'Wassenaar krijgt die lokale omroep gewoon' Omstreden pleintje bijna klaar Streefdatum: januari 1987 Invaliden moeten gemeentehuis in kunnen 'Esthische' bezwaren tegen kantoorcomplex PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 21 JUNI 1986 Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN - De Provin ciale Revalidatie Stichting gaat het oude Voorschotense ge meentehuis aan de Leidseweg bekijken en adviseren hoe het het beste geschikt kan worden gemaakt voor gehandicapten. Ze doet dit samen met gemeente ambtenaren en de architect, die de aanbevelingen kan inpassen in de ingrijpende plannen voor de aan- en verbouw van het pand. Het zou mooi zijn wanneer ook het moederhuis het internatio naal toegankelijkheidssymbool krijgt. Dit kan pas wanneer het voldoet aan strenge eisen op het gebied van toegankelijkheid, be reikbaarheid en bruikbaarheid. Ook de plaatselijke stuurgroep toegankelijkheid gehandicapten Provinciale Revalidatie stichting, ambtenaar en architect gaan kijken drong hier al op aan. Hierbij voerde ze aan dat dat ook gunstig is voor ouderen en mensen die dranken serveren en sjouwwerk- zaamheden verrichten in het pand. Een gebouw krijgt het toegan kelijkheidssymbool wanneer in validen het net zo kunnen ge bruiken als invaliden, met be houd van de zelfstandigheid. Uit gangspunt zijn mensen met een behoorlijke handfunctie, zittend in handbewogen rolstoelen. Wanneer dingen voor deze men sen slecht zijn, zoals smalle, klemmende deuren, lopen ook andere gehandicapten daarop vast. Blinden bijvoorbeeld. An derzijds hoeven er niet veel extra dingen te gebeuren wanneer rol- stoelgangers probleemloos kun nen passeren. Hooguit hoeft dan gedacht te worden aan ringlei dingen voor slechthorenden in een raadszaal. Vólgens P. van Egmond van de provinciale stichting is het Voor schotense gemeentehuis, net als veel andere gemeentehuizen en openbare gebouwen, nooit goed toegankelijk geweest. Gemeen tesecretaris G.A. de Graaff heeft het zelfs over een "verschrikke lijk slechte toegankelijkheid". Zowel beneden als boven zijn veöl trappetjes, sommigen heel smal. En de centrale trap naar de raadzaal is zo hoog dat mensen regelmatig omhoog getild dienen te worden. Zo hielp wethouder Marselis eens een bejaarde die in de zaal wilde protesteren tegen diens ouderenbeleid. De problemen met de ingang aan de voorkant noeven met on overkomelijk te zijn wanneer de nieuwe hoofdingang op de plek van de Parkzaal, goed toeganke lijk is. Maar aan het trapje in de gang, de trap naar de raadzaal en de trapjes boven moet iets ge beuren. "Er dient een lift te ko men, in welke vorm dan ook. Ie dere burger moet de raadzaal kunnen bereiken", aldus Van Egmond. De gemeentesecretaris denkt naast een grote lift ook aan kleine trapliften. Inpandig zou er volgens ae WASSENAAR - Frank Rijnbeek ziet het wel zitten. Radio- en televi sieprogramma's maken over en voor Wassenaar. Termen als hori zontale programmering, hoge con tinuïteit en kwaliteitswaarborg borrelen onophoudelijk door zijn hoofd. In gedachten tekent zich de toekomst van de radio voor hem af: op het strand, in de auto of op de trawler, luistert iedereen naar de uitzendingen van 'zijn' geestes kind, de Stichting Lokale Omroep Wassenaar. door Robert-Jan Vonk "Ik heb een passie voor radio", zegt Frank (27), vice-voorzitter van de stichting. "Een tijd lang maakte ik programma's voor piraten. Ik kom dus van de niet-legale weg". Meer wil hij daar niet over zeggen. "Anders gaan de mensen denken dat dit ook weer iets illegaals is en dat is het zeker niet". Zijn radio-achtergrond speelde mee, toen hij twee jaar geleden geïnteresseerd raakte in lokale om roep. Frank: "Het heeft zeker in mijn achterhoofd gesluimerd. Maar het idee kwam vooral omdat ik een geboren en getogen Wasse naarder ben. Ik werk hier vanaf mijn zestiende als vrijwilliger in een jongerencentrum. Die tijd heb ik gewoon gehad. Ik wil nu wel eens wat anders gaan doen met het vrijwilligerswerk. Wat is dan mooi er om iets vanaf de grond op te bouwen, iets dat er nog niet is". Samen met Bernard van den Oe ver dacht Frank hardop verder. Ze haalden links en rechts informatie en reisden af naar een congres over lokale omroep. Het idee groeide en het werd tijd voor actie. De zaken werden professioneel aangepakt. "We besloten er twee mensen bij te vragen. Vier leek ons een mooi aantal om mee te starten. Toen. hebben we een stichting in het le ven geroepen, de oprichtingsstatu ten gemaakt en die door een nota ris laten bëedigen. Het voordeel van een stichting is dat je bij on derhandelingen tenminste als een' volwassen gesprekspartner wordt gezien", aldus Frank. Inmiddels is de stichting druk doende om een representatief be stuur (het oprichtingsbestuur is maar tijdelijk) te formeren. Dat is de belangrijkste eis die het minis terie van wvc (welzijn, volksge zondheid en cultuur) voor lokale omroep stelt. En deze instantie geeft de zendmachtiging af. Om aan deze eis te voldoen heeft de stichting in samenwerking met de gemeente Wassenaar een dwars doorsnede van de plaatselijke be volking gemaakt. "Daaruit zijn dertien verschillende groepen ge komen, waarvan een vertegen woordiger in het bestuur zal moe ten komen. Het grote probleem daarbij is dat niet al deze geledin gen georganiseerd zijn. Een organi satie als de Kulturele Kern Wasse naar babbelt frequent en kan de plannen snel visueel maken. Die mensen kunnen zich vrij snel iets voorstellen wanneer het gaat om lokale omroep. Dan is het geen probleem". Het echte probleem zijn de on georganiseerde groepen. Verschil lende organisaties, op hetzelfde terrein werkzaam, die geen cen traal overleg hebben. Soms liggen ze zelfs met elkaar overhoop en dat bevordert de kans op een gemeen schappelijke vertegenwoordiger bepaald niet. Volgens Frank zien sommige besturen van organisa ties (zelf noemt hij dat koepels) het nut van lokale omroep niet in, of begrijpen er niet veel van. Dan moet de stichting extra gewicht in de schaal leggen om de balans in haar voordeel ("Wassenaars voor deel") te laten doorslaan. Daarmee is ze nog druk bezig. "We moeten iedereen overtuigen". Omroep komt Eén ding is voor Frank zeker. "De lokale omroep in Wassenaar komt er gewoon. De kans is hon derd procent, al mag ik dat mis schien niet zeggen. Wanneer we kunnen beginnen is danig afhan- (_kelijk van de medewerking van de groeperingen. Als één niet mee doet, dan zou de gemeente wel eens aan wvc kunnen schrijven dat aan de representativiteitseis met is voldaan. We krygen nu de zomer vakantie, daarvoor zullen we nog geen algemeen bestuur krijgen. Die komt dan in het vooijaar wel", rekent Frank voor. "Tel daarbij drie maanden voor het krijgen van de zendmachtiging, dan is januari 1987 een mooie streefdatum". Haast is volgens de vice-voorzit- ter wel geboden. "Wanneer we de machtiging hebben, moeten we nog in de clinch met Casema, om een zendfrequentie te reserveren. Dat contact loopt nu al prima. Er zijn echter nog maar een paar fre quenties vrij. Wanneer we te lang bezig zijn met de bestuursformatie is het de vraag of er nog plaats voor ons is". Inmiddels heeft Frank voor zich zelf al een plaatje gevormd van de omroep. "Het moet geen pretzen- der worden met alleen maar mu ziek, er moeten zeker ook kwali teitsprogramma's komen. Globaal denk ik aan wat agenda-nieuws, dus dan en dan speelt de Wasse- naarse Jazz Club, om maar iets te noemen, wat standaard berichten als afgelastingen en files of bijvoor beeld de weekenddienst van artsen hij nog disc-jockey bij een jongerencentrum, i Frank Rijnbeek achter de draaitafel. Nu i schien bij de Wassenaar omroep? en misschien wat voorlichting uit Bij de Wassenaarse lokale om- de gemeente. Om het uur nieuws roep natuurlijk aandacht voor met landelijke, regionale en lokale plaatselijke zaken. Dus ook voor aspecten. Dan gaan de mensen ten- (langdradige) gemeenteraadsver- minste niet schakelen om het gaderingen. Frank: "Hoe dichter op Hilversum te horen". het bij de mensen staat, des te meer het ze interesseert. Een dis cussie over bouwplannen spreekt mensen wel aan, het gaat óver hun achtertuin. Maak er maar een dis cussieprogramma van, dan weet je niet wat er gebeurt". VOORSCHOTEN - Geboren: 18 mei Hillechien A. dv. F.H. Garretsen-Van der Zeeuw, 14 mei Brendan R. zv. R. Bakker-Cunnane, 15 mei Nikki dv. P. van Joolingen-Groot, 15 mei Jeroentje dv. P. van Joolingen-Groot, 24 mei Ma ria C. dv. J.A. Turk-Boone, 24 mei Anna F. dv. J.A. Turk-Boone, 30 mei Rutger zv. J.M. Laumen-De Wilde. 29 mei Ta mara G.E. dv. J.A. Opdam-Van den Ys- sel, 22 mei Stephanie S. dv. V. Bax-Len- gui, 28 mei Sjoerd J.H.M. zv. J.A. Holt- Van Oorschot, 28 mei Cornelis W.J. zv. W.J. Fennes-Van de Werken. Ondertrouwd: 10 juni E. Magré met M. Verhoeven, 10 juni J.G.A.H. van der Ham met C.M.E: Vissers. Gehuwd: 6 juni J.W.M. Waaijer met A.J. Bossenbroek, 6 juni H.E. van der Wiel met J.M. Miezenbeek, 11 juni P.T. van der Veer met C.C.M. Hooijmans, 12 juni J.M.G. van Gils met M. Kooreman, 13 juni W.G.D. Pluimers met J. Knoes- ter. Overleden: 5 juni C.P. Vink oud 76 jaar, 5 juni A.M. Smal oud 44 jaar. 3 juni i Groningen Schinkel oud 60 Het Voorschotense evenementenpleintje, ontdaan van de grote hobbelen enkele immense plantenbakken. Links enkele winkels van de School straat, recht een zandstrook tussen het trottoir van de Treubstraat en het Treubplein, dat twee uitgangen naar de Treubstraat heeft gekregen. (foto Wim Dijkman) Winkeliers: kunnen organisatoren eerst bij ons aankloppen? VOORSCHOTEN - Geboren: 18 mei 86 Dieuwertje A. d.v. H. de Waardt-Koren- hof; 19 mei 86 Chantal d.v. D J. Rol- Stokhof. 25 mei 86 Bram J. z.v. J.J.B. Pek-Engbersen, 25 mei 86 Robbert F. z.v. F C. Hendriks-ter Weel. 28 mei 86 Jel' z.v. R. Hassefras-van Gent. Ondertrouwd: 27 mei 86 H.L. Balfoort met S.A. Kooy, 27 mei 86 W. Baars met V, van Ringelesteijn. Gehuwd: 24 mei 86 J. de Jong met E. Meershoek, 29 mei 86 L.J.J. van Stijn met J.M.M. Kraan, 30 mei 86 A.A.J. van der Zalm met R. Both. Overleden: 21 mei 86 M. Pieterse wv Kraus. oud 83 jaar. 22 mei 86 G.M. Cool- wijk ev Van der Sluis, oud 77 jaar, 22 mei 86 H. Garssen wv Dijkman, oud 86 jaar, 25 mei 86 R. Uvenhoven, oud 89 jaar, 26 mei 86 A.L.M. Oorsprong, oud 93 jaar, 26 mei 86 P.J. Voorzaat, oud 89 jaar. ZOETERWOUDE - Gehuwd: 29 april Knook Karei Pieter met Jongkind Ria: 15 mei Smulders Peter Gerard Wim met Groenhuijsen Elisabeth Anna: 1 april Middelkoop Peter Roeland met Khouw Rhei Fen. Overleden: 9 april Ijzendoorn geb. Schmidt Annie; 24 mei De Vos Maria Margaretha; 14 mei Kokkelink geb. Hor vers Petronella Anna Maria. VOORSCHOTEN - Het om streden Voorschotense evene mentenpleintje, tussen School straat en Treubplein, wordt volgende week zaterdag ge opend. Wie komt knippen is nog niet duidelijk. De winke liers, die rond en na de opening veel willen organiseren, hopen op burgemeester P. Cannegie- ter. Maar een wethouder is ook goed. Het evenementenpleintje is na veel politieke strijd tot stand gekomen en is een soort compromis tussen partijen die het helemaal wilden af sluiten en anderen die de verkeers situatie wilden laten zoals het was. Het gevolg: wanneer verenigingen of instellingen iets willen organise- Ten moeten ze aan de gemeente vragen of die het zolang wil afzet ten. Het verkeer rijdt dan recht door de Schoolstraat uit en kan via de parkeerplaats bii Albert Heiin. de Sir Winston Churchillweg en het Treubplein terugkeren bij de Treubstraat. De Vereniging Centrum Winke liers zou graag willen dat organisa toren eerst bij haar aankloppen om te voorkomen dat er activiteiten komen die kwalijk of concurre rend zijn voor de plaatselijke mid denstand. Zij vrezen bijvoorbeeld dat zaken die niet in Voorschoten zijn gevestigd, verkoopacties gaan houden. Gemeentesecretaris G.A. de Graaff kan de vereniging - formeel gezien - niet geruststellen. Het is een stukje openbare weg en de ge meente is de "beslissende partij". Maar natuurlijk wil zij de winke liers "nooit de voet dwars zetten. Belangrijke overweging voor het dorpspleintje was ook dat het het dorp een impuls geeft, verleven digt". Stimuleren Bij activiteiten denkt ze dan ook in eerste instantie aan verkoopsti- mulerende of -ondersteunende ac ties. Het mag ook best verstrooi end, politiek of vormend zijn. Maar wanneer de Boycot Outspan Actie zou willen gaan pleiten tegen Zuid afrikaans fruit, "zou dat wel eens lastig kunnen gaan worden" in een dorp waar de meerderheid van de gemeenteraad op z'n zachtst ge zegd twijfels heeft over een boycot en de winkeliers in een eerste ge sprek met de wethouder niet tot concrete acties kwamen. Veto's zijn er nog niet, vastom lijnde ideeën of evenementen plein-nota's evenmin. Na het aan passen van het pleintje, het veiliger en groter maken van het Treub plein en het scheppen van trottoirs in de smalle Treubstraat, is het "antwoord aan de winkeliers. Als ze veel willen gaan doen, hebben ze een grote vinger in de pap", al dus de eerste ambtenaar. Hij blijkt er niet ver naast te zit ten. Rond de opening wordt een lo terij gehouden, voor kinderen is er een ballonnenwedstrijd en een feestelijke treintje en drumband Laurentius houdt een rondgang door het dorp en treedt na de ope ning op in de muziektent. Ook de plaatselijke Big Band geeft hier ac te de presence. Later het jaar gaat het om een springfestijn voor de jeugd, een rodeo-stier en behendig heidswedstrijden voor de plaatse lijke jeugd. De laatste maanden van het jaar, wanneer sint, pieten en kerstman komen, is het pleintje vanzelfsprekend te koud voor eve nementen. Toch kost het de winkeliers op jaarbasis enkele tienduizenden guldens: een groot deel van het budget. Alleen de festiviteiten rond de opening, die georgani seerd worden door het Nederlands Publiciteitsbureau, kosten al zo'n 15.000 gulden, exclusief BTW. En dan na te gaan dat een kleine 50 procent van de centrumwinkeliers geen lid is van de vereniging, "maar wel meeprofiteert". Zaterdag Leiden Kardinaal Alfrinkschool - jeugdcirci Bongo, 14 uur. Hartebrugkerk - Haarlem merstraa wandelorgelconcert met Gijsbert Kol 15-15.30 Groenoordhallen - Zuidhollandse vloo enmarkt, tot 16.30 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, caf avond, 21-1 Lesbiese Vrouwen Leiden - Lang gracht 65, Midsummernightsoulpart m.m.v. de band Insert Coin, 22 ut Filmhuis LVC - Breestraat 66, fil Caza', 21.15 uur. Leiderdorp Winkelcentrum Santhorst - optrede clown Flappie. 14.30-16.30 uur, kinde vrijmarkt, 10-16 Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, op ning promotieweek, 10 uur; boeken platenmarkt met optreden Simon Vi kenoog, 10-16 Wassenaar Raadhuis De Paauw - receptie 50-jarig Montessorischool, 16 Dorpskerk - concert t.b.v. slechthore de kinderen, 19.30 Oegstgeest Zondag Leiden Clubhuis Swifttoer - zomermaandri 8.30-9.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'L) Caza', 21.15 uur. Voorschoten Avanti - De acht van Voorschoten, fiets tocht over 150 km, 7 uur. Zoeterwoude Dorpskerk - Dorpskerkmiddag met Ba rokensemble Voorschoten, 14.30 i; Durgemeester weinig ruimte zijn, i maar een uitpandige lift slokt 3 eveneens veel ruimte op, aldus de provinciale deskundige. "Je 1 moet dan door kantoortjes een loopgang maken, omdat de gang i in het midden zit". De kosten van een dergelijke lift zijn niet 1 gering. Naast de pure kosten van 35.000 tot 40.000 gulden komen i kosten voor heien, schachten, 1 put en verbouwing. Het lijkt Van 1 Egmond niet onoverkomelijk, j Op de totale verbouwingskosten van zes miljoen, hoeft 100.000 geen problemen te geven. Ge meentesecretaris De Graaff be- J aamt dat. Ook wanneer het 200.000 gulden gaat kosten, heeft hij het idee dat het gemeentebe stuur dat wel wil regelen via een extra krediet. DEN HAAG/V OORSCHOTEN - "Uw bezwaren zijn voornamelijk van esthetische aard", zo vatte staatsraad Van der Lee van de Raad van State gisteren de protes ten samen van Krimwijkbewoners tegen de voorgenomen bouw van drie 13,5 meter hoge kantoortorens op het terrein van Nieuw Voordorp aan de Voorschotense Leidseweg. Want de bewoners van de aanpa lende Voorschotense woonwijk bleken niet tegen een kleiner kan toorgebouw te zijn. Ook andere al ternatieven zijn door hen eerder al aangedragen voor de bebouwing van het terrein van het in 1981 in as gelegde voormalige kindertehuis Nieuw Voordorp. Zoals een aan de dorpse, landelijke sfeer aangepaste woningbouw of de bouw van be jaardentehuizen. - De leden van de vereniging ter behartiging van de belangen van de bewoners van Krimwijk vrezen ook verkeersoverlast door de voor genomen bouw van de kantoorto rens. Zij zijn bang dat verkeer van en naar de kantoorgebouwen de straten van hun woonwijk als slui proute zal gaan gebruiken. Tevens uitten zij kritiek op de inspraakmo gelijkheid die hun voor de nieuw- bouwplannen was geboden. Want volgens hen was er van een echte dialoog op de informatie-avond geen sprake geweest. cie bestreed niet hun opvatting dat kantorenbouw op die plek niet strookt met het streekplan. Maai de kantoorbestemming was inder tijd toegestaan omdat die een goe de mogelijkheid bood om het mo numentale Nieuw Voordorp als zo danig te kunnen behouden. En hoewel dat inmiddels is afgebrand ligt de bestemming kantoren nog wel steeds op die grond. Overigens vond de provincie de gewraakte massaliteit van het bouwplan mee vallen. De woordvoerder meende zelfs dat de totale inhoud van de nieuwbouw minder zal zijn dan die van het oude gebouw. Ook de ver keersafwikkeling zal volgens de provincie geen problemen geven. Temeer omdat de gemeente heeft toegezegd tegen eventueel optre dend sluip verkeer in Krimwijk te zullen optreden. Ook worden er voldoende parkeerplaatsen rond de kantoortorens aangelegd, dus hinder van in de wijk parkerende auto's behoeft er in de ogen van de provinciebestuurders evenmin te bestaan. Volgens de gemeente is de tot standkoming van kantoren op die plaats in het bijzonder gunstig voor de werkgelegenheid in de ge meente. Voorschoten hoopt dat jongeren daardoor in de gemeente blijven wonen en het proces van vergrijzing van de bevolking wordt tegengegaan. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman. tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn, tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31.10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per halt jaar, aan huis bezorgd 134,90 per jaar, aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.nv. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: drs. J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg, Tokio, 'Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel .Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2