50e over 155 all out Het batten van de gastheren zonder meer goed te noemeii Reeds van het begin af aan werden de openingsbowlers De Wit eri Brouwer aangepakt, zodat de eer ste VCC-runs snel gescoord wei> den. De Wit nam wel de eerste tweë wickets (45 voor 2). Van de overige bowlers had alleen Frits de Jongh vervolgens nog enig succes (3i 40 in 12 overs), maar via 114 vc en 125 voor 5 kon VCC zonder der wicketverlies de buit binnen halen. De Wit 2-39 in 12 overs. A.s. zondag om 11 uur speelt Ajax thuis tegen Hermes DVS. BRUSSEL (GPD) - In Belgiè is het succes van de Rode Duivels tegen Spanje zondagnacht op zuideuro- pese wijze uitbundig gevierd. Dui zenden mensen gingen om half drie, nadat de strafschoppenserie de beslissing had gebracht, de straat op. Auto's reden toeterend door de straten. In de Brusselse binnenstad - die tot half drie een uitgestorven in druk had gemaakt - verzamelden zich enkele duizenden mensen die schreeuwend en lawaai-makend door de straten trokken. De grote lanen in het stadscentrum zaten binnen de kortste keren vol met rij en auto's vol juichende mensen. Opmerkelijk was dat zelfs in de buurt rond het Zuidstation, waar veel Spaanse immigranten wonen, werd feestgevierd. Hetzelfde beeld deed zich in andere Belgische ste den voor, zoals in Antwerpen en Leuven, waar op de Oude Markt zo'n drie- tot vierduizend mensen in spreekkoren vooral de held van de wedstrijd, doelman Jean-Marie Pfaff eerden. De festiviteiten liepen in Leuven zo uit de hand dat de politie moest optreden om de dronken studen ten tot de orde te roepen. In elk ge val zijn vanmorgen tienduizenden Belgen, zo niet meer, te laat en met slaperige ogen op hun werk ver schenen. De Belgische kranten besteed den in grote koppen aandacht aan de zege over Spanje, ook al zijn de wedstrijdverslagen beperkt, gezien het late tijdstip. Le Soir zegt dat 'een nieuw mirakel is volbracht'. De Rode Duivels worden door de Brusselse krant 'schitterend in col lectiviteit en wilskracht' genoemd. De Standaard beschrijft het team van Guy Thijs als 'nu al de sensatie van de wereldbeker 1986'. En vol gens La Derniere Heure 'gaat het mooie avontuur van de Rode Dui vels maar door en wordt meer en meer verbazingwekkend'. De krant schrijft dat de wedstrijd te gen Spanje nooit de dramatische en uitzonderlijke intensiteit haalde van de wedstrijd tegen de Sovjet- Unie, die door de Belgen met 4-3 werd gewonnen. 'De Rode Duivels hebben niet hun beste wedstrijd gespeeld', concludeert de krant, 'maar zij hebben zich tot het einde verzet, zonder in paniek te raken'. Het Laatste Nieuws zegt dat vooral Jan Ceulemans, na zijn doelpunt, zijn ploegmakkers sti muleerde tot een strijd op leven en dood. 'Hoewel er voetbalkundig weinig pret aan te beleven viel, ging de spanning met de minuut toch steil de hoogte in'. Alle kran ten zijn het er over eens dat doel man Jean-Marie Pfaff een glansrol vervulde, niet alleen door het stop pen van een strafschop, maar door zijn optreden in de hele wedstryd. De andere uitblinker was volgens de bladen spits Nico Claesen. Spanje Diepe droefenis in Sparye over de uitschakeling in de kwartfinales tegen België. Na de opkikker van Jean-Marie Pfaff viert de overwinning met Belgische supporters, (foto woensdag tegen Denemarken zag eigenlijk heel Spanje zyn nationale selectie al in halve finales. Een wa penfeit, waar het Spaanse elftal voor het laatst in geslaagd was bij het WK van 1950 in Brazilië. Maar de Belgen verstoorden gisteravond wreed de Spaanse droom. 'Naar huis' huilde vanmorgen het groot ste sportblad AS op de voorpagina. Voor AS was de eliminatie het ge volg van drie essentiële oorzaken: de afwezigheid van de geschorste Goicoechea in de defensie, de late wissel van Eloy voor Julio Salinas en het optreden van de Oostduitse scheidsrechter Kirschen. Het andere grote sportblad AS legde zich berustend neer bij de 'nederlaag in de loterij van penal ties'. De Spaanse selectie viel vol gens Marca met ere en streed als een leeuw. 'Het geluk liet ons in de steek op het moment dat Spanje dat het meest nodig had. Maar on danks de uitschakeling heeft Span je in Mexico meer dan voldaan'. Het katholieke dagblad Ya schreef de uitschakeling voor een belang rijk deel toe aan onderschatting van de Belgen. 'De omstandigheid van het favoriet zyn heeft Spanje meer schade berokkend dan we aanvankelijk gevreesd hadden'. Het Madrileense blad El Pais wist ondanks de teleurstelling toch nog de loftrompet te steken op het Spaanse elftal. 'Spanje bewees in overvloed waarom de selectie in Mexico de rode furie werd ge noemd'. Maar het uitblijven van succes schreef El Pais voor een groot deel toe aan de haast om maar het doel van Jean Marie Pfaff te bereiken. Voor ABC tenslotte was de uitschakeling volledig on verdiend. 'Maar in Puebla stortte de adelaar neer', verzuchtte het blad, 'net zoals de naam van het stadion Cuauhtemoc al voorspel de'. Engeland De Engelse kranten reageren vrij gelaten op de uitschakeling van het nationale elftal door Argenti nië. Hoewel er algemene ontevre denheid is over het toekennen van de 'handgoal' van Diego Maradona, is men voor de rest zeer lovend over het Argentynse wonderkind, dat er in zijn eentje in slaagde de ploeg van Bobby Robson op de knieën te krijgen. 'Maradona scha kelt Engeland uit' opent The Times dan ook op de voorpagina. En de Daily Mail vindt dat Engeland is 'Verslagen door de Magische Man'. Geen twijfel over de voetbalcapaci teiten van Maradona, die de Engel se verslaggevers alle superlatieven uit de kast heeft doen halen met zijn tweede doelpunt. 'Met zijn ma gische voeten omspeelde hij ver schillende Engelse verdedigers en rondde af op een manier die zijn weerga niet kent', aldus weer de Daily Mail. The Guardian om schrijft Maradona als een, geheel in de sfeer van de Falkland-oorlog, wandelende tijdbom: 'Hoe moetje zo'n speler aanpakken', zo vraagt de krant zich af. 'Hem neerhalen staat gelyk aan het in je hand ne men van een op scherp staande granaat, omdat hij toch altijd weet door te dringen tot het zestien-me- tergebied. Maar wanneer je hem laat lopen is het ook niet goed, dat bewees de kleine wel bij zijn twee de doeltreffende actie. Hoe je het ook doet, het resultaat is altijd ex plosief en in het nadeel van de te genstander'. West-Duitsland Enthousiasme maar ook kritiek. Deze twee elementen zijn in de meeste Westduitse verslagen over de wedstrijd West-Duitsland-Mexi- co terug te vinden. De Frankfurter Rundschau schijft onder meer: 'Twee uur nadat de Fransen via strafschoppen als eersten de halve finale bereikten, volgden de Duit sers met een enscenering die welis waar bij lange na niet hetzelfde ho ge niveau had, maar die op het ge bied van spanning, inzet, atmo sfeer en afloop niets onder deed. Wat imponeerde was de moraal en de strijdlust van de spelers. Voor het eerst was duidelijk te zien dat de spelers naar elkaar toe zijn ge groeid'. De Suddeutsche Zeitung stelt dat de 'typisch teutoonse deugden' de zege hebben opgeleverd. De krant schrijft dat de partij alleen op het gebied van de spanning we reldniveau was. „Het gebrek aan klasse werd enigszins gecompen seerd door de ongemeen hoge spanning'. De Bonner General Anzeiger: 'Het droomdoel is al bereikt. We zitten in de halve finale'. Ook deze krant constateert dat de wedstrijd niet in de schaduw kon staan van Frankryk-Brazilië: 'Het was beslist niet zo prikkeland als champagne wat Beckenbauers mannen lieten zien', schrijft het blad doelend op de champagneflessen die na de winst werden opengetrokken. Die Welt schijft boven zijn com mentaar: ,We hebben gewonnen'. 'De voetbalsport maakt de Duit sers een, zelfs over de Muur heen'. Het blad schrijft dat de Duitse de ling een werkelijke eenheid onmo gelijk maakt. 'Daarom moet het be wustzijn van een nationaal saam horigheidsgevoel zich rond andere kernen vormen. En de sport be wijst zich hierbij als verbazingwek kend integratiemiddel, in ieder ge val zo lang wij winnen'. De boulevardbladen Express en Bild bedanken met enorme kop pen doelman Toni Schumacher. Bild heeft het niet alleen over de 'waanzin-nacht', maar stelt ook dat de finale 'erin zit'. Over de rol van Schumacher zijn alle bladen posi tief, maar Bild maaakt het wel heel bont met de kop: 'Toni met af standsbediening. Twee keer vloog hij de goede kant op'. Kritiek alleen van oud-voetballer Paul Breitner, die in Bild via een eigen column Beckenbauer voort durend instructies geeft. Dit keer: 'Geef Hoeness hoge voorzetten, of laat hem buiten het team'. Frankrijk L' Equipe' noemt in een kop over zijn hele eerste pagina de Franse overwinning op Brazilië afgelopen zaterdag 'le> foot du bonheur'. En met 'bonheur' bedoelt het blad niet dat de Fransen geluk zouden heb ben gehad, maar doodeenvoudig dat ze gelukkig zijn. Overigens vond het lijfblad van alle Franse sportenthousiasten 'de wedstrijd zo fantastisch dat ze geen overwon nene verdiende'. De verslaggever in Guadalajara kondigt overigens in l'Equipe' van maandagochtend een nieuw 'dra ma' aan en dat wordt dan 'het werkelijke drama, namelijk de eventuele situatie waarbij Frank rijk niet als bekerwinnaar in Mexi co uit de strijd zou komen'. Dezelf dejournalist voorspelt dat de Fran se ploeg met de Duitsers niet veel moeite zal hebben: 'geef ze Venus of desnoods Mars en ze zijn nog in staat te winnen want de wind van de historie waait hen in de rug en drijft hen naar een meedogenloze toekomst van geluk en succes'. Het Parijse dagblad 'Libération' vult zijn maandageditie yoor een groot deel met verslageri over de treurige toestand waarin de Brazi lianen zich na de Franse overwin ning bevinden. 'Een uur na de wedstrijd staart een eenzame sup porter hoog boven in het stadion in de verte en hij huilt zo hard dat zijn lijf schudt van de tranen'. En 'Libé ration' schrijft in zijn kop boven de verslaggeving uit Guadalajara: „Niemand zou hebben gehuild als Brazilië gewonnen had. Toch heeft de overwinning van zijn equipe heel Frankrijk doen dansen van plezier". In de meeste grote Franse steden veranderde het stille straatbeeld inderdaad meteen na de Franse overwinning in een kermis van toe terende auto's en juichend in bo men klimmende supporters van het Franse elftal. De 'Figaro' meldt een uitspraak van Pele die liet we ten deel te hebben genomen 'aan een van de beste wedstrijden in de geschiedenis van het voetbal en ze ker de grootste sinds het begin van de Mundial'. En ondanks zijn ver lies ziet Pele voor Brazilië toch een grote toekomst: 'zeker met een speler als Julio Cesar*. Hèt moment waar iedere sporter voor vecht. De overwinning, via een prima samenspel in het team, het uitschakelen van de tegenstander of het overtreffen van jezelf. Zijn moment, ons verhaal. Onze journalisten zijn erbij. Alert op een goed verslag van de wedstrijd, alert op de ontwikkelingen in de sport, alert op de achtergronden die zo bepalend zijn voor een topprestatie. Als u niets wilt missen neem dan 'n abonnement. Gewoon even de bon invullen en opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden of bel 071-144941. Ja, ik wil uw krant. 7 weken op proef voor ƒ25,- Kwartaalabonnement 67,45- Ik krijg hem eerst twee weken gratis. Naam Adres Postcode (B7) "EST

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 18