Kabinet rond met uitgaven voor 1987 Kamer schiet tekort in controlerende functie Ziekenhuisraad: budgetplan voor specialist fout Nijpels blijft nummer een bij achterban WD Rotterdam wil onderwijs verbeteren met computers UCN: geen probleem met bouw verrijkingsfabriek ZATERDAG 21 JUNI 1986 BINNENLAND PAGINA j Extra bezuiniging op woningbouw DEN HAAG (ANP) - Volkshuisvesting en Economische Zaken moeten meer dan de overige ministeries bijdragen aan de 1,2 miljard die het kabinet het komende jaar willen bezuinigen op de departementen. Dat zei demissionair premier Lubbers gisteren na het wekelijkse kabinetsbe raad. Het kabinet bereikte gisteren over eenstemming over de uitgaven voor het komende jaar en minister Ruding (financiën) gaat nu tech nisch overleg voeren met zijn colle ga's. Komen er problemen, dan hakt het kabinet begin juli ook die knopen door. De afgelopen jaren bleven Defensie en Ontwikkelings samenwerking buiten de bezuini gingen. Aanvankelijk zou dat ook in 1987 gebeuren, maar het kabinet heeft nu toch besloten de groei van de defensieuitgaven te beperken van 3 tot 2 procent. Lubbers wilde niet kwijt op wel ke onderdelen Volkshuisvesting extra moet ombuigen, maar het ligt voor de hand dat er minder huizen worden gebouwd. Een ruime ka mermeerderheid is tegen het kor ten van de individuele huursubsi dies. De premier verwacht volgen de week 'een voorzet' van informa teur De Koning in de richting van CDA en WD. Hij wil eerst de reac tie van de kamerfracties afwachten alvorens definitieve uitsDraken over de bezuinigingen te doen. Een aantal andere departementen zal 'proportioneel' in de ombuigings operatie betrokken worden. Justi tie, Binnenlandse Zaken, Buiten landse Zaken en Onderwijs en We tenschappen hoeven naar verhou ding het minst in te leveren. Met het plan om in de sfeer van de volksgezondheid 600 miljoen gulden te besparen, loopt het vol gens Lubbers goed. "We zijn nog niet helemaal uit het passen en me ten, maar het ziet er naar uit dat het moet lukken". Hij wilde niet mee delen of in deze sector geld ge haald wordt via verhoging van de eigen bijdragen. Wat de inkomstenkant betreft moet het kabinet in de komende weken ongeveer 2 miljard gulden vinden om de rekening sluitend te maken. In zijn kaderbrief van 8 april stelde Ruding voor in 1987 in totaal 5,25 miljard gulden om te buigen op de collectieve uitgaven en daarnaast 2,25 miljard op de rijksbegroting. Dat laatste bedrag is nu ingevuld. KUNSTSTUK(JE) ZOELEN - Nederland heeft er weer een museum bij. In het Betuwse Zoelen is vandaag het enige bijenteeltmu seum van Nederland geopend. In het museum bevinden zich onder meer bijenkorven en kasten en een heuse bijenwaskaarsentrekkerij. In vitrines staan potjes en andere attributen die met de bijenteelt te maken hebben en van achter het glas kan eveneens een bijenvolk van zeer dichtbij worden bekeken. (foto anpj DEN HAAG (GPD) - Een ruime meerderheid van de WD-achter- ban vindt dat Nijpels fractievoor- .zitter moet blijven. Met 54 procent van de stemmen ligt hij vele ron den voor op de nummer twee op de favorietenlijst van de WD-kiezers, De Korte, die slechts 17 procent haalt. Derde is Smit-Kroes met 4 'procent. Volgens een AVRO/NIPO-en- quête vindt 32 procent van de WD-kiezers Nijpels ongeschikt om minister te worden, 41 procent vindt dat hij wel minister kan wor den en 26 procent acht hem ge schikt als staatssecretaris. Zoals bekend kondigde Nijpels kort na de verkiezingen aan het politiek leiderschap van de partij wel aan een ander te willen overdragen en als 'gewoon' minister in het kabi net te gaan zitten. De kans dat Nijpels toch fractie voorzitter blijft, wordt echter steeds groter. Vooral het gebrek aan een goede opvolger (De Korte ling voor euthanasie moet komen. Ook onder de CDA-aanhang is hiervoor een duidelijke meerder heid (76 procent). Zoals bekend is de CDA-fractie in de Tweede Ka mer tegen wetgeving. Overigens ziet het ernaar uit dat het CDA dit standpunt onder druk van de WD heeft verlaten. Deze week werd be kend dat CDA en WD afspraken hebben gemaakt over de oplossing van de euthanasie-kwestie in de komende kabinetsperiode. Daarbij woFdt er in elk geval van uitgegaan dat er een wet moet komen. Het NIPO heeft ook nog naar de politieke voorkeur van dit moment gevraagd. Veel verschuivingen zijn er niet te melden ten opzichte van de verkiezingen van 21 mei. Opval lend is wel dat de CPN ruim 2 pro cent van de kiezers achter zich heeft. Dat percentage zou goed zijn voor 3 zetels in de Tweede Kamer. Op 21 mei wist de CPN niet eens voldoende stemmen voor een zetel te verzamelen. nauw wordt gedreven. Maandagavond ontdekte Ma rijke Uland, die de python voor de vereniging verzorgt, dat de slang was ontsnapt. Het beest had een ruit uit zijn hok ge drukt. De slang had net te eten gekregen. "Hij zit propvol en kan wel een half jaar zonder eten", aldus mevrouw Uland. Zij doet de slang 3 maal per week in bad en heeft van agres sie nooit iets gemerkt. Een volwassen tijgerpython kan 6 tot 7 meter lang worden en komt voor in Zuidoost-Azië. De tijgerpython leent zich goed voor de kweek. ROTTERDAM (ANP) - Over zes jaar heeft Rotterdam computergestuurd onderwijs op alle 250 basisscholen in de gemeente. Daarmee wordt beter basisonderwijs mogelijk, vooral omdat de vorderingen van de leerlingen sneller, nauwkeuriger en gedurende de gehele schoolloopbaan kunnen worden gevolgd. De kosten van invoering zijn begroot op 5,5 miljoen gulden, waarvan iets minder dan een kwart nodig is voor de aanschaf van de computers. De opzet voor dit plan is gemaakt door de beleidsgroep informatica- technologie van de gemeente. Daarin werken mensen uit elke onderwijs- hoek samen. In de opzet van de beleidsgroep wordt het gebruik van de computer in de school in fasen wordt doorgevoerd: elk jaar in 50 scholen. Uit het gebruik van de computer voor beheer en evaluatie vloeit volgens de beleidsgroep ook voort, dat de nieuwe technologische verworvenhe den uiteindelijk gemakkelijker tijdens het lesgeven kunnen worden toe gepast. De leerkrachten geven, als ze de mogelijkheden van de computer eenmaal kennen en kunnen gebruiken, zelf aan waarvoor ze het apparaat in het onderwijs nog meer willen gebruiken en wat hun wensen zijn. AMSTERDAM - Leerlingen van de Rietveld-academie hebben gisteren hun eindexamenstukken tentoongesteld. Een van de opmerkelijkste was het 12 meter lange doek van student Jurriaan van Hall. Er moest een kleine zeppelin aan te pas komen om het kunstwerk tot zijn recht te laten komen. (foto anp> ALMELO (ANP) - Ultra Centrifu ge Nederland (UCN) verwacht niet dat eventuele bezwaren tegen de bouw van verrijkingsfabriek SP5 in Almelo leiden tot vertraging bij de uitvoering. Het bedrijf gaat er daarom van uit dat volgend jaar kan worden begonnen met de bouw van de fabriek, die een mil jard gulden gaat kosten. Dit heeft voorzitter Tieleman van de UCN-directie gisteren gezegd tijdens een toelichting op het jaarverslag. De verwachting dat de onderneming de nodige vergun ningen voor de fabriek op tijd krijgt, baseert de directeur van UCN op het feit dat het gaat om uitbreiding van een bestaande acti viteit: het verrijken van uranium voor kerncentrales. UCN heeft vergunningen nodig in het kader van de kernenergie wet, de hinderwet en de bouwver ordening van de gemeente Almelo. Het plan voor de fabriek ligt op dit moment ter inzage. Op 2 juli wordt er in het gemeentehuis een hoorzit ting over gehouden. De bouw van de SP5 betekent jaarlijks 1000 manjaren werk. Aan het eind van de negentiger jaren zal de volledige capaciteit van de nieuwe produktiehal zijn bereikt: 2000 ton scheidingsarbeid per jaar. De totale verrijkingscapaciteit in Almelo bedraagt dan 3500 ton. De bouw van de nieuwe fabriek heeft geen invloed op het aantal vaste medewerkers. Hun aantal bedraagt 700. HABBEMA (ANP) - Het Amster damse college van burgemeester en wethouders heeft de actrice Cox Habbema nummer een gezet op de voordracht aan de gemeenteraad voor de benoeming van een nieu we directeur van de stadsschouw burg. Woensdag moet de gemeen teraad een besluit over de benoe ming nemen. ROTTERDAM (ANP) - In de Rotterdamse wijk Hoogvliet is ongerustheid ontstaan over een 2 meter lange wurgslang die 'sinds maandag wordt vermist en vermoedelijk ergens in de wijk bivakkeert. Het gaat om de tijgerpython Petra, die ei gendom is van de aquarium vereniging Waterlelie '53. Zoekacties van politie, brand weer en leden van de vereni ging zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Volgens hoofd Visser van de reptielenafdeling van de Rot terdamse diergaarde Blij dorp, is deze python vrij ongevaar- DEN HAAG - De Tweede Kamer is een groep van door ons allen gekozen wijze mannen en vrou wen, die worden geacht 'het te weten'. En meestal is dat ook zo. Voor elk probleem is wel een op lossing, al denken de volksverte genwoordigers daar niet steeds gelijk over. Er is altijd wel een meerderheid in het parlement die met zekerheid weet wat goed is voor ons Nederlanders. Als de Tweede-Kamerleden qchter over zichzelf en over het eigen functioneren moeten gaan praten, is het plotseling afgelo pen met die zekerheid. Besmuikt wordt om elkaar heen gedraaid. Er wordt vooral geen kritiek uit geoefend op de collega's, want die kritiek kan keihard terugko men. Conclusies worden niet of nauwelijks getrokken. door Henri Kruithof Zo'n aan het parlement we zensvreemd debat werd deze week in de Tweede Kamer ge voerd. Aanleiding was het rap port van de parlementaire en quêtecommissie, naar aanleiding van de RSV-affaire. Dat rapport was niet alleen vernietigend voor het kabinet (lees: minister Van Aardenne), ook de Tweede Ka mer zelf kreeg ervan langs. De Kamer had niet opgelet, had zelfs op sommige momenten zit ten slapen. Dat konden de door het volk gekozenen natuurlijk niet over hun kant laten gaan. Zij stelden een commissie in onder leiding van kamervoorzitter Dolman, die aanbevelingen moest doen voor verbetering van de organisatie en werkwijze van de Kamer. Na een maand of negen kwam Dolman met zyn rapport, waarin weinig spectaculaire voorstellen stonden als uitbreiding van de blijft liever minister) doet de kan sen van Nijpels steeds toenemen. Zeker als hij de formatie-onder handelingen met een goed resul taat voor de WD kan afsluiten, zijn in de fractie steeds meer colle ga's op zijn hand. Euthanasie In de politiek meest omstreden kwestie van de euthanasie, lijkt het voorstel van het kabinet steeds meer Nederlanders achter zich te verzamelen. Bijna de helft van de kiezers vindt dat euthanasie op verzoek van de patiënt toelaatbaar is, wanneer deze zich in de ster vensfase bevindt. Euthanasie op een ondraaglijk lijdende patient in elke levensfase vindt 38 procent toelaatbaar en slechts 13 procent vindt euthanasie onder alle om standigheden ontoelaatbaar. Meer dan 80 procent van de on dervraagden vindt dat er een rege- Python zorgt voor wurgende spanning lijk. De slang is nog te jong om mensen te kunnen wurgen. Kleine kinderen kunnen echter maar beter uit de buurt blijven, aldus Visser. Een beet van het de slang kan, hoewel niet giftig, toch lelijk uitpakken. Volgens Visser is er geen gevaar zolang de python maar niet in het Tweede-Kamervoorzitter Dol man: rapport met weinig specta culaire voorstellen. (foto ANP) staf van de Kamer en extra geld voor een afdeling wetgeving. Doel van alle maatregelen moest in elk geval zijn het verbeteren van de controle op het regerings beleid. Het parlement zou wat meer partij moeten kunnen bie den aan al die ministeries met hun grote ondoorzichtige ambte narenapparaten. Deze week besprak de Kamer het rapport van de commissie- Dolman. En toen bleek de on macht van het parlement zich fundamenteel met het eigen functioneren bezig te houden. Weliswaar was vrij algemeen in stemming met de voorstellen van Dolman. Hoop dat het veel zal verbeteren, moet echter niet worden gekoesterd. Vakkundig draaiden de ver schillende sprekers om de hete brij heen. Af en toe durfde een kamerlid wel te zeggen dat mis schien hier en daar te weinig ge bruik is gemaakt van de midde len die de Kamer zelfheeft, maar meer dan een constatering was het niet. Nieuwe bevoegdheden van de Kamer, hoe ver die ook zullen gaan, zullen niet helpen. Ook in de RSV-affaire draaide alles om de vraag of het kabinetsbeleid door de partijen die haar steu nen, kon worden aangepakt. Al leen door het feit dat van tevoren al vast stond dat alle partijen bo ter op hun hoofd hadden, kon een beslissing tot het instellen van een parlementaire enquête worden genomen. Als bij voor- UTRECHT (ANP) - De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) voelt niets voor de voorstellen van de zieken fondsen om de beloning van de medisch specialisten nu aan een maximum te binden via een bud gettering. "Dat zal uiteindelijk wel moeten gebeuren, maar zo'n reor ganisatie is een heel lange weg", al dus NZR-secretaris Rosendaal. De specialisten zijn woedend over het plan en hebben donder dag besloten hun contracten met de ziekenfondsen te verbreken om in nieuwe contracten meer zeker heid te bedingen. Nu zijn verreweg de meeste specialisten nog kleine zelfstandigen, die in de ziekenhui zen hun eigen winkel hebben. In de toekomst moeten zij in dienst komen van de ziekenhuizen, zodat ook de kosten van specialistische hulp aan een bepaald budget ge bonden kunnen worden. De Natio nale raad voor de volksgezondheid heeft een advies van die strekking uitgebracht. De ziekenhuisraad vindt het in principe juist dat ook de specialis ten aan een vastgesteld bedrag ge bonden zullen worden, maar meent dat de tijd daarvoor nog lang niet rijp is. "De constructie die de ziekenfondsen hebben be- Oostblok-reisfolder DEN HAAG/HAARLEM (ANP) - Vanaf vandaag ligt op alle reisbu reaus van de ANVR en de kantoren van de ANWB een speciale folder klaar met reisinformatie over de Oostbloklanden in verband met het ongeluk met de kerncentrale in Tsjernobyl. De folder is een initia tief van de ministeries van WVC en VROM, die eerder al een speciale informatietelefoon (070-209325) in het leven hebben geroepen. De tekst op het informatieblaad je is vrijwel gelijk aan de medede lingen die WVC donderdag deed. Volgens die informatie is de stra ling in veel landen zodanig afgeno men dat minder beperkingen ver antwoord zijn. Alleen blijft het ad vies gehandhaafd voorzichtig te zijn met voedsel in de Oostblok landen. beeld niet ook het kabinet-Den Uyl mede-verantwoordelijkheid had gedragen voor het RSV-be- leid, zou het nooit zover zijn ge komen. Hier wreekt zich de innerlijke strijd waarmee vooral regerings partijen worstelen. Aan de ene kant hebben zij de plicht het re geringsbeleid te controleren, maar aan de andere kant moeten zij loyaal zijn aan het kabinet, dat zij zelf tot stand hebben ge bracht. En juist die loyaliteits- vraag neemt nogal eens de over hand in de afweging of een mi- nister nu wel of niet hard moet worden aangepakt. Daar doorheen speelt de fiinc- tie die het regeerakkoord vooral in de laatste kabinetsperiode is gaan innemen. Fracties zijn in hoge mate gebonden aan de af spraken die daarin zijn gemaakt, omdat ze intensief zijn betrok ken bij de opstelling van dat ak koord. Dat maakt het vooral voor oppositiepartijen erg moeilijk om nog iets van hun ideeën in het beleid verwezenlijkt te zien. Voeg daar nog bij dat de dis cussies over het kabinetsbeleid bij voorkeur niet in het parle ment worden gevoerd, maar in achterkamertjes (lees: minister- kamers) tussen leden van het ka binet en bevriende fracties, en het beeld is compleet. Het parle ment is een lam geworden, waar het een leeuw zou moeten zijn. dacht is ontoereikend. Budgette ring van de specialisten vraagt te ingrijpende veranderingen in de relatie tussen ziekenhuis en specia list". aldus Rosendaal. Afroepbus in Twente blijkt groot succes HOLTEN (ANP) - De proef met de zogenoemde afroepbus op het plat teland in Twentë blijkt drie weken na de start al een groot succes. Het busbedrijf Oad, initiatiefnemer van het experiment, heeft inmid dels de frequentie van de bus dienst van een uur op een halfuur gebracht en denkt er sterk over daar een kwartier van te maken. Het systeem van de afroepbus komt er op neer dat er alleen dan een bus volgens de dienstregeling rijdt, als iemand zich telefonisch aanmeldt voor vervoer. Afhanke lijk van de belangstelling voor een bepaalde rit wordt bepaald of er een grote dan wel kleine bus gaat rijden. Is het passagiersaanbod zeer beperkt, dan wordt een taxi ingezet, die overigens tegen het normale streekvervoertarief rijdt. De afroepbus rijdt op de trajec ten waar de normale diensten niet rendabel bleken. Er reden voortdu rend lege bussen met een lage fre quentie. Het bedrijf kreeg toestem ming en subsidie van het ministe rie van verkeer en waterstaat voor het experiment met de afroepbus. Tevreden stelt OAD-directeur Ter Haar vast dat door het doelma tiger inzetten van bussen en auto's de exploitatiekosten zijn gedaald en dat dankzij de hogere frequen tie waarmee wordt gereden de dienstverlening belangrijk is toe genomen. Dat dit laatste wordt ge waardeerd blijkt uit het stijgende aantal passagiers op de lijnen van de afroepbus. Zo nemen degenen die voorheen 's avonds niet meer met de bus naar huis konden, nu wel de bus, zo ervaart de Oad. Natuurlijk zal geen enkel zich zelf respecterend kamerlid toe geven dat het zo werkelijk gaat, want dat ondergraaft de eigen positie. Ook kamerleden hebben de natuurlijke neiging het eigen gewicht enigszins te overschat ten. Vandaar ook de discussie deze week over meer middelen om de regering goed te kunnen controleren. Die discussie leidt echter tot niets, als niet alle fracties, on geacht of zij nu de coalitie steu nen of niet, bereid zijn hun con trolerende taak serieus te vervul len. En dan zal het anders moe ten gaan dan de afgelopen vier jaar, toen premier Lubbers lasti ge kamerleden van CDA of WD regelmatig in het torentje uitno digde om een broodje te happen. Na dergelijke etentjes waren de lastige kamerleden vaak een stuk minder lastig. Eén ding heeft het parlement in de discussie bereikt. Premier Lubbers heeft toegezegd, dat het kabinet niet meer zal proberen te bezuinigen op de uitgaven van de Tweede Kamer. Hij erkende dat het aan de Kamer zelf is om te bepalen hoeveel geld zij voor het eigen functioneren wil uitge ven. En dat is dan meteen het enige winstpunt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5