Jesus Diaz: WK-ster in het zwart Zico: 'Zoek niet naar schuldigen' Blik op Mexico ACV pakt amateurtitel G Sanchez wekt woede van heel volk Uitgerekend super-sterren falen van stip Turks sprookje voor spelers bij titel van West-Duitsland Uti Stein naar huis gestuurd door stel zoet-zure augurken Na gelijkspel bij TOP Passarella naar het ziekenhuis PAGINA 12 SPORT MAANDAG 23 JUNI 19» MONTERREY (DPA) - Scheids rechter Jesus Diaz Palacio uit Co lumbia is bezig de grote ster van de WK in Mexico te worden. De 31- jarige nogal jongensachtig uitzien de bedrijfsleider van de Atletic club Barranquilla fluit er onge remd op los. In twee WK-wedstrij- den in Mexico deelde hij drie rode en veertien gele kaarten uit. In To- luca begon hij op 8 juni bij de 1-2 van Irak tegen Belgie met het uit het veld sturen van een Irakees en het uitdelen van zes gele kaarten: vijf tegen Irakese voetballers en één voor een Belg. De FIFA had grote waardering voor zijn optre den en schorste aansluitend nog twee Irakese spelers, omdat zij de rigoreuze scheidsrechter bëv schimpt en gespuugd hadden. Zaterdag ging Jesus Diaz, die voor elke wedstrijd een kruisteken maakt, in Monterrey nog energie ker te werk: rood voor de Westduit ser Thomas Berthold na een kap- beweging met de hand ten opzich te van de Mexicaan Fernando Qui- rarte, rood ook voor de Mexicaan Javier Aguirre na een body check op Lothar Mattheus en een vooraf gaande waarschuwing. In totaal toonde hij in de heksenketel van het Universitario-stadion vijf Me xicanen en drie Westduitsers de gele kaart. Weet Jesus Diaz geen maat te houden Integendeel. „Wat een Colombiaan fluit", had Franz Bec- kenbauer zich donderdag ongelo vig afgevraagd. De Westduitse teamleider vreesde een Latijns- amerikaanse alliantie. Maar daar was geen sprake van. Na de wed strijd gaf Beckenbauer toe: „De man is in orde. Daar viel niet mee te spotten". De FIFA-perschef in Monterrey: Fekrou Kidane zei be wonderend: Mijn god, wat heeft die Colombiaan een moed". Inderdaad; Jesus Diaz had in de hel van Monterrey'de juiste bena dering. Met zijn vloed aan kaarten stichtte hij geen verwarring, maar kreeg hij de spelers en ook de toe schouwersmassa in zijn greep. Vrij naar het devies: niet goedschiks, dan kwaadschiks. De man uit Bar ranquilla, die in 1984 bij de Olym pische Spelen van Los Angeles voor het eerst van zich deed spre ken, heeft een grote carriere voor zich-en het maakt hem niets uit, dat hij steeds opnieuw maatrege len moet nemen tegen mannen, die soms ouder zijn dan hijzelf. Het zou niemand verbazen, als men hem in de halve Finales of in de eindstrijd weer zou zien. MEXICO STAD (SIDAFP) - In Mexico is de rouw groen-wit-rood gekleurd. Na de uitschakeling door West-Duitsland is het organiserend land van de voetbal-WK terug in de werkelijkheid van de economische crisis. De populariteit van Hugo Sanchez is net zo snel naar bene den gegaan als de koers van de pe- Huguito'kwam als Spaanse doel- puntenkoning redder'van het va derland terug; maakte slechts één enkel doelpunt, moest na twee gele kaarten een wedstrijd aan de kant zitten, miste in het sleutelduel van de voorronden tegen Paraguay een strafschop en was reeds bij het tu multueuze strafschopnemen in de kwartfinales tussen Mexico en West-Duitsland met beenkrampen schaakmat gezet. Het falen van de elfmeterstip stond in schrijnende tegenstelling tot de tot vervelens toe uitgezon den reclamespot, waarbij Hugo Sanchez ten behoeve van een fris- GUADALAJARA (SID) - De voet dranken-firma wel scoorde. De balwereld heeft zaterdag met eigen commercial werd op de dag van de ogen kunnen zien hoe in Guadala- misser uit de roulatie genomen. jara zaterdag drie van de grootsten in de sport bij het nemen van straf schoppen onderuit gingen. Zico en Socrates schoten elk naast en dom pelden daarmee heel Brazilië in rouw. Maar ook aan de andere kant ging een superster in de zenuwen- oorlog tenonder. Michel Platini miste eveneens. Maar als betrof het een speciaal geschenk voor de Sis te veijaardag van de spelmaker, redden zijn teamgenoten met hun Tot zaterdag waren de Mexicanen zo bezig met de Mundial dat ze zelfs dieren voetballen aan het leren waren. Deze p Mexico-Stad krijgt koples van de directrice „Hij heeft alleen getrokken, ge- spuugd en geschopt", schimpte zijn b.ewaker KarlHeinz Förster, die voor iedereen zichtbaar was ge tekend door de woedende aansla gen van de van zijn voetstuk getui melde Mexicaanse vedette. Van tevoren had Sanchez het vuur al aardig opgestookt door zich onverzoenlijk op te stellen ten opzichte van Pierre Littbarski, die hem bij de UEFA-Cupfinaie'van vorige maand blesseerde. Ik kan zijn criminele actie niet vergéven. De Here weet wie goed is en wie fout en de Here moet maar over hem oordelen". In de wedstrijd toonde Sanchez nauwelijks inzet, inplaats daarvan liet hij zich in met eindeloze dis cussies met de scheidsrechter en was, zoals zelfs de Mexicaanse TV- commentator vaststelde, slechts er op uit strafschoppen uit te lokken. De woede van een heel volk is nu zijn deel. Hoe gróót, die kan zijn, bleek al direct na afloop. Hoewel zowel in Guadalajara als in Mexi- co-stad de regen bij bakken uit de hemel kwam, deden zich in beide plaatsen ernstige ongeregeldheden voor, die voorlopig één ernstig ge wonde en vijfentwintig zieken huis-opnamen tot gevolg hebben gehad. treffers toch de penaltyzege met 4- 3 voor Frankrijk. Niet op de doelman, maar op de schutter, blijkt de grootste druk bij het strafschopnemen te rusten. Een treffer is immers een must,' ter wijl de doelman bij elke gelukte parade kan rekenen op de grootst achtste 'finalës'^tëgen "pólenT toen mogelijke bijval. hij zonder aanloop te nemen de be- Door de jaren heen behoorden Zi- langrijke openingstreffer scoorde, co (33), Socrates (32) en Platini (31) in zoverre beleefde de Mundial 86 tot de beste specialisten ter wereld een gedenkwaardige dag. De drie voor het nemen van straf- en vrije sterren werden door één en hetzelf- schoppen. Hun koelbloedigheid de noodlot getroffen. vanaf de stip bezorgden hun teams overwinningen, kampioenschap pen, toeschouwers en premies. In de rechtstreekse duels waren de doelverdedigers vrijwel altijd kansloos. Socrates benadrukte zijn kracht in deze specialiteit nog i Zico kon zichzelf ontlasten. Per slot van rekening kwam hij na de verlenging voor de tweede maal oog in oog te staan met de Franse doelman Bats en faalde hij niet. Bats had echter voordien het schot van Socrates afgeweerd en daar mee de nederlaag van de drievou dige wereldkampioen ingeleid. Platini, die even later naast het doel schoot, zag de humor van zijn misser in: Het is de eerste straf schop, die ik bij een interlandwed strijd mis. Ik word dan ook al lang zamerhand een oude man". GUADALAJARA (DPA) - ..Zoek loting. Maar de zege ging r niet naar schuldigen, want die zijn er niet", riep Zico zaterdag na de uitschakeling van Brazilië door Frankrijk in de microfoon. Rond- onvervulde hoop op de vierde WK- voetbal i hem heerste een spookachtige dreigende stilte. De samba was uit gedanst; de doffe dreunen van de trommels verstomd. Gezang en uit gelaten vreugde waren de afgelo pen drie weken het kenmerk van de groen-gele massa geweest. Nu stond verbijstering, die het begrip te boven ging, op de gezichten te lezen van de 12.000 Braziliaanse fans - een natie in een dal van tra- Het fiesta van de kwartfinales in Guadalqjara eindigde gruwelijk voor de Brazilianen. Eindelijk bij hun vijfde optreden in Mexico, presenteerden de beschermelin gen van Tele Santana hun geliefde I voetbalstijl zoals men dat het aller- grote voorvechter liefst ziet - in de allerschoonste titel en een ongewisse toekomst in de reisbagage. Het gala in het Jalisco-stadion markeerde het afscheid van één van de grote Braziliaanse spelers- generaties. Falcao, die daarbij hoort, stelde zaterdagavond met onverholen bitterheid vast: „Alles was het leven van een voetballer uitmaakt, was ons vergund; alleen de wereldtitel niet". Falcao, Zico, Socrates, Junior, Edinho en Oscar - zij allen hebben in Mexico voor de laatste maal het nationale tricot om de schouders gehad. Samen heb ben zij 421 maal de roep van het Braziliaanse voetbal verbreid. FRANKFORT (DPA) - Een tapijt reldkampioen van 1982, die in de ter waarde van ruim 5000 gulden kwartfinales speelt tegen Mexico, opinie-peiling denkt slechts 14,5 procent zeilvakantie in Turkije. Die beloning heeft de Turkse zaken man Besim Tibuk de spelers van het Westduitse voetbalelftal in het dat de voetbalploeg het succes vooruitzicht gesteld, als de ploeg 1974 kan herhalen. De van Franz Beckenbauer wereld kampioen wordt. Met hen gaat Tele Santana, de ote voorvechter van het offensie- op het nemen van risico geba seerde spel. Tweemaal heeft hij Brazilië door een WK-toernooi ge voerd, tweemaal is hij met zijn ploeg in de kwartfinales uitgescha keld. In 1982 in Spanje door het doelmatig voetballende Italië, dit maal door de even offensief, maar gelukkiger optredende Fransen. „Kritiek wil ik niet laten horen. Wij hebben de wereld gelukkig iets la ten zien. Voor deze ongelukkige nederlaag behoeven wij geen zon- denbok te zoeken", aldus Nabi Abi Chedid, de vice-voorzitter van 'de Braziliaanse voetbalbond. Zoals reeds bij zijn ambtsaan vaarding in januari per contract werd vastgelegd, treedt de 54-jari- eigen land gering. Volgens een ge Santana nu uit het licht van de Kijk, dat noem ik nog eens klas- Niet meespelen in de eindronde van het wereldkampioenschap, en dan toch nog wereldkampioen worden, althans moreel, en met acht jaar vertraging. Ik doel uiteraard op Neder land, dat dank zij de speurzin van de Sunday Times van giste ren zich alsnog als de rechtmati ge wereldkampioen-1978 mag be schouwen. Onze tegenstander in de finale, Argentinië, kon die al leen maar bereiken door met mi nimaal 4 goals verschil van Peru te winnen. Dat leek niet zo een voudig. Nederland had in de eer ste kwalificatieronde met 0-0 te gen Peru gelijk gespeeld, Peru had o.a. met 3-1 van Schotland gewonnen, en alleen met tamelijk grote cijfers (3-0) van Brazilië verloren. Maar zie, toen het erop aankwam won Argentinië met 6- 0 van Peru. Daardoor eindigde het met een beter doelsaldo dan Brazilië als eerste in groep B en mocht tegen Nederland in de fi nale spelen. Eti u herinnert het land dan toch niet de Morele We reldkampioen 1978 noemen? Na tuurlijk wel, al was het maar om dat we, als Argentinië Peru niet met 6-0 had geklopt, ongetwijfeld met vlag en wimpel van Brazilië hadden gewonnen... Nu las ik dat in de Sunday Ti mes, voordat ik zondagochtend de video aanzette om naar Mexi- co-West-Duitsland te kijken, dus geen wonder dat ik ook bij dezt wedstrijd automatisch de com piottheorie van stal haalde. West- Duitsland liet zich natuurlijk niet omkopen voor twee schepen tarwe, maar wie floot daar? De kleine, onervaren Colombiaan Jesus Diaz, een Spaans-spreken de buurman van de Mexicanen (er zitten maar vijf andere lan den tussen Mexico en Colombia), een man die niet zou aarzelen de bal op de Duitse stip te leggen zo dra hij de kans schoon zag. En heb je zo'n complotth maal omarmd, dan blijkt alles daarin ook te passen. Want Diaz (mag ik Jesus zeg gen?) gaf de eerste vrije schop West-Duitsland mee (slim!). zich als de dag van eergisteren jioot aj voor Mexicaans buiten spel toen de Australische scheids- (als de dag van gisteren herin nert u zich de finale-nederlaag tegen Westduitsland): Argentinië won in de verlenging met 3-1, de H junta was wereldkampioen ge- 'fïneerder 'kon hetaihaast niet!). rechter ten onrechte niet vlagde (duivels slim!), en gaf de eerste kaart aan een Mexicaan (geraf- worden! De Sunday Times onthult nu dat Peru op twee manieren werd omgekocht. Argentinië zond twee schepen met gratis graan naar Peru, en de Centrale Bank van Argentinië gaf een bedrag van 50 miljoen dollar vrij dat bevroren was. Peruaanse officials kregen een deel van het omkoopgeld, de .coach van Peru gebruikte vier onervaren spelers in de loop van de wedstrijd en liet een van zijn achterspelers om oriduidelijke re denen in de voorhoede spelen. Ook haalde hij zijn spelers over om niet in hun eigen shirts te spe len, maar in witte. Ik geloof het allemaal graag, alleen dat van die vier onervaren spelers kan niet kloppen. In 'We reldkampioenschap Argentinië' van Hans Molenaar en Herman Kuiphof wordt niet gerept van wissels bij Peru in de wedstrijd tegen Argentinië, bovendien kun nen er hooguit twee wissels zijn toegepasten in de opstelling heb ik die andere twee onervaren spelers niet kunnen vinden, want alle Peruaanse spelers die tegen Argentinië waren opgesteld, stonden vier dagen eerder ook te gen Brazilië in het veld, en veer tien dagen eerder tegen Neder land. Zo onervaren waren ze dus ook weer niet Mogen we. Neder- Op die manier bouwde hij mers aan de vlekkeloze reputatie die hem later in de wedstrijd het recht zou geven Mexico te bevoor delen. Hij wees twee Mexicaanse spelers erop dat zij hun kous moesten optrekken (Briegel mocht rustig blootsbeens blijven spelen), hij gaf geen penalty toen Sanchez in het strafschopgebied opzij werd gedrukt, en keurde zelfs een doelpunt van Cruz af wegens hands,- niet wegens bui tenspel, want dat was het zeker niet. Gelukkig stuurde hij Ber thold uit het veld wegens slaan, dat begon er een beetje op te lij ken, maar even later gaf hij Aguirre zijn tweede gele, is rode kaart. Die Jesus Dias bleef wel erg lang bezig een goede reputatie op te bouwen om ètraks te kunnen toeslaan, hij liet zelfs in de bles suretijd van de verlenging de Duitsers nog twee Duitse nemen, straks zou hem geen tijd meer resten om zijn omkoopsom waar te maken, en jawel hoor. tijd, strafschoppen, Duitsland wint, Mexico eruit, Jesus, danks mijn complottheorie, de Heilige van Colombia! (tenzij hij zich natuurlijk door de Duitsers had laten omkopen, voor twee schepen Bratwurst!). NICO SCHEEPMAKER QUERETARO (SID) - Uli Stein, de reserve-doelman van het Westduit se elftal, is door coach Franz Bec kenbauer naar huis gestuurd. Kort voor het vertrek van de selectie naar Monterrey, waar de Duitsers zondag in de kwartfinales uitko men tegen Mexico, maakte Bec kenbauer de disciplinaire maatre gel bekend. Beckenbauer reageerde daarmee op uitlatingen van de doelman van Hamburger SV, die de coach 'een soepheintje' en het elftal 'een stel letje zoetzure augurken' noémde. Stein vloog vrijdagavond naar Me xico-Stad en begon zaterdag aan de thuisreis. „Hij is te ver gegaan", zei Bec kenbauer. „Hij heeft mij, het elftal en het Duitse voetbal beledigd. Hij zal in de toekomst niet meer uitge nodigd worden voor de selectie". Stein had zelf na de wedstrijd te gen Marokko het einde van zijn loopbaan als international aange kondigd. Daarna ging hij met Diet- mar Jakobs, Klaus Augenthaler en Dieter Hoeness aan de zwier. Dat leverde het kwartet een repriman de op van Beckenbauer. Financiële gevolgen zal de straf maatregel voor Stein niet hebben. De reservist achter Schumacher heeft ruim 30.000 gulden tegoed voor het bereiken van een plaats bij de laatste acht. „Een boete komt niet in aanmerking", klaarde Beckenbauer. „Nog niet al thans. Als hij doorgaat met c diep te krenken, kan het er wel komen". ACV-trainer Hans Westerhof op de schouders van zijn spelers <ioto anfi Tibuk, voorzitter van de onder- hadden (0-2). Op dat moment tip- nemersgroep Bazaar 54, wil hier- ten nog twintig op de honderd on- mee zijn dankbaarheid aan de dervraagden hun landgenoten als Westduitse bevolking tonen. „Het winnaar van de Mundial. Na de Westduitse burgers noeg, ik heb het voetbal niet meer nodig", maakte Santana zijn plan om vervroegd met pensioen te het team daalde nadat de West- gaan, bekend. Een opvolger als duitsers van Denemarken verloren chef-trainer is bij de Brazilianen OSS (ANP) - Doelman Teeuwen van Top heeft zaterdag de fout ge maakt, waardoor zijn ploeg het amateurkampioenschap van Ne-" derland definitief is ontgaan. Zijn mislukte uittrap, in de 93e minuut van de wedstrijd Top-ACV, beslis- schijnwerpers. „Ik heb geld ge-* te de strijd om de titel in het ama- zijn mijn beste klanten", zegt de ta pijthandelaar. Het vertrouwen in de vice-we- zame uitschakeling van Mexico veranderden de getallen nauwe lijks. nog niet voorhanden. Chedid:„We moeten nu in alle rust over onze toekomst nadenken". Dat zal ove rigens meteen na terugkomst in Brazilië beginnen. Woensdag vindt alweer de eerstkomende bestuurs vergadering plaats. teur-voetbal. De bal belandde ACV-spits Kenter in het doel, waardoor de eindstand van het duel op 2-2 uitkwam. Slechts enkele minuten heeft de Brabantse ploeg de overtuiging ge- had dat het ACV op de knieën kon Jan Pitstra soleerde langs drie te niet werd gedaan. Doelpunten waar de ploeg eigenlijk geen recht op had. De ruim 1.500 toeschou wers hadden in het eerste half uur weinig spectaculairs gezien. Top was de strijd om het zondag-kam pioenschap nog niet te boven en ACV hoefde niet na de thuisover winning van 2-0. Na die tweede treffer van Top moest de ploeg van trainer Hans Westerhof wel op zoek naar een doelpunt. De kleine middenvelder krijgen. Twee doelpunten binnen één minuut v^n Ruud van Lith én Albert Aaftink brachten de ploeg uit Oss op een 2-0 voorsprong, waarmee de nederlaag in Assen te genstanders en klopte doelman Teeuwen met een lage knal; 2-1. Een treffer die volkomen terecht ACV had in de eerste helft het betere spel en was ook in de twee de helft heer en meester. Slechts even floreerde er hoop bij de Top- aanhang, toen voorstopper Aaf tink, na een uur spelen, de bal uit een vrije trap tegen de kruising joeg. De uitstekend fluitende scheidsrechter Kok keurde de tref fer af, omdat eön Tóp-aanvaller zijn tegenstander ruw opzij zette. Na dié afgekeurde treffer was de wedstrijd in feite gelopen. ACV bleef de bal goed rondspelen en kreeg diverse kansen öm de stand gelijk te maken. De ploeg uit Assen slaagde daar pas in blessuretijd in. Kenter liep tegen een trap van Doelman Teeuwen op, waarna de bal tergend langzaam in Jiet Osse doel huppelde. MEXICO STAD (Reuter) - Da niel Passarella zal in het toer nooi om het wereldkampioen schap voetbal in Mexico niet meer kunnen spelen. De verde diger, die in 1978 aanvoerder was van het Argentijnse team, dat in eigen land wereldkam pioen werd, is met een aandoe ning aan de dikke darm in een ziekenhuis in Mexico Stad op genomen. Passarella die in Mexico zijn derde toernooi om het wereld kampioenschap speelt, is de laatste weken door pech ach tervolgd. Hij miste de eerste twee wedstrijden van Argenti nië wegens maagklachten. Toen hij daarvan hersteld was, liep hij tijdens de training een blessure aan een been op waar door hij opnieuw twee wed strijden niet inzetbaar was. Teamarts Madero vertelde in Mexico Stad, dat Passarella drie kilo lichaamsgewicht had verloren, nadat hij last van zijn maag had gekregen. Dat ge wichtsverlies bleef zich ook na zijn aanvankelijke herstel voortzetten. Zaterdag moest Passarella met hevige pijnen in een ziekenhuis worden opge nomen. Daar werd de aandoe ning aan de dikke darm vastge steld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12