Afwachten, en dan toeslaan. Fluitconcert voor kampioen Hage-dynastie krijgt vervolg Richard Ippel mag gewoon niet winnen Lammertink wint saai NK Titel Talen omstreden Nu Heieen aan de beurt Sergeant in België eerste MAANDAG 23 JUNI 1986 GEULLE (GPD) - De zwakte van zijn ploeg in de beginfase van het Nederlands kam pioenschap was uiteindelijk de krachtbron van Jos Lammertink. Net als Nico Verhoe ven, de nummer twee van de titelstrijd, was hij als eenling vertegenwoordigd in een flinke kopgroep die al na vijftig kilometer het peloton verliet. Afwachten en de andere teams laten werken, was daardoor hun logische opdracht. Volkomen uitgeblust staart Frank Kersten naar de geheven vuist van zijn ploegmaat John Talen. De verliezer en de winnaar. (foto anp» GEULLE (GPD) - De tijd dat de aanval de meeste garantie op suc ces biedt, vindt ook in het wieler- peloton gaandeweg minder weerklank. De durfals krijgen steeds vaker het lid op de neus voor hun 'onbezonnen' daden. De behoudende krachten zien hun ge reken op de fiets veelal beloond met fraaie successen. Het Nederlands kampioenschap voor amateurs in het Limburgse Geulle gaf daarvan een treffend voorbeeld. Frank Kersten, een 19- jarige jongeman uit Geldrop, stal de harten van het wielervolk met een ruim vier uur lange hardrij- show, maar zag zich op de verlos sende streep nog geklopt. Nota be ne door een ploegmakker, die ge durende ruim 190 van de 202,5 kilo meter op zyn gemak in de wacht kamer had gezeten. De prijzen worden echter op de meet verdeeld en daar was John Talen er als de kippen bij om de droom van Kerst en wreed te verstoren. Gelanceerd door de wanhopig voor zijn laatste kans vechtende Limburgse favo riet Frans Maassen, flitste Talen (21) net voor zijn opgebrande 'knecht' over de eindstreep. Een gang van zaken die het pu bliek niet kon waarderen. De nieu we kampioen kreegeen striemend fluitconcert. De roodharige coureur uit Spij- kernisse wist in zijn hart ook wel, dat deze manier van zegevieren weinigbevrediging had geschon ken. Gehuld in het kampioen- strioot leit hij zich ontvallen dat het hem ook wel enige moeite had gekost om en gewaardeerd ploeg makker te ontluisteren. Het was alsof de baas (Talen) ijn trouwe hond (Kersten) heel lang aan een dikke wordst liet ruiken om hem vervolgens zelf op te eten. Waardig Kersten ervoer dat niet zo. „Ta len is een waardige kampioen, een echte kopman. Ik heb me voor hem opgeofferd en vervien de titel ook niet. Ik had vandaag allleen maar een hele goede dag. Talen is ecter de beste amateur van Neder land". Aardig gezegd van Kersten, daar toe wellict geinspireerd door de lei ding van zijn ploeg (Van Aarle), die als collectief een prachtige presta tie leverde. Diep in zijn binnenste moet de fascinerende ontknoping van deze titelstrijd Kersten toch hebben geroerd. Immers, je krijgt niet elke dag de kans om Neder lands kampioen op de weg te wor den. Kersten's ploegleider Piet van der Kruijs was in elke geval niet ongelukkig met de ontwikkelingen in de laatste meters. Drie ronden voor het einde, toen Kersten onbe dreigd op weg leek te zijn naar een Vijf Nederlandse profs zijn reeds verzekerd van deelname aan het wereldkampioenschap wielren nen op 6 septemper in Colorado Springs. Naast titelverdediger Joop Zoetemelk zijn dat Steven Ropks, Adri van der Poel, Johan van der Velde en Eric Breukink. Nederland mag in Amerika der tien renners opstellen. Zes van hun zullen de wereldtitelstrijd voorbereiden in de Coors Classic, de belangrijkste Amerikaanse etappekoers met zeventien koers- dagen, in een nationaal zestal. Rooks, Van der Poel en Van der Velde hebben interesse getoond. gouden triomf, uitte hij al zijn be denkingen. Van der Kruijs toen: Eigenlijk wordt hij een jaar te vroeg kampioen. Het is nog maar een eerstejaars amateur. Zo ie mand moet niet direct kampioen worden. Hij moet ook handelbaar blijven, kampioenen krijgen vaak eigen meningen. Frank is er ge woon nog niet rijp voor, hij moet nog veel te veel leren". Van der Kruijs had dit nog niet gezegd, of zijn wens werd verhoord door Frans Maassen, de enige ren ner uit de falende Batavus-equipe die indruk kon maken. Dat uitgere kend iemand van de zoek gereden concurrentie de titelstrijd zo ingrij pend beinvloedde, mag curieus worden genoemd. In een alles-of- niets poging toog Maassen, daartoe aangespoord door zijn talrijke sup porters, in de voorlaaatste ronde ten aanval. Als waakhond van de superieure Van Aarle-ploeg nestel de Talen zich aan het wiel van Maassen. Die liep hard op Kersten in. Met nog een ronde te rijden was van diens maximale voorsprong (1 min. 47) nog maar een minuut over. Lijdensweg De resterende zeven kilometer waren voor Kersten een lijdens weg. Zijn tempo zakte tot onder de veertig kilometer per uur en tij dens de laatste beklimming van de Slingerberg kreeg Maassen de wegzakkende vluchter in zicht. Voor Talen het moment zijn defen sieve rol te laten voor wat ie was. Hij demarreerde achter de rug van Maassen weg en opende de jacht op Kersten en de titel. De uitge bluste Brabander deed wat hij kon, maar tegen de eindrush van de nog frisse Talen was hij machteloos. Een opmerkelijke daad van Ta len, die - als hij bij Maassen in het wiel was gebleven - meer waarde ring zou hebben geoogst. „Als je in de buurt van die streep komt, word je toch een beetje gek hoor", ver klaarde Talen zijn lang niet door ie dereen in dank afgenomen zege. „En", vervolgde hij, „ik ben dit sei zoen al vaal genoeg tweede gewor den. Bovendien was de afspraak dat Frankzich voor mij zou opoffe ren. Zo werkt dat, ook bij ama teurs' De heerschappij De heerschappij van zijn ploeg verleidde Van der Kruijs er toe om het selectiebeleid van bondscoach Boskamp aan de kaak te stellen. „Boskamp doet er het best aan al mijn renners te selecteren. Dan is- ie klaar", grapte Van der Kruijs met een ernstige ondertoon. De Helmonder is nooit een liefhebber van de Groninger wielercoach ge weest en zou het liefst zelf de scep ter over de nationale selectie, die maar één lid van zijn ploeg (Talen) telt, gaan zwaaien. In dat licht kwam het Van der Kruijs ook niet ongelegen dat de mannen van Boskamp het er maar matigjes van af brachten. Talen werd dan wel kampioen, maar die is dit jaar meer met zijn eigen ploeg dan met Boskamp op pad geweest. Aijen Jagt en Rob Harmeling wa ren de enige Boskamp-discipelen die zich in de top-tien konden plaatsen. Boskamp blijft zijn jon gens echter de hand boven het hoofd houden. „Ze hebben niet echt slecht gereden", maar zal wel Maassen en Van Passel selecte- Lammertink en Verhoeven - twee voormalig amateurkampioenen - vulden zo hun spaarpotje met kracht, dat op de eindstreep een hoge rente gaf. De kampioenstrui was voor de 28-jarige renner uit de équipe van Peter Post, het zilver voor Verhoeven. „Wij waren in het voordeel", stel de Lammertink nadat hij de eind- rekening had opgemaakt. „Ten eerste omdat de andere ploegen ge dwongen waren om te werken en van de favorieten eigenlijk alleen Joop Zoetemelk er bij was". De grote coureur uit het Twentse Wierden had eindelijk eens in de wind iri de zeilen. Sinds zijn prof debuut in 1980 heeft hij een ellen dige tijd doorgemaakt. Het begon in dat jaar met de ziekte van Pfeif fer en het verdween pas toen vorig jaar werd ontdekt dat als gevolg daarvan zijn schildklier niet goed functioneerde. „Vanaf het moment dat de dok toren wisten wat ik mankeerde ben ik er weer in gaan geloven. Met als grote steun Peter Post, die me met een beloofde dat ik in zijn ploeg zou kunnen blijven wanneer ik ge zond zou worden. Dat heeft me veel steun gegeven". Ziekenboeg Wonderlijk genoeg was Lammer tink, kampioen bij de amateurs in 1978 en winnaar van Olympia's Ronde in 1979, dit seizoen bijna de enige gezonde in de ziekenboeg van Post. „Eindelijk ben ik weer op mijn niveau van vijf jaar gele den. Ik heb heel wat in te halen", verzuchtte hij gisteren in een oven- warme bus aan de rand van het parkoers in Geulle. Een parkoers dat nu al acht keer de nationale kampioenschappen heeft ontvangen. Afgaande op het saaie koersverloop en de kampioen mag het ook de laatste keer zijn. De Wielren Unie roept weliswaar tel kens dat Limburg als enige een se lectief parcours kan bieden, het valt niet te ontkennen dat ook ab solute niet-klimmers - zoals Lam mertink - er met de hoogste eer kunnen gaan strijken. De enige reden waarom Geulle een vaststaand gegeven is gewor den is dat de kas van de KNWU er flink door gespekt wordt. Maar het tijdstip om eens te veranderen lijkt nu aangebroken. De keuze van een parkoers staat niet borg voor een spannend kam pioenschap. Het aantal Nederland se ploegen al evenmin. Saaier dan gisteren is bijna niet voor te stel len. Vijftig kilometer waren er nog maar gereden toen de beslissing al viêl. Een kopgroep van tien ren ners verliet het peloton. Kwantum (drie renners, onder wie de uiterst sterk optredende wereldkampioen Joop Zoetemelk), PDM (met de ex cellerende 20-jarige Jan Siemons) en de Spaanse equipe Seat (met Er- win Nijboer en Matthieu Hermans) waren met meer dan één man aan wezig en hadden daardoor automa tisch corvee: ze dienden het vuile werk op te knappen. De eenlingen Lammertink en Verhoeven waren vrijgesteld van alle diensten. En onder de tropische tempera turen, die een klamme deken legde over het Zuidlimburgse land, maakte dat een enorm verschil. Te meer daar het geruime tijd duurde voordat Lammertink en Verhoe ven via Peter Winnen en Adrie van Houwelingen (met Twan Poels van de ploeg Raas in verdedigende po sitie) versterking kregen in de frontlijn en daardoor hun positie wijzigde. De reserves waren toen al opgebouwd, wat in de finale op de Warmerdam wint VOORHOUT - Winnaar van de hal ve triathlon in Voorhout werd voor het derde achtereenvolgende jaar, Ronald Warmerdam (22). De halve triathlon werd even eens voor het derde jaar georgani seerd. Vorig jaar kwam daar de mi- ni-triathlon bij. Warmerdam knibbelde weer een aantal minuten van zijn tijd van vo rig jaar af. Had hij in 1985 5 uur 13 min. en 17 sec. nodig voor het zwemmen, fietsen en lopen (incl. 2 maal een kwartier verplichte rust), dit jaar kwam hij uit op 4 uur 53.41. Tweede werd Leon van der Zon (24) en derde Aad van der Zwet (37). Als enige dame nam Joke Jesse aan de halve triathlon deel. Vorig jaar behaalde Joke een 28e plaats. Slingerberg uitstekend van pas kwam. Lammertink: „Voor mij liep het uitstekend. Ook al omdat Johan van der Velde er niet bij was in de ontsnapping. Anders had ik zeker voor hem moeten rijden", wist de knecht uit de Panasonic-formatie. „Van Peter Winnen had ik al ge merkt dat hij niet in allerbeste doen was". De Noordlimburger had al te veel moeten geven om zijn onoplettendheid in de beginfa se recht te zetten door met Adrie van Houwelingen en Twan Poels naar de koplopers toe te rijden. Toen in de slotfase Verhoeven en Lammertink uit de achtmans-kop- groep waren overgebleven (Zoete melk was zijn twee ploegmaats Daams en Kerstens al kwijtgeraakt en op het eind capituleerde ook Twan Poels, Henk Boeve was afge vallen, net als de 'Spaanse Neder landers' Nijboer en Hermans) was duidelijk dat zij bij gebrek aan kopmannen vooraan de kansheb bers waren. Rustig Lammertink: „Ik heb aan de voet van de laatste klim Verhoeven de kop op gedrongen. En steeds blijven denken dat ik hoe dan ook rustig moest blijven zitten". Zelfs toen de onverslijtbare Joop Zoete melk en Peter Stevenhaagen in de klim bij het duo kwamen, bleef hij koelbloedig vertrouwen op zijn sprint. „Ik sprintte wat te zwaar, waardoor ik bang was dat het toch nog mis zou gaan", zei Lammer tink. „Ik schakelde ook te zwaar", voegde Verhoeven er aan toe. „Ge lukkig maar", lachte Lammertink. En Joop Zoetemelk? Die stond kort na de finish al weer fris en monter een glaasje prik te drinken. Het was niet overdreven warm en niet overdreven zwaar, was zijn commentaar. De enige vedette die een voldoende haalde door de koers te maken. Bijna had hij 'm nog gewonnen ook. „Maar ik kwam iets te vroeg bij die twee. Als dat op de top was gebeurd zou ik gelanceerd zijn geworden en had ik kunnen winnen", wist hij. Nu belandde hij net naast het podium omdat Haarlemmer Stevenhaagen hem in de laatste meters nog voor bij stak. Na Keetie en Bella smaakt nu ook Heieen Hage het genoegen van de overwinning. Ze is er zichtbaar blij mee. (foto ANP) GEULLE (ANP) - De Hage-dynastie werd vervolgd. In Geulle werd Heieen Hage wielerkampioene van Neder land. Na drie titels voor haar oudste zus Bella en negen van Keetie behaalde de 26-jarige chemisch analiste haar eerste nationale titel op de weg. Voor de dertiende kampioenstrui van de Hage-family reed ze in de laatste beklimming van de Slinger berg weg van de concurrentie om de superioriteit overduidelijk te demonstreren. Mieke Havik lever de het meeste tegenpartij en ver diende zilver, titelverdedigster Thea van Rijnsoever kreeg brons voor doorbijten vanuit de achter hoede. Heieen Hage heeft er lang over gedaan voor ze Bella en Keetie op volgde. Ze kwam in andere wed strijden goed mee, werd onder an dere bergkoningin in de eerste da mesronde van Frankrijk, maar vond in Geulle bij de nationale kampioenschappen altijd een bete re tegenover zich. Toen ze vorig jaar tweede werd achter Thea van Rijnsoever, leek een titel verder weg dan ooit. De Zeeuwse heeft namelijk in Arnhem een full-time baan. Veel tijd om te trainen bleef er niet over, 's avonds een uurtje of anderhalf. "Meer niet", vertelde de kampioene in Geulle, "vrije dagen kan ik niet opnemen, want die gaan allemaal op aan de Tour de France. Ik wil verder geen tijd vrij maken voor het wielrennen, want dan gaat de sport je leven totaal be heersen. Dat wil ik absoluut, ik ben daarom heel blij dat ik werk heb". Graadmeter Geinspireerd door teleurstellen de resultaten in het verleden maak te Heieen Hage zaterdagochtend van de 73,3 kilometer lange titel- strijd een harde koers. "Ik reed el ke klim zo snel als ik kon omhoog. Dat was een goede graadmeter om te zien hoe het met de anderen zat". De anderen zaten er lang niet frisjes bij. Er kwamen er nooit meer dan vijf naast Hage op de kruin van de Slingerberg. De harde actie van Heieen kostte Van Rijnsoever de titel. De titelver dedigster kreeg geen kans zich in te rijden en werd telkens gelost. Dat ze gevaarlijk was bleek in de slotfase toen ze nog brons kon pak ken. In de op twee na laatste beklim ming was alleen Mieke Havik nog in staat Hage partij te bieden, een ronde later werd ook Nederlands grootste propagandiste voor het dameswielrennen eraf gereden. "Ik was heel goed'.', meende Havik, "ik kwam ook voor de titel maar Heieen wat ietsje beter". Voor Heieen Hage lag de her overde vrijheid aan de basis van haar succes. "Ik ben weer voor de club gaan rijden. Vorige jaren in een sponsorteam moest ik ook al tijd rekening met anderen uit de ploeg houden. Dat hoefde nu niet en ik heb gedaan wat in me op kwam en ik ben blij dat het zo gelo pen is". Een zomers sfeerplaatje (van Loek komt in beeld. LISSE - Voor amateurwielrenner Richard Ippel is het nog steeds wachten op de eerste overwinning. De Casba-Swift renner kwam tij dens de gisteren verreden ronde van Lisse een half wiel te kort voor de zege. Aan het tweede en derde plaatsen-syndroom, dat de 21-jari- ge rechtenstudent tot nog toe teis tert, kwam daarmee (nog) geen ein de. Op het parkoers van sportpark Ter Specke moest Ippel in de eind spurt van een kopgroep van zeven renners de rappe Ton Zwirs uit Badhoevedorp voor laten gaan. De beslissende afscheiding liet op het snelle rondje van de organi serende club de Bollenstreek lange tijd op zich wachten. Diverse ont snappingen, waarin met name thuisrijder Marco Vermeij (de win naar van de leidersprijs) zich on derscheidde, werden telkens weer door een vol gas gevend peloton te niet gedaan. In de slotfase deden de 100 kilometers en de hitte zich echter alsnog goed gevoelen. De actief koersende Richard Ippel Zuyderduin) op sportpark Ter Specke i zocht met nog 20 kilometer voor de boeg in het gezelschap van Nuyens, Verboom en Zwirs het avontuur, een actie waarop ditmaal geen reaktie van de grote groep meer volgde. Wel kreeg het groepje nog versterking. Het trio Van Reek-Sparnaay-Dobbelaar kon na een korte achtervolging de aanslui ting bewerkstelligen. De zeven leiders bouwden een veilge voorsprong op, waarna de dit seizoen erg succesvolle Nuyens als eerste een serie van demarrages inluidde. Die kostten uiteindelijk wel Swifter Dobbelaar de kop, maar de diverse vluchtpogingen konden een eindsprint toch niet vermijden. Kanshebber Ippel moest daarin de steun van zijn net niet meer terugaangesloten club genoot node ontberen. Op de ver snelling van Zwirs, vorig jaar ook al behorend tot de eersten, had de Leidenaar dan ook geen afdoend antwoord. Lissenaar Dirk-Jan van Reek diende achter Haarlemmer Sparnaay met de vierde stek ge noegen nemen. De verdere uitslag bij de amateurs: 5 Robert-Jan Nuyens (Zoetermeer); 6 Peter Ver boom (Ter Aar); 7 Ruud Dobbelaar (Leiden): 8 Marco Middelburg (De Lier); 9 Martin Schalkers (Noord- wijk); 10 Nico Toussaint (Naald wijk). 12 Marco Vermeij (Lisse); 14 Tom de Jong (Roelofarendsveen); 17 Tom Wubben (Roelofarends veen). Bij de liefhebbers/veteranen boekte Karei Teeuwen een overtui gende zege. De bollenkweker uit de Zilk ruilde afgelopen winter zijn amateurlicentie voor die van vete raan in. Grootste succes van de Bollenstreker was tot nog toe het behalen van de districstitel. Op zijn eigen parkoers pakte Teeuwen de draad der successen weer op. De Zilker trok in een kopgroep van zes de eindspurt op de hem ver trouwde wijze van kop af aan. Op het lange rechte stuk tot aan de fi nish leek dat wat teveel van het goede, maar alle pogingen van lief hebbers-zegekoning Gerrit Klein- veld om uit het wiel van zijn club genoot te komen bleken tever geefs. Achter de winnende Teeu wen en Kleinveld was de derde plaats voor Andriessen, terwijl Sassen als vierde finishte. Casba- Swift renner Adrie Kruger sleepte nog een zevende stek in de wacht. BRUSSEL - Behalve in Neder land werden gisteren ook in an dere Westeuropese landen de nationale kampioenschappen voor profs en amateurs verre den. In België zegevierde bij de broodrenners Mare Sergeant. Op een parkoers bij Brussel versloeg hij medevluchter Hen drik de Vos in de sprint. Yvon Madiot klopte in Frankrijk zyn medevluchters Leclercq (regerend kampioen) en Bagot. In Italië prolongeer de Claudi Corti zijn titel wél. In de buurt van Toscane rekende hij af met Roberto Visentini. In Spanje greep Guttierez de trui. De Zwitsers, Westduitsers en Luxemburgers reden weer in combinatie. De Duitser Rai- mund Dietzen kwam als eerste aan. De Zwitser Zimmermann werd tweede, maar pakte zijn landstitel, zoals ook Enzo Mez- zapesa dat deed. Hij haalde als enige van de twee gestarte Lu xemburgers de eindstreep, zij het met een ronde achterstand.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15