Politie schiet kleuter dood Reagan wakkert hoop wapenakkoord aan Acht doden bij aanslag Punjab Zuid-Afrika meldt zes doden Belgische soldaten moeten langer dienen Voorstel Sri Lanka laconiek ontvangen ZATERDAG 21 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG^ Vijf personen, waaronder een vierjarig kind, zijn de afgelopen 24 uur door de Zuidafrikaanse politie doodgeschoten. En een zwarte man werd vermoord door een groep van gewapende politieke zwarte tegenstanders. Aldus meldde het bureau van informatie gisteren bij zijn dagelijkse persconferentie. Hiermee is het aantal slachtoffers sinds het uitroepen van de noodtoestand ruim een week gele den gekomen op 54. De directeur van het bureau van informatie, Da vid Steward vertelde de aanwezige verslaggevers, dat de dood van het kind, afgelopen dinsdag, een 'zeer tragisch incident' was geweest. Het kind zou zijn getroffen door een waarschuwingsschot, dat was door Ruud de Wit bedoeld voor iemand die weg vluchtte nadat de politie een illega le vergadering had opgebroken. Het kind bevond zich achter het ij zeren hek, waarover de vluchteling trachtte te klimmen. Steward noemde 'communicatieproble men' als de oorzaak van het feit, dat het incident pas nu bekend was gemaakt. De vier andere 'politiedoden' vie len bij een gewelddadige confron tatie tussen zwarte politieofficie ren en demonstranten in een zwar te woonwijk bij Durban. Verder maakte Steward bekend, dat 24 personen zijn gearresteerd in ver band met de dood van een blanke door middel van de necklace in de buurt van Uitenhage. Volgens Ste ward moet echter worden aange nomen, dat de dood van de blanke niets met de politieke onrust te ma ken heeft. Voor de eerste keer verscheen ook de adjunct-minister van infor matie, Louis Nel, hoogstpersoon lijk op de persconferentie. Hij ont kende buitenlandse berichten als dat er 'personen sinds de noodtoe stand zouden zijn verdwenen'. Hij zei ook, dat de regering zal luiste ren naar de zakenlieden die hun verontrusting hebben uitgespro ken over de arrestaties van vak bondsleiders, maar hij voegde er aan toe dat de vakbondsleiders niet waren gearresteerd vanwege hun vakbondsactiviteiten. De sta kingen en sit-down-acties in een groot aantal supermarkten en wa renhuizen gingen evenwel gewoon door. Crossroads In Kaapstad deed gisteren een groot aantal geestelijken een be roep op president Botha om het be sluit van een dag ervoor in te trek ken, waardoor duizenden zwarte vluchtelingen uit het geteisterde Crossroads gedwongen worden blanke gebieden te verlaten. Dc meeste vluchtelingen hebben een tijdelijk onderdak gevonden in blanke kerken en scholen, maar de regering wil hen naar de verder weg gelegen 'nieuwe' wijk Khaye- litsha hebben. President Botha verscheen giste ren voor het eerst weer in het open baar bij een promotieceremonie van politiecadetten in Pretoria. Hij beschuldigde het buitenland van een 'zorgvuldig opgezette propa- ganda-campagne tegen Zuid-Afri- ka, waardoor de mensen elk gevoel voor perspectief hebben verloren'. Hij vertelde zijn gehoor, dat 'zodra het woord Zuid-Afrika of apart heid valt, ieder gevoel van gezond verstand verdwijnt'. Volgens de president wordt het woord apart heid door Zuid-Afrika's vijanden gebruikt als een 'wapen tegen vrij heid en beschaving in het land'. Nadat al eerder een aantal kran- ten op een duidelijke wijze hadden gedemonstreerd, hoe zeer zij ge troffen zijn door de perscensuur, deed de Weekly Mail daar vrijdag nog een schepje bovenop. Met gro te letters deelde het weekblad, dat vorige week uit de roulatie werd genomen, op de voorpagina mede, dat 'Onze advocaten ons hebben verteld, dat wij nagenoeg niets kri tisch mogen schrijven over de noodtoestand, maar we zullen het proberen...'. Het hele nummer be vat teksten, waarbij de 'illegale' passages met een zwarte pen zijn doorgestreept en de plaatsen waar foto's hadden moeten staan, waren witgeïaten met een enkel tekst balkje, waarop staat: 'Beperkte be richtgeving; het artikel dat hier had moeten staan is gecensureerd'. Al eerder hadden de Sowetan en de Star zich van zulke getuigenis sen van de censuur bediend. De Sowetan kreeg overigens te horen, dat het wit-laten van pagina's ook als in strijd met de noodtoestands wetgeving kan worden be schouwd. BRUSSEL - Aan de bevoorrechte - al zullen zij daar zelf anders over denken - positie van de Belgische dienstplichtige militairen komt binnenkort een einde. België, waar de soldaten het kortste moeten die nen van alle landen in Europa, gaat de dienstplicht met twee maanden verlengen. Bovendien wordt drastisch het mes gezet in de mogelijkheden om onder de dienstplicht uit te komen. Oorzaken? Het ministerie van de fensie zegt dat het de dalende ge boortecijfers zijn waardoor over enkele jaren een tekort aan dienst plichtigen ontstaat. Maar de centen hebben er ook al les mee te maken. De maatregel maakt niet voor niets deel uit van het bezuinigingsplan van het een-' trum-rechtse kabinet-Martens. Goedkope dienstplichtigen moe ten taken gaan doen waar nu nog dure beroeps voor worden ingezet. De Belgische soldaat dient slechts acht maanden, en als hij in West-Duitsland is gestationeerd twee maanden meer. En aangezien België in de Bondsrepubliek een heel legerkorps heeft 'liggen' die nen de meeste soldaten die tien maanden. Dat is minder dan waar ook. In Nederland is de diensttijd 14 maanden, in West-Duitsland 15 maanden, in Frankrijk en in Italië een jaar. Alleen Denemarken komt met negen maanden dicht in de buurt. Wie dienst weigert en ver vangende dienst moet doen, doet dat in België gedurende 15 tot 20 maanden (in Nederland anderhalf jaar). door Hans de Bruijn Tot een tiental jaren geleden wa ren er in België, net als bij ons, veel te veel kandidaat-dienstplichtigen. De na-oorlogse geboortegolf zorg de voor grote aantallen vrijstellin gen, waardoor uiteindelijk slechts één op de drie 18-jarigen ook werkelijk in dienst hoefde. Die geboortegolf is nu uitge werkt en het leger heeft steeds meer moeite om voldoende men sen te vinden voor de veelheid aan functies. Bovendien wordt de te genwoordig geëlektroniseerde krijgsmacht een te ingewikkeld be drijf om jonge mensen daarvoor in slechts acht maanden klaar te sto men en ook nog inzetbaar te ma ken. Beroepsleger De bedoelingen van de Belgi sche regeringen uit de jaren zestig en zeventig om het leger te profes sionaliseren - meer beroeps en minder dienstplichtigen, die bo vendien niet meer dan zes maan den zouden dienen - mislukten. Het leger betaalde te slecht om wervend te zijn voor de deskundi gen, die liever een baantje in de burgermaatschappij zochten. Wat dat betreft is het in België al niet anders dan in Nederland, waar luchtmachtpiloten zes jaar lang 25.000 gulden per jaar krijgen als zij toch maar niet naar de burger luchtvaart vertrekken. Om het sterk teruglopende aan tal dienstplichtigen verder op te vangen heeft minister van defensie Francois Xavier de Donnea nu bo vendien besloten om het aantal vrijstellingen te beperken. Vrijstel ling wegens broederdienst zal nu alleen nog maar gelden voor gezin nen waarin vier broers hun dienst hebben gedaan. Nu is dat nog - net als in Nederland - na twee broers het geval. Ook zullen zeelui en mijnwerkers niet langer worden vrijgesteld van dienst. Alleen ge zinshoofden zullen vrijgesteld blij- Een voordeeltje bij dit alles is dat^ de dienstplichtigen vanaf eind dit* jaar wel beter zullen worden be taald. Het eerste halfjaar gaan hun verdiensten van 75 frank (vier gul den) per dag naar 105 frank per dag, en de resterende maanden gaan zij 150 frank (acht gulden) per dag verdienen. Nog altijd eeri fooi vergeleken bij de toch ook niet overdadige weddes die Nederland se dienstplichtigen ontvangen. Maar hier in België waren die wed- des al sinds 1972 niet meer ver hoogd. Om toch te kunnen bezuinigen op de defensie-uitgaven heeft de Belgische regering besloten een aantal grote materieelaankopen uit te stellen tot 1988. Het gaat daarbij om een paar miljardenprojecten, zoals de aanschaf van nieuwe ge vechtshelikopters en tanks. België zal daardoor zeker niet kunnen vol doen aan de NAVO-norm om de defensieuitgaven jaarlijks met 3 procent te laten stijgen. Zwarte wint woonhuis in blanke wijk JOHANNESBURG (AP) - Een zwarte vrouw, die met man en drie kinderen al tien jaar in een garage in Wattville ten oosten van Johannesburg woonde, heeft in een loterij een huis in een blanke wijk gewonnen. Zij mag er echter niet gaan wonen en krijgt vervangende woon ruimte in een zwarte wijk aan geboden. Parethia Radebe kon haar ge luk niet op toen zij in een loterij een huis ter waarde van 65.000 gulden won in Crystal Park, een nieuw te bouwen blanke woonwijk aan de rand van de stad Benoni. Onder dé Zuidafrikaanse apartheidswetgeving is het zwarten en blanken niet toege staan in dezelfde buurt te wo nen, maar de firma Geo Ren- nie-Howal Homes, de sponsor van de loterij, heeft mevrouw Radebe verzekerd dat zij een zelfde huis voor haar zal bou wen in de zwarte wijk Davey- ton. Het huis zal over drie maanden klaar zijn. Mevrouw Radebe verklaarde desgevraagd dat zij het niet erg had gevonden om in de blanke wijk te wonen. Aan de loterij namen ongeveer 20.000 mensen deel. Onder de 30 finalisten, die uitgenodigd waren voor de feestelijke gala-avond van de prijsuitreiking, waren twee zwarten. De avond werd door 7.000 mensen bijgewoond. Zuidafrikaanse vluchtelingen uit de krottenwijk Crossroads krijgen hulp i van de islamitische medische vereniging. De duizenden vluchtelingen mogen r oord. NEW DELHI (IPS) - Het nieuwste Srilankese vredesvoorstel is bij de Indiase regering „in studie", aldus een regeringswoordvoerder in New Delhi gisteren. Vandaag en de komende dagen voeren Indiase be middelaars in New Delhi en de zuidelijke stad Madras overleg met vertegenwoordigers van de etni sche minderheid van Tamils op het eiland. Het nieuwe voorstel is nog ge heim, maar woensdagavond toen het plan werd overlegd in Delhi en in Parijs aan donorlanden van Sri Lanka werd al een aantal hoofdlij nen bekend. Srilankese diploma ten in de Indiase hoofdstad zeggen dat dit mogelijk de „allerlaatste kans" is voor een vreedzame oplos sing in de crisis. Colombo heeft gekozen provin ciale raden voorgesteld die voorèl zeggenschap krijgen over handha ving van de rechtsorde en kwesties aangaande landverdeling, twee on derwerpen die tot nu toe een oplos sing van het etnische conflict blok keren. De premier en ministers van de raden worden benoemd door de regering in Colombo. Maar de Srilankese regering wijst een samengaan van de noor delijke en oostelijke provincie, waar de Tamils in de meerderheid zijn, van de hand. Dit was een eis van alle Tamilgroepen. De radicale Tamil-guerrillastrijders willen een onafhankelijke staat. Indiase diplomaten lieten zich gisteren sceptisch uit over het nieuwe voorstel, waarvoor de basis vorige maand werd gelegd toen een Indiase ministersploeg het ei land bezocht. Er zijn twijfels over de bereidheid van de regering van president Junius Jayewardene om zich in te zetten voor een vreedza me oplossing. Het nieuwste plan wordt ook voorgelegd aan de Alle Partijen Conferentie die Jayewar dene voor woensdag bij elkaar heeft geroepen. De Srilankese oppositieleider Vijay Kumaratunga van de Ma- hegana Partij is naar Madras gevlo gen voor overleg met vertegen woordigers van de Tamilgroepen die daar in ballingschap leven. Tegen het dagblad Hindu uit Ma dras verklaarde Kumaratunga, dat alleen druk van de bevolking de partijen kan dwingen tot een poli tieke oplossing. „Omdat Jayewar dene het etnisch conflict nodig heeft om het land te kunnen rege ren". BRUSSEL - De vier gevangen zit tende leden van de Belgische ter reurorganisatie CCC hebben giste ren na 43 dagen hun hongerstaking opgegeven. Dat werd volgens de doktoren hoog tijd want de toe stand van het viertal begon langza merhand kritiek te worden. Het kwartet protesteerde met de hongerstaking tegen hun behande ling in de gevangenis van Sint-Gil lis (Brussel). Sinds hun aanhou- door Hans de Bruijn ding - op 16 december vorig jaar in Charleroi - zijn de vier daar in vol strekte afzondering gehouden. Zij mochten niet in contact komen met andere gevangenen, bezoek van vrienden was niet toegestaan, zij kregen geen boeken of kranten en zij mochten slechts brieven schrijven aan hun ouders. Op 9 mei gingen zij tegen deze eenzame opsluiting in hongersta king. De vier wilden daardoor bo- ____o vendien de erkenning als politieke einde nadat de gevlmgenisdirectië Hongerstaking van CCC-leden ten einde gevangene afdwingen. Hen zijn echter slechts strafrechtelijke mis drijven ten laste gelegd, zoals po ging tot moord, brandstichting en bendevorming. Bij hun aanhou ding destijds waren zij bovendien gewapend. Na 43 dagen zijn zij er slecht aan toe. Pascale V. werd begin deze week in de ziekenafdeling van de gevangenis opgenomen, omdat zij nog maar 33 kilo weegt. De ver meende leider van de CCC, Pierre C., heeft 15 kilo verloren. Geduren de zeven weken weigerden zij alle voedsel, en dronken slechts suiker water. Zij leden volgens de dokto ren aan krampen, hevige hoofdpij nen en duizelingen. De hongerstaking kwam tot c in overleg met het ministerie van justitie had besloten tot versoepe ling van het regime in de gevange nis voor het viertal. Wat die versoe- Openbare aanklager: 'Dood Westduitse demonstrant is schuld politie' BONN - De Westduitse justitie heeft twee politiemannen uit Frankfurt aangeklaagd op verden king van dood door schuld. Dc twee mannen, de commandant van een mobiel waterkanon en de chauffeur, worden ervan verdacht de dood van de demonstrant Gun- ther Sare te hebben veroorzaakt. Sare werd vorig jaar september tij dens een demonstratie tegen een vergadering van de rechts-reactio- naire NPD door hét waterkanon overreden en stierf aan de gevol gen. Gistermiddag deelde de hoofdof- door Hans Hoogendijk ficier van justitie in Hessen mee dat de twee worden vervolgd. Hij zei onder meer: „We beschuldigen de chauffeur ervan door onoplet- nis voor nei vieriai. wai cue versoe- tpndhpirt «ïarp niot uDLi,; pelingen precies inhouden is nog ^nendfidoS^n manïr"^ rijden niet te hebben aangepast. Afgelopen dinsdag werd in Brus- Hij had hem naar onze bevindin- sel een vijfde man aangehouden op êen kunnen en moeten herkennen, verdenking tot de CCC te behoren. De commandant heeft zijn plicht Hoewel de aanhouding van de vier verzaakt en de situatie niet goed nu al een half jaar geleden plaats- waargenomen. Had hij dat wel ge- vond, is nog altijd geen zicht op daan, dan had hij zijn chauffeur in een proces. De politie heeft na hun structies kunnen geven". TarJprrli De dood Van Sare zor6de in seP" maa r vol ee nTo nb eves t i &leb e ri c h ten zou hget nog steeds fnvoldoen! ft1*!" 7*SSlS de zijn om het vijftal voor de ten lasteleggingen te kunnen veroor delen. Door de jongste aanhouding is duidelijk geworden dat behalve de vier buiten de gevangenis nog meer medestanders op vrije voeten rondlopen. De justitie zou eerst nog meer verdachten willen op pakken, alvorens de dossiers wor den gesloten en de rechtzaak tegen de CCC'ers kan beginnen. bij de rol van de twee politieman nen. Openlijk werd gesteld dat zij Sare, die alleen over een kruising holde, gezien moeten hebben. Op foto's was duidelijk te zien dat Sare helemaal alleen onder 'vuur' werd genomen door het wa terkanon. Even later werd hij over reden. De politiemannen hebben steeds ontkend de 36-jarige de monstrant te hebben waargeno- AMRITSAR (AP) - Bij een aanslag in het dorp Golwar, even ten zuiden van Amritsar in de Indiase deelstaat Punjab, zijn acht mensen om het leven gekomen. Vermoede lijk waren het sikhs die het vuur op het kantoor van een elektriciteits bedrijf aldaar openden, zo heeft het persbureau UNI meegedeeld. De politie verklaarde dat vier ge wapende mannen het kantoor bin nendrongen en vijf mensen ter plaatse neerschoten. Drie anderen werden buiten het gebouw dood geschoten. De autoriteiten in de Indiase deelstaat Punjab hebben gisteren voor onbepaalde tijd een algeheel uitgaansverbod ingesteld. In de stad Nakodar zijn aan de voor avond van de uitroeping van Chan digarh tot hoofdstad van Punjab gewelddadige rellen uitgebroken. Chandigarh was eerder de geza menlijke hoofdstad voor de India se deelstaten Punjab en Haryana. De rellen braken uit nadat ver moedelijk extremistische sikhs in het wilde weg begonnen te schie ten op een druk bezochte bazaar. Hierbij raakten 14 burgers, voorna melijk hindoes, gewond. De daders hadden het gemunt op de plaatse lijke leider van de militante Shiv Seena (Gods Leger), Ramesh Koe- mar. Toen Koemar terugschoot raakten twee daders gewond, zij wisten echter te ontkomen. Van de gewonde hindoes verkeren sommi gen in levensgevaar, aldus de poli tie. In Nakodar hebben de afgelopen maanden verscheidene terreuraan slagen plaatsgevonden, veelal ge volgd door botsingen tussen sikhs en hindoes welke laatsten in Pun jab de minderheid vormen. Nako dar ligt 80 kilometer ten zuidoos ten van Amritsar. Extremistische sikhs willen in Punjab een eigen staat stichten. Tot dusver zijn dit jaar bij aansla gen meer dan 400 mensen, meest hindoes en gematigde sikhs ge dood. Duizenden hindoe-dorpelin gen zijn in paniek gevlucht, vooral uit het platteland rond Amritsar. De Europese zucht van opluch ting moet in Washington te ho ren zijn geweest. Eindelijk ont dekte de Amerikaanse president Ronald Reagan positieve ele menten in Russische onderhan- delingsvoorstellen. Hij sprak, donderdagavond voor een stu- dentengehoor in New Yersey, zelfs van een „keerpunt" in de ontwapeningsgesprekken tussen Oost en West. Er schuilen nog genoeg zeer giftige addertjes onder het gras, maar plotsklaps lijkt 1986 niet meer het jaar te worden waarin wapenbeheersing onder propa gandistisch trompetgeschal ge- door Hans Geleijnse deeltelyk of geheel ten grave werden gedragen. Ineens is er weer het perspectief van een top ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov, eind dit jaar in Was hington. Mogelijk gevolgd door een wapenakkoord dat, voor de verandering, echte vermindering van kernwapens tot gevolg heeft. Vanwaar dit optimisme? Nog geen maand geleden dampte de mineurstemming de Haagse bu relen van Atlanticus Van den Broek uit. En Reagans vriendin Thatcher klom bijkans in de gor dijnen om haar verontwaardi ging te demonstreren over de -aankondiging, dat Amerika zich niet langer zou houden aan de bepalingen van het Salt-2 ver drag, dat het aantal strategische kernwapens van de beide super machten aan banden legt. Westerse diplomaten consta teerden bezorgd, dat na het bij leggen van de „kruisraketru zies", de irritaties tussen Ameri ka en de Europese bondgenoten weer waren toegenomen. En dit keer op een breed politiek front. Te beginnen met het Amerikaan se militaire avontuur tegen Li bië, het doordrammen op het thema SDI, de plannen voor mo dernisering van chemische wa pens, het laten mislukken van de Bernse conferentie over contac ten tussen de inwoners van Oost en West, de Salt 2-affaire. Europa vreèsde dat de haviken in Washington het pleit van de (overigens ook conservatieve) gematigden hadden gewonnen. Het kamp dus van defensiemi nister Weinberger en zijn rech terhand Richard Perle, voor wie elk Russische woord synoniem is aan de perfide leugen en die ervan overtuigd zijn dat de Sow- jet-Unie op de knieën is te krij gen door Moskou te dwingen tot een kostenverslindende compe titie tegen Amerikaanse wapen programma's. Mismoedig „State Department (het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken) heeft de slag verlo ren var\ het Pentagon. Het is nu echt zo dat het gebrek aan voor uitgang bij de wapenbeheersing voor een aanzienlijk deel op Amerikaanse rekening moet worden geschreven. We kunnen alleen maar hopen dat er verder geen al te grote ongelukken ge beuren in de laatste jaren van Reagans periode en dat er na zijn vertrek in 1988 een andere wind gaat waaien" illustreerde een Haags diplomaat dezer dagen de mismoedige stemming. De Europese depressiviteit werd nog vergroot door de snel heid en het gemak waarmee Sowjet-leider Gorbatsjov het ene na het andere ontwapeningsplan uit de koker toverde en de Ame rikaanse reactie erop. Keer op keer was het commentaar: „Al leen gericht op de publieke opi- Reagan: keerpunt. nie, zo vallen er geen zaken te doen". In landen als Engeland, de Bondsrepubliek, waar verkie zingen voor de deur staan, moet in regeringskringen al met enige huiver zijn gedacht aan het garen dat de oppositie zou kunnen spinnen bij deze Amerikaanse politiek van de „lege hand". Naast het Europese ongenoe gen spelen twee andere factoren een rol in Reagans bekering tot de positieve benadering. In de eerste plaats het gekrakeel in ei gen huis: het Congres dreigt zo wel met bezuinigingen op het SDI-programma en op de defen siebegroting, dat laatste met het doel de president te dwingen zich aan Salt 2 te houden. Ten tweede de laatste Sowjet-voor- stellen voor vermindering van de strategische kernbewapening en de conventionele strijdkrachten. Voor het eerst sinds de top Reagan-Gorbatsjov in Genève, november vorig jaar, zijn de kernwapenvoorstellen niet ge lanceerd met veel publicitair ge ruis, maar direct ingebracht bij de Geneefse .onderhandelingen (begin juli moeten de Ameri kaanse onderhandelaars erop reageren). Maar belangrijker nog is, dat in de Sowj et-plannen een weg wordt uitgestippeld naar wat ook een Amerikaans doel is: halvering van de strategische kernbewapening. Ruimte-defensie Het Sowjet-voorstel biedt Rea gan ook de kans Salt 2 te vervan gen door een nieuw akkoord, dat niet langer zoals Salt 2 een pla fond stelt voor het aantal lan- ceerinrichtingen en kernwapen- dragers, maar uitgaat van aantal len kernkoppen. Op dat gebied heeft de Sowjet- Unie een overwicht. Weliswaar wordt in het Sowjet-voorstel het plafond van 6000 kernkoppen verhoogd naar 8000, maar als de reductie via dit tussenvoorstel wordt aangehouden wordt uit eindelijk de 50 procents vermin dering bereikt. Andere positieve elementen zijn, dat de Sowjets de 1400 in Europa (Engeland) ter land en zee gestationeerde bommenwer pers met kernwapens, de zgn. Forward Based Systems, niet langer optellen bij het totale aan tal strategische wapens. Boven dien is er de bereidheid de cate gorie middellange-afstandswa- pens (INF) tot nul terug te bren- -gen in Europa, waarbij niet lan ger een tegenwicht voor de Brit se en Franse nucleaire arsenalen wordt geëist, maar wel wordt vastgehouden aan stationering van een beperkt aantal SS 20's in Azië. Ook op andère wijze geven de Sowjets een signaal af van hun streven naar een realistisch on derhandelingsresultaat. Volgens het voorstel zou Amerika mini maal nog 15 jaar het in 1973 afge sloten ABM-verdrag (dat maar een beperkte ruimte geeft voor raketdefensies) moeten naleven. Dat beperkt ontwikkeling en ze ker stationering van een ruimte defensie, maar Moskou heeft er aan toegevoegd dat gepraat kan worden over onderzoek. Dat is een heel ander geluid dan twee jaar geleden, toen de Sowjets el ke vorm van onderzoek wilde verbieden. Dat geeft de Amerikaanse on derhandelaars in Genève de ruimte om bij de Sowjets te pol sen welke vormen van onder zoek nu wel of niet zijn toege staan in de Russische interpreta tie van het ABM-verdrag. In combinatie met de beoogde ver mindering van offensieve wa pens opent dit perspectieven voor een defensie die langzaam maar zeker het accent verschuift van afschrikking door weder zijds verzekerde vernietiging met aanvalswapens naar een mixture van offensieve en defen sieve systemen. De weg naar een tweede top Reagan-Gorbatsjov lijkt sinds donderdag niet langer slechts met obstakels te zijn geplaveid.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7