Spits start test met twee zege's En gezellig zal het ook blijven S^J Tönjann redt het niet Navratilova wint Eastbourne Koemans wintin Warmond Ook Paldstan is nog in opbouw De Leidsche Hout 40 jaar Amritraj verrast Cuijpers snelste schaker ALPHEN AAN DEN RIJN/WAR MOND - Op een zonovergoten park in Alphen wist Michael van de Berg gisteren de tennistitel in het mannenenkel B in de wacht te slepen. Van de.Berg versloeg in de halve finale een niet geheel fitte "Freek van der Capellen en ont moette Hans Töpjann in de eind strijd. In Warmond had Henny Koemans veel moeite met Erik Snellenberg. In de eerste set verloren beide spelers geen enkele maal hun op slag en moest een tie-break de be slissing brengen. Ook in de tie break hielden Tönjann en Van de Berg elkaar lang in evenwicht, maar uiteindelijk won Van de Berg met minimaal verschil (7-5). In de eerste game van de tweede iset brak Michael van de Berg gelijk door de opslag van Tönjann heen en verwacht werd dat lange Leide- naar toen zou doorstoten. Van de Berg kon het voordeel niet behou den en verloor zijn opslagspel ook eén maal. Uiteindelijk leek hij op eigen service en met een 5-4 voor sprong de wedstrijd te gaan beslis sen, maar Tönjann wist nogmaals de stand gelijk te trekken. Opnieuw moest een tie break de setwinnaar aanwijzen. Töpjann .slaagde er in om nog twee wed- strijdpunten op zeer spectaculaire Wijze weg te werken, maar kon zijn clubgenoot niet van de totaalzege afhouden. Door het zeer aanvallen de spel van beide tennissers was het talrijke publiek gisteren bij de finale de grote winnaar. De vrouwenenkelfinale B ging zoals verwacht tussen Jacqueline van Wijk en Tine Langeveld. Jac queline van Wijk bereikte de finale door een moeizame zege op Marie- Jose Rutten. Tine Langeveld on dervond minder problemen in de halve finale van Christel Ver woerd. In de eerste spelreeks kreeg Lan geveld tegen Van Wijk vier maal de kans om de set te winnen, maar faalde om het winnende punt te maken. Van Wijk voelde zich daar door gesterkt en won de eerste set: 7-6. In de tweede set maakte de in Amerika studerende Van Wijk minder fouten en kwam daardoor op een 5-1 voorsprong. Langeveld spartelde nog heel even tegen, maar moest toch het onderspit del ven tegen het meer aanvallende spel (6-3). De nummers één en twee van het gemengddubbel B werden zater dag in de halve finale het toernooi uitgeslagen. Lijstaanvoerders Jac queline van Wijk en Freek van der MAANDAG 23 JUNI 19# AMSTELVEEN/TILBURG (GPD) - Frans Spits maakte met twee (onverwachte) over winningen van 2-1 en 1-0 in de eerste van in totaal vijf test-seriewedstrijden tegen Pakis tan een bijzonder geslaagd debuut als bondscoach van het Nederlands hockeyteam, maar de technisch leider was gisteren reëel genoeg om niet al te veel waarde toe te kennen aan die successen. „Deze resultaten zijn natuurlijk prachtig", zo oordeelde de Bosschenaar later, „maar niet meer dan dat. Het belangrijkste is, dat we een aantal zaken, vooral op tactisch gebied, hebben getest. We weten nu wat meer". MA/ Hans Tönjann gleed gisteren onderuit bij het tennistoernooi van TE AN. (foto Nanno Bloupot) Capellen moesten met 6-4 en 7-6 hun meerdere erkennen in Martijn Krans en Wil den Hollander. In de andere halve eindstrijd kwamen de als tweede geplaatste Tine Lange veld en Bob van Overbeeke er evenmin aan te pas tegen Christel Verwoerd en Thomas Koemans: 6- 2, 6-2. Het duo van Unicum, Krans en Den Hollander, versloeg het Lei- derdorpse tweetal Verwoerd en Koemans. De koppels waren rede lijk aan elkaar gewaagd, hoewel de 6-2 en 6-3 winst anders zou doen vermoeden. In het mannendubbel B vond Hans Tönjann opnieuw Michael van de Berg tegenover zich. Tön jann werd terzijde gestaan door Charles Asselbergs en Van de Berg had Freek van der Capellen als partner. Van der Capellen durfde, vanwege zijn blessure, niet voluit te gaan en Asselbergs en Tönjann wonnen met 6-4 en 7-5. Marcel Lolling had, in het man nenenkel C, de zware partij tegen Erik Bakker nog in de benen. Vooral in de eerste set kon Lolling het tempo van Mark Post niet bij benen en verloor met 6-1. Vervol gens kwam Lolling beter in zijn spel, móar kon Post niet van de to taalzege afhouden: 7,-5. Bionda Zonderop was de verras sende winnares van het vrouwe nenkel C. Eerder dit seizoen had zij al van Marquerite Patiwael verlo ren, maar gisteren was Zonderop de sterkste. Met 6-4 en 6-1 werd Pa tiwael verslagen. Het hele programma van de wed strijdleiding werd 's ochtends vroeg al in de war geschopt omdat de finale in het mannenenkel vete ranen uitliep op een zeer langduri ge drie-setter. Uiteindelijk mocht Bekkering zich ten koste van Buis 7-5. 5-7. 6-4). WARMOND De finale in het mannenenkel B bij Dekker in Warmond ging zoals gepland tussen Henny Koemans en Erik Snellenberg. Koemans slaagde erin meer variatie in zijn spel te brengen dan Snellenberg en trok daardoor, na een zeer goede wedstrijd, aan het langste eind: 6-7, 6-3, 6-4. Heieen van de Berg kwam in hét vrouwenenkel B geen enkele maal in gevaar. Ook Carla Quak kon Van de Berg niet echt bedreigen. Van de Berg was duidelijk te sterk voor Quak en won met 6-2 en 6-1. Manuel van Teefelen ondervond, in de finale van het mannenenkel C, nog hinder van de zware halve eindstrijd tegen Jan Baan. Marius Pieters maakte daar handig ge bruik van en versloeg Van Teefe len met 6-3 en 6-1. De eindstrijd in het vrouwenen kel C kende twee verrassende fina listen. Petra Velzel had op specta culaire manier de als eerste ge plaatste Carola Geerlings uitge schakeld. Velzel wist een 6-0, 5-2 achterstand tegen Geerlings om te buigen in een 7-5, 6-4 winst. Fleui Meijer won in de halve finale van Margot van de Haak en vond giste ren dus Petra Velzel aan de andere kant van het net. Tegen de vast heid van Velzel kon zij niet op en Velzel won met tweemaal 6-3. D-speler Tim Bavelaar was ook in het mannenenkel C2 niet te kloppen. Bavelaar verloor in C zelfs geen set en ook Dofferhof kon hem in de finale geen spelreeks af handig maken: 6-4, 6-2. JETSKE GOUDSMIT Met dat doel is Spits, die twee maanden geleden het roer over nam van de opgestapte Wim van Heumen, ook begonnen aan de in terland-reeks tegen Pakistan. De bondscoach heeft een nieuwe se lectie samengesteld, die op een aantal plaatsen afwijkt van de groep waarmee zijn voorganger werkzaam was. Om straks zo goed mogelijk voorbereid aan het we reldkampioenschap in Londen, in oktober, te kunnen beginnen, wil dé Brabander'het nodige experi menteren. Inzicht De test-serie van deze week moet hem in eerste instantie enig inzicht verschaffen in de mogelijkheden van het team. In dat opzicht vor men Pakistan en Nederland een ideale sparringpartner voor elkaar. Pakistan, dat na de zwakke presta ties tijdens de Champions Trophy in Karachi routinier Kalimullah te rughaalde, maar de gelouterde Ha- nif Khan liet vallen, is eveneens be zig een nieuw team op te bouwen voor het WK in Engeland. „En daar gaan ze weer hoog eindigen", zo anayleerde Spits de tegenstander later. „Het blijft een gevaarlijke ploeg. Bovendien spelen de Pakis- tanen altijd goed op titeltoernooi- en. Ze zijn niet voor niets olym pisch en wereldkampioen". Als voorbereiding op dat wereld kampioenschap werken de Aziaten een trip van vijf weken door Euro pa af. De afgelopen twee weken verbleven ze in Frankrijk en Span je en na de reeks tegen Nederland reist het gezelschap door naar West-Duitsland en de Sovjet-Unie. Een dergelijke intensieve oefen campagne begint voor het Neder lands team pas over een maand. Zo staan er talloze interlands op het programma, waaronder duels te gen Schotland en België en is de ploeg eind september vertegen woordigd op het toernooi van La ren, waaraan Argentinië, Spanje en de Sovjet-Unie deelnemen. Daar naast zijn er nog talloze oefenwed strijden gepland tegen Nederland se clubteams, alvorens het nationa le elftal naar de Engelse hoofdstad vertrekt. Dat de ploeg nog ver verwijderd is van het niveau dat nodig is om straks tijdens het WK serieus mee te doen in de strijd om de titel, moet Spits het afgelopen weekein de ondanks de positieve resultaten tegen de olympisch en wereldkam pioen ondubbelzinnig duidelijk zijn geworden. In feite acteerde het elftal alleen de tweede helft van de eerste ontmoeting in Amstelveen op een aanvaardbaar niveau. Optimisme Toch overheerste gisteren na het doorbreken van de negatieve resul- tatenreeks tegen Pakistan (de laat ste winst dateerde van 4 november '83) het optimisme. Met name bij aanvoerder Ties Kruize, die als ausputzer een bijzonder sterke in druk maakte. „We kunnen nog veel beter", zo oordeelde hij later. „Dat is een kwestie van oefenen en wat dat betreft volgen er nog genoeg wedstrijden. Ik vind deze overwin ningen een goed begin. Natuurlijk is er nog een lange weg te gaan, maar we hebben nog drie maanden de tijd om die tekortkomingen weg te werken". Voor Tom van 't Hek werd zijn rentree in de Oranje-formatie na een jaar van afwezigheid min of meer een teleurstelling. De spelbe paler van Kampong acteerde, met uitzondering van de wijze waarop hij Néderland in de eerste wed strijd tegen Pakistan op gelijke hoogte bracht (1-1), vrijwel voordu rend in de anonimiteit. „Ik gebruik vanwege die ontsteking aan mijn arm nog steeds antibiotica en dat merk ik aan mijn conditie. Ik zat in beide wedstrijden al vrij snel ka pot. We hebben over het geheel ge nomen niet best gespeeld, maar toch gewonnen en dat is ook een verdienste. Hetis duidelijk nog zoeken naar het juiste evenwicht". Dat geldt niet alleen voor het middenveld, maar zeker ook voor de aanvalslijn, waarin alleen Ro nald Jan Heijn zich onderscheidde. De Bloemendaler was door Spits in Amstelveen aanvankelijk niet! goed genoeg bevonden voor een1 basisplaats, maar na zijn entree in] het veld na de pauze ging er direct] meer dreiging uit van de frontlinie.1 Invaller Heijn. die in het sfeerloze1 Tilburg de wedstrijd weer niet! mocht afmaken, werd trouwens in beide confrontaties matchwinnaar. In het Wagenerstadion kreeg hij ie dereen op de banken door na een weergaloze solo de winnende tref fer te scoren en gisteren in Brabant was hij attent bij de rebound de eerste strafcorner van Neder land. Strafcorners De strafcorners liep in beide ont moetingen trouwens allesbehalve soepel. Afgezien van de rebound goal van Heijn werd uit de in totaal zes cirkelslagen niet gescoord, Enerzijds door het snelle uitlopen van doelman Moinuddin, maar an derzijds omdat werd verzuimd de bal af té schuiven. In Amstelveen was JTlo^is Jan Bovelander de wegezen slagman, in Tilburg mocht .Ties Kruize de honneurs weer waarnemen. Een ontwikke ling, waarin de record-internatio nal zich best kon vinden „Ik heb ei geen problemen mee, dat ook Bo velander de corner inslaat", zc merkte de toekomstige coach var KZ later op. „Het is alleen maai goed, dat er twee man beschikbaar zijn". Behalve de Oranje-captain kon ook Frank Leistra op een goed weekeinde terugzien. De sluitpost van Tilburg kwam beide duels ir actie, omdat Lex Bos zaterdagoch tend op de training een pink had gebroken. Leistra had uitstekend het oog in de strafcorners van Pa kistan (twaalf in totaal) en antici peerde bovendien uitstekend op veldsituaties. Aan het ene veld- doelpunt, dat Nederland in Am stelveen moest incasseren van Shahbaz Ahmed, had de doelman dan ook geen schuld. LEIDEN - De Leidsche Hout heeft de naam zo ongeveer de gezelligste tennisclub van Leiden te zijn, maar gisteren was het opvallend stil op het intieme park van de vereni ging. „Het is inderdaad verbazingwekkend rustig", beamen voorzitter Paul van Leent en vice-voorzitter Karei Wijffelman op het terras voor het houten clubhuis, „maar dat is eigenlijk ook logisch na gisteravond. De receptie was leuk, maar dodelijk". Het veertigjarig bestaan van de Leidsche Hout is zaterdag dan ook uitbundig gevierd. Met een gezcl- ligheidstoernooi voor de leden en aansluitend een door een muziek korps opgefleurde receptie, die tot in de kleine uurtjes voortduurde. „Geheel in de stijl van de club", volgens de bestuurders, die zich op de dag na de nacht ervoor overi gens opmerkelijk goed herinneren wat van gemeentewege is toege zegd. Bij afwezigheid van burge meester Goekoop en wethouder Tesselaar, nam tweede loco-burge meester Peters de honneurs waar. Onder voorbehoud van goedkeu ring door de gemeenteraad zegde hij De Leidsche Hout toe dat allle vier de banen van de club volgend seizoen vernieuwd zullen worden. „En dat is hard nodig", weet Frank Bonte, als één van de oudste leden, „want in de loop van de ja- door Paul de Tombe BRISTOL (Rtr) - De 32-jarige Indiase speler Vijay Amritraj heeft zaterdag verrassend de eindzege behaald in het 100.000-dollartoernooi vari Bristol. In de finale won de naar de 104e plaats op de we reldranglijst afgezakte Amritraj met 7-6 (8-6), 1-6, 8-6 van de als eerste geplaatste Fransman Henri Leconte. De op Wimbledon als zeven de geplaatste Leconte won in kwart en halve finales achter eenvolgens van de Nederlander Michiel Schapers (6-2,4-6,6-3) en de Amerikaan Bud Schuit? (6-3,6-0). Amritraj zegevierde in de halve eindstrijd met 6-4,6-1 over de Australiër Mark Wood- forde. ren is daar maar heel weinig aan gedaan. Als het een beetje heeft ge regend is er op de buitenste banen bijna niet te spelen". Niet één van de krap 400 leden heeft er ooit over geklaagd en dat is tekenend voor de verhoudingen binnen de club. „De Leidsche Hout is één grote fa milie", schetst het drietal het unie ke karakter van de vereniging die in de Leidse tenniswereld een aparte plaats inneemt. Niet alleen omdat het de oudste tennisclub van de Sleutelstad is. maar ook door de entourage en omdat de ge zelligheid en de binding met de spelers er altijd zo hoog in het vaandel heeft gestaan. Dat wil de club zo houden ook. „In 1946 zijn we met twee banen begonnen en nu hebben we er vier. Meer willen we er ook niet hebben. Er is een moment geweest dat er sprake van was dat we het park konden uitbreiden. Dat hebben we zelf afgeketst. Nu zijn al onze leden heel betrokken bij het verenigings- gebeuren, de mensen kennen el kaar bijna allemaal. Dat willen we zo houden. We willen een gezellig heidsclubje blijven en dat kan vol gens ons alleen als je klein bent", stelt het trio. „Daardoor en door dat klein country-parki** uaL we hier hebben, nemen «e een unieke plaats in". Die heeft de Leidsche Hout door de jaren heen altijd gehad. Waar el ders de commercie binnensloop, daar weerde de club met grote hardnekkigheid die financiële in vloed van buitenaf. ..Wij draaien puur op de contributie en de bar- omzet, die tamelijk groot is vanwe ge het familie-karakter", luidt dc uitleg. „We hebben ook in het ge heel geen schulden en we draaien nog steeds goed", aldus Van Leent en Wijffelman namens het bestuur dal dit jaar ook een lichtinstallatie op eigen financiële kracht neerzet te. „Waardoor er ook 's avonds ge speeld kan worden, wat de omzet van de bar dan 'weer ten goede komt, waardoor we weer andere dingen kunnen doen Het enige dat bij de Leidsche Hout gesponsord wordt (door Wout Bergers) is het open toernooi dat dit jaar van 11 tot 17 augustus gepland staat. Voor het overige fï- nancieert de club alles zelf. In die beleidsvoering is het niet meer dan logisch dat De Leidsche Hout tot nu toe ook consequent de betaling van spelers buiten de deur hield. „Elders gaat het tennissers vaak om de poen, maar wij hebben nooit betaald en- zullen dat ook nooit, gaan doen", spreekt het trio zich gedecideerd uit. „Toch hebben we altijd zulke goede spelérs getrok ken. dat wè steeds redelijk hoog meedraaien. We hebben gewoon een leuke combinatie gevonden tussen gezelligheid en prestaties". Die levert het eerste team nu in de overgangsklasse B. waarin De Leidsche Hout overigens kam pioen werd. Promotie naar de over gangsklasse A werd net gemist, maar eigenlijk treurt niemand daarom. „Tot de nationale top kom je toch nooit met deze accommoda- Op de banen van het jubilerende Leidsche Hout poseren i Frank Bonte, één van de oudst spelende leden van de club tie en dat willen we ook niet. We willen lekker en goed spelen, meer niet. Dat smijten met geld om dat te bereiken, laten we aan anderen over. Die concurrentie gaan we niet eens aan, zoals we ook niets extra's zullen bieden om een ta lentvolle jeugdspeler te behouden. Welnee, we hebben een bloeiende jeugdafdeling en als daar een ju nior bijzit die op nationaal niveau meekan, dan stimuleren we hem zelfs om naar een hoger spelende vereniging te gaan". Wouter Fok was daar in het verleden één van de voorbeelden van. Hij ging naar Leimonias. maar bleef wel lid van De Leidsche Hout. Anderen die ook hpger had den kunnen spelen, bleven. „Om de entourage", zoals het drietal ze ker weet. „Het ledenverloop is rela tief ook gering, misschien wel het kleinst van alle clubs in de stad", zo benadrukken ze nog eens de sfeer van de club. waarin altijd is gewaakt „voor élitair gedoe. Dat heb je soms niet zelf in de hand. maar dat proberen we wel tegen te gaan". De festiviteiten rond het jubi leum wijzen er ook op. Zaterdag is er een familiedag, met allerlei acti viteiten, ook buiten het tennis: het open toernooi zal geheel in het te ken staan van de viering van het 40-jarig bestaan en op de traditio nele slotavond van het seizoen, zal EASTBOURNE (AFP) - Voor de vijfde achtereenvolgende keer en voor de zevende maal in de laatste negen jaren heeft de 29- jarige Amerikaanse Martina Na vratilova zaterdag het met 200.000 dollar (500.000 gulden) gedoteerde damestoernooi van Eastbourne op haar naam ge bracht. In een herhaling van de eind strijd van vorig jaar won Navrati lova, die als eerste is geplaatst voor het Wimbledontoernooi dat vandaag van start gaat, met 3-6,6- 3,6-4 van de Tsjechoslowaakse Helena Sukova. De partij duurde één uur en 46 minuten. Voor de zege kreeg Navratilo va, die in de halve finales met 6- 2,6-0 gewonnen had van de West- duitse Claudia Kohde 38.000 dol lar (95.000 gulden). De in vijftien confrontaties met Navratilova veertien keer verslagen Sukova. had in de halve finales een al" even gemakkelijke doortocht ge had: 6-0,6-2 tegen Robin White, die achtereenvolgens van Mand- likova en Sabatini had gewon- De 21-jarige Helena Sukova is de laatste speelster, die Navrati lova op gras heeft overwonnen. Dat gebeurde in de kwartfinales van de Australische Open in de cember 1984 in Melbourne. het jubileumjaar passend worden besloten. „In de sfeer van het echte clubverband, zonder massa-pro- duktie. We zouden ook niet meer leden willen hebben, het is precies goed zo en we hebben het uitzon derlijk getroffen met sommige mensen. Gisteren bijvoorbeeld hebben we ook het 15-jarig jubi leum gevierd van de familie Brands die hier al die tijd de zaken op het park runde en zelfs vier. vijf jaar hier woonde tijdens het sei zoen. En als we een beroep op onze leden zouden moeten doen om geld te storten om de club te red den, dan zouden de meesten dat nog doen ook. Zo groot is de ver bondenheid. zoveel doen ze met el kaar. Waar vind.je dat nog?". Bij De Leidsche Hout dus. al was het daar gisteren opmerkelijk stil. Een betere ondersteuning voor het betoog hadden de heren zich ei genlijk niet kunnen LEIDEN - De schaakvereniging Leithen vierde zaterdag haar 50-ja- rig bestaan met het organiseren van het eerste open Leidse snel schaakkampioenschap. Het in twee groepen volgens het Zwitser se systeem gespeelde toernooi, met Frans Cuypers als uiteindelijke winnaar, haalde de de laatste jaren noodlijdende strijd om de snel- schaaktitel duidelijk uit het slop. Ondanks het niet direkt tot scha ken uitnodigende mooie weer, na men toch een kleine 80 spelers de moeite om een gooi naar het aan trekkelijke prijzenfonds te doen. Onder hen niet de minsten. Diver se hoofdklassers gaven in de eerste groep acte de presence. Frans Cuij pers uit Eindhoven en favoriet Je roen Piket wisselden in die groep enkele malen stuivertje voor wat betreft de leidende positie. Toen Piket zijn rivaal in een rechtstreeks duel op een nederlaag had getrak teerd, leek de Leiderdorper over uitstekende papieren op de eindze ge te beschikken. Piket ging ecter onderuit tegen Philidor-kopman Peter Gelpke en stond bovendien nog remises af aan broer Marcel en John van Baarle. Cuijpers liet alleen nog een halfje glippen aan Van 't Hoff en trok met een score vaan 111/2 uit 13 alsnog aan het langste eind. Jeroen Piket werd met elf punten tweede, waar mee hij nog wel de bokaal voor beste speler uit de Leidse schaak bond in de wacht sleepte. Peterr Gelpke werd met 10 uit 13 derde, gevolgd door Knoppert met 81/2 en het duo Van Baarle-Van Gaaien met 8 punten. Folkert Geertsma en Peter Passenier eindigen met 61/2 punt als de beste Leidse promo- tieklassers. De tweede groep leverde een ge deelde zege op voor de nationale junioren-snelschaakkampioen Fred Sanijs uit Amsterdam en plaatsgenoot Den Boer. Beiden scoorden 101/2 punt. Leithen-spe- lers Fred Slingerland deelde met 91/2 punt de derde plaats.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14