actief in vrije tijd Regionale omroep wil wel Leidse hnlpstudio Eigen keet voor 'lastige jongeren' Protesten tegen woningbouw op drie plaatsen WCLTEÏÏS Gemeente: miljoen voor bejaardenhuis 'Uitlatingen Waleiikamp onzin Uitbreiding kabelnet schiet op ise vloo 79, cafi LEIDEN De regionale omroep Holland-West wil wel degelijk hulpstudio's inrichten in Leiden en Gou da. Voorzitter Frans Van- derwilt van deze omroep spreekt daarmee de kritiek tegen van Joop Walen kamp, voorzitter van de streekomroep Rijnland. Omroep Rijnland is kwaad op Omroep Holland-West omdat die oude afspraken niet zou nakomen. Volgens Walenkamp wil de regio- Tien winkels maximum voor Noordeinde LEIDEN - Aan het Noordeinde mogen niet meer dan tien winkels gevestigd worden. Dit is door de Kroon bepaald bij de definitieve vaststelling van het bestemmings plan voor de Academiewijk. Dé gemeente had al eerder beslo ten tot beperking van het aantal winkels. De provincie schrapte de ze bepaling echter uit het plan, waardoor er een onbeperkt aantal winkels op het Noordeinde zou kunnen ontstaan. De gemeente ging bij de Kroon in beroep en nog voor de behandeling daarvan, zo blijkt nu, is het provinciebestuur overstag gegaan en is nu ook van mening dat het aantal winkels tot tien beperkt moet worden. Het Kroonberoep van de gemeente is gegrond verklaard. nale omroep slechts één studio in richten. Deze zou in Rijswijk ko men te staan. De regionale hulp studio's in Leiden en Gouda zou den daarmee van de baan zijn, al dus Walenkamp. Vanderwilt stelt echter dat Hol land-West geld op de begroting heeft opgenomen om twee hulp studio's in te richten. "Ik weet niet waar Walenkamp deze onzin van daan haalt. We hebben aan Om roep Rijnland duidelijk uitgelegd wat er aan de hand is", stelt Van derwilt. Overigens moet het inrichten van de hulpstudio's nog worden goedgekeurd door de regerings commissaris, die toezicht houdt op de regionale omroep. "Hij keek een beetje bedenkelijk toen hij hoorde dat we studio's in Leiden en Gouda willen verwezenlijken. Maar we zullen ons best doen dit plan door te laten gaan", aldus de voorzitter van Holland-West. Hij voegt eraan toe dat waarschijnlijk over een week een beslissing valt over de twee studio's. Geld De regionale omroep Holland- West begint 1 januari 1987 met zijn uitzendingen, zo is althans het stre ven. Deze omroep krijgt financiële steun van het rijk. Het is een zelf standige organisatie. In het be stuur zijn echter verschillende lo kale en streekomroepen vertegen woordigd, waaronder Omroep Rijnland. 'Rijnland' krijgt geen geld van het rijk. De streekomroep is aangewezen op financiële steun van de gemeenten. Deze stellen echter nauwelijks geld beschik baar. Walenkamp en de overige be stuursleden van 'Rijnland' zijn trouwens ook boos op Holland- West vanwege het gebruik van om- roep-faciliteiten. Volgens Walen kamp is destijds bij de oprichting van Holland-West afgesproken dat de lokale omroepen en de regiona le omroep over en weer eikaars spullen zouden gebruiken. Voor deel voor Rijnland hierbij is dat de omroep dan geld in rekening kan brengen voor het gebruik van om- roepspullen. Walenkamp stelde de ze week dat Holland-West slechts zijn eigen spullen in de toekomsti ge studio in Rijswijk wil gebrui ken. Van het over en weer benutten van eikaars faciliteiten zou, aldus de voorzitter van Rijnland, gëen sprake meer zijn. Daarmee schendt het bestuur van Holland-West ou de afspraken. Afspraken Volgens Vanderwilt is ook deze uitspraak van Walenkamp onzin. "We willen wel degelijk eikaars fa ciliteiten gebruiken. Om een voor beeld te geven: het zou onzin zijn als Holland-West de regionale stu dio in Leiden maar een paar uur per dag gebruikt en het pand de rest van de dag leeg laat staan. Wat ons betreft zou Omroep Rijnland de rest van de dag erin mogen". Zoals gezegd verklaarde Rijnland deze week dat er helemaal geen sprake is van een regionale studio. Vanderwilt stelt wel dat over het gebruik van faciliteiten nog nadere afspraken worden gemaakt met de verschillende lokale omroepen. "Die afspraken zullen van omroep tot omroep verschillen. Niet elke lokale omroep is namelijk even Ver. Rijnland is al een tijdje bezig met uitzendingen, terwijl in Delft nog slechts een stichting is opge richt die nog geen programma's op de kabel brengt". LEIDEN - Om een eind te maken aan de overlast die zij al 'enkele maanden veroorzaken op het plein en in de omgeving van de school de Meerpaal, krijgt een groep van ongeveer vijftig jonge ren in de Merenwijk een eigen onderkomen. In het noordwes-< ten van de wijk, tegen de grens met Warmond, komt een bouw keet te staan waar de jongeren el kaar kunnen ontmoeten. De kos ten, tienduizend gulden, komen voor rekening van de gemeente. Het gaat voorlopig om een expe riment van een jaar. Plaatsvervangend hoofd van de directie welzijn R. J. Roos ver telt dat de buurt grote hinder on dervindt van de jongeren, die bij gebrek aan een eigen dak boven het hoofd het schoolplein van de Meerpaal tot ontmoetingsplaats hebben gebombardeerd. "Ze ko men met brommers en hangen er soms tot laat in de avond rond", zegt hij. Ook de school heeft last van de bezoekers; bierblikjes Experiment in Merenwijk willen nog wel eens in de zand- in plaats van de prullenbak be landen en muren zijn van graffity Buurthuis De gemeente hoorde rond april van de overlast. Gesprekken met vertegenwoordigers van de jon geren, die overigens op generlei wijze georganiseerd zijn, leerden dat zij heel graag een ruimte wil len om elkaar te kunnen ontmoe ten. Bekeken is toen of de jonge ren terecht konden in buurthuis 'Op eigen wieken', maar daar huist al een andere jongeren groep, terwijl het voorts de wens van deze groep is elkaar dage lijks te kunnen ontmoeten. Om dat ontmoeten, vertelt Roos, gaat het vooral. "Just hanging around. Ze willen geen gerichte activiteiten, gewoon een plek waar ze samen kunnen komen". Besloten is toen de jongeren een eigen keet, zeven bij tien me ter groot, te geven. Het is heel goed denkbaar dat ze die gedeel telijk zelf zullen bouwen. "Als gebaar naar de buurt toe", zegt Roos. Ze hebben tenslotte wat schade aangericht door de mu ren van de school te bekladden. Hierover en over andere zaken wordt maandag een gesprek be legd met de jongeren, het buurt huis, de wijkagent en het bureau Halt. Deze laatste instantie voor ziet jongeren die zich aan vanda lisme hebben schuldig gemaakt, van alternatieve straffen. De jongeren mogen in de keet doen en laten wat ze willen, ver telt Roos. Het buurthuis gaat wel als contactpunt fungeren, "maar dat betekent niet dat er wordt be tutteld. Ze kunnen hun eigen gang gaan". Een jaar, voorlopig. Na die tijd wordt bekeken of het project moet worden voortgezet. SPORTDAG MYTYLSCHOOL EN MORSKRING LEIDEN - De Mytylschool van de Blauwe Vogelweg en de openbare basisschool Morskring (Damlaan) hebben gisteren een gezamenlijke sportdag gehouden op het sportcomplex in de Leidse Hout. Zo'n vijftig leerlingen deden daaraan mee, na een eerst een speurtocht te hebben gemaakt. Het was de eerste keer dat de Mytylschool, waar lichamelijk gehandicapte kinderen op zitten, een sportwedstrijden hield waaraan ook niet-gehandicapte leerlingen konden meedoen. Een estafette met rolstoelen en dit soort onderdelen vormden het programma, dat voor gehandicapte en niet-gehandicapte scholieren gelijk was. (foto Holvast) Plannen voor ZeeheldenbuurtHaagweg en J. van Campenlaan LEIDEN— Maar liefst 110 mensen hebben bezwaar aangetekend te gen de bouw van twintig woningen in de Zeeheldenbuurt. Zij vrezen voor schade aan hun huizen ten ge volge van de bouwwerkzaamhe den aan de Kortenaerstraat, Tas manstraat en Evertsenstraat. Te gen de bouw van 26 woningen aan de Jacob van Campenlaan/hoek Berlagestraat werd één bezwaar in gediend, evenals tegen het bouw plan voor twintig woningen aan de Haagweg nabij de Da Costastraat. De bezwaarschriften zullen don derdag tijdens een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening worden behandeld. Wat betreft de angst van de be woners uit de Zeeheldenbuurt merkt de gemeente op dat in geval van schade de opdrachtgever en/of aannemer aansprakelijk is. "Van gemeentezijde wordt altijd als ver plichting voor de aannemer opge nomen dat de laatste een verzeke ring heeft afgesloten". Voorts adviseert de gemeente de bewoners om gezamenlijk of indi vidueel een expertiserapport op te stellen. "Deze kan notarieel wor den vastgelegd of gedeponeerd worden bij het pPostkantoor". Mocht er dan schade zijn geleden, dan kan er een schadeclaim bij de aannemer worden ingediend. Een andere bewoner uit de Zee heldenbuurt ventileert in een schrijven aan de gemeente nog een paar andere bezwaren. Zo is hij van mening dat het gekozen materiaal sterk contrasteert met dat van de ADVERTENTIE fX. NIEUW ZEELAND I EN AUSTRALIË A MAAR OOK SALLAND! PMet het vliegtuig of met de boot, per luxe touringcar of met de eigen auto. Bij Wolters weten ze er alles van. Voorschoten Leiden Leiderdorp bestaande woningen; ook stelt hij voor om in verband met de par keerdruk de voorgevelrooilijn een halve, dan wel één meter terug te leggen. Over de materiaalkeuze schrijft de gemeente: "Het bouwplan is be handeld in de Welstandscommis sie. Deze heeft positief geoordeeld over het plan en eveneens over de gekozen materialen". Voor parkeerdruk is de gemeen te niet bang, sterker nog: de indie ner van het bezwaar krijgt ten ant woord dat het probleem zich niet zal voordoen, omdat de Bontekoe straat opnieuw wordt ingericht en er een aantal parkeervakken wordt aangelegd. Haagweg In het bezwaarschrift dat is inge diend tegen het bouwplan voor twintig woningen aan de Haagweg nabij de Da Costastraat komen de volgende bezwaren voor: de plan nen wijken af van eerder getoonde bouwplannen, het terrein zou als groenstrook worden ingericht, de lichtinval van woningen aan de Da Costastraat zal' verminderen en voorts merken de twee indieners op dat de exacte grens van hun ei gendommen en die van de eige naar van het terrein nog steeds on duidelijk zijn. Dat het bouwplan afwijkt van eerdere plannen geeft de gemeente toe, maar: "Een en ander is het ge volg van een wijziging van eigen dom van het terrein". Volgens de gemeente is nooit de toezegging gedaan dat het terrein een groen strook zou worden. En voor sterk verminderde lichtinval hoeven de indieners ook niet te vrezen, aldus de gemeente. "Het bouwplan vol doet aan de gestelde voorwaarden met betrekking tot de lichttoetre- ding voor de woningen aan de Haagweg. De zoninval in de tuinen zal enigszins worden aangetast maar niet in die mate zoals door re clamanten gesteld". Wat betreft de eigendomsver houdingen merkt de gemeente op dat het bestemmingsplan zich daarover niet uitspreekt. Indien 'verschil van mening bestaat over de grenzen van de eigendommen zullen de indieners van het be zwaarschrift zich tot de civiele rechter moeten wenden, aldus de gemeente. Churchillflat Tegen het bouwplan aan de J. van Campenlaan/hoek Berlage straat (elf eengezinswoningen en vijftien gestapelde) werd een be zwaarschrift ingediend door de Vereniging van Eigenaren Chur chillflat. Zij vrezen onder meer dat de nieuwbouw te dicht bij hun flat komt, "hetgeen een ongewenste in- ADVERTENTIE LUXE CRUISE OF WERELDREIS MAAR OOK EEN REISJE LANGS Voorschoten Leiden Leiderdorp kijk geeft". De Vereniging meent ook dat er door het bouwplan sprake zal zijn van een ongewenste versmalling van de rijbaan. Tevens wordt ge vreesd voor misbruik van de bij de Churchillflats behorende parkeer terreinen. Tenslotte is de Vereni ging van mening dat de nieuwe woningen niet in de bestaande om geving passen. Het laatste bezwaar doet de ge meente op de bekende wijze af: het bouwplan is goedgekeurd door de welstandscommisie. De gemeente noemt de versmalling van de weg marginaal. Van ongewenste inkijk zal geen sprake zijn, aldus de ge meente. "De woonkamers van de Churchillflats zjjn namelijk geo riënteerd op de Voorschoterweg en de flats staan in een hoek van zes tig graden op de geprojecteerde nieuwbouw". Mochten de parkeerterreinen bij de Churchillflats worden gebruikt door anderen, dan zal de Vereni ging daar volgens de gemeente een einde aan moeten maken. Het be treft, aldus de gemeente, privé-ter- reinen. Controle op het gebruik valt dus onder de verantwoorde lijkheid van de Verniging. Schrijfavonden voor Mexico LEIDEN - In het land van de WK voetbal, Mexico, worden de men senrechten vaakgeschonden. Dit heeft Amnesty International ge constateerd. Deze organisatie ont vangt regelmatig berichten over politieke moorden, 'verdwijnin gen', martelingen en oneerlijke processen in Mexico. Om hiertegen te protesteren or ganiseert de Leidse werkgroep van Amnesty volgende week twee schrijfavonden. Voor slachtoffers van de situatie in Mexico kan er aan de hand van voorbeeldbrieven geschreven worden. Belangstellen den kunnen dinsdag om half acht in de Bevrijdingskerk terecht en donderdag om acht uur in de Vre- deskerk en de Ekklesia, Rapen burg 100. ADVERTENTIE Voorschoten Leiden Leiderdorp Parapsychologie De studiekring parapsycholo gie en occulte wetenschappen uit Rotterdam houdt woensdag in hotel Nieuw Minerva (Vrouwen- steeg) een bijeenkomst over para normale wetenschappen. Spreker is paragnost Dennis Luisterburg, die ook enkele paranormale ver schijnselen 'demonstreert'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Kinderopvang Kinderen van 4 tlm 8 jaar die in de binnenstad wonen of op de Haanstra of Lucas van Ley den- school zitten, kunnen vanaf 11 augustus na schooltijd in het buurthuis 'In de vroolijcke arke' terecht. Ouders die hun kinderen voor de$e buitenschoolse opvang willen opgeven, moeten dat zo - snel mogelijk doen i.v.m. de Postzegels groepsindeling bij Sylvia, Henny of Gerard tel 123271. derdag 4 juli, dinsdag 29 juli, vrijdag 1 augustus dinsdag 5 au gustus en vrijdag 8 augustus van 9.30 uur tot 11.30 uur. Ook de ou ders zijn welkom. Tijdens de uit leenuren kan er koffie of thee worden gedronken, terwijl de kinderen spelen. Vrijwilligers die een handje willen mee helpen in de speel-o-theek kunnen zich aanmelden bij Jeanet Bruil, te- 1.221083. In september wordt er ook weer begonnen met de thema- avonden over voeding, eet/slaap problemen, jaloezie en argressie bij jonge kinderen. Roze week In de Roze week, die vooraf gaat aan de jaarlijkse homode monstratie, is er bij de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit een aantal activiteiten. Maandag treedt de Leidse toneelgroep Koy- wéh met het stuk Toverbal op. Aanvang half negen. Daarna wordt de videofim Music Loves gedraaid over de homoseksuele compoyüst Tchaikowsky. Dins dagavond staan ook videoverto ningen op het programma: Times of Harvey Milk, Another Way, Victor/Victoria, La cage aux fol ies en Mae West. Aanvang acht uur. Donderdag is er een jazz avond die om negen uur begint. Alle activiteiten zijn in het ge bouw van de LWH/COC, Lange- gracht 65. Speel-o-theek Ook in de vakantie is de speel- o-theek Pinokkio, verbonden aan het buurthuis "t Spoonje' aan de Bemhardkadc, op bepaalde da gen open. Dinsdag 30 juni, don- De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt dinsdag haar laatste maande lijkse bijeenkomst van dit seizoen in restaurant Posthof aan de Wassenaarseweg 1. De zaal gaat om half acht open en de vergade ring begint om kwart over acht. Ook is er een verenigingsveiling. ADVERTENTIE INDONESIË EN HET VERRE OOSTEN i MAAR OOK HET J ZWARTE WOUD!ij- Met het vliegtuig i.jj of met de boot, jL 'k per luxe touringcar j f of met de eigen auto.Al Bij Wolters weten ze et alles van. """V Voorschoten Leiden Leiderdorp LCKV: 1300 kampeerders LEIDEN - Bijna 1300 deelnemers hebben zich dit jaar aangemeld voor een van de vakantiekampen die de Leidse Christelijke Kam peer Vereniging (LCKV) organi seert. Een kleine zestig vrijwilli gers zijn vandaag naar de diverse terreinen vertrokken om deze voor het kamperen gereed te maken. Vierhonderd vrijwilligers heb ben zich opgegeven om de leiding van deze kinder- en jeugdkampen op zich te nemen. In de periode van 28 juni tot en met 9 augustus worden wekelijks circa tweehon derd deelnemers uit Leiden en om geving per bus naar de kampeer terreinen van de LCKV vervoerd. Wie zich hiervoor nog wil aanmel den, kan contact opnemen met H. Streefland, tel. 071-892587. LEIDEN - Burgemeester en wet houders zijn bereid om één miljoen gulden te stoppen in de bouw van een bejaardentehuis aan de Zjjloe- ver. Op die manier willen zij het mogelijk maken dat dit tehuis snel ler wordt verwezenlijkt dan het provinciebestuur nu wil. Wethou der De la Mar heeft dit gisteren duidelijk gemaakt in een gesprek met gedeputeerde Boone. De gemeente Leiden dringt er al jaren met klem op aan dat er snel een bejaardentehuis wordt ge bouwd aan de Zijloever. Deze voorziening is dringend noodzake lijk in de wijk waar naar verhou ding veel ouderen wonen. Het da gelijks bestuur van de provincie heeft 'Zijloevèr' echter op een be trekkelijk lage plaats op de priori teitenlijst gezet. Zoals het er nu naar uitziet wordt het tehuis niet voor 1993 of 1994 gebouwd. Leiden vindt dat te laat. Het college wil dat het bejaardentehuis al in 1987/1988 wordt gerealiseerd. Geen toezeggingen De la Mar heeft gisteren bij Boone nogmaals gepleit voor het standpunt van de gemeente Lei den. De gedeputeerde heeft vol gens hem echter geen harde toe zeggingen gedaan. De provinciale commissie voor sociale zaken ver gadert maandag over de prioritei tenlijst voor bejaardentehuizen. De la Mar zal ook daar pleiten voor een Rat ontsnapt in restaurant LEIDEN - Een witte rat heeft gisteravond rond zes uur voor enige consternatie' gezorgd in een restaurant aan het Stations plein. De rat behoorde toe aan een bezoekster en gedroeg zich voorbeeldig tot hij, waarschijn lijk omdat hij ergens van schrok, plotsklaps aan de haal ging en achter een betimme ring verdween. Na vergeefse pogingen het dier daar weer achteraan vandaan te krijgen, werd de politie om hulp ge vraagd. De rat was en bleef ech ter ook voor het gezag spoor loos. LEIDEN - In een gedeelte van Lei den is het kabelnet uitgebreid van 12 naar 18 kanalen. Naar verwach ting zijn eind volgende week in heel Leiden 18 kanalen te ontvan gen, zo stelt A. van Donzel, chef stadskabei in Leiden.. Overigens geldt de uitbreiding voorlopig niet voor de Merenwijk. Volgens Van Donzel is het werk inmiddels voltooid in de binnen stad en in de omgeving van de Morssingel. De chef stadskabei hoopt vanaf maandag elke dag in acht wijken het aantal kanalen kan worden uitgebreid. Leiden telt in totaal ongeveer 50 wijken. Na de uitbreiding kunnen de kabel-abon nees onder meer Europa-tv, ITV en het 'testbeeld' van FilmNet ont vangen. De stadskabei neemt maandag een beslissing of ITV ook in de toekomst op de Leidse kabel blijft. Volgens Van Donzel heeft Film- Net inmiddels de vergoeding 'in- eens' van 190.000 gulden betaald. FilmNet kwam onlangs in het nieuws doordat VNU zich uit de maatschappij terugtrok vanwege de tegenvallende resultaten. Bo vendien werd een groot deel van de personeelsleden van FilmNet ontslag aangezegd. Van Donzel stelt dat ondanks de interne reorganisatie bij de maat schappij, zij haar financiële ver plichtingen aan Leiden gewoon na komt. Benoeming bij Rijnland LEIDEN - Mr. H.J.G, Bruens is per 1 november 1986 benoemd tot secretaris-rentmeester van het hoogheemraadschap van Rijnland. Hij zal in deze functie mr. B. Plomp opvolgen die in oktober van de VUT-regeling gebruik zal ma ken. H. Bruens is 39 jaar oud, vervul de bij de Raad van State als hoofd administrateur van Staat de func tie van chef-jurist bij de Afdeling Geschillen van Bestuur. Hij is sinds 1 januari 1885 bij het hoog heemraadschap werkzaam als hoof Algemene en Juridische Zaken. ADVERTENTIE Bouw Zijloever vervroegen snellere bouw van 'Zijloever''. Waar de gemeente de één mil joen gulden voor het tehuis van daan wil halen, is nog niet hele maal duidelijk. Overigens was de gemeente al eerder bereid om een miljoen voor 'Zijloever' vrij te ma ken. Maar dat betrof een voorfinan ciering die te zijner tijd moest wor den terugbetaald. Die 'lening' is nu dus omgezet in een schenking. De la Mar geeft de gemeente een 'klei ne kans' dat het tehuis voor 1989 kan worden gebouwd. Voorschotèn Leiden Leiderdorp Kamerleden op CDA-avond LEIDEN - Twee kersverse Tweede Kamerleden, Wim van de Camp en Johan de Leeuw, zullen op de alge mene ledenvergadering van het CDA die dinsdag wordt gehouden in 'In den Vergulden Turk' (aan- vang: 20.00 uur) een verhandeling houden over de actuele stand van zaken rondom de kabinetsformatie en hun eerste ervaringen als Twee de Kamerlid voor het CDA. Voordat het optreden van de twee kamerleden begint zal een aantal bestuurlijke zaken worden besproken: de vervulling van een drietal functies binnen het bestuur van de afdeling Leiden (waaronder die van de voorzitter), de kandi daatstelling voor de Provinciale Statenverkiezingen en het ont- werp-programma voor deze verkie zingen. MYSTIEK - The Summit Ligh thouse organiseert zondag een le zing met dia's over de mystieke leer van de meesters van de grote witte broedergemeenschap. Het thema is: "Het geheim van het ge luid, de Mantra's". De avond, die om 20.00 uur begint, wordt gehou den in het Anthonius Clubhuis Lange Mare 43.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3