PORT Maradona ldopt boze Engelsen België maakt geen Deense fouten «iii/I Britse krant: Argentinië kocht zege bij WK '78 Arbiter ziet handsbal niet Tele Santana stapt op Spanje via strafschoppen uitgeschakeld voor halve finales WK I MAANDAG 23 JUNI 1986 LONDEN (AP) - Argentinië heeft in 1978 het Wereldkampioenschap voetbal gewonnen, nadat Peru was omgekocht om in de finale te kun nen komen. De finale won Argenti nië met 3-1 van Nederland. Die be schuldiging is gisteren geuit door de Britse krant Sunday Times. Op de dag van het WK-treffen tussen Argentinië en Engeland om een plaats in de halve finale van het toernooi, meldde de Sunday Ti mes vanuit Peru van de Argentijn se junta in 1978 50 miljoen dollar op tafel legde om in de finale te ko men. Journaliste Maria-Laura Avigno- lo meldde uit de Peruaanse hoofd stad Lima dat een diepgaand on derzoek bewijzen heeft opgeleverd die aantonen dat de wedstrijd tus sen Argentinië en Peru in de halve finale van tevoren met geld was be slist. Argentinië moest met vier doel punten verschil van Peru winnen om in de finale te komen en won de belangrijke partij met 6-0. De Argentijnse junta zou het smeergeld aan Peru hebben be taald in de vorm van een lading I graan van 35.000 ton en een krediet van 50 miljoen dollar. De Sunday Times zei de informatie te hebben verkregen van een voormalige ambtenaar in dienst van de junta en van twee voetbalofficials. De drie bronnen wilden anoniem blij ven. 'Onze bronnen stellen dat de ge detailleerde transactie werd gere geld door admiraal Carlos Lacoste, toen de Argentijnse vice-president van de FIFA en drie hoge functio narissen van Peruaanse zijde.' Details over de financiële kant van de zaak zou de krant hebben gevonden in de archieven van de Argentijnse centrale bank. De krant zegt de stukken te hebben gezien. 'Onze drie bronnen zeggen dat een deel van het geld is ge bruikt om Peruaanse officials te betalen. Meer geld zou aan de Pe ruaanse officials zijn betaald van geheime rekeningen van de Argen tijnse marine.' De Sunday Times zegt ervan overtuigd te zijn dat de omkoping van de Peruanen werkte. Twee Pe ruaanse aanvallers zouden aan het begin van de wedstrijd na elkaar hebben geblunderd voor een open doel. 'De Peruaanse coach zette in de loop van de wedstrijd vier oner varen wisselspelers in en besloot, zonder duidelijke redenen, een verdediger als aanvaller in te zet ten. Ook vroeg hij zijn spelers hun officiële Peruaanse tenues uit te trekken en in witte shirts te spe len.' PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD MEXICO-CITY (GPD) - Cesar Luis Menotti vindt vergelijkingen tussen Pele, Cruijff, Di Stefano en de grootheid van het tegenwoordige voetbal Diego Maradona onzin. De Ar gentijnse ster heeft volgens 'El Flaco' (de dunne) nog niets bewezen: geen WK-titel, geen Cupsuccessen, en geen 1400 competitiedoelpunten zoals Pele. Menotti heeft als trainer de Argentijnse ploeg naar de wereldtitel gevoerd. Het is zijn enige heldendaad tot nu toe, maar aan die prestatie verleent hjj wel het recht om mee te praten. Maradona heeft de oefenmeester die hem in 1978 nog niet rijp achtte voor een basisplaats - waar de don kere krullebol heden ten dage nog boos over is - gisteravond echter de mond gesnoerd. De palmares van Maradona mogen dan tot nu toe op een vloeitje geschreven kunnen worden, maar dat heeft meer van doen met zijn leeftijd, met het ge geven dat 14j nooit in een ploeg als FC Santos voetbalde en met het feit dat hij in het Argentijnse natio nale team omgeven wordt door in ferieur materiaal. Want zet Marado na in het Braziliaanse elftal en de wereldkampioen voor vele jaren is bekend. Met Argentinië zette de ster van Napels een forse stap in de richting van een eerste grote succes. Mara dona klopte in de kwartfinale En geland (2-1) met twee briljante doelpunten, de eerste met een strontlucht, de tweede riekend naar het allerduurste Franse par fum. Gehinderd door Valdano speelde Kenny Samson de bal in de vijfde minuut van de tweede helft ongelukkig terug op zijn doel man. Peter Shilton probeerde de bal te vangen, maar werd daarbij geklopt door de verrassend hoog springende Diego Maradona. De doelman 1.83 meter lang, de voetballer 1.68 meter klein. Kon dat eigenlijk wel? Bob Beamon sprong in Mexico in 1968 een af stand 8.90 meter ver. Moet de hoog- tesprong van Maradona tot dezelf de verbluffende sportprestaties ge rekend worden. Nee, de voort- Peter Shilton ziet tot zijn grote verbazing Maradona hoger springen, ondanks diens geringe lengte. De Argen tijn beroerde de bal echter met zijn hand. De Tunesier Bennaceur keurde de 'treffer' goed. (foto ap> GUADELAJARA (AP) - Tele Santana heeft na de nederlaag in de WK tegen Frankrijk zijn ontslag genomen als coach van het Brazi liaanse nationale team. Santana nam ook na de WK van 1982 ontslag toen Brazilië werd uitgeschakeld. Hij vertrok toen als coach naar Saudi-Arabië. In februari werd hij opnieuw tot coach van Brazilië benoemd. Santana zei zondag dat de laatste wedstrijd in het toernooi, tegen Frankrijk, de finale had moeten zijn. 'Het was de beste wedstrijd die ik ooit in een WK heb gezien,' zei hij.-. PUEBLA (ANP) - Klein Duimpje kan veel meer dan één reus misleiden. Misschien is het zelfs wel onredelijk België als kleintje te rangschikken in het rijtje der reuzen West- Duitsland, Frankrijk en Argentinië. WK VOETBAL Brazilië - Frankrijk 1-1 (1-1). Na verlen ging: 1-1. Frankrijk wint na strafschoppen (4-3). 17. Careca 1-0,41. Platini 1-1. Scheids rechter: Igna (Roe). Toeschouwers: 68.000 (uitverkocht). Strafschoppen: Socrates mist, Stopyra 0-1, Alemao 1-1, Amoros 1-2, Zico 2-2, Bellone 2-3, Branco 3-3, Platini mist, Julio Cesar mist, Fernandez 3-4. Brazilië: Carlos; Josimar, Edinho, Julio Ce- sar, Branco; Elzo, Socrates, Junior (Silas), Alemao; Müller (Zico) en Careca. Frankrijk: Bats; Tusseau, Battiston, Bos- sis, Amoros; Tigana, Giresse (Ferreri), Pla tini, Fernandez; Stopyra en Rocheteau 45.000 (uitverkocht). Gele kaarten: Allofs, West-Duitsland: Schumacher; Jakobs, Eder (Littbarski), Förster, Berthold, Mat- thaus, Magath, Brehme, Briegel, Rum- menigge (Hoeness) en Allofs. Mexico: Larios; Quirarte, Amador Fran cisco Cruz), Felix Cruz, Servin, Munoz, Aguirre, Espana, Boy (De los Cobos), Ne- grete en Sanchez. Argentinië - Engeland 2-1 (0-0). 51. Mara dona 1-0,55. Maradona 2-0,81. Lineker 2-1. Scheidsrechter: Bennaceur (Tun), toe schouwers: 70.000. Gele kaart: Reid (Eng), Batista (Arg). Engeland: Shilton; Stevens, Fenwick, But cher en Sansom; Steven (Barnes), Hoddle, Reid (Waddle) en Hodge; Lineker en Beardsley Argentinië: Pumpido; Cuciuffo, Ruggeri, 85. Senor 1-1. Strafschoppen: Senor 1-0, Vercauteren 1-1, Eloy mist, Scifo 1-2, Chen- do 2-2, Broos 2-3, Butragueno 3-3, Vervoort 3-4, Victor 4-4, Van der Eist 4-5. Scheids rechter: Kirschen (OD1), toeschouwers: 45.000. Gele kaarten: DeMol en Grun (bei den Bel), Tomas, Caldere (beiden Spa). Michel, Julio Alberto, Butragueno en Sali nas (Eloy). België: Pfaff, Gerets, DeMol, Renquin, Woensdag: Frankrijk-West-Duitsland, Ar- 1. Lineker (Eng) 6; 2. Careca (Bra) en Butra gueno (Spa) 5; 4. Altobelli (Ita), Belanov (Sov) en Elkjaer-Larsen (Den) 4; 7. Valdano (Arg), Jesper Olsen (Den) en Maradona (Arg) 3; 10. Allofs (WD1), Cabanas (Par), Caldere (Spa), Ceulemans (Bel), Claesen (Bel), Jaremtsjoek (Sov), Khairi (Mar), Pla tini (Fra), Quirarte (Mex), Romero (Par), Scifo (Bel), Socrates (Bra) en Stopyra (Fra) Eén verrassing kan toeval zijn. Winst in twee achtereenvolgende duels op de Sowjet-Unie en Spanje niet. Zo was het ook niet gister avond in Puebla. België kwam bij de beste vier van het dertiende toernooi om het wereldkampioen schap door, zeer prestatiegericht, gebruik te maken van de beste krachten die in het elftal verza meld zijn. En door koel te blijven op het moment dat de strafschop pen beslisten over leven of dood. De verrichting is eigenlijk groter dan de eindstand na verlenging van 1-1 weergeeft. Het elftal van Thijs had opnieuw één vechter te weinig op het veld. Enzo Scifo, die altijd wel een excuus heeft om niet als aanspeelpunt te dienen, altijd wel een verklaring voor een mis lukte pass, detoneert in de groep die de heilige wil voorrang geeft boven technisch kunnen. De Belgen hebben echter zoveel techniek in huis dat zij bij vlagen in zeer hoog tempo aanvallen kun- spits Nico Claesen plotseling om ringd wordt door.een hele groep ontembaren. De Belgen hebben ook zoveel er varing in huis (Pfaff, Gerets, Ren quin, Ceulemans en Vercauteren) dat zij een tegenstander durven la ten uitrazen voor zij zelf aan de wedstrijd beginnen. Dat gebeurde ook tegen Spanje, dat zich een klein half uur in de illusie mocht koesteren oppermachtig te zijn in het duel van man tegen man en van ploeg tegen ploeg. Tomas, als rechtsachter, ge bruikte de afwezigheid van een di recte tegenstander voor zeer aan vallend voetbal. Caldere en Michel stoorden zo intensief, dat de Bel gen op het middenterrein geen rust kregen. Er werd door twee ploegen verschrikkelijk hard gelopen en voetbal vrij matig gevoetbald. België ech ter hield tegenover Salinas en Bu tragueno zijn verdediging, soms wat paniekerig, dicht. België was aanvankelijk nauwe lijks nog gevaarlijk geweest tot het moment dat Veyt door Gallego om- geschopt werd en de Oostduitse scheidsrechter Kirschen voordeel voor Claesen liet gelden. Via Clae sen van rechts en Vercauteren bij na aan de andere kant van het veld, kwam de bal laag voor het doel waar Ceulemans ongehinderd, maar zeer gaaf, inkopte. Schoppers Op slag veranderde Spanje. De vechters werden schoppers, zoals Tomas en Caldere. Kirschen toom de het geweld onmiddellijk met ge le kaarten. Er moest gevoetbald worden. Spanje en België begre pen het. De Spanjaarden konden het, zo leek het voor oog, wat beter. Met de voorsprong uit de 34 e mi nuut van de eerste helft - Ceule mans is toch een geweldige voet baller voor iedere ploeg - kon Bel gië terug naar zijn geliefde speel stijl. Uitbreken uit de eigen verde digingslijn. Er was feitelijk maar één opdracht voor het elftal: maak geen Deense fouten, geef Spanje geen geschenken, houdt de deur dicht." Aan Renquin, Gerets, Vervoort, Grun, Demol en Ceulemans is zon taak wel besteed. Maar niemand deed zijn werk beter dan Jean-Ma- rie Pfaff. België zal in Mexico geen wereldkampioen worden. Zal de voetbalwereld niet op zijn kop zet ten, maar de doelman van Bayern München is, in weerwil van al zijn clownerie, wel de wereldkampioen onder de keepers. Pfaff zorgde ervoor dat België tot heel diep in de tweede helft de hoop kon koesteren op een over winning in de normale speeltijd. Zijn ingrepen in man tegen man si tuaties, tegenover Michel, Salinas en de slimste spits uit Spanje Bu tragueno waren geweldig. In het doel stond een man die het elftal kon dragen en die weer eens bereid was zijn schouders eronder te zet ten. Een keertje was zelfs Pfaff kansloos, maar toen stond Gerets, die het conditioneel het moeilijkst had van alle Belgen, die tot het ein de moesten blijven spelen, letter lijk en figuurlijk achter hem. De laatste vijf kwartier van de wedstrijd, de verlenging meegere kend, hebben de Belgen maar een enkele gelegenheid gehad het spel naar de Spaanse helft te brengen. Er was maar een vraag, kan een elf- Leo van der Eist schreeuwt het uit van vreugde na zijn benutte strafschop, die België in de halve finale bracht. (foto AP) tal dat echt op zijn laatste benen loopt die minimale voorsprong vast houden. Is het mogelijk deze Spaanse ploeg, die met de vervan ging van Tomas door Senor en van Salinas door Eloy meer voetbalver-; nuft kon opbrengen, te weerstaan? Het leek zo tot zes minuten voor tijd. Vercauteren, die een handvol kleinere vergrijpjes nodig had om zich staande te houden tegen een in kracht groeiend Spaans midden veld maakte in de hoek van het veld een onnodige overtreding. Victor koos dit keer niet voor de hoge voorzet, waarmee Pfaff steeds raad had geweten. Hij legde de bal laag terug naar Senor die vol met de wreef vuurde. Pfaff in zijn uitzicht belemmerd door een stuk of vijftien spelers had geen ver weer tegen het schot van 25 meter. Verlenging De verlenging was voor de Bel gen niet het begin van het einde. Dat namelijk had al veel eerder in de wedstrijd plaats gevonden. Lang voor de Spaanse gelijkma ker. Een stuk of zes spelers kwa men voor vervanging* in aanmer king. Scifo natuurlijk omdat hij nauwelijks iets aan de wedstrijd bijdroeg. Gerets, omdat hij dit soort wedstrijden van twee uur li chamelijk niet meer aan kan. Ren quin omdat hij niets liever wilde dan een persoonlijke vete met Eloy uitvechten. En Veyt en Vercaute ren en Demol, die minder sterk speelden dan tegen de Sovjets en Claesen. Ach, eigenlijk konden al leen Pfaff, Grun en de ontembare Vervoort nog op volle kracht ver-' der. Guy Thijs moest een keuze ma ken. Vercauteren vertrok voor Hu- go Broos, die naast Renquin in het hart van de verdediging ging. Veyt voor Leo van der Eist. Thijs had daardoor iets meer lichamelijke kracht op het middenveld, waar ook DeMol was terecht gekomen nadat Broos zijn plaats in de laatste lijn had ingenomen. Het middenveld moest versterkt worden. Het was immers de basis voor de Spaanse aanvalsopbouw. Caldere en Michel, gewoon omdat zij wat gemakkelijker voetballen dan de Belgen hadden meer reser ves over. Eloy en Senor waren ook relatief verse krachten. Thijs dacht niet aan herovering van het gebied dat verloren was ge gaan, slechts aan het behoud van wat er nog over was. Hij en zijn Belgen hadden het geluk, dat Cal dere al in het begin van de verlen ging, na een fout van Demol. de eenvoudigste kans van de wed strijd ongebruikt liet. België had ook Jean-Marie Pfaff, die weer een best moment had in de strafschop- penserie. Pfaff stopte de tweede, van Eloy en daarna hoefden de Belgen al leen maar te blijven scoren van het elf meter punt. Alleen maar, of dat zo gemakkelijk is? Scifo toonde zijn enige kracht, zijn techniek. Daarna kwamen de kouwe kikkers Broos, Vervoort en Van der Eist. Vijf op vijf, geen van de zes ploe gen uit de kwartfinales, die na ver lenging nog niet tot een beslissing waren gekomen, had dat eerder ge presteerd. Strafschoppen zijn een wkt wan kele basis om wereldkampioen te worden, maar voor België kan het toernooi nu al niet meer stuk. Ne derland mag dan niet zijn uitge schakeld door een elftal, dat de sterren van de hemel voetbalt, Oranje is wel op zijn plaats gezet door spelers die alles geven wat zij hebben en dat is iets meer dan de Sowjet-Unie en Spanje hadden verwacht. Na de kwalificaties voet balt België alleen nog maar om te overleven en daarvoor wordt werkelijk alles gedaan. Dat op zich is een plaats bij de sterkste vier waard. schrijdende techniek kan televisie beelden vertragen, stilzetten en duidelijk maken dat de Engelsen met hun protest gelijk hadden. Scheidsrechter Ali Bennaceur uit Tunesië en zijn Bulgaarse assistent Bogdan Dotschev hadden alleen vier ogen, te weinig om in een frac tie van een seconde de juiste be slissing te nemen. Wat schoonheid betreft telde de tweede treffer dubbel, een reken sommetje waar de Engelsen het ongetwijfeld niet mee eens zijn. Op het middenveld pikte Maradona de bal op, passeerde twee man, schud den nog twee Engelsen van zich af, ging voorbij Shilton en schoot het leer tegen het net. Een geweldige goal, waarvoor ook de Engelse coach Bobby Robson de handen op elkaar bracht. "Zoiets moois zie ik waarschijnlijk mijn hele leven niet meer". Robson had vooraf niet willen vertellen hoe hij het gevaar Mara dona ging indammen. Niet onlo gisch als je zag hoe het gebeurde, met de botte bijl, niet in overeen stemming met het fair play dat de Britse sporters hoog in het vaandel geschreven hebben. De Argentijn werd stevig aangepakt, kreeg van Fenwick (hij kreeg zijn derde gele kaart en voert met Hugo Sanchez de ranglijst aan) tweemaal een klap in het gezicht en was zeker in de eerste helft niet in staat een actie af te maken. Na de hervatting lukte dat beter, de Engelse verdedigers waren in een milde bui bij de won derschone tweede treffer. Geen zekerheid Het dubbele succes van Marado na gaf nog geen zekerheid. Argen tinië moest diep gaan om de eer van Latijns-Amerika te redden, ze ker nadat Gary Lineker nogmaals bewezen had dat hij maar één mil limeter ruimte nodig heeft. De voor de geschorste Garre spelende Olarticoechea moest de bal in de slotfase nog van de lijn koppen na een voorzet van Barnes die eigen lijk over de achterlijn gedwarreld was. De arbiters aan de zijlijn heb ben moeite met het vak van grens rechter, dat bewees ook de Bulgaar bij de handsbal van Maradona. Met drie Europese ploegen strijdt Argentinië nu verder om het voetbalgoud. De strop die vanaf de eerste wedstrijd om het hoofd van de Britten hangt werd aangetrok ken door de beste voetballer van het toernooi, de man die het ver schil uitmaakte. Het Argentinië van nu is kwalitatief minder dan de ploeg die in '78 wereldkampioen werd. Met Passarella was men dichter in de buurt gekomen. Na maagklachten en een gescheurde spier is het nu definitief voor hem over. Met een zweer aan de dikke darm is hij in het hospitaal opgeno men. Robson verkondigt geen onzin als hij zegt dat Argentinië zonder Maradona kansloos is voor de we reldtitel. Als draait om Diegö, zoals het bij de tegenstander van giste ren rond Hoddle had moeten draai en. En dat deed het dus niet. Met Fenwick weer in de ploeg na zijn schorsing van een duel en verder in dezelfde samenstelling als tegen Paraguay in de achtste finale pro beerden de Engelsen eenzelfde re sultaat te halen als bij de laatste confrontatie in april 1980 toen met 3-1 gewonnen werd. ADVERTENTIE klwaU IN HÉÉL NEDERLAND VINDT U DEZE UNIEKE VOLKSWAGEN SPECIALS ALLEEN BU KAMSTEEG! Ome Volkswagen Polo Spirit" 1.1.750.-Jubileum-voordeel! Kamsteeg Zuid B.V.Oegsfgeest, leiderdorp, Katwijk.Voorjchoien.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11